Grimbergen neemt eerste hindernis Nog conflict over arbeidsvoorwaarden Ook Olympisch comité China grof bedreigd Cricketteam verrast -c li In tennistoernooi van Warmond KNVB gaat voetbal 'verkopen' Geurtsen niet naar Spelen Tourspel dagprijs Bagni niet naar Napoli De Koning en de trendvolgers Dwangsom voor verkoop boek onder de prijs Nederland verdubbelt hulp aan Mozambique OPEC: olieprijzen gaan niet omhoog Vier weken respijt voor Rotterdam Terminal Sport DONDERDAG 12 JULI 1984 PEKING (Reuter/ANP) - De Ku Klux Klan toont zich schrif telijk in toenemende mate ac tief. De nationalistische, racisti sche, veelal ondergrondse be weging uit het Zuiden van de Verenigde Staten heeft het vooral gemunt op de Aziatische deelnemers aan de Olympische Zomerspelen in Los Angeles. Via dreigbrieven heeft het po gingen gedaan atleten uit Ma leisië, Singapore, Sri Lanka en Zuid-Korea af te schrikken. China voegde zich gisteren daarbij. In Peking bevestigde een lid van het nationale olympisch comité inderdaad een dreig brief van de Klan ontvangen te hebben. Over de inhoud wilde hij niets kwijt, wel dat het taal gebruik „bijzonder grof' was. China vaardigt een grote dele gatie van 225 atleten en 125 be geleiders af naar Los Angeles. Van de 225 atleten zijn sommi gen al in Californië en staan de anderen op punt van vertrek ken. Singapore, Zuid-Korea, in 1988 gastheer voor de Spelen, Maleisië en Sri Lanka verklaar den eerder dreigbrieven met het Klan-embleem te hebben ontvangen. „Als jullie honden naar de spelen durven te ko men, zullen jullie doodgescho ten of opgehangen worden", stond in de brief aan Seoel. „Zwarten en gelen zullen niet worden toegestaan te defileren in een Amerikaans stadion. We hebben de Russen gedwongen af te zeggen en zullen evenmin toestaan dat er zwarte of gele apen aanwezig zullen zijn". Een woordvoerder van het olympisch comité van Singapo re zei, dat zijn land de regering van de Verenigde Staten niet via officiële kanalen op de hoogte had gesteld van de dreigbrieven. „Wij hebben alle vertrouwen in het organisatie comité en de politie in Los An geles. Die zullen ongetwijfeld de noodzakelijke veiligheids maatregelen genomen heb ben". George Schulz, Amerikaans minister van Buitenlandse Za ken, zei bij doorreis in Singapo re, dat de dreigementen „zo be ledigend, gewelddadig en over dreven" waren, dat hij nauwe lijks kon geloven dat de Ku Klux Klan er achter zat. Schulz zei eerder van mening te zijn dat de brieven wijzen op een zorgvuldig opgezette hetze, die tot doel heeft de Aziaten vol te stoppen met misleidende infor matie. De minister weigerde daarbij de Sowjetunie openlijk als schuldige aan te wijzen. Wat Schulz in Singapore niet hardop durfde uit te spreken, deden zijn werknemers in Was hington wel. De Washington Post citeerde een vooraan staande ambtenaar van Buiten landse Zaken die de dreigbrie ven als een „Russische hetze,, betitelde. De Post had uitge zocht dat de brieven vanuit Vir ginia en Maryland verstuurd waren naar de Olympische co mités van Maleisië, Zimbabwe, Sri Lanka en Zuid-Korea. De Olympia-gangers van Zimbab we werden schriftelijk be dreigd, dat ze bij deelneming „in brand gestoken" zouden worden. Een woordvoerder van de ambassade van de Sowjetunie in Washington ontkende de be schuldigingen en kwalificeerde ze als „stupide". Verschillende leden van de Ku Klux Klan ant woordden op vragen van de Washington Post, dat de brie ven niet door leden van hun or ganisatie waren geschreven. De KKK veroordeelde dergelijke praktijken. In Abidjan werd gisteren be kend, dat Senegal en Kame roen eveneens dreigbrieven hebben ontvangen. Daarmee is de terreur overgeslagen van Azië naar Afrika. Magatte N'Diaye van het Olympisch co mité van Senegal zei dat de brief gepost was in Noord-Vir- ginia, gedateerd 