Het water staat recreatiegebied Vlietland al jaren tot de lippen Noordwijker werkte jaar lang aan Wie is wie in Nederland' Noodmaatregelen door uitblijven subsidie VOORSCHOTEN/ZOETERWOUDE - Eigenlijk zit de provincie een beetje in de knel bij het recreatiegebied Vlietland, een grote plas aan de oostkant van de Vliet, ter hoogte van Voorschoten. Het liefst zou ze rustig doorgaan met het ontwikkelen van de plannen, zoals het nudistenstrand, de poedelpias en het restaurant. Ook de twee jachthavens, de kleine cam ping, de ruime surfoever, het stiltegebied en de speciale toegangsroute zou ze graag snel willen aanleggen. Al was het alleen maar om de verwachte toeloop van mensen uit de regio (zo'n 9.000 per dag) in goede banen te kunnen leiden. De uitvoering van het gebied, dat 285 hectare groot is, laat echter lang op zich wachten. De provincie verwacht dat pas in 1990 de recrean ten uit de Haagse en Leidse regio goed kunnen worden bediend en de baggerschepen zijn weggestoomd. Een zware tegenvaller voor de provincie, die nu al zestien jaar bezig is op de lap grond tussen de Vliet en rijksweg 4. Zestien dure jaren: de totale kosten zullen waarschijnlijk in de buurt van de 19 miljoen uitko men. Weliswaar worden de kosten voor 75 procent door het rijk vergoed. Maar toch: het tikt flink aan. Reden voor dit al? Reeksen tegenslagen Baggermolen Zij zetten al jaren geleden in. Zo is de baggermolen, die het meer in het midden een diepte heeft geschonken van dertig meter, jarenlang uit de plas geweest: er was eenvoudigweg geen behoefte meer aan het zand. Immers, grote projecten als de Leidse Baan gingen de mist in. Ook wilde het niet meer zo vlotten met de aanleg van nieuwe wijken in de regio. Op dit moment draait de zandafvoer op volle toeren, maar aarzelt het rijk met het verlenen van subsidie. De gevolgen van het uitstel zijn ingrij pend: omdat surfers en zeilers niet van wachten houden, hebben zij het heft in handen genomen en de plas een beetje "ingericht". De waterspor ters, die massaal naar de diepe plas trekken, maken zelf parkeerplaatsen en scheppen strandjes waar de provipcie.dat niet eraae heeft. door Paul van der Kooij Het recreatiegebied Vlietland. vanuit de lucht gezien. Rechts rijksweg 4. rant en een camping, linksboven is ruimte vooreen surfstrand en daaron- links de Vliet. Linksboven Leiden en (iets zuidelijker) Voorschoten. Vlak der, direct beneden de punt, een naaktstrand. Het zuidelijke meer is be- naast Voorschoten ligt het 'drukke' meer, bestemd voor watersport. Aan doeld als stiltegebied. In de polder, onderaan de foto, moet een natuurge- de noordkant van dit meer moeten zaken komen als een haven, een restau- b ied komen met water, moeras en bosjes. (eigen foto) Om al deze uitwassen in te dam men heeft de provincie haar toe vlucht gezocht tot een serie nood maatregelen. Op plekken waar ze het bezoek wil terugdringen heeft ze stekelige struiken neergezet. En de Leidse student in de rechten, Bart Carpentier Alting, heeft toe stemming gekregen om een tijde lijk restaurantje neer te zetten en een soort surfstrand aan te leggen. Ook mag hij plannen ontwikkelen voor een surf- en zeilschool (zie ook in de bijlage). Een andere noodmaatregel is een provisorische parkeerplaats aan de Leidse kant van het gebied. Deze parkeerplaats is vanaf Leiden be reikbaar via de Oostvlietkade, de smalle weg langs de Vliet. De Leid- schendammers kunnen haar berei ken via een nieuw geasfalteerd fietspad en een oude dienweg van de rijksweg 4. Bos Rond deze wegen staat jonge aanplant, die in de toekomst moet uitgroeien tot een dicht soort'bos. De nabijgelegen rijksweg ver dwijnt dan mooi uit het gezicht van de recreanten en de gebruikers van de