NCO komt Schoo niet tegemoet c Specialisten akkoord met loonoffer voor meer werk A'dam: geen heroïne voor 300 verslaafden Aanrander moet buurt van slachtoffer mijden VRIJDAG 13 JULI 1984 Subsidie omstreden projecten UTRECHT (ANP) - De Nationale Commissie Ontwikke- lingssamenverking (NCO) houdt vast aan de subsidiëring van twee projecten die bij minister Schoo (ontwikkelings samenwerking) in verkeerde aarde zijn gevallen. Dit heeft de NCO gisteren in Utrecht tijdens een voltallige vergade ring besloten. Binnenland De overgrote meerderheid van de NCO-leden v:ndt dat de minister niet heeft kurnen aantonen dat de twee projecten ernstige schade zouden berockenen aan de uit gangspunten van het buitenlandse beleid van de regering, aldus een woordvoerder van de commissie. De twee pnjecten waar het om gaat zijn een film van het Amster dams Stadsjournaal over de situa tie in Turkijs, waarvoor 100.000 gulden wordtuitgetrokken, en een subsidie van 57.000 gulden voor voorlichtingsverk van de Filipij- nengroep Necerland. Een week ge leden werd bekend dat de subsidie die de NCO lan twee andere om streden projecten wilde geven zou worden ingetrokken, nadat minis ter Schoo protest had aangete- Rietkerk wil 13.000 extra jongerenbanen DEN HAAG (GPD) - Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) heeft het kabnet een plan voorge legd om volgend jaar bij de over heid dertiencuizend extra banen voor jongerer te scheppen. Voor waarde is dar wel dat de jongeren 32 uur in de veek gaan werken en dat het aantil leerlingenplaatsen wordt verdubbeld. Het aantal berlingenplaatsen bij de overheid s nu 6000; dat moet volgens Rietkerk worden opge voerd naar 11.000. Verder wil de bewindsman le komende jaren ten minste 1 pneent arbeidstijdver korting per jaar doorvoeren. Bij een volledig herbezetting ont staan daardoor 7000 nieuwe banen, waarvan de helft door jongeren kan worden lezet. Tenslotte vil de minister dat bij de hele overleid (rijk, gemeenten en provincie;) banen voor jonge ren voor maximaal 32 uur worden gegeven. Na .wee jaar kunnen de jongeren dar naar een 36-urige werkweek. Door deze maatregelen zouden jaarlijcs 43.000 jongeren bij de overheid verk kunnen krijgen; 13.000 meer dan nu het geval is. Dit plan var minister Rietkerk is de vertaling van het jeugdwerk- plan, waarover eerder in de indus trie overeenstemming werd be reikt. In het industriële jeugdwerk- plan wordt van de overheid extra inspanning gevraagd om jongeren beneden de 25 jaar aan werk te hel pen. Centrum voor hartchirurgie in Maastricht DEN HAAG (ANP) - Tijdens het overleg in Den Haag tussen het ka binet en de provincie Limburg is besloten dat Maastricht een hart- chirurgisch centrum krijgt. Over het aantal hartoperaties dat dit centrum zal mogen uitvoeren, werd gisteren na afloop van het overleg geen mededeling gedaan. De voorgenomen oprichting van het hartchirurgisch centrum is een onderdeel van de Perspectievenota Zuid-Limburg, het plan om de eco nomie in Limburg te stimuleren en de werkloosheid terug te dringen. Gisteren is over de nota tussen het kabinet en de provincie definitief overeenstemming bereikt. Verwacht wordt dat het Maas trichtse hartchirurgisch centrum jaarlijks tussen de 500 en 650 hart operaties mag uitvoeren. Staatsse cretaris Van der Reijden (volksge zondheid) zal eind augustus hier over de Tweede Kamer nader be richten. Het hartchirurgisch cen trum zal voorlopig worden onder gebracht in het academisch zieken huis St. Annadal. Later wordt be keken of het hartcentrum een ei gen voorziening zal krijgen, aldus commissaris van de koningin van Limburg, Kremers. Ook is afge sproken dat het academisch zie kenhuis geen bedden hoeft in te le veren. Het ziekenhuis heeft een be stand van 