Leiden heeft beste kans op vestiging Amerikaans bedrijf 'Meer subsidie nodig voor opknappen Antoniusschool' Bastiaans moet er in '85 mee stoppen CDA: noodwinkel in Stevenshof gewenst dem meubelfabriek Naast laboratorium later ook produktie Club- en buurthuizen in Zuid-West: Bacterie in drinkwater is familie van Haagse Straatroof Bostelbrug opgeknapt en heropend VRIJDAG 13 JULI 1984 (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - Het Amerikaanse bedrijf dat zich in de Leeuwenhoek wil vestigen zou volgens de huidige plannnen aan zo'n vijftig mensen uit de Leidse omgeving werk kunnen bieden in zijn laboratorium. Maar op den duur is het concern ook van plan in de Leeuwenhoek te gaan produceren. En dat betekent dan ook weer meer werkgelegenheid. Hoeveel is nog niet precies bekend. Als alles verloopt zoals men nu denkt, zal het produktieproces binnen drie of vier jaar plaats gaan vinden. Waar het bedrijf precies in de Leeuwenhoek komt, weet de ge meente nog niet. Er is een aantal mogelijke plaatsen die nu nader worden onderzocht. Van belang daarbij is dat snel met de bouw kan worden begonnen. "Het bedrijf wil snel naar Leiden komen, want de ontwikkelingen op bio-technisch vlak gaan erg snel", aldus een woordvoerder. De keus voor de Leeuwenhoek staat overigens al wel vast, vertelt de gemeentewoordvoerder: "Er is gezocht naar een plek die aanslui ting met de laboratoria van de uni versiteit mogelijk maakt. En dat is dus de Leeuwenhoek". Woningbouw Of de vestiging van het laborato rium gevolgen heeft voor de ge plande woningbouw in dat gebied, weet de gemeente nog niet. "Op dit moment wordt onderzocht welke Gemeente vindt plaatsje voor vier kanonnen LEIDEN Zonder enig nieel vertoon zijn op drie plaatsen in Leiden de afgelopen dagen vier antieke kanonnen neergezet. Twee kanonnen liggen nog opgeslagen bij de gemeente om in de nabije toekomst op het Doelencomplex te worden geplaatst. De kanonnen staan of komen op plaatsen die op de een of andere manier herinne ren aan de voormalige stadsverde diging of de aanwezigheid van ka zernes. Gistermiddag werd één van de kanonnen geplaatst bij de Mors- poort. Hij staat gericht op het be lastingkantoor aan het Stations plein, al moeten we daar niets ach ter zoeken, aldus een gemeente woordvoerder. Twee anderen staan al in het Ankerpark, het voor malige terrein van de Grofsmede rij. Ze worden daar door kinderen gebruikt als speelwerktuig. Eén kanon siert de omgeving van de Zijlpoort. Volgens ambtenaar Van Gulick zijn de kanonnen al minstens vijf jaar in bezit van de gemeente Lei den. Ze werden gekocht voor een habbekrats van de gemeente Helle- voetsluis waar ze in gebruik waren als afmeerpalen: De afgelopen ja ren zijn de kanonnen verscheidene malen verhuisd van opslagplaats naar opslagplaats omdat het ge bouw waarin ze lagen werd afge broken. Een echte bestemming was er niet voor het geschut, dat oorspronkelijk van een schip af komstig is en van rond 1820 stamt. Totdat een aantal hoge ambtena ren het plan bedacht om de kanon nen her en der te plaatsen in de stad. De kanonnen werden opge- effecten dit plan heeft voor de wo ningbouw", aldus de woordvoer der. In de jaren negentig zouden volgens het bestemmingsplan zo'n 2.200 woningen in de Leeuwen hoek moeten worden neergezet. Hoewel het bedrijf ook plannen had voor vestiging in de buurt van de Landbouwhogeschool in Wage- ningen, lijkt Leiden nu de meeste kans te maken. "Tegen ons is ge zegd", vertelt de gemeentewoord voerder, "dat als het bedrijf naar Europa komt, Leiden de vesti gingsplaats wordt. De oatwikke- lingen op bio-technisch gebied hier vindt men vooraanstaand". Het is overigens niet uitgesloten dat de benodigde proeftuinen wel in Wageningen komen. In de Leeuwenhoek komen ove rigens ook nog andere instellingen. Zo wordt er nieuwbouw gepleegd voor de academie voor gezond heidszorg, een samenwerkingsver band tussen de verpleegkundige academie Vronestein uit Voorburg en de Leidse academie voor fysio therapie. Verder gaat