25 juni. Het schrijven was niet onderte kend, maar droeg de naam van de Ku Klux Klan onder het em bleem van een op een paard ge zeten man met een puntmuts op en een kruis in ziin hand. In aan Senegal gerichte brief stond onder meer: „In Los An geles liggen onze Olympische vlammen klaar om jullie in brand te steken. De hoogste be loning voor een Amerikaanse patriot is een Afrikaanse aap te lynchen. Zwarten, welkom in Los Angeles, wij zullen jullie verwelkomen op een manier die je nooit meer zal vergeten". Naast de tekst was een cartoon getekend, voorstellende een opgehangen aap met uitpuilen de ogen en tong. Tegen een decor van nagenoeg lege tribunes sc openings-batsmen Lifmann en Ruskamp op Lords t roemde cricketclub MCC. LEIDEN- Tennis is voor alles een foutenspel. Wie de minste fouten maakt wint doorgaans de pot. Het gebeurt geregeld dat de spelers en speelsters die in een partij de fraai ste punten scoren toch als verlie zers van de baan stappen. Dat werd gisteren in het Dekker- toernooi in Warmond, dat vanwege de hevige regenval voor een groot deel over dekt werd afgewerkt, nog eens heel duidelijk aangetoond. En niet alleen op B niveau. In het damesenkelspel D speel den Maria Beelen en Traudi Witte- veen ruim twee uur voordat laatst genoemde zich voor de volgende en de Nederlandse ronde, b« de wedstrijdleiding i vunt teaen de be- mocht melden 20 n duel met de tegen oe oe score 4.6 6.2 7.5 Waar Maria Bee_ LONDEN (ANP) - Het Nederland se cricketelftal heeft een verrassen de prestatie geleverd door op Lord's in Londen de beroemde cricketclub MCC een gelijkspel af te dwingen. Het was één van de eervolste resultaten van de Neder landers in de afgelopen vijftien jaar. De Britten telden een aantal voormalige beroepsspelers in de gelederen, wat voor de Oranje- ploeg geen beletsel vormde een verrassend sterke partij aan de wickets te leveren. Ron Elferink bleef ongeslagen met een meester lijk aantal van 76 runs, maar ook Steven Lubbers blonk uit met een bijdrage van 75, nadat Cees Rus- HILVERSUM (ANP) - De KNVB gaat samen met de NOS plannen maken voor de verkoop van voet-; balprogramma's aan abonnee-tv, de videobedrijven en dergelijke. Deze overeenkomst is onderdeel van het nieuwe contract voor het voetbalseizoen 1984-85 dat gisteren tussen de voetbalbond en de NOS werd getekend. Evenals vorig jaar betaalt de NOS 1.750.000 gulden voor de uit zendrechten van de vaderlandse voetbalcompetitie en de wedstrij den om de KNVB-beker. Beide or ganisaties willen zo snel mogelijk de eeryaarscontracten omzetten in meerjarenafspraken. Ook de be perkte radioreportages die de Hil- versumse omroep mag uitzenden van de voetbalwedstrijden vallen onder deze overeenkomst. kamp met 22 runs nuttig had ge opend. Na ruim drieënhalf uur werd er gesloten op het voor Ne derland fraaie totaal van 206 voor 7, met Brooks, die vijf wickets nam, als de meest succesvolle Engelse bowler. MCC zag geen kans het vereiste scoringstempo op te brengen van ruim vier runs per over en bleef door het zuivere bowlen van Elfe rink, Lefebvre en Van Heyningen, die elk twee wickets namen, ste ken bij 135 voor 6 als eindstand. ARNHEM (GPD) - George Geurt sen, waterpolo-arbiter en waterpo- locoach, gaat definitief niet naar de Olympische Spelen. Geurtsen, die vorige week dinsdag met hartklachten in het Arnhemse Dia- conessenziekenhuis werd opgeno men, zou in Los Angeles zijn arbi trale carrière afsluiten. „De specialisten, die hem behan delen, hebben George Geurtsen sterk ontraden naar Los Angeles te gaan", aldus KNZB'er Oudega, voorzitter van de waterpolocom- missie. „Zelf heb ik nog geen con tact met George gehad, maar van naaste familie heb ik begrepen dat hij heeft besloten niet naar Los An geles te gaan". In plaats daarvan zal Geurtsen binnen 14 dagen een hartoperatie