Tennisclub Warmond groeit explosief in opgeknapt Overbos Inrijden op mensen: 15 maanden geëist Wassenaar wil blijven samenwerken met Leiden 'Tropenjaren niet voor niets gemaakt9 Poelmeer biedt baby warm bad Rioolwater verdwijnt uit duinen Wassenaar Verhuizing Voorschotense verenigingen vertraagd Stad eri rand WOENSDAG 11 JULI 1984 DEN HAAG/LEIDERDORP - Vijftien maan den cel en verbeurdverklaring van zijn wagen hoorde gisteren een 37-jarige Leiderdorpse woonwagenbewoner tegen zich eisen. De man zou in april met zijn Mercedes in het Leiderdorpse woonwagenkamp op een man en een vrouw zijn ingereden. Beiden raakten daarbij ernstig gewond. De man hield er een gecompliceerde beenbreuk aan over, de vrouw een ernstige bekkenfractuur. Voor de Haagse rechtbank gaven de ver dachte, slachtoffers en getuigen uiteenlopen de lezingen van het gebeurde. De 37-jarige Lei derdorpse kampbewoner hield rechtbankpre sident mr. Kootte voor dat de man en de vrouw met kwade bedoelingen op hem af wa ren gekomen op het moment dat hij het kampje binnenreed. Toen hij duidelijk had gemaakt dat hij door een aantal verkeerd geparkeerde auto's niet bij zijn woonwagen kon komen, kwamen de man en de vrouw met respectievelijk een schep en een ijzeren trapje op hem af, zo verklaarde hij. Niet alleen beschadigden ze zijn wagen, ook werd zijn echtgenote door de man geslagen. Om verdere beschadigingen aan de Merce des te voorkomen, was de verdachte achteruit gereden en, zo zei hij, bij die manoeuvre moet hij de vrouw tegen een stacaravan hebben klemgereden en over het been van man zijn heengegaan. Zó en niet anders was het gegaan. "Echt waar, meneer de president". Beide slachtoffers en enige getuigen gaven een totaal andere lezing: de verdachte was zo als gewoonlijk weer eens heftig toeterend het kamp binnengereden en had vervolgens het mannelijke slachtoffer met zijn wagen op een betonnen paaltje geduwd. Daarbij zou hij 'ik vermoord je, ik vermoord je' hebben geroepen. De vrouw verklaarde dat de verdachte haar had klemgereden tegen de caravan. "Ik hoorde toen mijn bekken kra ken". verklaarde ze tegenover de politie. Toen haar man haar te hulp wilde komen, was de verdachte hard op hem ingereden. Officier van justitie mr. Klein Breteler zei dat hij een zeer forse straf wilde eisen omdat hij bang is dat de verdachte by een minder zware straf wel eens door de slachtoffers en de getuigen ernstig toegetakeld zou kunnen wor den. De auto moet volgens hem verbeurd ver klaard worden omdat deze als wapen is ge bruikt. Rechtbankpresident Kootte wilde wel eens weten hoe de verdachte zich van zijn bij standsuitkering een wagen van een halve ton kon veroorloven. Hij kreeg daarop geen ant woord. Ik handel wel eens wat, was diens eni ge antwoord. De Leiderdorper bleef erbij dat alleen zijn lezing van de feiten juist was. De verklaring van beide slachtoffers en de getui gen komen volgens hem voort uit jaloezie op zijn mooie standplaats en het feit dat ze hem niet mogen. 24 juli doet de rechtbank uitspraak. OEGSTGEEST - Dinsdag wordt warmwaterdag in het Oegst- geestse zwembad Poelmeer: ba by's, zwangere vrouwen, en pa tiënten van psychiatrische zie kenhuizen kunnen dan gebruik maken van het overdekte zwem bad waarvan het water dan een ■temperatuur heeft van dertig graden. Inclusief een kop koffie gaat een uur zwemmen dan vijf gulden kosten. De warmwater- dag wordt voorlopig by wijze van proef geïntroduceerd. In de sportnota van januari lie ten burgemeester en wethouders al weten de mogelijkheden van een 'warmwaterdag' te zullen be kijken. Belangstelling is er in elk geval volop, zo lijkt het. Een on derzoek onder 280 echtparen met kinderen tot twee jaar (baby- zwemmen) leverde 120 positieve reacties op. De docente zwanger- schapsgymnastiek in Oegsgeest heeft zich daarnaast al bereid verklaard een zwemuur voor zwangere vrouwen te begelei den. Ook het