,T7" - 1 1'1 een rustige etappe SPAARSELECT REKENING 'Maar ik kan echt alle kanten op' 'Nu alleen nog Rita Timpers' RENTE 53/4% Sponsor van Knetemann stopt Van der Poel 'oververmoeid' Maastricht wil Tourrit Falende Nederlanders happen naar adem Voorzitter vakbond pakt doping TOUR m CIJFERS Iwan Poels winnaar van tijdrit DONDERDAG 12 JULI 1984 RODEZ (GPD) Het succes van de Nederland in de Tour de France '84 zit hem in het bijprogramma. Zijn de vaderlandse profs dank zij Jan Raas nog maar een keer winnend in beeld geweest, de vrouwen van Ben Scheperkamp hebben een abonnement op be zoekjes aan het erepodium. Woens dag schoot Hanneke Lieverse na mens Oranje voor de negende maal midden in de roos, terwijl de Zeeuwse Heieen Hage op souverei- ne wijze haar gele trui verdedigde. „Nu alleen Rita Timpers nog", was een van de reacties in het Ne derlandse vrouwenkamp, nadat Lieverse als snelste van een kop groep van elf rensters de eind streep in Rodez had bereikt, on middellijk gevolgd door Heieen Hage en Mieke Havik. Alleen de Almelose heeft nog nu nog niet ge scoord in de Hollandse équipe, die andermaal alle slagen binnenhaal de. Scheperkamp: „Rita rijdt het he le seizoen al goed, maar het zit dat meisje niet mee. Ik weet niet hoe vaak ze al tweede is geworden. Maar we doen ons best om haar ook een rit te laten winnen". Slechts heel even zijn de Neder landse vrouwen in hun tiende etap pe in moeilijkheden geweest. Dat was al snel na de start in Villefran- che de Rouergue, toen de Cote de la Fraisse, een colletje van de derde categorie, moest worden beklom- Tijdens die beklimming, die werd geleid door de Amerikaanse Martin, kon alleen Hage contact met het front houden. De immer opgeruimde leidster van het alge meen klassement maakte zich vol ledig waar als beste Nederlandse klimster. Hage: „Ik ging direct ach ter die Martin aan, maar ik schrok wel een beetje toen er niet meer van onze ploeg konden aansluiten. Op een gegeven ogenblik hadden we een kopgroep met liefst vier Amerikanen. Gelukkig kwam la ter, toen het parcours minder lastig werd, bijna alles weer bij elkaar en hadden we in de finale genoeg kracht over om de zaak alsnog naar onze hand te zetten". Bergop fietsen is in elk geval niets voor Petra de Bruin en Con nie Meijer. Beiden verloren woens dag hoewel het niet erg lastig was ruim vijf minuten, hetgeen voor de in het rood, wit en blauw gestoken Meijer een fikse duikeling in het klassement tot gevolg had. Het mocht de pret niet drukken, want met Hage in het geel, Havik in het groen en de ploeg bovenaan in het ploegenklassement is de Tour Fe- minin onverminderd een Oranje feest. Rita Timpers (rechts), de enige Nederlandse zonder ritzege in de Tour de Femme, omhelst de Hillegomse Hanneke Lieverse die gisteren de tiende etappe op haar naam schreef. (foto AP) RODEZ (GPD) Gerrie Knete mann moet uitzien naar een andere sponsor voor volgend wielersei- zoen. Zijn huidige werkgever, het Belgische meubelbedrijf Europde- cor, heeft tijdens de Tour de Fran ce bekendgemaakt na vier jaar te stoppen met een profwielerploeg. Hij heeft die beslissing dinsdag avond telefonisch aan ploegleider Ronald de Witte kenbaar gemaakt. „Een beetje ongelukking mo ment", vond Gerrie Knetemann, „want onbewust zullen er toch jon gens zijn die minder gemotiveerd voor de sponsor rijden dan anders. Volgens mij had hij