650 bedden. KINDERPORNO - Personeel van de Amsterdamse zedenpolitie is gisteren in samenwerking met agenten van het bureau Warmoes- straat de hele dag in actie geweest tegen de handel in kinderporno. Er werden acht seksshops in de hoofdstedelijke warme buurt be zocht, waar grote hoeveelheden kinderporno in beslag werden ge nomen. Een woordvoerder van de politie zei dat zeven eigenaren van seksshops en wederverkopers wer den aangehouden. kend. Het betrof hier een film over Cuba en subsidie voor een mani festatie van het El Salvadorcomité in Amsterdam. De minister kan volgens het NCO-mandaat het besluit van de voltallige vergadering over de twee andere projecten niet ongedaan maken. Wel heeft zij aangekondigd dat dit najaar zal moeten worden gepraat over de toekomst van de NCO, omdat de huidige subsidiere geling medio 1985 afloopt. Treurnis Minister Schoo liet gisteren van uit de Mozambikaanse hoofdstad Maputo weten het besluit van de NCO vergadering te betreuren, al dus een bekendmaking van haar ministerie. Nadat het dagelijks bestuur de NCO de bezwaren van de minis ter tegen de twee projecten had af gewezen stelde de minister, over eenkomstig de subsidieregels, be roep in bij de voltallige vergade ring van de NCO. Zij was van me ning dat de subsidiëring onder meer ernstige gevolgen zou kun nen hebben voor het buitenlandse beleid en dat de betekenis in het kader van de ontwikkeling te ge ring was. De bewindsvrouw zegt nu „de hele gang van zaken te betreuren, omdat de ontwikkelingsrelevantie en het buitenlands-politieke aspect toch niet die zwaarte hebben ver kregen die daaraan was toebedacht bij de vernieuwing van de subsi dievoorwaarden in 1982". Celstraf geeïst wegens ontucht met patiënten ARNHEM (GPD) - De Arnhemse procureur-generaal mr. M. de Haas heeft gisteren tegen de 44-jarige psychiater De R. uit Hengelo niet alleen negen maanden cel geëist, maar ook drie jaar ontzegging van de bevoegdheid de geneeskunde uit te oefenen. De man zou in zijn praktijk in een ziekenhuis in Hen gelo vele malen Ontucht hebben gepleegd met vrouwelijke patiën ten. De rechtbank in Almelo veroor deelde De R. tot een jaar. Gisteren stonden het Openbaar Ministerie en de verdachte tegenover elkaar voor het gerechtshof in Arnhem. Zowel de officier als De R. was in hoger beroep gegaan tegen de uit spraak. De R.: om de suggestie weg te nemen dat het hem alleen maar te doen was om de bevrediging van eigen behoeften; genezing stond volgens hem altijd voorop. De offi cier ging in hoger beroep, omdat hij vindt dat de psychiater uit zijn ambt moet worden gezet. „Deze man mag nooit meer in de psychia trie werkzaam zijn, daar zijn ook vakgenoten het over eens", aldus De Haas. Het hof doet over veer tien dagen uitspraak. LEIDSCHENDAM (ANP) - Fiet sen is veiliger geworden. Per af gelegde afstand is de kans op een verkeersongeluk voor wielrij ders in de periode tussen 1978 en 1982 met 20 procent afgenomen. Nominaal is weliswaar het aantal ongevallen gestegen (van 12.000 in 1978 tot 13.000 in 1982), maar dat komt doordat er meer wordt gefietst dan vroeger. Met name in de groep 25- tot 45-jarigen is het fietsgebruik in de periode 1978 tot 1982 met 60 procent toe genomen. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveilig heid (SWOyj heeft verricht in Fietsen nu is veiliger dan vroeger opdracht van het ministerie van verkeer en waterstaat. De stich ting schrijft de verbeterde veilig heid toe aan diverse overheids maatregelen, zoals de aanleg van fietspaden en de verdubbeling van het wegennet sinds 1970. Ook de invoering van een ver plichte achterreflector en reflec terende pedalen hebben volgens de SWOV een rol gespeeld. De ernst van de ongevallen met fietsen is in de verslagperio de met 20 procent verminderd. In 1978 vielen er nog 558 dode fietsers in het verkeer, in 1982 waren het er 372. De SWOV ver wacht echter niet dat deze daling in het dodental zich nog verder zal voortzetten, gezien het toege nomen gebruik van de fiets. Bij de groep 12- tot 25-jarigen, van oudsher de groep die het meeste fietst, is de toename van het fietsgebruik het geringst; 20 procent in de verslagperiode. Bij personen boven de 64 jaar is het gebruik in het geheel niet toege nomen. te zijn met het gif dat in dit gebied is aangetroffen. UTRECHT (ANP) - De ledenverga dering van de Landelijke Specia- listenvereniging heeft gisteravond in Utrecht vrijwel unaniem inge stemd met het akkoord dat tussen de overheid en het bestuur van de LSV is bereikt over de inkomens van de specialisten. Dit akkoord geeft aan, hoe tot en met 1986 een bezuiniging van 165 miljoen gul den wordt bereikt. taan geldt alleen een meldings plicht achteraf bij het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Daar staat tegenover, dat de LSV zich bereid heeft verklaard mee te werken aan de budgettering van de ziekenhuizen, dat wil zeg gen dat de specialisten zullen hel pen voorkomen dat het voor hun ziekenhuis vastgestelde budget wordt overschreden. Het bedrag van 165 miljoen dat de specialisten inleveren mag ech- 1 cirieven ter worden gebruikt om jonge spe cialisten aan werk te helpen. De LSV schat dat het akkoord de ko mende jaren ongeveer 500 extra specialistenplaatsen mogelijk maakt. De specialisten ondersteunden het akkoord overigens niet van harte. Een motie van de chirurgen met bezwaren ging pas van tafel nadat er uitgangspunten waren vastgesteld voor het overleg dat volgens het akkoord nog over ver schillende onderdelen moet wor den gevoerd. Het overleg over de specialisten inkomens onder leiding van minis ter De Koning (sociale zaken) heeft zich langdurig voortgesleept. De specialisten waren wel bereid min der lange werkdagen te maken en dus minder te gaan verdienen, maar dan zou er ruimte moeten ko men voor jonge specialisten. Aan deze voorwaarde is nu voldaan. Voor het uitbreiden van het aan tal specialisten in een ziekenhuis is geen vergunning meer nodig: voor- De ombuiging van 165 miljoen moet in drie fasen van 55 miljoen worden bereikt. Voor 1984 gebeurt dat door een verlaging van de par ticuliere tarieven met vijf procent per 1 juli en het volledig invoeren van een aflopend tariefsysteem in de ziekenfondssfeer. De grens waarboven een specialist voor een verrichting minder krijgt vergoed, kan per specialisme verschillen. Maar globaal komt het er op neer, dat voor declaraties bij de zieken fondsen tussen de 200.000 en 225.000 gulden nog maar twee der de en voor declaraties boven de 225.000 gulden een derde van de geldende tarieven wordt vergoed. Uiterlijk per 1 juli 1985 wordt ook voor nota's voor particuliere patiënten een dergelijk, degressief genoemd systeem ingevoerd. Daarvoor gelden voorlopig dezelf de degressiegrenzen als bij de zie kenfondsen (in principe kan een specialist dus twee keer twee ton declaren voordat hij iets van de de- gressie gaat merken). Om het sys teem te kunnen uitvoeren zullen de declaraties per specialist cen traal worden geregistreerd, zowel bij de ziekenfondsen als bij de par ticuliere verzekeraars. De geschatte opbrengst van de „particuliere degressie" is 30 mil joen gulden. Het bedrag van 55 miljoen wordt in 1985 volgemaakt door verlaging van de tarieven. Enquête Eind 1985 gaan overheid en LSV bekijken hoe in 1986 de voor dat jaar voorziene blijvende ombui ging van 165 miljoen gulden moet worden bereikt. Dan zal worden nagegaan of de maatregelen in 1984 en '85 inderdaad al 110 mil joen hebben opgeleverd. Bij dit overleg zullen ook de