psychiatrische zie kenhuis Endegeest en het dag verblijf Jottem hebben al laten weten voor een warmwaterdag naar Poelgeest te komen. De proef, want dat is het voor lopig nog, hoeft volgens het col lege de gemeente niets te kosten. Eerst dacht men dat er een extra pomp en verwarmingselement (kosten: 40.000 gulden) nodig wa ren, maar de huidige installatie heeft een beperkte overcapaci teit die net genoeg is om het wa ter één dag per week op dertig graden te brengen. Dat maakt de proef aantrekkelijk: indien er on voldoende belangstelling mocht zijn, dan kan de proef zonder ex tra kosten worden worden beëin digd, aldus B en W. Het college gaat ervan uit dat de warmwater dag de gemeente in principe niets hoeft te kosten: via de ho gere toegangsprijzen kunnen de extra stookkosten worden terug verdiend. WARMOND - Als we de komende vier jaar geen uitbreiding van het tenniscomplex kunnen realiseren, kunnen we wat mij betreft de tennisvereniging wel opdoeken, zei Felix op 't Einde toen hij vier jaar geleden aantrad als voorzitter van de Warmondse tennisvereniging. Nu, bijna vier jaar later, is die uitbreiding er. Het mag dan nog bijna een jaar duren voordat het officieel in gebruik wordt genomen, sinds een paar weken maken de ruim vijfhonderd Warmondse tennissers, korfballers en handballers al druk gebruik van hun nieuwe sportcomplex Overbos. Voor Op 't Einde betekent dat het einde van een paar tropenjaren. Hy was de man die namens de drie verenigingen de coördinatie van de uitbreiding ('het leek soms wel een militaire operatie') voor zijn reke ning heeft genomen. Terugkijkend op de afgelopen tijd, zegt hij: "Ik ben gelukkig dat het allemaal is ge lukt, maar ik zou het geen tweede keer meer doen. Het heeft me vyf keer zoveel vrije tijd gekost dan ik had gepland". Nu bijna zeven jaar geleden maakte de tennissport zijn entree in Warmond. Het verzoek om op de twee verharde handbalvelden ten- nislijnen te mogen schilderen werd ingewilligd, en een afgedankte (gratis) bouwkeet vormde het club huis van de tennisvereniging, handbalvereniging Warmunda en de christelijke korfbalvereniging Warmond. De tennisvereniging groeide als kool en telde al snel tweehonderd leden. Volgens Op 't Einde is dat voor een belangrijk deel te danken aan de centrale doelstelling: tennis voor elke War mondse beurs betaalbaar maken. Miljoen Toen de tennissers aanklopten bij de gemeente voor uitbreiding van hun velden, verwees die in eer ste instantie naar Dekker, die toen net bezig was met de bouw van een tenniscomplex. Maar dat was geen oplossing, vond het bestuur. Op 't Einde: "Dekker is een commercië le zaak, en dat is moeilijk te combi neren met een tennisvereniging die de sport voor iedereen betaal baar wil houden". Wat overigens niet wegneemt dat menige tennis ser 's winters een balletje slaat bij door Sjaak Smakman Ondertussen maakten de drie verenigingen plannen. Toen alle wensen op een rijtje waren gezet, bleek daaraan een prijskaartje te hangen van bijna een miljoen gul den. Intensief overleg tussen de drie clubs, wethouder van sportza ken Van Schagen en burgemeester Hendrikx-Vlaar bracht in 1983 een oplossing. Het clubhuis en het par keerterrein werden kleiner dan oorspronkelijk gewenst, de vereni gingen zouden veel zelf doen én ze zouden de helft van de aan te leg gen handbal- en korfbalvelden be talen. De tennisvereniging zou daarnaast met eigen spaargeld de aanleg van drie gravelbanen (kos ten: een ton) betalen. Daarentegen kregen de verenigingen van de ge meente voor een symbolische gul den de benodigde grond én een kwart miljoen voor het gezamenlij ke onderkomen. Bovendien kre gen de clubs een gemeentegaratie voor het nog te lenen kwart mil joen. Samenwerking En zo kon op 6 februari van dit jaar de eerste paal voor het club huis de grond in en werd half maart met de aanleg van drie nieu we tennisvelden begonnen. Onge veer twintig