Wat goed is komt snel 'Le Karst op herhaling in begrafenisstoet Heemskerk wijkt niet voor Tonjann Holland-atlete Yvonne van Dorp Rotterdam haakt af PAGINA 10 Sport ZATERDAG 14 JULI 1984 ROD EZ (GPD) - Als vanouds klinkt het weer in de Tour-kara vaan: „Le Karst, il est la" („De Karst is daar"). Het komt, nog al tijd een tikje huiverig, uit de mon den van oude bekenden van Ger- ben Karstens, een van die wielren ners die een flink deel heeft bijge dragen aan de luisterrijke Neder landse Tour-historie. Karstens (42) heeft het wereldje al weer enkele jaren geleden de rug toegekeerd, maar hij wordt echter nog altijd moeiteloos herkend door zijn ex- collega's. „Was dit ook niet een coureur, vroeger?", dolt Jacques Anquetil, vijfvoudig Tour-winnaar, als hij „den Karst" op een lommer rijk plekje in Rodez tegen het lijf loopt. Op uitnodiging van een week blad doet Gerben Karstens een weekje de Tour. Even weer de sfeer proeven, zoals dat heet. „Maar het is lang niet meer zo als vroeger hoor, dat heb ik tenminste gehoord van Knetemann. Het lijkt tegenwoordig wel een begrafenis stoet, zei hij me. En als de Kneet dat zegt, zal dat wel zo zijn. Ik kan er niets van zeggen nu ik tegen de buitenkant van het gebeuren aan kijk. Vanuit die optiek is er wei- ning veranderd. Het was een gek kenhuis en het is nog altijd een gekkenhuis". Anecdotes Met Karstens, die verscheidene ritzeges in de Tour op zijn naam heeft staan, heeft evenwel een der laatste „dwazen" de deur achter zich dichtgetrokken. Als geen an der kon de man, die ooit gebukt ging onder het bijvoegsel „de Leid- se notariszoon", het peloton op stelten zetten. Talrijk zijn de anec dotes die nog altijd volop de ronde over hem doen in de karavaan. Zo heeft Karstens eens zijn be hoefte gedaan in een rennerspetje, een zelfs door Franse agenten be geerd aandenken. De destijds dienstdoende politieman in een klein dorpje langs de route zal zich het „vriendelijke gebaar" van Kar stens altijd blijven herinneren. „Ja, zulke dingen deed ik altijd in de Tour. Dat waren spontane invallen om de sleur een beetje te doorbre ken, want ik verzeker je dat het le ven in de Tour niet meevalt. Dan moet je wat doen om niet af te stompen. Zo heb ik eens een half uur lang op de schouders van Eddy Peelman gezeten. En hij maar fiet sen, en ik hoog boven het peloton zittend. Had je Levitan toen moe ten zien. Die kon dat natuurlijk he lemaal niet waarderen. Kreeg ik weer eens een boete". „Jongen, ik heb in de Tour zo veel boetes moeten betalen. Maar dat kon me er niet van weerhouden allerlei stunts uit te halen. Zo heb ik ook vaak genoeg de broek van mijn kont getrokken onder het fiet sen. Dan viel het hele peloton stil". - Wat nog meer? Karstens: „Ja, wat nog meer. Oh ja, ik heb eens met Freddy Maertens een valpartij in scène gezet. Had je moeten zien wat voor een chaos er ontstond in de karavaan. Al die mecaniciens kwamen in paniek uit hun auto's gerend met allemaal wielen in hun handen. Bleek niets aan de hand te zijn. Werd ik weer eens voor gek versleten. De Karst moest weer eens zonodig in de publiciteit werd er dan gezegd. Nou, zo was het niet. Ik hield er gewoon van leven in de brouweij te brengen. Ik mag nu eenmaal graag een beetje dol len. Nu nog. Thuis worden ze wel eens stapelgek van mij". Babbeltje Historisch is ook de manier waarop hij de koersleiding van Pa- rijs-Nice eens in de luren heeft ge legd. Karstens: „Dat heb ik gedaan tijdens een rit van Saint Etienne naar Valence. Moesten we direct de Col de la Republique beklim men en dat zag ik toen helemaal niet zitten. Heb ik me voor de start al in een auto naar boven laten rij den en me even voorbij de top ver stopt op een onoverzichtelijk gè- deelte van