ZATERDAG 14 JULI 1984 Extra PAGINA 17 Om een relatie een hechtere basis te geven, stappen steeds meer partners naar de notaris voor het laten opstellen van een samenlevingscontra ct. Een contract dat de jurist mr. Wim Robert - wetenschappelijk medewerker aan de universiteit in Leiden - al in 1977 samen met prof. Van Mourik introduceerde. De meeste notarissen juichten het toe en de twijfelaars onder hen hebben het nut ervan inmiddels ook wel ingezien. Het aantal samenwoners dat zijn zaakjes via zo'n contract regelt groeit met de dag. Lees de uitnodiging voor een willekeurig feestje er maar eens op na. De tekst op de kaart is aangepast. Vroeger werden 'U en uw echtgenote' uitgenodigd, nu 'U en uw partner'. De erkenning van het samenwonen wint lang zaam maar zeker terrein. Wat een paar jaar geleden nog sporadisch voorkwam, heeft thans een grote vlucht geno men: de samenwoners heb ben het samenlevingscon tract ontdekt. Niet minder dan twaalfduizend partners vonden de afgelopen drie jaar de weg naar een notaris-, kantoor om belangrijke af spraken schriftelijk te laten vast leggen. Het eerste onderzoek dat de Leidse jurist mr. Wim Robert naar het gebruik van het contract verrichtte - vier jaar nadat het was verschenen - gaf wel een po sitieve ontwikkeling te zien, maar het kon nog beter. De we tenschapper kan nu - drie jaar na dat eerste onderzoek - tevreden zijn. Er is al een toename van meer dan twintig procent geno teerd. Waaraan is die grote belang stelling voor het contract te dan ken? Hebben de samenwoners nu pas de voordelen ervan ont dekt? Mr. Robert: "Ik denk dat het alles te maken heeft met het ac cepteren van het ongetrouwd sa menleven. Niet alleen de mensen zijn na al die jaren gewend aan deze vorm van partnerschap, ook de notaris is zich van het voor deel bewust. Het is toch de ge woonste zaak van de wereld als je tegenwoordig vertelt dat je niet bent getrouwd, maar met een vriend of vriendin een huis deelt?" Hypotheek Het samenlevingscontract heeft zichzelf in de loop der jaren wel bewezen. Als twee partners, om maar eens een voorbeeld te noemen, een huis willen kopen, kunnen zij met zo'n contract naar de bank stappen om over hét verstrekken van een hypo theek te praten. Maar er is meer. Er zijn bedrijven - zoals de Ne derlandse Spoorwegen en de KLM - die inzage in een contract vragen, wil de partner van een personeelslid kunnen profiteren van reisvoordélen. Robert voor spelt dat het bedrijfsleven in de toekomst niet alleen maar naar het trouwboekje zal vragen, maar in één adem naar een sa menlevingscontract zal informe ren. Waarmee de Leidse jurist in het familierecht andermaal de waarde van de overeenkomst aangeeft. Robert werkt inmiddels aan zijn vierde model. Het eerste contract - dat in 1977 het licht zag - was zeer uitgebreid. Zo uitge breid dat de partners nauwelijks begrepen wat er over hun hoofden kwam. De situatie nu - zeven jaar later - is een stuk een voudiger. Robert: "Kfjk, met een relatie contract kun je niet alles regelen. Daar moeten de mensen die het aangaat wel an doordrongen zijn. De belasting kun je nu eenmaal niet naar je hand zetten. Laat ik duidelijk zijn: voor iedereen die zo'n overeenkomst wil afsluiten, zijn er mogelijkheden. Er ligt een op maat gesneden contract klaar. Die uitgebreide versie van zoveel jaar terug is afgevoerd. Het hele systeem is een stuk eenvoudiger. De man of vrouw die zo'n over eenkomst wil afsluiten, kan in tien minuten zijn of haar zaakjes regelen. De notaris doet de rest." Verstandig De Leidse jurist noemt het een verstandige stap als twee men sen besluiten om een samenle vingscontract te laten opstellen. Als voorbeeld geeft hij de vol gende situatie: "Stel dat een vrouw bij een man in huis trekt en die woning staat op zijn naam. Zou er een kink in de kabel ko men, waarbij de relatie wordt verbroken, dan staat de vrouw op straat. Zij heeft geen enkel recht van spreken. De man is ei genaar van het huis. Alleen hij en niemand anders bepaalt er de gang van zaken. Dus wie er wel en wie er niet onder zijn dak mag wonen. Een dergelijke toestand kan worden voorkomen als er een samenlevingscontract wordt opgesteld waarin er melding van wordt gemaakt dat de vrouw de zelfde woonrechten heeft als de man. Op die manier voorkom je ook dat