Miles Davis herwint zelfvertrouwen Kunst te kijk Stuk Fassbinder kost operadirecteur baan Veelsoortig werk op aantrekkelijke 'Haagse Salon' 'Man with the horn' grote trekker op North Sea Jazz Fotograaf Brassai overleden Raad voor de Kunst adviseert uitbreiding dansopleidingen DONDERDAG 12 JULI 1984 Radio - tv - kunst Omstreden ontslag in Frankfort FRANKFORT (UPI) - Twee jaar na de dood van de Westduitse re gisseur Rainer Werner Fassbin der heeft een stuk van zijn hand de algemeen-directeur van de opera van Frankfort de kop ge kost. De uit zeven leden bestaande raad van beheer van de 'Alte Oper' besloot eenstemmig Ulrich Schwab op staande voet te ont slaan, omdat hij het stuk van Fassbinder dat als antisemitisch was veroordeeld, wilde laten op- Schwab, die de opera bestuur de sinds zij in 1981 ten koste van 200 miljoen mark uit de as ver rees, heeft zijn ontslag gekregen nadat hij de gemeente had be schuldigd van het uitoefenen van censuur door zich te verzet ten tegen de eerste uitvoering van Fassbinders 'Het afval, de stad en de dood'. Het spel werd in 1975 geschre ven maar nooit opgevoerd van wege zijn inhoud. De schurk in het stuk is een wellustige, rijke. op wraak beluste joodse specu lant die de armen van een stad - gemakkelijk te herkennen als het huidige Frankfort - uitbuit. Walter Wallmann, de christen democratische burgemeester van de stad had, samen met de sociaal-democraten en de plaat selijke joodse gemeente het ar gument aangevoerd dat het stuk neo-nazistische gevoelens kon aanwakkeren. In een korte ver klaring bij het ontslag van Schwab zei Wallmann dat het ge meentebestuur geen vertrouwen meer in hem had. De afdeling Frankfort van de Groenen beschuiigde het stads bestuur van politieke inmenging in de zaken van de opera en de vereniging van Duitse schrijvers protesteerde tegen 'een nieuwe poging om de produktie van een provocerend en polemisch to neelstuk tegen te houden'. Burgemeester Wallmann haal de ter verdediging van zijn standpunt Joachim Fest aan, de auteur van een befaamde biogra fie van Hitier en mede-uitgever van de hoog aangeschreven Frankfurter Allgemeine Zeitung, die het stuk van Fassbinder noemt: ,Een voorbeeld van links fascisme en radicale chic'. In het stuk neemt de jood - want zo wordt het personage ge noemd - dingen in de mond als: „Het doet mij niets als kinderen huilen en de bejaarden en zieken lijden". „De jood" koopt oude huizen, sloopt ze en bouwt er met grove winst nieuwe voor in de plaats „De gemeente beschermt me", zegt hij. „Zij moet wel. Want ik ben een jood". Rainer Werner Fassbinder. die een veertigtal films maakte, stierf in 1982 op 36-jarige leeftijd aan een fatale dosis slaappillen en drugs. B en W van Amsterdam willen niet dat 'Centrum' verdwijnt AMSTERDAM (ANP) - B en W van Amsterdam vinden dat To neelgroep Centrum in afgeslankte vorm moet blijven bestaan. Volgens het college moet de belangrijke functie die de groep heeft voor het Nederlandstalige toneel behouden blijven. Het college wijkt met dit standpunt af van de adviezen van de Amsterdamse Kunstraad en de Landelijke Werkgroep Toneelbe- stel, die hebben voorgesteld Centrum op te heffen. Volgens de Kunstraad bestaan er al lang twijfels over het functioneren van het gezelschap en zijn er te weinig argumenten gevonden om Cen trum opnieuw het voordeel van de twijfel te gunnen. De raad is dan ook van mening dat de subsidie aan de groep gestopt moet worden en dat het geld gebruikt moet worden voor andere initia