Vledder heeft weinig respect voor pionier c Mejuffrouw Warners wil weg met haar zeemuseum VRIJDAG 13 JULI 1984 Extra Geheel alleen heeft mejuffrouw Jeanne A.W. Warners haar zeemuseum Miramar in het Drentse Vledder gestalte gegeven. Zeeschelpen uit de Sahara. De schelp in de wapenkunde. Een kreeft voor het oog en niet voor de mond, gevonden bij Cape Comerin, waar de as van Ghandi is verstrooid. Het 54.000 maal vergrote sperma van de zeeègel. De vroegere kraamkliniek is te klein voor alle geheimen van de zee. Dat komt doordat het plaatselijke bestuur een te kleine horizon heeft, meent de conservatrice. Ze is bang dat zij en haar museum in de vergetelheid raken. Daarom probeert ze het elders te slijten. door Pieter v.d. Vliet Welkom in zeemuseum Mira mar! De conservatrice, me juffrouw Jeanne A. W. War ners, heeft zelf de letters in inkt aangebracht. Er hangen meer van die bordjes. Mu seum open! Rechts houden a.u.b.! Gaarne stilte tijdens de lessen! Het museum te Vledder heeft naast een ver strooiend ook een educatief karakter, al wijst de huiselij ke inrichting daar niet op. Tuinstoelen, geraniums, tul pen, narcissen. Op een kleed je, met afbeeldingen van schelpen, een vaas met rose anjers. Een bleke prent toont een jongeheer die bellen blaast. De conservatrice biedt het bezoek koffie met appeltaart aan. „U moet even bijkomen van de reis", vindt ze. Die duurt voor Nederlandse begrippen lang. De vrijwel lege bus uit Steenwijk stopt weliswaar voor het zeemu seum, maar gaat eerts in de drie uur. De chauffeurs geven wat ex tra aandacht aan het museum sinds de conservatrice hen regel matig voorziet van lectuur: Het Beste uit Readers Digest. Geografisch bezien bevindt het zeemuseum zich in Vledder. Maar dat woord kan de conserva trice niet over haar lippen krij gen. Het lijkt haar te veel op flod der. Het heeft vooral te maken met haar diepgewortelde afkeer van het plaatselijk bestuur. Het woord Vledder komt daarom niet voor op haar bankrekening, noch op de folders van het mu seum. Volgens die folder is het gesitueerd in Frederiksoord, wat overigens wel tot de gemeente Vledder behoort. Het toeval wii dat juist die dag een ondergeschikte van het ge meentehuis haar een geschenk aanbiedt: een tegel ter gelegen heid van de opening van het ver nieuwde raadhuis. Ze informeert op strenge toon of het een per soonlijk geschenk betreft. Als blijkt dat de tegel huis-aan-huis wordt verspreid, weigert ze be leefd doch beslist. „Ik ben een vrouw met een grote dosis trots. En ik ben een van de belangrijke personen in deze gemeente". De architectonische aanpassing van het gemeentehuis heeft vol gens haar miljoènen gekost. Maar geld voor de zo noodzake lijke uitbreiding van Miramar ontbreekt al jaren. Spanning „Internationaal word ik erkend als een pionier. In het buitenland houdt men van mijn persoon. Nog vrij onlangs ben ik ontvan gen door De Hoop Scheffer, de Nederlandse ambassadeur in Athene. Deze man van zeer groot formaat zei: „Mevrouw, ik heb met spanning op uw komst zit ten wachten. U bent eenmalig in de wereld, u moet aan de historie worden toegevoegd". Maar de plaatselijke autoriteiten weten mij niet op waarde te schatten. De burgemeester vindt mijn col lectie niet wetenschappelijk ge noeg en de commissaris van de koningin juist veel te weten schappelijk". „In het buitenland krijg ik ge schenken en waardering. Men behandelt mij met alle égards. Maar deze jeugdige gezagsdrager hier is WD en wil tegelijk PvdA zijn. Terwijl men in dit dorp niet