de vrouw geen woon ruimte meer heeft als de man plotseling overlijdt." Tevreden is Robert nog niet. De burger heeft het fenomeen sa menwonen dan wel geaccep teerd en er kan via deze overeen komst et een en ander tot stand komen, voor de Leidse onderzoe ker gaat het contract nog lang niet ver genoeg. Robert: "De wet - die helemaal geënt is op het huwelijk - moet hoognodig worden aangepast. Ik zie zo links en rechts wel enkele veranderingetjes, maar ze zijn te gering. Samenwoners - of dat nu homo's zijn of een man en een vrouw - moeten dezelfde rechten krijgen als twee mensen die wel een trouwboeke kunnen laten zien. Ik werk daar aan. Het mi nisterie van justitie heeft mij ge vraagd te bekijken welke oplos singen er mogelijk zijn om die wet aan te passen." 33.20 Samenlevingsregeling; verkort model (Leids Model III)') Heden, de verschenen voor mij, notaris ter standplaats 1de Heer/Mevrouw!Mejuffrouw van beroep geboren te op wonende teen 2 de Heer/Mevrouw/Mejuffrouw van beroepgeboren teop wonende te De comparanten verklaarden: dat lussen hen een affectieve relatie bestaat eventueelwelke niet is geregeld door het aangaan van een huwelijk); dat zij in het kader van die relatie vanafmet elkander samenleven en een duurzame gemeenschappelijke huishouding dat zij voor het geval van verbreking van de relatie alsmede voor het geval de relatie eindigt door het overlijden van een van hen, met betrekking tot de vermogensrechtelijke gevolgen daarvan zijn overeengekomen als volgt: A /gemeen Art. I. I. Noch het feil van samenleven noch het enkele bestaan van deze overeenkomst verschaft een van partijen enig recht op goederen die door de andere partij, ongeacht wanneer en krachtens welke titel, zijn verkregen, behoudens het hierna bepaalde.5) 2. Partijen bepalen in onderling overleg welke kosten door hen worden aangemerkt als kosten van de gemeenschappelijke huishouding en op welke wijze deze zullen worden bestreden. Het ontbreken van een regeling te dezer zake of het niet nakomen daarvan kan nimmer aanleiding geven tot het instellen van enigerlei rechtsvorde ring.4) 3. leder van partijen is met uitsluiting van de ander aansprakelijk en draagplichtig voor de schulden die hij of zij alleen heeft aangegaan of die op andere wijze alleen in zijn of haar persoon zijn ontstaan, behoudens het in het vorige lid bepaalde.'') Art. 2. 1. Inboedelgoederen. waaronder begrepen tot meubilering van de gemeenschappelijke woonruimte dienende goederen alsmede huishoudelij ke apparaten en andere ten behoeve van de gewone gang van de gemeen schappelijke huishouding strekkende goederen, behoren toe aan beide Gedeelte uit het z.g. Leidse model van een samenlevings contract. door Jan Westerlaken om die hele wetgeving op dit ge bied aan te passen." Het juridische steekspel draagt toe er bij dat mensen bang zijn om een relatie aan te knopen. Ze ker als een van de twee of beiden een sociale uitkering genieten. Robert: "Die mensen zijn als de dood om bij elkaar over de vloer te komen. Als men twee keer een vreemde auto voor de deur ziet staan, loopt zo iemand al de kans zijn of haar bijstand kwijt te ra ken. Het gevolg van die situatie is dat die mensen elkaar in een rottige en stiekeme sfeer moeten ontmoeten. Belachelijk natuur lijk. Helaas heeft een samenle vingscontract hierop nog geen invloed." Kunnen twee mensen die sa menwonen hun zaakjes niet via een testament regelen? Robert: "Acht jaar geleden was er een sterke beoefte aan wat nu het relatiecontract is. Als een partner stierf, kreeg de ander niets. Een eigen huis kon worden verkocht, maar dan moest er van de opbrengst wel 54 procent aan successierechten worden ingele verd. Met het samenlevingscon tract konden we dit omzeilen. De wet is aangepast. Twee mensen die een relatiecontract hebben, hebben in dit geval nu praktisch dezelfde rechten als een echt paar. De grote verschillen die er waren zijn in elk geval een stuk kleiner geworden. Het ontdui ken van die wet is in één klap Aangepast Wat zoekt een ex-stu dent in de rechten met een bijna afge dankt strandpavil joen aan de rand van een zandwinning- plas? Inspelen op wat komen gaat, meent Bart Carpen- tier Alting uit Wasse naar. Het zou wel eens een goudmijntje kunnen worden. Mr. Robert: "Als een partner iets overkwam, kreeg