Winnen geeft de moed niet op De wraak van Fons de Wolf D En dat is nummer tien Op supporters en collega's t a W ggh Belgische selectie Champagne voor 'meiden van Scheperkamp' Help me, ik zit in het water Ik moet vooral zien dat ik heel blijf9 Adrie van der Poel naar huis Tourspel dagprijs VRIJDAG 13 JULI 1984 DOMAINEDU ROURET (GPD) - Fons de Wolf was naar de Tour de France gekomen om te laten zien dat hij nog een goede wielrenner is. Een feit waaraan in België al lang wordt getwijfeld, want de grote belofte stort zich de laatste jaren meer in het uitgaansleven dan in ontsnappingen. Sport -.4 BRUSSEL (SID) - De Belgische wielerbond heeft al zes weken voor de strijd om het wereldkampioen schap in Barcelona twaalf beroe- sprenners aangewezen. Lucien van Impe, oud-winnaar van de Ronde van Frankrijk, en nationaal kam pioen Eric Vanderaerden zullen als kopmannen optreden. Vanderaerden zal evenals Jean- Luc Vandenbroucke ook op de baan (achtervolging) in actie ko men. Opvallend is het ontbreken van de broers Walter en Eddy Planckaert uit de ploeg van Peter Post in de selectie, waarin ook geen plaats is ingeruimd voor Fons de Wolf. De twee andere Belgen in dienst van Post (Nulens en De Keulenaer) worden met Vande raerden wel uitgezonden. Dat geldt ook voor Ludo Peeters uit de ande re grote Nederlandse ploeg, die on der leiding staat van Walter Godef root. De Belgische ploeg ziet er als volgt uit: Lucien van Impe, Eric Vanderaer den, Claude Criquielion, Philip Vanden- brande, Rudy Rogiers, Guy Nulens, Lu- do de Keulenaer, Frank Hoste, Ludo Peeters, William Tackaert, Jean-Luc Vandenbroucke, Nico Emonds. Baan: Vanderaerden, Vandenbroucke (achter volging), Etienne de Wilde. Romain Costermans (puntenkoers) en Stan Tur- nee (stayerwedstrijd). De nukkige renner uit Breendonk heeft zijn supporters teleurgesteld, sponsors gefrustreerd en daardoor eeen weinig positieve bijdrage ge leverd aan de tanende wielersport in zijn land. Maar gisteren, nadat zijn huidige sponsor bekend had gemaakt volledig uit de sport te stappen en de wielerbond hem niet selecteerde voor het wereld kampioenschap, leefde de hoop weer op. Vanuit de poel van ellende lever de De Wolf een opmerkelijke pres tatie, want het mag dan waar zijn dat de tenoren van het peloton vre de hadden met de wraakoefening, hondertwintig kilometer in de dro ge hitte over de slingerende berg- weggetjes van de Ardeche fietsen is een kwelling. „Fons moet zijn gedemarreerd in een vlaag van ver standsverbijstering", stelde ploeg maat Gerrie Knetemann vast, „en in deze magere tijd kon ik me slechts beperken tot het drukken van het tempo achter hem". De 28-jarige De Wolf echter be weerde bij zijn volle verstand te zijn geweest toen hij net over de top van de Cote des Vignes van de tweede categorie aan de haal ging. „Voor mezelf en voor de weinigen die nog in mij geloven", mompelde hij. Dat zijn er niet veel meer, want sinds zijn debuut in 1979 heeft De Wolf ondanks een aantal grote overwinningen vooral de naam ge vestigd een wispelturig, maar voor al een lui ventje te zijn. Kon hij in 1980 en 1981 nog pronken met overwinningen als de Ronde van DOMAINE DU ROURET (GPD) - De Hollandse kolonie in de Tour de France voor dames vierde gisteren in Domaine du Rouret,' een splinternieuw vakantieoord in de Ardeche, een lustrumfeest. Dank zij Mieke Havik werd de tiende etappezege een feit en kon ploegleider Ben Scheperkamp op zijn kosten de champagneflessen laten ontkurken. Dat had hij 'zijn meiden' beloofd als het hen zou lukken in deze Ronde tien keer te winnen. Het bereiken van die mijlpaal was een fluitje van een cent. De Neder