LEIDSCH DAGBLAD m 'Bestrijdt vooral jeugdwerkloosheid' Kabinet maakt haast met andere opzet ziekenfonds Kabinet nog niet uit begroting '85 Stichting van de Arbeid: ZATERDAG 14 JULI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37446 Directeur: G. Koopman 23qq /^g [_eiöen R D PaaMrto HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor tel.nrs. zie colofon Wat doet een rechtenstudent met een strandpaviljoen zandwinningpias? Aflevering I van een nieuwe serie in EXTRA: 'Het gat in de markt'. Donald Duck ziet Abraham. Al vijftig jaar lang is deze driftkikker de hoeksteen van het Disneyconcern. Maar op zijn levenspad joeg de superster ook menigeen in het harnas... Een schermster van joodse afkomst die de nazi-groet brengt. Dat kon allemaal in de geschiedenis van de Olympische Spelen. Tien opmerkelijke anekdotes als smaakmaker voor de 23ste aflevering die volgende week begint. De parlementaire enquêtecommissie RSV sloot deze week haar werkzaamheden voorlopig af. Toch is het debacle bij Rijn - Schelde - Verolme al goeddeels in kaart gebracht. Een verslag van twaalf jaar pompen of verzuipen. DEN HAAG (GPD) - De Stichting van de Arbeid, het overlegorgaan van werkgevers- en werknemersorganisaties, heeft vrijdag na langdurige besprekingen unanieme aanbeve lingen opgesteld voor de bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd. De aanbevelingen zullen direct voorzitter Wim Kok en werkge- naar de cao-onderhandelaars 1 den verzonden, omdat zij in de ca o's verwerkelijkt moeten worden. Ook is een brief gestuurd naar mi nister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) met het verzoek om nader overleg tussen de Stich ting van de Arbeid en het kabinet over een aantal zaken zoals de rechtspositie en de sociale zeker heid van de jongeren. Opvallend in de unanieme aan bevelingen is, dat de leer- en ar beidsovereenkomsten blijven ge handhaafd. In het stuk, waarover tijdens vele schorsingen nader overleg werd gevoerd tussen FNV- Toeristen nu ook dupe van Britse staking LONDEN (Rtr) - Besprekingen om een einde te maken aan de lan delijke havenstaking in Groot-Brit- tannië hebben gisteravond geen re sultaat opgeleverd, waardoor ex porteurs en vakantiegangers de dupe kunnen worden. Het overleg tussen werkgevers en vakbonden mislukte na ruim negen uur onderhandelen en vak bondswoordvoerders voorspelden een uitbreiding van de staking. Vakantiegangers zullen voor het eerst door het conflict worden ge troffen wanneer de aanbeveling wordt overgenomen dat in de grote haven van Dover het werk maan dag wordt stilgelegd. Minstens 60 vrachthavens, waar onder de grote van Liverpool, Lon den, Glasgow en Huil liggen al stil. De bijeenkomst tussen werkge vers- en werknemersvertegen woordigers was de tweede sinds 35.000 havenarbeiders maandag hun werk neerlegden uit protest te gen het inschakelen van niet-geor- ganiseerde arbeiders voor het la den van ijzererts voor een staalfa briek waarvoor stakende mijnwer kers hadden postgevat. UW LAATSTE KANS! De krant kunt u niet missen,... ook niet tijdens uw vakantie. Op veler verzoek hebben wij nog éénmaal de vakantiebon geplaatst. Knip hem uit en bewaar Stem, indien u vakantieplannen hebt. Zie pagina 12 versvoorzitter mr. Chris van Veen, staat dat praktijk- en leermogelijk heden moeten worden geschapen, met name voor jongeren die niet of nog niet terecht kunnen in het leer lingenwezen. Naar de mate waarin naar het oordeel van cao-partners sprake is van produktieve arbeid „behoren de gebruikelijke arbeids voorwaarden van toepassing te zijn". Hiermee is een stuk onrust bij de vakbeweging weggenomen. De Stichting van de Arbeid her innert eraan dat er het een en ander is gebeurd sinds in november '82 overeenstemming werd bereikt om iets te doen aan het grote probleem van de jeugdwerkloosheid. In ver schillende bedrijfstakken en be drijven zijn plannen opgesteld, die nu al worden uitgevoerd. Met nadruk wordt ook nu ge zegd, dat er een rol voor de over heid is als werkgever. „Hiermee voldoen we ook aan het plan van de industrie om zo breed mogelijk onze aanbevelingen te geven", al dus FNV-voorzitter Wim Kok. In de aanbevelingen aan de cao partijen staat dat het leerlingenwe zen moet worden verbreed en