c 'Jonge werpers kans geven ervaring op te doen' Vertrouwen groeit Leids duo snel op 3 kilometer De Bruyn blijft net overeind s^n^r CASSA 298.- Poortvliet naar Nimes De Graaf niet naar AZ VRIJDAG 13 JULI 1984 Sport Manager Shapiro aan vooravond Haarlemse honkbal week: HAARLEM (GPD) - Zaterdag middag pas maakt Harvey Shapiro zijn debuut als manager van de na tionale honkbalploeg. Tijdens die eerste wedstrijd van de 13de Haar lemse Honkbalweek, tegen Tai wan, zal de sympathieke 37-jarige Amerikaan al direct moeten afre kenen met een portie kritiek, die de aflopen weken over zijn hoofd werd uitgestrooid. Het selectiebe leid van Shapiro en zijn eerste lui tenant Jan Dick Leurs was voor menigeen al reden om zijn twijfels uit te spreken. Sommige spelers zouden ten on rechte in de selectie zitten; ande ren moeten nu de verrichtingen van Orarye vanaf de tribune vol gen, terwijl ze eigenlijk in het veld zouden moeten staan. Harvey Sha piro kan begrip opbrengen voor dergelijke opmerkingen. „Het is niet zo moeilijk om de eerste vijf tien spelers aan te wijzen. Daarna komt het probleem pas. Voor de resterende vijf plaatsen komen tien of meer spelers in aanmerking. Het aantal wedstrijden in de Ne derlandse competitie is te beperkt om van alle spelers een perfect beeld te kunnen krijgen. Boven dien werd mijn programma nogal eens verstoord door de regen. Om de allerbeste selectie te maken heb je als coach meer tijd nodig. Het Nederlandse team moet eigenlijk worden beschouwd als een All- Starteam, gedeeltelijk geselecteerd op statistische gegevens". Na de eerste oefenwedstrijd te gen een selectie van in Nederland spelende Amerikanen, verving Shapiro twee werpers. Ed Kruys en Ed Tromp konden hun pak inle veren; Roel Klaassen en Judsel Ba- ranco konden zich bij materiaal manager Gerard Wijbrandts mel den voor een out-fit. Amstel Tij gers-werper Ed Kruys was zo te leurgesteld, dat hij onmiddellijk zijn club de rug toekeerde en zich meldde bij zijn universiteit in Mia- De verklaring van Harvey Shapi ro: „Kruys was in de competitie niet echt goed in vorm. Hij heeft bovendien gegooid in de eerste oe fenwedstrijd en dat beviel ons ook niet. Leurs en ik waren van me ning, dat Baranco en Klaassen in de selectie thuishoorden. Daarom viel ook Tromp af. Hij is, behalve als werper, natuurlijk erg nuttig als aangewezen slagman, maar er zijn spelers genoeg, die die positie kun- In het geval van Tromp speelde ook de leeftijd van de Spartaan mee. Met zijn bijna 33 jaar paste hij niet in het beleid van Shapiro, dat zeer duidelijk op de toekomst is ge- Zaterdag 14 juli: Nederiand - Taiwan (14.00) en Canada - Iowa (20.00) Zondag 15 juli: Canada - Nederland (14.00); Washington Iowa (20.00) Maandag 16 juli: Iowa - Nederland (14.00); Taiwan - Washington (20.00) Dinsdag 17 juli: Washington - Cana da (14.00); Iowa - Taiwan (20.00) Woensdag 18 juli: Taiwan - Canada (14.00); Nederland - Washington (20.00) Donderdag 19 juli: nr. 4 - nr. 5. (20.00 Vrijdag 20 juli: nr. 5 - nr. 4 (14.00); nr. 1- nr. 2 (20.00) wedstrijd A Zaterdag 21 juli: nr.4 - nr.5. (14.00); verl. A - nr. 3 (20.00) wedstrijd B Zondag 22 juli: winnaar A - winnaar B (14.00). richt. In het kader daarvan debute ren ook drie jeugdige werpers: Co- hen, Klaassen