Wassenaarse Weile herrijst in park Buitenklimek AZL wellicht gered 'Vet jaar voor paardenmarkt' Matte Laura Tijdens plaatselijk Paupop-festival Door giften en halveren van het aantal Noordwijkse bedden Plannen voor ldnderdagverblijf PAGINA 2 Stad en rand DONDERDAG 12 JULI 1984 De vlaggen van de Laura, Al phens beroemde fietsvierdaagse, hangen halfstok. Het dodelijke ongeluk van dinsdagochtend houdt de 1375 deelnemers ern stig bezig. Laura-bestuurder H. Dirkzwager omschrijft de stem ming tijdens deze 37ste editie van de tourtocht met 'mat'. Gelukkig hebben de fietsers wel veel begrip voor het be stuursbesluit om, na de dood van de 17-jarige Alphense, een streep te zetten door alle festiviteiten rond de fietsvierdaagse. Alleen de activiteiten op het Lauraplein kunnen niet worden terugge draaid: daar heeft het bestuur geen vat op. Het besluit heeft de juiste snaar getroffen, constateerde Dirkzwager toen hij gisteroch tend voor het begin van de twee de dag bulletins uitdeelde met de beslissing. "Ik heb niet één wanklank gehoord. We kregen juist veel adhesiebetuigingen van verschillende ploegen", ver telt hij in het Alphense gebouw Nabij, terwijl steeds meer Lau- rianen hun 'binnenkomststem per komen halen. Veel fietsers zijn doornat. Want met het weer was het gisteren zo nu en dan flink mis. Tot het mid daguur was er niets aan het handje. Vervolgens viel er een matig buitje. Van twee tot drie uur deden opklaringen vermoe den dat de weergoden hun goede humeur hadden teruggevonden. De Amerikaan se Laura-fietser David Mintz. compleet met 'achteruitkijk- bril': "Als ik ge ruis of andere ge luiden achter me hoor hoef ik alleen maar even met mijn ogen te draaien". (foto Wim Dijkman) Maar na drieën brak de hel pas echt los. Enorme windstoten, een zelfs voor Nederlandse be grippen gigantische hoosbui, lichtflitsen en een dreigend ge donder maakten het leven van de Laurianen flink zuur. Tour de France Ondanks deze snelheidsbeper- kende invloeden vertelt Dirk zwager dat er ook deze tweede dag hard is gereden. Er heerst volgens hem een Tour de France geest. Hij schat het daggemiddel de van de snelste Laurianen op 30 kilometer per uur. Bij de stempelpost in Bilthoven, na vijftig kilometer, zijn er al fiet sers die zo'n anderhalf uur te vroeg zijn. Toch is er volgens Dirkzwager veiliger gereden' dan dinsdag, toen de rit grotendeels door de kuststreek voerde en regioge meenten aandeed als Leider dorp. Die dag mopperde hij "dat het verkeersgedrag van de Lau rianen met het jaar verslechtert. Ze denken blijkbaar dat ze voor die 17,50 gulden inschrijfgeld ook een soort van algehele ver keersvrijheid kopen". "Als ze na een overtreding door de politie worden aange houden dan verdedigen ze zich met de stelling dat ze de Laura fietsen", klaagde hij. "Fietspa den? Ze zien ze niet eens liggen. Het recreatieve element wordt steeds meer naar achter gedron gen. Mensen die onderweg even afstappen, even gaan zitten, die zijn er bijna niet meer. Het gaat er steeds meer om dat die 100 of 150 kilometer zo snel mogelijk worden afgelegd". Achteruitkij kbril Volgens Dirkzwager én vele fietsers was deze tweede rit wat betreft het landschap de mooiste van de vier. "Mijn vrouw, die be zig is met een Laura-film, vertel de me dat van de opnamen van vandaag een prachtige natuur film kan worden gemaakt". De ruim honderd kilometer lange tocht voerde onder meer naar Loenen, Bilthoven en Vleuten- De Meern, vlakbij het prachtige kasteel in de buurt van Haarzui- len. Bij de stempelpost in Vleuten- De Meern steelt de Amerikaan David Mintz de show met zijn bril met achteruitkijkspiegeltjes. Hij gelast ons zijn bril heel se rieus te nemen. Die heeft niets met show te maken, drukt hij ons op het hart. "Zodra ik geruis of andere geluiden achter me [hoor hoef ik alleen maar even rnet mijn ogen te draaien om te Kveten wat er achter me gebeurt". Wij Nederlanders kijken in dergelijke gevallen achterom, maar dat is volgens Mintz niet veilig. Ook mag niet worden ge lachen