'Grote kans op Markerwaard' Jaap Burger: vijand van confessionelen Apothekers: geen plicht te helpen bij euthanasie Ondernemers zijn optimistisch Nieuw oefenterrein in Drente gaat niet door Ontruiming vredeskamp mocht' ZATERDAG 14 JULI 1984 Binnenland PAGINA 5 WD-minister Smit van Verkeer en Waterstaat heeft tot nu toe als enig lid van de regering in het openbaar verklaard voor inpolde ring van het Markermeer te zijn als het bedrijfsleven de drooglegging wil betalen. Van Veen zegt over in formatie te beschikken waaruit de conclusie moet worden getrokken dat de ministerraad volgende maand een positieve beslissing zal nemen. „Anders zouden wij deze plannen niet zo uitvoerig hebben uitgewerkt". De Initiatiefgroep, die vier on dernemers uit de Flevopolders in januari hebben opgericht, zegt het Markermeer voor 1,5 miljard gul den te kunnen inpolderen. Als in 1986 met het karwei wordt begon nen, kan de nieuwe polder in 1992 gereed zijn. Hoewel de Initiatief groep nog geen financiers voor het project heeft, zijn er volgens haar wel contacten met nog niet nader genoemde instellingen, die zeer geïnteresseerd zouden zijn. Drooglegging van het Marker meer en exploitatie van de Marker waard zal volgens de ondernemers 10.000 permanente nieuwe banen opleveren. Dit zien zij als het groot ste maatschappelijk voordeel van inpoldering. Nadelen zien ze ook. Het verlies van een groot waterop pervlak voor sport en recreatie noemen ze als eerste. Het ondernemingsplan van de groep gaat ervan uit dat de uitein delijke winst een kwart miljard gulden zal bedragen, maar in on dernemerskring in Lelystad wordt gesproken van een bedrag dat min stens zo groot is als de kosten van de aanleg: 1,5 miljard gulden. Die winst zal naar verwachting pas ver na het jaar 2000 worden behaald, omdat het plan er rekening mee Schatten van VOC-schip naar het Rijksmuseum VLISSINGEN (GPD) De North Sea Archaeological Group heeft gisteren de in 1983 gevonden voor werpen uit het wrak van het VOC- schip ,,'t Vliegent Hart" officieel overgedragen aan het Rijksmu seum in Amsterdam. Leider John Rose van de ber- gingsploeg maakte de overdracht bekend bij wijze van openingshan deling van de tentoonstelling „Schatten van het 't Vliegent Hart", die tot en met 31 september is te zien in het Stedelijk Museum in Vlissingen. Een van de opval lendste voorwerpen van de exposi tie is de geldkist die in de loop van het vorig werkseizoen boven water is gekomen. Rose maakte duidelijk dat de overdracht onder meer tot doel heeft de collectie bij elkaar te hou den. „Dat is van belang uit histo risch oogpunt", aldus Rose, „Het liefst hadden we de collectie recht streeks aan de Vlissingse gemeen schap geschonken, want we vin den dat de voorwerpen hier thuis horen. Dat was echter niet moge lijk, maar we hopen dat de collectie door het Rijksmuseum in bruikleen aan Vlissingen wordt af gestaan". De geldkist vormt het pronk stuk van de tentoonstelling. Foto's geven aan in welke staat de kist bo ven water werd gehaald en hoe de munten (2000 gouden Hollandse dukaten en 4500 zilveren munten) in de kist waren samengekoekt. De munten zijn overigens nog in het Rijksmuseum. De vondst is volgens de bergers en archeologen uniek, omdat het de eerste keer is dat een volledig gevulde geldkist uit een VOC-wrak is gehaald. De collectie omvat ver der een groot aantal zwaardbladen (deel van de lading), munten, ge bruiksvoorwerpen zoals borden, bekers, aardewerk en porselein, gewichten, bestek, navigatiemate- riaal zoals kaartpassers, een aantal houten fragmenten van onder an dere musketten