FNV uit kritiek °P jeugdwerkplan c Marine toch betrokken Taiwanese orders De Koning: 350 miljoen extra Goedkoop gas voor België om Rusland te weren EG: Nederland boert goed laatste jaren Surséance Rotterdam Terminal Britse havens plat door staking Kritiek OPEC op Britten en Noorwegen Ter Hart: geen verdere verkorting arbeidstijd RUST WOENSDAG 11 JULI 1984 DEN HAAG (GPD)— De vakcentrale FNV heeft grote problemen met het accepteren van het jeugdwerkplan, zoals dat vrijdag zal worden besproken in de Stichting van de Arbeid. „De werkgevers roepen steeds harder dat de eerstkomende twee jaren moet worden afgezien van verdere arbeidstijdverkorting. Wij willen een jeugdwerkplan niet gaan inruilen tegen uitstel van verdere arbeidstijdverkorting". De FNV is van mening dat het bevorderen van de werkgelegenheid van de jeugd als een extra inspan ning moet worden aangemerkt. Economie GRONINGEN (ANP) - De Gasu nie heeft de gasprijs die het zijn Belgische afnemer Distrigaz in re kening brengt voor drie maanden verlaagd. De prijsverlaging is een reactie op een aanbod van de Rus sische staatsgasmaatschappij Soyuzgaz aan Distrigaz om gas te gen een aanzienlijk lagere prijs dan de Nederlandse te leveren. Het ver schil zou vijftien procent bedra gen. Nadat de Russen met hun aan bod kwamen, hebben de Belgen de Gasunie gevraagd te reageren, wat tot een prijs gelijk aan het Russi sche aanbod gedurende drie maan den geeft geleid. Volgens een woordvoerder van de Gasunie is de prijsverlaging zin vol gezien het veiligstellen van de Nederlandse gasafzet aan Belgie. Juist op het moment van het Rus sische aanbod heronderhandelt Nederland met België over de aardgasprijs en wordt tevens ge praat over nieuwe exportcontrac ten. De huidige contracten lopen in de jaren negentig af en er is ruimte verplichtingen aan te gaan Zo kan worden voorkomen dat de gasopbrengsten, die een voorname rol spelen in de Neder landse overheidsbegroting, weg vallen. In de gesprekken met de Belgen is de Nederlandse delegatie op een volgens de Gasunie „aanzienlijk Russisch bod" gestuit. De Russen hebben grote moeite om hun voor genomen afzet van aardgas te ha len en zijn omwille van het geld met dumpprijzen gekomen. Nederland is ook met West- Duitsland, Frankrijk en Italië in gesprek over prijzen en nieuwe contracten. Aan die landen leveren de Russen, anders dan aan België, reeds aardgas. De federatieraad van de FNV heeft nog geen definitief nee gezegd te gen de plannen, zoals die onder meer zijn ontwikkeld door de In dustriebond FNV met de werkge vers in de industrie. „We hebben met de bonden afgesproken dat we verder zullen blijven praten, maar eerst willen we zien wat er verder met de arbeidstijdverkorting voor de komende twee jaar gebeurt", al dus een woordvoerder. Ook grote problemen heeft de FNV met onderdelen van de plan nen zoals een eventuele doorbre king van de leer- en arbeidsover eenkomsten en de aantasting van het wettelijk minimum loon. ,,We vinden het een slechte zaak om uit verkoop te houden met de ook voor jongeren verworven rechten", aldus de FNV. De FNV erkent, dat door deze opstelling het waarschijnlijk niet mogelijk zal zijn de plannen tegen in september te laten ingaan. Afge wacht wordt, wat minister De Ko ning (sociale zaken en werkgele genheid) op de derde dinsdag in september zal zeggen over de wen selijkheid van verdere arbeidstijd verkorting in de komende jaren. Vooralsnog houdt de minister vast aan een 32-urige werkweek in 1990. Gisteren zei minister De Koning (sociale zaken en werkgelegen heid) voor de radio dat hij eraan denkt 350 miljoen gulden extra uit te trekken voor het plan van werk gevers en werknemers om de jeugdwerkloosheid te bestrijden. Hij zei te hopen dat de stichting van de