om zijn helm, die het mid den houdt tussen doormidden gezaagde kokosnoten en een te groot uitgevallen tropen-hoofd deksel. Het ding is wel degelijk functioneel, weet hij. WIM KOEVOET Voorschoten verwacht grote aanvoer VOORSCHOTEN - Er is weer hoop voor de Voorschotense paar denmarkt. Magere jaren waarin zich in de Voorstraat slechts hier en daar een paardenlijf vertoonde, lijken voorbij. De organisato ren hopen op 28 juli maar liefst tweehonderd paarden en pony's te kunnen begroeten. De paardenmarkt wordt dit jaar kraampjes staan. Ook krijgt het namelijk op zaterdag gehouden heeft dus geen concurentie te ver wachten van andere markten, zoals vorig jaar. Toen lokte een markt in Den Bosch vele handelaren weg. Nu hoopt organisator Van Beest op een levendig handjeklap. Vol gens dit bestuurslid van het comité tot instandhouding van de paar denmarkt zijn de jaren voorbij dat plaatselijke manegehouders met scheepsladingen paarden op de markt af kwamen met als enige doel: een dagje pronken op de markt en lekker de aanvoerpremie in ontvangst nemen. Deze premie bedraagt een tientje voor paarden en vijf gulden voor pony's. Ook vo rig jaar hanteerde het comité deze tarieven. Niet uit zelfvertrouwen, maar meer uit bittere armoede. De vette jaren voor het comité zijn voorbij. Sterker nog: wanneer dit jaar meer dan 500 paarden en pony's langs komen is het comité failliet, heeft Van Beest uitgerekend. Natuurlijk, men verdient een flinke duit aan het verhuur van staanplaatsen op de Voorstraat en het kermisterrein bij de sporthal, waar van woensdag 25 juli tot en met zaterdag 28 juli W7" W7- WASSENAAR - Maanden lang werden Wassenaarse popbands in heel Neder land aan de borst gedrukt. Men sprak van een 'Wasse naarse Welle', een vernieu wende stroming in de pop muziek. En de bands wer den enthousiast onthaald in radioprogramma's en mu ziektempels als het Amster damse Paradiso en Paard van Troje in Den Haag. door Fred Schoorl Zelfs mochten zij een langspeel plaat maken. Net nu de belangstel ling lijkt weg te ebben, slaan ze te rug, op het zogeheten Paupop-fes tival in het Park "De Paauw". Za terdagmiddag treden daar de vol gende, Wassenaarse, bands op: Bells of Home, Ohne Zeit, Com ma's, Ensemble Pittoresque, VUE en Too Mad. Ook de gitarist Jan Gemke treedt op tijdens het festi val dat wordt georganiseerd door de jongerencentra 'Tent' en 'Time Out'. Is er een nieuwe Welle op komst? Organisator en drummer van Com ma's, Asscheman, reageert terug houdend. Hij noemt de term Was senaarse Welle "ietwat overspan nen": "Het is eerder een geslaagde publiciteitsstunt", begint hij. "De VPRO repte ervan, omdat ze de si tuatie van een rechts dorp met een contra-reactionaire muziekscène wel bijzonder vond. Muzikaal ge zien waren we hier ook wel een an dere weg ingeslagen. De ritmebox stond centraal in de composities, harmonie was vaak zoek en de zang had een ondergeschikte rol". Relativerend merkt hij op dat dit niet altijd een bewuste keuze was: "Vaak koos men voor de oplossing om te ontkomen aan de wurgende greep van een gebrek aan muzikaal onderwijs", zegt hij. "Desalniette min werkte het soms verfrissend". Nieuwe wegen Op dit moment is weinig over van deze frisse golf. Niet alleen is de landelijke belangstelling ver dwenen, ook hebben veel bands de zaken die eerst kenmerkend waren voor de Wassenaarse Welle, over boord gezet: "De melodie begint haar rol op te eisen, de harmonie krijgt meer aandacht, de zang wordt belangrijker en de beper kende ritmebox heeft een bijrol toebedeeld gekregen. Men gaat zich nu zelfs bekwamen in de mu ziektheorie", aldus Asscheman. Hij juicht deze ontwikkeling toe. Volgens hem moeten de bands blij ven doorgaan met experimenteren en zoeken. Veel van deze zoekac ties zullen op poten worden gezet in de oefenruimtes in het gebouw Nieuw Nijevelt. Asscheman is zeer gelukkig met deze ruimtes, waarin de afgelopen jaren volgens hem veel is ontstaan. Zo hebben de 'Bells of Home' er uitputtend geoefend. Ook deze week zijn de