het parcours. Nadat de eerste renners waren gepasseerd, ben ik stiekem in koers gekomen. Ik had die etappe nog bijna gewon nen ook, want ik werd tweede. Nie mand die gemerkt heeft dat ik een stuk niet heb meegefietst". Het weerzien met oude vrienden uit de ronde doet Karstens goed. „Ik heb ze het weer horen roepen, Anquetil, Poulidor, Ocana, Gui- mard, Danguillaume en noem maar op: 'le Karst, il est la'. Dat zijn ze nog niet vergeten. Dat riep ik al tijd als ik demarreerde. En dan was ik gelijk weg. Dan was ik er weer, he. Dat was mijn sterkste punt, de marreren en wegwezen. Je moet maar één keer in een koers demar reren, maar dan ook goed. Dat is ook een kwestie van intuitie. Als je dom bent, blijf je dom. Neem zo'n Thurau, die springt altijd op de verkeerde moementen. Die zal het nooit leren." - Met Levitan zul je wel niet zul ke goede contacten hebben. Je hebt hem vroeger nogal eens het bloed onder zijn nagels wegge haald. Denk alleen eens aan die rennersstaking in Valence d'Agen, waar jij toen een van de initiatief nemers was. Karstens: „Toen ik hier zondag voor het eerst meereed wilden we op een gegeven ogenblik de kop groep met Adrie van der Poel en Theo de Rooy passeren. Flikker den de lampen van de auto van Le vitan. Hij had me gezien en riep me terug om even een gezellig babbel tje te maken. Ach jongen, ze heb ben wel eens gezegd, blij dat die klootzak gestopt is, maar zo is het nu ook weer niet. Dat heb ik in de loop der jaren wel gemerkt". Gerben Karstens: één van de laat ste Tour-dwazen. foto anp> ROTTERDAM (ANP) - De schaak vereniging Rotterdam heeft zich teruggetrokken uit de halve finales van de strijd om de Europese be ker voor clubteams. Het besluit is een gevolg van de weigering van de Russische club Boerevestnik de wedstrijden ergens anders dan in Moskou te spelen. Gezien de mogelijke problemen rond de persoon vén voormalig staatsburger Viktor Kortsjnoi stel de Rotterdam begin mei voor als gastheer te willen optreden voor al le nog te houden wedstrijden in de Europa Cup voor landskampioe nen. Van Russische zijde werd ech ter negatief op dit voorstel gerea geerd. Toen de loting bepaalde dat Rotterdam tegen Boerevestnik in Moskou moest spelen, werd van Rotterdamse zijde bij wijze van compromis voorgesteld de halve fi néde in Serajewo, Londen of West- Berlijn te houden. Ondanks be middelingspogingen van de FIDE wezen de Russen dit aanbod van de hand. Bestuur en spelers van Rotter dam hebben daarop unaniem het onaanvaardbaar uitgesproken over het spelen in Moskou zonder Kortsjnoi. Geen baan Van der Duim DEN HAAG (ANP) - Hilbert van der Duim zal zich buiten de kern ploeg gaan voorbereiden op het nieuwe schaatsseizoen, nu hij niet in dienst zal treden als staffunctio naris van de KNSB. De ex-wereld- kampioen zou een door het minis terie van WVC gesubsidieerd pro ject gaan leiden om het schaatsen bij gehandicapten èn jongeren te promoten. "Zakelijke en persoonlijke mo tieven stonden een arbeidsover eenkomst iri de weg", maakte de schaatsenrijdersbond gisteren be kend. Het feit dat Véin der Duim geen enkele wedstrijd meer zou kunnen rijden en geen persoonlijk sponsorcontract meer zou kunnen afsluiten deden voor Vaji der Duim de deur dicht. "Uit de onderhande lingen met de KNSB is mij geble ken dat men niet veel vertrouwen in mij heeft. Dat heeft mij teleurge steld": VOLLE BAK - Het damesteam van de Leidse softbalvereneniging Volle Bak, uitkomende in de rayon eerste klasse, heeft gisteravond op nieuw verlies moeten incasseren. Op het terrein in de Leidse Hout bleek VUC veel te sterk. De Haag se bezoeksters namen spoedig een ruime voorsprong en Volle Bak mocht beslist niet klagen dat de schade in het slot van de