'Sekswet dient te verdwijnen' Griekenland, enfant terrible of 'belangrijke bondgenoot'? Parlementscommissie in Zuid-Afrika wil af van verbod gemengd huwelijk J- Schip van Smit Int. door raket getroffen Vier ontvoerders van Dikko voor de rechter WOENSDAG 11 JULI 19B4 Buitenland KAAPSTAD (Rtr) - De wetten die huwelijken en seksuele gemeenschap tussen mensen van verschillend ras verbieden, moeten worden ingetrokken. Dit is de mening van een Zuidafrikaanse parlementscommissie, die tot taak heeft de mogelijkheden tot wijziging te bekijken van de wetten die huwelijken en seksuele relaties tussen blanken en niet- blanken verbieden. NEWBURY (Rtr/AFP) - Twee anti- kruisraketten demonstranten heb ben volgens eigen zeggen een week ongemerkt gekampeerd op de Britse kruisrakettenbasis Greenham Common en er gedi neerd met avocados, garnalen en wijn. Kate Wilson en Julia Kidwell, die zichzelf gisteren bij de politie aan gaven, zeiden dat ze sinds 3 juli op de basis hebben verbleven en er voor onbepaalde tijd hadden kun nen blijven. Ze weigerden te zeg gen hoe ze op de basis zijn geko men, maar zeiden dat andere vre- desvrouwen hen elke nacht over de omheining voorzagen van voed sel en water. „Onze voornaamste doel was de hoogdravende veiligheid op deze basis aan de kaak te stellen. We lie- Stiekem dineren op superbewaakt ten en zelfs dineerden met avoca do's, garnalen en wijn. Pershing De met Pershing-raketten uitge ruste Amerikaanse brigade in de I g-t Bondsrepubliek is maandag een Ureenham LiOinmOn omvangrijke oefening begonnen in het zuiden van het land. Dit is gis teren in militaire kringen in Bonn vernomen. De oefeningen dienen uitsluitend om de snelle inzetbaar heid in crisissituaties te beproe ven, aldus de bron, die eraan toe voegde dat de raketten tijdens de manoeuvres niet met kernkoppen zijn uitgerust. Bij de oefeningen van de 56e ar tilleriebrigade zijn in totaal 3200 man, 960 voertuigen en 16 helikop ters betrokken. De oefeningen du ren van 9 tot 27 juli. Moordende inzie in top Afghanistan pen 's nachts rond als we wilden en gaven onszelf aan toen wij het wil den", verklaarde Kidwell. „De tweede dag kwamen enkele Ameri kaanse soldaten op 60 meter van ons kamp en werkten ruim 5 uur aan het hekwerk. We hielden ons rustig en ze zagen ons niet". Ze hadden een verlaten stuk bos- land gevonden, waar ze van takken en plastic een tent maakten, met le zen en zonnen de dag doorbrach- De commissie begon haar werk zaamheden verleden jaar juni. Haar taak was te bestuderen of de eerder genoemde wetten gewijzigd konden worden. Maandagavond overhandigde de commissie het parlement een verslag. Daarin stelt zij dat het niet mogelijk is de wet ten zo te wijzigen dat er sprake is van een verbetering. In feite gaat het om het al dan niet intrekken van de wetten, aldus het rapport. Een groot aantal kerkelijke lei ders en leken heeft voor de com missie verklaard dat de wetten op geen enkele manier verbeterd kun nen worden, aldus Zuidafrikaanse persberichten. En vertegenwoordi gers van alle belangrijke Engelsta lige kerken in Zuid-Afrika hebben de commissie verteld dat er geen religieuze gronden zijn voor de ver bodsbepalingen. In haar rapport vraagt de com missie een algemenere taakom schrijving, zodat zij zich niet hoeft te beperken tot het amenderen van de wetten maar zich ook kan bui gen over de mogelijke intrekking ervan. De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren de parlementscom missie toestemming gegeven haar gedachten te laten gaan over het intrekken van wetsbepalingen die huwelijken en seksuele relaties tussen mensen van verschillend ras verbieden. Maar de regering verbond hieraan wel de voorwaar de dat de commissie rekening houdt met de bestaande „sociale, onderwijskundige en grondwette lijke ordening van de gemeen schappen". De wetten waarom het gaat wor den gezien als pijlers van de apart heid. De Nationale partij nam in 1949 de wet aan die huwelijken tus sen mensen van verschillend ras verbiedt. Zeven jaar later