noodwegen. Toch is de provin cie weinig gelukkig met deze we gen. Ze snakt naar het moment waarop de toegangsweg klaar is. Hij moet beginnen bij de Europa- weg (de weg van Leiden-Lammen- schans naar Zoeterwoude-dorp). Dicht langs de rijksweg zal hij zich een weg banen door het polder landschap en uitkomen bij de gro te parkeerplaats aan de Leidse (noord)kant van het meer. De weg zal echter pas worden aangelegd wanneer het ministerie NOORDWIJK - "We hebben niet geprobeerd volledig te zijn. Daar zouden we stapelgek van zijn ge worden. Maar ik denk dat 'Wie is wie' een goede dwarsdoorsnede geeft van de Nederlandse samenle ving", zegt Noordwijker Frans van Egmond. Onder zijn leiding is sinds vorig jaar gewerkt aan de samenstelling van de biografische encyclopedie 'Wie is wie in Nederland'. In dit vuistdikke naslagwerk zijn gege vens verzameld van precies 15.214 bekende en minder bekende Ne derlanders. Het is de eerste grote biografische encyclopedie die in Nederland is verschenen. De samenstellers hebben gepro beerd om behalve de naam en voornamen van de 'vooraanstaan de' Nederlanders, ook zaken te ver melden als burgerlijke staat, oplei ding, loopbaan, functies, commis sariaten, lidmaatschappen, publi caties, zakelijke en privéadressen en telefoonnummers. De 'Wie is wie'-gids is een initia tief van het Belgische onderzoeks bureau Cegos. Het benaderde in 1982 de Noordwijkse pr-man, jour nalist en directeur van een uitgeve rij Van Egmond. Die voelde wel wat voor dit karwei. Van Agt "We begonnen allereerst met het samenstellen van een lijst van mensen die absoluut in het boek vermeld moesten worden. Ik be doel: als iemand zou gaan zoeken naar Van Agt en hij zou er niet in staan, is het boek waardeloos", zegt Van Egmond. De lijst leverde ongeveer 2800 namen op. Die mensen hebben we vervolgens aangeschreven met hel verzoek gegevens over zichzelf te verstrekken. Verder wisten we zelf van landbouw over de brug komt met subsidie voor de aanleg van het gebeuren op deze Leidse oever. Hier moeten zaken komen als een camping voor vijftig tenten met een gedeelte voor trekkers en kort- kampeerders, twee speelweides met glooihellingen, enkele wandel en fietspaden en twee kleine meer tjes. De plassen lopen in elkaar over en kunnen worden gebruikt voor "waterspel". Langs beide meren loopt een strand. Ook langs het grote meer komt een zanderige strook. Dit strandje wordt ingeklemd tussen enkele vissteigers en een jachtha ven, met botenhelling, aanleg- en tuigsteigers. Jachthaven Deze jachthaven is bestemd voor op andere manieren, bijvoorbeeld via de Rijksvoorlichtingsdienst, voorlichtingbureaus en dergelijke de hand te leggen op persoonlijke gegevens van mensen. Die feiten hebben we opgestuurd naar de be trokken personen met het verzoek te reageren als sommige zaken niet juist zouden zijn", zegt Van Eg mond. door Wim Wegman Van de 2800 Nederlanders die 'absoluut' vermeld moesten wor den, zijn er uiteindelijk 500 niet in de biografische encyclopedie te recht gekomen. Van Egmond: "Van die mensen wisten we niet voldoende gegevens boven water te krijgen. En dan heeft het weinig zin om ze in 'Wie is wie' te vermel den, vind ik. Verder werd in som mige gevallen door de 'vooraan staande' Nederlanders zelf uit drukkelijk verzocht hun persone- lia niet in de gids op te nemen of om hun privéadres weg te laten. Die verzoeken hebben we geres pecteerd. De privacy van de men sen stond bij ons hoog in het vaan del". aldus de Noordwijker. De samenstellers van 'Wie is wie' waren niet tevreden met alleen een lyst met gegevens van de allerbe kendste 'vooraanstaande' Neder landers. En dus kochten zij van daarin gespecialiseerde bedrijven een groot aantal namen en