Binnenstadsschool: geen voorzieningen voor gehandicapten 'Bedrijf De Nobel desnoods sluiten' Verbouwing van Mostert- complex is goed mogelijk Commissie wijst bezwaren tegen flat in Stevenshof af C leiden GELUKKIG KUNT U NOG ZO'N CABALLERO VAKANTIESLOF MEENEMEND KROPSIA KOMKOMMER OC PEE STUK Exjot PPR-raadsUd Van Lint: DOORGEDRAAIDE PRUZENBD p/om/ 2So ANDUVIE H BEL POND u. SPINAZIE 0£1 HEEL POND ELK/O/, Bedrijvenbuurthuis en woningen WD, PSP en PPR niet akkoord 14 Breehuys In jongerencentrum Breehuys, Breestraat 19, is vrijdag de laat ste hard-rockavond van het sei zoen. De Rotterdamse band Vul ture treedt er op. Zaterdag is de laatste swingavond van het sei zoendie daarom een enigszins feestelijk karakter zal dragen. LVC In het Leids Vrijetijds Centrum is vrijdag de tweewekelijkse swingavond. De zaal gaat om tien uur open. Vegetarisch De vegetarische vrijdag in het vegetarisch-ecologisch eethuis van Repelsleel, Breestraat 19, be vat deze week Indonesisch eten. Van half zes tot half acht. Hortus-wandeling Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie afdeling Lei den organiseert zondag een wan deling door de Hortus Botanicus, Rapenburg 73. De wandeling staat onder leiding van natuur- gidsen en begint om tien uur. Deelnemers moeten zich telefo nisch tijdens kantooruren opge ven: 071-148333, toestel 6684, vra gen naar mevrouw J. Kruyer. Zomer zang avonden In de Baptistenkerk aan de Ou de Rijn worden komende zondag en 12 augustus zomer zangavon den georganiseerd. Oude en nieu we liederen worden dan ten geho re gebracht, begeleid door orgel, Jluit, viool of gitaar. De zang avonden, die een uur duren en om zeven uur beginnen, zijn voor iedereen toegankelijk. LEIDEN - De WD, de PSP en de PPR gaan niet akkoord met de nieuwe bin- nenstadsschool aan de Vliet als er geen voorzieningen in komen voor gehandicapten. Dat bleek gisteravond tij dens de vergadering van de raadscommissie ruimtelijke ordening, openbare werken en verkeer. Het bouwplan werd gisteravond aan de commissie gepresenteerd door architect Röling. De architect bekende tot zijn ver driet dat er geen geld was voor de gehandicaptenvoorzieningen. Ex tra voorzieningen, zoals een lift, zouden ongeveer 150.000 gulden gaan kosten. Het ministerie van onderwijs en ook de inspecteur voor onderwijs in de gemeente Lei den zouden volgens hem met een dergelijke uitgave niet akkoord gaan. Tijdens het overleg dat hij hierover had gevoerd, hadden het ministerie en de inspecteur erop aangedrongen de voorzieningen te schrappen. Het gevolg is wel dat gehandi capte kinderen niet naar de open bare basisschool kunnen, omdat er voor hen geen voorzieningen zijn. Op die voorzieningen is ook door het onderwijsteam aangedrongen. "Dit moet een openbare basis school worden voor de gehele bin nenstad. Waar zijn we dan mee be zig", vroeg de WD-er Zonnevylle zich af. Hij kondigde aan dat de WD niet akkoord zou gaan met het plan als de lift er niet in wordt ODeenomen. De la Mar (PSP) zei dat ook: "We hebben steeds ons mond vol over voorzieningen voor gehandicap ten. Er verschijnen steeds weer dikke rapporten, maar steeds wordt het weer tegengehouden als LEIDEN - Het oud papier- en me- talen be drijf van De Nobel moet worden gesloten als de door de ge meente opgelegde dwangsom niet blijkt te helpen. Dit zei het PPR- raadslid Van Lint gisteravond in de raadscommissie ruimtelijke or dening, openbare werken en ver keer. Omwonenden maken al jaren be zwaar tegen de overlast van de fir ma De Nobel aan de Zoeterwoud- seweg. Er is geluidsoverlast en los papier vervuilt de omgeving. De gemeente is al jaren bezig De No bel te verplichten zich te houden aan de wettelijke voorschriften die zijn vastgelegd in de hinderwetver gunning. Maar steeds blijkt bij controles dat de voorschriften wor den overtreden. SKL verhuist LEIDEN - De Stichting Kadercu- russen Leiden verhuist met ingang van 15 juli van Noordeinde 2a naar het gebouw van K&O, Oude Vest 45. Het telefoonnummer: 141141 of 141200. De SKL organiseert het komen de seizoen twee tweejarige part-ti me opleidingen: 'kreatieve handvaardigheid' en 'kreatieve be zigheidsbegeleiding'. De eerste cursus is bestemd voor mensen die in het jeugd- en jongerenwerk, club- en buurthuizen, het volwas sen- en bejaardenwerk en de ou derparticipatie werkzaam willen zijn; de tweede cursus is gericht op het begeleiden van mensen bij al lerlei activiteiten in bejaardencen tra, verpleeghuizen en ziekenhui- Dat leidde