1 'Wat mooi op papier I is gezet, blijkt in l de praktijk anders' Morspoortbrug wordt afgesloten en hersteld VAKANTIE9 'Anti-conceptie is nog altijd vaak een vrouwenzaak' wit Lorentzschool oefende met basisonderwijs Bus zonder stempel automaat bevalt goed UW REISVERZEKERING LIGT BIJ ONS KLAAR. nel .1.-1 od- •oft le et LEIDEN "Het was indertijd een politieke beslissing om aan de Lorentz een ontwikke ld lingsproject te beginnen". Erik Filemon, hoofd van deze openbare basisschool, zei dit j1- deze week toen hij het eindrapport over dit project aan wethouder Van Dongen van onderwijs aanbood. Ie n "Enkele jaren geleden had het bij- t. zonder onderwijs al projecten, ter- k wijl nog geen enkele openbare school in Leiden die had", zegt Jan Augustinus, onderwijzer aan de le Lorentz en zeer nauw betrokken r- bij het ontwikkelingsproject. De e gemeente heeft toen de Lorentz als n experimentele school aangewezen, e De school moest gaan 'oefenen' I- met wat per 1 augustus van het vol- ;t gend jaar gemeengoed moet gaan ir worden: het basisonderwijs, de sa- t- menvoeging van kleuter- en lagere s scholen. "We waren al begonnen met op- vangklassen voor buitenlandse kinderen. Dat was al een taakver- n zwaring, dus zaten we eigenlijk s niet op dat ontwikkelingsproject te I wachten", aldus Augustinus. Niet temin lokte het wel. het leek aan trekkelijk om zo direct bij het on- derwijs-nieuwe-stijl te worden be- trokken. De schouders werden er- 3 onder gezet en nu, na afloop van het project, is het geslaagd te noe men. I 'Gewoon onderwijs' t Jan Augustinus zegt dat het ex periment in de eerste plaats voor het onderwij steam erg belangrijk is geweest, omdat nu iedereen goed zicht heeft gekregen op wat l het basisonderwijs wordt. Boven dien is de vanzelfsprekendheid van het onderwijs er een beetje af gegaan. "Iedereen zegt altijd als er 1 iets moet veranderen: jongens, geen fratsen, laten we nou maar ge- woon onderwijs geven. Maar wat is nu eigenlijk gewoon onderwijs? Het belang van het project is dat iedereen is gaan nadenken hoe het door Annemiek Ruygrok er in de praktijk komt uit te zien. En iedereen is er inmiddels van overtuigd geraakt dat je niet voet stoots moet aannemen wat Den Haag zegt. Want wat er op papier mooi uitziet, moet in de praktijk worden getoetst". De Lorentz heeft nu een voor sprong op scholen die geen experi ment zijn aangegaan. Ook heeft zo'n ontwikkelingsproject een uit straling naar het hele land. Het eindrapport van de Lorentz ligt op het ministerie en via het Informa tie Punt Basisonderwijs kan elke school inzage krijgen in wat de Lo rentz op papier heeft gezet. In de Wet op het Basisonderwijs staat dat in zoveel mogelijk vakken geïntegreerd onderwijs moet wor den gegeven. Dat betekent dat er samenhang moet zijn tussen bij voorbeeld aardrijkskunde en ge schiedenis. Wereldoriëntatie wordt het ook genoemd en dat was een van de aandachtspunten in het ont wikkelingsproject van de Lorentz. Verder staat in die wet dat het kleuteronderwijs en het lager on derwijs in elkaar moeten over vloeien en ieder kind zoveel moge lijk individueel moet worden bena derd. "Je hebt natuurlijk nooit een klas met 32 kinderen die allemaal op een ander niveau zitten. Van daar dat we hebben bekeken welke mogelijkheden er zijn voor kinde ren om in groepjes van hun eigen niveau te werken. Kinderen kun nen dan zelf kiezen waarvoor ze be langstelling hebben. En binnen die keuze is opnieuw een mogelijkheid te selecteren: de een wil opzoek- werk doen, de ander vindt het leu ker proefjes uit te voeren en de der de heeft belangstelling voor dis- Folklore Volgens de Wet op het Basison derwijs wordt elke school geacht iets te doen aan intercultureel on derwijs. Maar niemand