arbeid een van de kernpun ten uit het plan, grote aandacht voor een beroepsopleiding, in gro te lijnen zal overnemen. Ondanks de problemen die de FNV heeft wordt verwacht, dat de partijen in de Stichting van de Ar beid elkaar vrijdag zullen vinden in zeer vage aanbevelingen aan het bedrijfsleven. Deze aanbevelingen moeten dienen voor het opnemen AMRO De Amrobank verwacht dat het nettoresultaat over de eerste zes maanden van dit jaar enigszins kan achterblijven bij dat over dezelfde periode van 1983. Dit is het gevolg van een verlies van 135 miljoen dollar dat de European American Bancorp (EAB) te New York in de ze periode heeft geleden. Amro zit voor 17 procent in deze banken- combinatie. De EAB heeft het in overleg met de zes Europese aandeelhouders nodig geoordeeld extra voorzienin gen te treffen op de kredietporte feuille en aanvullende afschrijvin gen op andere activa toe te passen. Als gevolg hiervan werd de toevoe ging aan de voorziening algemene risico's verhoogd tot 110 miljoen dollar en vonden extra afschrijvin- gen van 27 miljoen dollar plaats. Dit leidde tot het verlies. Siemens Het Westduitse elektronische concern Siemens zal in het lopen de boekjaar (oktober 1983/septem- ber 1984) 2,2 miljard mark investe ren, een bedrag dat nog nooit zo groot is geweest. In de eerste helft van het boekjaar bedroegen de in vesteringen ruim 900 miljoen mark, 27 procent meer dan in de eerste helft van het voorgaande boekjaar. In de tweede helft van dit boekjaar zal 1,3 miljard mark aan investeringen worden besteed. Voor het komende boekjaar is een bedrag van 2,7 miljard mark voor investeringen begroot. Dit heeft de voorzitter van de raad van bestuur van Siemens, Karlheinz Kaske, verklaard op een persconferentie in Stockholm. Het meeste geld zal worden gestoken in hoogwaardige technologie. Al leen al in de micro-elektronica zal Siemens in de periode tot 1990 meer dan een miljard mark stop pen, aldus Kaske. Zelfstandig De Nijmeegse werkmaatschap pijen Ovens en Gasgeneratoren van Holec zijn zelfstandig gewor den. De Holec-dochters, die tot nu toe opereerden onder de naam Smit Ovens Nijmegen, zijn nu on dergebracht in Smit Ovens Hol ding, die als belangrijkste aandeel houders heeft Parcom in Den Haag en Flint Beheer in Amsterdam. Tot commissaris zijn benoemd ir. F.H. Fentener van Vlissingen en drs. A. Wateler. De heer H.J. Tepper blijft directeur. Smit Ovens verwacht voor de toekomst de nodige groei, met na me op het terrein van afvalverwer king en energiestroombeheersing in industriële processen. Het be drijf is sterk op het buitenland ge richt: ongeveer 80 pet van de omzet wordt buiten Nederland behaald. van bepalingen in de cao's ten aan zien van de bevordering van de werkgelegenheid voor de jeugd. Ondernemers Ook het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV) is bang dat het plan van minister De Koning om zoveel mogelijk landu- rig werkloze jongeren in de kleine re bedrijven geplaatst te krijgen, de zelf ontwikkelde jeugdwerk- loosheidsplannen in de wielen zal rijden. De KNOV vraagt zich af of alle jongeren wel bruikbaar zyn in het klein- en middenbedrijf. Ze moeten zelf ook willen, en boven dien is het maar de vraag of ze wat opleiding betreft wel geschikt zijn. Volgens de KNOV moeten werklo ze jongeren eerst de bereidheid to nen een vak te leren. Wel wil de KNOV, blijkens een gisteren gepresenteerde nota, een verlaging van de jeugdlonen en een soepeler ontslagbeleid, opdat de ondernemers bij het aannemen van jeugdige werklozen meer risi co's durven en kunnen nemen. de Britse havens i BRUSSEL (ANP) - Na België doet de landbouwsector in Nederland het van alle landen van de Europe se Gemeenschap de laatste jaren nog het beste. Dat blijkt uit een gis teren