en hijsblokken, een patroontas en restanten van kledingstukken. De expositie geeft verder aan de hand van tekeningen en foto's een beeld van' de ber- gings- en conserveringswerkzaam- heden. John Rose zwaaide lof toe aan de heren prof G. Schilder „Hem komt de eer toe het wrak te hebben gevonden en dit project te hebben mogelijk gemaakt", aldus Rose en A. Veldkamp, die de positie van het wrak bepaalde, en aan Rijks waterstaat. dat de plaats van het wrak met boeien had gemarkeerd. Rose zei te verwachten dat de berging dit jaar veel resultaat zal opleveren. „Het heeft zes jaar ge duurd voor we zover waren. Nu hebben we de beschikking over veel nieuwe, geavanceerde appara tuur. Zo zullen we over enige tijd in staat zijn films te vertonen van de opgraving zelf, dank zij de ca mera die speciaal geschikt is voor plaatsen met weinig zicht". houdt dat het zo'n 25 jaar duurt tot dat de gehele polder zal zijn ver kocht. De Markerwaard wordt volgens het plan 41.000 hectare groot. Be halve voor natuurgebied, wegen en een stadje, is 3.000 hectare daarvan bestemd voor de landbouw en vee teelt. Een hectare akkerbouw grond moet waarschijnlijk 40.000 gulden opbrengen, een hectare veeteeltgrond 25.000 gulden. De Initiatiefgroep gaat ervan uit dat de nieuwe agrarische gronden zul len worden gekocht door boeren die elders wegmoeten door ruilver kavelingen of stadsuitbreidingen. De polderondernemers onder- DEN HAAG (GPD) Het kabinet heeft een aantal wijzigingen aange bracht in het Structuurschema Mi litaire Oefenterreinen. Daardoor wordt vooral meer aandacht ge schonken aan de grote betekenis die sommige oefengebieden heb ben uit natuur-historisch oogpunt. De natuur wordt in de bijgestelde plannen veel meer ontzien dan in het oorspronkelijke structuursche ma. Dat blijkt uit het regeringsstand punt over het structuurschema dat staatssecretaris Van Hou welingen (defensie) en minister Winsemius (ruimtelijke ordening) gisteren hebben bekendgemaakt. Daar naast ziet het kabinet definitief af van het zoeken naar militaire oe fenterreinen voor compagniesoefe ningen buiten Nederland. In Bel gië en Denemarken zijn mogelijk heden onderzocht maar niet ge vonden. De mogelijkheden die Griekenland en Portugal boden zijn te duur. Het Structuurschema Militaire Terreinen is al enkele jaren gele den bekendgemaakt. De daarop gevolgde inspraakprocedures heb ben geleid tot een aantal wijzigin gen in de plannen. Daarbij komt vooral de bereidheid tot uitdruk king om waar mogelijk meer aan dacht te geven aan de soms onver vangbare natuurgebieden, waar oefenterreinen zijn gepland. De belangrijkste wijziging is dat het kabinet afziet van het inrichten van een nieuw 1000 hectare groot militair compagniesoefenterrein bij Havelte in Drente. Het 450 hec tare grote bestaande oefenterrein bij Havelte wordt daarentegen met ongeveer 300 hectare uitgebreid. Dit plan maakt het voor Defensie mogelijk 650 tot 750 hectare grond in Havelte-Oost af te stoten. Ook kan worden afgezien van de aan koop van 350 hectare landbouw grond. Voorts komen er in Drente Ex-minister Hans Gruijters (D'66) bracht eens zijn afkeer van confessionele politiek als volgt onder woorden: "Als ik een con fessioneel politicus de hand druk, tel ik mijn vingers daarna". Hij was niet de enige die er zo over dacht. In de na-oorlogse parlementaire periode hebben de grote confessionele partijen, later het CDA, zowel ter linker als ter rechterzijde veel politieke vijanden gemaakt. Maar slechts weinigen hebben de confessio nele politiek zo fel en zo hard nekkig bestreden als de nu tach