wedstrijd nog enigzins beperkt kon worden gehouden: 8-13. LEIDEN - De Nederlandse atletiek hinkt, stapt en springt vooruit. Hoewel de 'bonzen' van het Olympisch Comité doof en vooral blind lijken voor de winst die onze atletiektop- pers boeken, is gisteren het respectabele aantal van dertien atleten naar Los Angeles afgereist. En van deze grootste Olympische afvaardiging sinds de spelen van 1968 in Mexico City maken zelfs enkele serieuze medaille-kandidaten deel uit. Yvonne van Dorp zal de komende weken de verrichtingen van Rob Druppers, Gerard Nijboer en Ria Stalman met meer dan normale be langstelling volgen. De achttien-ja rige Holland-atlete pakte onlangs op de Nederlandse atletiekkam- pioenschappen voor junioren twee gouden plakken en hoopt over vier jaar (Seoel?) zelf een Olympisch startbewijs op zak te hebben. "Maar ik reken nergens op hoor. Er kan in vier jaar tijd zoveel gebeu ren. Ik moet eerst maar eens heel zien te blijven". De bruingebrande Yvonne van Dorp wekt de indruk zojuist uit een exotisch vakantie-oord te zijn teruggekeerd. Een misverstand. "Nee hoor. Dat kan ik niet maken, 's Zomers een paar weken weg en ik ben er helemaal uit. Die bruine kleur heb ik op de training opge daan. En op 't strand. Want ik mag graag een dagje naar Noord wijk gaan als het mooi weer is". Uitleven Vier jaar geleden drong een oom er bij de goedlachse Yvonne op aan om een keertje mee te gaan huppe len bij de atletiekvereniging Hol land. Dat huppelen leek dus ver dacht veel op rennen en de sterke, met snelheid gezegende Van Dorp werd al snel een van de 'bescherm de' Holland-leden. Daarvóór had de Leao-leerlinge aan judo, paardrijden en schaatsen gedaan, maar pas in de atletiek kon het individu Van Dorp zich echt ontwikkelen. "Atletiek was inder daad een ontdekking voor mij. Ik kon me eindelijk helemaal uitle ven. In het begin was ik nog niet zo fanatiek hoor. Dan ging ik niet eens trainen als het rotweer was. Maar toen ik bemerkte dat de pres taties alsmaar beter werden, groei de het fanatisme". Impiddels heeft Van Dorp drie trainerswisselingen achter de rug. De laatste wisseling van de wacht baarde nogal wat opzien. Maar over deze door haarzelf geforceer de breuk wil Van Dorp niets zeg gen. "Ik had het voorheen prima meldt zij lachend. "Meer zeg ik er niet over". De resultaten zijn onder de des kundige leiding van haar huidige trainer en vertrouwensman Roel Hendriksen in elk geval niet uitge bleven. Op de NK-jeugd in Amster dam stal zij samen met de Baren- drechtse Mirian Knein de show. Vooral dankzij haar explosieve start snelde Van Dorp op de vier honderd meter naar een een gou den plak. Haar sprong van 5 meter 91 was ruim een half uur later eveneens goed voor goud terwijl zij op de sprint als tweede, na 12.16 seconden, de finishlijn passeerde. Een rijke medaille-oogst waar het paradepaardje van AV Holland weliswaar op had gehoopt, maar niet op had durven rekenen. "Ik mocht dan favoriet zijn, er kan op zo'n dag natuurlijk van alles fout gaan. Bovendien was ik bloedner veus, maar achteraf is het allemaal soepel verlopen". Afwisseling Met haar belangrijkste concur rente, de één jaar jongere Mirian Knijn van Energie uit Baren- drecht, is Yvonne van Dorp voor bestemd om over enkele jaren de dienst uit te maken in de damesat- letiek, althans op de kortere loop nummers. Knijn lijkt zich voorlo pig toe te leggen op 100 en 200 me ter. De specialiteit van Van Dorp is en blijft de 400 meter. Het versprin gen ziet zij als een "leuke afwisse ling". Sinds een mislukte landing in de springbak haar een slepende rug blessure bezorgde, is dit atletiek- onderdeel voor haar bijzaak. Desal niettemin won zij het verspringen bij de NK-jeugd op haar gemak. "Maar