adres sen van mensen die mogelijk in het boek zouden kunnen worden op genomen. "Nu was het een probleem om vast te stellen welke mensen wel en welke mensen niet in 'Wie is wie' moesten worden opgenomen. zeilboten en krijgt 800 plaatsen: 300 natte en 500 droge. Vlak naast deze zeilhaven komt een motor boothaven voor 200 boten. Deze tweede haven komt niet uit op het meer, dat vrij van motorboten moet blijven, maar op de Vliet. De monding komt rechttegenover de Voorschotense ijsbaan, de plek waar wellicht een jachthaven wordt aangelegd. De provincie vreest echter niet dat de havens leeg zullen blijven. Met name de zeilbotenhaven kan zich in een warme belangstelling verheugen. De aanvragen stromen binnen en men sluit niet uit dat binnenkort al een gedeelte van de» haven wordt aangelegd, ook wan neer de subsidie van het ministerie uitblijft. Voor de motorbotenhaven kan het iets langer duren. Om de haven Kijk, een directeur van Shell moet uiteraard in het boek en de kruide nier om de hoek niet. Maar waar moet je nu precies de grens trek ken?" In totaal hebben de makers van de gids ongeveer 130.000 mensen aangeschreven. Om er voor te zor gen dat de brieven ook inderdaad werden gelezen, moesten alle adressen stuk voor stuk worden getikt. "We hadden er natuurlijk een door een computer geschreven plak-etiket erop kunnen doen, maar dan zouden de brieven in veel gevallen ongelezen in de prul- Iemand zijn verdwenen", meent Van Egmond. Al met al kreeg hij enkele vreemde reacties op deze brieven. "Sommige mensen stuur den de pagina met seksadverten- ties uit de krant op of stuurden ons een envelop met een klodder jam erin. Wat de bedoeling daarvan was, is me ook niet helemaal dui delijk", verklaart hij. uvengens maakten de samen stellers van de biografische gids ook gebruik van ledenlijsten en re gisters van verenigingen van nota rissen, tandartsen, dokters enzo voorts en van de bestaande kleine 'Wie is wie'-gidsen. Van Egmond benadrukt dat de gegevens die in de biografische en cyclopedie staan vermeld voor het overgrote deel afkomstig zijn van de betrokken mensen zelf. "Omdat de informatie uit de eerste hand komt, is die betrouwbaar. Al geef ik toe dat mensen zelf zaken ver keerd kunnen hebben opgegeven. We hebben niet alle feiten nage trokken. Dat zou een onmogelijke opgave zijn geweest". "Het kan ook zijn gebeurd dat mensen dingen hebben weggela ten", zegt Van Egmond. Hij voegt er grinnikend aan toe dat hij het te kunnen aanleggen moet de weg, die nu de Vliet volgt, namelijk flink worden verlegd totaan de monding van het meer, vlak achter de tuin van klooster Bijdorp. Verderop, meer in de richting van Leidschendam, blijft zij echter de oude route volgen, achter het surfstrand langs. Dit strand komt tegenover de wijk Bijdorp, vlak naast het drukke, Leidse oever. Grote kracht van het surfstrand is dat de surfers lekker dicht bij het meer komen met hun auto en niet meer met hun planken hoeven te sjouwen. Immers, langs het strand loopt een parkeerplaats. Restaurant Ook zitten zij tamelijk dicht bij het restaurant. Dit restaurant moet een "spectaculair gebeuren" wor den, achthoekig en met grote rui ten zodat het publiek ("de nette eter, maar ook de gewone man") een prachtig uitzicht heeft over de vijvers, de zeilhaven en de parkeer plaats met 1700 plaatsen. De nudis- ten, die een strandje en een ligwei- de krijgen tussen de surfoever en de ingang van het meer, zullen al leen met een verrekijker te zien zijn. En dan nog met moeite, door de vele bosjes en bomen. De provin cie heeft gekozen voor de aanplant om de zaak te beschutten, maar ook "met het oog op de beroeps vaart. En natuurlijk moeten we uit kijken dat de flats ^an de overkant van de