tigjarige mr. Jaap Burger. Burger kende het confessione le politieke kamp als zijn broek zak - hij was van christelijk-his- torische huize. In zijn studenten tijd kwam hij tot het inzicht dat een politiek op basis van reli gieuze uitgangspunten fataal was voor de kerk, omdat deze on willekeurig en ten onrechte werd vereenzelvigd met de macht van niet altijd christelijk opererende partijen. Bovendien zijn confes sionele partijen volgens Burger onbetrouwbaar en doen ze af breuk aan de politieke duidelijk heid. In het boek 'Jaap burger. Een leven lang dwars' zegt hij tegen de schrijvers Chris van Esterik en Joop van Tijn: 'Door die con fessionele partijen kreeg je geen behoorlijke politieke tegenstel lingen. Zoals dat trouwens tot op de dag van vandaag met het CDA is. Want, met alle respect, het blijft een onduidelijke troep'. Het hinderlijk volgen en be strijden van confessionele partij en loopt als een rode draad door het politieke leven van Burger. De schrijvers van zijn biografie noemen het 'een liefhebberij, die kennen de risico's van grondver zakking in Noord-Holland, als ook de groei van blauwalgen in de Tandwateren, die zuurstof aan het water onttrekken. Technisch noch financieel zijn dit onoverkomelijke problemen voor de bv. De aanleg van stranden aan het binnenmeer zal de waterstand op het vasteland op voldoende peil houden, meent de groep. Absoluut tegen inpoldering van het Markermeer zijn de natuur- en milieuorganisaties, de visserij en de linkse fracties in de Tweede Ka mer. In de CDA-fractie zijn enige tegenstanders, maar hoeveel is nog niet bekend. twee nieuwe eenheidsoefenterrei nen van 250 hectare bij, één bij An- lo en één bij De Haar. Als gevolg daarvan kan het Balloërveld (367 hectare) als militair terrein worden opgeheven en kan het natuurge bied van het Witterveld (550 hecta re) gespaard blijven. De inrichting van twee kleinere eenheidsoefenterreinen in Anlo en De Haar van elk 250 hectare is het gevolg van het verzet tegen eerdere plannen om de twee eenheidsoe- fenterreinen aan te leggen in één groter gebied bij De Haar. Bij de inrichting van de terreinen zal de cultuur-historische waarde van het gebied alle aandacht krijgen. Behalve in Havelte komt (of blij ven) er compagniesoefenterreinen in de Marnewaard, Ermelo, de Gin- kelse Heide, de Leusderheide, Oir- schot en de Weerterheide. Kleinere eenheidsoefenterreinen komen (of blijven) behalve in De Haar en An lo op de Stakenbergerheide, Stroe- se Zand, Groote Veld, Arnhemse en Oirschotse Heide. De uitvoering van de eerste fase van het Structuurschema Militaire Terreinen loopt tot 1995. Voor het hele schema zijn de komende 25 jaar 435 miljoen gulden nodig. Het gaat daarbij om de aanleg van een aantal oefenterreinen, de ombouw van schietbanen en de bouw van munitiemagazijnen en opslagplaat- Hiervan is 135 miljoen nodig voor de aanleg van de oefen- en schietterreinen in de Lauwers meer, de andere oefenterreinen gaan 130 miljoen gulden kosten. Er is al 170 miljoen uitgegeven aan de uitvoering van lopende projekten. In totaal houdt defensie straks van de huidige 24.200 hectare aan oefenterreinen 17.600 hectare over. De resterende 6000 hectare worden weer voor civiel gebruik vrijgege- hij zijn hele leven met veel ijver zal koesteren'. Met die hobby, ge voegd bij zijn nuchtere optreden, scherpzinnigheid en allergie voor mythevorming, maakte Burger zich niet overal even po pulair. Zijn biografie geeft daar van een goed beeld. Het is een goed gedocumenteerd, vlot ge schreven boek over een dyna misch politiek tijdperk, waarin de