er best nog een weekje mee kunnen wachten". Over de redenen die sponsor Hofman tot dat besluit hebben be wogen lopen de meningen uiteen, al heeft het zwakke presteren in het voorseizoen er ongetwijfeld mee te maken. In de klassiekers traden renners als Fons de Wolf, Frank Hoste en Mare Sergeant nauweljks op de voorgrond en de duurste Belgische formatie leek op een sportief mislukt jaar af te koersen. RODEZ (GPD) Tour-arts Ge rard Porte vreest dat Adrie van der Poel het heel erg zwaar zal krijgen in de komende dagen en misschien zelfs wel tot opga ve gedwongen zal worden. Por te heeft Van der Poel behan deld voor de rugklachten, maar daarbij geconstateerd dat die slechts een onderdeel van de problemen zijn. „Adrie is dui delijk oververmoeid. Hij heeft zich na een periode van trai ning in de eerste dagen van de Ronde van Frankrijk te veel in gespannen en die rugpijn is een gevolg van die oververmoeid heid", aldus Porte. Van der Poel beëindigde gis teren de etappe tussen Blagnac en Rodez in het peloton, alleen was dat meer te danken aan de vrij rustige manier van koersen. „Op het vlakke had ik geen problemen, maar in de be klimmingen moest ik toch steeds het peloton laten gaan. Ik ben blij dat er weer een dag voorbij is, want het is nog al wat als je zo moet volgen", al dus de renner uit Hoogerheide. Dinsdagavond kreeg hij ta bletjes van de Ronde-arts, waardoor de spieren ontspan den. Het betekende dat hij geen hinder ondervond van de aan hechting van een spier in zijn rug, die een knobbel veroor zaakt. „Ik heb gelukkig goed kunnen slapen, maar vanmor gen kon ik me toch niet goed buigen. Daarna ben ik behan deld met laserstralen... Dat voel je tot in je hoofd. Volgens de dokter zijn drie behandelingen voldoende om helemaal te her stellen, dus nog anderhalve dag en ik ben er hopelijk van af'. RODEZ (GPD) Maastricht heeft zich kandidaat gesteld om in 1986 etappestad van de Tour de France te zijn. Frans Beenkens, voorzitter van de Toer- «n Wielerclub Maastricht, heeft deze week dat voornemen bij Tour-directeur Felix Levitan bekendgemaakt. Volgens Beenkens geerde Levitan „blij verrast". „Hij noemde nog de aankomst van de Tour etappe in 1969 en zei dat hij daar de beste herinneringen aan heeft overge houden", aldus de Limburger. Die kreeg overigens geen verdere toezeg gingen, omdat er pas begin volgend jaar een schema voor de Tour de France van '86 gemaakt zal worden. Pas in februari zal bekend zijn of de directie van de Ronde van Frankrijk op het aanbod van Maastricht in gaat. Ook al omdat de onderhandelin gen over co-sponsoring al vóór de Ronde van Frankrijk moeten wor den geopend en er weining mede- financiers te vinden bleken, begon de situatie duideüjk dreigend te worden. De successen van de Belg Hoste in de Tour (twee ritoverwin- ningen en de groene trui) konden dat niet meer veranderen, omdat Hoste bovendien verregaande con tacten zou hebben met de Italiaan se ploeg Del Tongo van Giuseppe Saronni. „Maar" zei Knetemann, „ik ge loof niet dat de geringe successen van het vooijaar van invloed zijn geweest. Het punt waar het om draaide was de sponsoring. Er was wel een bedrijf dat drie jaar wilde meedoen, maar die mensen wilden De Witte niet als ploegleider. Daar om zijn ze afgevallen". Waar de renners naar toe gaan is nog onduidelijk. Ook Knetemann weet het nog niet. „Het maakt me