Vliet niet gaan overhellen door de overhangende spieders", grapt K. van Bergen, van de Pro vinciale Planologische Dienst. Het meer ligt namelijk bijzonder dicht bij de Voorschotense wijk Bijdorp. Het tweede meer, dat iets zuidelijker moet komen, op de plek waar nu nog het belangrijke vogelreservaat Meeslouwerpolder is, ligt iets verder van de bebouwde wereld af. Het ziet er echter naar uit dat tegenover het meer in de ja ren negentig de Voorschotense wijk Starrenburg verrijst, "met zo'n 1300 woningen. Rustgebied Dit is jammer omdat het de be doeling is dat het tweede meer een rustpuntje wordt in het recreatie gebied. Rondom het tweede meer, dat door enkele eilandjes wordt ge scheiden van het eerste meer, moe ten wandelpaden komen op de oe vers. Natuurliefhebbers kunnen zo Expositie De vereniging tot viering van Warmonds Feesten organiseert maandagavond de expositie 'War- monders voor Warmonders'. De tentoonstelling wordt om acht uur geopend. Voor belangstellen den staan de deuren van de oude Gymzaal aan de Dorpsstraat tot en met zondag 29 juli open'. Disco Jongerencentrum 'De Lindehoe ve' in Voorschoten organiseert zondagmiddag om 14.00 uur een disco-middag. De toegangsprijs bedraagt slechts twee gulden. Swingende bezoekers kunnen te vens naar enkele video-films kij ken. ZATERDAG 14 JULI 1984 genieten van de verschillende landschappen. Naast een voedselarm deel met eiken en duindoorns zal een voed selrijk deel ontstaan met es, els en fluitekruid. Weliswaar mogen ook surfers en zeilers het meer op sto men, maar K. van Bergen gelooft niet dat veel surfers van die moge lijkheid gebruik zullen gaan ma ken: "Surfers willen graag gezien worden. Ze blijven graag in de buurt van de steigers. Ook moet je rekenen dat ze hier nogal ver van de parkeerplaatsen af zitten, die zijn helemaal aan de andere kant van het meer". Hij beseft dat de aanleg van dit deel van het gebied tamelijk onze ker is. Recreatiecentrum Rijnland heeft toestemming van de provin cie om in juli 1985 te beginnen met het uitgraven van de plas en daar zo'n vijf miljoen kubieke meter zand uit te halen. Maar het is op zijn zachtst gezegd twijfelachtig of op dat moment het vervangende natuurgebied met water, moeras en bosjes, klaar is. En dat zou jammer zijn omdat de vogels wellicht anders uit het ge bied moeten verdwijnen en het plan van provincie en natuurbe schermers in duigen valt. Zij had den uitgedokterd dat wanneer de zandwinning in de Meeslouwerpol der twee jaar wordt opgeschort, de grond ten zuiden van Kniplaan kan worden aangekocht en ingericht. De vogels kunnen dan makkelijk 'overvliegen'. Op dit moment heeft de provin cie echter slechts een derde van de grond in" handen en zijn de onder handelingen met de boeren die grond hebben in het in de rest van het gebied, in volle gang. Hetzelfde geldt voor het gebied aan de Leid- schendamse (zuid)kant van het vervangende natuurgebied, waar possen, speel- en ligweiden en uit gebreide wandel- en fietsroutes zijn gepland. Natuurlijk Gunstig voor de provincie is in elk geval dat de Kroon onlangs heeft beslist dat het gebied niet persé agrarisch hoeft te blijven. De provincie kan dan zelfs tot onteige ning overgaan. Dit kan kan echter niet van de ene op de andere dag gebeuren. Toch heeft de provincie de hoop nog niet opgegeven dat het natuur gebied snel klaar is. Ze heeft dan ook nog niet serieus overwogen de zandwinning op te schorten. In het verleden heeft ze dat, zoals gezegd, wel gedaan toen natuurbescher mers erop wezen dat in de Mee slouwerpolder een uniek natuurge bied was ontstaan met zeer veel verschillende soorten vogels. De provincie had hier in het be gin nooit rekening mee gehouden. Pas in 1977 sprak de provincie