volgde de „immoraliteitswet", waarin sek suele relaties tussen mensen van verschillend ras verboden worden. Een politiek waarnemer in Kaap- BAHREIN (RTR) - De tanker „Bri tish Renown", die was gechaterd door de Nederlandse bergings maatschappij Smit Internationale, is gisteren in de Golf getroffen door twee raketten van een niet geïdentificeerd vliegtuig. Het 261.011 ton metende schip was kort tevoren vertrokken van het ei land Arabiyah, tussen Iran en Soe- di-Arabië, om olie te laden uit een beschadigde tanker in de Golf. De ene raket viel op het dek en kwam uiteindelijk in zee terecht terwijl de andere explodeerde, waardoor er brand aan boord ont stond. Deze was snel onder contro le en er vielen geen slachtoffers on der de 26 bemanningsleden. De British Renown was op weg naar de tanker „Tiburon", die op 27 juni tijdens een aanval van een Iraaks vliegtuig door een exocet- raket werd getroffen. Bij het inci dent, dat plaatsvond bij het Iraanse olielaad-eiland Kharg, kwamen acht bemanningsleden van de Ti buron om het leven. De tanker had 250.000 ton olie aan boord met een waarde van ruim 150 miljoen gul den. Volgens scheepvaartsbron nen zijn al 30.000 ton olie overgela den en de British Renown zou te rest komen ophalen. stad zei dat de regering met het probleem zit hoe gemengde huwe lijken toe te staan, zonder de wet ten aan te tasten die de rassen scheiding in woonwijken, scholen, openbaar vervoer en ziekenhuizen etc. vastleggen. Bomaanslag op ambassade Libië in Beiroet BEIROET (RTR/UPI/AFP) - De Libische ambassade in West-Bei- roet is vanmorgen vroeg bij een aanslag met explosieven ernstig beschadigd. Er zijn echter geen slachtoffers gevallen, zo meldde de politie. De actie houdt mogelijk verband met het bezoek van de Li bische minister van buitenlandse zaken, Abdel Salam Tureiki, die la ter vandaag in Beiroet wordt ver wacht. De aanslag werd uitgevoerd door zeven gemaskerde en gewapende mannen. Zij overmeesterden de vier Libische bewakers en vijf Li banese politieagenten, die het ge bouw bewaakten, en plaatsten ver volgens een lading explosieven in een lift die ze op een afstand tot ontploffing brachten. De verantwoordelijkheid voor de actie is nog niet opgeëist. Maar vol gens de politie is de aanslag het werk van de sji'itische groepering „de Sadr Brigade" die afgelopen maandag nog het hoofd van de Li bische diplomatieke missie in Bei roet ontvoerde. De diplomaat, Mo hammed Faitouri, werd nog dezelf de dag vrijgelaten. AMMAN (RTRIUPI) - Koning Hoessein van Jordanië zijn jarenlange 'bondgenoot', met name voor definan. (rechts) heeft zijn Franse gast president Francois Mit terrand gevraagd het idee te steunen voor een VN-con- ferentie over het Arabisch-Israëlische conflict. Hoes sein zei dat zo'n internationale vredesconferentie on der auspiciën van de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties nu de enige manier was om het conflict tot een oplossing te brengen. In dit verband zei de Jordaanse monarch er op te vertrouwen dat Frankrijk - een van de vijf permanen te leden van de Veiligheidsraad - een actieve Europese participatie zou aanmoedigen. Koning Hoessein, een sleutelfiguur voor het bereiken van vrede met Israël, maakte duidelijk dat hij zijn hoop had gevestigd op Europa om wat hij noemde „de gevaarlijkste situatie in de recente geschiedenis van het Midden-Oosten" aan te pakken. Zonder de Verenigde Staten met name te noemen, maakte hij verscheidene kritische opmerkingen over ciële en politieke steun aan Israël. Mitterrand legde zich in zijn antwoord nergens op vast en zei dat Frankrijk alles zou doen om het vre desproces weer op gang te brengen, maar dat de eerste stappen gezet dienden te worden door de direct betrok ken partijen. Hij zei dat er geen toverformules waren voor het oplossen van de problemen. Maar als de men sen in het gebied de zaak op basis van eenvoudige be ginselen zouden aanpakken dan konden zij verzekerd zijn van Franse steun in nauwe samenwerking met zijn Europese partners. Franse