c Op weg naar ontzuiling onderwijs Nederland? Ruimte-overleg blijft onzeker Vaticaan wil Volkskerk aan banden leggen D- VRIJDAG 13 JULI 1984 Varia Reportage In het onderwijsoverleg is on langs een vrij uniek compromis tot stand gekomen. De besturen bonden. waaronder de protes tants-christelijke. de katholieke, de algemeen bijzondere bestu renbond en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, zijn akkoord gegaan met een experi ment dat ouders van schoolgaan de kinderen meer greep geeft op het door hen verlangde onder wijs. Tot nu toe wordt in het onder wijs aangenomen dat een kind, dat een lagere school van een be paalde richting heeft gevolgd, vanzelfsprekend voor het voort gezet onderwijs ook die richting zal kiezen. Als Jantje op de pro testants christelijke lagere school is geweest, dan zullen zijn ouders hem in veel gevallen ook naar een middelbare school van die signatuur sturen. En heeft Marietje katholiek lager onder wijs gevolgd, dan zal het voortge zet onderwijs voor haar eveneens in die richting gaan. Dat wordt tenminste aangenomen. Bij het algemeen bijzonder on derwijs ligt het iets anders: dat behelst voornamelijk beroepsop leidingen, voortgekomen uit de vraag van het (plaatselijke) be drijfsleven. Het algemeen bijzon der onderwijs kent slechts een klein percentage lagere school opleidingen. Met indirecte me tingen schiet deze vorm van on derwijs (dan ook) niet veel op, want er is te weinig aanbod van uit de lagere scholen. Verwonderlijk is het dus niet dat juist vanuit het algemeen bijzon der onderwijs altijd is aange drongen op een andere meet- vorm: aan ouders moest worden gevraagd welke onderwij srich- ting zij voor hun kinderen ver langden. In 1982 gaf de staatsse cretaris van onderwijs, mevrouw Ginjaar-Maas, opdracht aan het Instituut voor Toegepaste Socio logie van de Universiteit van Nij megen een onderzoek naar ver langd onderwijs in te stellen. De uitkomst van dit onderzoek stel de de Algemene Besturen Bond Beroeps Onderwijs in het gelijk. Ouders hechten niet meer zo aan de richting van een school. Kwa liteit van het onderwijs en be reikbaarheid van de school zijn belangrijker factoren. Inmiddels heeft het ITS de staatssecretaris een aanvullend advies verleend, waarin onder meer een verlang de onderwijsenquéte minimaal als middel wordt gepresenteerd om de wensen van de ouders in een bepaalde regio te bepalen. Bezuinigingen Dat nu zeven besturenbonden, samengesteld uit. schoolbestu ren, met deze experimentele en- qüete akkoord zijn gegaan, is een uniek verschijnsel in de onder wijswereld. Toegegeven, het komt voort uit de noodzaak tot herschikking van scholen. Want door de bezuinigingen kan een groot aantal scholen het hoofd niet meer boven water houden. En zo kan het gebeuren dat een protestants-christelijke school voor voortgezet onderwijs moet gaan fuseren met een katholieke vo-school of zelfs met een alge meen bijzondere. Er staat een he- le herschikkings- en fusie-opera tie voor de deur en liever dan de eigen identiteit te verliezen zijn de protestants-christelijke en ka tholieke besturenbonden ak koord gegaan met dit experi ment. Tonny Willemsz van de Algeme ne Besturen Bond Beroeps On derwijs (ABB) toont zich zeer verheugd over het compromis: "We hebben nu een voet tussen de deur van de verzuiling. Het opzienbarende eraan is dat de confessionelen hiermee erken nen dat de grondwet anders kan worden geïnterpreteerd. Want in de grondwet staat dat er vrijheid van onderwijs moet zijn. De con fessionelen vinden dat de school besturen de vrijheid van onder wijs bepalen. Maar je moet ons inziens de grondwet zö uitleggen dat de ouders de dragers van de vrijheid van