"Doodziek word ik ervan -C Ex-werknemer RDM volgt RSV-enquête Godsdiensten zijn klaar voor Olympische Spelen Toekomst Tsjaad ongewis aan voor avond verzoening Interview WOENSDAG 11 JULI 1984 Varia - WÊÊÊÊKÊÊKtÊÊmÊm Voor de bijna 1900 werknemers van RDM die vorig jaar werden ontslagen toen de scheepsreparatie werd gesloten, betekenden de deze week afgesloten ver horen van de parlementaire enquête commissie, een hard gelag. Ze verbeten zich voor de televisie wanneer ze bij voorbeeld hoorden dat de hoge heren Zo eens in de twee maan-, den fietst Toon Suyker- buyk weer zijn versleten route naar zijn vroegere werkgever, de RDM. Dan loopt hij over de werf waar het wel zondag lijkt, zo stil is het. Hij doet het niet om zichzelf te kwel len. Ook niet om oude col lega's te ontmoeten. Het is meer de weemoed die hem terugvoert. "Ik ben hier opgegroeid. Ik heb hier geleefd. Ik was trots op dit bedrijf'. van RSV hun salaris verhoogden terwijl de werknemers hun bonus moesten inle veren. Ook de 1600 mensen die nu nog bij RDM werken aan de bouw van onder zeeërs, grote apparaten en machines en aan de revisie van gevechtstanks, zaten tijdens de verhoren op het puntje van hun stoel. "Doodziek werd ik ervan. Mijn vrouw zei wel eens: kijk toch niet. Je krijgt er nog een hartkwaal van. Maar ik wilde weten wat dat tuig op zijn gewe ten heeft. Hoeveel mensen hebben ze niet naar de verdommenis geholpen? Ze moesten minstens voor twintig jaar de bak indraaien". Weert Schenk ging met een van de oud- werknemers terug naar RDM en tekende uit zijn mond de reacties op: "Ik heb hier jarenlang hard gewerkt, en nu moet ik straks mijn hand ophouden bij de bij stand. Het gevoel dat ik krijg wanneer ik daaraan denk, is met geen pen te be schrijven". door Weert Schenk Hij werkte in de gieterij. Het breekt hem op als hij weer in die grote hal staat. Alleen de straal- kabine is er nog en een wa terglastank. Handelaren in oud metaal hebben verder alles weg gehaald wat nog aan de ijzer-, staal- en kopergietcrij deed den ken. Suykerbuyk, die het tot hoofd baas van de gieterij bracht, wijst naar een hoek van de ruimte. "Daar had ik mijn kantoortje Gesloopt". Hij loopt wat verloren door de hal die nu deels is gevuld met karkassen van gevecht stanks. "Kijk, de wanden zijn ge schilderd. In mijn tijd kon nooit wat. Zelfs een kruiwagen kon er niet af', zegt hij verbitterd. Toon Suykerbuyk werkte 33 jaar bij de RDM. Hij kwam daar als omscholer, want hij had ge leerd voor kok en banketbakker. "Ik werd omgeschoold tot vor mer in de gieterij. De personeels chef had gezegd: dat is hetzelfde vak als banketbakker. Alleen, watje maakt kan je niet opeten" Hij wist wat het inhield. Zijn va der en opa waren ook vormer ge weest. Er ligt geen schip aan de kade van RDM. Teken van het verval. "Als jongen ging je stiekum het terrein op. Schepen tellen. En als er dan weer 24 lagen, was je blij. Dat betekende werk. Daar was je groots op. Ook trok je vaak naar de werf van Wilton-Fijenoord, de grote concurrent, om de schepen daar te tellen. Dat gebeurde an dersom ook". "Aan Wilton-Fijenoord had je als RDM'er een grote hekel. Alles wat daar gebeurde, was waarde loos. De vakmensen zaten hier. En de reparatie was het hele maal. Op de scheepsnieuwbouw en de machinefabriek moest al tijd worden toegelegd. Maar de reparatie was de goudmijn. Daar werd 18 tot 20 miljoen gulden verdiend. Alles moest wijken voor de reparatie". Verraders In de jaren '60 kwam het tot een fusie tussen de Koninklijke Schelde en de RDM. Dat werd Rijn-Schelde. De RDM'ers had den er vrede mee. Verolme was inmiddels'komen opzetten. Ver olme