c Nieuw-Zeeland naar de stembus Protest tegen meubelcentrum in Leiderdorp Leiden wil schorsing D DE NATUUR ALS BUUR Flinke ruzie tussen partners cafébedrijf Labour leidt in enquêtes Honderd doden bij mijnramp in Taiwan DE TIJD KISEV1ERS DONDERDAG 12 JULI 1984 LEIDEN/LEIDERDORP - Het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland (GS) om een meubelcentrum toe te staan in Leiderdorp en Den Haag is "onvoldoende, on juist en onvolledig". Varia B en W van Leiden schrijven dat aan GS in een bezwaarschrift tegen de weigering om een verklaring van geen bezwaar, oftewel toe stemming voor de bouw, af te ge ven voor het meubelplan aan de Leidse Plesmanlaan. B en W heb ben overigens ook schorsing ge vraagd van het besluit van GS aan de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Indien het schor- singsverzoek wordt toegewezen, mag er niet worden gebouwd tot dat de Kroon een beslissing heeft genomen over het besluit van GS. Borden In Leiderdorp is men overigens niet zo bevreesd voor een eventue le toewijzing van het schorsings- verzoek. De borden waarop de komst van het meubelcentrum wordt aangekondigd, zijn vanoch tend geplaatst op het braakliggen de stuk tussen het IBIS-hotel en het Elisabeth-ziekenhuis. Leiden verwijt GS vooral dat er geen duidelijke afweging heeft plaatsgevonden tussen de diverse plannen voor een meubelcentrum. Bovendien is een rapport van het Centraal Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf, gemaakt in opdracht van de gemeente Leiden, niet betrokken bij het besluit. In dat rapport worden de gevolgen van een meubelcentrum in Leider dorp en in Leiden voor de binnen stad vergeleken. Het Leidse plan zou iets minder negatieve gevolgen hebben voor de binnenstad. Benzinestation B en W van Leiden wijzen er ver der op dat de aanwezigheid van het benzinestation aan de Plesman laan geen probleem is. De lpg-tank kan worden verplaatst naar de an dere kant. Waar het benzinestation zelf heen moet, is nog onbekend. De initiatiefnemer van het Leidse plan heeft verplaatsing van de pomp geëist, maar de eigenaar - het Motorhuis - ziet daar geen brood in. Opvallend in het bezwaarschrift is verder dat de gemeente Leiden de eerdere weigering om het be stemmingsplan te herzien intrekt. Die herziening is volgens GS nodig om de verkoop van andere artike len dan meubelen tegen te gaan, de zogenoemde branchevervaging. Tot nu toe vonden B en W van Lei den een dergelijke herziening niet noodzakelijk. De voorwaarden die de gemeente zou stellen in de erf pachtsovereenkomst en andere vergunningen zou de branchever vaging op grote schaal onmogelijk maken. Nu zeggen B en W echter bereid te zijn het bestemmingsplan aan te passen, al blijven ze erbij dat de eerdere regelingen voldoende waren. Binnen een of twee maanden zal het schorsingsverzoek worden be handeld door de afdeling recht spraak van de Raad van State. door J.P.H.M. Adema en H.A.J. In Den Bosch Eén van de grondstoffen waar de genotmiddelenindustrie gebruik van maakt is in de Leidse singels algemeen te vinden: kalmoes (Acorus calamus). Het is een moerasplant die oorspronkelijk uit de gematigde streken van Azië komt, maar hier redelijk goed wist te aarden. Alleen de voortplanting door zaden ge beurt hier hoogst zelden, maar dit wordt ruimschoots gecom penseerd door de vegetatieve voortplanting. In botanische tuinen is het wel eens gelukt om de planten zaad te laten zetten, maar dat betrof waarschijnlijk planten die recht streeks uit Azië ingevoerd wa ren. Een vruchtbare plant geeft na de bloei rode bessen te zien. De Westeuropese planten zijn, hoewel ze tweeslachtige bloe men bezitten, door een verande ring in het aantal chromosomen (ze zijn zogenaamd triploid) niet in staat om zaad te vormen. Kalmoes is familie van de aronskelk (Arum) en de fla- mingoplant (Anthurium) van de vensterbank. De witte, respectie velijk