LEIDSCH DAGBLAD Koopkracht zal toenemen Leiden maakt kans op nieuw bedrijf uit VS Circulaires vergen nog steeds te veel tijd van onderwijs Ook Japan bouwt raketten ROMMELMARKT FEEST WAARDE BONNEN MET TIENTJES VOORDEEL Politie doorzoekt villa weduwe NSB-voorman Chaos na onweer in Beieren MONT) AT,F, VERDIKKEME, VRIJDAG 13 JULI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37445 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: fi. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voof tel.nrs. zie coiolon Eerste vorm van samenwerking met universiteit in Leeuwenhoek (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Er is een goede kans dat een Amerikaans bedrijf, dat planten en graan veredelt, zich in Leiden zal vestigen. Het zou het eerste bedrijf zijn dat met de Leid- se universiteit gaat samenwerken. Door de komst van het bedrijf naar de Leeuwenhoek, het gebied tus sen Wassenaarseweg en Plesman- laan, zouden vijftig nieuwe ar beidsplaatsen ontstaan. Op den duur zou dat aantal nog kunnen groeien. Als alles volgens plan ver loopt kan het bedrijf over ander half jaar draaien. Desgevraagd bevestigt een woordvoerder van de gemeente Leiden dat er onderhandelingen gaande zijn. Volgens wethouder Peters ("ik wil eigenlijk niets zeg gen") verkeren die gesprekken in een vergevorderd stadium. Hij wil, evenals woordvoerders van de uni versiteit, niet vertellen wat de naam van het bedrijf is. Het Amerikaanse concern heeft om strikte geheimhouding ver zocht uit concurrentie-overwegin- gen. Wethouder Peters lichtte afge lopen woehsdag in een besloten commissievergadering een deel van de raad in over de mogelijke komst van het bedrijf. Het bedrijf behoort tot die con cerns waar hoogwaardige techno logie wordt ontwikkeld. "Volgens de commissie-Wagner, de commis sie die de industriële toekomst van Nederland onderzocht, is dit een heel interessante groeisector. Hier mee kan de gemeente Leiden een nieuwe ontwikkeling in gang zet ten", aldus de woordvoerder. Hij doelt daarbij vooral op de uitstra lingseffecten die zo'n bedrijf heeft. Het is de bedoeling dat het be drijf een eigen laboratorium gaat opzetten in de Leeuwenhoek van ongeveer 1.500 vierkante meter. Daar zal worden onderzocht hoe granen en planen veredeld kunnen worden langs bio-technische of bio-genetische weg. Het bedrijf is van plan gebruik te maken van de kennis en ervaring die op de Leid- se universiteit aanwezig zijn. Op die manier zou de universiteit meer geld verwerven voor onder zoek. (zie ook pagina Leiden) Concurrentie voor VS en West-Europa TOKIO (DPA) - Japan heeft besloten dat de bouw van een draagraket die in 1991 op de markt zal wor den gebracht geheel met Ja panse technologie zal wor den ontwikkeld. De raket kan op middel lange termijn een concur rent worden voor de Ver enigde Staten en West-Eu ropa op de internationale satellietmarkt. Volgens het Japanse ministerie van wetenschap en technologie zal de tweetrapsraket "H-2" satellieten tot een gewicht van twee ton kun nen lanceren. Met de ontwikkeling van de H-2, die in de eerste maan den van 1985 begint is een bedrag van omstreeks 833 miljoen dollar gemoeid. In 1991 zal de eerste draagraket met een testsatelliet worden gelanceerd. Regering en industrie in Japan zijn tot het plan gekomen om de afhankelijkheid van de VS te ver minderen. Immers Japanse satel lieten, die worden gemaakt met Amerikaanse technologie mogen alleen voor vreedzame doelen wor den gebruikt. Voorts mag die tech nologie niet aan derde landen wor den verkocht DEN HAAG (GPD) Het kabinet wil dat werknemers in het bedrijfsleven hun koopkracht volgend jaar zien verbe teren. Werknemers met een modaal inkomen zouden er 1 tot 2 procent op vooruit moeten gaan, terwijl de minima er in ieder geval niet op achteruit mogen gaan. De maatregelen die het kabinet op het