trok veel mensen weg bij RDM. Dat waren dus verraders. Zo werkte de rivaliteit. Rijn-Schelde groeide verder. Wilton-Fijenoord kwam er bij. Psychologisch was dat geen ster ke zet. De werknemers van RDM en Wilton moesten gaan samen werken met mensen op wie ze al tijd hadden neergekeken. De vol gende stap was de fusie, onder druk van de overheid, met Verol me. Het werd Rijn Schelde Ver olme: RSV. Op het terrein van de RDM verrees voor veel geld een nieu we loods met een enorme oven voor de bouw van reactorvaten. Hier kwam de nieuwe poot van RDM, waar al voor de RSV-fusie Suykerbuyk bij de ingang van de gieterij van RDM "In mijn tijd kon nooit wat. Zelfs een kruiwagen kon er niet af' aan was gewerkt: Rotterdam-Nu cleair (RN). Suykerbuyk: "Daar kon werkelijk alles. Ik geloof dat er 300 miljoen werd geïnves teerd. Geld van de RDM. We wa ren jaloers. Voor ons kon er niks af'. RN ging al snel failliet toen de markt van reactorvaten in stortte en ook de levering van reactorvaten aan Zuid-Afrika niet doorging. De werknemers werden verspreid over de RDM. Voor de gieterij kwam steeds er minder werk. "Er kwamen ga ten in het werk. We kregen leegloopuren. Wel zagen we steeds meer ingenieurs komen met het oog op het hoogwaardig produkt dat we moesten gaan maken. Maar er kwam niets uit", zegt Suykerbuyk, "het bedrijf kreeg een waterhoofd. Het uur loon steeg. We werden veel te duur". De RSV-leiding kwam in de tweede helft van de jaren '70 met plannen voor een nieuwe gieterij in Middelburg. De gieterijen van RDM, Schelde en NDSM en Ver olme moesten weg. Suykerbuyk kwam in de commissie die dat moest regelen. Hij vocht als een leeuw om een deel van zijn giete rij te behouden voor het repara- tiewerk van RSV in het Water weggebied. Suykerbuyk won de slag. De gieterij, waar 70 man werkten, werd ingekrompen. Er zouden er 26 overblijven. De rest ging met vervroegd pensioen of werd ver spreid over de werf of overge plaatst naar Middelburg. Suyker buyk: "Ik moest selecteren wie naar andere afdelingen moesten. Daarvan heb ik nachten niet ge slapen. Mensen stonden te jan ken om te mogen blijven. Nu zijn ze blij, want de gieterij is geslo ten en zij zijn nog aan het werk". Steekpenningen Terwijl in Middelburg de nieu we gieterij werd gebouwd, bleef Suykerbuyks werkplaats intact. De gieterij kreeg opdracht te werken voor het Algerije-project van RSV-dochter Thomassen. Suykerbuyk: "Ik heb toen ge vloekt want het werk werd al heel snel uitbesteed aan Duits land". "Maar als ik bij Thomassen zag wat de Duitsers hadden gele verd, werd ik kwaad dat dat wel was geaccepteerd. Wij dachten dat die controleurs steekpennin gen hadden gekregen. Ze maak ten reisjes, zaten daar lekker te eten in dure restaurants en slie pen in mooie hotels, snap je. Wij konden hier alleen nog maar het kleine spul gieten, waarop niets viel te verdienen. Ik zei: we wor den belazerd". De gieterij werd nu gedeelte lijk ontmanteld. In zijn woning in Heyplaat, het dorp dat RDM voor haar werknemers liet bou wen, zegt Suykerbuyk te geloven dat de Raad van Bestuur van RSV nooit iets heeft gezien in de reparatiegieterij. "Ze hebben ons laten begaan, om niet teveel moeilijkheden met RDM te krij gen". Hij heeft er nu spijt van dat hij er niet voor heeft gepleit dat de gieterij onderdeel werd van de machinefabriek die nu zelfstan dig verder gaat. "Ook als dat niet door was gegaan, hadden de meesten van ons misschien nog gewerkt. Had ik nu ook mis schien een joppie gehad bij de machines en niet hier zitten niks doen. Maar dat is achteraf gelul. Toen dachten we er anders over. Ik kan mezelf geen verwijt ma ken". Toon