rode bloeischede die bij deze soorten de bloeikolf om geeft is bij kalmoes bladachtig doorgegroeid in het verlengde van de bloeistengel en als zoda nig niet zo snel als deel van de bloeiwijze te herkennen. Men kan hierin een voorbeeld zien hoe een zelfde orgaan verschil lende functies kan gaan vervul len: van insektenval en insekten- lokker tot een actief bij de foto synthese betrokken blad. Kalmoes komt van nature niet in Europa voor, maar is lang ge leden in onze streken ingevoerd vanwege zijn al dan niet werkelijk aanwezige medicinale werking. Van alle planten waar van bekend is dat ze opzettelijk ingevoerd en daarna verwilderd zijn wordt deze soort het eerst in de literatuur vermeld. De oudste betrouwbare vermelding is van Dodonaeus. In 1618 maakt hij ge wag van het voorkomen van kal moes in onze streken. Volgens de overlevering zou hij in de zes tiende eeuw door Clusius vanuit Wenen meegenomen zijn naar Leiden. Vanuit de Leidse Hortus zou de plant Nederland veroverd hebben. Alle planten in ons land zouden dan afstammen van deze eerste exemplaren; de medewer ker van het Rijksherbarium die wij hierover raadpleegden kon dit echter niet bevestigen. Ener zijds verklaart het feit dat ze één voorouder hebben wel dat er hier alleen onvruchtbare planten voorkomen, anderzijds is het aannemelijk dat er ook latere in voer plaatsgevonden heeft. In dat geval is het merkwaardig dat er in onze streken geen vruchtba re planten voorkomen. Gebruik De plezierige stoffen, waarom de plant algemeen gewaardeerd wordt, zitten vooral in de wortel stok. De wortelstok en ook de wat rimpelige bladeren versprei den een aangename geur, waar aan de plant direct te herkennen is. De bladeren van kalmoes lij ken op die van gele lis: de geur geeft echter onmiddellijk uit sluitsel. De mens wordt klaarblij kelijk vooral door de vluchtige oliën aangetrokken, die daarom ook wel in parfums worden ver werkt. Kalmoestinctuur werd vroeger gebruikt bij spijsverte ringsproblemen. Geroosterde en geconfijte delen van de wortel stok vonden eveneens aftrek, vooral als lekkernij. In oude kruidboeken wordt ge waarschuwd tegen het gebruik van de verse wortel, omdat hij "misselijkheid opwekt". Over de interpretatie van deze toestand verschillen de meningen. De ge waarwordingen die men dan krijgt vallen te vergelijken met die van LSD en zijn vooral visu eel getint. Welke stoffen uit de wortel hier precies verantwoor delijk voor zijn, is niet geheel duidelijk. Hoogstwaarschijnlijk is de combinatie van verschillen de chemicaliën uit de kalmoes- wortel belangrijk. Daarbij komt nog dat ons lichaam stoffen ver andert, zodat een verbinding die op zich zelf niet narcotisch is, omgezet kan worden in een pro- dukt met geheel andere eigen schappen. Beerenburg Of de voorouders van de destil- leerders van 'us nationoal sloks- ke' bovenstaande overwogen hebben valt te betwijfelen. De geur en het medicinale aureool zullen wel zwaarder gewogen hebben. Vast staat dat kruiden- drankjes, zoals Beerenburg, waarvan kalmoes één van de be langrijkste smaakmakers is, zich in een grote populariteit mogen verheugen. Eén van de verkoop- slogans betreft de ouderdom van het drankje. Ook dit is betrekke lijk. Zoals eerder vermeld ge schiedde inburgering van kal moes pas in de zeventiende eeuw. Daarna heeft het natuur lijk eerst enige tijd geduurd Een kalmoesplant met bloeikolf Pas later kwam het gebruik als genotmiddel in zwang. De drank voordat men de mogelijkheden ervan ontdekte. De eerste krui- dendrankjes zijn ongetwijfeld bedoeld geweest als medicijn. is overigens genoemd naar de Amsterdamse apotheker die voor het eerst het gedestilleerd heeft: Beerenburg. Het vond vooral aftrek bij Friese beurt schippers die de drank naar it Heitelan r De voorbereidingen op de bouw i zijn begonnen. Vanochtend werden e wordt aangekondigd. DEN HAAG/LEIDEN - Het