onderwijs zijn". De heren Chorus en Petri van de Nederlandse Katholieke Bestu renbond leggen de grondwet in derdaad iets anders uit: "Het ge ven van onderwijs is vrij". Zij leggen de verantwoordelijkheid dus bij de besturen en onderwijs gevenden en niet bij de ouders. Na het laqer onderwijs kiezen: ouders krijgen het verlangde onderwijs. Experimentele enquête verlangd onderwijs Nu het experiment op stapel staat, kan dat weieens tot gevolg hebben dat minder ouders een voorkeur voor katholiek onder wijs zullen tonen. Chorus en Pe tri zijn niet zo bevreesd voor het experiment, mits eventuele ver anderingen maar wettelijk wor den geregeld. "Het is een com promis om in heel bijzondere ge vallen zo'n directe meting toe te passen. Het experiment gaat niet zover dat we nu ouders gaan vra gen: wilt u voor uw kinderen nu wel of geen katholiek voortgezet onderwijs? Dat zou een onwerk bare situatie worden. Want die vraag moet elk jaar opnieuw worden gesteld. Dan zou het ene jaar de meerderheid van de ou ders voor katholiek onderwijs kiezen en het andere jaar een an dere groep voor protestants- christelijk. Als dan het leerlin genaantal de mogelijkheid biedt van slechts één school dan zou die, extreem gesteld, van jaar tot jaar van richting moeten veran deren. Dat kan toch niet". Provincie Waar het katholiek onderwijs meer moeite mee heeft is het ge vaar van meer inmenging door provincies en gemeenten. Die vrees wordt gedeeld door Gerrit Verhey van de besturenraad Pro testants Christelijk Onderwijs (BPCO). Hij is van mening dat verplaatsing van bevoegdheden naar regionale of plaatselijke overheidsorganen onmogelijk is. "De provincie is niet het geschik te bestuurlijke orgaan dat schoolbesturen kan motiveren en kan brengen tot aanvaarding van pijnlijke beleidsbeslissin gen", aldus de PCO. Bovendien vraagt de besturenbond zich af of Provinciale Staten als politiek lichaam onpartijdig kunnen wor den geacht. "Het onderwas kan zo een speelbal worden v^an poli tiek machtsspel", aldus Verhey. Hij heeft overigens nooit be weerd dat de levensbeschou wing de enige sleutel is waarop mensen voor onderwijs kiezen. "Onze keuze is vrijheid van on derwijs. Maar ik zie in dit experi ment niet zozeer principiële pro blemen. Wat ons betreft is het meer de technische kant ervan. Dat hele scala van redenen waar om iemand voor een bepaald soort verlangd onderwijs kiest, kun je in een computer stoppen. door Annemiek Ruygrok Dan krijg je er wel iets uit: het gedrag van ouders in hun keuze, maar wat doe je ermee? Wat moet de overheid met: ik wil een school dichtbij huis? De over heid zal uit het gehele pakket van getallen moeten kiezen". Dat lijkt Verhey een onmogelijke opgave. Volgens hem moet de overheid uiteindelijk toch han teerbare sleutels verschaffen. "De ABB vindt dat je van de be hoefte van onderwijsvragenden moet uitgaan. Wij vinden die be hoefte met name vanuit de ge zichtshoek van de overheid ei genlijk weinig zeggend", aldus Verhey. Vragen Alle zeven besturenbonden zul len samen de vragen opstellen. Ook moet worden bepaald aan wie de vragen zullen worden ge steld. Chorus en Petri: "We stel len natuurlijk de mening van de ouders voorop. Die zijn het eerst verantwoordelijk voor de opvoe ding van hun kinderen. Maar in ons geval zouden we misschien ook bij de geloofsgemeenschap te rade moeten gaan" De heren wijzen erop dat het katholiek on derwijs, anders dan in andere vormen van bijzonder onderwijs, geen verenigingen kent, maar stichtingen. "Bij ons zijn vier fac toren van belang: de ouders, be sturen, docenten en geestelijk heid. "We hebben te maken met de stichters van scholen". Cho rus wijst erop dat het helemaal zo vreemd