ver sterkt, zodanig dat er ten opzichte van 1982 sprake is van een verdub beling. Hierbij is een optimale af stemming op het kort middelbaar beroepsonderwijs nodig. Voorts wordt opgeroepen groeibanen te scheppen, waarbij vooral gekeken zal moeten worden naar de moge lijkheden van de bedrijven en be drijfstakken. De Stichting van de Arbeid zegt er het volste vertrouwen in te heb ben dat aan deze aanbevelingen ge hoor zal worden gegeven. De over heid wordt opgeroepen om met na me ten aanzien van de werkloze jongeren met duidelijke beleids voornemens te komen en daarover in overleg te treden met de Stich ting van de Arbeid. Zowel Kok als Van Veen, beiden zijn voorzitter van de Stichting van de Arbeid zeiden dat met de over heid nog nader overleg zal moeten volgen over de rechtspositie van de jongeren, over de sociale zekerheid die hen kan worden geboden, over de hoogte van de uitkeringen en over het al of niet verlenen van ont heffingen van de betaling van het wettelijk minimumloon. Ontevreden De jongerenorganisaties van FNV en CNV zijn ontevreden over de aanbevelingen die werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid zijn overeengekomen. De aanbevelingen blijven heel vaag en algemeen, waar het gaat om essentiële knelpunten als het loon dat jongeren gaan ontvangen die bij debedrijven worden ge plaatst, aldus beide organisaties. De vereniging voor de metaal- en elektrotechnische industrie FME en de Algemene Werkgeversver eniging AWV verheugd dat de Stichting van de Arbeid „de coun- touren van het door de industrie gelanceerde jeugdwerkplan onder schrijft". "Ons advies kost u niets" VS tegen meebetalen aan abortus WASHINGTON (AFP) - De VS be talen niet meer mee aan internatio nale programma's voor abortus en gedwongen sterilisatie als midde len tot geboorteregeling en rege ling van de bevolkingsgrootte. Dit geldt ook voor andere maat regelen van die aard, die de Ameri kaanse regering 'stuitend' vindt en naar haar oordeel niet getuigen van 'respect voor .menselijk leven' en die 'versterking van de menselijke waardigheid en die van het gezin niet dienen.' Dit is gisteren verno men uit officiële bron in Washing ton. Deze zienswijze zal Washington ook uitdragen op de komende In ternationale conferentie over het bevolkingsvraagstuk in Mexico die op 6 augustus begint. De totale Amerikaanse bijdrage voor internationale programma's ter beheersing van geboortecijfers bedraagt in 1984 ruim 750 miljoen gulden. Het is nog niet bekend hoeveel de VS van dit bedrag wil len overhevelen naar programma's zonder abortus, gedwongen sterili sering en dergelijke maatregelen. De komende Olympische Spelen in Los Angeles vormen ook een in spiratiebron voor kunstenaars. In Santa Barbara, Califomië, wer den diverse kunstwerken bijeenge bracht. (foto ap> 1 Westeinde 12 Noordwijk Tel. 01719-15300 Zonder beha niet op reis NEW YORK (DPA) - Een 42-ja- rige Amerikaanse die de toe gang tot een verkeersvliegtuig was geweigerd omdat ze geen beha droeg en daarmee de kle dingvoorschriften overtrad, heeft in Oakland, Califomië, een klacht ingediend tegen de luchtvaartmaatschappij World Airways De vrouw, die profiteerde van het goedkopere tarief voor familieleden van personeel van de maatschappij, wilde van Ho nolulu op Hawaii naar Oakland vliegen, maar zij werd in de deur van het toestel staande ge houden met de mededeling dat zij niet gekleed was zoals het personeel en de van het goed kopere tarief profiterende fami lieleden gekleed moeten zijn. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil nu spoed maken met de reorga nisatie van de ziekenfondsverzeke ring. Per 1 januari moet het vrijwil lige onderdeel daarvan worden op geheven en moet de bejaardenver zekering „op slot". De minister raad heeft zich gisteren achter deze plannen gesteld, die vooruitlopen op wijzigingen van het gehele ziek tekostenstelsel. De ziekenfonds- wereld heeft afwijzend gereageerd. Met deze plannen volgt het kabi net niet de adviezen van de Natio nale Raad voor de Volksgezond heid en van de Ziekenfondsraad. Die hebben namelijk voorgesteld de bejaardenverzekering per 1 ja nuari 1985 op te heffen. Het kabinet heeft nu alleen be- Ambtenaren moeten onderdelen nog doorrekenen Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur ongeveer twaalf graden. Middagtemperatuur circa zestien graden. Matige, aan de kust krachtige wind draaiend van west naar noordwest. De vooruitzichten van maandag tot en met donderdag: eerst nog enkele buien, maar geleidelijk meer zon en stijging van temperaturen. 