voortbestaan van café-bar Vicolo '84 aan de Pieterskerkchoorsteeg in Leiden hangt aan een zijden draad nu pandeigenaar E. Kranen burg de president van de Haagse rechtbank in kort geding heeft ge vraagd om zijn voormalige partner P. Krekelaar uit de zaak te zetten. Omdat de brouwerij die aan het ca fé levert en er ook geld in heeft geinvesteerd, eerder heeft gewei gerd om met Kranenburg in zee te gaan, betekent inwilliging van het gevraagde vonnis mogelijk het ein de van het bedriif. Volgens Kranenburg komt Kre kelaar de afspraken niet na die aan het begin van de samenwerking tussen de twee zijn gemaakt. Met name het feit dat Krekelaar, die volgens afspraak de dagelijkse lei ding over de bar heeft, niet elke dag het kasgeld aan hem over draagt, zint hem niet. Maar hijzelf en zijn kennissen zouden ook eens door Krekelaar uit de bar zijn ver wijderd. Café-bar Vicolo '84 bestaat pas sinds 19 april van dit jaar nadat de twee huidige kemphanen waren overeengekomen samen in zee te gaan. Krekelaar zou 18.000 gulden bijdragen en de dagelijkse leiding over het bedrijf hebben en Kranen burg zou het pand beschikbaar stellen en de administratie doen. Om onduidelijke redenen zou in de nog niet getekende notariële akte van deze overeenkomst, de voor malige echtgenote van Krekelaar als vennoot worden opgevoerd Hieruit concludeerde gisteren op de zitting Krekelaars advocaat, mr. Hardingsveld, dat als Kranenburg de overeenkomst wil beëindigen hij die mevrouw Verhoeven moet dagvaarden en niet Krekelaar. De ze laatste was immers slechts be drijfsleider. Kranenburgs raadsman mr. Mul ler bestreed dit door erop te wijzen dat zijn cliènt slechts met Kreke laar heeft onderhandeld en afspra ken gemaakt en niet met mevrouw Verhoeven. „Mevrouw Verhoeven zou in de akte alleen maar als 'stro- vrouw' worden opgevoerd. Zij maakt het café slechts af en toe schoon". Maar Krekelaars advocaat ging in de tegenaanval met de stelling dat Kranenburg slechts een listig spel speelt om het bedrijf geheel al leen in handen te krijgen „Hij heeft zes tot zeven jaar geprobeerd om er een café te vestigen wat als gevolg van problemen met de brouwerij nooit is gelukt. Nu is de brouwerij er ingestapt omdat zij vertrouwen heeft in mevrouw Ver hoeven en poogt Kranenburg plot seling om het café alleen voor zich zelf in handen te krijgen", zo be toogde hij. Rechtbankpresident mr. Lyckla- ma doet 16 juli uitspraak. WELLINGTON (REUTER) - De Nationale Partij (NP) van Nieuw Zeeland krijgt het moeilijk bij de verkiezingen die aanstaande zater dag gehouden worden. De rege ringspartij ligt in de opiniepeilin gen ver achter bij Labour, de voor naamste oppositiepartij.'Een punt in het voordeel van de NP is de po pulariteit van haar leider, premier Robert Muldoon. Hij doet het bij het publiek veel beter dan David Lange, die sinds anderhalf jaar de Labourpartij leidt. Volgens een opiniepeiling van eind juni kan Labour rekenen op 48 procent van de stemmen. De NP zou slechts 36 procent van de stem mers achter zich krijgen. De rest van de stemmen wordt vrijwel ge lijk verdeeld over de Sociale Kre dietpartij en de jonge Nieuw-Zee- landpartij. Maar Muldoon behaalt de meeste punten als premier. Vol gens dezelfde peiling wil 26 pro cent van de kiezers Muldoon als premier, terwijl maar 17 procent de voorkeur geeft aan Lange als rege ringsleider. laire, ervaren leider, die kan bogen op een ervaring van negen jaar. Voor Lange, die zeven jaar geleden zijn entree maakte in het parle ment, is het de eerste verkiezings campagne als partijleider en zijn adviseurs maken zich zorgen over de moeite die het kost de Labour- leider geloofwaardig te laten over komen. De economische situatie is het belangrijkste punt in de verkie zingsstrijd. Muldoon schreef ver vroegde verkiezingen uit - anders waren ze vier maanden later ge houden - omdat zijn regering na het overlopen