niet is om bij de expe rimentele enqüete ook de ge loofsgemeenschap aan het on derzoek te laten deelnemen. "In het algemeen bijzonder beroeps onderwijs zitten in het bestuur vaak vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, soms van de vakorganisaties. Waarom dan in ons geval niet van de kerk?" Maar het bedrijfsleven en vakor ganisaties worden niet bij de en quête betrokken, stelt de ABB nadrukkelijk vast. Overigens vinden Petri en Cho rus, van wie het compromisvoor stel afkomstig is, een geweldig pluspunt van het experiment dat de zeven besturenorganisaties hierin samenwerken. "Dat zal een nieuwe ervaring zijn en col legiaal vertrouwen schenken. Het is heel interessant van ou ders te vernemen welke vorm van bijzonder onderwijs ze zul len kiezen als er verschillende mogelijkheden zijn. Dat het ka tholiek voortgezet onderwijs zal leeglopen geloven ze niet. "Als je praat over de inbreng van de ou ders op een school, dan biedt het bijzonder onderwijs betere mo gelijkheden dan het openbaar onderwijs. Want dat valt onder het bevoegd gezag van gemeen teraden. En dat zijn geen institu ten waarop ouders directe in vloed hebben'. Zij wijzen gnui vend op de wet voor de medezeg genschap. "Op bijzondere scho len werken de medezeggen schapsraden nu al ruim een jaar. Dat gaat heel goed. Bij het open baar onderwijs moeten die raden nog van de grond komen. Dat op zich zegt al genoeg". Ook Verhey (PCO) vreest geen afbrokkeling van het pc-onder- wijs. "Die enquête doorbreekt niet wezenlijk zaken. Als het waar zou zijn van die afbrokke ling, dan zou dat nu al over de hele linie zichtbaar moeten zijn". Wet? Tonny Willemsz (ABB) wacht met spanning het moment af dat het hele experiment zal worden geëvalueerd. Wanneer dat pre cies zal zijn, is nog niet bekend, want de datum waarop het expe riment moet beginnen staat nog niet vast. Vermoedelijk zal dat pas met ingang van het nieuwe schooljaar in 1985 zijn. "Onze be doeling is", aldus Willemsz, "na de evaluatie de directe meting in de nieuwe wet op de planning in te voegen. Ginjaar-Maas wil in het najaar dit wetsvoorstel aan de Tweede Kamer voorleggen. Daarin wordt de decentralisatie van het onderwijs geregeld, waardoor provincie en gemeen ten dus meer bevoegdheden krij gen. Dat ligt de confessionelen zeer zwaar op de maag. Dus zal het zeker twee jaar duren voor dat de politici het erover eens zullen worden. Doel is een en an der zo te plannen dat de directe meting van het onderwijs dat ou ders verlangen meteen in de wet wordt gevoegd. En dat daardoor de verzuiling verdwijnt", zegt Willemsz optimistisch. Als het aan de heren Verhey, Pe tri en Chorus ligt, zal dat inder daad nog heel wat voeten in de aarde hebben. "De herschik kings- en fusie-operatie is niet bedoeld om het hele schoolaan- bod in Nederland te wijzigen. Als men vindt dat er een onjuist beeld is, dan moet dit via de geëi gende route worden veranderd. Dat wil zeggen via wetswijziging en via de politieke partijen". De ontzuiling van Nederland staat dus nog niet voor de deur? Chorus en Petri, schaterlachend: "Als dat zogenaamd het geval is, dan zou er over vier jaar geen CDA meer in Den Haag zitten". Na bijna twee weken van verkla ringen over en weer en een door de Russische ambassadeur opgeluis terde barbecue in het Witte Huis is het nog steeds niet duidelijk of de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten in september in Wenen gaan onderhandelen over de beheersing van een wapenwedloop in de ruim te. Russische diplomaten houden vol niets concreets te hebben ge hoord en de laatste dagen wordt ook duidelijk dat hun Amerikaan se collega's op instructies wachten. Het Kremlin mag dan de