kamperen is eel te duur Vakantie? GWK Eerst langs GWK! -C Tekort overheid daalt Van Aarclemie hield Kamer met opzet onwetend Britse acties uitgebreid GWK onsiunenten Kontakt: Half miljoen voor banen jongeren in de landbouw Rood staan gaat geld kosten Argentinië leent aan Peru 53 miljoen dollar RSV-enquête DERDAG 12 JULI 1984 Economie ;eeft I varT" tank 1TR/AFP 't Iran g i van eei se super 'gering hT deze op en volli inval vo s", zei de t minist en RichHAAG (GPD) - Campings zijn veel duurder dan is staan. Aan de hand van cijfers van het CBS heeft ieel ver'umenten Kontakt vastgesteld dat de campingtarie- Dor de jaar met gemiddeld vijf procent zijn gestegen, g van ijl hooguit 2,5 procent is toegestaan. De prijsbe- tenown ;king recreatie wordt massaal overtreden, conclu- gecharf deze organisatie. bergii irnationen brief aan de verantwoorde- ïn perso bewindslieden Van Zeil (eco- etgeberische zaken) en Braks (land- ïitenlantv) zegt KK dat tegen dit aan de i de eer> lappen van de prijsregels e ambahg moet worden opgetreden, hoogst sumenten Kontakt stelt voor Abdtampeertarieven volgend jaar het in plagen, rotest. ze en P ^et ministerie het geb* zahen circuleren plannen DEN HAAG (ANP) - Het Land bouwschap heeft gisteren aan de ministers Braks van Landbouw en Visserij en De Koning van Sociale Zaken en Werkgelegenheid een ba nenplan aangeboden dat in eerste instantie aan 100 tot 125 meest langdurig werkloze jongeren werk in de agrarische sector moet bie den. Het ministerie van Landbouw en Visserij heeft voor dit experi ment een half miljoen gulden be schikbaar gesteld. Het banenplan houdt in dat deel tijdwerk op verschillende agrari sche bedrijven wordt samenge voegd tot zogenoemde combinatie- banen. Een ondernemer legt zich voor een jaar vast elke week gedu rende een tot maximaal drie dagen een combinatiewerker in dienst te nemen. Door het samenvoegen van dergelijke dagen krijgt een combi natiewerker een volledige werk- ADVERTENTIE week, terwijl de boer of tuinder in de gelegenheid wordt gesteld een wat uren betreft meer normale werkweek te draaien. Gedurende het experiment moet de overheid volgens het Land bouwschap een deel van de loon kosten betalen, aflopend van 10.000 gulden in het eerste jaar tot 3.000 in het derde en laatste jaar Het merendeel van de loonkosten moet de boer of tuinder zelf beta len. De combinatiewerker, die via bemiddeling van het GAB moet worden aangesteld, krijgt het cao- loon dat geldt voor ongeschoold personeel. Er mag geen verdrin ging van bestaande arbeid plaats vinden en ook mag de combinatie werker niet worden gebruikt voor het opvangen van pieken in de agrarische bedrijven. Beide bewindslieden hebben po sitief gereageerd op het banenplan. Zij vinden het een goed initiatief dat is voortgekomen uit het be drijfsleven en dat is toegesneden op de specifieke behoeften van de landbouw. De half miljoen subsi die van Landbouw komt uit de pot van 175 miljoen gulden die het mi nisterie heeft voor werkgelegen heidsprojecten. noodz, e aan van "e PnJzen in andere secto en Iran Maar Konsumenten Kontakt aar een verklaard tegenstander het zi* het b<ïe veel te sterke tariefstijgingen heid re campings tonen aan dat een .atpfr: sbeschikking in de recreatie- )ort tor bikkelhard nodig is. Meer de helft van de campingexploi- ten in ons land heeft bovendien aangekondigd de prijzen veel ZCn er te zullen verhogen als ze niet iden zijn gebonden aan een jsbeschikking, zo blijkt uit een die van het Nederlands Weten- ssie w;'aPPeHjk Instituut voor Toeris- ïrikaan en Recreatie van mei 1984. KK komen jaarlijks honder- anlann kakten binnen van kampeer- met een seizoenplaats. Een r tiide e^jke