de Medisch Technologische Dienst van TNO zich daar vestigen. En ook zal er in de toekomst uitbreiding plaatsvin den van de universitaire laborato ria. Het gaat in het bijzonder om de nieuwbouw van een laboratorium voor de vakgroep biologie. Wan neer de bouw van het laatste pro ject begint, zal afhangen van het tijdstip waarop het rijk geld be schikbaar stelt. Een ander project in de Leeu wenhoek is het Academisch Be drijven Centrum (ABC). Bedrijven kunnen daar onderzoeksfacilitei ten huren voor allerlei soorten on derzoek. Het ABC is een samen werkingsverband tussen de ge meente Leiden, de universiteit en de Kamer van Koophandel. Behal ve gebruik maken van faciliteiten is er voor de bedrijven ook de mo gelijkheid begeleiding te krijgen van wetenschappers. Dit bleef ere de fiets LEIDEN - De vijftienjarige Nata lie Krapels uit Voorschoten is van morgen in het Academisch Zieken huis in Leiden overleden aan de verwondingen die zij gistermiddag opliep bij een ongeluk op de Chur- chilllaan. Natalie Krapels reed met twee vriendinnen op de Kennedylaan en wilde de Churchilllaan oversteken naar de De Bazelstraat. Het meisje negeerde het rode verkeerslicht. Op dat moment naderde een auto. Voorschotens meisje (15) verongelukt bestuurd door een 25-jarige man uit het Brabantse Schijndel. Hij kon niet meer tijdig remmen en schepte het meisje. Ze werd enkele meters meegesleurd op de motor kap. Met zwaar hoofd- en hersen letsel werd zij in zorgwekkende toestand overgebracht naar het AZL. Daar overleed zij vanmorgen. Uit remproeven is overigens ge bleken dat de 25-jarige automobi list te hard heeft gereden. De man reed zeventig, hoewel op de Chur chilllaan een maximumsnelheid geldt van vijftig kilometer per uur. Hij krijgt daarvoor in elk geval een proces verbaal. poetst, kregen een likje verf en de aannemer die ook de beschoeiing langs de singels had gemaakt, fa briceerde houten onderstellen. Bang dat iemand aan de haal gaat met één van de antieke kanon nen is de gemeente niet. Ze wegen namelijk drie ton per stuk. LEIDEN - In een open brief aan het college van B en W heeft de stichting voor club- en buurthuis werk Leiden Zuid-West er gisteren bij de gemeente op aangedrongen de subsidie voor de verbouw van de Antoniusschool te verhogen. Na de fusie van drie buurthuizen, de Klinker, Tamboerijn en het Vijfho- venhuis, is deze school aangewe zen als nieuwe voorziening voor het nieuwe club- en buurthuis. Het opknappen van de Antonius school gaat meer dan twee ton kos ten, maar de gemeente wil niet ver der gaan dan dat bedrag, zo heeft wethouder Van Dongen (onder wijs, emancipatie en samenle vingsopbouw) de fusiecommissie in juni meegedeeld. Een van de belangrijkste aspec ten van de verbouwing is het uit breiden van de school met een gro te zaal. "Een voor buurthuizen on misbare accommodatie", zo zeg gen drie vertegenwoordigers van Paardenjacht in Stevenshof LEIDEN - Vijf mensen zijn de af gelopen nacht een half uur bezig geweest om vijf loslopende paar den in de nieuwbouwwijk Stevens hof terug te jagen naar hun wei land. Rond half twee kreeg de poli tie een melding dat er paarden los liepen in de Stevenshof. Vier agen ten namen poolshoogte en gingen samen met de eigenaar op paar denjacht. Na een half uurtje waren de paarden terug in hun weiland in de Stevenshof. de gefuseerde buurthuizen. Maar door de bouw van een dergelijke In de open brief zegt de fusie commissie blij te zijn gemaakt met een dode mus, omdat de gemeente heeft aangedrongen met een ver antwoord voorstel te komen om de Antoniusschool geschikt te maken voor buurthuiswerk, maar daar voor niet meer dan twee ton be schikbaar stelt. Bovendien, zo staat in de brief, is gebleken dat de gemeente per jaar bijna 60.000 gul den in Zuid-West wil bezuinigen ten behoeve van de geplande ver bouwing van het Leidse Volks- LEIDEN - Prof. dr. J. Bastiaans, hoogleraar in de psychiatrie, en be last met de behandeling van oor logsslachtoffers moet volgend jaar juni zijn werkzaamheden staken. De