hard trainen doe ik er niet meer voor. Als ik ook maar even iets in m'n rug voel stop ik". Veel arbeid stopt zij daarentegen wel in de 400 meter. Zes keer in de week. Alleen op vrijdag gunt de ge boren en getogen Leidse zichzelf rust. "Voorlopig is dat voldoende. Ik zou best nog wat meer willen trainen, maar ik heb er de tijd niet voor en bovendien denk ik dat het weinig resultaat oplevert. Mijn li chaam zou het namelijk niet aan kunnen. Ik ben er nog niet sterk genoeg voor". Wel is Yvonne van Dorp zich er van bewust dat ze eens haar trai ningsuren verder moet opvoeren, wil zij in internationaal opzicht ooit aan de weg, of liever de baan, timmeren. "Vorige week heb ik meegedaan aan de FBK-games in Hengelo. Ik moet je eerlijk zeggen dat ik die meiden uit het buiten land alleen bij de start heb gezien. Als ik in hun buurt wil komen, zal ik toch een paar seconden sneller moeten lopen". Dat geldt ook voor het Neder lands record dat met 52,38 secon den vrij scherp staat op naam van de Sparta-atlete Tilly Verhoef. Een tijd die voor Van Dorp met een per soonlijk record van 54,87 seconden voorlopig nog wel buiten beeld zal blijven. "Maar gelukkig gaan mijn tijden nog steeds vooruit dus ik hoef niet te wanhopen. Bovendien denk ik dat ik pas over een jaar of vijf op mijn top zit, als alles goed blijft gaan tenminste. In elk geval heb ik dus nog even de tijd". Terugslag Van Dorps wedstrijdkalender ziet er de komende weken maagde lijk uit. Na al haar inspanningen in de damescompetitie, tijdens inter nationale ontmoetingen en bij de verschillende titeltoernooien, kan zij voorlopig tijdens het draaien van haar trainingsrondjes stoom Yvonne van Dorp blaast stoom af om in augustus weer te kunnen "knallen". afblazen. "Ik neem nu wat gas te rug om in augustus weer te kunnen knallen. Dan staan namelijk enkele interlands op het programma". En daarna dient Van Dorp, die inmiddels haar Leao-diploma op zak heeft en binnenkort haar mid denstandsdiploma in de brieven bus verwacht, zich te melden by het CIOS in Overveen (bij Heem stede). "Een heleboel atletes heb ben het me afgeraden, maar na lang nadenken, heb ik toch beslo ten om de combinatie ClOS-atle- tiek te proberen. Ik besef dat het vooral in het eerste jaar moeilijk zal worden. Dan maak je vaak da gen van acht tot zes. En ik kan daar natuurlijk niet meteen binnenko men en zeggen: 'Hallo, ik ben Yvonne van Dorp en ik wil graag tussen de bedrijven door m'n pro gramma afwerken'. Ik houd vol gend jaar dan ook rekening met een terugslag in mijn prestaties. Voor conditieverlies ben ik niet bang, want je doet daar natuurlijk genoeg aan sport. Maar de scherpte zal er wel een beetje afgaan als je je elke dag ook met voetbal, zwem men en turnen moet bezig hou den". Mocht Van Dorp inderdaad on dervinden dat de opleiding voor sportinstructeur niet valt te rijmen met topsport op de sintelbaan dan zal er levensgroot dilemma ont staan. Van Dorp: "Geen idee Waar ik dan voor zal kiezen. Dat zien we dan wel weer. Maar het is natuur lijk wel zo diat je in Nederland van de atletiek niet kunt eten. Dus...". LEIDEN- Kansloos leek gister avond in de Dekker-tennishal Kees Heemskerk tegen de sluitende aan val van Hans Tonjann, no 3 ge plaatst in het herenenkelspel B 1 en door zijn goede spel tegen Mar cel Vink op slag de favoriet voor de eindzege. Zijn kogelende services maar vooral zijn netwerk maakten van het van meetaf imponerende loopwerk van Heemskerk telkens weer een vergeefse onderneming. Met 6-2, 4-2 was er voor de vele kijkers geen twijfel wie als winnaar van de baan zou stappen, Tonjann. Maar de tengere pupil van het Dek ker Tennis College bleef gaan, bleef kogels over het net jagen en leek naarmate