landse vrouwen zien meer af tij dens de lange dagelijkse verplaat singen per auto dan op de fiets. Ri ta Timpers: „Dat is wat hoor, na el ke finish nog een paar uur in de auto zitten. Dat betekent laat eten, laat masseren en laat naar bed. Al lemaal erg vervelend". En Hanne- Lombardije, Trofeo Baracchi (een koppeltijdrit met Jean Luc Van denbroucke en Milaan-San Remo, in de daarop volgende seizoenen waren overwinningen in de Om loop Het Volk zijn belangrijkste wapenfeiten. Terug uit Italiaanse dienst, waar men voor de stijlvolle atleet te veel geld had betaald, wilde hij zich dit maal in eigen land onderscheiden. Het werd een rampjaar met tot gis teren toe slechts twee overwinnin gen: een rit in de Ruta del Sol en een in de Ronde van Romandië. Te weinig voor de Belgische Wieier Bond (BWB) om zijn naam te zet ten op de lijst van geselecteerden voor de wereldtitelstrijd op de Montjuich in Barcelona. „De selec tie wordt normaal pas in augustus gemaakt en door het nu al te doen hebben ze mij de kans ontnomen me hier te bewijzen. Met het gevolg dat er nu renners in zitten die min der geschikt zijn voor het parkoers in Barcelona dan ik", aldus De Wolf. DOMAINE DU ROURET(GPD) Een gesmoorde kreet klonk door de mobilofoon: „Luc help me, ik zit in het water". Via hun eigen communicatisysteem riep ploegleider Berten de Kimpe gisteren de hulp in van zijn as sistent Luc Landuyt, nadat hij met zijn auto te water was ge raakt. Lijkbleek zat de 140 kilo wegende De Kimpe in zijn auto en met de grootste moeite werd hij op het droge gehesen. In een auto van de Franse krant Le Parisien haalde hij de eind streep. De Kimpe raakte van de weg door een uitwijkmanoeuvre van zijn eigen renner Rudy Dhaenens. Die had net een an der wiel gekregen en slipte tij dens het op gang komen iets weg met zijn wiel. Om te voor komen dat hij Dhaenens zou aanrijden, moest De Kimpe het stuur omslaan. Daarbij raakte hij van de weg en in een brede sloot. ke Lieverse: „Maar de entourage rond de Tour vergoedt veel. Het is toch fantastisch met zoveel men sen langs de kant". Mieke Havik trok haar groene trui weer wat steviger om haar schouders. Met vier ritzeges is zij de succesvolste vrouw in deze eer ste Tour Feminin. Ben Scheperkamp: „Ach, het was weer hetzelfde liedje. Wij rij den en de rest er achter aan". Tim pers: „Direct na de start was er een afdaling en daarin bleek dat er nog al wat waren die niet goed durf den". Dat had gaten tot gevolg in het peloton, maar in een later sta dium, toen het parcours weer min der geaccidenteerd was, kwam al les weer bijeen. In de finale, met Havik, Hage en Lieverse aan het commando, brak de groep op nieuw. Scheperkamp: „Eigenlijk had den we na die afdaling flink door moeten rijden. Ik kon er echter met de auto niet bijkomen. Zouden we wel hebben gereden, dan was het klassement aardig op zijn kop gezet, want vooraan ontbraken nogal wat Canadezen en Amerika- De uitslag van de veertiende etappe van de Ronde van Frankrijk, een rit van Rodez naar Domaine du Rouret over 227,5 kilomter, is: 1. De Wolf (Bel, De Witte) 227,5 kilome ter in 6 uur, 0 minuten, 45 seconden, met tijdvergoeding 6.00.15, gemiddelde snel heid 37.837 kilometer per uur; 2. Fignon (Fra, Guimard) 6.18.25, met tijdvergoe ding 6.18.05; 3. Hinault (Fra. Kochli) 6.18.25, met tijdvergoeding 6.18.15; 4. Anderson (Aus, Post) 6.18.25; 5. Winnen DOMAINE DU ROURET (GPD) Vijf kilometer attent en sterk rijden in de frontlinie, is geen garantie op een goed klassement. Ook niet als die vijf kilometers de laatste van een rit zijn. Toch putte Peter Winnen gisteren extra moed uit zijn optreden in de laatste