de ander niets. Zo was het vroeger". (foto Holvast) Onrechtvaardig "De verschillen die er zijn tus sen samenwoners en twee men sen die getrouwd zijn, zijn on rechtvaardig groot. Het mag, ze ker in deze tijd, toch geen snars meer uitmaken onder welke juri dische paraplu je valt? Of je nu getrouwd bent of niet. Een hu welijk is gemakkelijk vast te stel len, daar heb je je trouwboekje voor. Bij samenwonen is er niets. Nu dus een relatiecontract. Daar aan kun je toch dezelfde waarde toekennen als aan het aloude trouwboekje? Het wordt tijd dat er middelen worden gevonden Kunnen samenwoners nu naar de notaris stappen om een rela tiecontract te laten opstellen, een paar jaar geleden was dat beeld totaal anders. Bij slechts de helft van de in totaal achthonderd no tarissen in ons land kon men voor er aankloppen. Nu is er bij na geen notaris meer te vinden die 'nee' verkoopt. Voorlopig is het nog even ploeteren in de modder, maar Bart Carpentier Alting (30) uit Wassenaar, directeur van bv recreatiecentrum Vlietland, heeft hoge verwachtingen van de toekomst. Hij gelooft er heilig in dat Vlietland, de zandafgravingsplas tussen Leidschendam en Voorschoten, een fantastisch recreatiegebied wordt. En dan zal hij als de man die de recreatierechten voor het gebied heeft gepacht, vooraan in de rij staan. Hij mag er van alles exploiteren. Daar komt volgens hem geen mens meer tussen. Maar, zoals gezegd: het is nog pionieren voor de Wassenaarder. Met behulp van veel vrienden en bekenden heeft hij midden op het braakliggende terrein aan de Voorschotense kant inmiddels al wel een houten gebouwtje neergezet. Een min of meer afgedankt Zandvoorts strandpaviljoen, dat twee seizoenen geleden door een zware storm werd weggespoeld. Het thans geheel opgeknapte paviljoen ziet er weer als nieuw uit. Het terras is vorige week al in gebruik genomen en vandaag zal het gebouwtje 'officieel' worden geopend. Kortom: de surfer die Vlietland al heeft ontdekt kan bij Bart en de zijnen terecht. Maar dat restaurantje is nog maar een pril begin. Bart Carpentier Alting en zijn 'maatjes', onder wie horecaman Erik Querijns en Leiderdorper Boneslav Beekman (promotie), zitten barstensvol plannen om het aangezicht van de plas te veraangenamen. Er moet aan de kant van het Vlietweggetje bij de Lammenschans een surfstrand komen en een apart zwemgedeelte. Het duo wil waterfietsen en kano's gaan verhuren. Ook heeft het IU ii ii" Bart Carpentier Alting bij zijn geheel opgeknapte strandpaviljoen aan de rand vc tussen Voorschotenen Leidschendam: "Het wordt hier een fantastisch recreatiegebied". i de zandwinningspias inmiddels een surfschool in het leven geroepen. Surfers, zwemmers, vissers en schippers dienen gebroederlijk naast elkaar van de plas gebruik te maken. Evenementen En dan zullen er in de zeer nabije toekomst heel wat evenementen worden georganiseerd om Vlietland meer bekendheid te geven bij de dagjesmensen. Gedacht wordt aan barbecues, optredens en strandfeesten Grote sponsors moeten helpen om de financiële kant van de zaak rond te maken. Bart Carpentier meent stellig dat dat lukt. Maar voordat het gemiddelde van 15.000 bezoekers per dag (een schatting van de provincie) wordt gehaald moet er nog heel wat gebeuren. Bart Carpentier: "Het gekke is: die plas ligt er al een jaar of tien. Maar er zijn nog veel te veel recreanten die niets weten van het bestaan van Vlietland. Dat komt misschien ook doordat het nog wat moeilijk bereikbaar is. Dat is ook steeds ons probleem met het bouwen en bevoorraden Je zit middenin een stuk niemandsland". Al breekt hij er af en toe zijn nek, Carpentier blijft het gebied, dat volgens hem ook door de provincie 'De parel van Zuid-Holland' wordt genoemd, luidkeels roemen. Hij denkt dat .het de Kaag en Braassem aardig kan ontlasten. Een en ander zonder dat alle natuur er verloren gaat. "Want wij zijn helemaal niet tegen natuur. De recreatie gaat hier ook over in een natuurlandschap. Grote motorboten of waterskieërs zul je hier wat ons betreft ook nooit aantreffen. Het is toch veel leuker om zeilend of roeiend het stiltegebied in te komen? Nee, dat moet allemaal goed worden geregeld". Gewoonterecht Hoe komt een ex-student in de rechten aan de rechten voor zo'n plas? Gewoon, zegt Bart, door tijdig het