en négligé gaat, loopt hij in een kort broekje door het bos. Zo verliest de burgemeester als ge zagsdrager het prestige Toen ik zijn gezicht beschouwde, zag ik een overgecompenseerd minder waardigheidsgevoel. Deze man vindt mij te sterk; ik word volko men verwaarloosd. En deze bur gemeester heeft er zes jaar bijge- kregen. U begrijpt dat ik elders onderdak moet". Ze klaagt dat ze zelfs geen brand- blusapparaat heeft, geen projec tor om haar 1600 dia's te verto nen, geen geld om een amenuen- sis en een suppoost te betalen en dat het museum onvoldoende is verwarmd. Tijdens de krokus vakantie lag het herfstblad nog in de tuin. In tegenstelling tot vo rig jaar heeft zij daarom de ge- meentewerklui niet met een paasbrood verblijd. Ze is het Drentse land beu. „Men heeft hier een te kleine horizon, te weinig cultureel inzicht. Slechts mensen van niveau laten zich in een scala van adjectieven uit over dit evenement. Hoogle- Overzicht van een deel van het museum vol vitrines met curiositeiten uit alle zeeën van de wereld. Ledigheid De schoonheid van de zee leert men pas kennen als men over de diepten van het leven is heenge gaan, zegt zij. Ze wijt de dood van haar vader, de eerste Neder landse vlootpredikant, aan een medische fout. Veertien jaar zorgde zij voor haar moeder. „Dat zag ik als mijn plicht". Bij een foto in het familie-album staat: „Na exit mijner Moeder be gint een nieuw leven. Het is een sprong in het duister. Eenzame ledigheid". Ze heeft dan psychologie en crimi nologie gestudeerd. Colleges bij prof. Froentje. Binnen een jaar de politiediploma's A en B ge haald. Voor volksuniversiteiten vertelt zij over 'misdaad en mis dadiger'. Ze vestigt zich als psy chologe. Ze houdt lezingen over zielkundige en pedagogische problemen. En intussen verzorgt ze haar moeder in het ouderlijk huis in Oosterbeek. „Mijn broers zijn net als ik creatief en muzikaal. Wij zijn allen be gaafde mensen. Mijn oudste broer was in de oorlog adviseur van het kabinet in Londen, zat in de staf van Lord Mountbatten, was een grote vriend van konin gin Wilhelmina. Voorgesteld aan de groten, zoals Churchill. Op zijn dertigste al officier in de Or de van Oranje Nassau. Een fop broer. De ander was predikant psycholoog te Bilthoven. Zij haalden eerst hun universitaire graad, als meisje kwam ik een beetje achteraan". De dood van haar moeder. Eenza me ledigheid. De sprong in het duister. „Van dat moment af plaatste ik de natuur in het mid delpunt van mijn aandacht". Ze reisde in april 1955 af naar de Ba learen. De Spiegel, een christelijk geillu- streerd tijdschrift, verhaalt daar over: Op Minorca, waar zij be kend stond als 'escritora holan- desa' (Nederlandse schrijfster) was zij weldra een populaire fi guur. Spaanse visserslieden vin gen voor haar inktvissen. Spaan se matrozen beschouwden het als een onderscheiding haar als roeiers bij te kunnen staan. De Spiegel vervolgt: „Ook op Mal- - lorca ontplooide zij haar bedrij vigheid en zij zag er dan heus niet uit als een modieus geklede toeiiste. Gewapend met haar ste- nenlichter, emmertje en net, on derzocht zij dan de verborgenste hoekjes van de klifkusten en manmoedig torste zij, de witge- laarsde vrouw, op het schouder kussentje dat de last wat ver- Burgemeester Die buit krijgt een plaats in de ser re van het ouderlijk huis in Oos terbeek. Ze spant een lint en vraagt de burgemeester om te openen. Een heleboel invitaties stuurt ze. Slechts vier mensen komen; de burgemeester is er niet bij. Bij het tentoongestelde is ook het schelpje met de oranje mond, de stekels en de lange adembuis. Een kleinood. „Op het strand in Mallorca werd ik getroffen door de schoonheid ervan. 