rechtsbescherming van ^ae kampeerder kan een oplossing j :den. Daarop werd vier jaar gele- chTr1 in een motie van het (toenmali- j r Tweede Kamerlid Van Leijen- Morhïrst (CDA) al aangedrongen, dat af ar ^eze rechtsbescherming lijkt 11 en dones tege->e Recron, de organisatie van idingfdernemers in de recreatiesector, meent dat de cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) over de te hoge tarieven van campingexploitanten niet juist zijn. De Recron publiceerde drie weken geleden een onderzoek waaruit bleek dat ongeveer maar 40 (5,1 procent) exploitanten de ta rieven met meer dan de toegestane 2,5 procent hebben verhoogd. Bovendien heeft een deel van de 5,1 procent een ontheffing van Economische Zaken gekregen. De Recron vindt het derhalve merk waardig dat Konsumenten Kon takt pleit voor een tarievenverla- ging voor volgend jaar Ook de ANWB vindt de brief van Konsumenten Kontakt aan de be windslieden "voorbarig en niet juist". Van de 700 door de ANWB erkende campings heeft weliswaar ongeveer de helft de tarieven ver hoogd met 2,5 tot 5 procent, maar dat komt onder meer door de BTW-verhoging met één procent en door ontheffingen, aldus de ANWB. Staking bedreigt ook veerdiensten LONDEN (GPD) - De staking in de Britse havens grijpt om zich heen. De vakbond van de haven werkers heeft gisteren besloten de stakingsactie, die vanaf dinsdag al de grote havens heeft platgelegd, uit te breiden naar de kleine ha vens. Bovendien hebben de zeelie den op de veerboten van Sealink acties aangekondigd. De zeelieden willen tot actie overgaan uit protest tegen de rege ringsplannen om Sealink, dat nu nog eigendom van de staat is, te verkopen. Zij zijn bang dat deze privatisering ten minste een kwart van de 40.000 banen bij Sealink. dat veerdiensten tussen Engeland en België, Nederland, Frankrijk en Ierland onderhoudt, gaat kosten. Sealink toe te laten. Dat zal onder meer gevolgen krijgen voor de dienst tussen Hoek van Holland en Harwich, die voor de helft met Britse schepen onderhouden wordt. Een van de vakbondsbestuur ders voorspelde gisteren: „Het re sultaat van onze actie zal een chaos in de Britse havens en de havens op de continent zijn zoals er nog nooit is geweest". De vakbond heeft gezegd, het vakantieverkeer zoveel mogelijk ongemoeid te la ten. Dat neemt niet weg, dat ook bij de Britten die de komende weken met de boot naar hun vakantiebe stemming op het vasteland willen gaan, grote ongerustheid is ont staan. De vakbond van de staken- Hun bond, de National Union of de havenwerkers heeft het Gisteren al strandden als gevolg van de staking zeker 300 reizigers van een veerboot in Liverpool. De boot was op weg van Belfast naar Liverpool, maar kon daar niet aan leggen. De passagiers waren ge dwongen aan boord te blijven. De staking van de havenwerkers vloeit voort uit eerder gehouden sympathie-acties ter wille van de mijnwerkers, die nu al meer dan vier maanden niet meer werken. Gisteren besloot de bond van de havenwerkers ernaar te streven al le havens plat te krijgen. Alles voor .de zeker heid onderweg. GWK levert u razendsnel een aantal broodnodige reis- dokumenten. Zoals reisverzekeringen (zelfs-voor- één-dag of 'n weekend), een ANWB/WW-lidmaat- schapeneen IRK-IntemationaleReis-en Krediet brief. Maar denkt u ook eens aan een tijdelijke cascoverzekering voor uw auto/caravan. Zeven dagen in de week open voor uw vakantie. De Grenswisselkantoren NV Samenwerking van N V Nederlandse Spoorwegen N V. AMEV en Pierson, Heldring Pierson N V. Seamen (NUS), heeft gisteren laten weten, vanaf morgen geen vracht wagens meer op de veerboten individuele leden overgelaten of zij al dan niet ook het vakantieverkeer willen