verschenen publicatie van de Europese Commissie. .Onderzoek naar de landbouwin komens in de tien landen van de Gemeenschap laat zien dat de Ne derlandse boer in 1983 vier procent minder heeft verdiend dan in 1982. Het inkomen steeg alleen in België (2 procent), in Ierland (4,5 procent) _en in Italië (1,4 procent). Volgens de publicatie kan alleen een juist beeld van de inkomens ontwikkeling worden verkregen als wordt gekeken naar de jaren 1981 tot en met 1983. In dit geval is Nederland samen met België kop loper met een stijging van zeven procent vorig jaar ten opzichte van 1981. Het jaar 1982 was voor de land bouw in de EG een uitzonderlijk goed jaar dank zij de weersomstan digheden. Door het slechte weer in 1983 daalden de inkomens in de meeste landen weer. ROTTERDAM (ANP) - Aan het Rotterdamse stukgoedbedrijf Rot terdam Terminal is dinsdag sur séance van betaling verleend. Het personeel van het in financiële moeilijkheden verkerende bedrijf, eiste vorige week het vertrek van de directie. Hieraan is weliswaar geen gehoor gegeven, maar vol gens de plaatsvervangend voorzit ter van de ondernemingsraad, is met de surséance wel bereikt dat de directie onder curatele is komen te staan. Bij Rotterdam Terminal moeten naar het oordeel van de di rectie 127 van de 250 arbeidsplaat sen verdwijnen. De Bondsrepubliek boert nog het slechtst. Daar zijn de land bouwinkomens vorig jaar met 22 procent gedaald. Wordt de periode vanaf 1981 bekeken, dan resteert nog steeds een daling, en wel met een procent. De tuinbouw heeft het vorig jaar het beste gedaan van alle bedrijfssoorten in de landbouw. Gemiddeld steeg het inkomen van de tuinder in de EG met twaalf pro cent. Ook de fruitsector mag niet mopperen met een gemiddelde stijging van zeven procent. Het slechtst verging het de var kenshouders. De inkomensdaling bedroeg er dertig procent, maar hierbij moet worden opgemerkt dat de inkomens in 1981 en 1982 met ongeveer 65 procent gestegen waren. De inkomens in de varkens houderij liggen volgens de Com missie nog steeds boven alle ande re inkomens in de agrarische sec tor. Vrijwel alle havenarbeiders solidair LONDEN (GPD) Vrijwel alle 35.000 Britse havenwerkers heb ben gisteren de oproep van hun bond gevolgd om hét werk neer te leggen uit solidariteit met de sta kende mijnwerkers. Alle grote ha vens lagen gisteren plat; slechts in enkele kleine havens werd nog ge werkt. door Henk Dam De organisatie van havenbedrij ven is gisteren direct besprekingen begonnen met de bond van de ha venwerkers, de TGWU, in een po ging deze staking tot een vroegtij dig einde te brengen. De bond riep de staking uit uit protest tegen de beslissing van de staalindustrie zelf ijzererts te vervoeren. Havenwerkers hebben de afgelo pen dagen geweigerd ijzererts aan te pakken, omdat de staalfabrieken van het staatsbedrijf British Steel een doelwit zijn van de stakende mijnwerkers. Daarop besloot Bri tish Steel zelf door contractwer kers het erts uit de havens te halen. De staking van de havenwerkers kan al snel tot grote schade voor de Britse economie leiden. Een ha venstaking in 1972 kreeg de toen malige regering in nog geen week plat. Dat komt omdat Engeland voor maar liefst 80 procent van zijn importen van de havens afhanke lijk is. Nu de grote havens zijn uitgeval len, kunnen grote schepen hun la ding niet meer kwijt. Zij hebben echter een alternatief: naar havens op het continent gaan en daar hun vracht op kleinere schepen laten overladen. Deze kleine schepen kunnen in de kleine Britse havens, die niet onder controle van de vak bond staan, vervolgens worden ge lost. Daarop doelde de Britse premier mevrouw Thatcher toen zij giste ren in het Lagerhuis sarcastisch opmerkte: „De stakende haven werkers hier helpen mee