tieven. B en W van Amsterdam zullen hun standpunt meedelen aan het ministerie van WVC. Ook zullen zy een voordracht aan de gemeen teraad doen voor behoud van een afgeslankt Centrum. Over die afslanking zullen binnenkort gesprekken gevoerd worden. DEN HAAG (GPD) - Komend weekeinde, van morgenmid dag 13 juli zes uur tot zondag nacht twee uur wordt het ne gende North Sea Jazz Festival gehouden. In alle zalen van het Nederlands Congresgebouw in Den Haag, op een dakterras en in het tuinpaviljoen, zal zich weer een evenement afspelen dat zijn gelijke niet kent in de jazzwereld. Zeshonderd arties ten, supersterren, nieuwko mers, u kent de terminologie inmiddels wel. Geen superla tief kan teveel zijn bij het aan prijzen van dit kolossale staal tje organisatiedrift van de Haagse promotor Paul Acket. Oud en nieuw, rijp en groen wen telen in bonte schakering in het rond in deze heksenbrij. Wat kleine hintjes bij het uitzetten van een route kunnen dan van dienst zijn, want het is uitgesloten dat u zelfs maar een kwart van het aanbod ziet. Maar voor dat we - zo subjec tief als maar kan - enige vingerwij zigingen verstrekken, lijkt het geen al te boude veronderstelling dat maandagmorgen - na afloop van de negende editie van het festi val - kan worden geconcludeerd dat dit de beste van alle North Sea- festivals is geweest. En dat kan al leen al op het conto van Miles Da- vis geschreven worden. De meester van de trompet, een van de laatste levende legenden uit de rijke geschiedenis van de jazz, komt naar Den Haag, en overigens naar de meeste Europese zomer festivals van dit jaar. Miles lijkt be vangen van nieuwe levensdrift, schuwt het contact niet meer met zijn publiek en loopt uitdagend rond, wetend dat hij weer een band om zich heen heeft vergaard die door zijn sterke rockjazzgeluid res pect af kan dwingen. Over twee jaar wordt Davis zestig, maar zijn jaren zijn hem veel minder aan te zien dan bij zijn terugkeer naar de podia nu iets meer dan een jaar ge leden. Davis heeft in de tussentijd veel vuldig getourd en tijdens het spe len zijn zelfvertrouwen terugge vonden. Kortgeleden, ter gelegen heid van zijn verjaardag (25 mei), inviteerde hij een Amerikaans ka- bel-tv-net tot het maken van een kort gefilmd portret. Omdat de rechten hiervan helaas niet be schikbaar zijn, zult u de beelden voorlopig niet te zien krijgen, maar de opnamen zijn zo niet sensatio neel, dan toch op zijn minst opmer kelijk. Het is werkelijk wonderlijk om The Man with the Horn met dat krakende, schurende geluid te ho ren filosoferen over de rol die vrou wen in zijn leven hebben, zijn rela tie tot beeldende kunst en hem zijn anecdotisch gekleurde herinnerin gen aan de andere jazzcats te horen vertellen. Over Herbie Hancock bijvoor beeld, een van de beste pianisten over wie Davis de beschikking heeft gehad: Als we naar Duits land gingen, dan herinnerde Han cock zich hoe in dat land er bij de kinderen wordt ingehamerd hoe ze piano moeten leren spelen. Als wij daar optraden, dan merkte je daar het effect van op Herbie. We speel den bijvoorbeeld een ballad, My Funny Valentine. En als hij dan een pianosolo moest geven, dan hing hij de slippen van zijn jas over de kruk stroopte de mouwen iets op en maakte er een pianoconcert van. Herbie, zei ik dan, het is alleen maar My Funny Valentine. Maar hij ging door, op alle 88 toetsen. Herbie, zei ik dan weer, het is niet Rachmaninofs 67e pianoconcert". Reputatie Miles Davis komt naar Den Haag met zijn vaste band, die