ge woonte hebben om besluitvorming eerst via Tass of regeringskranten naar buiten te brengen; daarna wordt het nieuws per koerier bij de juiste bus afgeleverd. President Reagan echter zoekt het veelal in een maximum aan publicitair ge weld en een minimum aan serieuze dialoog. Een strategie die Ameri kaanse commentatoren 'de mega- foon-diplomatie' hebben genoemd. Macnelly, de onvolprezen poli tiek tekenaar van onder meer The Chicago Tribune, maakte er deze week een treffende prent van. Rea gan, gezeten in zijn werkkamer en geconfronteerd met kritische ge luiden over het ontbreken van een dialoog met Moskou, zegt veront waardigd: hoezo geen contacten9 Ik stuur Bush naar al hun begrafe- Ondenkbaar De veelbesproken top van Rea gan met zijn Russische collega is voorlopig ondenkbaar en heeft in de discussie de vorm van een we reldwonder aangenomen, terwijl Nixon Brezjnjev drie keer sprak. Ford twee keer en Carter één keer. De actuele verklaring van de im passe noemt de Russische vastbe radenheid om niets te doen dat Reagan in zijn herverkiezingscam pagne van pas komt. Aan de ande re kant zouden de Amerikanen niets zien in een gesprek zolang on duidelijk is wie in het Kremlin de broek aanheeft. Een zeer populaire uitleg, maar nog afgezien van het beperkte stempel van buitenlands beleid op het kiezersgedrag in de Verenigde Staten, wijst weinig erop dat Wal ter Mondale, zelfs met een vrouw als geheim wapen naast zich. Rea gan zal weten te verslaan. En afge zien ook van het Russische ge bruik om het leiderschap niet op de schouders van één man te leg gen, maar in collectief te besluiten, kan er nu nauwelijks misverstand over bestaan met welke heren in het Kremlin zaken moeten worden gedaan. Als Reagan even te rade zou gaan bij mensen als Kohl, Genscher, Mitterrand of Howe zou hij weten dat Tsjernenko zijn bezoekers een slap handje geeft, net voldoende zegt om Westerse artsen te laten constateren dat hij voor zijn leef tijd tweemaal te snel ademhaalt en vervolgens de honneurs laat waar nemen door zijn ministers Gromy- ko (buitenlandse zaken) en Oesti- nov (defensie), wier standpunten bekend mogen worden veronder steld. Prestigestrijd Van meer belang is de slepende prestigestrijd rond het afgebroken Geneefse rakettenoverleg. Zou Moskou op welk terrein ook tot compromissen met Washington bereid zijn, dan zou dat Reagan sterken in zijn besef dat de plaat sing van kruisraketten in Europa nodig was om de Russen tot beda ren te brengen. Andersom zou elke versoepeling van het Amerikaanse standpunt de Sowjet-leiders op het idee kunnen brengen dat het nut tig was het Geneefse overleg af te breken. Nadat eerder een poging van de Amerikanen mislukte om de pat stelling te doorbreken door onder handelingen te suggereren over de vermindering van chemische wa pens, was het nu de beurt aan de Russen om een opening te beden ken, om de aandacht wat te verleg- ACHTERGROND door Ton van Brussel gen van de oude onopgeloste strijd. De keuze voor een "ruimte- overleg" is niet verrassend. Welis waar is dat een terrein waarop de Russen zich al veel langer bewegen dan de Amerikanen, maar Russi sche testprogramma's hebben naar verluidt slechts magere resultaten opgeleverd. Voorsprong De Sowjet-Unie deed het aanbod in de vaste overtuiging dat de de Amerikanen niet tot praten bereid zouden zijn. Vorig jaar zomer stem den de VS als enig land ter wereld tegen een door de Verenigde Na ties aangenomen resolutie om een wapenwedloop in de ruimte te be teugelen. Uit discussies in het Con gres en tijdens de jongste NAVO- raad valt de conclusie te trekken dat het Reagan met zijn plannen ernst is. Hoewel de tests nog moeten be ginnen ziet het er