tennissers, tien korf ballers en tien handballers vorm den de harde kern van vrijwilligers die voor een forse besparing op de bouwkosten van de kantine en de aanlegkosten van het park zorg den. Zo is (en wordt) vrijwel al het schilderwerk in de in blauw, rood en geel uitgevoerde kantine door clubleden gedaan en zijn ook de meeste kabels van de nutsvoorzie ningen zelf gelegd. En nu, een paar maanden later, staat er een gloed nieuwe kantine en wordt er al druk gespeeld op de tennisvelden. Die, vertelt Op 't Einde niet zonder trots, een beregeningsinstallatie hebben. Uit sloopmateriaal wordt bovendien een verlichting ge maakt, die over een paar maanden gereed moet zijn. Naast de drie gra velbanen kunnen de tennissers ook terecht op de twee die met een speciale toplaag zijn uitgerust. Daarop kan ook 's winters worden gespeeld. Voorzitter Op 't Einde heft het glas op het goede einde van de uitbreiding van Overbos. "Maar ik zou het geen tweede keer meer doen", (foto Holvast) Niet alleen bij de besturen, maar zeker ook bij de leden, aldus Op 't Einde. Hij voorziet over een paar jaar wel een of andere vorm van or ganisatorische samenwerking. Zelf zal hij dat niet meer meemaken als bestuurder. Hij treedt dit jaar af als voorzitter van de tennisvereniging, een voornemen dat hij vier jaar ge leden bij zijn aantreden al maakte. Dat het clubhuis en de twee handbal/tennisvelden gezamenlyk Clp7plli£rV»#riri moeten worden gebruikt levert C1U volgens Op 't Einde geen proble men op. Het zwaartepunt van het tennisseizoen ligt in de zomer, ter wijl dat voor beide andere sporten vooral in de periode daarvóór ligt. De intensieve samenwerking bij de uitbreiding van Overbos heeft bo vendien geleid tot een grote toena dering tussen de verenigingen. Hij laat dan een bloeiende ver eniging achter, vindt hij zelf. Om de uitbreiding van het sportpark fi nancieel te kunnen behappen, was het nodig om dit jaar op driehon derd leden te komen en in 1985 op vierhonderd. Op 't Einde geloofde er rotsvast in dat die aantallen ge haald zouden worden. Maar zelfs hij had er niet op gerekend dat zijn vereniging nu al bijna vierhonderd leden zou tellen. Dat betekent, zegt hij opgetogen, dat de vereniging nu al uit de financiële zorgen is 'hoewel nu natuurlijk aan organi satie en de administratie enorm ho ge eisen worden gesteld'.^"Want het betekent nogal .wat wanneer je in een paar maanden tijd je leden tal ziet verdubbelen", aldus de voorzitter. Ook al telt de tennisvereniging Warmond nu vierhonderd leden, volgens Op 't Einde zal de club op regionaal of nationaal niveau nooit een party gaan meeblazen. "Daar blijven we toch veel te klein voor. Als we echt talent op onze vereni ging krijgen, gaat dat na enige tijd toch weg. We zijn altijd een gezel ligheidsvereniging geweest en dat zullen we wel blijven ook". Fietster (21) licht gewond OEGSTGEEST - Een 21-jarige fietster uit Katwijk is gisteravond licht gewond geraakt bij een bot sing met een personenauto op de Rijnzichtweg in Oegstgeest. De 63-jarige automobilist uit Amsterdam zag haar over het hoofd toen hij van de Homeruslaan de Rijnzichtweg opreed. Een arts behandelde de Katwykse ter plaat- Bridge WASSENAAR - Het Wassenaarse hotel Duinoord aan de Wassenaar- se slag en enkele woningen in de omgeving daarvan zullen binnen afzienbare tijd hun afvalwater niet meer direct of indirect in de dui nen lozen. Direct na het badsei zoen gaat de gemeente voor een be drag van bijna driekwart miljoen een riolering aanleggen van de Wassenaarse slag naar de Vleys- manlaan. Het riool is mede zo duur omdat er vanwege de hoogteverschillen in de duinen een persleiding moet worden gemaakt. Op de aanleg van het riool wordt al jaren aangedron gen door het provinciebestuur om dat deze huizen en het hotel in een waterwingebied liggen. De gemeente krijgt voor de aan leg overigens subsidie van het mi nisterie van