functionarissen in het gevolg van Mitterrand zeiden dat een wapenakkoord tussen Frankrijk en Jor danië „zeer onwaarschijnlijk" is. Jordanië heeft met ontstemming gereageerd op de weigering van het Amerikaanse Congres Jordanië Stinger-luchtdoelra- ketten te verkopen en gezegd dat het wapens in andere landen zal kopen. (foto ap> LONDEN (GPD) - Drie Israëli's, onder wie een in zijn land vooraan staande anesthesist, en een Nige- riaan zijn gisteren in Londen for meel in staat van beschuldiging ge steld wegens de poging tot ontvoe ring van de Nigeriaanse politicus Alhaji Umaru Dikko. Het viertal zal vandaag worden voorgeleid. Dat gebeurt in een zwaar bewaakt gerechtsgebouw in Zuid-Londen. De vier mannen worden niet alleen van de ontvoe ring beschuldigd, maar ook van het onwettig toedienen van verdo vende middelen. Een van de beschuldigden is de 44-jarige dr. Arye Lev Shapiro, die in een ziekenhuis in de buurt van Jeruzalem werkt en geldt als een zeer gezaghebbend medicus. Hij was de man die verantwoordelijk was voor het drogeren van Dikko, die donderdagavond buiten be wustzijn in een kist werd gevon den. De twee andere verdachten uit ATHENE - Dë Griekse premier Andreas Papandreou ontvangt vanmiddag in zijn woning buiten Athene de Amerikaanse ambas sadeur Sterns yoor wat, ondanks de van vroeger daterende vriend schap tussen de twee mannen, ongetwijfeld een hartig onder houd gaat worden. De verhou dingen tussen Washington en Athene zijn de laatste weken aanzienlijk verslechterd, al heb ben zowel op het Witte Huis als op het State Department eergis teren functionarissen nog olie op de golven willen gooien met op merkingen als „Griekenland blijft een belangrijke bondge noot, en de goede betrekkingen met dit land zijn globaal niet aan getast". door Frans van Hasselt De nacht tevoren had de Griekse woordvoerder Maroudas gewag gemaakt van de mogelijk heid van een „herziening" van de Grieks-Amerikaanse relatie, en de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor Eu ropese aangelegenheden, Ri chard Burt, had zélfs de handha ving van die diplomatieke be trekkingen als zodanig in het ge ding gebracht. Diezelfde Burt had eind juni zowel de Senaats commissie als de Griekse ambas sadeur in Washington op de hoogte gebracht van het feit dat de irritatie van zijn regering over de pro-Russische en on-bondge- nootschappelijke opstelling van de regering-Papandreou tot kookhitte was opgelopen. Burt refereerde ook aan een re cente opmerking van Papand reou waar Washington al eerder een officieel protest tegen had la ten horen: dat de Verenigde Sta ten het „Mekka van het imperia lisme" waren en de Russische politiek, hoewel eveneens laak baar, als een vorm van zelfverde diging moest worden opgevat. Nieuw in Burts aanval was de be schuldiging dat de Griekse rege ring steun verleende aan het in ternationale terrorisme. Hij ging zeis zo ver, bij de aanvang van het toeristenseizoen het Ameri kaanse publiek via de pers te waarschuwen tegen het vliegen naar Griekenland, daar dit door voornoemde terroristen onveilig werd gemaakt. De laatste dagen zijn daar dan de berichten bij gekomen over een ophanden zijnd Amerikaans wapenembargo tegen Grieken land, dat het eerste zou zijn sinds de kolonelsperiode van de late jaren '60. Het gaat vooral om de bevriezing of afgelasting van de verkoop van vijftien door Noor wegen gebruikte Amerikaanse F5-straaljagers, toestellen die Os lo niet meer nodig heeft. Voor zo'n transactie blijft Amerikaan se toestemming vereist, en vol gens bepaalde speculaties wordt nu overwogen ze niet naar Grie kenland maar naar Turkije te la ten gaan, dat er ook om heeft ge vraagd. Hiermee wordt wel tegen een bijzonder zeer Grieks been ge schopt, want de Grieken gaan er nog steeds van uit dat Washing ton inzake militaire leveringen aan Griekenland en Turkije de verhouding „zeven op tien" handhaaft, die de laatste tien jaar, zeker in de praktijk, gold. Toen eerder dit jaar in Athene het verdrag werd gesloten waar bij is bepaald dat