aan aan het bestrijden van de werkloosheid in Nederland, België en West- Duitsland. De havens en haven werkers in die landen juichen op dit moment". WENEN (Rtr) - Op de ministers- vergadering van de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) is gisteren scherpe kritiek geuit op de Westeuropese oliepro- ducenten Groot-Bnttannië en Noorwegen. De voorzitter van de vergadering, de Libische minister van olie Kamel Hassan Al-Maq- hour, beschuldigde de twee landen er in zijn openingstoespraak van de markt te hebben gedestabili seerd door hun produktie sterk te vergroten in een periode waarin de OPEC haar produktie juist pro beert te beteugelen. Volgens Maqhour hebben de Britten en de Noren in de eerste vijf maanden van dit jaar 13,5 pro cent meer geproduceerd dan in de zelfde periode van vorig jaar. De totale produktie van de niet bij de OPEC aangesloten landen nam met slechts 3,2 procent toe. terwijl de OPEC-landen vastzaten aan hun in maart 1983 vastgestelde produktieplafond van 17,5 miljoen vaten per dag. Bemiddelaar voor staking ziekenfonds in Sliedrecht SLIEDRECHT (ANP) - Er zal een bemiddelaar worden aangewezen in de stakingsacties bij het zieken fonds in Sliedrecht. Algemeen se cretaris van de Ziekenfondsraad, L. Marselis, had maandag het voor stel gedaan om te proberen het overleg tussen fonds en bonden weer op gang te brengen. Gistermiddag bezetten de onge veer veertig stakende personeelsle den het gebouw van het zieken fonds. Zij deden dit uit onvrede over het uitblijven van een oplos sing in het conflict over arbeids tijdverkorting. Intussen is het personeel weer gedeeltelijk aan het werk gegaan om de dringende zaken te kunnen behandelen. Vanaf het begin van de actie hebben de vakbonden ge zegd de verzekerden niet te willen duperen door de actie. Wel wordt het werk steeds onderbroken door actievergaderingen. Voor de Dienstenbonden FNV en CNV is de hervatting van het werk door het personeel aanlei ding om by het fondsbestuur te ei sen dat nu ook het salaris van de actievoerders doorbetaald wordt. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Ir. W.J. ter Hart, voorzitter van de metaal werkgeversorganisatie FME, noemt het onbezonnen om nu al verder te praten over verdergaande verkorting van de werktijd, zoals de vakbonden in de cao-onderhan delingen dit najaar willen. Hij zegt dit kort na de invoering van ar beidsduurverkorting en flexibele werktijden in de metaalindustrie, waarover begin juni een akkoord werd bereikt. In het FME-orgaan Metalektro Profiel pleit Ter Hart ervoor de met veel creativiteit maar ook veel moeite tot stand gebrachte situatie tenminste anderhalf jaar te laten duren en dan te kijken wat de ge volgen zijn geweest. De nieuwe fe nomenen arbeidsduurverkorting en flexibiliteit zullen immers voor lopig nog een zware druk leggen op de arbeidsorganisaties, die ten slotte jarenlang gewend zijn aan het werken mét en fn vaste patro nen, aldus Ter Hart. Het akkoord van 8 juni in de metaalindustrie behelst een ge middelde werkweek van 38 uur. De werkgever heeft (in overleg) de mogelijkheid om de werktijden aan te passen aan zijn orderporte feuille (flexibilisering). De bedrijfs tijd blijft minimaal 40 uur. Ter Harts opmerkingen zijn een reactie op de aankondiging van de vakbonden om een verdere ar beidsduurverkorting tot inzet van de cao-onderhandelingen 1985 te zullen maken. Voor zover zij daar van zelf al niet alle heil verwach ten, worden ze nog eens extra ge stimuleerd door de politiek, die aanstuurt op een gemiddelde werkweek van 32 uur in 1990, aldus Ter Hart. Volgens Ter Hart, aan de voor avond van de CAO-onderhandelin- gen voor 1985, is een uiterste terug houdendheid geboden in de ont wikkeling van de loonkosten. De loonkosten