3 Chequepoint: uitkijken geblazen voor de toerist m\ Japan presenteert zich in Rotterdam Wereldraad van Kerken benoemt Emilio Castro -C De kassa rinkelt bij wisselen geld chequepoint DONDERDAG 12 JULI 1984 Varia tfSjj AMSTERDAM (GPD) - Chequepoint is de naam van een internationale or ganisatie, die sinds kort ook in Amsterdam drie stadswisselkantoren heeft. Zeven dagen in de week open van 's morgens acht tot twaalf uur 's nachts. Een aardige servi ce, zo lijkt het op het eer ste gezicht. Drie wissel kantoren, die je zo binnen kunt lopen. Maar eenmaal binnen is het wel uitkijken gebla zen. Niet voor de Neder lander die wat buiten lands geld wil aanschaf fen, maar wel voor de ar geloze toerist die zijn pon den, marken of francs wil omzetten in Hollandse guldens. Want dan blijkt geld wisselen een uiterst lucratieve zaak. Voor Che quepoint, wel te verstaan. Want dan wordt er even een forse provisie bere kend. Wie na vier uur 's middags zijn buitenlands geld aanbied is liefst ne gen procent provisie kwijt. Amsterdam zit in zijn maag met deze negatieve toeristenservice. Chequepoint gooit er zelfs een huis-aan-huis verspreide eigen krant, Amsterdam Voice, tegen aan om zich te handhaven. Met de hartekreet dat de Nederlandse pers zich meer van haar verant woordelijkheid bewust dient te zijn. Verwijzend naar een ver meend ongegrond kritisch stuk in een landelijk ochtendblad. Een paar maanden in Nederland en nu al stormen van kritiek. Wie wind zaait, zal storm oogsten. - .1ij' door Huub Klompenhouwer De bedenkers van Chequepoint hebben vast en zeker veel mono poly of eenentwintigen gespeeld. Ontdekten, dat je als bank dan altijd goed uitbent en hebben dat ook in praktijk willen brengen. Om te beginnen in Hong Kong en Londen. Prest Oil Inc., een van de moedermaatschappijen staat ingeschreven in Panama, een van de kanaaleilanden, be kend als een fiscaal luilekker land. In Londen, waar ze 12 jaar ge leden begonnen, hebben ze in middels zo'n zestien vestigingen. In Hong Kong vijf. Amsterdam krijgt binnenkort mogelijk haar vierde stadswisselkantoor. Een voorspoedige groei. Hoewel, ma nager Paul Griffin kijkt wat zui nig als hem gevraagd wordt hoe de zaken gaan. Zouden toeristen dan toch slimmer zijn dan menig zakenman denkt? Want wie zijn dollars voor guldens omruilt bij Chequepoint wordt aardig geno men. Tarief Laten we de vergelijking maar even maken. Allereerst overdag. Wie bij een bank buitenlandse valuta inwisselt, betaalt daarvoor een bedrag van f 1,55, ongeacht de hoogte van het bedrag. Wie datzelfde doet bij een Grenswis selkantoor betaalt daarvoor een tarief dat begint bij twee kwar tjes voor een bedrag tot f 25,-, f 1,50 als het tot f 125,- gaat, f 2,- als het om meer dan f 125,- gaat. Gemiddeld wordt er voor zo'n f 200,- gewisseld, zo constateert Stadswisselkantoor Chequepoint: internationale organisatie. (foto GPD) men bijvoorbeeld bij de grens wisselkantoren. Dat zou dus be tekenen dat men daarvoor bij de bank f 1,55 provisie betaalt, bij het grenswisselkantoor f 2,-. Bij Chequepoint is dat bedrag liefst f 12,-. Tel uit de winst. Het is half vijf geworden. De bank gesloten. Pech. Dubbel pech, want nu is het tarief van Chequepoint geen 6 procent pro visie, maar 9 procent. Dus op een bedrag van f 200,- liefst f 18,-. Er is ook een andere kant. Als men bij Chequepoint buiten landse valuta wil kopen, wordt er - in tegenstelling tot de banken en de grenswisselkantoren geen provisie berekend. En dan kan men stellen dat Chequepoint dus voordeliger is. Inmiddels hebben de vestigin gen van Chequepoint tot nogal wat klachten geleid. Aan de kas sa van Chequepoint is met die klachten weinig te doen. Daar wordt simpelweg de