naar uit dat de Amerikanen door hun kennis en het beschikbare budget een be scheiden voorsprong hebben. Weens overleg om tot een verdrag te komen voor een vreedzaam ge bruik van de ruimte zou wat de Russen betreft pas van de grond kunnen komen, op voorwaarde van een bevriezing van alle testpro gramma's. In dat geval hebben de Verenigde Staten al wat verloren, nog voordat de onderhandelingen echt zijn begonnen, vandaar de twijfel. Herverkiezing Dat Reagan overweegt toch op het Russische aanbod in te gaan heeft uiteraard alles te maken met zijn herverkiezingscampagne. Als hij de zaken zo weet te regelen dat voor de verkiezingen wordt afge sproken, dat er na de verkiezingen wordt onderhandeld of als hij kans ziet in elk geval het zwaartepunt van de onderhandelingen 'over de verkiezingen heen te tillen', be dient hij een breed kiezerspubliek. Het verwijt van de Democraten dat hij slechts op een confrontatie met Moskou uit is komt dan in een an der licht te staan, terwijl Reagan de ijzervreters in zyn partij kan toe voegen dat over de uitkomst van het gesprek niets zeker is. De discussie over de (on)moge- lijkheden van de ontwikkeling van een anti-satellietwapen is in de VS in volle gang. Veel wetenschappers en politici betwijfelen de mogelijk heden, anderen zien er een 'ei van Columbus' in. De gevaren van een militarisering van de ruimte zijn onvoorstelbaar Zelfs het aanvan kelijk aarzelende Groot-Bnttannie heeft zich nu tegen Reagans Stars Wars plannen gekeerd. Komt er geen akkoord en ontwikkelen de VS tegen de zin van in dit geval alle Europese NAVO-lidstaten een nieuwe defensiestrategie, dan te kent zich in het bondgenootschap een scheiding der geesten af die de kruisrakettentwist ruim in de scha duw stelt. Het Vaticaan gaat in september een officieel document uitgeven, dat tot doel heeft de aanhangers van de Volkskerk en de bevrij dingstheologie aan banden te leggen. Tot de verspreiding van het document, dat inmiddels door Paus Johannes Paulus II zou zijn goedgekeurd, is besloten omdat eerdere raadgevingen en adviezen in de wind zijn gesla gen. De publicatie werd op een persconferentie bekend gemaakt door de Braziliaanse curiekardi naal Agnelo Rossi. De 70-jarige kardinaal ver klaarde dat het document orde op zaken gaat stellen en „zekere sectoren van de bevrijdingstheo logie. die de Marxistische analy se gebruiken" veroordeelt. Vol gens hem is „de voorkeursoptie voor de armen niet exclusief en mag niet worden gesteld, dat de armen strijd voeren tegen de rij ken". Hij veroordeelde de „revolutio naire methodes die de klassen strijd stimuleren", omdat die zijns inziens in strijd zijn met de Rooms-Katholieke doctrine, die de overtuigingskracht als metho de gebruikt. Kardinaal Rossi, die al meer dan twaalf jaar leidende functies bekleedt bij het Vaticaan, zei dat de paus niet de volledige bevrij dingstheologie veroordeelt: „Het document erkent andere waar den van deze theologie. Haar as piraties zijn correct. De Kerk moet altijd de zwakken en onder drukten verdedigen om te ko men tot sociale rechtvaardig heid. Maar het negatieve element is de Marxistische analyse. De aanhangers zeggen dat zij de ideologie niet overnemen, maar dit gebeurt automatisch als con sequentie van het revolutionaire proces". Zonder Nicaragua met name te noemen ging de kardinaal uit voerig in op de vooral daar wijd verspreide Volkskerk, die, in te genstelling tot de meeste bis schoppen, de Sandinistische re volutie steunt. Moon De Braziliaanse Rooms-Katholieke Kerk is boos geworden op de Amerikaanse Moon-sekte omdat zij gebruik heeft gemaakt van een RK kloos ter om nieuwe leden te werven. De sekte had onlangs de zalen van een