en Baranco. Shapiro: „De Honkbalweek is fa se één. Wij denken vooruit. Naar het Europees kampioenschap van 1985 en het wereldkampioenschap van 1986 in Nederland. Wil je dan de beschiking hebben over nieu we, jonge werpers, moetje ze nu de kans geven om ervaring op te doen. Ze moeten leren om onder druk te kunnen spelen. Daarvoor is tijd nodig en die krijgen ze op deze Harvey Shapiro richt zich, volko men begrijpelijk, vooral op de wer pers. Daar ligt namelijk traditio neel het zwakke punt in de Neder landse ploeg. Zeker tijdens zeer lange toernooien als een wereld kampioenschap. Shapiro: „De keuze is niet zo groot, omdat er in Nederland maar twee wedstrijden per week worden gespeeld en een club dus niet zo'n uitgebreide werpersstaf hoeft te hebben als bijvoorbeeld Ameri kaanse collegeteams, die vijf wed strijden in een week moeten afwer ken. Maar ook op andere plaatsen is de keuze niet zo groot. In de hoofdklasse spelen tien clubs. Je hebt dus, om maar een voorbeeld te noemen, maar tien korte stops. Daarvan zijn er drie of vier geen Nederlander". Shapiro is voornemens zijn wer pers niet over te belasten. Zo heeft bijvoorbeeld ADO's Bart Volkerijk al te horen gekregen, dat hij niet als startende pitcher zal optreden, maar pas later in de wedstrijd de heuvel zal beklimmen. „Het verle den heeft geleerd, dat de startende pitchers van Nederland meestal in de vijfde, zesde inning in proble men kwamen. Ik denk, dat we in elke wedstrijd drie pitchers gaan gebruiken. Dan hou je de ver moeidheid binnen de perken en trek je meer profijt uit hun kwali teiten. Door Volkerijk als reliever te gebruiken hoop ik dat ik hem elke dag kan laten gooien". Het gebruik van de werpers is voor een belangrijk deel het pak- kie-an van Jan Dick Leurs, al blijft Shapiro natuurlijk de eerst-verant- woordelijke. Hij wordt verder bij gestaan door Hennie Jenken en Don Wedman, die zich respectieve lijk vooral bemoeien met de bui- tenvelders en de honklopers. Shapiro: „Ik ben erg blij met Jenken en Wedman als assisten ten. Zij hebben allebei heel lang in het Nederlandse team gespeeld en hun ervaring kan vooral jonge spe lers goed van pas komen". Holland-wedstrij den LEIDEN - Een ongekend grote deelname trokken de gis teravond op de Leidse kunststofbaan verwerkte atletiek wedstrijden, georganiseerd door de AV Holland. Alleen al op de 3000 meter heren verschenen zo'n 120 atleten aan de start terwijl op de 800 meter bijna 80 liefhebbers werden weggeschoten. De 3000 meter kende een sterke Leidse bezetting. Achter winnaar Cees Kraayeveld uit Sliedrecht (8.21.1) legden Jan Verloop (Bata ven) in 8.21.5 en Martien van de Hoorn (Holland) in 8.23.6 beslag op de voorste posities. Kees van Klink (Bataven) bleef met 8.28.7 redelijk in hun buurt terwijl er ook behoor- NIMES (AFP) Jan Poortvliet heeft een vieijarige verbintenis ge tekend met Nimes, dat uitkomt in de FrAnse tweede divisie. De 29-ja- nge voetballer was eigendom van PSV. Het laatste halfjaar kwam hij op uitleenbasis voor Roda JC uit. Poortvliet speelde negentien keer in het Nederlands elftal. De verde digende middenvelder maakt op 24 juli zijn debuut voor zijn nieuwe club, in het zuidwesten van Frank rijk, in de bekerwedstrijd tegen Toulouse. Turken bang