15 juli 1984 16 juli 1984 Zon op: 05.39 uur, zon onder: 21.52 uur. Maan op 23.58 uur, maan onder: 08.53 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG (GPD) - Het kabinet- Lubbers heeft vannacht na uren lang vergaderen nog geen defini tief besluit kunnen nemen over de rijksbegroting voor 1985. Een aan tal belangrijke kwesties is nog niet opgelost en zal eind augustus op nieuw ter discussie komen, alvo rens de begroting definitief kan worden vastgesteld. Premier Lubbers zei vannacht op een persconferentie dat op drie belangrijke punten nog een voor behoud rust. Dat betreft de voorge nomen lastenverlichting voor het bedrijfsleven, de maatregelen van het kabinet voor de bestrijding van Politie lost moord Ier op ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse politie heeft gisteren met de aanhouding van twee Rotter dammers de zaak rond de geweld dadige dood van een 22-jarige Noordier opgelost. De mannen hebben bekend dat zij de Noordier op 23 juni 's nachts in zijn woning hebben beroofd en hem vervol gens gebonden en gekneveld heb ben achtergelaten. De man werd later op de dag dood in zijn woning aangetroffen. De twee daders hadden hun later slachtoffer in de stad ontmoet en zijn vervolgens met hem naar zijn woning gegaan. De daders, twee heroïnegebruikers, zijn mede aan gehouden na tips die de politie hadbinnengekregen. de jeugdwerkloosheid en een aan tal extra uitgaven voor nieuw be leid van de ministeries. Lubbers wilde niet precies zeg gen om hoeveel geld het daarbij gaat. Hij sprak slechts van „enkele miljarden". De komende weken zullen ambtenaren de gevolgen van de door het kabinet voorlopig genomen besluiten doorrekenen. De uitkomst daarvan wordt bepa lend voor de omvang van deze maatregelen. Deze onduidelijkheid was een van de oorzaken waarom het kabi netsberaad over de begroting zo lang duurde. Met name minister van financiën Ruding wilde graag nu al harde garanties hebben over de invulling van de ombuigingen en de hoeveelheid geld die voor de hierboven beschreven punten no dig is. Minister Ruding is er na lang be raad met Lubbers mee akkoord ge gaan dat de definitieve beslissin gen pas eind augustus vallen. Hij had vooral moeite met de verlan gens van een aantal collega-minis ters die geld wilden voor extra maatregelen, terwijl naar zijn me ning een aantal bezuinigingen op de departementen niet hard ge noeg waren ingevuld. Aan het al in april afgesproken bezuinigingsbedrag is uiteindelijk niet getornd. Het gaat om 9,6 mil jard gulden, die als volgt worden verdeeld: op de salarissen ambtenaren en trendvolgers, als mede op de sociale uitkeringen elk 2,7 miljard gulden, 2,9 miljard op de ministeries en 1,3 miljard op de volksgezondheid. Maar premier Lubbers zei vrij dagnacht dat met name op het punt van de bezuinigingen op uit keringen en ambtenarensalarissen deze bedragen „het doel zijn waar naar wij streven". Over de precieze invulling van deze bezuinigingen zal het kabinet later dit jaar met de bonden overleg gaan plegen. Daarom wilde hij nu ook nog niet zeggen waar zijn „ondergrens" ligt. „Dan wordt die meteen boven grens", aldus Lubbers. Naar ver luidt zou het kabinet bereid zijn in beide sectoren enkele honderden miljoenen guldens minder te be zuinigen. Lubbers, die erg vaag was in zijn toelichting, vertelde wel dat vol gend jaar geen algemene kortingen op uitkeringen of ambtenarensala rissen op het programma staan. Het gaat nu om specifieke maatre- Gevelonderhoud- systemen/ gelen, maar welke dat zijn wilde hij niet zeggen. Naar verluidt zouden de belang rijkste maatregelen zijn: een verla ging van de ww-, de wwv- en de wao-uitkeringen van 70 procent, een onderdeel van de stelselherzie ning van de sociale zekerheid; be vriezing van de kinderbijslag en de sociale uitkeringen; verlaging van het ziekengeld naar 75 procent ge koppeld aan premieheffing over het ziekengeld. Dit laatste voorstel moet 700 