'Eureka, dit wordt een museum', riep ik uit. Er werd mij ingegeven dat ik deze schoonheid uit de zee moest doorgeven aan anderen. Dit had allemaal gesluimerd, het lot bracht mij op weg. Hier lag mijn levensbestemming". Vanaf dat moment zeult ze over de stranden met een koffer op een onderstel van een kinderwagen. De serre van het huis in Ooster beek is al gauw te klein. Dan wordt de huur opgezegd. Drie processen mogen niet baten. Het zeeuseum vindt zijn weg naar het Drentse land. Nu Zegt ze daar over: „Ik ben geforceerd hier te komen. Ik ben force majeur hier heen getogen". Toen was ze toch wel dankbaar met het huis, te klein en wat achteraf, maar niet onvriendelijk. Ze begeleidt ons door het museum, ondertussen verhalend van haar reizen over de globe. Een hon derd lampjes op een wereldkaart geven de plaatsen aan waar zij geheimen aan de zee heeft ont futseld. „Ik heb colleges gegeven in Taipeh, Bombay en voor de American Airforce. Een wereld pionier hebben ze mij genoemd". Een in Chinese tekens uitgevoerde aankondiging van zo'n lezing heeft haar 'topbroer' ingelijst. Dr. Jeanne Warners, staat er. Maar ze heeft de doctorstitel nooit gehaald. Een schelp ligt in een blauw bedje van zuiver zijde. Een spiegeltje maakt ook de achterzijde zicht baar. De gouden kaurie. De zeld- zaamheidswaarde ligt volgens haar tussen de acht en negen. Dat is zeer hoog. „Die cypraea aurantium heb ik gekregen van een rijke old spinster in Ooster beek". Tweehonderd zeeappels en zeeêgels liggen op zand van Mauritius dat zij eigenhandig heeft meegenomen. Koraalkom Haar trots is de Oostaustralische koraalkom van bijna een meter doorsnede. Er is duizenden jaren onder de zeespiegel aan ge bouwd. Ze heeft er rode bego nia's omheen gezet om het wit beter te laten uitkomen. Radio Noord heeft melding gemaakt van deze aanwinst van Miramar. „Weet u dat ik in het oog van de cycloon heb gezeten? Ik wilde wel even die emotie voelen. Een heer uit Salisbury heeft mij ver gezeld. Zijn regenjas ging aan flarden. Weet u dat ik daar alleen van cocosnoten heb geleefd?" Het wordt nu tijd de winterjas aan te trekken. Het door geldgebrek wat koudere deel van het mu seum nadert. Op een stukje strand („waar zee en land elkaar ontmoeten") treffen wij naast de visotter de egelvis. Dit geschenk van de universiteit van Nairobi blijft in vorm doordat ze er de binnenbal van een voetbal in stopte. Skelet-delen van een haai hangen aan de wand. 'Een haai minder' heeft ze erbij geschreven. „Ja, ik heb een grote dosis humor. Dat bewaart mij voor te grote zorg. Want het is zó deprimerend dat dit enorme potentieel hier zon der spatie staat. Dat is héél naar. Een evenement als dit moet zich toch groots presenteren". Het ruisen van regen blijkt afkom stig van fonteinen. „Ik heb ze speciaal voor u aangezet". Even verderop doet een licht pruttelen denken aan verse koffie. Maar het geluid is van een motortje dat omfloerst licht over 'strand bij ondergaande zon' doet glijden. Het diorama is met gaas afgezet nadat een bezoeker een neger popje in badstoel had meegeno men. 