van één afgevaardig de van de NP haar meerderheid in het parlement kwijt was geraakt. Lange zei dat Muldoon wel verkie zingen uit moest schrijven vanwe ge zijn slechte economische beleid. „Hij keek naar de cijfers en zag dat hij niet in staat was een begroting in te dienen". De oppositie werpt Muldoon, die tevens minister van financiën is, voor de voeten dat hij de buiten landse schuld heeft laten oplopen. Defensie Ook wijst zij op de geringe econo mische groei, de ongekende rente standen en de werkloosheid van vijf procent, voor Nieuwzeelandse begrippen bijzonder hoog. Muldoon is niet ondersteboven van die kritiek. Hij wil, als hij her kozen wordt, zijn economische be leid voortzetten. Dat het met de buitenlandse schuld allemaal zo een vaart niet loopt bewijzen de goede rentetarieven waartegen Nieuw-Zeeland lenen kan en het aantal banken dat bereid is lenin gen te verstrekken, aldus Mul doon. Hij wees er op dat het be drag, dat geleend is voor grote energieprojecten, tegen 1994 11 miljard (nieuwzeelandse) dollar (ongeveer 21 miljard gulden) ople vert aan buitenlandse inkomsten. De kritiek op Muldoons econo mische beleid komt overigens niet alleen van Labour. Uit een opinie peiling van een tijdschrift dat zich op de zakenwereld richt, bleek dat 80 procent van de grote zakenlie den niet op de NP zal stemmen. „Gebrek aan visie en geen samen hangende economische strategie" kenmerken volgens de zakenlie den Muldoons beleid. kiezingsstrijd is de Anzus, het de fensie-verdrag tussen Nieuw-Zee land, Australië en de Verenigde Staten. Labour wil opnieuw over dit verdrag onderhandelen en een waterdichte garantie hebben voor het volledig handhaven van de in tegriteit en soevereiniteit van Nieuw-Zeeland. Ook wil Labour bezoeken verbieden van oorlogs schepen die door kernkracht wor den aangedreven of kernwapens aan boord hebben. De NP staat he lemaal achter de Anzus en heeft nooit bezwaar gemaakt tegen de bezoeken van door kernenergie aangedreven Amerikaanse marine- vaartuigen. Naast de NP en Labour doen en kele kleinere partijen aan de ver kiezingen mee. De pas opgerichte Nieuw-Zeelandpartij en de Sociale krediet-partij, die nu 2 zetels heeft, kunnen volgens de opiniepieling van eind juni rekenen op respectie velijk zeven en acht procent van de stemmen. TAIPEH (AP) - Reddingswerkers hebben de afgelopen nacht 67 do den geborgen uit de kolenmijn Mei-Shan die dinsdag door brand werd getroffen. Het dodental van de mijnramp is hiermee opgelopen tot 100, het hoogste aantal uit de Taiwanese mijnbouwgeschiedenis. Tweeëntwintig van de 125 mijn werkers die dinsdag door de brand werden overvallen zijn levend uit de mijn gehaald en het zoeken naar de drie die nog worden vermist duurt voort. Twaalf gewonden ver keren door kolendampvergiftiging en ander letsel, opgelopen toen de len van de mijngang instortten, in levensgevaar. De overigen verke ren volgens artsen in opmerkelijke goede conditie, gelet op de ontbe ringen die zij hebben doorstaan. De ramp in de Mei-Shan mijn, 50 kilometer ten noordoosten van Tai- peh, was het tweede grote mijnon geluk in Taiwan binnen drie we ken. Op 20 juni vonden 74 myn- werkers eveneens na een brand de dood in de mijn Hai Shan, ten zuid oosten van Taipeh. Op bevel van de regering zijn vandaag alle 124 mijnen in Taiwan gesloten voor veiligheidsinspec ties. Mijnen die onveilig worden geacht zullen voorgoed dicht gaan en ambtenaren of mijndirecteuren die de veiligheidsvoorschriften hebben verwaarloosd zullen streng worden bestraft. Bij de ingang van de mijn, waar sinds dinsdag enkele honderden familieleden en vrienden van mijn werkers bivakkeren, deden zich af wisselend uitbarstingen van vreug de en verdriet voor, telkens wan neer bergingsploegen met overle venden of familieleden een lid van de mijndirectie aan te vallen, om dat het reddingswerk naar hun me ning te traag