bandleden bezig: op een benauwd zoldervertrek van het gebouw bereiden ze zich voor op hun optreden tijdens het Pau pop-festival. Ze beschouwen dit optreden als een come-back. Ze stonden namelijk een tijdje op non-actief door het vertrek van gi tarist Paul van Horn. Hij verruilde de Bells of Home voor de begelei dingsband van Hans ('Annabel') de Booy, maar is inmiddels weer te ruggekeerd, vol frisse ideëen. De band zal dan ook met nieuwe num mers op de proppen komen. Ook de Bells ontkennen dat er sprake is van een Wassenaarse Welle: "Zoiets bestaat niet, het is hoogstens een toevallige omstan digheid dat Wassenaarse bands de aandacht opeisten", aldus Van Hom. Toch vindt hij de Wassenaar- De Wassenaarse (Welle?) popband de 'Bells of Home', zaterdag te zien tijdens het Paupop-festival. V.l.n.r van Hom, Jan Heijnen, Rob de Winter en Leon Verkade: "De Wassenaarse situatie is bijzoner". (foto Paul se situatie bijzonder. Hij valt Bells- collega Verkade dan ook bij wan neer deze oppert dat "het niveau van muziekbeoefening hoger is dan bijvoorbeeld in Den Haag. Er zijn hier enkele bands met serieuze kwaliteiten en een selectieproces-is nog steeds gaande tussen en binen de formaties". "Dat zal uiteindelijk kunnen leiden tot een nog hoger niveau", voegt Van Hom toe. Kneuterig Het plaatselijke Paupop-festival hoeft wat betreft 'De Bells' echter niet grootser en professioneler te worden: "Het moet dorps >blijven. Een lekker kneuterige Teun Pomp gezelligheid moet er hangen", zegt Van Hom ironisch. Organisator Asscheman heeft het over een "kleinschalig, dorps gebeuren". Dat de Wassenaarders dat niet al tijd zo hebben opgevat bleek drie jaar geleden bij de geboorte van het festival. Toen in het centrum van het rustige dorp spontaan een popgebeuren ontstond, wist de be volking zich geen raad. Men ver gaapte zich bij het podium in de Langstraat aan de bont uitgedoste muzikanten, die op deze wijze hun bijdrage levenden aan de Kulturele weken van Wassenaar. De organi sator van deze weken, de Kulturele Kern Wassenaar, nam de toegewor pen handschoen direct op. Zo ver goedde hij de vervoerskosten van de muziekapparatuur. Het jaar erop werd de popmu ziek een vast onderdeel van het programma in de Kulturele We ken. Vorig jaar kreeg het festival zijn vaste stekje in park "De Paauw" en werd aldus de naam Paupop geboren. Enkele honder den bezoekers bezochten het park. Ook dit maal hoopt Asscheman op een grote publieke belangstelling. Aan de reclame zal het niet lig gen: zaterdag rond het middaguur zullen de plaatselijke slagwerkers Asscheman, Aufdembrinke en Verkade voor een luidruchtige ou verture zorgen op de drumstellen. De laatste hoopt dat de geluidsgol ven tot in het park 'De Paauw' zul len doordringen... Politie pakt Leiderdorpse exhibitionist LEIDERDORP - Een 31-jarige Leiderdorper is gistermiddag door de politie op heterdaad betrapt toen hij zijn geslachts deel toonde aan een jong meis je. Het meisje fietste nietsver moedend op het landweggetje 'De Nieuweweg' in Leiderdorp toen de man het portier van zijn auto opensloeg en haar in verle genheid bracht. Na de aanhouding bekende de man vaker in Leiderdorp jonge voorbij fietsende meisjes te hebben verrast. Hij deed dit gewoonlijk in de middaguren vanuit zijn auto. NOORDWIJK De buitenklimek voor langdurig zieke kinderen in Noordwijk kan misschien behou den blijven als onder meer het aan tal bedden daar wordt verminderd van 30 naar 15. Daarmee zou onge veer acht ton per jaar kunnen wor den bezuinigd. Dit verklaarden gis teren vertegenwoordigers van de stichting instandhouding bui tenklimek voor kinderen in Noord- wijk tijdens een bijeenkomst in de ze kliniek. De directie van het Academisch Ziekenhuis in Leiden (AZL) wil de kliniek in Noordwijk opheffen vanwege de bezuinigingen van het rijk. Sluiting van de buitenkliniek zou volgens het AZL een bespa ring opleveren van 1,2 miljoen gul den. Het AZL moet in totaal 10 mil joen gulden bezuinigen. De stichting onderhandelt met de directie