C Smit-Kroes legt KLM aan banden A Miljoenenschade door noodweer dem meubelfabriek ^Onderhoud aan Iraanse vliegtuigen Huisvrouwen kritiseren weekenddienst huisarts :SDeel Dordtse gifwij k met hekken afgesloten ~De Koning komt niet terug Met arrestatie 44 man 114 inbraken opgelost Door hartbewalang' 7 jaar langer leven Bijlmerbajes krijgt er 72 cellen bij 'Gezien' Vondeling in Helmond ■ONDERDAG 12 JULI 1984 Binnenland D si ■SCHIPHOL (ANP) - De KLM mag van de Nederlandse regering in de huidige omstan- "digheden geen onderhoud meer verrichten aan Iraanse BoeingJ747-vliegfruigen met een reikbaarï. VooraHn niet-stefeiij- DEN HAAG (ANP) - Tal van htis- vrouwen zijn matig tot slechl te spreken over de wijze waarop de avond- en weekenddiensten *an huisarts, tandarts en apothecer zijn geregeld. Een knelpunt ligt ook bij de organisaties voor gezns- hulp. Dit blijkt uit een enqvéte over de bereikbaarheid van de 20- geheten eerstelijnsgezondhéds- zorg. De Nederlandse Verenging van Huisvrouwen nam het iritia- tief tot de enquête en het Nder- lands Huisartsen-Instituut wekte de gegevens uit. De arts die avond- of weelend- dienst doet, neigt ertoe een paiént of diens zegsman of -vrouw slchts telefonisch te woord te staai. In ongeveer één op de vijf gevalen is het moeilijk te achterhalen tolwel- ke tandarts een patiënt zich roet wenden voor directe hulp. Het komt bovendien voor dat een iiis- IM militair karakter. Dit blijkt uit antwoorden van minister Smit-Kroes (verkeer en water- h staat) op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Spek (PSP). Smit-Kroes: onpartijdigheid. Uit het antwoord blijkt dat vorige maand een Iraanse Boeing 747 op Schiphol is aangekomen voor een grote onderhoudsbeurt bij de KLM. Het toestel had voorzienin gen om andere vliegtuigen in de lucht van brandstof te kunnen voorzien. Daarmee draagt het toe stel een militair karakter, hoewel het een civiele registratie heeft. 'De regering geeft er de voorkeur aan iedere twyfel uit te sluiten over haar standpunt dat aan vliegtuigen met een militair karakter in de ge geven omstandigheden in Neder land geen onderhoud zal worden verricht. De regering wenst aan haar stellingname van volstrekte onpartijdigheid in de oorlog tussen Irak en Iran vast te houden', aldus de minister. Bovendien moet in de toekomst (foto GPD) de regering toestemming verlenen DORDRECHT (ANP) - Een met chemicaliën vervuild deel van de Dordt se gifwijk in de Merwedepolder is vandaag opnieuw met hekken afgezet. Verontruste bewoners van de Merwedepolder hebben gisteravond een vergadering van de provinciale projectgroep voor hun wijk verstoord en gedaan gekregen dat een deel van de polder waar chemisch afval is aan getroffen, met hekken wordt afgeschermd. De bewoners dreigden de gif- wijk anders zelf met een wegblokkade af te sluiten. De aanwezigheid van dit afval is overigens al door de provincie beves- 'tigd. De bewoners troffen het gif vorig jaar al aan door middel van een —"eigen graafactie. De boze bewoners, die gisteravond massaal waren opgekomen, eisten van voorzitter Langman van de provinciale projectgroep dat vóór morgen het gebied wordt afgesloten van de openbare weg. Zij vrezen dat anders spelende kinderen, die vakantie hebben, in contact komen met het gif. Dinsdagavond legden de bewoners dezelfde eis al bij de Dordtse wet houder voor milieuzaken, C. de Kovel, op tafel. Deze wees hun argumen ten echter van de hand en negeerde hun eis. Volgens hem zou de weten schap dat er gif in de grond zit, voldoende aanleiding voor de ouders moeten zijn om hun kinderen daarvandaan te houden. De bewoners plaatsten daarop zelf een symbolisch hek. Gedeputeerde Boone gaf uiteindelijk toestemming om vandaag op dracht te geven tot het plaatsen van de afzetting. 1DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken en werkge- j. legenheid) is - na afloop van de hui- dige kabinetsperiode in 1986 - niet langer beschikbaar als bewinds man. „Drie kabinetten en drie ver- schillende departementen in ne- gen jaar is mooi genoeg", zo zegt hij in Elseviers Magazine van deze week. Minister De Koning was achter eenvolgens minister van ontwikke lingssamenwerking (1977-1981), van landbouw en visserij (1981- 1982) en sinds het optreden van het kabinet-Lubbers (4 november 1982) minister van sociale zaken en werkgelegenheid. "Je moet jezelf altijd realiseren, dat er sinds 1813 een paar honderd ministers zijn ge weest. Ben je er daar één van ge weest, dan is het al mooi genoeg. Ga je in meer dan drie kabinetten zitten dan is dat teveel van het goe de", aldus de in 1926 geboren be windsman. als de KLM onderhoudswerkzaam heden wil gaan verrichten aan vliegtuigen met een militair karak ter en een civiele registratie. Daar bij zal de regering de voor de wa penexport geldende criteria hante ren. Vorige week dinsdag kondigde het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag een onderzoek aan naar twee Boeing 747-vliegtui- gen van Iraanse herkomst, die bij de KLM op Schiphol hun grote on derhoudsbeurten krijgen. In 1982 sloot de KLM hiertoe een contract met Iran Air. De KLM heeft steeds verklaard dat het ging om vliegtui gen met een civiele registratie. Of deze vliegtuigen uitsluitend van Iran Air waren, of ook van de Iraanse luchtmacht afkomstig zou den kunnen zijn, heeft de KLM nooit willen zeggen. Eind vorige maand werd door de inmiddels afgetreden voorzitter van de ondernemingsraad van de KLM, Arie Korringa, bekendge maakt dat op Schiphol-Oost een vliegtuig was aangekomen met mi litaire bestemming. Hierop besloot het ministerie van buitenlandse za ken tot het inmiddels afgesloten onderzoek. Het werk aan de Iraanse Boeing 747 is inmiddels bijna voltooid. De KLM wil geen mededelingen doen over het bedrag dat met het met Iran Air afgesloten contract is ge moeid. Vast staat wel, dat het om ettelijke tientallen miljoenen gul dens gaat en voor de KLM een aan zienlijke werkgelegenheid biedt. Er is 45 man extra personeel aange trokken om de onderhoudswerk zaamheden te verrichten. ke gebieden zit men 's avondsei in het weekeinde vaak ver van een apotheek die open is, zo blijktver- der uit de enquête. De klachten over de gezinshulp betreffen niet de kwaliteit. Zij han delen over beperkte of helemaal geen hulp voor mensen die eigen lijk wegens ziekte, invaliditeit en dergelijke de gehele dag gezins hulp nodig zouden hebben. De vereniging kreeg voor het on derzoek 5082 ingevulde formulie ren terug. Daarop was ook ge vraagd een cijfer te geven voor de ligging van praktijkruimten voor hulpverlening. Het hoogst scoor den de fysiotherapeut en het con sultatiebureau voor zuigelingen. De huisarts kwam op een gemid delde van 8,3. De verloskundige en de tandarts verwierven ieder een gemiddelde van 7,9. Rapportcijfers werden ook ge vraagd voor de „organisatorische Vijftigjarige schenkt dorp gratis borrel SITTARD (ANP) -- Het tot de gemeente Sittard behorende dorpje Guttecoven zal de ver jaardag van een van zijn 1600 inwoners, Gerard Horssels, nog lang heugen. Hij werd op 1 juü 50 jaar en besloot toen om zijn plaatsgenoten een week lang gratis te laten drinken in de twee café's die Guttecoven