ondergaan. Slaagt die ingreep, dan zal de vroegere trainer van AZC/A1- phen de Hongaar Denes Poczik na de Spelen als bondscoach van de nationale waterpoloselectie opvol gen. Oudega: „Een eventuele ver vanging van Geurtsen is totaal niet aan de orde. Ik hoop, ben er zelfs van overtuigd, dat George na zijn operatie zich weer volledig kan in zetten voor het waterpolo". De vraag behorende bij de vandaag gereden- 14e etappe luidt: "Welke betekenis heeft de bal- letjestrui?". Het antwoord moet uiteraard zijn "leider van het bergklassement". De dagprijs, een campingtoiletemmer aangebo den door De Zwarte Wolf, is gewonnen door W. Dlepeveen, Roodenburgerstraat 59 te Lel den. Op vertoon van een legitimatiebewijs is de prijs af te halen bij De Zwarte Wolf, Lange Mare 104, Lelden. Namens het Leidsch/Alphens Dagblad onze hartelijke gelukwensen! len "dit is mijn eerste enkelspel in een toernooi. Ik speel eigenlijk lie ver dubbels. Daar heb ik ook al ééns succes gehad," zich wel eens aan het net vertoonde, bleef Traudi Witteveen, "Ik heb nog nooit les gehad, sorry hoor" bij de achterlijn hangen. Maar daar was zij onver moeibaar en onverslaanbaar. Het tempo lag natuurlijk op D niveau maar dat neemt niet weg dat zij el ke bal goed midden op het racket kreeg en keurig geplaatst op de baanhelft van haar tegenstandster terug bracht. Maria Beelen nam meer risico en maakte meer fouten en dat bezegelde haar nederlaag. Een D-finale waard deze partij, vonden de kijkers. In het herenenkelspel B 1 kwa men gisteren Hans Tönjann, (no 3 geplaatst,) en Frans Grimbergen, (no 2 geplaatst,) op de baan. Hans Töiyann kreeg Marcel Vink tegen over zich, de kersverse B 2 dis trictskampioen. De algemene ver wachting was dat Marcel Vink voor vuurwerk zou zorgen en dat Hans Tönjann geducht op zijn tel len zou moeten passen. Die reken de zelf kennelijk op een stevige krachtmeting. Hij ging er tenmin ste vol gas tegenaan en brak direct door de opslag van Vink heen. De Unicummer, "ik heb een week lang weinig anders gedaan dan stu deren. Als ik een goeie bal sla is dat meegenomen" serveerde en vol leerde in de eerste spellen van de partij bijna foutloos en dat sorteer de zichtbaar effect bij Vink, die al onzeker werd als zjjn tegenstander de netpositie innam. In de tweede set bleef Tönjann de aanval zoeken en al werden de passeerslagen van Vink beter, service - en volleyover- wicht gaven de doorslag, 6-3, 6-3 voor Tönjann. Frans Grimbergen liet al voor zijn eerste optreden in het toernooi weten dat hij nu wel eens met een titel in de tas naar huis wilde gaan en dat hij niets aan het toeval zou overlaten. Het verlies tegen Kees Heemskerk op de districtskam pioenschappen lag hem nog duide lijk zwaar op de maag. Erg zeker van zichzelf was hij overigens niet. "Ik ben niet in vorm". Eenmaal aan het werk bleek dat zijn s nog best functioneerde en dat hij op zijn backhand sterker was dan Jan Willem Lugthart lief was. Grimbergen won de eerste set met 6-2 en mazzelde bij de winst van het beruchte zevende spel, 4-3. Lugthart leverde teleurgesteld di rect het volgende spel in, 5-3, spar telde nog even tegen met een fraaie halfvolley op Grimbergens eerste matchpunt, maar boog tenslotte het hoofd op het derde, 6-3 voor Grimbergen. Blij met de winst maar niet tevreden over zijn spel stapte de Unicummer van de baan "Ik heb het nog niet. Telkens als ik iets wil proberen gaat het mis". In het herenenkelspel B 2 kwam een oude bekende uit het Leidse circuit in actie, Marinus Broos- hooft. Zijn optreden was van korte duur. Zijn stijlvolle LUCCA (SID) - Salvatore Bagni wil niet naar Napoli. Vorige week maakte de Napelse club bekend dat het na Maradonna en Penzo ook de 28-jarige middenvelder van Inter Milaan, had aangetrokken. Woensdag liet Bagni echter weten niets voor