verliep. De politie moest eraan te pas komen om de man te ontzetten. De gouverneur van de provincie Taiwan, Chiu Chuang-Huan, deel de mee dat de nabestaanden van omgekomen mijnwerkers een be drag van ongeveer 90.000 gulden zullen ontvangen. De reddingsploegen werden bii hun werkzaamheden gehinderd door de aanwezigheid van dichte rook, mijngas en verscheidene in stortingen die delen van de mijn gang blokkeren. Bovendien moest het reddingswerk gedurende de nacht ongeveer 30 minuten stil worden gezet omdat door overbe lasting van een aggregaat de stroom was uitgevallen. Wu Lung-Kwai, de eerst mijn werker die gisteren werd gered, verklaarde dat in de mijngang gro te paniek was uitgebroken toen de brand begon. Hij zei dat sommige van zijn collega's om hulp schreeuwden, terwijl anderen de namen van familieleden riepen en om genade smeekten. Hij zei zijn ondergoed te hebben uitgetrokken en met water te hebben door drenkt om er door te ademen toen hfj merkte dat in de gang koolmo noxide hing. Later ontdekte hij een ventilatie-opening, waar hy onder kroop tot hy werd bevrijd. 'Nu staan er achtenveertig fles sen champagne klaar', riep Ed Nij- pels na het kruisrakettenbesluit. Redeneren de liberalen niet al te lichtzinnig als het om de Bom gaat? Nee, meent Albert-Jan Even huis, vice-fractievoorzitter van de WD. 'Het liberalisme wordt ge kenmerkt door optimisme over de toekomst. We kunnen sterk relati veren'. VN voert een 'openhartig' ge sprek met de WD'er over de tot standkoming van het raketbesluit. Evenhuis toont zich content met de genomen beslissing; eindelijk wordt de aandacht eens afgeleid van de Amerikaanse inbreng in de kernwapenwedloop. De ogen zijn nu op Moskou gericht. En daar was het de liberalen om te doen, zo blijkt. VN-redacteur Hans Smits dook in het knipselarchief om op- en on dergang van de Amsterdamse commissaris Toorenaar te schet sen. De 'superspeurder' die twee keer de wereldpers haalde en voor al naam maakte als narcotic^jager Daarbij hanteerde Toorenaar onor thodoxe methoden, die bij zijn su perieuren verkeerd vielen. Het 'ko pen' van informatie werkte geruch ten over 'omkoping' in de hand Barbertje Toorenaar moest dus hangen, concludeert VN Verder in VN een gesprek van Bi- beb met Johnny Kraaykamp, die vindt dat de koningin eens het goe de voorbeeld zou moeten geven door een toneelstuk te bezoeken. 'Die taak wordt door haar verwaar loosd', aldus Kraaykamp. Ook een beschouwing over de oud-Amerikaanse president Tru man: een Democraat die wél won van een gedoodverfde Republi keinse tegenkandidaat. En een portret van de befaamde regisseur Steven Spielberg. Het kleurkatern is gewijd aan Het Scheren, zowel voor de man als voor de vrouw, met onder meer het verschil tussen de man die zich nat scheert en degene die een elek trisch scheerapparaat gebruikt. Haagse Post organiseerde een twistgesprek tussen CDA-kamer- lid Fred Borgman en huisarts Ken ter over vrijwillige euthanasie. Slotvraag aan Borgman, die vindt dat euthanasie verboden moet blij ven, of Kenter - die zelf enige ma len de omstreden levensbeëindi ging begeleidde - vervolgd zou moeten worden. Borgman: "Nee, nee, dat is onzuiver. Cru gezegd: ja, hij had achter de tralies moeten zit ten. Strikt genomen, kijkend naar de wet. Het is onzuiver om zo'n vraag aan mij voor te leggen. Ik ben blij voor de heer Kenter dat we hier in vrijheid hebben kunnen discussiëren". Verder in HP een schets van de ontvoering van de Nigeriaanse ex- minister van verkeer Umaru Dik- ko. Het verband tussen de (misluk te) ontvoering en de Nigeriaans-Is- raelische, op zijn mmst vriend schappelijke betrekkingen wordt gelegd. Tijdens de staatsgreep in Nigeria op nieuwjaarsdag ging het gerucht dat een aantal hoge Nige riaanse officieren, inclusief de chef-staf, regelmatige bezoekers van Israël was. Brugsma weet uit te leggen wat het belang is van het