telt. Komende zaterdagavond ma ken de kasteleins de rekening voor de gulle jarige op. Volgens Horssels mag zijn hele spaar geld aan de veijaardagstrakta- tie opgaan. „Als vrijgezel heb ik kind noch kraai om voor te zor gen. Het leek me leuk om mijn plaatsgenoten te laten delen in de vreugde over het bereiken van mijn vijftigste levensjaar". Horssels is wao'er en was vroe ger als monteur werkzaam. De twee kasteleins zeggen goede zaken te doen. De trakta tie is alleen voor de eigen inwo ners van Guttecoven bestemd. ASSEN (ANP) - De tveede dag van de Drentse rijwielvierdaagse is gisteren volgens de orgaiisatie vlekkeloos verlopen. Zelfs het boze weer - donder, regen en windsttten - slaagde er niet in de stemming onder de 25.000 deelnemers negatïf te beïnvloeden. Door 's morgens vroeg te ver trekken konden de meest deelnemers bijtijds in Assen aankomen, voor dat daar rond vijf uur ee. enorme bui losbarstte. (foto anp> AMSTELVEEN (ANP)- Met de aanhouding van in totaa 44 perso nen in de afgelopen wekn heeft de Amstelveense politie II inbraken in winkels en andere midrijven in geheel Nederland opgeost. De 44 gearresteerden hebbei intussen een bekentenis afgelegi. Van de buit is vrijwel niets truggevon- den. Overval mriukt OUDERKERK a/d AMiTEL - Het personeel van een filiaa van de Al gemene Bank NederLnd in het Noordhollandse Oudckerk a/d Amstel is gisteren op ht nippertje ontsnapt aan een terdge voorbe reide overval en een mgelijk lang durige opsluiting. Een schoonmaakste liep twee gemaskerde mannen irhet bankfi liaal tegen het lijf me een zwaar kaliber geweer. Zij makte onmid dellijk rechtsomkeert en sloeg alarm. Daarop kozer de beide overvallers het hazepal. Pas in de loop van ie dag ont dekte de politie dat net tweetal zich de dag tevoren hii laten in sluiten. Zij hadden d; nacht be steed aan het verbouwn van de toiletten tot 'gevangeniscellen' voor het personeel. De groep legde zich vooral toe op het zogenaamde „snelkraken", dat wil zeggen dat men met een stevige auto een winkelpui inramde, snel geluidsapparatuur, TV- en video- apparaten en andere zaken inlaad de en er als de bliksem weer van door ging. Ook werd in woningen, onder meer in de Bijlmermeer in de hoofdstad, ingebroken en wer den „dure auto's" opengebroken en leeggeroofd, aldus de politie woordvoerder. De totale schade, inclusief de waarde van de gestolen goederen, bedraagt ongeveer één miljoen gul den. Daarbij is niet inbegrepen de schade die werd aangericht door het inrammen van de winkelpuien. Twee leden van de bende zijn overgedragen aan de rijkspolitie in Amsterdam. Zij bleken betrokken te zijn bij de moord op de 18-jarige Ricky Boerleider,die op 3 juni dood gevonden werd in het rivier tje Bullewijk in de gemeente Ou- der-Amstel. Een van de twee heeft inmiddels bekend Boerleide met een breekijzer te hebben doodge slagen. Na de moord gooide hij sa men met zijn handlanger het stof felijk overschot, verzwaard met een stuk beton, in het riviertje. De Amstelveense politie zocht overi gens ook de vermoorde Boerleider als een van de hoofdfiguren van de nu opgerolde bende. DE BILT/DRIEBERGEN (GPD) Opnieuw is ons land gisteren door noodweer getroffen. Voor de derde achtereenvolgende keer wa ren er hevige onweers- en regen buien die gepaard gingen met har de windstoten. Tussen half vier en vier uur was er zelfs een windhoos, die over het centrum van het land trok. Vooral het weg- en treinver keer ondervond veel last van het weer. De schade die werd veroor zaakt door de zware slagregens en rukwinden wordt geschat op mil joenen guldens. Het