wist pre cies wat dat nu inhield. Bovendien leek het weggelegd voor probleem wijken, waarin veel buitenlandse kinderen wonen. De Lorentz, gele gen in de Professoren- en Burge- meesterswijk, had nauwelijks bui tenlandse kinderen. Vandaar dat begonnen werd met een thema, waarin de vraag aan de orde kwam: "hoe komt het dat er hier zo weinig buitenlandse kinderen zijn". Jan Augustinus was er al gauw van overtuigd dat het gevaar van folkloristische toestanden bij dit intercultureel onderwijs op de loer ligt. "Je kunt natuurlijk leuk met z'n allen uit een pan rijst gaan zit ten eten en op een Perzisch kleedje gaan zitten, maar dat is geen inter cultureel onderwijs. Dat is hoog stens een opstapje". De Lorentz is eerst eens begon nen met de bibliotheek en het do cumentatiecentrum door te lich ten. "Dan stuit je op veel dingen die tegenstellingen in de hand werken. Boeken over blanken die nog door negertjes in een grote pot worden gekookt en zo. En wat denk je van de poppenhoek? Al leen maar witte poppen. Gele, brui ne en zwarte heb je bijna niet". ZATERDAG 14 JULI 1984 Leiden Onderwijzer Jan Augiistinus te midden van zijn leerlingen "Je kunt pas echt zeggen of het experi ment geslaagd is over vijf of tien jaar". (foto Holvast) Wonen Ook werd uitgebreid aandacht besteed aan algemene begrippen als racisme en discriminatie. "De Anne-Frankkranten worden hier gespeld". Ook binnen het kader van de wereldoriëntatie werd ge zocht naar thema's van intercultu reel onderwijs. "Wonen staat op de toptienlijst van onderwerpen voor het basisonderwijs. Daarvan heb ben we gebruik gemaakt. We zijn vergelijkingen gaan maken: opper vlakte gemeten van huizen in deze buurt en van huizen in buurten waar veel buitenlanders wonen. We zijn ook gaan onderzoeken waarom buitenlanders gedwongen zijn in kleinere huizen te wonen en in bepaalde buurten". Volgens Augustinus hangt het slagen van dergelijke projecten af van de houding van de leerkracht. Wil deze niets of weinig aan inter cultureel onderwijs doen, dan ge beurt het volgens hem ook niet. Want intercultureel onderwijs is geen apart vak, zoals rekenen of aardrijkskunde. Vanaf het eerste moment zijn de ouders bij het ontwikkelingspro ject betrokken. De opvangklas voor kinderen die net uit Marokko of Turkije naar Nederland waren gekomen, was toen al aan de Lo rentz verbonden. "We hebben ex pres ook een Marokkaanse ouder in de ouderraad gehaald". Verworvenheden De integratie van kleuter- en la ger onderwijs is in deze experi mentele fase vooral in het begin heel moeilijk geweest. "Iedereen sprak over zijn eigen verworvenhe den. Maar met veel praten, in de wandelgangen, is er toch een goe de samenwerking gekomen. Voor al het laatste jaar is het heel goed gegaan". Het belangrijkste van die integratie is, aldus Augustinus, de houding tegenover de kleuters dat ze geen kleuter-af zijn als ze in de eerste klas komen. "En andersom kan het ook. Je hebt kleuters die al op de kleuterschool belangstelling tonen voor lezen en rekenen. Dat moet je niet afremmen, maar je moet ook niets forceren. Niks moet en alles mag". Elk thema dat op de Lorentz wordt aangepakt begint bij de jongste kleuters en eindigt in de zesde klas. Zo krijg je een doorlo pende lijn. Het experiment is, ge tuige het eindrapport, geslaagd. "Maar je kunt pas echt zeggen of het geslaagd is over vijf of tien jaar. Ik vind de resultaten heel bemoe digend. Nu is het dan afgelopen, maar alles wat we hebben opge schreven gaan we verder ontwik kelen". Schoolwerkplan Intercultureel onderwijs blijft in het pakket. Het is een onderdeel van het schoolwerkplan dat iedere nieuwe leerkracht onder ogen krijgt en dat hij of zij moet onder schrijven. "Als je merkt dat de sa