voor aanslag ANKARA (AFP) - Turkije heeft donderdag bekend gemaakt dat het zijn wielrenners heeft terugge trokken uit de Olympische ploeg voor Los Angeles. Het Turkse Olympische comité kwam tot deze stap vanwege het gevaar van aan slagen door het geheime Armeense leger. Dat strijdt al jaren voor een onafhankelijke Armeense staat. Om dat doel te bereiken worden herhaaldelijk in Europa en de Ver enigde Staten aanslagen gepleegd op Turkse diplomaten en ambassa des. Het Turkse Olympische Comité had in eerste instantie 46 atleten uitgezonden naar de Spelen. Het heeft voorlopig alleen nog de wiel renners teruggetrokken, omdat die tijdens hun wedstrijd over langere afstand, moeilijk te beveiligen zijn. Ook over de veiligheid van de drie marathonlopers maakt men zich in Turkije ongerust. In het kader van de veiligheidsaspecten zijn Turkse veligheidsexperts al verscheidene malen naar Los Angeles geweest. Zij hebben daar ook met de Ameri kanen overleg "gepleegd over de be scherming van alle Turkse atleten. Volgens het dagblad Milliyet wa ren de Amerikanen niet in staat de veiligheid van de Turkse deelne mers te garanderen. lijke tijden op de klokken kwamen voor zijn clubgenoten Ton van de Berg (8.41.6), Henk Ravensbergen (8.42.6), Kees van Manen (8.48.2) en Rob Kloosterman (8.52.5). Jan Laan (NSL) bracht het tot 8.36.7 en Rob van Schooten (AAV'36) tot 8.50.5. Op de 800 meter was Hagenaar Peter Jansse de snelste in 1.53.3 maar ook op dit nummer goede re gionale verrichtingen van Lisse- naar Paul Grimbergen (Spartaan) met 1.54.3 en van Alphenaar Theo Haverkamp (AAV'36) met 1.54.9. Gertjan Faas (Spartaan) liep 1.55.9 en junior Henk van de Oever (Bata ven) deed het ook prima met een tijd van 1.56.2. Het speerwerpen heren groeide overigens uit tot het kwalitatief beste onderdeel van de avond dankzij het optreden van de Am sterdamse atleten Marcel Bunck en Rob ter Horst. De twee AAC-at- leten lieten worpen van resp. 73.58 •en 72.74 meter opmeten. Rene Zor- ge (AAV'36) moest zich tevreden stellen met 57.10 meter. Op de andere technische num mers geen uitschieters, wel ver dienstelijke verrichtingen van Charles den Uyl (AAV'36) met 1.95 hoog, van Jenny Litjens (Holland) met 1.70 hoog, van B-junior John Vintges (Holland) bij het kogelslin geren met 37.62m en van zijn club genoot Gertjan Palm (A-junior) die ter voorbereiding op de nationale tienkamptitelstrijd het versprin gen uitprobeerde: 6.32 meter. Bij de loopnummers werden goede tijden afgeleverd door Cathy van Loon (Holland) op de 200 me ter in 26.0, door Hans Waterham (AAV'36) op de 400 meter in 52.7, door Marian van Klink (Bataven) op de 3000m dames in 10.24.0 en door Tonny Verkade (AAV'36) en William Augustinus (Spartaan) op de 1500 meter jongens B met resp. 4.15.4 en 4.18.8. In tennistoernooi Warmond LEIDEN- Carel de Bruyn, vierde geplaatst in het herenen kelspel B 1 in Warmond, kroop gisteren tegen Stefan Faas door het oog van de naald. Stefan Faas stond met 7-6, 5-4 en 40-30 op matchpunt, kwam na een diepe bal op de back hand van de Bruyn in ideale positie aan het net en kreeg een half mislukte lob voor het afmaken. Bondscoach Van Heumen doceert, de kernploeg luistert aandachtig. Rechts Ties Kratje die nog niet speelde (foto