naast hem gitarist John Scofield, saxofonist Bob Berg, drummer Al Foster, bas sist Darryl Jones, toetsenman Bob by Irving en percussionist Steve Thornton omvat. Davis over Sco field, een gitarist die al een stevige reputatie genoot voordat hij bij Mi- les speelde: „John Scofield speel de zo ver na de tel, dat als je je naar hem zou richten het metrum zou verliezen. Eens per maand, eens per veertien dagen, zo nu en dan je moet het niet te vaak willen doen - herinnerde ik 'm eraan: John, speel precies op de beat, op de tel. Nu doet hij dat". Behalve Miles, bevat North Sea Jazz feitelijk teveel om een selectie te kunnen beargumenteren. Het programma-overzicht alleen al is voldoende om gefrustreerd te ra ken. Laten we daarom niet stil staan bij de bekende namen, die spreken voor zich. Een persoonlijk advies dan maar. Op de eerste dag, vrijdag de dertiende, moet U oog hebben voor al het mooie, grote van de dag even aanlopen bij Cecil Taylor Max Roach, de soepele Braziliaanse tovenaar Hermeto Pascoal, Little Milton en Candy Dulfer, Hans Dulfers talentvolle altsax spelende dochter. Op zaterdag 14 juli heeft het nau welijks zin om Carrouselzaal I te verlaten, maar de hergeboorte van Mahavishnu Orchestra, de aanwe zigheid van een percussiepaleis in de vorm van de Toneelzaal en Ab dullah Ibrahim in Carrouselzaal I laten je al weinig keus. Op de afsluitende zondag is de keus nog moeilijker af te wegen, maar mandolinespecialist David Grisman was nooit eerder in Ne derland te zien. Voorts weet je nooit of de legendarische jazzmusi ci die zich vergaren onder vlag van Hall of Fame, de Vocal Summit, the Texas Tenors en het J.C. Heard Sextet ooit weer in Nederland zul len optreden. En tot slot mag U al niet ontbreken bij dr. John. ex- Fats Domino-trompettist Dave Bartholomew en Lester Bowie's Brass Phantasy. En waarom zou U in bed liggen na 28 uur live-muziek als het Franse performanceorkest Urban Sax het evenement maan dagochtend vroeg afsluit? Tentoonstelling 'Nieuwe Haagse Sa lon 1984'. Plaats: Pulchri Studio (Lange Voorhout 15), Haagse Kunst kring (Denneweg 64) en Arti et In- dustriae (Denneweg 7) in Den Haag. Tot en met 22 juli. Geopend: di. t/m za. van 11-17 uur, zo. van 13-17 uur DEN HAAG - De Haagse Kun stenaarsverenigingen Pulchri Studio, Haagse Kunstkring en Arti et Industriae hebben een prima initiatief genomen: zij zet ten een nieuwe Haagse Salon op. Een 'nieuwe', want de Haagse Salon (ingesteld in 1950) is sinds 1969 niet meer gehouden. Nu is er dan weer een begin gemaakt met de hervatting van die tradi tie. Bij het begrip 'salon' moet men denken aan een expositie waar voor kunstenaars vrijelijk werken mogen inzenden. De in stelling als zodanig is Frans van origine, en bestaat al vele eeu wen. Een commissie bepaalt wat er uiteindelijk komt te hangen: dit om redenen van plaatsge brek, maar soms ook wel om een bepaalde smaak te handhaven of te vestigen. Er zijn nogal wat strubbelingen geweest in het verleden rondom die salons. Hierbij moet men denken aan frustraties bij afgewezen kunste naars, die van de weeromstuit dan maar tegen-salons organi seerden, aan heftige polemieken over smaakkwesties, en dergelij ke dingen. De geschiedenis heeft in elk geval geleerd, dat afgewe zenen later toch veel beroemder kunnen worden dan de uitverko renen op zo'n salon. De selecties zijn dan ook altijd van betrekke lijke betekenis. Dit laatste geldt ook voor wat nu in Den Haag aangetroffen kan worden. Dit blijkt trouwens te meer