Koeleman: 'Het is ongelooflijk' 50 T Vanderaerden schuttert weer Vakmanschap herken je zo. Veldscholten: 'Recht op beschermde positie Niet naar LA ondanks limiet Weer ritzege De Bruin Belgische sprinter verleent Fransman Poisson voorrang Planckaert naar huis Boete voor Jan Raas WOENSDAG 11 JULI 1984 111 kilometer van Saint Girons Blagnac, is: 1. Poisson (Fra, Guimard) 2 uur 39 mi nuten en 46 seconden 2. Vanderaerden (Bel, Post) z.t. 3. Van Vliet (Ned, Godef root) z.t. 4. Vallet (Fra, Kuechli) z.t. 5. Hoste (Bel, De Witte) z.t. 6. Gauthier (Fra, Danguillaume) op 0.08 min. 7. Brun (Fra, Berland) op 0.12 8. Nulens (Bel, Post) op 0.14 9. Manders (Ned, Go- defroot) op 0.56 10. Andersen (Den, Dan guillaume) op 0.57 11. Jerome Simon (Fra, Thevenet) z.t. 12. Van den Brande (Bel, De Kimpe) z.t. 13. Fignon (Fra, Guimard) z.t. 14. Rault (Fra, Kuechli) z.t. 15. ï^cguia (Spa, Echevarri) z.t. 16. Sez- nec (Fra, Boishardy) z.t. 17. Govaerts (Bel, De Witte) z.t. 18. Kelly (Ier, De Gri- baldy) z.t. 19. Wijnands (Ned, Godef- root) z.t. 20. Tonon (Ita, Boifava) z.t. 26. Anderson (Aus, Post) zelfde tyd als An dersen 31. Hanegraaf (Ned, Godefroot) z.t. 35. Winnen (Ned, Post) z.t. 38. Hi- nault (Fra, Koechli) z.t. 39. Lubberding (Ned, Post) z.t. 55. Veldscholten (Ned, Post) z.t. 60. De Keulenaar (Bel, Post) op 1.10 79. Peeters (Bel, Godefroot) z.t. 83. Knetemann (Ned, De Witte) z.t. 90. Van Houwelingen (Ned, Godefroot) op 1.18 100. De Rooy (Ned, Post) z.t. 108. Kuiper (Ned, Godefroot) z.t. 109. Zoetemelk (Ned, Godefroot) z.t. 142. Van der Poel (Ned, Godefroot) op 5.57 147 en laatste Edgar Corredor (Col, Ocana) op 12.05 Te laat binnen: Cardenas (Col, Gomez) en Benedito Fereira (Por, Pinto) Uitge vallen: Planckaert (Bel, Post) Het algemeen klassement na twaalf etappes is: 1. Barteau (Fra, Guimard) 54.17.21 2. Le Guilloux (Fra, Kuechli) op 7.47 min. 3. 14e Etappe 12 JULI 227'/2km LE ROURET 158kmCroix de Berthel Fignon (Fra, Guimard) op 10.25 4. Veld scholten (Ned, Post) op 12.28 5. Hinault (Fra, Kuechli) op 12.38 6. Anderson (Aus, Post) op 13.29 7. Lemond (VSt, Guimard) op 14.23 8. Kelly (Ier, De Gri- baldy) op 14.31 9. Delgado (Spa, Echa- varri) op 14.37 10. Millar (GBr, Berland) op 14.47 11. Winnen (Ned, Post) op 16.54 12. Arroyo (Spa, Echavarri) op 17,10 13. Mare Madiot (Fra, Guimard) op 17.34 14. Visentini (Ita, Boifava) op 17.34 15. Nu lens (Bel, Post) op 18.22 16. Ruttimann (Zwi, Kuechli) op 18.25 17. Pascal Si mon (Fra, Berland) op 19.01 18. Caritoux (Fra, De Gribaldy) op 19.16 19. Bernau- deau (Fra, Boishardy) op 19.35 20. Le Bi- gaut (Fra, Danguillaume) op 19.38 30. Lubberding (Ned, Post) op 22,45 40. Kuiper (Ned, Godefroot) op 24,55 44. Peeters (Bel, Godefroot) op 25,46 59. Van der Poel (Ned, Godefroot) op 30,34 64. Zoetemelk (Ned, Godefroot) op 31,56 68. De Rooy (Ned, Post) op 33,05 71. Van Vliet (Ned, Godefroot) op 33,34 83. Kne temann (Ned, De Witte) op 39,26 84. Ha negraaf (Ned, Godefroot) op 40,06 86. Vanderaerden (Bel, Post) op 40,46 92. Poisson (Fra, Guimard) op 41,52 112. Wijnands (Ned, Godefroot) op 46,26 115. Van Houwelingen (Ned, Godefroot) op 47,36 119. De Keulenaar (Bel, Post) op 48,59 122. Manders (Ned, Godefroot) op 49,29 147 en laatste Russenberger (Zwi, Girard) op 1.33,46 Dagploegenklassement: 1. Post 8 uur en 29 seconden 2. Godef root 8.01,11 3. Guimard 8.01,12 4. Koech li z.t. 5. De Witte z.t. Algemeen ploegenklassement: 1. Guimard 163 uur 16 minuten en 4 se conden 2. Koechli 163.27,32 3. Post 163.29,23 4. De Gribaldy 163.41,04 5. Echavarri 163.42,18 12. Godefroot 164.02,53 Bergklassement: 1. Bemaudeau (Fra, Boishardy) 80 pun ten 2. Millar (Gbr, Berland) 71 pnt 3. Peeters (Bel, Godefroot) 