Suykerbuyk maakt de Raad van Bestuur en de Raad van Commissarissen van RSV meer verwijten. Hij werd elke keer opnieuw kwaad als hij de verhoren van de parlementaire enquêtecommissie op de televi sie zag. Hij kon ze wel naar de strot vliegen, zeker na de onthul lingen van de afgelopen veertien dagen. Regelrechte diefstal Toen de werknemers hun bo nus moesten inleveren omdat het zo slecht ging met RSV, ver hoogden de hoge heren hun ei gen salaris vanwege de zware verantwoordelijkheid die ze droegen. De regering stelde een maximum aan het vakantiegeld van 5000 gulden. Maar omdat ze zoveel ongemakken kenden, zorgden ze er zelf voor dat ze er via een omweg nog 35.000 gulden per jaar bij kregen. Over het ge knoei met declaraties is nog niet alles bekend. President-direc teur Stikker kon dank zij 'huur subsidie' bijna gratis wonen. Toon Suykerbuyk: "Regel rechte diefstal is het. Diefstal van de gemeenschap, want in feite waren ze rijksambtenaar. RSV draaide alleen nog op het over heidsgeld. En als je dan bedenkt dat ik me kapot vocht voor een verhoging van klasse 4 naar 5 voor mensen die het echt ver dienden. Dan ging het om maar 100 gulden bruto in de maand". Emotioneel "Ik sta er op dat ze het geld terugstorten in de socia le pot. Nee, beter is nog dat ze van dat geld de niet uitbetaalde vakantiedagen van de ontslagen RDM'ers terugbetalen. Bij ons werkten veel buitenlanders. Die spaarden hun vakantiedagen op. Dan konden ze om het jaar lan ger weg. Iedereen kreeg maar één jaar vakantie vergoed. Die mensen hebben dus nog een paar duizend gulden tegoed. Dat is niet eerlijk, zeker niet nu blijkt dat de mannen aan de top de zak ken vulden". In tegenstelling tot veel ande ren in Heyplaat blijft Toon Suy kerbuyk de RSV-enquête vol gen. "Er zijn er die niet meer kij ken, omdat ze in staat zijn iets door de televisie te gooien. Die zijn ook in staat die lui aan te vliegen als ze zouden tegenko men. Maar ik blijf kijken, ook al erger ik me kapot. Je hoort het nu allemaal. We wisten van niets". 'Etter' Bij Suykerbuyk hebben de verhoren van De Vries, president van de Raad van Commissarisen het meest voor verhoogde bloed druk gezorgd. "Zou je die vent niet doodslaan. Dat is de grootste etter die er bestaat. Wat een ar rogantie met zijn 'dat zoekt mijn accountant wel uit'. Hij schaamt zich niet voor wat hij heeft ge daan. Ik denk dat hij in staat is commissieleden aan te klagen als ze iets verkeerd zeggen". Stikker en regeringswaarne mer Molkenboer hebben ook geen plezierige indruk achterge laten. "Molkenboer zit maar te la chen. Maar hij verschuilt zich achter het argument dat hij niet goed is ingelicht. En Stikker. Dat is een waardeloze teringvent. Meer niet". Veel RSV-topmensen zijn weer elders aan de slag geko men. Zitten ondanks bewezen onbekwaamheid weer op flu weel. Toon Suykerbuyk zit thuis. Krijgt waarschijnlijk geen werk meer. In het gieterijwezen is ar moe troef. Hij is ook al te oud. Terwijl Stikker de zekerheid van zijn gouden handdruk van enke le miljoenen gulden heeft, ziet Toon Suykerbuyk de bijstand voor zich opdoemen. "Ik zit nu nog in de ww. Dat vind ik niet erg. Daar heb ik voor gewerkt. Maar zo meteen moet ik mijn hand ophouden bij de bij stand. Dat is hard. Ik heb zo lang en hard gewerkt. Altijd stond je klaar, dag en nacht. En dan krijg je na zo'n leven evenveel als ie mand die nog nooit iets heeft ge daan. Het gevoel wat ik krijg als ik daar aan denk, is met geen pen te beschrijven". In het Kongolese Brazzaville be gint eind volgende week de lang verwachte "verzoeningsconferen tie" van de strijdende partijen in Tsjaad, de