ertoe dat de gemeente een officiële aanschrijving de deur uit deed richting De Nobel. Daarin werd aangekondigd dat er een dwangsom van honderd gulden per dag zou worden geheven als De Nobel niet snel aan de voornaam ste voorschriften, die bedoeld zijn om de overlast weg te nemen, zou voldoen. De Nobel heeft de Raad van State echter gevraagd de aan schrijving te schorsen. En zolang daarover geen uitspraak is, kan de dwangsom nog niet worden gehe ven. Wethouder Peters zei gister avond te hopen dat er een voor de gemeente gunstige uitspraak komt in september. De dwangsom zal dan onmiddellijk worden opgelegd als er nog steeds voorschriften worden overtreden. Als dat ook niet helpt, moeten er andere maat regelen worden genomen, aldus Peters. Hij wilde echter niet zover gaan als Van Lint en weigerde nu al te zeggen dat het bedrijf dan moet worden gesloten. Omwonenden verweten gister avond de gemeente een lakse hou ding. De gemeente had het bedrijf al eerder kunnen sluiten. "In 1981 was er een gegronde reden en mo gelijkheid het bedrijf te sluiten. Sindsdien is de situatie niet verbe terd, maar verslechterd. Ik vind dat u een eind moet maken aan dit gesul en gesol", aldus een van hen. De behandeling van de gemeen telijke notitie over de overlast van de bedrijven aan de Zoeterwoudse- weg voor de omwonenden werd gisteravond niet afgemaakt we gens tijdgebrek. Na de zomer vakantie vergadert de raadscom missie verder over deze problema tiek. ADVERTENTIE het geld ter sprake komt". Ook Van Lint (PPR) wilde wel degelijk een lift. "Ik vind het een belache lijk argument als er wordt gezegd tegen gehandicapte kinderen: ga maar naar een andere school", al dus het PPR-raadslid, die vroeg of de gemeente zelf de lift niet kon betalen. Wethouder Peters wilde dat voorstel niet direct overnemen. "Ik kan de consequenties daarvan niet overzien", zei hij. Hij doelde vooral op de financiële gelijkschakeling van het bijzonder en het openbaar onderwijs. Als de gemeente extra geld geeft aan het openbaar onder wijs, zal dat ook moeten worden betaald aan de bijzondere scholen. Die kunnen het dan naar eigen goeddunken besteden. Compromis De commissie ging uiteindelijk wel akkoord met een compromis voorstel van Peters. De architect zal nu twee plannen maken: een zonder en een met lift. Ook zullen de extra kosten voor de lift worden berekend. De gemeenteraad moet dan na de zomervakantie uiteinde lijk het besluit nemen. De nieuwe binnenstadsschool vervangt het huidige complex van de Lucas van Leydenschool aan de Aalmarkt, de Drie Oktoberschool aan de Drie Oktoberstraat en de kleuterschool De Boterbloem aan de Rijnsburgersingel. Deze fusie partners vormen samen een nieu we openbare basisschool. Redelijke staat Door de jaren heen is de bouw kundige staat in een redelijke toe stand gebleven, ondanks het veel vuldig en intensief gebruik. Veld man concludeert dan ook dat he complex als bedrijfsverzamelge bouw kan worden gebruikt. Ook een buurthuis kan er worden ge vestigd, evenals acht woningen. Veldman heeft drie alternatieve plannen globaal uitgewerkt. Het eerste plan omvat een bedrijfsver zamelgebouw en een buurthuis dat in de panden Middelstegracht 83a/ 83b moet komen. De binnenplaats zou in dit plan overdekt blijven. De tweede variant verschilt al leen wat betreft de binnenplaats van het eerste plan. De gehele bin nenplaats zou worden leeggesloopt en niet overdekt zijn. Zo wordt het mogelijk daar auto's te parkeren en te laden en lossen. Zolders In het derde plan zijn ook acht driekamerwoningen opgenomen, die op de zolders moeten komen. De zolders zijn niet zo geschikt als bedrijfsruimte, maar kunnen daar entegen goed gebruikt worden voor woningbouw. Een bijkomend voordeel is dat er ook buiten de be drijfstijden mensen in het gebouw zijn. Dat maakt het "een levendig deel van de stad" en er is controle op het gebouw, aldus Veldman. Verder draagt het rijk ook eerder bij in de kosten als de woningen in Zwartwerkers aangehouden LEIDEN - Twee rechercheurs van de Gemeentelijke Sociale Dienst hebben in Urk vijf Leidenaren aan gehouden, een 48-jarige aannemer, zijn twee zoons en drie bouwvak kers. Zij waren daar bezig aan een karwei. De laatste drie genoten een uitkering van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid in Amsterdam en de Gemeentelijke Sociale Dienst te Leiden. Tegen de werkgevers en de uit keringstrekkers is proces-verbaal opgemaakt wegens valsheid in ge schrifte. De ten onrechte