tekst onderaan de koersenta- bel die in de hal van het kantoor staat. Daar staat duidelijk te le zen dat er een provisie van 9 pro cent berekend wordt en dus wordt de argeloze toerist geacht daarvan op de hoogte te zijn. En eenmaal gewisseld draait de geldschijf niet meer terug. Winkelstraat Paul Griffin heeft zijn kantoor gevestigd aan de Prinsengracht. In het statige pand van een be drijfsadviseur. Zelf bijna een jaar betrokken bij Chequepoint. Daarvoor had hij in Hong Konk nog een reclamebureau. „Drie principes liggen er ten grondslag aan onze bureaux de Change. Ten eerste de vestiging in een drukke winkelstraat, want geld- wisselen is een impulsieve han deling van mensen. Daar hebben ze niet lang over nagedacht. Ze zien iets en bedenken dan ineens hé dat wil ik kopen en willen dan geld hebben. Ten tweede de ope ningsuren. Dat moeten ook de tijden zijn dat de banken niet open zijn. Ten derde het niveau van de service. Wij selecteren heel zorgvuldig ons personeel". Ter verdediging van haar be leid roept Chequepoint bij mon de van manager Paul Griffin uit dat Chequepoint toch maar een unieke service geeft. Tot midder nacht geopend. Sinds kort zelfs op vrijdag en zaterdag de hele nacht. Maar dat is wel wat over dreven, want het is niet veel lan ger dan de openingstijden van de grenswisselkantoren, die al om zeven uur 's morgens beginnen en tot kwart voor elf 's avonds doorgaan. Aanvankelijk werd er ook voor het aankopen van de vreemde valuta diezelfde provisie ge vraagd. Maar daar is hij van afge stapt. So wie so omdat er nogal wat deining aan de kassa's was over die hoge kosten. Maar veel meer nog, omdat Griffin ook ont dekte dat hij daardoor minder kritiek kreeg van het Amster damse publiek. Dat laatste zal hij niet direkt toegeven. Wel zegt hij dat het ook een economische ma nier is om zelf aan het Neder landse geld te komen dat hij weer uit moet geven als die toe risten komen met hun buiten landse valuta's. De Amsterdamse VW zit een beetje met die stadswisselkanto ren van Chequepoint in de maag. Ook daar komen de klachten binnen. Herman Ter Balkt: „Sinds kort wordt er dan welis waar geen provisie meer ge vraagd op het aanschaffen van buitenlandse valuta, maar als VW richten wij ons natuurlijk in de eerste plaats op de buiten landse toerist. Dan zeggen we wel degelijk dat zo iemand one venredig zwaar moet betalen. Dat doet de naam Amsterdam geen goed". Woede Griffin reageert met Britse on derkoelde woede in zijn stem op die klachten die hem voorgelegd worden. Aanvankelijk probeert hij het door te zeggen dat er geen enkele bank is die klachten heeft. Dan heet het dat hij van de cliënten ook klachten krijgt over de VW, de grenswisselkantoren en bijvoorbeeld American Ex press. En tenslotte zegt hij dat juist deze week afgesproken was dat de verschillende partijen niet via de pers de klachten uit zou den spelen. De kritiek is Griffin ook wel wat koud op het dak gevallen. Zozeer zelfs dat hij zich geroepen voelde om in Amsterdam huis aan huis, in een oplage van 120.000, een vier pagina's tellen de krant te verspreiden onder de naam Amsterdam Voice. 'Price: 75 cents' vermeldt de kopregel nog. Maar het blad lag overal gra tis in de bus. De inhoud van die krant blijkt dan voornamelijk te bestaan uit verontwaardiging over een artikel in een landelijk ochtendblad, dat de vloer aan had geveegd met Chequepoint. En om zich schoon te pleiten worden achtereenvolgens loven de kritieken geciteerd van de aannemer die de verbouwingen pleegde voor Chequepoint, de broers die huisbaas zijn van het pand in de Leidsestraat, de ma kelaars die bemiddeld hebben bij het vinden van de panden in Amsterdam en wat personeel. En verder wat