lamleggen. CPB: grondverkopen leveren geld op de g« ïdooferklozen >erd. i everfiind dit jaar zullen er in Frank- ëxecik 2,5 miljoen mensen zonder •s veiïrk zijn tegen nu 2,3 miljoen, zo eft het nationale instituut voor statistiek in Parijs gisteren laten ïten. In 1982 ging de Franse rege- -^_ig ervan uit dat het aantal werk- ^ften de twee miljoen niet zou HVerschrijden. Industrie en handel Vin de meest getroffen sectoren; M werkgelegenheid daar is de laat- tien jaar met twintig procent ^^Brminderd. iDe officiële werkloosheidscijfers in Frankrijk worden niet uitge rukt in percentages van de be- lepsbevolking. Onafhankelijke sskundigen houden het erop dat e werkloosheid in Frankrijk op et ogenblik 9,5 procent van de be- >epsbevolking bedraagt. 'arieven De dienst van het kadaster en de penbare registers blijkt per 1 juni tarieven met vijf procent te ebben verhoogd. Dat heeft een ledewerker van het ministerie Volkshuisvesting, Ruimtelijke )rdening en Milieubeheer gisteren •evestigd naar aanleiding van het erschijnen van het jaarverslag ■an het kadaster. De tariefstijging s nodig geweest om het financiële ekort van het kadaster te kunnen 'erminderen. Bfj de aankoop van een woning noet de hypotheekacte bij het ka- iaster worden ingeschreven. De ïotaris zorgt voor deze inschrij ving en brengt zijn klant de kosten n rekening. Een inschrijving kost i 157,50 gulden voor een woning under de 100.000 gulden. Als het huis meer kost, berekent het ka daster thans 0,26 procent van de koopsom. Bij een woning van an derhalve ton is dat 390 gulden. BLEISWIJK - Bij de Nederlands groenteveilingen worden diverse groenten weer op grote schaal doorge draaid. Hier de stortplaats van de groenteveiling in Bleiswijk, waar grote hoeveelheden komkommers en toma ten lagen. (foto Anefo) AMSTERDAM (ANP) - Rood staan bij de bank wordt duurder. Gezien de stijgende rente op de geldmarkt heeft de ABN besloten de opslag op de debetrente, die sinds 6 januari van dit jaar was ver dwenen, weer in te voeren met een half procent. In geldmarktkringen verwacht men dat andere bankin stellingen spoedig zullen volgen. Het tarief van de debetrente is gekoppeld aan het promessedis conto van de Nederlandsche Bank. Dit tarief volgt echter niet altijd precies de renteontwikkelingen in de markt. De brutowinst van de ABN is in de eerste vijf maanden van dit jaar met ongeveer 19 procent gedaald ten opzichte van de door de bank zeer hoog genoemde winst in de zelfde periode van 1983. De belang rijkste oorzaak van de lagere winst is de vrij scherpe daling van de ren temarge in het binnenlands be drijf, wat slechts beperkt is gecom penseerd door de groei van het kre dietvolume. Aangezien de toevoe ging aan de stroppenpot VAR in het eerste halfjaar ongeveer even groot zal zijn als die over de eerste zes maanden van 1983, moet reke ning worden gehouden met een duidelijk druk op de netto-winst. DEN HAAG (GPD) Het financie ringstekort van de overheid zal in 1985 een stuk lager uitvallen dan dit jaar, maar over de omvang van deze daling verschillen de deskun digen in Den Haag van mening. Mi nister Ruding (financiën) is het minst, het Centraal Planbureau het meest optimistisch. Volgens Ruding kan het tekort van de totale overheid (rijk, ge meenten en provincies), dat dit jaar geraamd wordt op 10,7 procent, da len naar 9,8 procent van het natio naal inkomen. Daarvan komt 8,5 tot 9 procent voor rekening van het rijk en 1,2 procent voor rekening van de lagere overheden. Het Centraal Planbureau is ech ter veel optimistischer gestemd. Deze tot het ministerie van econo mische zaken behorende dienst raamt het tekort van de rijksover heid op 7,75 tot 8 procent, en