'Eenzaam negerkind te midden van de schepping' luidt een achtergebleven dichtregel. De baldadigheid gaat ook niet voorbij aan dit museum, deze oa se in een verruwende wereld (zo als een bezoeker het typeerde). Strang Het is ook getroffen door diefstal. Een 15-jarige jongen bleek ge bruik te hebben gemaakt van het ontbreken van een suppoost om enkele zee-oren (een vixlirata, een acalaris en een cracherodii) aan zijn verzameling toe te voe gen. De conservatrice bracht de zaak zelf tot klaarheid. Ze belde alle mensen die volgens het gas tenboek getuigen van het mis drijf moesten zijn geweest. De vader dwong de zoon de ont vreemde zee-oren persoonlijk te rug te brengen. De conservatrice sprak hem streng toe. Doorgaans weet ze wel wie ze al leen tussen haar kostbaarheden kan laten dwalen. „Ik beschouw gezichten. Dat heb ik van mijn moeder. Zij kon ook de ziel van het gelaat aflezen. Over het ver hoor van de verdachte op psy chologische wyzc heb ik een le zing gehouden voor de politie bond. De heren verschenen alle maal in uniform, dat was gebrui kelijk toen. Op verzoek van mijn toehoorders heb ik de godsdien stige gezindheid van de voorzit ter onthuld. „Uw voorzitter is ge reformeerd", zei ik. Een dave rend applaus was mijn deel". Het applaus is wat minder gewor den. „De enige mens die ik hier heb is de directeur van hoeve Bosch oord. een inrichting voor mensen die ter beschikking van de regering zijn gesteld. De di recteur heeft honderd man onder zich. Hij is zeer op mij gesteld, weet mij op waarde te schatten. „Mejuffrouw Warners, wat vindt u van het idee om zwakzinnigen in mijn inrichting te plaatsen?" Wij waren het hartgrondig eens: zwakzinnigen worden dan mis dadigers en de misdadigers wor den boos op de zwakzinnigen. Hij heeft de heren in Den Haag in die zin kunnen overtuigen". Ze heeft het over het bezoek uit al le landen van de wereld. En over de 250 groepen die ze jaarlijks in wijdt in de geheimen van de zee ("onder wie officieren van justi tie"). Er is veel jeugd onder haar gehoor ("Ik ken de grote padvin dersleiders, ik blijf jong met de jongeren"). Het applaus is toch wat minder ge worden. „Als ik niet gauw hier vandaan kom ga ik voor mijn tijd dood". In het woonvertrek boven het mu seum: de meubels van moeder, het portret van vader, de geda teerde schrijfmachine en haar opgezette lieveling, de aap Ka bouter uit Fernando Poo. „Hij was beeldschoon met zijn fraaie snorren en baard. Hij was nooit bang, want iedereen die hij als een vijand beschouwde viel hij aan. En hij was een deugniet, want hij griste je horloge weg en stal het zaad van de parkiet' Lofuitingen In de woonkamer liggen de brie ven met loftuitingen nadrukke lijk uitgestald. „Veel dank jffr. Warners, in de eerste plaats van de 1.1. der Kon. Wilh. School voor U.L.O. te Wageningen, maar ook van de Aardr. leraar voor de wij ze Waarop U van Uw enthousias me voor de natuur en Uw belang stelling voor en kennis var schoonheid der zeebodem aa 1.1. hebt medegedeeld". Er is in 1961 ook lof van een burge meester, die van Den Bosch: „Wat een liefde en zorg is hier ge geven. Zoiets moois ziet een ge wone sterveling nooit bij elkaar" Zulke brieven krijgt ze niet meer Het applaus is minder. En ze is vooral alleen, mejuffrouw War ners in Vledder. LEIDEN - Aan de middelbaar techni sche school Mathesis Scientiarum Geni- trix zijn de volgende kandidaten ge slaagd voor het eindexamen. Theoretisch gedeelte Bouwkunde: M. Abeling, B. den Elzen. H. Geels. W van der Kamp. A. Kuipers. G. Lakerveld, M. Mokkenstorm, M. Mud, P. Noorder- meer, R. Oostdam, G. Ouwehand, J Ou wehand, M. van der Plas, R. van Pola- nen, R. Raaphorst. R. Ravensbergen. J. Ruigrok, F. van der Voort, F. van der Voort, R. de Weerd. E. van Beelen, P van Bilderbeek. J. Boer. C. Brama. K. van der Burg, W Dorrestijn. J Duin dam. P. van Duyvenvoorde. A. van Dijk, D de Groot. R. 