ANP) Hockeyploeg eervol ten onder AMSTELVEEN (ANP) De-nationale herenploeg heeft donderdagavond in het Wage nerstadion in Amstelveen laten zien, dat men het hockeyen nog niet is verleerd. De eerste van drie oefenwedstrijden tegen Australië, favoriet voor Olympisch goud, ging weliswaar met 1-2 verloren, de manier waarop tegenstand werd geboden gaf toch weer een groeiend vertrouwen voor de nabije toekomst, waarin het toernooi in Los Angeles centraal staat. Vooral in de eerste helft sneden de Nederlanders, nog zonder de bijna van een blessureperiode herstelde Ties Kruize, door de Australische verdediging, waarin laatste man Ir vine overigens wegens een blessu re ontbrak. De vleugelverdedigers Peter van Asbeck en Pierik gingen onvervaard mee naar voren en zorgden voor talrijke gevaarlijke momenten voor het doel van Snowden. Ook de middenvelders, met Ron Steens voorop, stuwden voortdurend. Alleen de afwerking liet te wensen over. Zo misten schoten van Bouwman en Van 't Paulen achter Koeleman ARNHEM (GPD) - Het KNAU-bestuur onderzoekt vandaag of het nog mogelijk is en zin heeft om de afwijzing van Hans Koele man door het Nederlands Olympisch Comité (NOC) alsnog aan te vechten. Het dagelijks bestuur en trainingscoördinator Herman Buuts komen daartoe in Utrecht bijeen. Inmiddels is ook de oud-IAAF-voorzitter Ad Paulen in de bres gesprongen voor Hans Koeleman. Tijdens de KNAU-bespreking zal waarschijnlijk ook de afwijzing van Nellie Cooman nog aan de orde komen. Binnen de KNAU is de woede over de gang van zaken tijdens de bespreking van dinsdagavond met het NOC nog niet gezakt. Dui delijk is dat de afwijzing van beiden, evenals die van Maijan Oly- slager, dinsdagavond onbespreekbaar was omdat het NOC vond dat het al water in de wijn had gedaan door Elly van Hulst te accepteren. Daarmee was het wisselgeld op. Of de bijeenkomst van de KNAU vruchten zal afwerpen is twij felachtig gezien de opstelling van het NOC begin deze week. In de praktijk is het overigens nog mogelijk dat het NOC tot 18 juli alsnog een of meer atleten in Los Angeles aanmeldt. Hek net de juiste richting. In de tweede helft gingen de par tijen meer gelijk op. De Austra liërs, als altijd steunend op onuit puttelijke energie, hadden nu de weg naar het Nederlandse doel ge vonden en zo kreeg doelman Her mans toch nog heel wat werk op te knappen. In de tiende minuut na de pauze was hij kansloos op een door aanvoerder Charleswörth in- gepushte strafbal (0-1). De Nederlandse ploeg voelde dat er meer in zat dan een nederlaag en probeerde hardnekkig de gelijk maker te forceren. Dat lukte in de 53ste minuut op fraaie wijze, toen er een razendsnelle tegenaanval kon worden opgezet, nadat Diepe- veen supersnel was uitgelopen bij een Australische strafcorner. Peter van Asbeck rondde het werk af met zijn eerste interland-treffer (1- 1). De "Aussies", houders van de Champions Trophy en de afgelo pen twee jaar winnaars van nog vier grote toernooien hadden het antwoord direct klaar. In dezelfde minuut nog passeerde de fel door zettende spits Walsh doelman Her mans, nadat de bal eerst nog de paal had geraakt (1-2). In de resterende speeltijd, met inmiddels Den Hartog en Doyer voor Pierik en Van Grimbergen, probeerde Nederland toch nog ten