onverwachte noodweer barstte rond drie uur in het zuid westen los en liet in noordoostelij ke richting een spoor van omge waaide bomen en takken na. Op enkele plaatsen gingen regenbuien gepaard met een zeer krachtige oostenwind, die in Blaricum gedu rende een kwartier uitschieters gaf van kracht 9 tot 10. In Hilversum werd later zelfs windkracht 11 ge meten. Gouda meldde met 24 milli meter regen in korte tijd de groot ste neerslag; in Hilversum werd in tien minuten 10 mm regen opge vangen en Raalte kreeg in drie mi nuten deze hoeveelheid neerslag. In de stad Utrecht werden zeker dertig bomen door windstoten ont worteld. Eén boom belandde op een plezieijacht; de opvarenden kwamen met de schrik vrij. In de Bommelerwaard bij Nijmegen gin gen meer dan 100 bomen tegen de vlakte. De provincie Noord-Bra bant werd ernstig getroffen door het noodweer: in Tilburg en Uden- hout werden bomen ontworteld, waarbij huizen en geparkeerde au to's het moesten ontgelden. In Oos terhout werd het dak van een res- lengte van acht kilometer, nadat de toppen van twintig bomen op de weg waren gevallen. In Amster dam stond de Coentunnel ruim een kwartier onder water. Op secun daire wegen op de Veluwe en in Overijssel waren wegen versperd door omgevallen bomen. Een cara van waaide door een windstoot Sportvisser C. Trum uit Den Bosch staat hier bij zijn auto, die door een boom werd verpletterd. Denan zag het noodweer aankomen toen hij zat te vissen in de Dieze bij Engelen. Tijdens het schuilen in zijn autiveranderde een boom zijn wagen in een wrak. Trum kon de auto door de versplinterde voorruit ongedeerd verlam, (foto anp» taurant beschadigd door een ont wortelde boom. Dat gebeurde ook in Vlijmen, waar een woonhuis door een vallende boom werd ge troffen. Het huis staat op instorten, drie mensen raakten licht gewond. Tenten In Uddel werd een camping door het noodweer getroffen; veel ten ten werden door de storm ver woest. Ook in Bokhoven en Enge len langs Maas ontstond veel rava ge door omver gewaaide bomen, waarbij een sportkantine met de grond gelijk werd gemaakt. In Schalkwijk stortte door de rukwinden een feesttent, waarin kinderen spelletjes speelden, in. Een plotselinge windhoos scheur de een feesttent in het recreatie park Beekse Bergen aan flarden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De schade loopt in de tonnen. Ook op de snelwegen ondervond het verkeer veel hinder van omge waaide bomen, overvloedige re genval en windstotei, waardoor meer files dan normal ontston den, die pas laat warn opgelost. Op sommige plaatse: zoals Dor drecht, rond Breda, Btterdam, in het midden van het lad en de weg Zwolle-Wezep kwamhet wegver keer op de snelwegergeheel stil te staan. Uit veilighelsoverwegin- gen brachten vele besuurders hun voertuig op de vluhtstrook tot stilstand. Op de snelweg 7aalwijk-Den Bosch ontstonden fles met een bereikbaarheid" overdag, 's nachts en per telefoon. Vooral over die van de apotheker en de tandarts gedurende de nachtelijke uren oor deelden de huisvrouwen niet gun stig. Gebleken is verder dat de huisarts van 44 procent van de on dervraagden een telefonisch spreekuur houdt. Vier vrouwen vulden in dat hun huisarts nooit een patiënt bezoekt. Ongeveer 125 mensen noteerden dat hij of zij bezwaren maakt tegen visites en er altijd op aandringt dat de patiënt naar hem of haar toe komt. Bijna driekwart van de on dervraagden meldde, dat hun huis arts meestal wel komt als men er om vraagt. De langste wachttijd moet wor den doorgemaakt bij de huisarts: gemiddeld 17,4 minuten, gevolgd door de tandarts, op