uit het feit, dat de jury die bij deze expositie prijzen moest uitdelen, bezwaar had tegen de voorselectie van de commissie. Méér dan duizend werken kon den zij bij hun beoordeling niet betrekken' Alle beeldende kunstenaars uit de regio Den Haag, en kunste naarsleden van de organiserende verenigingen, mochten werken inzenden. Toegepaste kunst en gebruikskeramiek werden niet toegelaten. Men heeft het gewe ten: 575 kunstenaars zonden in totaal 1463 werken in! De toela tingscommissie (vijf leden tel lend) heeft hieruit 324 creaties geselecteerd die men kan bekij ken in de drie verenigingsgebou wen. De reeds genoemde jury (vier beeldende kunstenaars en een museumdirectrice) kenden drie hoofdprijzen toe en enige materiaalprijzen. De waarde van de toegekende prijzen, evenals die van de selec tie, moet men zoals gezegd, als zeer betrekkelijk zien. Persoon lijk vind ik de werken die hoofd prijzen kregen (schilderijen van Urs Pfannenmüller, Dora Dolz en R. uit den Bogaard) in elk ge val zeker niet de meest interes sante die in Den Haag te zien zijn. De evenwichtige gecompo neerde verwerkingen van het on derwerp 'vuilnisbelt' door Pfan nenmüller zijn dan nog wel enigszins origineel te noemen, maar ik zou graag die mensen de kost willen geven die zich hier nu werkelijk door geraakt voe len. En wat er nu zo bijzonder prijzenswaardigs is aan de ruige klodderwerken 'Stilleven' van Dolz en 'Zoals de wind waait, in verf gezet' van Uit den Bogaard (dit laatste nota bene met bijna- citaten uit het werk van J. Toor- op) is mij een raadsel. Hoe dit alles ook zij: bijna ie dere kunstliefhebber moet zijn hart wel op kunnen halen op de ze tentoonstelling, want het aan bod aan kunst is bijzonder geva rieerd. De muren hangen tjokvol met beeldend werk in lagen bo ven elkaar, en overal verspreid staat (in verhouding helaas te weinig) beeldhouwwerk. Im pressionistische en expressionis tische werken, meta-, foto- of fantastische realistische kunst, allerlei abstract werk, neon- kunst, (quasi primitieve kunst, en nog veel meer treft men aan in de drie gebouwen. Em men komt overbekende namen tegen als Herman Berserik, Diana Van- denberg en Pat Andrea. Maar het werk van vele minder bekenden verdient minstens evenzeer de aandacht. Werk van Leidse kunstenaars Een overzicht van werkstukken op de Haagse Salon is ook te vinden op deze tentoon stelling. Zo hangt er van Marijke Verhoef een tweetal figuratieve, kleurrijke plak/schilder/krijt- werken met de titels 'Het spel' en 'De voordracht II': mooie voor beelden van een originele artis tieke kijk op de realiteit. En de tekening "Nieuwbouw/oude hui zen' van Paul Stikkelorum - een kunstzinnig uitgewerkte bouw kundige tekening, zou men kun nen zeggen - is het bekijken ook zeker waard. voor deze grootse (en allezins voor herhaling vatbare) salon. De drie te trekken verenigingsge bouwen liggen vlak bij elkaar, en wat is aangenamer dan een wan delingetje in dit mooie stuk Den Haag? Mucha Overigens kan men van 28 juli tot en met 19 augustus in Pulchri Studio de door de Benelux rei zende tentoonstelling van werk van Alfons Mucha genieten. De Tsjech Mucha (1860-1939) was één van de belangrijkste kunste naars van de Art Nouveau. Hij werkte onder meer vele jaren in Parijs, en werd vooral beroemd door zijn affiches met geïdeali seerde vrouwenfiguren. Mucha hield zich echter ook bezig met toegepaste kunst (ramen, meu belen, sieraden, interieursverzor- ging), waarvoor deze decoratieve en fantasierlijke stijl