de Amerikaan se bases nog vijf jaren op Griekse bodem mogen blijven (de aller laatste vijfjaar, volgens Papand reou), wees de Griekse regering erop dat dit vergezeld ging van schriftelijke stukken, waaruit kon worden opgemaakt' dat de formule „zeven op tien" zou blij ven gelden. Vandaar dat de Griekse rege ringswoordvoerder kon dreigen met de mogelijkheid dat het voortbestaan van die bases, als mede van de faciliteiten voor het Amerikaanse radiostation The Voice of America op Griekse bo dem in gevaar kwamen indien zo'n embargo werd ingesteld. Overgens had Burt van zijn kant Athene al aangezegd dat ook de Verenigde Staten speelden met de mogelijkheid de investerin gen in die bases af te dammen met het oog op een geleidelijke verplaatsing ervan. Een woordvoerder van het Wit te Huis heeft intussen verklaard dat inzake de F5's uit Oslo nog niets is beslist; hij liet doorsche meren dat het eindbesluit bij president Reagan zelf ligt. Deze moet in toenemende mate reke ning houden met de Griekse lob by in het Congres en vooral, naarmate de presidentsverkie zingen naderen, met het Griekse miljoenenelectoraat in Amerika. Terrorisme De rechtse oppositie in Grie kenland sluit zich eveneens aan bij Burts waarschuwing dat Athene zich te passief opstelt in zake het internationale terroris me de factor die de Ameri kaanse regering er mede bij heeft gehaald om meer indruk te ma ken op de Griekse lobby. Het gaat hier vooral om een recente affaire, waarbij de Griekse auto riteiten een Jordaanse, van terr- rorisme verdachte figuur, Fuad Shara een vrijgeleie naar Algerije gaven nadat geen bewijzen tegen hem zouden zijn gevonden. De Amerikaanse en Engelse geheime diensten meenden te weten dat hij was verwikkeld bij een bloedige aanslag op het vliegveld Heathrow, twee jaar geleden en toen bleek dat zij op eigen houtje huiszoeking hadden gedaan in een Atheense woning waar Shara verbleef, werden twee Amerikanen en een Britse het land uitgezet. Er is sprake van een bij die gelegenheid ge vonden koffer waarin al of niet explosieven zouden hebben ge zeten. Een tweede geval, waarin ook de Israëlische geheime dienst een rol speelt, staat deze week in de aandacht. Het Griekse hoog gerechtshof zal morgen moeten beslissen over het verzoek van de Palestijn Al Zomar, niet aan Italië te worden uitgeleverd na dat hij in Athene een straf van 20 maanden wegens wapensmok kel heeft uitgezeten. Hij zou be trokken zijn bij de aanslag op een synagoge in Rome, waarbij een kind werd gedood en vijftig joden gewond. Reeds is het in Rome tot kleine joodse demonstraties tegen het Griekse beleid gekomen, waarbij werd geroepen „Grieken nazi's" en „Athene, paradijs van terro risme". Het Griekse satirische weekblad Pondiki (muis) van zijn kant gaat tekeer tegen „Amerikanen en joden" die met hun geheime diensten in de Griekse binnenlandse aangele genheden wroeten. Het komt een beetje slecht uit dat premier Papandreou een de zer dagen een uitnodiging voor een bezoek aan Libië heeft aan vaard, juist in een periode waarin Athene het toneel was van drie aanslagen, hoogst waarschijnlijk door het apparaat van Gaddafi uitgevoerd op tegenstanders van het Libische regime, waarbij drie doden en een gewonde vielen. Israël zijn de zakenman Alexander Barak en de winkelier Felix Abitol. De in staat van beschuldiging ge stelde Nigeriaan heet Mohammed Yusufu en wordt door de politie omschreven als „een diplomaat uit Lagos". Volgens welingelichte kringen is Yusufu werkzaam bij de Nigeriaanse geheime dienst in de rang van majoor. De Britse politie beschouwt met de voorgeleiding van de vier ont voerders het onderzoek in de zaak- Dikko zeker niet als afgedaan. Scotland Yard wacht nog steeds op toestemming van de Nigeriaanse Hoge Commissaris (ambassadeur) om personeel van het commissa riaat te mogen ondervragen. Naar verluidt wil de Britse poli tie behalve de Hoge Commissaris zelf nog ten minste drie van zijn di plomaten aan de tand voelen. On der hen is attaché Okan Edet, die zich op het