'd Hooghe.C Hordijk. C. Horsman. M. Keilerman. A. Loos. E. Plug. P Verdoes. R. Vermeer. J van der Weijden. M. Weijers. Theoretisch gedeelte Elektrotechniek (Energietechniek): M. Bauwens. R. van Delft, M. Duivenvoorden, N. van Dijk, H. van Etten. J. de Feijter, M. Janmaat, G. de Jong, M. Jorissen, H. Kops, J. Kor- tekaas, W. de Koster, D. van Leeuwen, V Linnartz, R. Meeuwissen, P. Noor- dermeer. K. van der Plas. R. Reinders. H. Tak, T. Wessels. J. de Zwart, C. Blij den. E. Borst, E. Donker. D. van Duijn. M. van Ekdom. J. Haitsma. J. Hartevelt. T. van Hooydonk, W Koenders. N. Pee- ters, P. Plug, E. Reurekas, C. Schoen makers, A. Schoordijk, R. Slobbe. W. Smit, W. Stokkel, J. Straathof, M. Stur- kenboom, S. Vermij. Theoretisch gedeelte Elektrotechniek (Elektronica): M. Bliekendaal, M. van der Boon, R. Everts, H. van Gent, C. de Groot, R. Hoekstra. E. de Jong, L. van der Linden. G van der Meer, W. van der Plas, A. van Rooijen. R Sardjoepersad. R. Steenvoorden. R Westerhout. L. van der Willik, P. Zandbergen. R. Damodar Patak, J. Boere "met lof'. C. Cozijn. J. de Groot. J. de Groot, J. Heemskerk. E. Henkes, A. vom Hofe, R. van der Kiev, J. van der Kroft, R. van der Meer. P Mourits. A. van Rooijen. P. Rotteveel "met lof', A. Steenhuisen, M. Stegman, H. Stittelaar, E. van de Vegte. Theoretisch gedeelte Werktuigbouw kunde. N. Bakker. C. Bergman, L. Beu- gelsdijk, H. Dubbeldeman. P. Gordijn, E. Ham. R. Hockx. P. Jungbacker. W van Kempen. P. de Koning. W. de Mol. F. van der Putte, P. Rosenboom, R. Schaap. F. Schulte. J. Serné. R van Steijn, E. van der Veld. M. Wijngaard. C. van Duijnen, F. van Alewijk. F. Beenen. G. van Duijn, G van Dijk "met lof', A. Floor. S. Ganga, W. Hachmang, J, Knop- pert, A. Meyvogel, J. Paardekoper, W Ris, C. Steenvoorden, T. Vlendré, A. de Zeeuw, P Bink. M de Bruyn Prince. M. Dofferhoff, A. Duijnhoven, N Hofste. J. Kukler. E. Mesman. H van Wouden berg. Postcursus inleiding tot de bestu- rings techniek: le studiejaar J van Benten. R. Boolman, N van Donk. M. Heemskerk. P. Heemskerk. P van Schagen. E. Stoute. P. Terhorst, C. Tijs- A. van Leuken, R. Overmans. G. van der Poel, J. Seegers, B. Smits, J. Wonder- gem. Praktisch jaar Bouwkunde: C. v.d. Berg. G. v.d. Berg. W Bongers, K. van den Bosch. J. Braun. A. Broeders, C. Broekhof, H. Droog. R. Geerlings, E. Gerrits, C. Griekspoor. G. Guyt, M. ter Haar. E. Haaring. P. Heemskerk. A. Horsman. E. de Jong, S. Kuipers, R La- gas, C. van Leeuwen. A. Lucassen, E. Noorlander, R. Onwezen. P. Ouwehand. J. Peschier, E. Schrama, J. Urlus, W. Vermeulen, B. Visser. P Vos, W Vrij burg, P. van de Wetering, W. van der Weijden, R. Witteveen, C. Zaal. Praktisch jaar Elektrotechniek Ele- tronica: w. Alkemade, H. Arnoldus, P. Blom, W. van Duyn, C. Francisco, R. Koene. T. de Leeuw. H. Onstenk. H. Pronk. C. de Ruyter, E. van Rijmenam. P van Schagen. B Star. L. Steenvoor den. R. van Stroethoff, M. Truyens. R Turk Praktisch jaar Elektrotechniek Ener gietechniek: P. Alfennk, H van den Berg, C. Blijden, P. Ciere. R. van Dors- sen, J. Gaarman, F Godijn, R. Griek- spoor, L. de Groot, G. Hansen, W. Koot, A. van der Lans, E van der Meer, P. van der Meer. W. Mensen. J Paauw, C Ren frew. E. Roos. C. van der Slot. J Tukker. R. Uil. R. van Velzen. A. Wessels. E van der Zalm. J. Zandbergen Praktisch jaar Werktuigbouwkunde: R. van Amsterdam, N. van Beveren. A. Biemen. N Boelee. M. Bolk. R. Bool man. J