eigenlijk ook niet zo veel uit. Bel gië, Nederland, Italië, Rusland of China... Waar ik geld kan verdie nen ga ik heen". En ik kan alle kan ten op. Ik heb aanbiedingen van twee andere Belgische ploegen. Bovendien heb ik een aanbod ge kregen van een grote Amerikaanse multinational, die wat in de wieler sport ziet, en ik heb al een keer met Jan Raas gesproken. De Belgische coureurs zouden een kans maken om opgenomen te worden in de bescheiden equipe Tönissteiner-Lotto, die Walter Go- defroot als ploegleider wil aantrek ken. Godefroot - momenteel in de Tour de France met de Kwantum- ploeg van Jan Raas - zei nog geen beslissing te hebben genomen. „Na de Tour gaan we praten. Met Raas en met die Belgische ploeg. En waar de beste voorwaarden zijn ga ik naar toe". RODEZ (GPD) Rustige etappes in de Tour de France leken niet meer te bestaan. Momenten waarop de groten naar adem mogen happen en de meer bescheiden geklas- seerden weg kunnen schuifelen uit de groep op zoek naar een ritzege, waren blijkbaar bij decreet van Felix Levitan afgeschaft. Gisteren echter, toen het peloton onder een bewolk te hemel in de richting van het verraderlijke centraal massief koerste, werd een uitzonde ring gemaakt. Tinazzi betrapt RODEZ (GPD) De voorzitter van de vakbond van Franse profwielrenners, Marcel Tinaz zi, heeft zich de woede op de hals gehaald van een groot aan tal leden. De 30-jarige Tinazzi blijkt dit jaar in mei in de mon- sterklassieker Bordeaux-Pa rijs, die hij voor de tweede maal won, doping te hebben ge bruikt. En dat heeft vooral kwaad bloed gezet bij Hubert Linard, die de 586 kilometer lange wedstrijd vierenhalve mi nuut langzamer aflegde dan Ti nazzi. „Hij heeft me bestolen", zei Linard, die met zijn Peu- geot-ploeg in de Tour de Fran ce rijdt. Het optreden van de voorzitter, die pal moet staan voor de belangen van de ren ners, noemt Linard „schanda lig", omdat hij door keiharde vervalsing van de wedstrijd de zege naar zich heeft toegetrok ken. De omstreden renner uit Marseille zou onderweg van Bordeaux naar de Lichtstad hebben gehoord dat er bij de aankomst geen dopingcontrole werd gehouden. Onmiddellijk liet hij zijn verzorger komen, die hem preparaten verstrekte waarmee hij zijn winst veilig kon stellen". Veel Franse ren ners kunnen methoden als die van Tinazzi niet zo waarderen. De mensen vinden het mis schien wel vreemd dat hij vorig jaar toch is gekozen als voorzit ter van de vakbond, maar dat kwam alleen omdat er niemand anders geinteresseerd was om André Chalmel op te volgen. Tinazzi stelde zich kandidaat en minder dan dertig van de ne gentig Franse profs kozen hem toen maar", vertelde de hevig ontstemde Linard. Die vindt in elk geval dat de positie van Marcel Tinazzi, die rijdt in een ploeg van werkloze profren ners, ter discussie moet worden gesteld. De machinisten Fignon en Hinault, die de karavaan als een niet te stop pen sneltrein in een nachtmerrie over de Franse wegen joegen, stookten een dag het vuur niet hoog op. Mogelijkheden dus voor anderen. De Nederlanders bijvoor beeld, in het verleden de groot meesters van de dag-successen. Een kunst die men echter verleerd is, want in Rodez beklom opnieuw een lid van de onoverwinnelijke Renault-ploeg het podium: Pierre Henri Mentheour. Zeven minuten na de winnaar, die de spurt van een kopgroep met Do minique Garde en Kim Andersen won, deden