volkhuisvesting, ruim telijke ordening en milieuhygiëne omdat het hier gaat om een project van 'milieuhygiënische urgentie'. Bridge-fanaten kunnen morgen avond terecht in 'TennBowl' in het Leiderdorpse koopcentrum 'Winkelhor. Daar wordt voor de tweede keer deze maand een 'bridgedrive' georganiseerd. Het inschrijfgeld bedraagt drie gulden en de deuren staan vanaf acht uur open. Expositie De expositie van grafische schilderijen en aquarellen van de kunstenaars Ellen Slager en Wim van Niekerk is nog tot zaterdag middag twee uur te bezichtigen in de Leiderdorpse 'Muzenhof. Muziek In het Voorschotense jongeren centrum 'De Lindehoeve' speelt morgenavond een folkband. Wel ke band zal optreden, weet de or ganisatie van het centrum nog niet. De gezellig verbouwde boer derij is vanaf half 10 open. B en W: Niet indelen in Haagse regio Man gedood bij ongeval op rijksweg WASSENAAR - De 53-jarige P.W.P. Laudy uit Geleen is van morgen bij een verkeersongeval op de Rijksstraatweg in Wassenaar om het leven gekomen. De man reed met zijn wagen frontaal op een boom langs de weg. Omdat er geen remsporen zijn aan getroffen vermoedt de politie dat de man werd getroffen door een hartaanval en wellicht al dood was voordat de wagen de boom raakte. De politie vraagt getuigen van het ongeluk zich te melden (tel. 01751-19244). WASSENAAR - Het Wassenaarse gemeentebestuur wil geen keuze maken tussen indeling bij een toe komstige regio Den Haag of regio Leiden. Door deze indeling wordt alsnog de 'vierde bestuurslaag' tus sen provincies en gemeenten in binnengehaald, waarvan de on wenselijkheid zo langzamerhand door iedereen was erkend, aldus het Wassenaarse college in een voorstel aan de raad. Burgemees ter en wethouders blijven voor stander van een samenwerkingsge bied waarin de Haagse en Leidse regio zijn samengevoegd. Het pro vinciebestuur wil echter Wasse naar in een regio Den Haag onder brengen. De noodzaak van de indeling in samenwerkingsgebieden ziet het college totaal niet in. Het gaat er immers om, aldus het gemeentebe stuur, dat zaken die een gemeente bestuur niet in zijn eentje aankan, met meerdere gemeenten samen worden gedaan. Daartoe is al vele jaren geleden de gemeenschappe lijke regeling uitgevonden, en Was senaar neemt deel aan tien daar van: zes met als centrumgemeente Leiden, twee met als centrum Den Haag en twee met Katwijk als mid delpunt. Dat die tien regelingen niet in één samenwerkingsgebied - de Haagse of Leidse regio - liggen, biedt weliswaar een 'rommelige aanblik', maar wat dan nog?, aldus het college. "Bijna al deze regelin gen functioneren naar behoren tot zeer goed en doelmatig. Voorzover wij kunnen nagaan is dat ook het enige dat werd en wordt beoogd", aldus B en W. De hogere overheden zijn nooit op topografische gronden worden gedwongen met elkaar samen te werken'. Daarmee wordt volgens het Wassenaarse college 'niet het paard van Troje binnengehaald maar - blijvend in de beeldspraak- 24 provincies en nu worden dan de het Griekse leger juichend de stad eenduidig geweest waarop de bestuurlijke decentra- listatie gestalte moest krijgen. Eerst was er het plan om gewesten te maken, toen kwam het plan 'samenwerkingsgebiede armd. In feite betekent dat een te rugkeer naar de 'vierde bestuurs laag' die juist door iedereen als on wenselijk is afgeschreven. In het kader van de vorming van samen werkingsgebieden deelden Gede puteerde Staten Wassenaar in bij de regio Den Haag. Status Wassenaar zelf heeft zich daar van meet af aan tegen verzet. De gemeente wil een regio waarin zo wel Den Haag als Leiden zitten. Het provinciebestuur is op dat ver langen niet ingegaan. Nu dreigt de situatie te ontstaan, aldus het colle ge, dat. groeDen gemeenten 'louter Troje binnengeloodst'. Burgemeester en wethouders blijven dan ook weigeren om te kiezen voor Den Haag of Leiden en blijven pleiten voor een Haags/ Leids