uit dat het een belangrijk natuurge bied is, waar voorzichting mee moet worden omgesprongen. Ook over landrecreatie werd vroeger anders gedacht dan nu. Van Ber gen: "Want wat wilden we in het begin? Overal jachthaven en par keerplaatsen, je moest overal bij- kunnen. We hebben het rijk zelfs gevraagd of ze een aparte afslag wilden aanleggen van de Rijksweg, ter hoogte van de Kniplaan". Pas later werd, vooral door toe doen van het toenmalige ministe rie van CRM, besloten dat naast waterrecreatie ook landrecreatie zou moeten komen. Nu is de verde ling: 135 hectare water en 150 hec- tareJand. Vlietland ziet dus niet al leen blauw, maar ook behoorlijk groen. NVSH-trefcentrum, Rapenburg 48: open soos, 22 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Caeciliastraat 18: disco, 22-2 uur. Wassenaar Park De Paauw, Paupopfestival, met Wassenaarse bands, 12-18 uur. ZONDAG Clubhuis Swifttoer, Admiraal Banckert- weg: Schipholcit, recreatieve fietstocht over 35 en 60 kilometer, start 8.30-9 uur. Museum voor Volkenkunde, Steen- straat 1: 'Muziek op zondag', optreden Surimaams orkest Paul Day, 15-17 uur. Baptistenkerk, Oude Rijn: zomerzang- avond, 19 uur. Voorschoten Lindehoeve: disco, 14.30 uur. APOTHEKEN. De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 13 tot 20 juli door: Reyst, Steenstraat 35, Leiden tel. 071- 120136; Voorschotense Apotheek, Leidseweg 66. tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op afspraak. Frans van Egmond: "Als bijvoorbeeld Van Agt niet in 'Wie is wie' zóu hebben gestaan, zou het boek waardeloos zijn geweest". (foto Holvast) zich kan voorstellen dat iemand veten geweest. Misschien is het wel het bijvoorbeeld wijzer acht om aardig om te vermelden dat onder maar niet op te geven dat hij lid is anderen Leidse studenten Neder- geweest i Hoeveel mensen aan de totstand koming van de gids hebben mee gewerkt, kan Van Egmond niet precies zeggen. "Maar het zijn er lands de tekst hebben gecorri geerd". 'Wie is wie' is ruim 1400 pagina's dik. Het boek kost 210 gulden. Het is de bedoeling dat in 1988 een nieuwe en bijgewerkte editie ver schijnt. Leiden Stadhuisplein: manifestatie Emin Foundation, 9-17 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel: antiek en curiosamarkt, 9.30-17 uur. VW-kantoor, Stationsplein 210: start toeristische wandeling door Leiden, 10.30 uur. Hartebrugkerk. Haarlemmerstraat: wandelconcert, Wim Brunsveld op or gel, 15-15.30 uur. Brcehuys, Breestraat 19: swingavond, 20 uur. Het Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17: film 'Up in Smoke' van Cheech en Chong, 20 en 22.15 uur. Vrouwenhuis. Hooigracht 79: café avond. 21-1 uur. LEIDSCH m. DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgeversmaatschappij Een Sleuteltje opgeven leidsch Dagblad B V 071-143545 Bij automatische overschr-jving geen administratie- en incassokosten Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Kwartaalabonnement 63,10 Commentaren J Widzen van Brussel Per post 85.50 Maandabonnement 21.21 (Autom betaling) Losse r Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 UU' (nabezorgmg na 19 30 uurj zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen Restitutie is n.et toegestaan abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging abonnementsgelden op c 32035711 n v Damiate Holding BV te Haarlem J Kroon (stad) B W T Jungman (plv H I J Veldhuizen (regio) e Tombe (sport) Kaam (plv) H Schrama M. Hoenson-de Graat! (randgem) P. C. Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten I 071-144941. t 219 Aangesloten bijde Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn. Brussel. Londen, Parijs. Washington. Cairo.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2