de tranfer te voelen. Hij wil het liefste in Milaan blijven. Is dat niet mogelijk, dan wil Bagni stoppen met voetballen. scherpte. De jonge Rene 1 der Wilk troefde hem af in vaart en in precisie, 6-2, 6-3. Michael Dijkstra leek in het here nenkelspel B 2 best opgewassen te gen de Rotterdammer Andy Scha- fer. Hij scoorde herhaaldelijk fraai maar Schafer pakte de winst royaal, 6-3, 6-4. Carel de Bruyn, hoofdtrainer bij Dekker Tennis die Schafer onder zijn hoede heeft gehad en Dijkstra nu traint had de uitslag al voorspeld toen de eerste set nauwelijks was begonnen An dy wint, Michale maakt teveel fou ten Uitslagen DEB E. Krul- P. Vel- zel, 5-7,1-6, HEC 1 T. Giberius- M. Glastra, 6-Ö, 3-6, 4-6, M. Nagelker- ken- M. Bruggink, 6-1,6-0. DEC 1J. Paauw- N. Bennink, 6-3, 6-2, S. Vessies- K. Berg, 4-6,4-6, D. Knott- E. Poell, 6-7,6-7. HEC 2 F. Stierum- B.J. Dietrich, 5-7,2-6. GDC Berg/ v. Offeren- Teekens/ van Dam, 3-6, 3- 6. HDC Robert/ Schimmelpen- ningh- ten Hag e/ Tibboel no 1 ge plaatst 3-6,7-6,6-1. HED v.d.Poel- L.v. Tongeren, 7-6, 4-6, 1-6, v.d. Voort- Jorissen, 6-1, 6-1. HDD GraafmansHeemskerk- Zitman/ v. Tol, 6-3,6-4, Tomaselli/ Wozniek- v. Dorp/ Paape, 4-6, 6-4, 6-2, J. Aperghis/ D. Wijnveldt- M.en B. Krans, 1-6, 4-6. DDD E.Velzel/ C. Lepelaar- E. v.Egmond/ G. Ren ders, 6-4,6-3. DEE Jansen- Verhoe ven, 6-1, 6-1. HEE Rentier- Stuys, 6-1, 4-6, 4-6. Tennistoernooi de Boekhorst, Noordwijkerhout.DEC Ineke van Parera- A. de Vos, 7-6, 6-3, M.v.d. Haak- P. Guyt, 7-6, 7-5. HEC R. Warmerdam- E. Vonk, 7-6, 3-6, 6-4, G. Plas- A. Verhees, 6-0, 3- 6, 6-4, B. den Elzen- M. van Trigt, 6-4, 6-4. GDC de Groot/ Homan- van Eeden/van Eeden, 6-4, 6-2, N. Guyt/ Johan van der Lippe- Hons- beekHensbergen, 6-4,6-2. HED F. Buggenum( no 1 geplaatst)- v. Ber- kel, 6-0, 6-0, G. Vogelaar- W. War merdam, 6-0, 6-2, R. Schouten- G. Lens, 6-2, 6-2. DED S. Dijkstra- A. Verschoor, 6-1, 1-6, 7-6. FRANK BONTE. DEN HAAG (ANP) Het conflict tussen minister De Koning en de trendvolgers (verple ging, welzijn en openbaar vervoer) over de vaststelling van de arbeidsvoorwaarden voor deze groep, blijft levensgroot aanwezig. Dat bleek gisteren na overleg tussen minister De Koning (sociale zaken) en werkgevers en werknemers in de sectoren die door de overheid gesubsidieerd worden of via premie-opbrengsten draaien. De Koning kan thans via een tijde lijke wet de arbeidsvoorwaarden van deze groepen tot in detail be palen. Na kritiek van de Internatio nale Arbeidsorganisatie ILO heeft hij een definitieve wet ontworpen, waarin de minister de ruimte vast stelt waarbinnen dan in vrijheid mag worden onderhandeld. Ook dat vond de ILO te ver gaan en bo vendien viel de Raad van State over een aantal bepalingen. Giste ren ging het over de bijstellingen die de minister- na deze kritiek heeft aangebracht. Volgens de vakbeweging heeft de minister weliswaar een aantal stringente bepalingen geschrapt, maar is dat de enige winst. "De mi nister weigert een objectieve norm aan te geven aan de hand waarvan de onderhandelingsruimte be paald wordt. Hij wil die ruimte af laten hangen van de toestand van de overheidsfinanciën," aldus Th. Sonneveld van de Abva/Kabo. Ook in het nieuwe ontwerp is geen sprake van vrijheid van on derhandelen die de trendvolgers willen, daarin gesteund door de ILO en ook de Sociaal-Economi sche Raad. De vakbeweging gaat dan ook niet akkoord met het wets voorstel, dat volgens minister De Koning zeer snel naar de Tweede Kamer zal gaan. De vakorganisaties van trendvol gers zullen weer naar de ILO stap pen om Nederland aan zijn interna tionale verdragsverplichting (vrij heid van vakbondsonderhandelin gen) te herinneren, aldus de dele gatie na afloop van het overleg. "De minister stelt nog steeds een zijdig de onderhandelingsruimte vast", en dat is onaanvaardbaar, al