voormalige Franse kolo nie in Noord-Afrika. Maandenlang is achter de schermen onderhan deld tussen Libië en Frankrijk die respectievelijk verzetsleider Gou- kouni Oueddei en president Hissè- ne Habré steunen. Het afgelopen weekeinde werd tijdens onderhan delingen tussen de Franse minister van buitenlandse zaken Cheysson en zijn Tsjadische collega Goshu Wolde een akkoord bereikt over het draaiboek van de conferentie. President Habré sprak later in ge sprekken met journalisten voor zichtig van een "voorbereidende bijeenkomst", maar als het aan de Fransen ligt worden er nu snel za ken gedaan en wordt om met een Franse diplomaat te spreken "voor eens en voor altijd afgerekend met de aanhoudende binnenlandse twisten in Tsjaad". Tsjaad, dat twintig jaar geleden onafhankelijk werd, is na het ver trek van de laatste Franse troepen, nu zestien jaar geleden, vrijwel permanent in een burgeroorlog verwikkeld. De Fransen droegen de macht over aan de christenen in het zuiden, geheel tegen de zin van islamieten in het noorden. In het decor van rivaliserende groepen en wisselende presidenten zetten de 192 etnische groepen in Tsjaad zo goed en zo kwaad als dat kon hun eigen cultuur voort. Tsjaad is kort om niet meer dan een geografische aanduiding voor een land dat in feite niet bestaat. Het heeft de arm ste bevolking van Afrika, voorzie ningen als onderwijs, gezondheids zorg en openbaar vervoer zijn er nauwelijks of niet. Landbouw en veeteelt vormen het enige middel van bestaan. door Ton van Brussel Frankrijk sloot aan de voor avond van de overdracht met Tsjaad een verdrag voor een hulp programma en militaire steun in geval van bedreiging van het presi dentiële gezag. Dat verdrag heeft ertoe geleid dat Frankrijk herhaal delijk troepen naar Tsjaad heeft ge stuurd; het laatst en na langdurige aarzeling gebeurde dat vorig jaar toen de destijds met steun van Li bië aan de macht gekommen, maar twee jaar geleden door Habré van de troon gestoten, Goukouni Oueddei opnieuw een gooi naar het presidentsschap deed. Vreemd genoeg zijn het nu twee vroegere vrienden, beide moslim, die elkaar de macht betwisten. Vorig jaar zomer dreigde het conflict te escaleren, naarmate Li bië zich meer vastberaden toonde Tsjaad in te lijven en de Verenigde Staten bij gebrek aan Franse in spanningen zich met de zaak wil den bemoeien. Na een bittere woordenstrijd tussen Cheysson en zijn Amerikaanse ambtgenoot Schultz, hielden de VS zich alsnog afzijdig in ruil voor Fransen troe penzendingen naar Tsjaad. Het be richt van de eerste gevallen Franse soldaten versterkte de kritische houding in en rond de Franse rege ringscoalitie van socialisten en communisten, die moeite hadden met de prijs van het koloniale verleden. Het heeft Frankrijk veel moeite gekost om president Habré aan de onderhandelingstafel te krijgen. Kort na de Franse interventie werd een wapenstilstand bereikt: Oued dei groef zich met zijn rebellen en Libische regeringstroepen in de noordelijke woestijn in; Habré en de Franse .troepen bleven in het zuiden. De Tsjadische president weigerde aanvankelijk met Oued dei aan één tafel te zitten, maar dat probleem is sinds het afgelopen weekeinde uit de wereld. Beide partijen zijn bereid zonder voor waarden vooraf over de toekomst van Tsjaad te onderhandelen en de twee leiders zijn zelfs bereid het veld te ruimen en plaats te maken voor een geheel nieuwe president. ACHTERGROND Hun rol is in feite uitgespeeld, hoewel er in Frankrijk enige be wondering bestaat voor wat de aan de Sorbonne geschoolde politico loog Habré de afgelopen twee jaar als president voor de economische ontwikkeling