menleving veelkleurig is geworden en een groot deel van de mensen daar moeite mee heeft, dan moet je kinderen op school een houding kunnen aanleren dat ze dat kunnen opvangen. Je moet bijbrengen dat die kinderen ook waardevol zijn en hun eigen inbreng hebben in de maatschappij", vindt Augustinus. Hij haalt een voorbeeld aan van vier Marokkaanse meisjes die voor het eerst in de opvangklas kwamen en een viltstift voor hun neus kre gen. "Die kinderen hadden nog nooit een viltstift gezien. Ze wisten niet wat ze ermee aan moesten. Dan merk je pas, als ze ermee leren werken, dat je in zeer korte tijd tot iets kunt komen, omdat die kinde ren niet zomaar verloren in een klas zitten". De opvangklas van de Lorentz verdwijnt overigens het komende jaar. Het aanbod van buitenlandse kinderen wordt zo klein, dat alleen de opvangklas aan de Telders- school nog overblijft. Augustinus: "Onze kinderen gaan terug naar de scholen in hun eigen wijken. Vol gend jaar blijven hier nog twee bui tenlandse kinderen op school". De rest zwermt uit. Op weg naar hun eigen plaatsje in de maatschappij. "Hoewel anti-conceptie een zaak is die zowel man als vrouw aangaat, is het in praktijk toch meestal de vrouw die ervoor bij de dokter komt. Soms zelfs om een ver- wijsbriefje voor sterilisatie van haar partner te halen". Een gesprek met de Leidse huisarts Kea Fogelberg over de dagelijkse gang van zaken in het anti-conceptiewezen en over de positie van de vrouwelijke huisarts. Leidse huisarts Kea Fogelberg: LEIDEN - Wat al wel bekend was, is door huisarts Kea Fogelberg in vijf jaar huisartsenpraktijk wederom beves tigd: de zorg voor een veilige anti-conceptie is in de prak tijk nog steeds vaak een vrouwenzaak. „Dat ligt ook wel voor de hand. Want zwangerschap heeft voor vrouwen zoveel fysieke en sociale consequenties dat het logisch is dat ze zich daar verantwoordelijk voor voelen. Het is traditioneel be paald dat in de bestaande rolverde ling de vrouw doorgaans zorgt voor zaken in en rond het huis. Een van die dingen is de gezinssamen stelling en daarmee samenhan gend: anti-conceptie. Toch wordt de beslissing over het soort ge- boortenregeling vaak samen met de partner genomen; de 'activiteit' berust echter vaker bij de vrouw, behalve bij het gebruik van con dooms, coïtus interruptus ('voor het zingen de kerk uit') of sterilisa tie de r Anti-houding „Ik heb sterk de indruk dat er een anti anti-conceptiehouding leeft. Er is veel negatieve publici teit rondom de pil geweest, maar ik denk dat er over het algemeen meer pilgebruiksters zijn die er geen problemen mee hebben dan vrouwen die dat wel hebben. Later was er een opleving van het spi raal, maar die neemt ook weer een beetje af. Germaine Greer (met haar - nog onvertaalde - boek Sex and Destiny - red.) is niet de enige die af wil van chemische anti-con ceptie. Er zijn er meer die zo den ken, zij is alleen de voorloopster". "Als er anti-conceptie moet wor den gebruikt, ben ik meer voor de pil dan voor het spiraal vanwege het iets grotere risico daarbij op ei leiderontstekingen bij vrouwen die nog geen kind hebben gehad. Maar door Patricia van der Zalm een vriendin, ook huisarts, heeft juist iets tegen de pil. dus het is nogal persoonlijk. Vroeger bracht ik zelf uit principe geen spiraaltje in bij vrouwen zonder kinderen, maar verwees ik ze door naar de gynaecoloog. Nu doe ik het wel, ik kijk nu meer naar wat mensen zelf willen. Mij is namelijk gebleken dat huisartsen zich zo vaak be schouwen als een soort wereldver beteraars, die hun normen aan de patiënten willen opdringen. Ik vind dat verkeerd". Kea Fogelberg probeert in haar praktijk ook de partners van vrou wen bij de anti-conceptie te betrek ken ("Anders blijft het zo'n