uitkomsten een rol spelen van een enquête naar de feitelijke inkomens, kosten en werkbelasting van de specialis ten. De LSV heeft zich bereid ver klaard aan deze enquête mee te werken. De gegevens zullen wor den gebruikt voor het vaststellen van definitieve norminkomens en voor het eventueel aanpassen van de degressiegrenzen. Een heet hangijzer was steeds het probleem van de goodwill (de som die wordt betaald bij het over nemen van een praktijk). Nu is af gesproken dat de LSV een voorstel zal doen om dit probleem op te los sen. Overleg op basis daarvan met de overheid moet binnen een jaar zijn afgerond. DORDRECHT - Gisteren is opnieuw een met chemicaliën vervuild deel van de Dordtse gifwijk in de Merwede- polder afgezet met hekken. Kinderen hingen direct een spandoek aan het hek, waarop zij kenbaar maakten 'blij' AMSTERDAM (ANP) - B en W van Amsterdam houden niet lan ger vast aan het aantal van 300 ver slaafden die in aanmerking zouden komen voor een proef met heroïne verstrekking. Een woordvoerder van de gemeente Amsterdam zei, dat uit gesprekken met onder an deren artsen van de GG en GD naar voren is gekomen dat het „niet gaat om getallen, maar om ge vallen". De GG en GD-artsen vinden vol gens de woordvoerder de benade ring waarin wordt uitgegaan van bepaald aantal gegadigden voor de proef onbegrijpelijk. Zij gaan uit van de individuele relatie met de patiënt en van de vraag of in diens behandeling verstrekking van heroïne past. Volgens de art sen draait het bij het al of niet in aanmerking komen voor de ver- strekkingsproef om de medische Kruitfabriek in Muiden mag niet uitbreiden MUIDEN (GPD) - De gemeente raad van Muiden heeft gisteravond in meerderheid besloten om elke uitbreiding van de kruitfabriek De Krijgsman te weigeren totdat meer zekerheid bestaat over de veilig heid voor de werknemers en om wonenden. Alleen de drie CDA- raadsleden stemden tegen dit ad vies van het college. Verder steun den de voorstemmers het B en W- besluit om de directie van Muiden- Chemie op te dragen een illegale aanbouw af te breken. Alle fracties in de gemeenteraad stelden dat de directie de vertrou wensrelatie ernstig had verstoord door illegaal te gaan bouwen. De directie van De Krijgsman heeft nu nog de mogelijkheid om bezwaar te maken tegen de genomen be sluiten. „We gaan ons bezinnen over de te nemen stappen", was het commentaar van die kant. De CDA-fractie pleitte gister avond voor het verlenen van de bouwvergunning voor de gewraak te niet-wettelijke uitbreiding, om dat die juist de veiligheid op en rond het terrein ten goede zou ko- In de bewuste aanbouw moet na melijk een zogenoemde mengmo- len voor kruitstoffen komen te staan. Dit apparaat is eerder ver nield bij een van de explosies vorig jaar. Daardoor was de directie ge noodzaakt het „mengen" uit te be steden aan een dochteronderne ming in Duitsland, wat bedrijfse conomisch gezien onhandig is. Overcapaciteit schippershuizen wordt aangepakt ROTTERDAM (ANP) Staatsse cretaris Van Leijenhorst (Onder wijs) zal in 1985 maatregelen ne men tegen de overcapaciteit bij schippersinternaten in ons land. Van de ongeveer 4000 beschikbare internaatsplaatsen zijn er ruim 800 onbezet. Van Leijenhorst zei dit gisteren tijdens de opening van vier zoge noemde leefgroephuizen van het internaat voor kinderen van schip pers en kermisexploitanten,'de Uitijk', in Schiedam. Het gaat hier om een voor Nederland unieke vorm van huisvesting voor deze kinderen. De huizen zullen worden be woond door groepen van maxi maal twaalf kinderen en begelei ders. Ze leven daar zo zelfstandig mogelijk. Een vertrouwd beeld op de derde wordt een blaar doorgeprikt. NIJMEGEN (ANP) - Meer dan 22.000 wandelaars uit 36 verschil lende landen doen van 