dat van de lagere overheden op 0,6 pro cent. Het Centraal Planbureau rekent er vooral op dat de lagere overhe den erin zullen slagen de komende tijd meer grond te verkopen, een tendens die zich al langzaam afte kent. Maar Ruding vindt die veron derstelling te onzeker en houdt vooralsnog vast aan zijn raming. Mochten de gemeenten inder daad door grondverkopen meer geld binnenkrijgen, dan zal ook Rudings raming naar beneden moeten worden bijgesteld. Dan ligt in de visie van de minister van fi nanciën volgend jaar een financie ringstekort van 9,3 procent in de lijn der verwachting. Zelfs dat is nog 0,7 tot 1 procent hoger dan in de CPB-ramingen. De hoogte van het voor 1985 te verwachten financieringstekort is van belang voor de discussies in het kabinet over de hoogte van de rijksbegroting voor dat jaar. Ook deze week vergadert het kabinet enkele dagen over de begroting. Hoe gunstiger de vooruitzichten zijn op een verder terugdringen van het financieringstekort, hoe minder vakministers bereid zullen zijn bij te dragen aan de 2,9 miljard gulden aan bezuinigingen op de departementen, die het kabinet zich ten doel heeft gesteld. Diverse ministers leiden uit de CPB-cijfers af dat het tekort te snel wordt teruggedrongen en zij vin den enige matiging op zijn plaats. Maar minister Ruding houdt zijn collega's voor dat het financie ringstekort weliswaar omlaag gaat, maar nog lang niet voldoende om het in het regeerakkoord gestelde doel 7,6 procent in 1986 - te be reiken. Het is nog zeer de vraag of het kabinet deze week klaar komt met de invulling van alle bezuinigingen en de opstelling van de begroting. Naast de 2,9 miljard op de departe menten moet 2,7 miljard worden bezuinigd op de sociale zekerheid en eenzelfde bedrag op de ambte narensalarissen en 1,3 miljard op de volksgezondheid. LIMA (RTR) - Ondanks de grote schulden die Argentinië zelf heeft is dit land erin geslaagd 53 miljoen dollar bijeen te krijgen voor een le ning aan Peru. De Argentijnse mi nister van buitenlandse zaken, Dante Caputo, heeft tijdens zijn be zoek aan Peru gezegd dat dit land een lening van veertig miljoen dol lar met een looptijd van vier jaar krijgt voor voedselaankopen in Ar gentinië. Verder ontvangt Peru dertien miljoen dollar om de bouw van een kernreactor voort te kun nen zetten. De rentepercentages heeft Caputo niet bekendgemaakt. Tijdens het bezoek is ook gespro ken over een vergadering in Bue nos Aires van de Latijns-Ameri kaanse schuldenlanden. Deze bij eenkomst is nog niet deiintief maar zou in september plaats moe ten hebben. Volgens de Peruaanse minister van economische zaken, Jose Benavides, heeft Caputo voorgesteld dat er meer landen op deze bijeenkomst aanwezig zullen zijn dan op de bijeenkomst die af gelopen maand in de Colombiaan se stad Cartagena werd gehouden. In Cartagena drongen elf Latijns- Amerikaanse schuldenlanden er bij de westerse landen op aan om de leningsvoorwaarden te verzach ten. Peru en Argentinië herhaalden deze week de conclusies van deze bijeenkomst. Peru en Argentinië betreuren de recente stijging van de Amerikaan se prime rate. DEN HAAG (GPD) Minister van economische zaken Van Aardenne heeft de Tweede Kamer in 1980 met opzet onkundig gelaten van een vitaal onderdeel van de rege ling die hij met het RSV-concern was overeengekomen over de ver liezen bij de afwikkeling van de Rotterdamse Offshore- en Scheepsbouwcombinatie. De mi nister gaf het gistermiddag tegen over de Parlementaire Enquête commissie volmondig toe. In de ROS, die een zelfstandige onderneming moest worden, zou den de grote scheepsbouw van RSV en de offshore worden onder gebracht. Toen die opzet te duur bleek, werd met RSV