minste een gelijkspel te redden. Dat mislukte, deels ook vanwege de stortregen, die het veld steeds moeilijker bespeelbaar maakte. Coach Wim van Heumen was niettemin na afloop tevreden over de prestatie van zijn ploeg, zo kort voor het begin van de Olympische Spelen. "Het was een goede wed strijd. We konden het hoge tempo gelukkig uitstekend volhouden. Het was natuurlijk jammer, dat we de kansen niet benutten, maar over het veldspel kan ik niet anders dan tevreden zijn", aldus Van Heumen. De nationale ploeg speelt nu eerst zaterdag in Düsseldorp tegen West-Duitsland, waarna zondag en dinsdag, beide keren in Amstel veen Australië weer tegenstander Dat laatste deed hij echter niet. Zijn smash was voor de Bruyn te belopen en diens tweede lob was beter. Er kwam geen tweede matchpunt voor Stefan Faas. In de tiebreak werd hij met 4-7 geklopt. Dezelfde score die hij in de tie break van de eerste set tegen de Bruyn maakte. Tot 3-2 in de derde set bleef Faas de beste kansen op de overwinning houden. De drops hots waarin hij volhardde, sorteer den echter geen effect en boden de Bruyn de kans op punten. Want al was deze verre van te spreken over zijn verrichtingen, zijn loopwerk mocht er best wezen. Het werd 6-4 in de derde set voor de Bruyn (6-7, Tennisleraar De Bruyn had zich gehandhaafd, maar zijn werkgever, Coen Dekker, moest het onderspit delven. Nu was dat geen schande want het verschil in jaren tussen hem en zijn tegenstander Tom Gi- berius is meer dan die tussen vader en zoon. Op de baan had de piep jonge aanvankelijk mededogen met de oude. Dropshots speelde hij in de eerste set nagenoeg niet. "Dat is niet leuk" verklaarde hij de kij kers. Zijn mededogen resulteerde tegen de oude rot Dekker natuur lijk prompt in setverlies want als deze zijn racket tegen de bal kan krijgen, weet hij nog altijd van wanten. In de tweede set had Gibe- rius begrepen dat zijn mededogen op zijn minst misplaatst was en toen kwamen de dropshots veel- HILVERSUM (GPD) - De transfer van Jaan de Graaf (29) naar AZ'67 gaat niet door. De speler van zaterdagkampioen IJsselmeervogels, wiens vertrek naar de Alkmaarderhout al min of meer vaststond, kon niet tot een akkoord komen met het AZ-bestuur. De Graaf speelde al eerder voor eredivisieclub AZ'67 en later op huur- basis bij Go Ahead Eagles. Drie Seizoenen geleden keerde de Spakenbur ger terug naar IJsselmeervogels. Sinds zijn rentree in het amateurvoetbal was er bijna iedere zomer sprake van een op handen zijnde overgang naar een profclub. Vorig jaar was Go Ahead geinteresseerd in De Graaf, maar net als in het geval van AZ liepen de besprekingen stuk. De Graaf weigert pertinent concessies te doen ten aanzien van zijn werk op de markt en aangepaste trainingstij den vormen dan ook telkens het hete hangijzer. De Spakenburgse spits speelt het komende seizoen dus gewoon bij IJsselmeervogels. Hij heeft daaraan echter één voorwaarde verbonden: routinier Jan Vedder, inmiddels 38 jaar, moet er nog een jaartje aan vast knopen. Zo niet, dan bergt ook Jaan de Graaf zijn voetbalschoenen defi nitief in de kast. vuldig in zijn spel voor. Toch haal de Dekker er voldoende om Gibe- rius ervan te weerhouden de korte bal aan de lopende band te produ ceren. Het kostte hem wel