hoofdfiguur bewonderaars maar ook veel politieke vijanden om zich heen verzamelt. Van Esterik en Van Tijn heb ben Burger uitvoerig onder vraagd en gebruik gemaakt van zijn en andere archieven. Ze be schrijven zijn Londense periode als minister van binnenlandse zaken in het oorlogskabinet van Gerbrandy (die hem zijn congé gaf), zijn politieke strijd met KVP-leider Romme, zijn optre den in de Partij van de Arbeid en zijn rol als kabinetsformateur (in 1973) tijdens de vorming van het eerste en enige kabinet-Den Uyl. Praktisch Na zijn Londense periode kwam Burger, aanvankelijk voor de SDAP, in 1946 voor de PvdA. in de Tweede Kamer. Hij werd in 1952 fractievoorzitter, een jaar na het vertrek van Van der Goes van Naters, die zijn fractieleider schap beëindigd zag na enkele onbesuisde uitspraken over de Nieuw-Guinea kwestie. Burger was de antipode van de bevlogen Van der Goes van Naters. Hij leidde zijn fractie op een prakti sche manier: 'Discussiëren tot dat de discussie op mijn stand punt was uitgekomen. Die eigen schap had Drees ook. Terwijl DEN HAAG (GPD) Apothekers kunnen niet worden verplicht tot het verstrekken van middelen tot het uitvoeren van euthanasie. Eu- thanatica zijn geen geneesmidde len en als ze worden afgeleverd moet dit als een dienstverlening worden beschouwd. Die kan dan alleen worden verleend op schrif telijk verzoek van een arts en daar bij moet wel aan voorwaarden wor den voldaan. Dat standpunt ten aanzien van euthanasie wordt ingenomen door de apothekersorganisatie, daarin gesteund door de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter bevor dering van de Pharmacie (KNMP), is gebleken tijdens een hoorzitting die de staatscommissie Euthanasie heeft gehouden. De KNMP neemt geen officieel standpunt in ten aanzien van de toelaatbaarheid van euthanasie. Zij Rijkspolitie gaat 2300 dienstfietsen aanschaffen UTRECHT (ANP) - Het Korps Rijkspolitie gaat binnenkort 2.300 „eigentijdse" dienstfiet sen aanschaffen, die per 1 okto ber operationeel moeten zijn. Met de invoering van de dienst fietsen komt een einde aan de rijwieltoelage van twintig gul den per maand, die ongeveer zevenduizend RP'ers ontvin gen voor het gebruik van de ei gen fiets in diensttijd. Dit blijkt uit een notitie van het Georga niseerd Overleg Rijkspolitie, die is afgedrukt in het blad van de Nederlandse Politiebond. Voor de invoering van de RP- dienstfiets is gekozen uit be sparingsoogpunt. Vorig jaar be taalde de overheid dik ander half miljoen gulden aan rijwiel- toelagen uit. Een proef met zo'n tweehonderd dienstfietsen in de districten Breda en 's-Herto- genbosch van oktober 1983 tot mei dit jaar heeft uitgewezen dat de gekozen fiets, de Sparta „Windsor S", goed voldoet. Jaap Burger tijdens de forma tie van het kabinet-Den Uyl. (foto ANP) Van der Goes het van te voren wist en dat dan ook van tevoren vertelde. Nou, dan vraag je om verzet. Want dan viel iedereen die het er niet mee eens was over je heen'. Burger speelde in de Kamer een eigen rol en zag er met zijn fractie niet tegenop zijn geestver wante ministers in het kabinet- Drees kritisch te volgen. Drees, die in tegenstelling tot Burger nogal autoritaire opvattingen had over parlement en democra tie, vond dat niet prettig. Bij het zoeken naar ministers sloeg hij de PvdA-fractie dan ook by voor keur over. Burger: 'Hij moest al- is een beroepsorganisatie, die er kent dat iedere apotheker op grond van eigen levensbeschouwing en religieuze overwegingen zijn eigen beslissing neemt. Hij of zij handelt zelfstandig en is geen verantwoor ding schuldig aan