toeristen, die hun geld gewisseld zouden hebben bij Chequepoint. „Amsterdam, June 1984 no. 1" vermeldt het krantje nog. Be nieuwd wat de volgende editie van die reclame te melden heeft. Lezers schrijven CDA Homo mag worden geweerd', las ik in uw blad van 5 juli. Het CDA komt me hoe langer hoe meer de strot uit (was zelf lid van deze par tij). Ik word om bovengenoemde zo razend! Jezus noemde zo'n groep 'schijn heiligen - witgepleisterde graven, van buiten mooi, van binnen vol verrotting'. Mijn idee. M.C.J. Bosch Merelstraat 168 Leiderdorp Aanrander Naar aanleiding van een artikeltje in deze krant van 5 juli - een ver slag over de 28-jarige Amsterdam mer die wegens het plegen van een zestal aanrandingen veroordeeld gaat worden, maar die eerst nog door psychiaters onderzocht moet worden om te kijken of hij wel toe rekeningsvatbaar was - wil ik graag het volgende zeggen. Iedereen is verantwoordelijk voor zijn eigen daden, zelfs iemand die voor het plegen van een mis daad zich eerst volgiet met alcohol. Hij is immers toch degene die be sluit te gaan drinken. Psychiaters staan maar al te gauw klaar om ie mand zijn verantwoordelijkheid voor zijn daden 'weg te verklaren', mij miHii WIJSGEMAAKT WT iKuiïtë RODE KOOt KOM/ ..EN Ml/WT IK DOOR DE OOIEVAAR GEBRACHT m „£«M i) ZOUDEN Zi IK EEN HOLLE BOOMKSB&K GtVONDÉM/ .EN MIJ IN P6 P/6PVWÊS,'// het interessantste onderdeel van de manifestatie. De organisatoren verwachten dat honderdduizenden bezoekers graag de toegangsprijs van een rijksdaalder (kinderen half geld) voor het dorp zullen betalen. Vooral ook omdat het in delen uit Japan is overgekomen. Aan de voet van het kasteel van de Japan se industriestad en haven Osaka is al eerder een dergelijk dorp opge trokken. Een maquette van de ves ting is te vinden in Edomachi. Japanse ambachtslieden zullen typisch inheemse handarbeid de monstreren zoals zij dat ook nu nog verrichten. Bovendien bestaan er vele mogelijkheden echte Ja panse gerechten te proeven. Op diverse podia zullen voortdu rend voorstellingen en demonstra ties worden gegeven, zoals No- theater, poppentheater en theece remonies. Op 14 en 15 juli komen er Japanse trommelaars en op 21 en 22 juli zullen zwaarddansgroe pen aantreden. Het maken van poppen is een ge liefde hobby in Japan. Het hoofd van de beroemde Soshoinschool, Shoko Kawasaki, zal laten zien hoe in zijn land vroeger poppen wer den gemaakt. Vuurwerk Een van de hoogtepunten van ACHTERGROND 'Japan in Rotterdam' wordt het Ja panse vuurwerk dat op 17 augus tus om half elf 's avonds op het Leuvehoofd tegenover het Wil lemsplein op de rechter Maasoever wordt afgestoken.Dit wordt aange boden door de prefectuur van Osa ka. een bestuurlijk lichaam dat ver gelijkbaar is met Rijnmond. Voor Nederlandse begrippen is een vuurwerk van deze grootte zeer kostbaar. De Rotterdamse organi satoren schatten dat daarmee 350.000 gulden is gemoeid. hetgeen natuurlijk dwaas is. Pas als iemand verantwoorde lijkheid neemt voor zijn daden, heeft hij een kans weer in het reine te komen en dat lukt zeker niet als de schuld wordt afgeschoven op dingen als: hij heeft een slechte jeugd gehad, enzovoorts. Deze ontdekking haalde ik uit de boeken van de Amerikaanse filo soof L. Ron Hubbard. Paul Rood Laurierstraat 132 III Amsterdam ROTTERDAM (GPD) - Deze zo mer staat Rotterdam in het teken van Japan. Op tal van plaatsen in de stad worden evenementen uit het land van de rijzende zon geor ganiseerd. Afgelopen dinsdag is als belangrijkste onderdeel van deze Japan-manifestatie de Edomachi, een compleet antiek dorp, officieel opengesteld voor het publiek tot 26 augustus. De houten woningen, winkels en werkplaatsen zijn opge bouwd op het voormalige