ogenblik voorbereidt voor de Miljoenennota 1985 gaan verder uit van een geringe stijging van de koopkracht voor de hogere inko mens in het bedrijfsleven. Enige achteruitgang op dat punt wordt nog wel verwacht voor ambtena ren en trendvolgers alsmede de ho gere sociale uitkeringen. De verwachte verbetering van koopkracht wordt veroorzaakt door lastenverlichtingen vooral verlaging van sociale premies - waartoe het kabinet zal besluiten. Ook wordt overwogen de huurstij- ging volgend jaar te beperken. BANGKOK - De 21-jarige Kim Phuc, die wereldbekend werd toen ze als klein meisje werd gefotografeerd terwijl ze naakt wegrende voor een na palmbom in Zuid-Vietnam, stapte gisteren op het vliegtuig naar West- Duitsland. Financieel gesteund door een Westduits weekblad zal zij in een Westduits ziekenhuis een medische behandeling ondergaan om de ernstige hinder die ze nog steeds van de huidverbrandingen ondervindt, te ver minderen. (foto AP) ATTENTIE Bezoek a.s. zondag 15 juli de grootste en leukste van Leiden in de Pieterskerk van 10-17 uur ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Het ministerie van onderwijs be zorgt het onderwijs met zijn circu laires nog steeds te veel werk. Dat schrijven de wethouders van on derwijs van de gemeenten Alphen aan den Rijn, Almelo en Zaanstad in een brief aan minister Deetman. Daarin herinneren ze de bewinds man aan diens eerder dit jaar geda ne belofte om te streven naar ver betering. In januari overhandigde de wet houder van onderwijs in Zaanstad, Th. van Dam, namens 38 collega's een nota aan de voorzitter van de Tweede-Kamercommissie van on derwijs, het PvdA-kamerlid D. van Ooijen. In deze kritische nota werd de circulairestroom van het minis terie van onderwijs aan de kaak ge steld. Uit die circulaires zóu vaak veel en soms onnodig werk voort vloeien, aldus de wethouders. Deetman liet daarop weten, dat hij zou streven naar verbetering van de situatie. De wethouders van de drie ge meenten hebben nu een circulaire van 2 juli over het werkgelegen- Af en toe regen Veel bewolking en af en toe regen. Minimumtemperatuur dertien gra den, middagtemperatuur ongeveer achttien graden. Vrij krachtige zuidwestelijke wind. 14 juli 1984 Zon op: 05.37 uur, zon onder: 21.54 uur. Maan op: 23.18 uur, maan onder: 06.28 heidsbeleid aangegrepen om dui delijk te maken dat er er nog niets is verbeterd. Scholen zouden door die circulaire worden overspoeld met een enorme hoeveelheid werk en dat terwijl de scholen in het noorden van het land al met vakan tie zijn en anderen op het punt staan te gaan, aldus de wethou ders. Zij zeggen de indruk te hebben dat er zeer weinig begrip bestaat voor de organisatorische en admi nistratieve afhandeling van deze zaken. De wethouders zeggen ver der in hun brief dat het mogelijk moet zijn tijdiger en in goed over leg tot minder ingewikkelde regels te komen. Post daagt post ZAANSTAD (GPD) - De Stads- postdienst Zaanstad heeft de direc teur van het postkantoor in die stad voor de rechter gedaagd. De particuliere postdienst eist dat de directeur zich onthoudt van nega tieve kritiek en onjuiste uitlatingen over het bedrijf. Ook zou hij moe ten nalaten het PTT-personeel te beïnvloeden en in normaal overleg moeten treden met de stadspost- dienst. Aanleiding tot het geding zou een oproep van de directeur zijn aan FTT'ers om stukken van de stadspost ongeopend te laten en re tour afzender te sturen. De direc teur ontkent dat. aan onze kassa's Bent u nog geen klant van DIGROS KOM ZE MAAR HALEN ELKE DAG VOLOP FEEST i vooral de lage inkomens profiteren. Het is niet uitgesloten dat de her ziening van het sociale zekerheids stelsel - waarvan de laatste fase op 1 januari moet ingaan wordt ver traagd. Een woordvoerder van het kabinet zei gisteren dat deze opera tie tot „enig uitstel kan leiden zon der dat de