44 pnt 4. De Rooy (Ned, Post) 41 pnt 5. Delgado (Spa. Echavarri) en Veldscholten (Ned, Post) 38 pnt 7. Herrera (Col, Gomez) 30 pnt Puntenklassement: 1. Hoste (Bel, De Witte) 194 punten 2. Vaderaerden (Bel, Post) 157 pnt 3. De Jonckheere (Bel, Ocana) 111 pnt 4. Cas- taing (Fra, Berland) 110 pnt 5. Kelly (Ier, De Gribaldy) en Van Vliet (Ned, Godef root) 107 pnt Debutantenklassement: 1. Barteau (Fra, Guimard) 54.17,21 2. Le mond (Vst, Guimard) op 14,23 3. Visen tini (Ita, Boifava) op 17,34 4. Rüttimann (Zwi, Koechli) op 18,25 5. Acevedo (Col, Gomez) op 20,19 ARNHEM (GPD) Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité (NOC) heeft gisteravond geen enkel pardon laten gelden voor sprintster Nellie Cooman, hordenloop ster Marjan Olyslager en steeple-loper Hans Koeleman. Dit drietal „bespreekgevallen" kreeg geen ticket voor Los Angeles, waardoor de omvang van de Nederlandse atletie- kafvaardiging op 13 blijft steken en de totale Nederlandse afvaardiging op 207, d.w.z. 142 sportmensen en 65 officials. Petra de Bruin gaat voor de derde keer winnend over de meet in de vrouwentour, "maar het zwaarste moet nog komen". BLAGNAC (GPD) - De Nederlandse vrouwen hebben hun gretige jacht op donzige Franse haantjes na een misser in Pau, waar een Canadese een bres sloeg in het Hollandse bastion, weer succesvol opgevat. In Blagnac, een voorstad van Toulouse, kreeg oud-wereldkampioene Petra de Bruin weer eens zo'n rood-wit-blauw speelgoedbeest overhandigd, nadat ze de negende etappe op haar naam had gebracht. De Nieuwkoopse bleef het sprintende peloton na een demarrage in de laatste kilometers net voor. Het was de achtste triomf van Oranje in deze Tour de France voor dames. De Bruin: „Deze Tour is mij tot dusver reuze meegevallen. Ik had ge hoopt misschien een ritje te kunnen winnen en nu heb ik er al drie bin nen. Maar het zwaarste moet voor mij nog komen, de bergen. Daar zie ik behoorlijk tegenop. In de drukkende warmte hadden de vrouwen van Scheperkamp geen enkele moeite om de gele trui van Heieen Hage te verdedigen. De officiële delegatie van het NOC bestaat uit zes personen, de medi sche staf telt drie artsen en acht fy siotherapeuten. Het is de op een na grootste Nederlandse olympische afvaardiging uit de geschiedenis. Alleen in 1928, toen de Zomerspe len in Amsterdam werden gehou den, was het gezelschap uitgebrei der: 246 personen. De laatste twee Olympische Spelen bestond de Ne derlandse equipe uit respectieve lijk 199 personen (Montreal, 1976) en 127 personen (Moskou, 1980). Nederland is in de hockeysport het sterkst in aantal vertegenwoor digd met twee ploegen, die in to taal 32 spelers en speelsters en vier officials omvatten. Daarna volgt roeien (17 sportmensen, 7 officials), zwemmen (16 en 6), wielrennen (16 en 5) en atletiek (13 en 5). In Los Angeles komen Nederlan ders in vijftien takken van sport uit: atletiek (13), boksen (3), hand- boogschieten (2), hockey (32), judo (3), kanovaren (3), kunstzwemmen (3), paardensport (5), roeien (17), schieten (4), schoonspringen (1), waterpolo (13), wielrennen (16), zie len (12) en zwemmen (16). Neder land heeft geen vertegenwoordi gers in basketbal, gewichtheffen, handbal, moderne vijfkamp, scher men, turnen, voetbal, volleybal en worstelen. Zeker van een olympisch optre den voor wat betreft de atletiek zijn sinds gisteravond ook 800-me- ter-loper Rob Druppers, 5000-me- ter-loper Stijn Jaspers, discuswer per Erik de Bruin, 400-meter-hor- denloopster Olga Commandeur en middenafstandatlete Elly van Hulst. De laatste vijf werden dins dagavond officieel toegevoegd aan het al eerder aangewezen achttal. De KNAU had gehoopt Nellie Cooman, gezien haar limietpresta