herten kamp aan het Weena, recht tegen over het Centraal Station. Een tweede belangrijke Japanse activiteit is in de Doelen, van 1 tot en met 19 augustus. Daarbij komt het moderne Japan aan bod door middel van tentoonstellingen, pre sentaties van steden, concerten en sportdemonstraties, waaronder die van judoka's en zwaarddansers. De Japan-manifestatie wordt georganiseerd door de Stichting Japan Totaal. Oorspronkelijk was zij een initiatief van drie particulie ren: Radboud Molijn, Arjen Seven- ster en Ruud Neutigem. De ge meente Rotterdam nam het later over. Handel De aanleiding is de herdenking van 375 jaar handelsbetrekkingen tussen Japan en Nederland. Op 20 augustus 1609 kreeg opperkoop man Nicolaas Puyck van shogun Tokugawa Ieyasu zelf de keizerlij ke handelspas, nadat deze hem met enkele andere Hollanders aan zijn hof in Fuchu had ontvangen. Dank zij dit document mocht Ne derland overal in Japan handel drijven. Vrijwel onmiddellijk opende de Verenigde Oostindische Compagnie een factorij in Hirado aan de Japanse zuidkust, waar Puyck met zijn schepen had aange legd. 'Japan in Rotterdam' is een kost bare manifestatie. Behalve de ge meente zijn ook het Nederlandse en het Japanse bedrijfsleven scheutig geweest met geld. Niet al leen bedrijven hier blijken het be lang van deze publiekstrekker in te zien. Molijn heeft de stellige in druk dat er in Japan veel belang stelling bestaat voor meer samen werkingsgebieden met Nederland, en in het bijzonder Rotterdam. Mo lijn baseert dat op de vele contac ten met Japanse bedrijven, die ves tigingen in ons land bezitten. De Maasstad speelt een belang rijke rol bij de handelsbetrekkin gen tussen Nederland en Japan. Driekwart van de goederen, die tussen beide landen worden uitge wisseld, wordt verscheept via de Rotterdamse haven. Rotterdam is overigens ook naar het achterland (Duitse Bondsrepubliek) een be langrijk distributiecentrum voor Japan. Trekpleister Tijdens de Japan-manifestatie in Rotterdam zullen ook voorstellingen Als toeristische trekpleister worden gegeven van het typisch Japanse No-theater, vormt de Edomachi ongetwijfeld scene. Emilio Castro, de 57-jarige me thodistische predikant uit Uru guay is vanmorgen tot secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken benoemd. Hij heeft al bijna twaalf jaar ervaring als staf lid bij die organisatie want in 1972 volgde hij de nu aftredende secretaris-generaal Philip Potter op als directeur van de Commis sie voor Zending en Evangelisa tie. Die functie vervulde hij tot 1 januari van dit jaar, waarna hij zich, blijkbaar in afwachting van het resultaat van zijn sollicitatie, in Lausanne aan verdere theolo- gische studie wijdde. Castro is een goedlachse man die uitstekend met mensen om kan gaan en zich in heel wat ta len kan redden. Hij studeerde theologie in Argentinië en bij Karl Barth in, Basel. Afkomstig uit een welgesteld milieu werd hij voor het eerst met de realiteit van armoe en structureel geweld geconfronteerd in Bolivia, waar hij predikant onder Indiaanse mijnwerkers was. Een belangrij ke factor in zijn eigen ontwikke ling was de teleurstelling over het afglijden van Uruguay, ooit het Zwitserland van Latijns- Amerika, in de richting van een ordinaire politiestaat. Castro schreef een paar jaar ge leden dat hij in zijn pastorale werk in de Latijnsamerikaanse situatie geleerd heeft dat evange lisatie het in ogenschouw nemen is van de werkelijkheid om ons heen vanuit de kennis van het verhaal van Jezus Christus. Deze verbintenis tussen spiritualiteit en sociaal maatschappelijke in zet, in hoge mate karakteristiek voor de koers van de Wereldraad, heeft Castro in verscheidene functies telkens opnieuw be