beoogde ombuigingen in gevaar komen". Het kabinet zal ook nog beslis sen over de verlaging van de zie kengeld-kosten. Daarbij kan het kiezen uit twee mogelijkheden: verlaging van het uitkeringsper centage naar 70 procent, dan wel een beperktere verlaging gekop peld aan een premieheffing over het ziekengeld. Over deze voorstel len, die 700 tot 900 miljoen gulden kunnen opleveren, is nog geen be sluit genomen. De ambtenaren zouden kunnen „inleveren" door zelf hun aow-pre- mie te gaan betalen, terwijl het ka binet ook de 'werkgeversbijdrage aan het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds overweegt te beperken met enkele honderden miljoenen gulden. Het kabinet beraadslaagt van daag opnieuw over de begroting voor 1985. Het was de bedoeling vandaag, of anders uiterlijk zater dag, de knopen door te hakken over de hoofdlijnen van het bezui nigingspakket, waarvan de om vang overigens al vaststaat: 9,6 mil jard gulden, waarvan 2,7 miljard op ambtenarensalarissen, eenzelfde bedrag op de uitkeringen, 2,9 mil jard op de ministeries en 1,3 mil jard op de volksgezondheid. Het kabinet gaat na dit weekein de voor vier weken op vakantie. Het is waarschijnlijk dat een aantal kwesties zal blijven liggen tot eind augustus. Daaronder hoort ook de precieze invulling van de koop krachtmaatregelen, omdat men het overleg met de sociale partners over het inkomensbeeld een zo groot mogelijke kans wil geven. Tenslotte moet het kabinet ook beslissen over de invulling van de toegezegde 1,5 miljard gulden aan lastenverlichting voor het bedrijfs leven. Ferraro te liberaal voor Amerikanen? PAGINA 7 NCO komt Schoo niet tegemoet KLM vliegt weer naar Paramaribo Enquête: wat voor onderwijs gewenst? PAGINA 13 'Verzendhuis nazi-lectuur' VELP (GPD/ANP) - De Rhedense gemeentepolitie heeft gistermiddag in op dracht van Justitie een huiszoeking gedaan in de villa van de Velpse me vrouw F. S. Rost van Ton- ningen-Heubel, Weduwe van de na de oorlog geëxe cuteerde NSB-voorman. Tientallen verdachte tijdschrif ten, brochures, vlugschriften en administratief materiaal zijn in be slag genomen, waaronder voor jo den mogelijk discriminerende ex emplaren van het Duitse tijdschrift 'Kritik'. In opdracht van de Arnhemse rechter-commissaris mr. A. M. L. Schimmelpenninck-Mulder is alle mogelijke belastende lectuur naar haar kabinet overgebracht. De in val stond onder leiding van officier van justitie mr. J. M. J. Denie. Bei den waren gisteren bij de actie aan- MUNCHEN (DPA) - Grote delen van het zuiden van de Bondsrepu bliek Duitsland zijn vannacht door een ongekend hevig noodweer ge troffen. Ten minste 200 mensen raakten gewond en volgens de Ro de Kruis van Beieren zijn drie mensen direct of indirect door het noodweer omgekomen. De schade loopt in de miljoenen. Enkele vliegtuigen op het vlieg veld van München raakten door hagelstenen, volgens getuigen af en toe zo groot als tennisballen, zo danig beschadigd dat zij niet kon den opstijgen. Een aantal binnen landse vluchten is uitgevallen. Het verkeer in München raakte als ge volg van ongelukken, overstromin gen en kapotte verkeerslichten vol ledig ontwricht. In München is een telefooncen trale ingericht om het herstel van de schade te coördineren. Enkele honderden scholieren kregen via de radio te horen dat een aantal scholen wegens schade is gesloten. De duizend vrouwen die twee weken geleden hun i op een vrouwencongres in Miami zelf van luid applaus voorza gen, hebben hun zin gekregen: Wal ter Mondale, de grote kanshebber voor de Democratische kandidatuur voor het Amerikaanse president schap, heeft Geraldine Ferraro uitver koren als zijn kandidaat voor het vice- presidentschap. De race voor de De mocratische kandidatuur heeft zo aan de vooravond van de Conventie die volgende week de definitieve kandi daten moet aanwijzen, een nog on