vliegveld Stansted be vond op het moment dat de politie daar Dikko in de kist ontdekte. Maar de politie kan niets doen zolang de Hoge Commissaris niet bereid is de diplomatieke on schendbaarheid van hem en zijn personeel op zijn minst tijdelijk vervallen te verklaren. Er zijn aan wijzingen dat het Nigeriaanse regi me daartoe niet bereid is. De Nigeriaanse minister van bui tenlandse zaken, Abdullahi Ibra him, heeft namelijk gisteren in La gos verklaard dat zijn land aan de Britse regering heeft gevraagd om de uitlevering van Dikko en twee Britse piloten die jongstleden mei het Nigeriaanse luchtruim zouden hebben geschonden. Dat verzoek is merkwaardig. De Britten zullen om te beginnen nooit hun eigen landgenoten uit wijzen, en uitwijzing van Dikko is, zeker na de gebeurtenissen van vo rige week, erg onwaarschijnlijk. Alles wijst er dan ook op, dat de Nigeriaanse autoriteiten de uitle veringsverzoeken hebben gedaan om als „wisselgeld" te dienen, waarmee het Britse verzoek om Ni geriaanse diplomaten te mogen on dervragen kan worden afgewezen. ISLAMABAD (AFP/ANP) - De Af ghaanse minister van defensie, ge neraal Abdul Qader, heeft schoten gelost op zijn collega van telecom municatie. Hierbij is Aslam Watan- jar gewond geraakt, zo is verno men in westerse diplomatieke kringen in het Pakistaanse Islama bad. Volgens dezelfde bron is de Af ghaanse minister van financiën, Abdul Wakeel, vorige week in Ka boel vermoord. De Afghaanse lei der Babrak Karmal is maandag uit Kabul in Moskou aangekomen voor een „kort bezoek" aan de Sowjet-Unie. De Afghaanse communististi- sche regering is verwikkeld in een slepend conflict met de islamiti sche Mujaheddin, die al jaren een guerrilla t Asean-landen veroordelen Vietnam JAKARTA (UPI) - De zes lidstaten van ASEAN, de Associatie van Na ties in het zuidoosten van Azië, hebben dinsdag Vietnam veroor deeld omdat het al vijf en een half jaar Cambodja bezet houdt en Ha noi er geen blijk van geeft zich er op vreedzame wijze uit terug te willen trekken. In een gemeenschappelijk com muniqué ten besluite van hun tweedaagse jaarvergadering in Ja karta hernieuwen de ministers van buitenlandse zaken van het bond genootschap hun kritiek op "tel kens terugkerende handelingen van agressie door Vietnam" aan de grens van Cambodja met Thailand. De vergadering is niet met een nieuw initiatief gekomen in de richting van het verwezenlijken van het vertrek van de 160.000 a 180.000 Vietnamese soldaten in Cambodja, maar zij vond zich wel op een strenge toon in haar slot verklaring. Irak-Jordanië akkoord over olieleiding AMMAN (RTR) - De minister van handel van Jordanië, Jawad Anani, heeft gisteren gezegd dat Irak en Jordanië in principe overeen zyn gekomen een pijpleiding aan te leggen voor de export van ruwe olie vanuit Irak. De leiding, die on geveer één miljard dollar zal gaan kosten, moet 950 km lang worden en uitmonden bij de Jordaanse ha ven Akaba aan de Rode Zee. Het akkoord tussen de twee landen wordt waarschijnlijk volgende week ondertekend. Anani zei dat de Amerikaanse Export-Importbank en Ameri kaanse handelsbanken meer dan vijfhonderd miljoen dollar zullen steken in het project terwijl ook Britse en Franse financiële instel lingen een bijdrage zullen leveren. Een Amerikaanse onderneming zal de leiding aanleggen. De leiding, die een capaciteit zal krijgen van één miljoen vaten ruwe olie per dag, is voor Irak van groot belang. Door de oorlog met Iran wordt de export van Iraakse olie ernstig gehinderd. Het land expor teert op dit moment 900.000 vaten olie per dag via een leiding door Turkije. Dit is echter slechts één derde van de Iraakse olie-export van vóór de oorlog. ADVERTENTIE de bril die u staat voor de prijs die u past. OV-optometrist ANVC-contactlensspeciahst Leiden: Haarlemmerstraat 58. 071-140148 Wassenaar: Langstraat 7, 01751 143% Katwijk: Voorstraat 80. 01718-12765 Sassenhelm: Hoofdstraat 253. 02522-11254 Voorschoten: Schoolstraat 115, 01717 2024

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7