adem en Giberius profiteerde daarvan met een tempoverhoging, 6-3, 6-2. Op de naastgelegen baan eindig de de krachtmeting tussen de jon ge en de oudere garde ook in winst voor de jonge garde. Maar ook daar was het geen gemakkelijke winst. Stans Kwaaitaal verloor van Jani- ne Junger met 3-6, 4-6. Sietske Huiskamp baalde na af loop van haar partij in het dame senkelspel C tegen Karin Berg, 4-6, 4-6. "Ik vind verliezen nog altijd moeilijk" zei zy "en vooral als ik het idee heb dat het niet had ge hoeven. Ik wist bovendien wat ik moest doen. De backhand onder vuur nemen. Maar dat lukte dit maal slecht". Karin Berg had reden om teyreden te zijn. Er een condi tieslag van maken" had rendement opgeleverd al gaf zij eerlijk toe dat het haar niet had tegengezeten" twee netballen by 5-4 in de tweede set. Dan sta je 30-0 en dan kan je wat hebben. Ik zou misschien ook hebben gebaald als ik zo zou heb ben verloren". Hamid Saidi heeft ook gisteren geen tegenstander getroffen die zijn loopwerk kon breken. De Jong was kansloos tegen het "alles terug brengen" van de Roomburg-loper, 6-0, 6-4 voor Saidi die met deze overwinning de kwartfinale in het herenenkelspel C 2 haalde. Uitslagen: DDD Akerboom/ van Bee- len.- Roerink/ Acensi, 7-5, 7-6, Lepelaar/ Velzel- Genzel/ Selg, 7-5,1-6,5-7, DED v. Waasbergep- Brink, 6-4, 6-2, Witteveen- Ruskamp, 6-4, 6-3. HFD P.A.M. van Overloop- Dofferhof, 2-J, 2-6. HEC 1 Snellenberg- Nagelkerken, 4-6, 6-4, 3-6, Koemans- Glastra, 5-7, 3-6, Snik- B.J. Dietrich, 6-3. 4-6, 4-6, Soet- Bakker. 4-6, 3-6. Bakker- Partevliet. 4-6. 6-4,6-3. HEC 2 van Veen- Melissen, 6-1, 6-1, van dam- Tuyt, 6-2, 6-2, HEB v.d. Wilk- Faas, 1-6, 5-7, M. van Paridon- M. Post, 6-7,6-3,4-6, P. Bauw- K. Heemskerk. 2-6, 2-6. DEB S. Huiskamp- v.d.Weert, 6-3. 6-0. DEC I. van Seeters- J.Junger, 3-6, 0-6, J. Grim bergen sr.- Velzel, 6-4, 6-4. DEC 2 H. van Dongen- H. Diehl. 2-6, 1-6.HDC Die trich/ Dietrjch- v.'t Weert/ van Dam, 4-6, 4-6, Roodenburg/ van Duyn- Glastra/ Dijkstra, 3-6, 4-6. HEE v.d. Burg- Schut, 6-3, 6-4, Kroon-v.d. Haas, 4-6, 2-6. van Zanten- Grimbergen, 6-4, 6-2. Uitslagen de Boekhorst, Noordwij- kerhout. GDC M. Verdegaal/ A. Volte- Broers/ v.d. Linde, 6-7,6-2,6-3. DEC I. van Pare- ra- M. v.d. Haak, 6-3, 7-5 van Parera in kwartfinaleT. van Noort,4, - L. Hoger- vorst, 0-6, 3-6. HEC Johan van der Lip- pe- G. Fernandez, 6-0,7-5. DDC S. Ende- ma/ A. Vink.l, - Kuyper/ W. den Otter, 6-7,3-6, T.van Noort/1. van Parera,2. - de Groot/ Vreeswijk, 7-5, 0-6, 0-6. HED R. Schouten,3, - J. de Mooy, 6-3,6-3, Voge laar- C. Langelaan, 7-5, 6-2. DED L. Aardtmans- P. Kroon, 6-4, 6-2, C. Vos kuil- G. Warmerdam, 6-2. 4-6. 6-1. DDD Hwakyard/ Hughes.l, - Kralt/ Wieder- holt, 4-6,4-6, Lygea en Liesbeth Voorha- m,3,- v.d. Plas/ Westwijk, 1-6,4-6, Kas- tien/ Timmer,4, - Janssen/ Warmerdam. 6-1, 6-2. HDD de Mooy/ Parlevliet.l. - Eymal/ Zweikstar, 6-7,6-3, 6-3. BONTE. ADVERTENTIE Bianca schuifdeurkast 180 h.x 147 br. x 58 cm d. Slechts 298,- Blanca hang-legkast In grenen-look uitvoering. 97 cm breed, 171 cm hoog en 58 cm diep. Telefoon 02520-17311/17667 Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 315 openingstijden: Telefoon 071-699346 "aan?39 J3' l

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 12