hoogleraar die verbonden is aan de Jelgersmakliniek heeft dan de leeftijd van 67 bereikt. De Tweede Kamerleden Lucas- sen-Stauttener en Dees (beiden WD) vrezen nu voor het behoud van de kwaliteit en de continuïteit van de behandeling van oorlogs- en geweldsslachtoffers. Dit schrij ven zij in vragen aan de staatsse- Schriftelijke vragen aan Ben W LEIDEN - Het CDA vindt dat een aantal voorzieningen in de Ste venshof moet worden verbeterd. In schriftelijke vragen aan het col- legèwan B en W dringt het raadslid Bleijiö hier namens zijn fractie op aan. Aanleiding hiertoe vormt het bezöek dat de CDA-fractie onlangs aan de nieuwbouwwijk bracht. Een van de voorzieningen die het CDA wenst is een noodwinkel, in afwachting van de bouw van het toekomstig winkelcentrum. Om dat toch al vast staat welke super markten zich in dit winkelcentrum zullen vestigen, vraagt het CDA zich af of één daarvan vooruitlo pend daarop niet een noodwinkel zou kunnen openen. Het college van B en W wordt gevraagd dit zo danig te bespoedigen dat de nood winkel er zeker voor de volgende winter staat. DANSEN - De Emin Foundation organiseert zaterdag een manifes tatie op het Stadhuisplein. Te zien: zilver- en gouddansen, tarot- en handlezingen en een tentoonstel ling over planeten en bijzondere stenen. Daarnaast wordt uitleg ge geven over natuurlijke genezing, numerologie en vele andere gebie den. De CDA-fractie vraagt eveneens aandacht voor het gebrek aan speelgelegenheid voor kinderen. Tijdens het werkbezoek ontvingen de raadsleden een verzoekschrift, getekend door zeventig bewoners, om op een braakliggend terrein bij de Petronella Moensweg een speel terrein aan te leggen. Een verzoek dat CDA-raadslid Bleijie door mid del van zjn vragen doorgeeft aan B en W. Verder wijst het CDA op de Veenbrug. Door de te korte brugleuningen en het ontbreken van afscheidingen zou de situatie gevaarlijk zijn voor jonge kinde ren. Het CDA dringt aan op maat regelen. Ook de parkeervoorzie ningen zij in de Stevenshof onvol doende, vindt de fractie. Auto's staan daardoor vaak op de stoep, terwijl parkeerhavens door paal tjes veelal te smal zijn gemaakt. In overleg met de bewoners zou een en ander verbeterd moeten wor den. De geringe breedte van de weg of de aanwezigheid van paal tjes is er ook de oorzaak van dat de vuilnisophaalauto's niet tot voor de deur kunnen komen. Bewoners moeten hun vuilniszakken naar een verzamelpunt brengen. Het CDA vraagt zich af of er geen smal le huisvuilauto zou kunnen wor den gebruikt. huis. "Gelden die vrijkomen ten gevolge van de reorganisatie in Zuid-West moeten in eerste instan tie ten goede komen van een goede accommodatie in Zuid-West", schrijft de fusiecommissie aan het college van B en W. "We hoeven niet het onderste uit de kan, maar dat we nu ineens het nut van een grote zaal in de Antoniusschool moeten bewijzen, gaat ons te ver", aldus Dick Koldenhof van de fusie- comissie. Zijn collega Piet Hein van As. "Ik heb het idee dat het Volkshuis een beetje het stok paardje van de gemeente is gewor den. Maar dat gaat wel ten koste van het club- en buurthuiswerk in Zuid-West". cretaris van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur en de minister van Onderwijs en Wetenschappen. Volgens Bastiaans die tot vorig jaar hoofd was van de Jelgers makliniek. is destijds overeenge komen dat hij tot 1987 zijn specifie ke werkzaamheden zou mogen voortzetten. Het huidige hoofd van de Jelgersma, prof dr. H.G.M. Rooymans, zegt dat er niets is over eengekomen, maar dat de universi teit moeite zou doen Bastiaans in elke geval tot juni '85 en mogelijk tot juni '87 voor de kliniek te be houden. "Nu heeft het ministerie van Onderwijs en wetenschappen anders besloten en de hand gehou den aan juni '85. Dan moeten alle hoogleraren boven de 65 de univer siteit verlaten". In vroegere tijden mocht een hoogleraar nog wel eens tot zijn zeventigste aanblijven. Een landelijke vertegenwoordigers van het minis terie en de universiteit zitting heb ben, buigt