fase van de vreselijk lastige etappe - gewonnen door Fons de Wolf - door het verraderlijke centraal massief. „Ik ben in de Tour de France nog nooit zo goed geweest als momenteel. Je zult me niet horen zeggen dat ik ga winnen, maar als het zo blijft gaan moet ik weer op dat podium kunnen komen. Een evenaring van die derde plaats van vorig jaar, dat zou al mooi zijn...", aldus de kleine Limburger. Onder de schroeiend hete zon, die in de Ardeche voor bijna tropische temperaturen zorgde, toonde Win nen zich meer op zijn gemak dan tot nu toe in de Ronde. Vaak zocht hij zo snel mogelijk zijn hotel op, kennelijk geleid door de panische angst om een verkoudheid op te lo pen. Ook op het landgoed van het kasteel Rouret, waar de grondbe zitters een deel van hun land heb ben opgeofferd om via een vakan tiepark gefortuneerdetoeristen geld uit de zak te kloppen, was Winnens grootste zorg: „Ik moet vooral zien dat ik heel blijf*. Ge zond, dus. Tot nu toe lukt hem dat uitste kend, ook al heeft hij in het alge meen klassement inmiddels een achterstand op Laurent Fignon, die tot een kleine zeven minuten is opgelopen. „Er zijn renners, die er beter voorstaan dan ik", gaf Win nen dan ook toe, „alleen blijf ik er van overtuigd dat ik hele goeie pa- ADVERTENTIE LIDO - LEIDEN RURT REYNOLDS DEAN MARTIN SHIRLEY MACLAINE DOM DELUISE JACKIE CHAN -TELLY SAVALAS- MARILU HENHER RICHARD KIEL FRANK SINATRA SAMMY DAVIS, JR. pieren heb voor het klassement". De Limburger heeft dat in het verleden ook steeds gezegd en tel kens waargemaakt, ook al werd er aan hem getwijfeld. Wat dat betreft is er niets veranderd nu hij in de individuele tijdrit van Le Mans vol gens traditie veel tijd verloor en ook in de Pyreneeên-etappe een minuut moest inleveren. „Maar in de Pyreneeën verloor ik minder dan normaal en dat heeft me ook extra steun gegeven", zei Winnen. Optimistisch Aan de poort van de Alpen, het peloton worstelt zich vandaag over de uitlopers van dat gebergte op weg naar Grenoble, is Winnnen dus optimistisch. „Alleen zou ik willen dat we al een week verder waren en we die bergen achter de rug hebben. Dan zal het wel wat rustiger zijn, want de manier waar op ze nu elke dag tekeer gaan: daar krijg ik een punthoofd van". Toch is die hevige onrust in het peloton en het onderling gekrakeel van de kanshebbers in het voor deel van de Nederlander uit de Pa- nasonic-ploeg van Peter Post. On derlinge rivaliteit van de groothe den, waarvan hij hoopt te kunnen profiteren. „Ik moet in de Alpen zo regelmatig mogelijk rijden. Wie dat het langst kan volhouden komt volgens mij het verste in het klass- sement", is zijn strategie. Winnen zal zich dus waarschijn lijk buiten het strijdgewoel van Fignon en Hinault houden en van een afstand bekijken hoe die twee elkaar afslachten. „Hinault wil niet met zich laten sollen", aldus Win nen, die de Breton echter minder sterk acht dan zijn jongere Franse opponent. Alleen beseft Winnen dat Hinault vechtend ten onder zal gaan en met wanhoopsdaden de concurrentie in verwarring kan In de sprint troefde Fignon zijn rivalen Hinault, brengen. Wie zich laat verleiden om in dat spel mee te gaan zou best eens een enorme klap kunnen krij gen. Gisteren, in het slot van de door Fons de Wolf gewonnen etap pe, leek de Nederlander zich er trouwens wel even mee te be moeien. In de laatste omloop door het omvangrijke bungalowpark sprong Winnens ploeggenoot Phil Anderson weg, onmiddellijk ge volgd door Bernard Hinault die kennelijk best enkele seconden tijdwinst wilde boeken. Fignon echter reageerde fel en Winnen sprong met hem mee. „Om de aan val van Phil Anderson te verdedi