tie van 11,26 sec., zij het met iets te veel rugwind, de tot op 0,02 sec. van de limiet verwijderd blijvende Marjan Olyslager en de een halve seconde tekort komende Koele man mee naar Los Angeles te krij gen. Afgesproken „We zijn aan de afspraken die eerder gemaakt zijn gehouden. Daar kun je ongelukkig mee zijn, maar ze lagen er. Als je in mijn hart kijkt zou zeker Nellie Cooman in Los Angeles goed hebben kunnen presteren, maar het NOC wilde er niet aan", aldus KNAU-voorzitter Wim de Beer. Bepaald wrang is de afwijzing van steeple-loper Hans Koeleman, die op de avond van de NOC-vergadering in Lausanne, met 8.23,73, voor het eerst binnen de limiet van 8.24 bleef. Het NOC was hiervan nog niet op de hoogte. „Men zou er dus nog op terug kun nen komen, maar ik vrees dat dit niet gebeurt. Lausanne was geen officiële kwalificatiewedstrijd en telt niet mee. Dit met uitzondering van de 4 x 400 meter-estafette ploeg", verklaarde Wim de Beer, die even later vernam dat die ploeg de limiet (3.05), evenals zaterdag in Vught, met een halve seconde mis te. Verbitterd Vanuit Lausanne toonde de na tionale recordhouder op de 3000 meter steeple. Hans Koeleman, zich verbitterd toen hij van de NOC-beslissing hoorde. „Dit is de grootste blunder die ze kunnen maken. Bij het NOC hebben ze blijkbaar geen flauw notie van top- atletiek. In Lausanne liep ik nota bene de derde race in zes dagen. Dit in weer een scherpere tijd. Ie dereen roept dat je dat in Los An geles ook moet kunnen, en dan de ze beslissing... Het is ongelooflijk", vindt Koeleman, die vorig jaar ook al op de valreep de WK van Helsin ki miste. „Dit jaar ligt het toch wat anders. Ik groei nu naar een top vorm toe. In Lausanne liet ik 8.18- lopers achter me. Volgende week loop ik in Stockholm en dan zal ik het NOC een scherp nationaal re cord voortoveren, en voor de rest bekijken ze het maar", aldus een hevig teleurgestelde Koeleman. BLAGNAC - De inkt waarmee de vrede werd getekend was nog niet eens behoorlijk opgedroogd, of gisteren dreigde de strijd tussen de ploegen van Peter Post en Walter Godefroot weer op te laaien. Verontwaardigd vroeg Leo van Vliet zich na de korte, hevige etappe af of „ze weer oorlog willen". „Wij waren eerste met vijf renners weg en Guy Nulens deed geen meter werk. Pas toen Vanderaerden er bij was is hij op kop gaan rijden, terwijl ik dacht dat we hadden afgesproken dat we niet tegen elkaar zouden koersen", aldus Van Vliet. De Nederlander had de afspraken duidelijk verkeerd begrepen, of hij wilde ze bewust anders uitleggen. Immers, de Belg Nulens deed in de slotfase van de ondanks zijn gerin ge afstand toch loodzware twaalfde etappe tussen Saint Girons en Blagnac, het vliegveld van Toulou se, exact wat een ploegmaat moest BLAGNAC - Peter Post is tij dens de twaalfde etappe van de Ronde van Frankrijk zijn sprinter Eddy Planckaert kwijtgeraakt. De Vlaming be haalde dit seizoen zeventien overwinningen. In de Tour werd hij in alle massasprints verslagen. Planckaert kwam maandag tijdens de Pyreneeë- netappe bij Lourdes zwaar ten val. Zijn linker schouder en el leboog bloedden hevig. Planc kaert had er zoveel last van dat hij in de twaalfde etappe na drie kwartier afstapte. Hij werd direct naar het zieken huis in Toulouse gebracht voor behandeling aan een ont wrichte schouder. Vanuit Tou louse reisde Planckaert per trein naar huis. Hij wilde voor geen goud met het vliegtuig. „Dat is me veel te gevaarlijk. Ik blijf liever op de begane grond, al duurt mijn reis tien keer zo lang". Geldklassement In de Ronde van Frankrijk hebben de Fransen van ploeg leider Guimard het meeste geld verdiend. In het geldklas sement, dat opgemaakt werd tot