samenwerkingsgebied. Een van de overwegingen daarbij is dat het rijk overweegt om de vier grote gemeenten een aparte status te ge ven 'waardoor Wassenaar in het ge heel niet meer zou passen in de Haagse regio'. Het voordeel van het nü samenvoegen van de Haag se en Leidse regio is, aldus B en W, dat er na de invoering van die apar te status niet opnieuw hoeft te wor den heringedeeld kingsgebieden. Wachten op opknappen Cultureel Centrum VOORSCHOTEN - De tijdens een rondleiding van raads- grootscheepse verhuisope- ratie van de Voorschotense verenigingen is sterk ver traagd. Doordat het cultu reel centrum pas in fe bruari volgend jaar zal zijn opgeknapt, moeten de ver enigingen die vanuit de noodschool aan de Molen laan verhuizen naar dit cen trum, nog even geduld heb ben. Alleen het kleine bijgebouwtje met drie lokalen kan tegen de vlak te. De Vrye Academie Vlietstreek, bewoner van het gebouwtje, ver huist na de zomer. Samen met de Streekmuziekschool trekt de aca demie in de Adegeestschool. B en W betreuren het uitstel. Zij willen de bouwvallige scholen aan de Molenlaan zo gauw mogelijk slopen. Ook de gemeenteraad wil dit. De school moet nog voor het einde van 1984 tegen de vlakte, zo hebben raadsleden in het verleden laten weten. Dit is echter alleen mogelijk wanneer de verenigingen tijdelijk in een vervangende ruimte worden ondergebracht. Het college voelt hier weinig voor. Het is niet goed voor de clubs én de dubbele verhuizing kost de gemeente handenvol geld, voeren de bestuurders aan. De nu gekozen oplossing is heel wat goedkoper. De gemeente heeft namelijk beslo ten geen geld meer uit te trekken voor het instandhouden van de openbare werken noodscholen. "De gehuisveste groepen moeten daar voor de nog komende tijd met enig risico on derdak blijven vinden", schrijven hoe verzakt de gebouwen zijn. Ze staken hun handen door verteerde kozynen en knepen in verrotte balkjes met de medede ling: "dit is de draagconstructie van het gèbouw". Toch zijn heel wat verenigingen ondergebracht in het gebouw. Zo hebben de Algemene Bond van Ouderen en het UW een lokaal ter beschikking. Zy verhuizen in fe bruari naar het cultureel centrum. Noodschoolbewoners als het EH BO en de schoolarts verhuizen te gen die tijd waarschijnlijk naar het gezondheidscentrum aan de Pro fessor van der Waalslaan. Het Hervormd/Gereformeerd Jeugdwerk verhuist in februari naar het Rode Kfuisgebouw, Leid- seweg 33. Daar komt dan een lo kaal vrij doordat de sosciaal raads vrouw verhuist naar het cultureel centrum. Voor buurthuis Vlietwyk en basketballvereniging Blitz, eveneens gehuisvest in de barak ken, is nog geen oplossing gevon den. WOENSDAG Leiden Gulden Vlies, Breestraat 125: raads- ruimtelijke ordening, verkeer, 20 i Breehuys, Breestraat 19: film met Da vid Bowie en R. Sakamoto, 20 uur. 1 W. Verteerde kozijnen Dit kan trieste gevolgen hebben. In het verleden zijn regelmatig wanden uit de school geklapt. En APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: 6 tot 13 juli door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, Lei den, tel. 120552. Apotheek Linneaus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. LEIDSCH -£L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 uur), zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Bij automatische overschr'iving Kwartaalabonnement 63.10 Commentaren J Kroon (stad) BW.T Jungman (plv) H I J Veldhuizen (regio) P J de Tombe (spo A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betalng van abonnementsgelden op giro 3203571 tnv Dam,ale Holding BV te Haarlem Hoofdredacteur ürs j w e Metselaar Adj Hoofdredacteur R Paauw Alg redactiechef A van Leeuwen Plv Alg redactiechef M. Hoenson-de Graaff (randgem.) P C Rosier (radio, televisie, kunst) S. J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen, Parijs, Washington. Cairo.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2