klooster gehuurd om er zogenaamd een studiecongres voor studenten te houden. Er zou onder andere een professor van de militaire academie te Rio de Janeiro een inleiding houden. De meer dan honderd deelnemers kregen evenwel snel in de gaten dat het in feite om een propagan- dabijeenkomst ging van de Moon-sekte. Onder bedreiging van een aantal waakhonden wer den zij echter verplicht de cursus uit te zitten. Zowel diverse stu denten als kerkelijke autoritei ten hebben daarna een protest ingediend. De politie is met een onderzoek begonnen om de ver antwoordelijken op te sporen Methodisten - De conferen tie van de grootste vrije Kerk van Groot-Brittannie. de 2,5 miljoen leden tellende Methodistenkerk, heeft met grote meerderheid een tussenrapport goedgekeurd van een werkgroep, die het vraag stuk van burgerlijke ongehoor zaamheid moest bestuderen. De vergadering billijkt deze. spe ciaal wat betreft pastorale zorg voor allen, die uit gewetensover tuiging overgaan tot daden van burgerlijke ongehoorzaamheid. Velen vonden, dat de Kerk daar mee de traditie voortzet zoals be leden door Martin Luther King en Mahatma Gandhi. Zuid-Afrika- De Gerefor meerde Kerken in Nederland zijn erop uit een belangrijke rol te spelen in de woeste aanval van links op Zuid-Afrika. Dat schrijft de Zuidafnkaanse theoloog Bou- ke Spoelstra, hoogleraar aan de Gereformeerde Theologische Hogeschool van Hammanskraal (Zuid-Afrika), m een artikel in het regeringsgezinde blad „Beeld". Volgens Spoelstra hebben de Gereformeerde Kerken de aan val op Zuid-Afrika geopend, na dat zij aan het eind van de jaren zestig hadden besloten toe te tre den tot de Wereldraad van Ker ken. Hij wijst erop, dat de We reldraad in die tijd ook een begin maakte met het programma ter bestrijding van het racisme. Spoelstra beschuldigt de Gere formeerde Kerken ervan, dat zij de „grootste levende kerkelijke leugen" van deze eeuw zijn ge worden en dat zij de andere cal vinistische Kerken in verlegen heid hebben gebracht. •Wereldraad- „De kerk moet aan de kant van de mensen zon der macht, de zwakken van de samenleving en de armen staan", aldus de Uruguayaan Emilio Ca stro, die in Geneve tot secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken is gekozen Castro, een methodistische predikant van 57 jaar, onderstreepte in een vraag gesprek het belang van het berei ken van eenheid in de kerk en het doen herleven van menselij- ke waarden, een thema dat hij aanroerde in zijn betoog na zijn verkiezing door de algemene vei gadering van de Wereldraad van Kerken. Hij wees in dit verband op hel niet te onderschatten be lang van het bezoek van paus Jo hannes Paulus II aan de Zwitser se stad, waar de Wereldraad haar permanent hoofdkwartier heelt „Het bezoek is een boodschap van solidariteit van de christelij ke kerken en hun intentie de we reld te dienen met het evangelie van Jezus Christus". De nieuwe voorzitter, die Phi lip Potter uit Dominica opvolgt, zei te geloven dat we in het daad werkelijk streven naar een nutti ger wereld juist de oecumeni sche eenheid die wij zozeer zoe ken, terugvinden. Daar gaan de eenheid van de kerk en de herle ving van menselijke waarden hand in hand. aldus Castro. De Uruguayaan zei. dat wij daarom ook noch tevreden kunnen zijn met de toestand van de kerk noch met een wereld die voort gaat op dezelfde voet als nu. Daarom is het onze taak steun te verlenen aan de kerken en de verplichtingen die zij hebben aan hun landen, hun culturen, hun volken en in het bijzonder aan de allerarmsten, aldus Ca stro Juist in deze verplichting manifesteert zich de dienstbaar heid van het christelijk evange-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13