gen. Verder had ik er geen reden De hele omloop bleef hij aan het laatste wiel zitten en daar zat hij tot de sprint. Een eindrush die niet meer van belang was voor de zege en evenmin bonificatie opleverde. Het ging opnieuw slechts om het uitdelen van een mentale tik. Hi nault kreeg er weer een van Fig non. Verloren in de tijdrit, verloren in de Pyreneeën en nu verloren in een sprint. Nota bene vanuit de on gunstige positie (vanaf de kop) ont wikkelde Fignon zo'n moordend hoog tempo dat Hinault er niet meer aan te pas kon komen. Prikkelen Het is de vraag hoe lang Hinault die vernederingen kan hebben. Gaat hij er uiteindelijk onderdoor of prikkelen ze hem zo dat hij één dag vernietigend zal toeslaan? Zelf betoogt de Breton dat hij al niets meer hoeft te doen omdat de ploeg van Renault zichzelf de nek aan het omdraaien is. „Ik snap niet dat ze alles willen winnen. Als ze zo blij- (Ned, Post) zelfde tijd; 6. Bonnet (Fra, Kóehli) 6.18.30; 7. Hoste (Bel. De Witte) 6.18.31; 8. Vanderaerden (Bel. Post) 6.18.33; 9. Van Vliet (Ned, Godefroot); 10. Rault (Fra, Kóehli); 11. Berard (Fra. Köchli); 12. Kelly (Ier. De Gnbaldv); 13 Criquielion (Bel. De Kimpe); 14. Ander sen (Den. Danguillaume); 15. Garde (Fra, Berland); 16. Arroyo (Spa, Eche- varn); 17. Mare Madiot (Fra, Guimard) allen in dezelfde tijd als Vanderaerden; 18. Delgado (Spa, Eehevarri) 6.18.37; 19. Nulens (Bel, Post); 20. Ruttimann (Zwi, Kóehli) beiden in dezelfde tijd als Del gado 21. Veldscholten (Ned, Post) 6.18.37. 23. Lemond (VSt, Guimard) zelf de tijd; 37. Kuiper (Ned, Godefroot) zelf de tijd; 53. Manders (Ned, Godefroot) 6.18.46; 63. Peeters (Bel. Godefroot) zelf de tijd; 70. Lubberding (Ned, Post) 6 18.55; 73. Zoetemelk (Ned, Godefroot) zelfde tijd; 86. De Rooy (Ned, Post) zelf de tijd; 87. De Keulenaer (Bel. Post) zelf de tijd; 111. Knetemann (Ned, De Witte) 6.20.39; 124. Hanegraaf (Ned, Godefroot) 6.23.53; 125. Wijnands (Ned, Godefroot) zelfde tijd;. 142 en laatste. Gaigne (Fra, Guimard) 6.51.14. Houwelingen (Ned, Godefroot). Wayen- berg (Bel, De Witte), Visentini (Ita, Boi- fava). Het algemeen klassement na de veer tiende etappe is: 1. Barteau (Fra. Guimard) 66.46.17; 2. Le Guilloux (Fra, Köchli) op 8.07; 3. Fignon (Fra, Guimard) op 10.13, 4. De Wolf (Bel. De Witte) op 11.42; 5. Hinault (Fra, Kóehli) op 12.26, 6 Veldscholten (Ned, Post) op 12.28; 7. Anderson (Aus, Post) op 13.17, 8. Lemond (VSt, Guimard) op 14.23; 9. Kelly (Ier, De Gribaldy) op 14.27; 10. Delgado (Spa. Eehevarri) op 14.37; 11. Millar (GBr, Berland) op 14.56; 12. Mentheour (Fra, Guimard) op 15.01; 13. Winnen (Ned, Post) op 16.42; 14. Ar royo (Spa. Eehevarri) op 17.06; 15. Mare Madiot (Fra, Guimard) op 17.30; 16. Nu lens (Bel, Post) op 18.22; 17. Ruttimann (Zwi, Kóehli) op 18 25; 18. Simon (Fra, Berland) op 19.01; 19. Caritoux (Fra, De Gribaldy) op 19.16; 20. Bernaudeau (Fra. Boishardy) op 19.35; 29. Lubberding (Ned, Post) op 23.03; 39. Kuiper (Ned, Godefroot) op 25.15; 42. Peeters (Bel. Godefroot) op 26.15; 62. Zoetemelk (Ned, Godefroot) op 32.34; 64. De Rooy (Ned, Post) op 33.23; 65. Van Vliet (Ned, Godefroot) op 33.30; 81. Vanderaerden (Bel. Post) op 40.42; 83. Knetemann (Ned, De Witte) op 42 40; 101. Hanegraaf (Ned, Godefroot) op 47.21; 110. Manders (Ned, Godefroot) op 50.37, 118. Wij nands (Ned, Godefroot) op 53.41; 142 en laatste. Glaus (Zwi, Girard) op 1.44.16. Dagploegenklassement: 1 De Witte. 18.37.53. 2. Post 18.55.23, 3. Kochb 18.55.31. Algemeen ploegenklassement: Guimard. 200.35 38, 2. Kochli 200.53.57, 3. Post 200.55.40. Puntenklassement: 1. Hoste (Bel. De Witte) 224 punten, 2 Vanderaerden (Bel. Post) 182 punten, 3 Kelly (Ier. De Gribaldy) 133 punten. Jongerenklassement: 1. Barteau (Fra. Guimard) 66.46.17. 