gat in de markt te ontdekken. Ervaring heeft hij genoeg. Vijf, zes jaar geleden deed hij al iets dergelijks bij het Gat van Lagendijk, de zandafgravingsplas in Robert: "De drempel is ook bij hen verlegd. Het merendeel heeft de ethische bezwaren, want daarldraaide het om, laten varen. Samenwonen hoort bij deze tijd, net als het relatiecontract. Eien paar jaar geleden maakte een no taris de opmerking dat als hem om zo'n overeenkomst werd ge vraagd hij steevast antwoordde: 'Het beste contract is het huwe lijk'. Een ander liet mij weten dat hij geen klanten had die hokten. Die mentaliteit is gelukkig naar de achtergrond verdrongen." "Er is ook een belangrijk ver schil", zo voegt hij er aan toe. "De wet is op diverse punten aangepast. Een notaris voelt zich daardoor sterker, hij is legitiem bezig. Hoewel er in het begin op het contract ook niets viel aan te merken. Maar ja, een notaris is nu eenmaal geen voortrekker. Hij is'een ambtsdrager die door de Kroon is benoemd. Daarom denk ik dat die notaris zich op dit moment een stuk veiliger voelt; hij heeft de wet aan zijn zijde." Kennen de landen om ons heen het samenlevingscontract ook? Robert is met een onder zoek bezig dat op deze vraag ant woord moet geven. Om bij West- Duitsland te beginnen: hier zal zelden van een dergelijke over eenkomst gebruik worden ge maakt. In Duitsland is het huwe lijk beschermd. De Duitsers heb ben na de Hitlertijd de 'Ehe- schutz' in de wet opgenomen om de privacy van getrouwde men sen te waarborgen. Zweden - met 18% samenwoners - en Engeland - met 12% samenwoners - kennen het contract wel. Niet met lege handen Voor het laten vastleggen van de afspraken brengen de notaris sen een bedrag van minimaal tweehonderdvijftig gulden in re kening, vertelt de Leidse notaris mr. J. Karstens. Hij krijgt gere geld verzoeken van samenle- vings-partners om een relatie- contract op te maken. "Ik ver moed, dat Leiden een typische stad van samenwoners is. Een universiteitsstad leent zich daar bij uitstek voor. Het is een goede zaak dat die overeenkomsten er zijn. Als nu de wet nog eens wordt aangepast, zijn we een heel eind op de goede weg." Het onderzoek van Robert heeft aan getoond dat de notarissen in Gel derland, Brabant en Noord-Hol land de afgelopen jaren de mees te partnercontracten hebben af gesloten, in Limburg en Gronin gen de minste. De meeste overeenkomsten, zo is de ervaring van mr. Karstens, worden gemaakt om in geval van overlijden een goede regeling in handen te hebben. Een regeling die de langstlevende beschermt tegen familieleden die een deel van de erfenis opeisen. Op de tweede plaats laten samenwo ners regels opstellen om niet met lege handen te staan als een rela tie strandt. Valkenburg. "Ik kwam daar regelmatig en merkte dat er niets te koop was. Dus wat doe je dan als armlastig studentje denkt: hier moet ik drankjes en etenswaren gaan verkopen. En dat bleek van de gemeente nog te mogen ook. Nou, van het een kwam natuurlijk het ander. Het was driejaar sappelen, maar toen kwam de surfrage. De mensen stroomden toe en mijn rijdende kraam werd een permanente uitspanning. Je krijgt dan een soort gewoonterecht". Daar ook kwam het Bart Carpentier te ore dat Volker Stevin ook met Vlietland bezig was en de grond van dit toekomstige recreatiegebied aan de provincie wilde verkopen en zelf de recreatie daar wilde ontwikkelen. Het bleek echter niet zo goed te gaan met Volker-Stevin en, zo hoorde Carpentier ook, men wilde branchevreemde zaken gaan afstoten. Kip, ik heb je, dacht de Wassenaarder meteen en hij ging eens informéren bij de provincie. Deze gaf hem al snel 'groen licht' en zo kon Carpentier vorig jaar beginnen met het ontvouwen van zijn plannen. "Natuurlijk duurde het allemaal vreselijk lang voordat alle vergunningen binnen waren. Je moet er als een waanzinnige voor vechten en je verzet bergen om alle moeilijkheden te overwinnen. Maar het begint er dan nu op te lijken. Er komt hier iets van de grond", meldt de horeca-exploitant, die zijn rechtenstudie nog wel eens denkt af te maken. MIEP HOENSON AFLEVERING 1 Wie meent ook het gat in de markt te hebben gevonden, kan zich in verbinding stellen met de redactie van deze krant (tele foon 071-144941 toestel 240).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17