zich uitste kend leent. De expositie omvat ruim honderd uiteenlopende werken en wordft begeleid door een fraaie catalogus. ANTOON ERFTEMEIJER PARIJS (Rtr/AFP/UPI) - Jules Ha- lasz, onder de schuilnaam 'Brassai' pionier van de documentaire foto grafie en gevierd fotograaf van Pa rijs bij nacht, is op 84-jarige leeftijd aan een hartverlamming in Nice overleden. Brassai was geboren in Brasov (vandaar zijn pseudoniem) in Transsylvaniê -- nu Roemenië. Hij woonde het grootste deel van zijn leven in Parijs en verwierf er een reputatie als fotograaf van wat hij noemde 'de kleine luiden' van de Franse hoofdstad: de artiesten in de cafés, prostituées en zwervers. Hij was een van de eersten in zijn branche die het potentieel van de kleinbeeldcamera uitbuitte voor het maken van spontane veeleer dan geposeerde opnamen. Hij leef de daarbij volgens zijn zeggen 's nachts en sliep overdag. Voordat Brassai naar Parijs ging, studeerde hij aan de Kunsthoch- schule van Berlijn, waar hij schil ders als Kandinsky leerde kennen. In 1964 publiceerde Brassai, die ook schrijver en beeldend kunste naar was, in 1964 zijn gesprekken met zijn vriend Picasso en in 1975 een boek over een andere vriend, Henry Miller. In 1968 kreeg Bras- sai's werk de eer van een expositie in het Museum voor Moderne Kunst in New York en in 1978 kreeg hij de Franse Nationale Prijs voor Fotografie. LEIDEN/REGIO - Twee Leidse schilders exposeren van 17 tot 29 juli in de Leidse Waag. Het gaat om Rachel Roesink en Will Sorel. Van daar het thema van de expositie: pastel en aquarel - Sorel en Rachel. In de verscheidenheid van de twee technieken zal de bezoeker een va riatie aan onderwerpen worden ge boden, zo belooft het kunstenaarst weetal. Er worden o.m. landschap pen, zeegezichten en stillevens op gehangen. De expositie zal dinsdagavond a.s. worden verricht door burge meester C.H. Goekoop. Schilderijen van Mense Jacob ten Hoeve en keramiek van Petri Voet zijn van 14 juli af te zien in de galerie van Henk de Greef in Was senaar. De opening is zaterdagmid dag (van 5 tot 7 uur). De galerie aan de Schoolstraat is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur. Portretten, stillevens en land schappen van H. Jan Schouten en beeldhouwwerken van Cees Broehs vullen tot 1 augustus de ruimten van het Leiderdorpse ge meentehuis. Men kan er elke werk dag van acht tot vijf uur terecht. Kleuretsen en olieverfschilderij en van John E. Palmer zijn in de periode van 14 tot en met 29 juli te bezichtigen in 't Huvs Dever in Lis- se. Sinds verscheidene jaren heeft John Palmer zich verdiept in het karakter en de betekenis van de oudst bekende architecturale structuren in noord-west-Europa en daarbuiten, bekend als Megalie- tische monumenten In vele geval len staat het Megalietische monu ment centraal in Palmers werk, ter wijl de compositie soms ook aspec ten van het hedendaags onderzoek naar het betreffende monument bevat, of anderzins symbolische elementen omvat, die een verband leggen met de mystieke en eeuwi ge filosofie van de oudheid, terwijl andere werken ook de archetyi- sche beelden van liefde en dood behandelen. De mythisch-realisti- sche atmosfeer van het landschap zoals de kunstenaar die ter plaatse ervaart is bepalend voor Palmers werk. De openingstijden: dinsdag tot en met zondag van 2 tot 5 uur Het Museum Swaensteyn in Voorburg toont van 14 juli tot en met 2 september schilderijen van Jan Akkeringa(1894-1983) en Fol- Keri t'osü 1880-1954). Het werk van dit tweetal