Devilee, F. van Dorp, G. van Eg- mond. M. Hageman, M. Heemskerk, P. Heemskerk, A. Hermans, W. Hoogen- boom, C. Hooymans, R. Ippel, R. Kluft, F Koot, J. Langeveld, W. van Leeuwen, J. Leeuwenburg, E. Lüdeke, C. van der Plas, W Schoo, B. Sessink, J. Smit. J in't Veld, P. Vermeij, B Vesseur. H de Vries. T. Vrijburg. N. Warmerdam, J. van Wieringen. J. Willemse. E. de Wit. LEIDEN - Aan 'Boshuizen', de christelijke school voor lager en middel baar beroepsonderwijs zijn de volgende kandidaten geslaagd Algemene Schakelopleiding H. Dirkse, J. van Duyvenbooden. S Goede, R. Keijzer, C. v.d. Kroft, A Kui pers, T Luijk, 1 Simonse, S. Straathof, C. Strampraad, M. Verschoor, Y. van Zutphen. L. Zuijderduijn. Lager Beroepsonderwijs M. Anker, Y. Bekooy, K. Brandsen. M. van Driel, Haarlem. T. van Haarlem. H Halt man. R. van den Hoed. D. Hoppenbrou wer, T Kienjet. J. Kosterbok. C. Kruys- kamp, A. Kuivenhoven, M. van Leeu wen. P. v.d. Meer, K. de Mooy. S Mor genland. C. van Mourik, M Muller, A. Neuteboom, K. Noppen, L. Onderwater, L. Perfors. J. v.d, Poel. A. Rietkerken, M. de Roode. L. Scheurwater, R. Sie- bert. M. Sjardijn. J Slagmolen, J Sollie, A. Spies, L. v.d. Steen, S. Stolk, L. Streeder. S Tebrugge, A. Tolboom, G. Tuynder, D v d V'eere. A. Verboon. A M Volwater. F Voorzaat. L. Walla. Wassenberg, N Zandbergen Diploma Bejaardenverzorgende: C. van Brecht, R de Bruyn. E Dekker. J. Harkema, L. Hoek. J Huner, T. de Jong, M Keyzer Verlaan.T. van der Knaap R van der Kooy, I. Kuyeren-van Kuyven- hoven. Y de Lange. J van der Leede. C v.d Poel. B van Khijn-v d Brink. Y. Schutüser-Grootendorst, A van Spron- sen, I Turk. J van Vliet. I Vreeswijk. M van Wceren. S de Weij. r Diploma Bejaardenhelpende J Aart- man. C Bolder. E v d GeCSt-V d Kle.j. I vd. Helder. N van Lavieren. E. Marks. J Mizee. A Mocking, W Molen kamp. H Roelandse, W Stoof. L Ver snel. Vooropleiding Hoger Beroepsonder wijs G. Beekman Lapre, R. Be Ij aars. M. den Boer, B. van Bohemen, R. Braun, C. PAGINA 15 Breuer. D. Bijleveld, P. Creyghton. M. van Dooren, E. van Dort, A. van Dijk, K. Ebes. S. Elzenga, M. v.d. Geest. S. Giele- sen. R. Gottmer. M. Groenewegen. N. Guyt. E. v.d. Heijden. M. 't Hooft, J. de Jong. L Kalkers. J Koelewijn. V. Kuij- pers. E. Kwakernaak. E. de Lijster. M. Mazurel. L. Mens. T. van Nieuwkoop, G. Nobbe, P Nijssen, Y. van Pelt. E. Pola- ne. M. de Regt. A. van Rooyen. R. Rijs- bergen. P. Sanders. T. Schaap. L. Schoone. C. Slootweg. J v.d Sluijs. M. Smeijers. K. v.d. Stelt. R. van Steijn, B. van Tol, A. v.d. Velde. J. van Velzen. C. Verhoef. F. Vink. J. Vink. M van Vliet, W v.d. Voet, I. Vreeken. M. Warmenho- ven, T Waterkamp. D Weise. E. Wetse- laar, M. v.d. Weijden, S. de Wit, C. Zaal, C. v.d. Zwart. P. v.d. Zwet. Aan de R.K. Tuinbouwschool in Hille- gom zijn geslaagd H. Willemse, M. Evers, J. Verschoor, J v.d. Eist. B. v. Kasteren, A. Straathof, P. v Eeden. M. v Beers, S. Körner. LEIDEN - Aan de dag- en avondscho lengemeenschap Boerhaave zijn de vol gende kandidaten geslaagd voor het eindexamen. VWO - J. Blommers-Heijkoop. M. Dierendonck, D. Dordregter. M. Eli, J. Klever, M. v.d. Kruijk, H. Labordus, J. Mens, J. Terwiel HAVO - E. Heijne, R. Kanhai. B Lie, E. Mol, P. Niesten. R. Sampatsing. MAVO - M. Baart. R. v.d. Berg, R. Bloemhard, D. Geskus, J. Haasnoot-de Koning. A. van Haeften, K. Hoogen- boom-v d. Pijl. M. v.d. Kwaak-Stevens, D Leurdijk. H. Metzier, W. Niehoff. J. Rosheuvel. H. Rykelijkhuizen, H. Sla- dek. D. Twigt. LISSE - Aan de Rijks Middelbare Tuinbouwschool