derden. Wel heeft de organisatie haar le den enkele maatstaven aangereikt om in acht te nemen als men m be ginsel heeft beslist medewerking te verlenen aan het aflveren van een euthanasiemiddel. Zo zal er zal tijdig overleg met een behande lend arts moeten zijn en zal de arts BREDA (ANP) - De gemeente Woensdrecht heeft op 27 juni het kamp van de vredesactivisten aan de Middenweg in die gemeente niet onrechtmatig door de mobiele eenheid van de rijkspolitie laten ontruimen. Dit heeft president B. Pronk van de rechtbank te Breda gisteren beslist. De vredesactivis ten hadden vorige week m een kort geding tegen de gemeente ge vraagd die ontruiming onrechtma tig te verklaren en aan de gemeen te te verbieden terugkeer op het kamp te verhinderen. Deze eis is afgewezen. De president is tot de conclusie gekomen dat de vredesactivisten wel een vereniging vormen, maar met de gemeente geen overeen komst hadden in de zin der wet in zake het verblijf op het kamp. De gemeente heeft de aanwezigheid van de activisten gedoogd, en kon naar eigen inzicht op ieder mo ment het verblijf eenzijdig beëindi gen. Gebleken is dat de activisten die in het vonnis mede verant woordelijk worden gesteld voor de vele ordeverstoringen, rond de vliegbasis in Woensdrecht het kamp niet vrijwillig wilden ontrui- De gemeente had in een civiel rechtelijke procedure een ontrui- mingsvonnis kunnen verkrijgen, maar in afwachting daarvan viel te tijd hele hoge meneren hebben voor dat ministerschap. Zo be langrijk vond hij dat, daar keek de hele wereld tegenop. Dat mi nisterschap was toch het aller hoogste wat er bestond in zijn ogen'. Het soms aan botheid grenzen de, pragmatische optreden van Burger in de Kamer zou hem uit eindelijk de kop kosten in zijn ei gen fractie. Bij de arbeiders kwam hij goed over Maar in zijn fractie ondervond hij steeds meer weerstand, omdat hij zich te veel op 'de gewone man' en te weinig op de middengroepen richtte. De inleiding tot de val van Bur ger kwam tijdens de behande ling van de soevereiniteitsover dracht van Nieuw Guinea aan In donesië. Hij beschuldigde het kabinet-Cals ervan zich te laten beïnvloeden door commerciële belangen in Indonesië waarmee de soevereiniteitsoverdracht werd gerechtvaardigd. Maar het bewijs ontbrak en Burger moest publiekelijk door de pomp: hij bood Cals zijn verontschuldigin gen aan. Het Parool haakte er meteen op in en verweet Burger falend leiderschap. Het artikel leidde tot een discussie in de par ty die in 1962 uitmondde in het ontslag van Burger. 'Macabere schoon heid' Ruim tien jaar later vertoonde Burger zich weer uitdrukkelijk op het politieke toneel met een werkstuk 'van macabere schoon heid' (zei Wiegel later): de vor ming van het eerste kabinet-Den Uyl. Als formateur maakte hij handig gebruik van de verdeeld- een schriftelijk verzoek moeten in dienen bij de apotheker. Wie bezwaar heeft om, op welke gronden dan ook, dergelijke mid delen af te leveren zou zo wordt aanbevolen zijn mening tevoren ter kennis te brengen van de artsen in zijn omgeving. Met weigering kan de apotheker niet volstaan, hij moet zoveel mogelijk hulp bieden met als doel lijden en-of nood te verlichten. Als hij aflevering van een euthanasiemiddel weigert is het niet noodzakelijk dat hij de arts doorverwijst naar een collega die wel tot aflevering bereid is. verwachten dat een groot aantal activisten zou zijn toegestroomd om zich te verzetten tegen een eventuele ontruiming. Daardoor was er sprake van een situatie waarin de loco-burgemeester van Woensdrecht op basis van artikel 219 van de gemeentewet