afgesproken dat het zou zorgen voor de voltooi ing van het werk dat inmiddels voor de ROS onder handen was ge nomen. De Kamer werd slechts meege deeld dat voor de verliezen die RSV daarop zou lijden, een over heidsbijdrage beschikbaar v maximaal 330 miljoen gulden. Dat de staat voor eventueel grotere ver liezen bijna helemaal zou gaan op draaien, hield de minister voor zichzelf. Overweging van de minister was, dat het bekendmaken van de totale regeling de staat op veel hogere kosten zou jagen. Van Aardenne zei gisteren te hebben gevreesd, dat klanten die werk bij de ROS hadden liggen, zich in onderhande lingen met RSV veel harder zou den gaan opstellen. Hij meende dat zij zouden pogen het onderste uit de kan te halen, wanneer men zou weten dat de staat toch alles betaal de. Het leek Van Aardenne indertijd ook niet zo'n hachelijke zaak om de Kamer slechts beperkt in te lichten. „Dat de verliezen tot bo ven de 330 miljoen zouden kunnen oplopen, was voor mij een zuiver theoretische zaak". De minister ADVERTENTIE Waar en wanneer u maar wilt. GWK is z DOUANE zeven dagen in de week open voor uw vakantie. Van maandag t/m zaterdag minstens van 08.00 tot 20.00 uur. En op zondag van 10.00 tot 16.00 uur. Maar vaak is GWK zelfs nog een stuk langer voor u opea Zeker in de grote steden en aan de 1 grote grensovergangea Er zijn GWK-kantoren op 29 N.S.-stations door het hele land en bij elke grensovergang van enige betekenis. Dus u hoeft voor het geld en de papieren voor uw vakantie nooit een omweg te makea Lang wachten is er ook niet bij: de GWK-mensen helpen u snel weer op weg. Voor de precieze adressen en openingstij den kunt u bellen: GWK-hoofdkantoor, tel. 020-221324. Zeven dagen in de week open voor uw vakantie. De Grenswisselkantoren NV N.S.-station Leiden, tel. 071 -144558. Geopend: ma. t/m za. 08.00-20.00 uur, zo. 10.00-16.00 uur Ook op de N.S.-stations van Den Haag C.S. en H.S., Rotterdam, Amsterdam C S. en Amstel, Haarlem en Schiphol- Centrum. had in die tijd zelfs begrepen dat RSV er nog iets van zou kunnen over houden. Afweging De voorzitter van de enquêtecom missie, Van Dijk, verweet Van Aar denne gisteren dat deze het met zijn houding voor de Tweede Ka mer onmogelijk had gemaakt om zich een juiste afweging te maken bij haar besluitvorming over de af wikkeling van de ROS-problemen. Het verbaasde Van Dijk gisteren dat de minister op de bewuste re geling met RSV in zee was gegaan. „U wist dat het management de greep op de onderneming had ver loren. verliezen liepen scherp op. En toch vertrouwde u op cijfers die het concern verstrekte. Er klopte toch nooit een berekening bij RSV?" Van Aardenne zei het ondenk baar te hebben geacht dat het 'wandelende baggereiland' De Ka meel, dat voor Volker Stevin in aanbouw was, uiteindelijk niet af genomen zou kunnen worden. Het gebeurde echter wel. Mede omdat het eiland een technisch hoog standje waarmee RSV boven zijn kunnen had gegrepen niet aan de eisen voldeed, wilde Volker het apparaat niet meer hebben Er werd een regeling getroffen, waarbij RSV een steunbedrag van 210 miljoen gulden moest door schuiven naar Volker Stevin. Mede door dat bedrag liepen de ROS- verliezen tot 680 miljoen op Van Aardenne sprak tegen dat hij de Tweede Kamer ook in 1978 zou hebben misleid. Daarvan was vol gens anderen sprake geweest, toen de minister in een vergadering met de kamercommissie voor economi sche zaken niet meldde dat de ver liezen van RSV alweer 85 miljoen gulden groter waren dan bij een steunoperatie van maart in dat jaar was berekend. In een vergadering van de raad van commissarissen had presi dent-commissaris De Vries gezegd het van veel belang te achten dat