te Lisse zijn de volgen de personen geslaagd: N. van Aanholt. A. Baay. P. van Bentem. D. Boelema, A. Duivenvoorde. R. Duivenvoorde. R. Freke, J V.d. Geer, H. van Gennip, R. Gort, N. Kommen, S. Langelaan, J. v.d. Lans, J. Lindhout, P Lindhout, S. Lof- fier, P. Noordeloos, J. de Roode, J. Ruigrok, M. Ruigrok, J. Straathof. S. v.d. Vlugt. Ijs gestolen LEIDEN - Een 71-jarige vrouw is gistermorgen op het Bevrijdings plein een deel van haar boodschap pen kwijtgeraakt. De vrouw had de boodschappen uit het winkelwa gentje overgeladen in de fietstas sen. Toen ze het winkelwagentje weg ging brengen, werd één van de tassen leeggeroofd. De dader ontkwam met twee do zen ijs. drie pakken koffie, twee pakjes thee en een pakje rijst. Ook haar portemonnee met ruim twee honderd gulden, twee bejaarden- passen en een paar strippenkaar ten waren verdwenen. Volgens een politiewoordvoerder is het de eer ste maal dat een dergelijke diefstal in Leiden werd gepleegd. Kabinet-Lubbers wil Andriessen als voorzitter EG-bestuur DEN HAAG (ANP) - De Neder- landse regering heeft Frans And riessen, het Nederlandse lid van de Europese Commissie, kandidaat gesteld voor het voorzitterschap van de nieuwe Commissie, die per 1 januari moet aantreden. Premier Lubbers heeft dit ge daan in een brief aan zijn Ierse col lega, Garret Fitzgerald, die tot eind van dit jaar voorzitter is van de Eu ropese Raad (de Europese topcon ferentie), aldus heeft een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag mee gedeeld. Andriessen was van 1967 tot 1977 lid van de Tweede Kamer, vanaf 1971 als fractieleider van de toen malige KVP-fractie. Van 1977 tot 1980, in het eerste kabinet-Van Agt, was hij minister van finan ciën, in 1981 werd hij Lid van de Eu ropese Commissie. In het „dage lijks bestuur" van de Gemeen schap is hy speciaal belast met concurrentiebeleid. Vrouw (28) aangereden LEIDEN - Een 28-jarige Leidsi vrouw is gistermiddag licht ge wond geraakt toen zij door een au to werd geschept op het kruispun bij de Stationsweg/Schipholweg De vrouw kwam van de Schutters veldweg en wilde naar de Rijns burgerweg. Toen zij overstak, wen ze aangereden door een auto, be stuurd door een 37-jarige plaatsge noot. Ze werd enkele meters mee gesleurd op de motorkap. D vrouw, die geen voorrang had, lie] een hersenschudding op. Overigens was de verkeerslich teninstallatie uitgeschakeld, om dat er een lampje kapot was. Politie grijpt inbrekers uit Den Haag LEIDEN - Drie Hagenaars (19 en 23 jaar) zijn vanmorgen vroeg aan gehouden toen zij gesnapt werden bij een inbraak in een koffietent op de Rijnsburgerweg. De politie kreeg rond half vijf een melding van een omwonende, die de jonge Hagenaars zag rond struinen in de buurt van de koffie tent. Toen een surveillancewagen] arriveerde, zagen de politieman nen twee jongens. Eén van hen kon worden aangehouden. Hij probeer de de agenten nog van het lijf te houden door met een schroeve- draaier te dreigen. De agenten maakten hem die schroevedraaier afhandig in een worsteling waarbij rake klappen vielen. Een tweede verdachte zat in een auto op de uit kijk. Ook hij werd in z'n kraag ge vat. Vanmorgen, in de eerste trein naar Den Haag. kon de derde dader worden gepakt De politie was daar gaan kijken omdat de auto van de mannen al in het bezit van de poli tie was. Naar een vierde dader wordt nog gezocht. Zijn identiteit is bekend. Uit de koffietent hadden de man nen een partij rookwaar ont vreemd.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15