het kamp door de mobiele eenheid rechtma tig kon laten ontruimen, aldus de president. Mr A. Goldberg, waarnemend burgemeester van Woensdrecht, ziet in de uitspraak van de presi dent van de rechtbank in Breda in het kort geding dat de uit het vre deskamp verdreven activisten te gen de gemeente Woensdrecht hadden aangespannen, geen aan- DEN HAAG (ANP) - Het kabinet zal volgend jaar een bedrag van 150 miljoen gulden extra uittrekken voor kinderopvang. Het kabinet wil dit gieten in de vorm van fisca le faciliteiten voor ouders met kin deren beneden de twaalf jaar. 100 miljoen gulden is beschikbaar voor tweeverdieners met jonge kinde ren en 50 miljoen gulden voor werkende alleenstaande ouders met jonge kinderen. Deze zaak zal heid in confessionele kring, waar de twijfel over eventuele samen werking met de PvdA dik was gezaaid. Hij pleegde een inbraak in het confessionele kamp en be naderde afzonderlijke christen democratische politici voor een ministerschap in het kabinet- Den Uyl. Zijn opzet slaagde. Een pikant detail in deze for matieperiode is een suggestie van de koningin aan Burger om ook eens 'andere personen dan de fractievoorzitter' te benade ren voor de totstandkoming van het kabinet. De fractievoorzitters van de drie confessionele partij en (KVP, ARP en CHU) werkten Burger voortdurend tegen en de koningin werd ongeduldig. Bur ger schrijft in een dagnotitie over het koninklijk goedgekeurde ad vies voor een inbraak bij de con fessionelen: 'Ik wil dit facet van wege de gevoeligheden der frac tievoorzitters bij voorkeur reser veren voor de fase van de 'be manning' van het kabinet, maar als de christen-democratische fractievoorzitters moeilijk blij ven, zal ik stellig deze suggestie benutten'. Burger hielp zijn partij na een elfjarige oppositierol weer in het Catshuis, waar het kabinet-Den Uyl tegen het einde van de rit struikelde over de grondpolitiek. De PvdA won de verkiezingen van '77 daarna glansrijk, maar verspeelde de kans op een twee de regeringsperiode door toe doen van haar partijraad. Deze verordonneerde dat de partij in> het nieuwe kabinet de meeste ministerszetels moest bezetten in een verhouding van 8-7-1. De confessionelen haakten af en in een mum van tijd ontstond het kabinet-Van Agt/Wiegel. Een eventuele maatschappelijke aanvaardingvan euthanasie of zelf doding mag er niet toe leiden dat het afleveren dan wel bereiden van euthanasie aan de apotheker wordt opgedrongen. Over de vraag wat nu precies euthanasiemiddelen zijn zal men zich binnen de KNMP nog nader bezinnen. In een bijeenkomst van apothe kers, waar deze kwestie werd be sproken, werden diverse sugges ties gedaan. Zo was er de gedachte depots te vormen waar euthanasie middelen voor artsen verkrijgbaar zijn. Die depots zouden niet behoe ven te worden bemand door apo thekers, maar bijvoorbeeld door goed geinstrueerde ambtenaren. Een ander idee was artsen een voorraad van deze middelen te ge ven, zodat de apotheker niet wordt betrokken in de discussie tussen patiënten en artsen. Rienk K. kan borgsom voor vrijlating niet betalen DEN HAAG/LOS ANGELES (ANP) - De federale rechter in de Amerikaanse stad Los Angeles heeft gisteren geweigerd de van oplichting verdachte Nederlander Rienk K. (Kamer, 41) vrij te laten. Hij bleek wel bereid de borgtocht te verlagen van vijf miljoen tot 2,5 miljoen dollar). Dit heeft een woordvoerster van rechter R. Gad- bois vrijdag telefonisch verklaard tegenover het ANP. Volgens de Nederlandse advo caat van K., mr A. Oomen in Den Haag, is 2,5 miljoen nog altijd veel te veel. De eens zo schatrijke