van vooral het zuiden heeft betekend. Voornaam ste partijen zijn natuurlijk Frank rijk en Libië, de souffleurs van Ha bré en Oueddei. Gezien het verleden van Tsjaad is er in feite maar één oplossing die enige garantie voor een rustige toe komst biedt en dat is een splisting van Tsjaad in een noordelijk en zuidelijk deel. Alle buitenstaan ders zijn er het over eens dat dat in theorie de beste oplossing is, ware het niet dat het noordelijk deel zijn eventuele onafhankelijkheid snel zal verliezen aan Libië. In feite is Noord-Tsjaad sinds de wapenstil stand al een provincie van Libië, dat er volledig de dienst uitmaakt. Een deling van Tsjaad jaagt pre sident Reagan in de gordijnen, vastbesloten als deze is om zijn in Libië regerende aartsvijand Gad dafi geen centimter gebiedsuitbrei ding te gunnen. In de Afrikaanse wereld zal zo'n oplossing eveneens op verzet stuiten, uit vrees dat het Tsjadische voorbeeld navolging in andere landen zal krijgen. Frankrijk is uiterst spaarzaam in mededelingen rond de strategie voor de verzoeningsconferentie en gezien de pragmatische koers die Frankrijk in het verleden in Tsjaad heeft gevaren, moet het niemand verbazen als de Fransen zelf nog geen besluit hebben genomen, be halve dan dat de zaak snel moet worden beklonken. Libië echter heeft alle tijd van de wereld en kan de besluitvorming op de conferen tie op tal van manieren vertragen. Over Tsjaad wordt in elk geval zon der Tsjaad geregeerd, op het ge vaar af dat straks een tussenpaus wordt aangewezen die het land naar de in dat geval onafwendbare volgende burgeroorlog mag leiden. Habré desnoods aftreden.. Niet alleen de atleten, ook de godsdiensten bereiden zich voor op de Olympische Spelen, die van 28 juli tot en met 12 augustus in Los Angeles worden gehou den. Baptisten, boeddhisten, sikhs en heilssoldaten, allen zijn aanwezig om de ongeveer 600.000 personen die naar ver wachting voor de Olympische Spelen naar Caüfornië komen, gastvrijheid te bieden of hen er op te wijzen, dat hun ziel verlo ren dreigt te gaan. De Raad van de Godsdiensten in Zuid-Californië, waarin onder anderen christenen, moslims, jo den en boeddhisten zijn verte genwoordigd, heeft in nauwe sa menwerking met het organisatie- comit'e van de Olympische Spe len meer dan dertig centra opge richt, waar mensen naar toe kun nen voor onderdak, voedsel, me dische verzorging en psychische hulp. Raad, de enige godsdienstige organisatie waarvan vertegen woordigers in het Olympisch dorp mogen vertoeven, houdt voorts vredesdiensten in zeven Californische gemeenten, waar mensen vanuit uiteenlopende godsdienstige tradities voor de vrede kunnen bidden. Op verzoek van de voorzitter van het organisatiecomit'e, Peter V. Ueberroth, heeft de Raad af gezien van een „vredesrally" aan de vooravond van de Olympi sche Spelen. Ueberroth vreesde, dat de rally ongewenste politieke effecten zou hebben. De Raad voor de Godsdiensten in Zuid-Californië heeft met na druk laten weten, dat hij geen zending onder de atleten en toe schouwers wil bedrijven. Andere godsdienstige organisaties zien het winnen van leden juist als hun belangrijkste doel. De orga nisatie „1984 Outreach", waarin 70 godsdienstige groepen zijn vertegenwoordigd, bereidt zich al twee jaar voor op de Spelen. Zij heeft het voornemen 13.000 jonge evangelisten uit de gehele wereld op de menigte af te stu ren. Volgens de leiders van „1984 Outreach" wil de organisatie mensen opnieuw tot geloof bren gen en trouw zijn aan het gebod van Jezus om heel de wereld in te trekken en aan ieder het Evan gelie te verkondigen. „Wij staan voor een van de grootste gebeur