de Nederlanders een forse greep in hun arsenaal uit vluchten. Hoewel het af en toe meer klonk als doodgewone capi tulatie van een wielernatie, die in ternationaal op zijn laatste benen loopt. Steunend op oude glorie, die het niet meer kan waarmaken, en verwachtingsvol kijkt naar jonge ren die het hele seizoen al laten zien die gouden erfenis van de ver grijzende toppers als een nauwe lijks te torsen last met zich mee te dragen. Jacques Hanegraaf, blijkbaar al heel gelukkig met zijn knalrode trui als leider van de tussensprints, heeft zijn aandacht gericht op een nevenklassement, Ad Wijnands komt al evenmin uit de verf, Theo de Rooy en de geroutineerde Henk Lubberding wachten ook nog op het moment dat ze in de goede ont snapping mee zijn. „Je kunt niet een hele dag van voren rijden", verklaarde Lubberding zijn afwe zigheid bij de kopgroep die na 118 kilometer werd gevormd. Drie Franse ploegen waren er bij be trokken en grendelden het peloton af. Anderen hadden het nakijken, want in een mum van tijd üep de voorsprong van het trio op tot twee minuten en toen was het onbegon nen werk om nog een achtervol ging in te zetten. Weer geen Nederlands ritsucces, erger nog geen landgenoot in de eerste lijn. Een nieuw bewijs dat de Nederlanders in deze Tour de France onthutsend zwak presteren als het om de ritsuccessen gaat. Juist nu die zinloze tweestrijd Pa- nasonic-Kwantum ten einde is, had dat niet mogen gebeuren, „nee", gaf Hennie Kuiper toe, „dat is misschien wel zo, maar je moet het ook kunnen. Die drie gingen net na een tussensprint weg. Onze ploeg had daar een uiterste krachtsinspanning geleverd om Jacques Hanegraaf aan de punten te helpen. Ik zag ze wegrijden, al leen had ik niet de kracht om er naar toe te gaan. Ook Franse ploe gen als Systeme U, die er niet bij waren probeerden het gat dicht te rijden en toch lukte het niet". Kuiper ondernam zelf tien kilo meter voor het slot nog een poging. Niet met de illussie dat hij de al ne gen minuten uitgelopen drie nog kon achterhalen, wel om te laten zien dat hij er nog wel degelijk is. Want hij was in het peloton zo lang zamerhand even anoniem als de Spanjaard Urutibeazcoa, de Co- lumbiaan Loayza en de Portugees Xavier. „Het gaat niet goed en het gaat niet slecht", zei Kuiper en met die versregel uit een oudbakken Nederlandse tophit duidde hij zijn wankele vorm aan. „In de Pyreneëen-etappe ging het wat beter met me maar door een communicatiestoornis met de verzorgers ben ik daar op de laatste col in elkaar geklapt. We kregen bij de tweede bevoorrading geen vloeibaar voedsel, maar uitsluitend vloeibare glucose. Dat voedsel stond in de ploegleiderswagen, al leen wist niemand daar iets van. Ik heb onderweg nog wel wat eten ge kregen van Hinault en Criquielion, maar dat was te weinig. Ik ben in elkaar gestort en heb veel tijd ver loren", aldus Kuiper, die nu echter in de juiste vorm aan het komen is. Gisteren demonstreerde hij die te laat, want de slag was al uren ge vallen. Garde, Andersen („als die tempobeul gaat rijden is er zo een enorm gat", zei Kuiper) en Men theour die in de straten van Rodez van kop af de sprint won, hadden de zegen van het peloton gekregen. „Eindeijk een rustige etappe", hijgde Gerrie Knetemann, „want ze reden elkaar hier de strepen in hun broek. Ik was blij toen we die bergetappe in de Pyreneeën had den. Op het moment