dus J. Anneveld (CFO). Kern van De Konings wetsont werp is dat hij van jaar tot jaar aan geeft welke wijziging de onderhan delingsruimte moet ondergaan. Die ruimte kan groter zijn, gelijk- blijven of kleiner worden. In dat laatste geval (zoals dit jaar, toen de inkomens met drie procent bruto werden gekort) moet de minister volgens het nieuwe ontwerp een aparte wet indienen bij de Tweede Kamer. HAARLEM (ANP) - De VOMAR Voordeelmarkt bv moet de Ver- eeniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels (VBBB) een dwangsom van 50.000 gulden betalen. Dit omdat zij het verbod van de president van de Haarlemse rechtbank om boeken beneden de vastgestelde publiek sprijs aan te bieden heeft overtre den. Aldus luidde de uitspraak van de president van de Haarlemse rechtbank, mr. H.F. van den Haak, gisteren naar aanleiding van een kort geding dat de VOMAR had aangespannen om te voorkomen dat zij een dwangsom aan de VBBB moest betalen. Na een eerder kort geding wenste gegevens afdoende te heb ben verstrekt, is zij doorgegaan, zo zegt haar raadsman, mr. K. Beis huizen, met de verkoop van de boeken onder de vastgestelde prys. De VBBB achtte de overgelegde papieren onvoldoende en eiste hierop een forse dwangsom. MAPUTO (ANP) - Nederland verdubbelt dit jaar de totale hulp aan Mozambique, dat ernstig lijdt onder een jarenlange droog te en dat in een uiterst benarde economische positie verkeert. Tijdens haar officiële bezoek aan het land heeft minister Schoo (Ontwikkelingssamenwerking) vanmiddag in de hoofdstad Ma puto bekendgemaakt dat Mo zambique, behalve de reeds afge sproken hulp van ongeveer 50 miljoen gulden, dit jaar voor 25 miljoen gulden extra voedsel hulp en voor eenzelfde bedrag betalingsbalanssteun zal krijgen. De verdubbeling van de hulp is niet blijvend, maar de situatie in Mozambique is zo ernstig dat ons land naar verwachting ook volgend jaar meer hulp zal geven dan de afgelopen jaren gebruike- lijk was. In 1983 was dat 45 mil joen en de twee jaren daarvóór ongeveer 66 miljoen gulden. Sinds de onafhankelijkheid van Mozambique in 1975 heeft Nederland (de steun in 1984 in begrepen) voor zo'n half miljard gulden hulp aan het socialisti sche land gegeven. Met Zweden en Italië is ons land hiermee de belangrijkste donor van Mozam bique. De extra voedselhulp voor 1984 bestaat uit mals, bloem, ba- byvoedsel, olie en melkpoeder en uit een aantal DAF-trucks voor de distributie ervan. Minister Schoo ondertekende vandaag ook met de Mozambi- kaanse regering e komst voor technische samen werking. Hierdoor kunnen Ne derlanders op standaard-voor waarden aan projecten werken. Volgens de minister kunnen die projecten op deze manier effec tiever en sneller worden uitge voerd. In Mozambique werken ongeveer 90 Nederlanders in het kader van de ontwikkelingssa menwerking. Minister Schoo brengt het be zoek aan het Zuidoostafrikaanse land op uitnodiging van presi dent Samora Machel, die vorig, jaar in het kader van een diplo matiek offensief Europa en ook Nederland bezocht. WENEN (GPD) - OPEC blijft bij haar afgesproken prijs van 29 dol lar per vat Arabische lichte olie en ook bij haar afspraak de produktie van 17,5 miljoen vaten per dag over de dertien OPEC-lidstaten te ver delen. Dit was het verwachte resul taat na twee dagen confereren tus sen de dertien olieministers in We nen. door Anton Koen© Het communiqué dat gisteren aan het slot werd voorgelezen, is even droog als voorheen. Alle vra gen over details van de besprekin gen werden door de voorzitter van de vergadering, de Libiër Kamel Hassan Mughar, afgeweerd met de dooddoener dat de besprekingen vertrouwelijk waren. Ingewijden weten te vertellen dat het tot handtastelijkheden en scheldpartijen is gekomen tussen de delegaties van Iran en Irak, die al vier jaar met elkaar