verwachte climax bereikt. Voorverkiezingen zijn zeker in de ogen van veel niet-Amerikanen een merkwaardig en geldverslindend spektakel van twijfelachtige allure. Een test voor de echte campagne die kandidaten en partijen ruimschoots in de gelegenheid stelt proefballon netjes op te laten om, gesteund door de onbegrensde mogelijkheden van moderne elektronica, in de ziel van het kiezerspubliek te kijken en zo de aantrekkelijkste bagage bijeen te ga ren voor een succesvolle tocht naar het Witte Huis. Maar de campagne voor de Demo cratische kandidatuur heeft niet het voorspelde verloop gekregen. Na die veelbesproken eerste belangrijke dinsdag, rees dit voorjaar plotsklaps de ster van Gary Hart, ten koste van de voorgeprogrammeerde kandida tuur van Walter Mondale, oude vice- president onder de vier jaar geleden vernederend door Ronald Reagan verslagen Jimmy Carter. Ook de op merkelijke aanwezigheid van ds. Jes se Jackson droeg bij aan het uitein delijk voor iedereen zichtbare beeld van een hopeloos verdeelde Demo cratische Partij, onvoldoende inge steld op de zucht naar vernieuwing/ Jackson werd het symbool van de niet te beteugelen machts-politieke aspiraties van de zwarte bevolking. Zijn campagne zal van grote invloed zijn op de koers van de Democraten, maar is te provocerend geweest voor een succesvolle gooi naar het vice- presidentschap. Gary Hart wist onder meer bij veel vrouwen verwachtingen te wekken, maar hij werd de grote dwarsligger die Mondale liever van daag dan morgen vergeet. De keuze voor een vrouw aan zijn zijde - door opiniemakers overigens voorspeld in het geval Mondale op Reagan een grote achterstand zou oplopen - is het beste bewijs van ge wijzigde verhoudingen. Natuurlijk hebben ook de persoonlijke kwalitei ten van Ferraro een rol gespeeld bij haar nominatie, maar doorslaggeven der was vast en zeker Mondales be sef dat het tijd werd af te rekenen met het hardnekkige beeld dat van hem de ronde deed: het beeld van een kleurloze vertegenwoordiger van een generatie politici, waarop veel Ameri kanen zijn uitgekeken. Mondales kansen lijken klein, maar de geschiedenis dwingt tot terughou- denheid. De geest van Harry Truman, de man die alleen kon verliezen, maar toch won, waart door de Ameri kaanse krantekolommen als waar schuwing tegen al te veel optimisme in het Republikeinse kamp over de kansen van Ronald Reagan. Eén ding is zeker: met de komst van Ge raldine Ferraro heeft de ploeg van Mondale sterk gewonnen aan charis ma en dat is in een Amerikaanse stembusslag nooit een handicap ge bleken. wezig. Justitie achtte huiszoeking gegrond, omdat mevrouw Rost van Tonningen haar woning zou ge bruiken als verzendhuis voor ver boden nazistische lectuur en mu ziekbanden. Naar aanleiding van een tip van de Stiba (Stichting Be strijding Antisemitisme) is een ge rechtelijk vooronderzoek begon nen. Volgens de woordvoerder van mevrouw Rost van Tonningen, J. Zwart, zijn onder meer „zestig tot zeventig tijdschriften met als titel De Levensboom meegenomen". Dit blad is een uitgave van het door de Velpse weduwe opgerichte con sortium De Levensboom, dat sinds 1981 bezig is de herinneringen aan de NSB en de SS levend te hou den. Ook zou de organisatie con tacten hebben gezocht met de Ne derlandse Volksunie en de Cen trumpartij. De raadsman van mevrouw Rost van Tonningen zou vandaag bij Justitie om opheldering vragen over de huiszoeking. vis ik wéér achter het npt Kan die winkel juffrouw niet eens wat meer kranten inkopen? Reserveren geeft zekerheid. Neem dus zélf een abonnement. Ja. ik wil uw krant. een kwartaal |f 63.10). Ik kri|g de krant eerst 2wekengralis 4 weken voor f 10.- Naam Adres U kunl deze bon opsturen naar hei Leidsch Dagblad. Anlwoordnr 10050, 2300 VB Leiden Bellen kan ook, tel. 071-144941 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1