pro jectontwikkelaar zou nu niet meer dan een half miljoen dollar bijeen kunnen garen. Via een zakelijke re latie uit het verleden zou eventueel een miljoen gulden zijn op te bren gen, aldus Oomen. De advocaat is van plan om de vrijlating van zijn cliënt volgende week persoonlijk te bepleiten voor de rechtbank in Los Angeles. leiding om onmiddellijk tot verwij dering van de nog in Woensdrecht bivakkerende demonstranten over te gaan. Wel staat Goldberg nog steeds op het standpunt dat er bin nenkort een ombuiging moet gaan plaatsvinden naar de normale, so ciale situatie in deze gemeente. „We hakken echter zo kort na de uitspraak, die geheel positief voor de gemeente is uitgevallen, echt niet met de botte bijl". In informe le contacten met de in Woens drecht bivakkerende activisten is hen reeds duidelijk gemaakt dat er een einde moet komen aan de si tuatie zoals die sinds de ontrui ming van het vredesactiekamp in juni is ontstaan. gerealiseerd worden in het kader van de derde fase van de tweever dienersbelasting die op 1 januari zal moeten ingaan, zo heeft het ka binet gisteren besloten. Het kabinet is bereid om de be schikbare middelen voor kinde ropvang op de begroting van mi nister Brinkman van WVC te ver hogen, maar dat moet dan wel ten koste gaan van de 150 miljoen voor fiscale faciliteiten. 'Kloot' Burger ergerde zich blauw aan de meerderheidsstrategie van de PvdA-partijraad. Hij zei later over de zo vurig begeerde acht ste PvdA-ministerspost: 'Wie weet wat voor een kloot die acht ste zou zijn geweest'. En: 'Als ze direct hadden toegegeven dat PvdA en CDA vrijwel even sterk uit de verkiezingen waren geko men (wat niet zo was ww.) had den ze met Den Uyl als premier en D'66 in het kabinet toch nog een progressieve meerderheid gehad. Ze hadden een gebaar moeten maken'. Volgens Burger had de PvdA in '77 de kans het centrale bin- dingspunt te worden voor links Een tweede kabinet-Den Uyl had een doorbraak van links kunnen betekenen Maar de PvdA richtte zich te veel op haar eigen positie en te weinig op de concentratie van links. Burger: 'Er zit in: de vanzelfsprekendheid waarmee ook de PvdA accepteert dat de KVP en in het verlengde daarvan het CDA in de regering zit. De PvdA blijft het nog altijd iets bij zonders en exceptioneels vinden als zij zelf in de regering zit. Dat vanzelfsprekende van: natuur lijk zijn wij regeringspartij, dat hadden ze kunnen krijgen wan neer ze na die 54 zetels nog weer op bijvoorbeeld 60 waren geko men. En dat hadden ze gekund als ze van het begin af aan na die mislukte formatie gezegd had den dat ze met de kiezers - die de partij met die formatie zo in de steek had gelaten - toch door zouden gaan'. WIM WIRTZ (Jaap Burger. Een leven lang dwars. Uitg. Bert Bakker, 29,50) ALMERE (ANP) - De kans dat de regering in augustus het besluit neemt om het Markermeer droog te leggen, is minstens 75 procent. Dat heeft ing. P.W. Van Veen gisteren verklaard na afloop van de presentatie van de plannen van de Initiatiefgroep Markerwaard b.v. Van Veen is de tweede man binnen deze groep van ondernemers uit Lelystad, Almere en Dronten. Natuur gaat boven militairen Bemhardine, het bijna een maand oude olifantje dat in de Rotterdamse diergaarde Blijdorp werd geboren, mocht gisteren voor het eerst naar buiten. Dat was geen onverdeeld genoegenhet beestje moest onder de buik van zijn moeder beschutting zoeken tegen de neerstromende regen. (foto anpi Rechter beslist over Woensdrecht: Kabinet trekt 150 miljoen meer uit voor kinderopvang

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5