2. Lemond (Vst Guimard) op 14.23,3. Rut timann (Zwi. kochli) op 18.25. Bergklassement: 1. Bernaudeau (Fra. Boishardy) 104 pun ten, 2. Millar (Gbr Berland) 82 pnt., 3 Peeters (Bel. Godefroot) 44 pnt., 4 ex aequo: De RooytNed. Post). Delgado (Spa. Echevan) 41 pnt. En het is de vraag of andere equi pes 'de kannibalen van de Tour' de helpende hand zullen toesteken. Die wens is er wel, maar alleen als Cyrille Guimard wat guller is met het schenken van ritzeges. Giste ren overigens moest Guimard de winst laten aan een ontketende Fons de Wolf. Na een uiterst onrus tig begin van de etappe, waarin vooral de Fansen als bezetenen te gen de Cote de Vignes (van de tweede categorie) aanknalden reed hij in zijn eentje weg uit het pelo ton. Net over de top van die berg zette hij een solo in die 120 kilome ter duurde en hem op de eind streep een voorsprong van bijna achttien minuten opleverde, plus een vierde plaats in het algemeen klassement. Damestour 1. Mieke Havik (Ned), 60,1 kilometer in 1.35.27 2. Valerie Simonet (Fra A) 3. He- leen Hage (Ned) 4 Hanneke Lieverse (Ned), allen in dezelfde tyd als Havik 5 Manlyn Wells (Can) 1 35.30 6. Mary Nan- ne-Martin (Vst) 7 Suzanne Lemieux (Can) 8. Debra Schunway (Vst) 9. Kelly- Ann way (Can) 10.Mane-France Pote- reau (Fra A). allen in dezelfde tijd als Wells 14. Conny Meyer (Ned) 1.35.37 Het algemeen klassement luidt nu: 1. Heieen Hage (Ned) 18.48.39 2. Valerie Simonnet (Fra A) op 2.41 3. Mary-Nanne Martin (Vst) op 2.42 4. Kelly-Ann Way (Can) op 2.47 5. Debra Schunway (Vst) op 2.57 6. Mieke Havik (Ned) op 3 00 7 Betty Wise-Stefan (Vst) op 3.02 8 Hilary Matte (Can) op 3.17 9 Suzanne Lemieux (Can) op 3 41 10 Hanneke Lieverse (Ned) op 3.41 ADVERTENTIE DOMAINE DU ROURET (GPD) Volledig gede moraliseerd stapte Adrie van der Poel van de fiets. Veertig kilometer was de etappe van Rodez naar Domaine du Rouret jong toen hij besloot de voe triempjes los te maken en in de bezemwagen te stappen. Op de glooiende weg naar Vezins werd de rugpijn hem te veel. „Al meteen in de eerste kilo meters kon ik het tempo met meer volgen en moest ik het peloton alleen laten" vertelde hij na afloop- .Tegen beter weten in ging hij nog even door, we tend dat hij het eind van de rit toch niet zou halen. Daar was het te heuvelachtig voor. Van der Poel had zijn vertrèk toch al even uitgesteld. Hopend dat de medische hulp van de Ronde-arts een einde aan zijn problemen zou maken.Iets voorbij de plaats waar de renner uit Hoogerheide van de fiets stapte, kneep zijn ploegmaat Adrie van Houwelin gen de remmen dicht. „Hij had er geen zin meer in, denk ik", opperde Gisbers. Van Houwelingen krijgt mogelijk geen nieuw contract bij Kwantum en was daardoor minder gemotiveerd om tot Parijs door te rijden.Behalve de Nederlanders Van der Poel en Van Houwelingen raakte de Tour gisteren nog enkele renners kwijt. De bekendsten waren de Italiaanse playboy Robert Visentini en de Colum- biaanse winnaar van de Dauphiné Libéré, Martin Ramirez. Ramirez was uitgeput, Visentini kwam in botsing met een toeschouwer. Vandaag njden de renners naar Grenoble De plaats waar in 1960 de Olympische Winterspe len werden gehouden. De dagprijs, een diner t.w.v. 100 gulden bij Pizzeria Karalis, is gewon nen door M. de Roo, Boekweitkamp 46 uit Leldèrdorp. Dit Italiaans etentje kan op vertoon van een legi timatiebewijs worden genuttigd bij Pizzeria Ka ralis, Douzastraat 5 In Lelden. Namens het Leidsch/Alphens Dagblad een heerlijke maaltijd toegewenst'

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11