om samen een manier te vinden waarmee sluiting van de kliniek kan worden voorkomen. Met de besparing van acht ton en met het geld dat is bijeen gebracht door acties en giften denkt de stichting voldoende te kunnen bij dragen aan de bezuinigingen. Bij het bedrag van 1,2 miljoen In Zoeterwoude-dorp gulden dat het AZL met de sluiting van de buitenkliniek denkt te be sparen, plaatst de stichting trou wens vraagtekens. Als de Noord wijkse kliniek dichtgaat wordt op het terrein van het AZL in Leiden een tijdelijke voorziening voor chronisch zieke kinderen inge richt. De kosten daarvan moeten volgens de stichting van de bezui niging van 1,2 miljoen gulden wor den afgetrokken. Ook hierover wordt nog met het AZL onderhan deld. Uniek De stichting instandhouding buitenkliniek voor kinderen in Noordwijk waarin een aantal verontruste ouders zich heeft ver zameld wil sluiting van de kli niek voorkomen omdat de kliniek volgens haar uniek is. Chronisch zieke kinderen kunnen er in eén 'normale' en rustige omgeving worden verpleegd. De ouders zijn bang dat deze manier van verple gen op den duur verdwijnt als de Noordwijkse kliniek verhuist naar het terrein van het AZL in Leiden. Directeur J.H. Peters van het AZL gaf gisteren toe dat verhui zing van de kliniek naar Leiden in derdaad een verslechtering bete kent. Maar hij vindt het geen on verantwoorde achteruitgang. Hij staat overigens sympathiek tegen over de acties van de stichting. Pessimistisch voegde hij er aan toe dat de directie vooralsnog geen an dere uitweg ziet dan de kliniek in Noordwijk te sluiten. Maandag is een actieweek be gonnen om geld bijeen te brengen voor de buitenkliniek. Op en rond het terrein van het kinderzieken huis wordt een groot aantal activi teiten gehouden. De stichting heeft uit het hele land giften binnen ge kregen. Gisteren overhandigde het centrum voor ruimtevaartonder zoek Estec een cheque van 25.000 gulden. Hoeveel geld inmiddels bijeen is gebracht, wil de stichting nog niet zeggen. Wel is afgesproken dat het geld, als sluiting van de kliniek niet kan worden voorkomen, wordt besteed aan een vergelijk baar doel. Met de grote geldschie ters mensen en bedrijven die meer dan 10.000 gulden hebben ge schonken zal dan vooraf worden overlegd of zij zich in dat alterna tieve doel kunnen vinden. vrijwillige bijdragen van een hon derdtal Voorschotenaren. Die lo pen op tot duizend gulden. Geldkraan Maar de geldkraan moet wijdo pen voor een demonstratie door 80 Welshponies, 's avonds van zeven uur tot half negen in de Voorstraat. Bekende ruiters als de Nationaal kampioene vierspanrijden, Mieke Tergouw (17), komen niet gratis springen en figuurrijden in enkel-, dubbel- en vierspan. Ook moet geld op tafel komen voor prijsjes voor het traditionele koekslaan, van elf uur tot half een in de Voorstraat en het standwer kersconcours, van negen uur tot twee uur in de Schoolstraat. Min der kostbaar is het traditionele be klimmen van de dorpstoren onder leiding van Joop Peeters. Deze ac tiviteit, gehouden van half elf tot half een, levert zelfs iets op: een reisje naar de top kost een kwartje. Desondanks verwacht Peeters een grote toeloop. Het comité heeft dan ook besloten de kerk als wachtka mer in de richten: mensen die niet in de rij willen staan, kunnen bin nen luisteren naar de plaatselijke cantor-organist H. Walvaart. Hij speelt werken van Sweelinck, J.S. Bach en. Max Reger op het kerkor gel. Een stuk klassieker in ieder ge val dan het optreden van het dixie- land-orkest 'West coast Jazz Band'. Dit orkest fungeert als hekkeslui- ter: het speelt 's avonds van negen tot twaalf uur in de Voorstraat. Of het publiek behoefte heeft aan een dergelijk programma weet Van Beest niet. De bezoekerscijfers ge ven in ieder geval weinig houvast: ook in magere (paardenharen stroomde het publiek toe: "Het is ieder jaar stervensdruk. Ik denk dat hier jaarlijks zo'n 25.000 men sen komen. Vooral ook veel oude Voorschotenaren komen terug. Zij bezoeken hun familie en lopen eens lekker