vrou wenzaak"). „Bij de laatste kraam- controle van een vrouw ging ik er expres 's avonds heen, zodat haar man er ook was. De vrouw wilde na de bevalling eigenlijk niets meer weten van pil of spiraal. Ik kan me dat wel voorstellen, er is lichamelijk dan al zoveel met je ge beurd. Ik opperde toen dat je ook op andere manieren kon vrijen, zonder gemeenschap. Daar schrok haar partner van. Ik had misschien nog verder moeten gaan door te vragen of zij daar ook iets voor voelde, maar dat heb ik niet ge daan. Ik zie mijn taak alleen als het geven van informatie en niet als nieuwsgierig Aagje". Belemmeringen Het gesprek komt op de vrouwe- LEIDEN - Het Gewestelijk Ar beidsbureau (GAB) krijgt volgend jaar een miljoen gulden om de pro blemen in zogenoemde achter standswijken in de gemeente Lei den te bestrijden. Dat heeft de staatssecretaris van sociale zaken en werkgelegenheid, Kappeyne van de Copello, bekend gemaakt. Het is voor het eerst dat Leiden geld krijgt voor deze problematiek. Wat er precies gaat gebeuren met het geld, is nog niet bekend. Het GAB moet daarover gaan overleg gen met de gemeente Leiden en de sociale partners. Het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid moet de projecten wel eerst Miljoen voor projecten in achterstands wijken goedkeuren. Volgens directeur Tibbe van het GAB zullen de pro jecten vooral gericht zijn op het wegnemen van de achterstand in de algemene scholing en op het aanleren van een bepaalde vakbe kwaamheid. Wel is zeker dat het geld gaat naar wijken waar grote problemen zijn op het terrein van huisvesting, onderwijs en werkgelegenheid. Het geld kan behalve voor scholing ook worden gebruikt voor werkervaringsprojecten en loon kostensubsidies. Behalve Leiden hebben nog vijf tien gemeenten in Nederland geld gekregen van het ministerie. In to taal gaat het om vijftig miljoen gul den, geld dat wordt weggehaald in kleinere gemeenten waar dit soort problemen in deze omvang niet of nauwelijks voorkomen. Drs. E. K. Fogelberg: "Er moeten lijke huisarts en haar onderverte genwoordiging in het huisartsen bestand in ons land. „Veel vrouwe lijke artsen die na hun studie huis arts willen worden, worden dat in praktijk niet, vanwege allerlei be lemmeringen. Bijvoorbeeld struc- tuele en technische, bij het krijgen van hypotheken, leningen of pen sioen. Ook verzekeringstechnisch schort er nogal wat aan de positie van een vrouwelijke huisarts. Be taald zwangerschap is er bijvoor beeld niet. De organisatiestructuur in de gezondheidszorg is erg ge richt op een mannenmaatschappij. De nascholingscursussen bijvoor beeld zijn van vijf tot zeven uur, onder etenstijd dus. Met kinderen is dat voor vrouwen moeilijk te combineren, wanneer zij geen 'huisman' hebben. En die zijn be trekkelijk schaars. Een andere belemmering vor men de vooroordelen die over vrouwelijke huisartsen leven; col lega's en patiënten nemen je soms niet serieus. En ten slotte is er, wat ik noem, de intrapsychische be lemmering. Een cultureel bepaald gebrek aan zelfvertrouwen bij vrouwen die van zichzelf zeggen: dat kan ik toch niet, dat is niet voor mij weggelegd. Het is gewoon uit een eerlijkheidsgedachte dat ik vind dat er meer vrouwelijke huisartsen moeten komen". LEIDEN - De Morspoortbrug wordt dinsdagmorgen voor vier dagen afgesloten, omdat dan wordt begonnen met voorlopige herstel werkzaamheden. Het college van B en W heeft gisteren besloten voor de eerste opknapbeurt alvast een bedrag van 27.000 gulden uit te trekken. Zowel de bovenbouw als de houten pijlers onder de brug zijn nagenoeg geheel verrot. Volgens het college is dit de enige manier om de brug bij de Mors- poort open te houden voor het ver keer. De brug die nu op instorten Proef bij