per uur zijn door de nu overeengekomen arbeidsduurver korting al met vier procent geste gen, zo zegt hij. Met nadruk wijst hij erop dat de prijscompensatie niet meer de financieringsbron of „ruimtebepaler" voor arbeidstijd verkorting kan zijn. Verwachtin gen ten aanzien van de prijscom pensatie zijn wel verklaarbaar, maar daarmee nog niet ge rechtvaardigd en zeker niet er kend, aldus Ter Hart. Formeel is er volgens hem nooit sprake geweest van een „automatische prijscom pensatie", maar is deze altijd het resultaat geweest van CAO-onder- handelingen. Sinds 1981-1982 is dat, aldus Ter Hart, niet meer voor gekomen. ROYALE KLAMBOE S Ongestoord slapen, zonder hst I van zomerse insekten, onder een romantisdte, ruimvallende klamboe. Grote keuze uit origi nele 1- en 2-persoons uitvoe ringen. Van eenvoudig tot zeer luxueus vanaf Lt dadit u van een luxe 2-persoons klamboe in zwart, met een omtrek van 10 meter, voor maar f 39,50! I 6iH»n tlr.,,." Leiden,Brcestraai Ii2-14i Tel 071 - H3511 19 Vestigingen door geheel Nederland Politieke problemen rond onderzeeboten DEN HAAG (GPD/ANP) - Tegen de uitdrukkelijke eis van de Twee de Kamer in, zal de aflevering van twee onderzeeboten die Wilton-Fij- enoord in aanbouw heeft voor Tai wan, niet kunnen geschieden zon der medewerking van de Konink lijke Marine. Dat is gisteren geble ken tijdens het verhoor door de parlementaire enquêtecommissie RSV van oud-minister van defen sie De Geus. In hoeverre de levering van de onderzeeërs door de onthullingen in de enquêtecommissie in gevaar komt, was gisteravond nog niet te overzien. De order van Taiwan ver oorzaakte indertijd een diploma tiek incident met de Volksrepu bliek China. Formeel erkent Ne derland alleen de Volksrepubliek en beschouwt Taiwan als afge scheiden provincie. De Tweede Kamer ging in de cember 1980 akkoord met de leve ring van de twee onderzeeboten aan Taiwan. In nader overleg met de Kamer zegde minister van eco nomische zaken Van Aardenne toe dat de Staat der Nederlanden met de levering geen bemoeienis zou hebben. Het zou uitsluitend gaan om een commercieel contract tus sen RSV (Wilton-Fijenoord).enTai- Uit de verklaringen van De Geus is nu echter gebleken dat Van Aar denne, toentertijd, op dit punt door De Geus gesouffleerd, niet het hele verhaal heeft verteld. De Konink lijke Marine zal wel degelijk bij de levering van onderzeeërs aan Tai wan zijn betrokken wanneer de schepen volgend jaar hun proef vaart gaan maken en hun veilig heid moeten bewijzen. Voor de proeven daartoe dienen de schepen te varen onder com mando van een bevoegde Neder landse onderzeebootcommandant. In een brief aan de enquêtecom missie heeft de huidige minister van defensie, De Ruiter, inmiddels laten weten dat dat een marine-of ficier dient te zijn met 'recente er varing' op een onderzeeboot. De Ruiter meent dat daarom marine officieren die niet in actieve dienst zijn, voor het werk zijn uitgesloten. Ook heeft De Geus al geregeld dat voor de begeleiding van de proefvarende Taiwanese onder zeeërs een oppervlakteschip van de Koninklijke Marine beschik baar moet zijn om de tests te bege leiden. Die begeleiding is voorge schreven, wanneer onderzeeboten duikproeven nemen en hun torpe dobuizen 'aanschieten'. Voor de enquêtecommissie bleef De Geus gisteren bij zijn opvatting dat deze begeleiding en de even tuele beschikbaarstelling van een Nederlandse marinecommandant niet strijdig hoeft te zijn met de toezegging aan de Tweede Kamer. Toegezegd is volgens hem dat de marine geen medewerking zou ver lenen aan de bouw. Het testen van de veiligheid is, mede gezien Ne derlands verplichtingen op grond van de veiligheidswetgeving, een heel andere zaak, zo meent De Geus. Oppervlakkig De Geus heeft minister Van Aar