17. tot en met 20 juli mee aan de 68ste Vier daagse van Nijmegen. Het aantal lopers dat volgende week dinsdag aan de start verschijnt, is ongeveer gelijk aan dat van vorig jaar. Toen haalden ruim 21.000 wandelaars de feestelijk versierde eindstreep. Van het totale aantal vierdaagse- lopers is tweederde deel burger en eenderde deel militair. Dit heeft Aantal deelnemers vierdaagse gelijk aan vorig jaar vierdaagse-marsleider A. van Don gen gisteren meegedeeld tijdens een persconferentie in Nijmegen. Wat betreft het aantal deelne mende nationaliteiten is er dit jaar een record. Voor het eerst in de ge schiedenis van de massale Nij meegse wandeltocht, die met enke le onderbrekingen sinds 1909 jaar lijks is georganiseerd, worden deelnemers uit Vietnam en Korea verwacht. Ook Polen is dit jaar weer van de partij. Evenals vorig jaar hebben de Poolse autoriteiten vijftig stu denten van een sportacademie uit Krakau toestemming gegeven om mee te wandelen. AMSTERDAM (ANP) - De 28-jari- ge Amsterdammer J.E.R., die er van wordt verdacht zes vrouwen te hebben aangerand, mag zich de ko mende twee jaar niet in de directe omgeving van een van zijn slacht offers begeven. Verder moet hij een voorschot van 1500 gulden be talen op een geëiste totale schade vergoeding van vijf ton. Dit heeft de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. B.J. Asscher, gis teren gezegd in het kort geding dat het slachtoffer tegen de man had aangespannen. De vrouw eiste dat de verdachte zich niet meer bij haar in de buurt ophield en ook dat hij niet meer in het Oosterpark in de hoofdstad ging wandelen met zijn hond om dat zij daar ook loopt met haar vier voeter. De rechter verbood de man zich tussen 09.00 en 11.00 uur en tussen 16.00 en 18.00 in het park te begeven. Als R. zich toch op deze tijden in het park begeeft of zich ophoudt in de buurt van het huis van de vrouw, moet hij elke keer een dwangsom van vijfhonderd gulden betalen. R. is de man die begin dit jaar werd vrijgelaten uit voorlopige hechtenis omdat er niet genoeg celruimte was. Hij had toen inmid dels al wel zes aanrandingen be kend. Zijn strafzaak diende kort geleden. De officier van justitie eis te toen tegen de man achttien maanden gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regering. Omdat R. eerst nader psychia trisch moet worden onderzocht - dit gebeurt in augustus - werd de zaak aangehouden. Tot die tijd blijft R. op vrije voeten. Volgens de advocaat van R., mr. A.H. Kist, was de man geenszins van plan zich in de buurt van zijn slachtoffers te begeven en hield hij zich ook keurig aan de schorsings- voorwaarden. R. mag van de rech ter wel op vrije voeten blijven, maar hij mag geen contact zoeken met de vrouwen en zich niet in hun onmiddellijke omgeving begeven „Ook al gaan we ervan uit dat R. dit oprecht meent, miskent dit toch de omstandigheid dat de ver weten aanrandingen hem mogelijk niet volledig kunnen worden toe gerekend", aldus het vonnis van Ascher. Hij citeert daarin de eigen verklaring van R. waarin hij zegt „Als het achter de rug was, dan kwam steeds mijn betere ik naar boven, maar ik kon toch nooit weerstand bieden aan die drang om vrouwen aan te randen". Ver der zei Ascher dat de voornemens van R. te waarderen zijn, maar hun begrenzing vinden in de „door hemzelf gevonden onweerstaanba re drang om vrouwen aan te ran den". De strafzaak tegen R. wordt in oktober voortgezet wanneer het psychiatrisch onderzoek in augus tus in het Pieter Baancentrum is afgelopen. en sociale indicatie, om de wijze waarop de heroïne wordt verstrekt en hoe aan de proef inhoud wordt gegeven. Getallen spelen daarbij geen rol. B en W van Amsterdam hebben dit standpunt overgenomen. Zij wilden oorspronkelijk verslaafden aan