oorlog voe ren, maar door het OPEC-protocol gedoemd zijn naast elkaar te zitten. Voor de derde achtereenvolgen de vergadering heeft OPEC op nieuw geen nieuwe secretaris-ge neraal kunnen benoemen. De post blijft zeker tot de volgende bijeen komst in december, die waar- 11 ,„„1 V^„0„1J J», WÏIUIAR een bank het Rotterdamse stuwa- op 13 april bepaald dat de VOMAR doorsbedrijf Rotterdam Terminal met langer bepaalde boeken onder een kredlet verleend. de vastgestelde publieksprijs mocht verkopen, behalve als zij ROTTERDAM (GPD) In ruil ciële moeilijkheden geraakte stu- i debiteurengarantie heeft wadoorsbedrijf werd gisteren gein- dn d.e,,^°!;ke".U.it 'gre Bohl en de be.de aandeelhou «r«e -T „,oPOn incotrans en Matogroon wil len zo voorlopig de dreiging van een faillissement afwenden en de TT... tijd krijgen voor een dringende Uitkering reorganisatie van het bedrijf. Het personeel van het in finan- het buitenland afkomstig Zou de VOMAR dit verbod naast zich neerleggen, zo werd bepaald, dan moest zij per overtreding een dwangsom van 50.000 gulden beta len. formeerd dat het bedrijf uitstel i betaling heeft aangevraagd. Naar het oordeel van de directie moeten 127 van de 250 arbeidsplaatsen bij Rotterdam Terminal verdwijnen. De Vervoersbond FNV verzet zich hiertegen. Daar de VOMAR meende de ge- Volgens de directie van het stuwa- doorsbedrijf kan de uitkering van 12 miljoen dividend aan de aan deelhouders niet meer worden te ruggedraaid. Directeur Van Duin ziet geen middelen waarmee Matogroon, die 50 procent van de aandelen in han den heeft, gedwongen kan worden de 1,5 miljoen gulden schuld die dat bedrijf bij Rotterdam Terminal heeft, te betalen. Matogroon wil trouwens van het aandelenpakket af. Die aandelen kunnen zo ver wacht Van Duin, bij een onafhan kelijke derde worden onderge- Gesprek Vakbonden en ondernemingsraad hebben vrijdag een gesprek met bewindvoerder De Liagre Böhl over de stand van zaken bij Rotter dam Terminal. Ondernemingsraad en vakbonden hebben overigens het vermoeden dat er moedwillig geld is verdwenen en laten de Rot terdamse rechtbank onderzoek daarnaar doen. schijnlijk weer in Genève wordt gehouden, onbezet. Iran eist deze belangrijke post voor zich op en Irak dreigt met z$n veto. Volgens het bestaande roulatiesysteem heeft Iran inderdaad recht op de post. De meeste andere landen hebben nu liever een permanente man op deze belangrijke zetel - mogelijk een vroegere olieminister of staatsman uit een van de door politieke verwikkelingen minder belaste landen. Twee landen hebben tijdens de vergadering gevraagd hun produk- tiequota te mogen verhogen. Het verzoek van Iran, dat toch veel meer dan zijn quotum produceert en bovendien onder de prijs ver koopt teneinde de oorlog met Irak te financieren, is afgewezen. Dat van Nigeria is ingewilligd. Zwarte stakers in Zuid-Afrika de laan uit JOHANNESBURG (AFP) - Een asbestmijn in Zuid-Afrika heeft 1.700 zwarte mijnwerkers op staan de voet ontslagen omdat zij weiger den het werk te hervatten. Dit heeft de Zuidafrikaanse maat schappij Gefco gisteren gemeld. De mijnwerkers van de asbest mijn in Noord-Transvaal waren eind verleden week in staking ge gaan om salarisverhoging te krij gen. De directie van de mijn had de stakers tot gisteren de tijd gegeven weer aan het werk te gaan. Toen het ultimatum afliep werden de stakers ontslagen en begon de mijn nieuw personeel in dienst te ne- Het loonconflict in de asbestmijn staat niet op zichzelf. De zwarte mynwerkersbond NUM eist een loonsverhoging voor haar leden van 25 procent. De Zuidafrikaanse mijnkamer, waarin de grootste mijnbouwmaatschappijen verte genwoordigd zijn, heeft deze eis af gewezen en eenzijdig besloten tot een loonsverhoging van 13,3 tot 14,4 procent.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 10