regeringswaarnemer Molkenboer ervan op de hoogte was dat „in fei te de bodem onder het financie- Huidige minister van economische zaken Van Ardenne ringsplan was weggevallen". Van Aardenne gaf toe geen cijfers te hebben genoemd, maar er wel op te hebben gewezen dat er tegenval lers in de reparatiesector waren. Dat was niet specifiek een pro bleem bij RSV; dat deed zich in heel Europa voor. Kranten Eind dat jaar en in begin '79 wer den de maart-cijfers nog steeds ge hanteerd. „Maar wel met nadruk kelijk de vermelding dat het om die maart-cijfers ging. En iedereen kon weten dat er slechtere resulta ten waren; een mededeling aan de aandeelhouders van eind augustus heeft in alle kranten gestaan' Onder Van Aardenne is RSV ten slotte naar de ontvlechting geleid. De raad van bestuur had zich meer of minder zelf de das omgedaan met een nota waarin de raad in ok tober 1982 de toekomstkansen en de financiële situatie van het con cern beschreef. Van Aardenne was toen weer bijna een jaar lid van de Tweede Kamer „Het rapport was fiut", zo had hij als kamerlid al vastgesteld „Het o ANP» ging aan de grote zaken voorbij De toekomst van RSV zou in zieken huisbedden liggen of zo iets" Een maand later was Van Aardenne weer minister en ontving hij een vervolgrapport „Dat was dan mis schicn geen fiut meer. maar bet was ook niet meer dan waterverf' Van Aardennes ideeen stonden vast: RSV kon niet meer afstande lijk behandeld blijven worden. Het moest op de operatietafel, eventu eel in stukken. Er moest een hard organisatiebureau overheen. Ik wilde de hele raad van bestuur kwijt, maar ik wilde het industriële potentieel zo veel mogelijk in stand houden". Het resulteerde uiteindelijk in een surséance en een ontvlechting van het concern, waardoor de meeste werkmaat schappijen (veelal in afgeslankte vorm) konden bleven bestaan Onder Van Aardenne is 1,3 mil jard gulden aan steun naar RSV ge vloeid. Ook Van Aardenne moest toegeven dat het misschien wat te veel is geweest Uit het verhoor van oud-staatsse Cretans Van Eekclen (Defensie) bleek gisterendat hij bewust niet op extra zekerheden bij RSV heeft aangedrongen voor aanbetalingen van Defensie op marine-schepen en pantservoertuigen (500 miljoen gulden). De Enquêtecommissie concludeert dat uit stukken van Fi nanciën uit 1980, die maandag pas boven water zijn gekomen. Daaruit blijkt dat Van Eekelen die mening toen huldigde om-de RSV-werven niet onnodig te bruskeren. De aan betalingen verdwenen voor Defen sie ongemerkt in de verliezen op de Algerije-projecten en het kolen- graaf-project. Afgesloten „De Parlementaire Enquêtecom missie heeft met Van Aardenne de derde ronde van openbare verho ren afgesloten. Zij gaat nu met vakantie. Eind augustus gaan vijf leden naar de Verenigde Staten om 'witte plakken' in de kolengranf af faire in te vullen. Zij hopen er uit gebreid te kunnen praten met RSV's voormalige partner in het project, Stacey. In september komen nog een paar zaken aan de orde in een aan tal extra verhoren. Met Molken- boer zal nader worden gesproken over het functioneren van het feno meen 'regeringswaarnemer'. Met voormalig president-commissaris De Vries wil men diens onkosten nota's doornemen. Met de huidige topman van RSV, Van Rijn, moet nog een discussie worden afgerond over provisies (waaraan een geur van steekpen ningen zou kunnen hangen) die voor het binnenhalen van bepaalde orders zijn betaald. De rechtbank in Den Haag zal echter eerst moe ten vaststellen of Van Rijn zich kan beroepen op het verschonings recht dat de Enquêtewet een getui ge toekent om niet in het openbaar over bepaalde zaken te hoeven pra ten.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7