dat ik werd gelost, dacht ik: hè, hè, eindelijk een moment voor mezelf, een mo ment voor moccona... Kon ik mijn eigen tempootje rijden". Het razende tempo van deze Tour hebben de renners te danken aan Bernard Hinault, die in zijn strijd tegen Fignon elk moment van zwakte bij zijn tegenstander wil aangrijpen om toe te slaan. „Ik snap de ploeg van Fignon trou wens niet. Het is al gebeurd dat ze niet reden toen de groep in drieën was gevallen en de Columbiaan Herrera in de laatste waaier zat. Als iedereen zo zou rijden zal er nog een renner van het tweede garni tuur de Tour winnen. Ze zullen er nog spijt van hebben als straks een Columbiaan gehuldigd wordt", zei de Breton. Hij wil er in elk geval voor zor gen dat hem geen verwijten ge maakt kunnen worden. Gisteren hield 'de Das' zich misschien weer even rustig, Fignon heeft hem twee keer op zijn staart gestrapt en hij zint op wraak. „Ik heb nog ander halve week en ik zal mijn huid duur verkopen. Op het gevaar af dat ik op een dag heel wat minuten zal verliezen. Ik heb meer plezier in het rijden van deze Tour dan in het verleden, toen ik drie tot vier etap pes won en het is niet voor het eerst in mijn carrière dat de om standigheden me dwingen te rea geren en te vechten. Ik heb mijn ervaringen in de Ronde van Italië en Spanje en ik weet wat het is om mijn kop in een wespennest te ste ken..." ADVERTENTIE - Saldo dagelijks opvraagbaar - Tot f 3000,- per maand vrij opneembaar. - Zelfs contant aan de balie. - Daarboven i% retourrente. NUTSSPAARBANK DE DICHT BIJ HUISBANK. leidse spaarbank SCHIJNDEL (ANP) - Twan Poels, Olympisch geselecteerd voor de in dividuele wegwedstrijd, is gister avond overtuigend winnaar gewor den van de tijdrit te Schijndel over 45,5 kilometer. De net 21-jarige Brabander, niet vertrokken onder de last van het favoriet zijn zoals Erik Breukink en Nico Verhoeven, de winnaar van vorig jaar, reed on bekommerd naar de Schijndelse recordtijd van 58 minuten en 42 se conden. Onder ideale omstandig heden verbeterde hij de toptijd uit 1982 van Dave Akam met 23 secon den. De Tsjech Jiri Vogt werd tweede op 13 seconden, Nico Ver hoeven werd derde op 40 secon den. De uitslag van de dertiende etappe, een rit over 220,5 kilometer van Blag nac naar Rodez, is: 1. Mentheour (Fra, Guimard) 220 kilo meter in 6 uur 3 minuten 23 seconden (met tijdvergoeding 6.02.53, gemiddelde snelheid 36,407 kilometer per uur) 2. Garde (Fra, Berland) 6.03.24 (met tijd vergoeding 6.03.04) 3. Andersen (Den, Danguillaume) 6.03.26 (met tijdvergoe ding 6.03.16) 4. Kelly (Ier, De Gribaldy) 6 10.18; 5. Hoste (Bel, De Witte) 6. Van deraerden (Bel, Post) 7. Vandenbrande (Bel, De Kimpe) 8. Bonnet (Fra, Bois- hardy) 9. Van Vliet (Ned, Godefroot) 10. Hinault (Fra, Köchli) 11. Vallet (Fra, Köchli) 12. Anderson (Aus, Post) 13. Nu- lens(Bel, Post) 14. Prieto(Spa, Echevar- ri) 15. Leali (Ita, Boifava) 16. Laurent (Fra, Danguillaume) 17. Bourreau (Fra, Berland) 18. Delgado (Spa, Echevarri) 19. Visentini (Ita, Boifava) 20. Echave (Spa, Ocana) 23. Lubberding (Ned, Post) 35. Fignon (Fra, Guimard) 40. Winnen (Ned, Post) 66. De Rooy (Ned, Post) al len in dezelfde tijd als Kelly 76 Zoete melk (Ned, Godefroot) 6.10.38 77. De Keulenaer (Bel, Post) 78. Peeters (Bel. Godefroot) 79 Kuiper (Ned, Godefroot) allen in dezelfde tijd als Zoetemelk 95 Van Houwelingen (Ned, Godefroot) 