tenissen in de geschiedenis", al dus John Dawson van „1984 Ou treach". „De Amerikaanse Kerk krijgt de komende veertig jaar nooit meer zo'n kans". Mormoonse doop - Binnen kort zullen de Evangelische Ker ken van Berlijn, Westfalen en het Rijnland in de Duitse Bondsre publiek de doop van Mormonen niet meer erkennen. Dat heeft Rüdiger Hauth, die namens deze Kerken onderzoek verricht naar het gedrag van onder meer „christelijke sekten", medege deeld. Tot nu toe hoefde een Mor moon die overging naar de Evan gelische Kerk, niet herdoopt te worden. Volgens Hauth kunnen de Mormonen niet beschouwd worden als een christelijke sekte. Hij wijst er bij voorbeeld op, dat zij de drieëenheid van Vader, Zoon en Heilige Geest ontken nen en de Heilige Geest beschou wen als werktuig van het Mor moonse priesterschap. Meer aandacht werkloos heid - De werkende jongeren van het CNV, district Zuid-Holland, vinden, dat de kerken meer aan dacht moeten besteden aan het probleem van de jeugdwerkloos heid. Volgens hen kunnen juist de kerken een actieve rol spelen bij de bestrijding van de almaar toenemende werkloosheid onder jongeren. Om de kerken te helpen publi ceren de werkende jongeren van het CNV deze week een boekje onder dc titel „Werk en de Kerk". Dit boekje is speciaal be doeld om die mensen die het pro bleem van de jeugdwerkloosheid in de kerk aan de orde willen stellen, een handleiding te bie den. Als voorbeelden van kerke lijke activiteit noemt het boekje onder meer de instelling van een werkgroep, informatie aan de le den van de kerkelijke gemeente en het ontwikkelen van projec ten voor werkloze jongeren. Verder richten de CNV-jonge- ren deze week een stichting op, die tot doel heeft zoveel mogelijk informatie te verzamelen over kerkelijke activiteit met betrek king tot de jeugdwerkloosheid Hierbij valt onder meer te den ken aan kerkdiensten, thema avonden en projecten voor werk lozen. Oecumenische bedevaart In Schotland is voor het eerst in de geschiedenis een oecumeni sche bedevaart gehouden, waar aan leden van alle christelijke kerken hebben deelgenomen. De driedaagse bedevaart bracht de deelnemers naar het eiland Iona, vanwaar de H. Columbanus in de zesde eeuw met zijn twaalf gezel len de evangelisatie van Schot land en Noord-Engeland begon. Tijdens de bedevaart hebben de deelnemers intensief gespro ken over hun verlangen naar ker kelijke eenheid. De aartsbis schop van Glasgow, Thomas Winning, leidde de Rooms-Ka- tholieke delegatie. Besloten is de leiding der christelijke Kerken van Schotland te wijzen op hun plicht tot oecumenisch samen werken. Bezorgdheid - Verscheidene Rooms-Katholieke organisaties in België hebben naar aanleiding van het vandaag beginnende be zoek van president Moboetoe van Zaïre aan België hun be zorgdheid uitgesproken over de toestand in dat land. De vasten actie van de Vlaamse kerkge meenschap „Broederlijk Delen" zegt uit de veelvuldige contacten met Zaïre de indruk te hebben gekregen, dat de officiële Belgi sche hulp de bevolking niet be reikt. Die verdwijnt in de zakken van invloedrijke Zaïrese mach thebbers terwijl Belgische belan gengroepen er ook van profite- Voorts wijst „Broederlijk De len" op de toestand van wille keur en dc veelvuldige schendin gen van de mensenrechten in Zaïre, waarbij folteringen en machtsmisbruik op alle niveaus schering en inslag zijn. Bcroepingsberichten. Gere formeerde Kerken. Aangenomen naar Ulrum: T. Veenstra, kandi daat te Genemuiden. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt. Beroepen te Kampen T. van Eerden, kandidaat te Kam pen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15