Tonjann aan kracht begon in te boeten nog niet eens alle adem uit de kast te hebben ge speeld. Nog harder werden zijn passeerslagen en nog beter werd zijn velddekking. Hoe fraai Ton- janns volleys ook waren, hij moest herhaaldelijk driemaal aan het net in actie kómen om een punt te sco ren. En als die volleys niet tegen de lijnen aanzaten zag hij de bal als een raket voorbijzoeven. De Unicummer kan met zijn sterke body veel hebben en hij bleef dus in de opkomende storm lang overeind. Hij had wel een net- bal nodig om van 5-6 langszij te ko men, 6-6. Die netbal en de weten schap dat de volbloed aanvaller Tonjann een tiebreak zou krijgen om de partij te beslissen tastte Heemskerks moreel niet aan. Met een netbal trok hij op zijn beurt de winst naar zich toe, 7-6. Tonjanns krachten waren gesloopt. Tot 2-2 vocht hij dapper tegen het lood in de benen. Toen capituleerde hij voor een tegenstander die op het punt van pure techniek nog zijn mindere is maar qua conditie on betwist zijn meerdere. Op het der de matchpunt, Tonjann deed er twee aan het net teniet, was zijn fo rehand uit de backhandhoek kei hard langs de zijlijn teveel voor de Unicummer, 6-2. Voor het Dekker Tennis College was met de overwinning van Heemskerk de koek nog niet op. De no 1 geplaatste Herman van der Capellen moest na een set gelijk te gen Rene van der Wilk de hal in om een beslissing te forceren. De wed strijdleiding die de no 1 geplaatste speler toch niet graag voortijdig uit het toernooi zag verdwijnen liet de keus verder spelen binnen of vandaag buiten verder gaan aan de spelers over. Beiden besloten binnen verder te gaan. Herman van der Capellen zal dat na afloop van de partij wel hebben betreurd. Of toch niet Hij maakte hoe dan ook geen spel meer, 4-6, 7-6, 6-0. Bub van der Zee verdween eveneens van het toneel in Warmond. Andy Schafer zette hem in drie sets de voet dwars, 6-4, 6-7, 6-3. In het herenenkelspel C 2 moest Saidi eindelijk capituleren voor be tere techniek. De jeugdige Lolling kreeg de winst overigens niet ca deau. Wat was dat een moeilijke pot complimenteerde hij na af loop zijn tegenstander." Hij loopt als een trein. Je moet tegen hem, blijven scoren In het gemengd dubbelspel C was het koppel Eveline Krul/ Bob Dietrich te sterk voor T. en J. van Velzen, 6-4, 6-0. Voor Eveline Krul was het de tweede winst in het toernooi. Eerder op de dag had zij Nelleke Weijermans geklopt na een 4-6, 1-5 achterstand, 7-6, 6-3.' Misschien toeval,maar het was al weer een pupil van het Dekker Tennis College, die in het heetst van de strijd overeind bleef. Uitsla gen: HEB 1 P.P. Pruyn - J.W. Lugthart, 3-6, 4-6. HEB 2 Liefbroer- Post. 6-4, 6-4. DEB 2 J. Junger- B.v.d. Maarel, 2-6, 3-6. HEC van Offeren- Krans, 6-3, 2-6, 6-2, Nagelkerken- Glastra, 6-2,6-4, Post- Dijkstra, 0-6,0-6. HEC 2 Bakker- Robert, 6-4,3-6,6-0. HEE v.d. Burg- Bouman, 5-3 v.d. Burg teruggetrokken. DDC Koole/ van Balen- Renaud/ van Doesburg, 6-1, 6-2. HDB Tonjann/ de Bruyn- v.d. Geest/ Baan, 6-2, 6-0, F. Grimbergen/ Witting- v.d. Kwast/ Meijer, 2-6,7-6,2-6. GDC La- court/ Rodenburg- Dietrich/ Dietrich, 6- 2, 6-4. Toernooi de Boekhorst, Noordwijker- hout. Uitslagen: HEC R. Warmerdam- E.v. Trigt, 6-4, 6-0, Joh. v.d. Lippe- H. Schip horst, 7-5, 6-4, A.W. van Zoelen- Ver hees. 6-0, 6-4, R. Stikkelbroek- W. Steg- gerda, 6-0, 3-6, 6-2, D. Heemskerk- M. v. Trigt, 3-6, 6-7. GDC. M. Verdegaal/ A. Volte, 1,- C. de Groot/ E. Homan, 3-6, 3-6, Vreeswijk/ v. Trigt- Guyt/ Guyt, 6-4, 6-2. HED v. Buggenum.l, - M. Galjema, 6-4, 5-7, 6-3, G. Vogelaar- D.v.d. Neut, 6-2, 6- 0. Vogelaar in de halve finalé. Kees Heemskerk wil te zich tegen Tonjann niet gewonnen geven. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 10