heeft een typisch Voor- burgs karakter Werk van zestien illustratoren cn objecten van Frans Kokshoorn zyn tot en met 19 augustus te zien in de expositieruimte van Schiphol. De illustraties worden voor allerlei doeleinden gebruikt, zoals platen hoezen, advertenties en affiches. In de objecten van de Voorburgse kunstenaar Frans Kokshoorn staan paraplu's centraal De Rotterdamse havens zijn nog steeds een inspiratiebron voor veel kunstenaars. Zo ook voor de Rot terdammer Rob van Geijn, voor wie vissers en schroot onderwer pen waren voor het onlangs afge legde eindexamen aan de Haagse kunstacademie. Dit werk, bestaan de uit zes etsen, zeven tekeningen en vier litho's, is tot 1 september te zien in de Sylvius-laboratoria aan de Wassenaarseweg. Fotografisch werk van Katwijker Hans Otto en Hillegommer Jan Dost vormen de expositie, die tot en met 26 juli wordt gehouden in het Zeeuws Kunstenaarscentrum m Middelburg De serie van Hans Otto is in kleur, die van Jan Dost in zwart-wit Laat eerstge noemde de mens nadrukkelijk weg uit zijn beelden, de laatste neemt hem er juist nadrukkelijk in op. De expositie omvat ruim veertig foto's. DEN HAAG (ANP) - De basisop leidingen voor het vak dans voor tien- tot twaalfjarigen moeten wor den uitgebreid in plaats van be perkt, bij voorkeur bij de muziek scholen en conservatoria. Die in Tilburg. Arnhem en Enschede die nen in elk geval te blijven bestaan. Dit stelt de Raad voor de Kunst in zijn gisteren uitgebrachte advies aan minister Deetman van Onder wijs, die in mei een notitie over de herstructurering van de toneel dansopleiding publiceerde. De Raad heeft er, gezien de be perkte mogelijkheden om het aan wezige talent te recruteren. grote bezwaren tegen dat bestaande ba sisopleidingen verdwijnen, zoals de minister wil. De voorgestelde concentratie van de vooropleidin gen voor twaalf- tot zeventienjari gen in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam acht de raad verder on voldoende doordacht. De Raad noemt het een illusie dat concentratie van vooropleiding en vakopleiding kan leiden tot ver korting van de opleidingsduur voor toneeldanser. Die zal acht tot negen jaar in beslag blijven nemen. De Raad is er voorstander van dat de docenten en studieleiders van de opleidingen voor een be paalde tijd, bijvoorbeeld vyf jaar, worden aangesteld met mogelijk heid van verlenging. Zodoende kunnen onderwijsgevenden vanuit de beroepspraktijk doorstromen Dat de docenten in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam automa tisch hun baan houden en die in Tilburg, Arnhem en Enschede de hunne even automatisch verliezen, komt de Raad als onjuist voor. Voor tot werkelijke herstructure ring van het dansvakonderwijs wordt overgegaan, moeten nog heel wat zaken worden opgehel derd, vindt de Raad. Hij stelt voor twee nieuwe werkgroepen in te stellen: de ene voor de moderne- toneeldansopleiding en de andere voor de opleiding van dansdoeen- ten. Ze moeten voor 1 januari 1985 een visie ontwikkelen ten aanzien van de scholing, de aansluiting op de beroepspraktijk en de bij- en na scholing. DIRIGENT OVERLEDEN - De pianist en dirigent Reginald Ste wart is na een langdurige ziekte op 84-jarige leeftijd overleden Stewart is tien jaar lang dirigent geweest van de Baltimore Sym phony Orchestra. In 1924 debuteerde hy als pianist in Londen. Later heeft hij als gast- dirigent verschillende grote orkes ten over de hele wereld gediri geerd.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17