West-Nederland LEIDEN - Een proef van West- Nederland om het zonder stempel automaten te doen, bevalt goed. De busmaatschappij constateert dat de chauffeur het plezieriger vindt om het stempelwerk zelf te doen en bovendien loopt het aantal zwartrijders daardoor sterk terug. Ook de NZH ging er vorig jaar al toe over om de chauffeurs 's avonds en op zondag de strippen kaarten te laten controleren. Maar het verwijderen van de automaten stond, aldus de NZH destijds, los van het fenomeen zwartrijden Niettemin is in sommige steden het niet betalen voor een busrit snel gestegen met de invoering van de stempelautomaat. Mr. Stokman, officier van justitie in Amsterdam, vindt dat het 'vrij instappen' uitno digend werkt op mogelijke zwar trijders Alleen al in Amsterdam behandelt het Openbaar Ministerie 90.000 van dergelijke gevallen! Maar het 'aanbod' is zo groot dat aan seponeren niet te ontkomen is. Behalve de personeelscapaciteit spelen ook de hoge kosten van jus titiële behandeling daarbij een rol. Dat probleem speelt in de Leidse regio niet. Een woordvoerder van de NZH denkt dat er in deze regio minder processen-verbaal worden opgemaakt dan in de grote steden. Een beeld dat wordt bevestigd door mr. Couzijn. officier van justi tie in Den Haag. "Er is geen sprake van dat er in Den Haag bepaalde zaken blijven liggen door perso neelsproblemen of wat voor oor zaak dan ook", zegt zij. "Als er ge seponeerd wordt dan is dat om dat er een valse naam is opgegeven of omdat vervolging niet nodig is". staat, krijgt volgende week een tij delijke ondersteuning door middel van palen en dwarsbalken en gaat dan weer voor het verkeer open. In april 1985 hopen B en W met de de finitieve restauratie te kunnen be ginnen. Ook hebben B en W, vooruitlo pend op de beslissing van de raads commissie voor ruimtelijke orde ning, bekend gemaakt dat zij de hoogste prioriteit géven aan de fi nanciering voor de verdere restau ratie van de brug. Na de bouwvak zal direct worden begonnen met het maken van plannen. De kosten van de restauratie worden ge raamd op 850.000 gulden. Het col lege hoopt dit geld bijeen te krij gen door een greep te doen in het stadvernieuwingsfonds en door een bijdrage in de wacht te slepen van het ministerie van welzijn, volksgezondheie en cultuur. De ophaalbrug, waarvan de boven bouw enkele maanden geleden al is gedemonteerd, staat op de mo numentenlijst. Dindsgochtend negen uur zal met de herstelwerkzaamheden worden begonnen. Donderdag avond zes uur zal de brug alleen voor voetgangers en fietsers wor den opengesteld en vrijdagmiddag vijf uur voor het overige verkeer. Het college hoopt hiermee tege moet te komen aan de Morsstraat- winkeliers die al eerder naar voren hadden gebracht fel gekant te zijn tegen langdurige afsluiting. Ook het raadslid Hoekema (D'66) liet deze week in schriftelijke vragen weten van mening te zijn dat af sluiting hoe dan ook moest worden voorkomen. Die afsluiting was eerder wel door gemeente-ambtenaren aange kondigd, toen bleek dat Leiden voortaan van het rijk veel minder geld voor stadsvernieuwing krijgt. De Morspoortbrug stond al enige tijd op de nominatie om opgeknapt te worden, gezien de deplorabele staat van de brug. De bezuinigin gen van het rijk maakten het her stel echter onzeker. Het college van B en W heeft verrvolgens naar de financiële mogelijkheden van de gemeente zelf gekeken om de stadsvernieuwing zoveel mogelijk op het peil van de afgelopen jaren te houden. Dat leidde tot een besluit om jaarlijks acht miljoen gemeentelijk geld in de stadsvernieuwing te ste ken. Dat geld zal nu dus onder meer worden besteed aan de Mor spoortbrug. ADVERTENTIE VROOMS DREESMANN

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3