zich nog over de vraag wie Bastiaans gaat opvolgen. LEIDEN - Onderzoek heeft giste ren aangetoond dat de bacterie die zich ophoudt in het Leidse drink water familie is van de 'aeromonas hydrophilia anaergones' die werd aangetroffen in het drinkwater van Den Haag. Volgens de Inspectie van Volksgezondheid zou het in Leiden gaan om de bacterie 'aero- monos hydrophilia hydrophila'. Zij heeft aan de Leidse Duinwater Maatschappij de opdracht gegeven voorlopig door te gaan met het toe voegen van chloor aan het water, todat nadere gegevens van het Rijksinstituut voor Volkgezond heid bekend zijn. De klachten die de Leidse bacte rie eventueel zou kunnen veroorza ken, verschilt niet met die van de Haagse. E. van Loenen van de GG en GD noemt als mogelijke symp tomen: lichte diarree en kleine in fecties aan wondjes. Maar of dit mi cro-organisme in het verleden daadwerkelijk schadelijk is ge weest is nog de vraag. Ingenieur Mus van de Leidse Duinwater Maatschappij vermoedt evenals Van Loenen dat deze bac terie zich al jarenlang schuilhoudt in het drinkwater zonder ooit iets te hebben aangericht. "Door verbe terde meettechnieken wordt zoiets opgespoord en vervolgens gelijk paniek gezaaid". Parkeermeters ontvreemd LEIDEN - Zes dubbele parkeer meters zijn de afgelopen dagen op de Nieuwe Rijn en de Botermarkt gestolen. De gemeente Leiden heeft daar gisteren aangifte van ge daan bij de politie. De parkeerme ters hebben gezamenlijk een waar de van ongeveer 8.500 gulden, de inhoud niet meegerekend. De meters zijn met paal en al ont vreemd. De daders hebben ver moedelijk een soort snijmachine gebruikt. Volgens een gemeente woordvoerder is het stelen van par keermeters niets nieuws. Een aan tal jaren geleden gebeurde het vooral bij de Wassenaarseweg. De parkeermeters daar zijn toen be veiligd met een dubbele pijp. Dat zal nu waarschijnlijk ook elders in de stad gebeuren. Foto-expositie Fools-festival LEIDEN - In de hal van het stad huis is van 18 juli tot 18 augustus een foto-impressie te zien van het Festival of Fools, voorzover zich dat in Leiden afspeelde. De 75 fo to's van Brenda Potrykus en Wim Lamboo, beiden lid van de groep Reflex 82, geven een beeld van de voorstellingen in de schouwburg en op het Stadhuisplein en feurcht. De tentoonstelling is van maandag tot en met vrijdag te bezichtigen (van 9.00 tot 17.00 uur). LEIDEN - Een 22-jarige Leidc- naar is gisteravond rond zeven uur slachtoffer geworden van een straatroof met geweld. Hij liep op de Vondellaan toen hij drie jonge mannen tegenkwam. De drie pas seerden hem, en één van hen greep de Leidepaar direct daarna in de kraag en zette een stiletto in zijn hals. De andere twee trokken zijn jack uit. De Leidenaar werd daar bij getrapt en geslagen. Na de wor steling gingen de drie daders er vandoor richting binnenstad. Een inderhaast ingesteld onderzoek van de politie heeft tot nu toe nog niets opgeleverd. De Leidenaar had hoofdpijn en een schaafwon den op zijn been. De roof leverde de daders een jack, honderd gul den en een paar strippenkaarten op. ADVERTENTIE Toonzaal Voorhout HEROPEN0 LEIDEN - Wethouder Peters heeft gistermiddag officieel de gerestau reerde Bostelbrug - tussen Prinses- sekade en Kort Rapenburg - hero pend. Zeven ton kostte de ingreep die onder meer inhield dat de hard stenen togen aan de onderkant werden vernieuwd. Bovendien werden er vier lantaarns ge plaatst. Het was de eerste brug die werd! geopend door de wethouder van ruimtelijke ordening. Peters. Hij zei te hopen dat hij dit werk in de toekomst vaker mag doen. Waarna de wethouder de beken- BEZOEK EEN TOONZAAL OF BEL EERST 03450- de treurzang over het gebrek aan geld zong. "Het zal moeilijk wor den want we moeten immers reke ning houden met een halvering van de gelden. Anderzijds is het na tuurlijk wel zo dat bruggen priori teit genieten mat betreft dit college Van b en w". (foto Holvast) levert het betere zitmeubel rechtstreeks aan de konsument

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3