genoten uitkeringen zullen worden terug gevorderd. Weer auto's opengebroken LEIDEN - De Leidse politie stelt vast dat steeds vaker auto's wor den opengebroken. Vannacht was dat weer vijf keer het geval. Onder meer aan de Morsweg werd een be stelwagen opengebroken waaruit gereedschap ter waarde van zo'n tweeduizend gulden werd ont vreemd. Blikschade na botsing op Plesmanlaan LEIDEN - Twee personenauot's liepen gisteren op de Plesmanlaan flinke blikschade op, toen een 55-jarige automobiliste uit Ter Aar niet in de gaten had dat een voor haar rijdende automobilist stopte voor het oranje verkeerslicht. Zij klapte met haar voertuig op de auto van de 25-jarige Wassenaarder, die daardoor over de stopstreep werd gedwud en prompt automatisch werd gefotografeerd (wegens 'rijden' door rood licht...). Geen van beiden werd gewond. Op de foto de auto van de Ter Aarse vrouw. (foto Holvast» het plan worden opgenomen. Het bedrijfsverzamelgebouw zou opgesplitst moeten worden in ver huurbare eenheden van ongeveer honderd vierkante meter. De inde ling moet zo flexibel zijn dat door het verwijderen van een tussen wand ook grotere ruimten kunnen worden geschapen. In het buurthuis komt een grote activiteitenruimte, een kleuter- en kinderruimte, een stafruimte, een cursusruimte en een keuken die ook als bar kan fungeren, aldus het plan van Veldman. Het rapport van de Leidse archi tect bevindt zich nu in de ambtelij ke molen. Het is de bedoeling dat in september een ambtelijk voor stel komt aan B en W en de ge meenteraad, die dan een beslissing nemen over de toekomst van het Mostertcomplex. LEIDEN - Het is heel goed moge lijk het Mostertcomplex aan de Ir. Driessenstraat, de Uiterstegracht en de Middelstegracht te verbou wen tot bedrijfsverzamelgebouw, buurthuis en acht woningen. Dat concludeert het architectenbureau Veldman in een rapport dat giste ren verscheen. Veldman schrijft dat het gebouw "in redelijk goede staat" verkeert. Hij heeft een aantal mogelijke in delingen van het gebouw gemaakt. De verbouwing van het gebouw zal tussen de twee en drie miljoen gul den kosten, waaarvan een deel be taald kan worden uit diverse subsi dieregelingen van het rijk. Het Mostertcomplex is ver noemd naar het verhuisbedrijf dat eind jaren '50 het gebouw in ge bruik nam. Daarvoor maakte het onderdeel uit van de conservenfa- briek Tieleman en Dros. Wanneer het precies is gebouwd, heeft Veld man niet kunnen achterhalen. Alle archiefstukken, zoals de oorspron kelijke bouwtekeningen, zijn bij de stadhuisbrand in 1929 vernietigd. LEIDEN De bezwaren van be woners van de wijk De Ijsbaan in de nieuwbouwwijk Stevenshof te gen de bouw van een flat met zes woonlagen in de omgeving worden ongegrond verklaard. De raadsco- missie ruimtelijke ordening, open bare werken en verkeer ging gis teravond akkoord met een derge lijk voorstel van B en W. De omwonenden die daar een huis hebben gekocht, vinden dat de flat zonlicht wegneemt, zijn bang voor overlast zoals in de Me- renwijk, vrezen dat er te weinig parkeerplaatsen zijn en denken dat hun huis in waarde daalt. Boven dien wijzen ze erop dat toen zij hun huis kochten er geen sprake was van een flat. Wethouder Peters had geen en kele boodschap aan de bezwaren. "Van onze kant zijn nooit de ver wachtingen gewekt dat er laag bouw zou komen", aldus de PvdA- er. Bovendien was de project-ont wikkelaar, Bouwfonds Nederland se Gemeenten, op de hoogte van het feit dat er een flat kwam. Die uitspraak was voor een van de be- Meer Leids nieuws op pagina 11 zwaarmakers aanleiding op te mer ken: "Maar dat betekent nog niet dat wij, de aspirant-kopers, op de hoogte waren". De bewoners beriepen zich bo vendien op deinformatiekrant over de nieuwbouw in Stevenshof die door de gemeente is uitgege ven. Daarin staat dat 35 procent van de woningen gestapelde laag bouw zou zijn "in het algemeen drie vier bouwlagen". Volgens Peters en vrijwel alle commissiele den sloot die zinsnede zes bouwla gen niet uit. De enige die vond dat de bezwa ren van de omwonenden wel ge grond waren, was het CDA-raads- lid Vink. Hij zei er overigens bij dat dat geen standpunt was van zijn fractie, maar een persoonlijke stel- lingname. Alle andere partijen gin gen wel akkoord met het voorstel van B en W om de bezwaren onge grond te verklaren. Het ontwerp van architect Róling voor de binnenstadsschool aan de Vliet, met aan weerszijden de bestaande grachtenhuizen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3