6.11.01 100. Herrera (Col, Gomez) 6.11.17 102. Manders (Ned, Godefroot) 111. Ha negraaf (Ned, Godefroot) 119. Wijnands (Ned, Godefroot) allen in dezelfde tijd als Herrera 129. Knetemann (Ned, De Witte) 6.11.30 134. Van der Poel (Ned, Godefroot) zelfde tijd 147 en laatste. Ya tes (GBr, Berland) 6.13.10 Algemeen klassement 1. Barteau (Fra, Guimard) 60.27.39 2. Le Guüloux (Fra, Köchli) op 8.07 minuten 3. Fignon (Fra, Guimard) op 10.25 4 Veldscholten (Ned, Post) op 12.28 5. Hi nault (Fra, Köchli) op 12.38 6. Anderson (Aus, Post) op 13.29 7. Mentheour (Fra, Guimard) op 14 18 8. Lemond (VSt, Gui mard) op 14.23 9. Kelly (Ier, De Gribal dy) op 14.31 10. Delgado (Spa, Echevar ri) op 14.37 11. Millar (GBr, Berland) op 14.47 12. Winnen (Ned, Post) op 16.54 13. Arroyo (Spa, Echevarri) op 17.10 14 Mare Madiot (Fra, Guimard) op 17.34 15. Visentini (Ita, Boifava) op 17.34 16. Nu- lens (Bel, Post) op 18.22 17. Ruttimann (Zwi, Köchli) op 18.25 18. Simon (Fra, Berland) op 19.01 19.' Caritoux (Fra, De Gribaldy) op 19.16 20. Bernaudeau (Fra, Boishardy) op 19.35 28. Herrera (Col, Gomez) op 21.40 30. Lubberding (Ned, Post) op 22.45 39. Kuiper (Ned, Godef root) op 25.15 42. Peeters (Bel. Godef root) op 26.06 62. Van der Poel (Ned, Go defroot) op 31.46 64. Zoetemelk (Ned, Godefroot) op 32.16 66. De Rooy (Ned. Post) op 33.05 68. Van Vliet (Ned, Godef root) op 33.34 85. Knetemann (Ned, De Witte) op 40.38 86. Vanderaerden (Bel. Post) op 40.46 87. Hanegraaf (Ned, Go defroot) op 41.05 112. Wijnands (Ned, Godefroot) op 47.25 114. Van Houwelin gen (Ned, Godefroot) op 48.19 118. De Keulenaer (Bel, Post) op 49 19 122 Man ders (Ned, Godefroot) op 50.28 147. Rus senberger (Zwi, Girard) op 1.34.58 Puntenklassement: 1. Hoste (Bel, De Witte) 212 punten 2. Vanderaerden (Bel. Post) 172 3. Kelly (Ier, De Gribaldy) 129 4. Van Vliet (Ned, Godefroot) 115 Dagploegenklassement: 1. Ploeg Guimard 18.23.59 2 Ploeg Ber land 18.24.00 3. Ploeg Danguillaume 18.24.02 4. Ploeg Post 18.30.54 Algemeen ploegenkla' 1. Ploeg Guimard 181.40.03 2. Ploeg Köchli 181.58.26 3. Ploeg Post 182.00.17 Bergkl assement: 1. Bernaudeau (Fra, Boishardv) 87 pun ten; 2. Millar (GBr, Berland) '72 3. Pee ters (Bel, Godefroot) 44 4. De Rooy (Ned, Post) 41 5 Delgado (Spa, Echevar ri) 416. Veldscholten (Ned, Post) 38 Debutantcnklassement: 1. Barteau (Fra, Guimard) 60 27.39 2. Le mond (VSt, Guimard) op 14.23 3. Visen tini (Ita, Boifava) op 17.34 Damestour 1. Hanneke Lieverse (Ned) 60,5 km in 1 uur 52 minuten en 40 seconden 2. He- leen Hage (Ned) 1.52.41 3. Mieke Havik (Ned) z.t. 4. Kelly-Ann Way (Can) z.t. 5 Debra Shunway (VSt) z.t. 6. Chantal Broca (Fra) z.t. 7. Hilary Matte (Can) z.t. 8. Corinne Lutz (Fra) z.t. 9 Suzanne Le- mieux (Can) z.t. 10. Mary Nanne-Martin (VSt) z.t. 19 Timpers op 0.38 min. 24. Meijer op 5.26 25. De Bruin z.t. Algemeen klassement: 16. Timpers op 5.29 22. Meijer op 6.43 26. De Bruin op 9.51 Algemeen klassement: 1. Heieen Hage (Ned) 17.13.17 2. Valerie Simonnet (Fra) op 1 46 mm. 3. Mary Nanne-Martin (VSt) op 2.34 4. Kelly- Ann Way (Can) op 2.39 5. Hilary Matte (Can) op 2.49 6. Debra Shunway (VSt) op 2.49 7. Betty Wise-Steffan (VSt) op 2.49 8. Mieke Havik (Ned) op 3.10 9. Su zanne Lemieux (Can) op 3.33 10. Hanne ke Lieverse (Ned) op 4.36 16. Timpers op 5.29 22. Meyer op 6.43 26. De Bruin op

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9