wie 12,8 minu ten moet worden gewacht. Van de geënquêteerden gaven er 180 op dat zij bij elk bezoek aan de huis arts een uur of langer in de wacht kamer moeten doorbrengen. Van degenen die gezinshulp no dig hebben, verklaarde 30,6 pro cent deze hulp slechts voor een deel of in het geheel niet te krijgen. De reden ervan was „gebrek aan personeel". Met bezuinigingen in het vooruitzicht noemt de Vereni ging van Huisvrouwen dit onthut send. Soms krijgen patiënten andere hulp dan ze eigenlijk willen. Een derde van de ondervraagden ken de dit verschijnsel van „soms" tot „geregeld" of zelfs „vaak". Het meest kwam het voor als men vroeg om een onderzoek, een ge sprek of een verwijzing. Negentig procent van de geënquêteerden vindt de voorlichting van de arts over de meeste onderwerpen (ruim) voldoende. Eén procent heeft geen behoefte aan voorlich ting. UTRECHT (GPD) - Mensen kun nen gemiddeld zeven jaar ouder worden als ze op hun dertigste jaar beginnen met alle nodige voor zorgsmaatregelen ter voorkoming van hart- en vaatziekten. Dat heeft een commissie van de Gezond heidsraad berekend. De commissie heeft in een advies aan de regering een groot aantal aanbevelingen ge daan om de preventie (voorkoming van hart- en vaatziekten) op te voe ren. Een van die aanbevelingen is een centraal planbureau voor de volks gezondheid in het leven te roepen. Daar kunnen aantallen hartpatiën ten en mensen met een verhoogde kans op hart- en vaatziekten wor den geregistreerd. In het algemeen geldt, aldus de commissie, dat er meer kan en moet worden gedaan om gezonde leefgewoonten bij de bevolking aan te wakkeren en de sterfte aan hart- en vaatziekten (per jaar een kwart van het totale aantal doden) te verminderen. De preventie kan volgens de commissie vooral worden opge voerd bij mensen die roken, een te hoge bloeddruk of een te hoog cho lesterolgehalte in het bloed heb ben. Ook mensen met een overge wicht en een tekort aan lichaams beweging komen hiervoor in aan merking. De hartziekten ontstaan door een tekortschietende bloedvoorziening van het hart, waardoor de hartspier DEN HAAG (ANP) - Amsterdam krijgt er behalve de al toegezegde uitbreiding van het aantal cellen nog eens 72 cellen in de Bijlmerba jes extra bij voor het vasthouden van mensen in voorlopige hechte nis. Van die cellen zullen er 48 op korte termijn ter beschikking ko men, de overige 24 zullen in de eer ste helft van 1985 in gebruik kun nen worden genomen. Dit is het resultaat van het over leg tussen de regering en de ge meente Amsterdam over de pro blemen rond de harddrugs in de hoofdstad, dat gisteren is gevoerd. Volgens het ministerie van justitie is de zeer ernstige situatie in Am sterdam aanleiding voor het ne men van een aantal maatregelen die moeten bijdragen tot een zo ef fectief mogelijke-aanpak van deze problematiek. Verder is besloten dat het justi tiële apparaat in het arrondissment Amsterdam extra mankracht zal krijgen voor de aanpak van enkele concrete knelpunten, zoals het gro te aanbod van zaken die niet kun nen worden verwerkt. HONGERSTAKING- Na veertien dagen vasten heeft vredesdemon- strant Frits in Woensdrecht gister avond zijn actie "beëindigd. Vanaf de ochtend na de ontruiming van het vredesactiekamp nam de hon gerstaker twee weken lang geen voedsel meer tot zich uit protest te gen de bewapeningswedloop, hon ger, het onrecht en de vernieling, niet alleen bij de ontruiming van het vredeskamp maar in de hele wereld. tijdelijk of blijvend kan worden be schadigd. De oorzaken zijn niet ge heel bekend, maar wel staat het vast dat vernauwingen