rond". Sponsors Of ook Van Beest op de dag van het paard lekker zal rondstappen, weet hij nog niet. Indien mocht blijken dat financiële wolken zich boven het comité samenpakken, gaat het comité vlug op zoek naar een sponsor, zo hebben de be stuursleden tijdens vergaderingen besloten: "Begin dit jaar zagen we al aankomen dat we het in de toe komst misschien niet gaan red den". Bij de gemeente aankloppen om subsidie lijkt het comité geen goe de zaak. Vanaf 1960, toen het comi té wefd opgericht, heeft het nim mer de hand opgehouden. Op ei gen houtje heeft het de markt groot gemaakt die eind jaren '50 leek te zijn ingestort. Op de Voorstraat stond in die tijd op de achtentwin tigste juli nog maar één paard, dat van groentehandelaar Bertus van der Meij. Deze paardegek verloor nooit het vertrouwen in de zevenhonderd jaar oude markt, hoe schamper voorbijgangers ook* lachten en hoe raar de gemeente ook opkeek wan neer Bertus weer kwam smeken om een gespannen touwtje waar aan hij zijn trö*uwe viervoeter kon vastknopen. En Bertus kreeg ge lijk. Het comité, dat in de rijke ja ren zestig gokte op de welvaart en de sluimerende behoefte aan vier voeters, slaagde er snel in de markt flink groot te maken. Een markt met vierhonderd paarden en po ny's was geen uitzondering. DONDERDAG Filmhuis LVC, Breestraat 66: 'II mo menta de la verita' van Francesco Rosi, 20 en 22.15 uur. Leidsc* Werkgroep Homoseksualiteit, Caeciliastraat 18: soos, 21-1 uur. Oegstgeest Gemeenteraad in gemeentehuis: 19.30 toewijzing en onderwijs in Ambachts- en Baljuwhuis, Voorstraat 12: 20.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: 6 tot 13 juli door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, Lei den, tel. 120552. Apotheek Linneaus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. ZOETERWOUDE - Twaalf Zoeterwoudse en vrouwen willen in hun woonplaats een dagverblijf voor kinderen van nul tot vier jaar op poten zetten. Omdat de gemeente pas verder wil praten over het plan wanneer duidelijk is dat er behoefte is aan zo'n opvang, heeft de 'belangengroep' diverse oproepen in de pers geplaatst. Deze oproepen leverden echter nauwelijks reacties op. Toch zijn de twaalf er nog steeds van overtuigd dat de behoefte aan een dergelijke opvang groot is. "We denken dat er in Zoetcrwoude vaders en moeders zijn die hun kinderen tijdens werkzaamheden in een dag verblijf willen onderbrengen", zegt een woordvoerster van de belangengroep, die het dagverblijf het liefst in de centraal gelegen dorpskern wil realiseren Concrete plannen in die richting zijn er echter nog niet. Wél heeft de groep sinds kort contact met peuter speelzaal 'De Floddertjes' uit Zoeterwoude-dorp. De peuterspeelzaal voelt er wel iets voor om samen te werken met de nog op te richten crèche. Mevrouw Ates, bestuurslid van de peuterspeelzaal. "Nadat ik een oproep van de belangengroep las, zocht ik direct contact met hen. De peuterspeelzaal is be doeld voor kinderen van twee-en-een-half tot vier jaar en de crèche voor nul- tot vierjarigen. Die leeftijden overlappen elkaar" Zij stipt aan dat in het peuleron derkomen 'Ons Huis' ruimte genoeg is voor de slaap- en eetruimten die een crèche nodig heeft. Zoeterwoudenaren die iets zien in een dagverblijf in hun dorp kunnen contact opnemen met de initiatief nemers: telefoon 01715-1476. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Witte Singel 1. 2311 BG LEIOEN Telotoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur i zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bi) Restitutie is niet toegestaan incassokosten Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien een maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt Kwartaalabonnement 63.10 Com Per post 85.50 W F Maandabonnement 21.21 A A M Hoenson-de Graatl (randgem.) P C Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941. tst 219 Aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen Rome. Madrid. Mexi'

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2