pleit. Hij gaf les aan theologische op leidingen, speelde een rol bij de beginnende protestantse oecu mene in Latijns-Amerika en was vanaf 1961 zeer direct bij het werk van de Wereldraad betrok ken. Castro, die de vierde secreta ris-generaal van de Wereldraad wordt, wordt door vrienden en bekenden geprezen als een pas toor in hart en nieren, een hart stochtelijk vertolker van het evangelie en een zeer capabel theoloog. Van zijn organisatori sche kwaliteiten wordt minder hoog opgegeven. In Geneve hoopt men dan ook dat Arie Brouwer, de kandidaat die het tegen Castro moest afleggen, voor de Wereldraad behouden blijft. Brouwer heeft met zijn lei dinggevende kwaliteiten binnen een jaar naam gemaakt in de oe cumenische beweging. Hij is ad junct-secretaris-generaal. Emilio Castro is binnen de We reldraad steeds gezien als de man die nog het best in staat is een brug te bouwen naar conser vatievere stromingen binnen het protestantisme. Hij heeft veel contacten met dat deel van de Evangelicals, dat de Wereldraad nog niet volledig heeft afgeschre ven. Hij zal beter dan dr. Potter in staat zijn om deze stroming aan zich te binden. Sacharov - De Wereldraad van Kerken en de Russisch-Or- thodoxe Kerk zijn besprekingen begonnen over de Russische dis sident Andrej Sacharov en zijn vrouw Jelena Bonner. Formeel heeft de kerk niet gereageerd op de brief van 25 mei, waarin de Wereldraad zijn bezorgdheid uit sprak over de gezondheidstoe stand van de Sacharovs. Maar in gesprekken die nog gaande zijn, wordt deze zaak behandeld. Dit heeft Ninan Koshy, directeur In ternationale Zaken van de We reldraad, gisteren verklaard in Genève, waar het Centrale Comi té van de Wereldraad vergadert. Koshy had metropoliet Filaret van Minsk, hoofd van het bureau buitenland van de Russisch-Or- thodoxe Kerk, laten weten, dat de Wereldraad „verscheidene verzoeken" over de zaak had ont vangen. „Wij vertrouwen er op dat de autoriteiten de Sacharovs zo spoedig mogelijk toestem ming zullen geven voor een me dische behandeling naar het bui tenland te vertrekken". Koshy voegde er in zijn brief aan toe dat de bezorgdheid „louter humani tair" is. Gelijktrekken - Aartsbis schop Mar Julius Yeshud Cicek, het hoofd van de diocees Mid den-Europa en de Benelux van de Syrisch-Ortohodoxe Kerk heeft gisteren meegedeeld dat de synode in beginsel heeft beslo ten voor de christelijke feestda gen in het vervolg dezelfde data aan te houden als de andere christelijke kerken. Dit besluit moet nog worden bekrachtigd door de synode, die in februari wordt gehouden in Damascus. Besloten is om de paar jaar de bisschoppensynode in Neder land te houden. Tegen naakt - De waardig heid van de mens eist, dat hij zich gepast kleedt en gedraagt Dat schrijft de moraal theoloog Gino Concetti in een artikel in de „Osservatore Romano", de krant van het Vaticaan, waarin hij zich keert tegen het naakt i Volgens Concetti staat te nau we kleding of het openlijk ten toonstellen van het lichaam in te genstelling tot het ethos dat de menselijke waardigheid in stand wil houden. Hij meent, dat een christen nimmer mag afgaan op het instinct, dat hem van de rede scheidt. Hij roept de autoriteiten op de waarden van de mens die tot het algemeen belang beho ren. te handhaven Elke toegeef lijkheid op dit gebied leidt vol gens hem tot het gevoel dat alles mag en tot genotzucht. Beroepingsberichten. Ne derlandse Hervormde Kerk. Be roepen te Aagtekerke (toezeg ging) R. W van Mourik, kandi daat te Nieuwegcin. Bedankt voor Berkel en Rodenrijs G. A. van de Weerd te Ophemert. Nederlandse Gereformeerde Kerken Beroepen te Utrecht: M. R. van den Berg te Groningen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13