bezoek van Honecker aan de Bondsrepubliek in het licht van de Oost-Westver houding. Als er met de Sowjet- Unie geen ontspanningspolitiek te voeren is, dan maar met de rest van Oost-Europa, vindt Brugsma. Frank van Empel interviewde Marcel van Dam over het PvdA- plan voor een vijfurige werkdag. Interessant, maar interessanter nog de opmerking van zijn fractie genoot FYans Moor, die zegt: "Je weet toch wel waarom Van Dam zich nu ineens zo op die vijfurige werkdag stort hè. Hij wil bij die fe ministen in de gunst komen. Die steun kan hij gebruiken als hij Den Uyl wil opvolgen". Jesse Jackson prijkt op de om slag van De Tijd deze week als 'De vuist van zwart Amerika'. Een ver haal over zijn roerige verkiezings campagne voor het president schap. Hoe Jackson bewees 'dat macht in beginsel ook is wegge legd voor negers', maar hoe hij ook voor opschudding zorgde door zijn verondersteld antisemitisme, zijn contacten met een omstreden zwarte negerleider en zijn buiten landse avonturen. Ook een interview met theoloog Okke Jager, schrijver van het boek 'De dood komt altijd te vroeg en hij is volstrekt zinloos'. Hij is ervan overtuigd dat er mogelijkheden zijn het verouderingssysteem te rug te dringen: sterven is niet zo vanzelfsprekend "De berusting in de dood, die ooit komt, zit veel te diep bij de mensen", aldus Jager. "Waarom mag iemands gezonde begeerte op de wereld te zijn niet uitmonden in het verlangen er te blijven?" Van Arie Kuiper een verhaal over Israël, een land waar de natio nale economie een puinhoop is, de binnenlandse tegenstellingen tot ongekende hoogte zijn opgelopen en de standpunten van links en rechts voor eeuwig onverzoenbaar lijken. Een man op een terrasje: "Israël is een goed land, maar de religie veroorzaakt de moeilijkhe den. De joden denken dat het hele land van hen is. Dat is niet eerlijk". Verder in De Tijd: de magie van Else Mauhs en Amerikaanse pro paganda voor harttransplantaties. MACA71NF EM wijdt deze week een hele 'uitneembare' bijlage aan de Olym pische Spelen in Los Angeles, die in het blad worden omschreven als 'Coco-Cola Spelen'. De financiële organisatie van de Spelen is een bij uitstek commerciële aangelegen heid, waarbij de botteliers van de bruine priklimonade een promi nente rol vervullen met een inves tering van 105 miljoen gulden: 'Co la en The Games gaan al lang sa men, al van 1928 in Amsterdam af. toen wij Coca Cola in Nederland introduceerden'. Pierre Huyskens pleit voor terugkeer van de Spelen naar de bakermat: Olympia, en Oostduitse atleten steken niet on der stoelen of banken dat de absen tie van het Oostblok in Los Ange les hun bitter teleurstelt. In de bij lage wordt verder aandacht be steed aan de Olympische mode, di verse takken van sport en atleet Rob Druppers. Minister De Kong (sociale zaken en werkgelegenheid) verklaart in een interview volgend jaar te ho pen op een koopkrachtverbetering van 2 procent via een verlaging van belastingen en sociale premies. Hij is het niet eens met Wim Duisen- berg, president van de Nederland- sche Bank. die vindt dat de afstand tussen netto-minimumloon en laagste uitkering moet worden ver groot: "Ik vind dat het wettelijk minimumloon nu de norm moet blijven voor de laagste uitkerin gen". De Koning zegt na 1986 geen minister meer te willen zyn, wel plaatsvervangend lid van de vaste kamercommissie van landbouw. EM gaat ook in op de uittocht van topambtenaren naar het be drijfsleven, dat beter betaalt en be tere promotiekansen biedt. Ver der: de presidentscampagne bij de Democraten in de VS, een inter view met de nieuwe Surinaamse ambassadeur Heidweiler, het 'cy nisch' lage niveau van de westerse hulp aan hongerende vluchtelin gen in Afrika, en een interview met EG-industriecommissaris Etienne Davignon. Hervormd Nederland was niet tydig verkrijgbaar.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11