van de sla gaderen die de hartspier van bloed voorzien, een belangrijke rol spe len. Bloedvatvernauwing kan ook op andere plaatsen in het lichaam schade aanrichten (hersenen, be nen, nieren). Door voorzorgsmaat regelen kunnen dus ook andere dan alleen hartziekten worden voorkomen, aldus de commissie. De commissie adviseert de ge zondheidsvoorlichting en -opvoe ding een plaats te geven in het on derwijs, verder de 'stop-met-ro- ken'-cursussen nieuw leven in te blazen, terughoudend vet- en zout gebruik te stimuleren en in be drijfskantines gezondere voeding in te voeren. Ook vindt de commis sie dat er op etiketten van levens middelen meer aandacht moet worden besteed aan de voedings waarde. Verder zou onder de aan dacht moeten worden gebracht dat het goed is ten minste drie uur per week aan sport, spel of recreatie te doen. HAARLEM - 'Dat is niet zo slim van u, om in reclamespotjes op te levisie te verschijnen terwijl u een wao-uitkering heeft'. De 54-jarige N.J. uit Zaanstad knikte bedrem meld na deze opmerking van de Haarlemse politierechter mr. Van Dorst. In 1981 en 1982 was J. in en kele reclamespotjes opgetreden, terwijl hij een wao-uitkering kreeg. Totaal had hij hiermee het rijk voor 9000 gulden opgelicht. N.J. kreeg twee weken onvoorwaardelijke celstraf opgelegd. Op de inkomensformulieren die hij maandelijks moest invullen had hij de verdiensten van zijn acteer prestaties of te laag of helemaal niet opgegeven. 'Ik geef het toe, ik heb een fout gemaakt', aldus de verdachte. HELMOND (ANP) - In de hal van een flatwoning in Helmond is dins dagavond laat een te vondeling ge legd meisje gevonden. Het meisje droeg een luier en was gewikkeld in een lichtkleurig herencolbert. Het was volgens de politie pas en kele uren oud. Het kind is opgeno men in het Lambertus-ziekenhuis in Helmond. Het is geheel gezond, aldus een politiewoordvoerder. Een onderzoek naar de identiteit van de ouders heeft geen enkel re sultaat opgeleverd. Het meisje heeft de naam Seline gekregen. (foto ANP) Boom op rails Ook de NS had last van het nood weer. Tussen Utrecht en Houten en tussen Geldermalsem en Cu- lemborg moest het treinverkeer een halfuur worden stilgelegd, om dat er takken op de bovenleidin gen waren beland. Op de lijn Har- derwijk-'t Harde kwam een boom op de rails terecht en tussen Drie bergen en Veenendaal ontstond een wisselstoring. Reizigers wer den met bussen vervoerd. In Elberg, Elspeet en Nunspeet viel de stroom enige tijd uit. Het noodweer bracht ook grote schade aan op campings op de Veluwe. Veel watersporters waren kwaad over het uitblijven van een storm- waarschuwing. Deze regeling werd enkele maanden geleden van kracht na de gebeurtenissen op het IJsselmeer vorig jaar, toen als ge volg van een plotselinge zware storm tien mensen verdronken. Scheveningen Radio, die met na me de recreatiewatersport via nood- en uitluisterkanaal 16 voor storm waarschuwt, was door het KNMI niet geïnformeerd. Volgens een woordvoerder van het KNMI bestond daarvoor geen enkele aanleiding omdat in alle weerberichten van gisteren „werd gewaarschuwd voor zware wind stoten en buien". ADVERTENTIE Toonzaal Voorhout HEROPEN0 MODEL "SCHUBERT'' 1 xits va 698,- 2 Hts v a. 1075,- 2V* zits v a. 1210,- 3 zits v a. 1290,- 4 zits v a. 1610,- bezoek een toonzaal of bel eerst 03450-17484*voor gratis dokumentatie model kunt U kiezen uit meer dan 60 In totaal zo n 400 kleuren/dessins. U vin. bekiedmgsstol die past bi| uw interieur. levert het betere zitmeubel rechtstreeks aan de konsument

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5