de proef met de heroïnever strekking laten deelnemen die re gelmatig met politie en/of justitie in aanmerking komen, maar zijn gezwicht voor het standpunt van de artsen dat dit moet gebeuren op grond van medische en sociale nor men. De GG en GD heeft hiernaar een onderzoek verricht, en het col lege wacht nu concrete voorstellen af. Het onderzoek van de GG en GD heeft zich toegespitst op de achter gronden en omstandigheden waar onder veertig verslaafden in Am sterdam zijn gestorven. Onder zocht is of dat te voorkomen was geweest door verstrekking van he roïne. De artsen zijn tot de conclu sie gekomen dat ongeveer de helft van de veertig slachtoffers door verstrekking in leven had kunnen worden gehouden. De psychiater W.G. Mulder, hoofd van de afdeling geestelijke hygiëne van de GG en GD, legde er gisteren de nadruk op dat verstrek king van heroïne altijd een indivi duele aangelegenheid zal moeten zijn. „We moeten zorgvuldig bekij ken welke medische indicaties kunnen leiden tot verstrekking en erg voorzichtig beginnen. Van elk nieuw medicijn moet het effect worden bekeken en dan heeft het weinig zin met veel mensen te be ginnen. Als het helpt zal het zich vanzelf uitbreiden", aldus Mulder. Hij zei dat de artsen er vanuit gaan dat mensen die op een levens bedreigende manier met drugs om gaan, moeten worden geholpen. Volgens Mulder sterven er per jaar enkele honderden, voornamelijk jonge mensen aan drugs. „Dat moet tegengegaan worden, en wel licht kan verstrekking van heroïne daartoe bijdragen", zo zei hij. B en W van Amsterdam zullen half augustus met een nieuwe voordracht aan de raad komen waarin alle voorstellen zijn uitge werkt. Terschelling kibbelt over snelheidsgrens met minister DEN HAAG (ANP) - Ook als de Raad van State akkoord gaat met het optrekken van de maximum snelheid op Terschelling van 70 naar 80 kilometer per uur zal het eiland zich niet bij deze beslissing neerleggen. De burgemeester van Terschelling verkondigde gisteren bij de Raad van State, dat hij in dat geval gebruik wil maken van een op handen zijnde wijziging van de wet die snelheidsverboden op grond van bescherming van natuur en landschap mogelijk moet ma ken. Terschelling kwam gisteren bij de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State in beroep tegen een beslissing van minister Smit (verkeer en waterstaat) om de maximum snelheid buiten de be bouwde kom op het eiland in de zomermaanden op te trekken van 70 naar 80 kilometer per uur. Daar mee zou een eind komen aan de uitzonderingspositie die het eiland nu inneemt. Volgens de minister doet afwijking van het algemeen geldende patroon afbreuk aan de geloofwaardigheid van verkeers maatregelen in het algemeen. Terschellings burgemeester Haaksman vindt echter dat de toe- ristendrukte in de zomermaanden een uitzonderingspositie rechtvaardigt. De bijna 15 kilome ter lange hoofdweg op het eiland is smal, bochtig en door de grote drukte gevaarlijk, zo betoogde hij gisteren. Verkeer en Waterstaat bleef er echter bij dat er geen verschil be staat tussen Terschelling en andere plattelandsgemeenten. Het depar tement wil dat er een einde komt aan de grote verscheidenheid in snelheids verboden De automobi list past uit zichzelf zijn snelheid wel aan bij de grote drukte, zo denkt men op het ministerie. De afdeling geschillen zal over de kwestie advies uitbrengen aan de Kroon. Op de uitnodiging van burgemeester Haaksman om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de vakantiedrukte gingen de Staatsraden gisteren niet in. ADVERTENTIE Kamsteeg Auto Lease B.V. Kamsteeg heett vestigingen in: Oegstgeest, Voorschoten, Leiderdorp, Katwijk, Lisse, Hillegom en Alphen a/d Rijn

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5