miljoen gulden opleve- Daartegenover staat een pakket aan lastenverlichtingen voor de in dividuele burgers, vooral in de vorm van verlaging van de sociale premies. Ook die voorstellen zijn nog niet definitief. Zij zouden bete kenen dat- vrijwel uitsluitend de werkenden ervan zullen profite- slissingen op hoofdlijnen genomen over de wijzigingen in het ziekte kostenstelsel op korte termijn, die vanwege de financiële problemen moeten worden doorgevoerd. Nu zal eerst advies aan de Zieken fondsraad en de SER worden ge vraagd. De sluiting van de bejaarden(zie- kenfonds)verzekering brengt voor de verzekerden geen verandering in premieheffing of rechten op ver strekkingen. Degenen die met pen sioen gaan, blijven vanaf volgend jaar in de verzekering waar ze zijn en komen dus niet in de bejaarden verzekering, die het kabinet wil la ten „uitsterven". De vrijwillig verzekerden die een uitkering hebben volgens de Alge mene Arbeidsongeschiktsheids- wet (AAW), de Algemene Wedu wen- en Wezenwet (AWW) en de Algemene Bijstands Wet (ABW) gaan naar de verplichte verzeke ring, ook met behoud van rechten. Bij het bepalen van de uitkering zal dan rekening worden gehouden met de premie die ze voor die ver plichte ziekenfondsverzekering moeten betalen. De overige vrijwillig verzekei den (voornamelijk ambtenaren e zelfstandigen) gaan naar de part culiere verzekeringsmarkt. Voo zelfstandigen met een laag inko men (bejaarde zelfstandigen inb grepen) uit de vrijwillige verzek ringen gelden nu premieverminde- ringsregels. Voor deze verzekerden zullen compenserende maatrege len worden getroffen, zo heeft het kabinet beloofd. Het kabinet wil strakkere regels instellen voor de particuliere ver zekering. Er moet een zogenaamde aannemingsplicht komen, het ver zekerde pakket moet duidelijk worden geüniformeerd. De Bond voor ouderen heeft het kabinetsbesluit een 'stap in de goe de richting genoemd'. Het Neder lands Christelijk Ondernemers Verbond is verontwaarigd over de i de zelfstandige ondernemers buiten het vrijwillige ziekenfonds te plaatsen. Ook de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen (VNZ) noemde dat 'so ciaal verwerpelijk', hoewel de ver eniging blij is dat mensen met een bijstandsuitkering, weduwen en vroeg gehandicapten kunnen wor den opgepomen in de verplichte verzekering. De VNZ zegt dat kleine zelfstan digen en ambtenaren met een laag salaris nu zelf de rekening van hulpverleners moeten gaan voor schieten. Bovendien krijgen ze te maken met een beperkter pakket, eigen risico's en kinderpremies. De VNZ herinnert eraan dat twee we ken geleden van de kant van de re gering nog is verklaard dat zeer grote betekenis moet worden ge hecht aan het sociale karakter van de vrijwillige verzekering. Zuid-Afrika staakt afbraak krottenwijk bij Kaapstad KAAPSTAD (Rtr) - Op last van een Zuidafrikaanse minister is gisteren de officiële afbraak stopgezet van krottenwijken bij Kaapstad waardoor in het verleden honderden zwarte krakers ontheemd raakten. Deze opdracht van de minister van samenwerking en ontwikkeling (zwartenzaken) Piet Koornhof, werd de krakers in de kampen van Nyan- ga meegedeeld door een hoge ambtenaar van het departement. Koornhof verklaarde deze week in het parlement dat in de eerste helft 'an dit jaar bijna 8.600 krotten op de Kaap waren afgebroken, waarvan vele in de Nyangakampen. Volgens het Zuidafrikaanse persbureau SAPA heeft de ambtenaar te- Milieu Technische Service/Leiderdorp £en de krakers gezegd dat de maatregel niet betekent dat degenen van r\~7-\ OfA CZ C*\ EZ wie wordt aangenomen dat zij krachtens de strenge wet op illegale vesti- vj/l öy Ou HQ ging m de streek wonen, nu mogen blijven. De regering wil het aantal zwarten op de Kaap beperken. BAAAAAALEN, hoorde ik véél te laat van dat éénmalige optreden. Had iemand me niet wal eerder kunnen inlichten? Zorg dal je altijd eerste rang zit. Neem zélf Ja. ik wil uw krant. D een kwartaal (f 63,10). Ik krijg de krant eerst 2 weken gratis, 4 weken voor f 10,-. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnr 10050, 2300 VB Leiden. Bellen kan ook, 071-144941 LEIDSCH DAGBLAD l)F. C.< OVER WE )MPl.ETE KRANT REI.Ü STAD EN I.AND

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1