denne indertijd slechts oppervlak kig geinformeerd over het ant woord dat hij in de Tweede Kamer hierover diende te geven. "De Tweede Kamer was toch niet meer geinteresseerd en de verhoudingen met China waren toch al verpest, laat nu maar weer gaan", zo formu leerde één van de commissieleden het standpunt. In elk geval kreeg de marine een brief van de (oud- )minister dat de samenwerking met RSV kon worden hersteld. Bij RSV werd een projectgroep inge steld die als gesprekspartner met de marine kon optreden Deze 'omweg' moest worden ge kozen omdat de Taiwanezen niet rechtstreeks met de Nederlandse marine mocht spreken Mochten de Taiwanese marineautoriteiten vragen hebben over de onderzee boten. dan moesten die gericht worden tot de projectgroep. Deze commissie zou volgens De Geus de vragen aan de Nederlandse marine doorgeven, waarna het antwoord via dezelfde omweg naar het Verre Oosten terug zou gaan. Het is nog niet duidelijk of de Tweede Kamer een nader debat over de betrokkenheid van de Ne derlandse marine met de regering wil. Het is ook nog een vraag hoe erop zal worden gereageerd als de onderzeeers straks hun proeve van veiligheid gaan afleggen onder commando van een Nederlandse marine-officier en onder begelei ding van een Nederlands marine- vaartuig, maar met eventueel een Taiwanese bemanning. Steunoperatie Huidig president-directeur Van Rijn werd gisteren met name ver hoord over de steunoperatie aan RSV in 1978 (430 miljoen gulden) en de mislukte oprichting van de Rotterdamse Offshore en Scheeps- nieuwbouw-combinatie (ROS) op de Verolme-werf in Rozenburg Toen minister Van Aardenne eind 1978 de steun effectueerde was door RSV al duidelijk gemaakt dat het door de minister gepresenteer de perspectief (aflopend verlies in scheepsnieuwbouw en reparatie) niet realistisch was. In de loop van 1978 was de an ders winstgevende reparatie-sector in de rode cijfers geraakt. De op richting van de ROS - behoud van de grote scheepsnieuwbouw en offshore in Nederland - is volgens Van Rijn door het Rijk gefru streerd. Van juni 1979 tot maart 1980 hebben er volgens hem twee ondernemers op de ROS-stoel ge zeten: Economische Zaken en RSV, en dat leidde tot een verwar rende situatie. Zo drukte EZ con tract-voorwaarden door die RSV onaanvaardbaar riskant vond, al dus Van Rijn. Dat de verliezen zo uit de hand liepen (680 miljoen gulden) wijt Van Rijn aan veel te lage contract prijzen, gebrekkige motivatie van personeel vanwege hun onzekere positie, uitbuiten van de RSV-pro- blemen door de opdrachtgevers en talmen met beslissen door de mi nister. Van Rijn vertelde de commissie ook dat hij in het voorjaar van 1982 volkomen onverwacht ontdekte dat het vermogens beslag voor de bouw van de kolengravers bij RDM in Rotterdam gigantische vormen aannam tot 400 miljoen gulden eind 1982. Volgen Van Rijn - en eerder ook volgens ir A. Stikker - is dit een gevolg van het eigenmachtig door RDM bestellen van alle onderdelen voor nog eens vijftig machines Hij ontkende dat hy in 1982 Eco nomische Zaken gechanteerd zou hebben door te weigeren de jaar stukken te ondertekenen indien er niet hernieuwde steun zou komen. Dat was geen chantage, maar een kwestie van verantwoordelijk heid", aldus Van Ryn, die zyn hardnekkig volhouden beloond zag RSV kreeg van minister Ter louw weliswaar steun, maar het kostte RS V-topman Stikker 6 maanden later zyn baan. Omdat het vertrek van Stikker en de Algerye-verliezen zoveel aan dacht vergden, hebben RSV-rege- nngswaarnemer J.A.M. Molken- boer en EZ-topambtenaar drs H Lelivdd in 1981 een door RSV voorgestelde versterking van de Raad van Bestuur om onduidelijke redenen afgewezen, onthulde Van Ryn gisteren tenslotte.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9