en met de elfde etappe, vol gen de ploegen van Post en Go defroot zeer dicht. Het geldklassement in guldens is: 1. Guimard 41.146,40, 2. Post 39.835,40, 3. Godefroot 39.793,60, 4. Kóchli 24.958,40, 5. De Witte 24.035,00, 6. Berland 22.811,40, 7. De Gribaldy 17.168,40, 8. Theve net 15.469,80, 9. Danguillaume 10.043,40, 10. Boifava j 9.287,20, 11. Ocana 9.055,40, 12. Pjnto 7.676,00, 13. Boishardv 7.478,40, 14. Echevarri 6.228,20, 15. De Kimpe f 5.973,60,16. Gomez (Col) 5.171.80,17. Girard 3.334,90. doen. In het gezelschap van Van Vliet (en Jean Louis Gauthier, Ber nard Vilet en Pascal Poisson) was hij kansloos en dus kon hij slechts hopen dat Eric Vanderaerden uit de achterhoede zou komen om het karwei af te maken. De opzet van Nulens slaagde slechts gedeelte lijk, want de Belgische kampioen kwam inderdaad met Frank Hoste en Frederic Brun naar de koplo pers toe, maar faalde wederom af schuwelijk in de finale. Steeds duidelijker begint het er op te lijken dat het 'killersinstict' Vanderaerden in de steek heeft ge laten. De blonde Belg, die als ama teur feilloos sprintte en jaarlijks tot zegekoning werd gekroond, schut tert bij de profs te vaak op belang rijke momenten. En dat is dodelijk voor een jonge renner die het ver trouwen van een ploeg moet vero veren. Voor zijn ritzege in Pau was hem al ongezouten de waarheid ge zegd en antwoordde hij met een ge slaagde aanval, gisteren, onder de brandende zon, beet verzorger Ruud Bakker hem toe: „Stomme ling, hoe kan dat nou weer gebeu- De Fransman Pascal Poisson, uit de oppermachtige Renault-ploeg van Cyrille Guimard, had Vande raerden compleet verrast door een halve kilometer voor het einde weg te springen uit het groepje van acht man dat zich elf kilometer voor het einde had gevormd. Maar ook Leo van Vliet was veel te passief, „ter wijl ik erop had gerekend dat Pois son zou gaan. Want hij had geen meter op kop gereden. Toen hij de marreerde, zat ik in een ongunstige positie om achter hem aan te gaan. Mijn enige hoop was dat Vande raerden onmiddellijk zou reage ren", zei de Nederlander. Wonderkind Net als de ploegmaats van Van deraerden werd Van Vliet teleurge steld door de Belg, die ooit tot wonderkind werd gebombardeerd en nu uitsluitend als een trage leer ling door het peloton dwaalt. Na dat in de roerige slotfase groene- truidrager Frank Hoste eerst een poging van Gauthier had geneutra liseerd, en daarmee Vanderaerden een grote dienst bewees, wachtte de Post-troef te lang toen Poisson aanviel. „Ik twijfelde te lang en toen was het gat al zo'n vijftig me ter. Het is een misrekening ge weest", verzuchtte Vanderaerden. Hij kan zich scharen in het le gioen van de afwachters, alleen doet hij het te vaak op de verkeer de momenten. Aarzelingen die ne derlagen tot gevolg hebben, wak keren in een formatie de onrust aan. In Blagnac de vijfde ritzege voor Cyrille Guimard. met aanzien lijk minder snelle finishers, tegen ééntje voor Post. In de boezem van die équipe broeit het verzet, al zei het werkpaard Guy Nulens na twee keer luid vloekend op zijn stuur te hebben geslagen: „Het is toch straf, hè. Zo gewerkt hebben en dan nog niet De rit van gisteren was gevaar lijk. Een halve rustdag voor het pe loton, dat de Pyreneeën-etappe nog in de benen had. De meeste kanshebbers zouden zich wel rus tig houden. Dat was hen niet ge gund. De heuvels bij het begin zorgden voor forse tempoverho gingen, en terwijl de groep langge rekt voortjakkerde richting Tou louse schrok het peloton plotseling op door een aanval van Bernard Hinault. In de eerste bergrit op een minuut gereden, ging hij nu in de aanval. Eerst in gezelschap van de Belg Rudy Rogiers, vervolgens al leen. Een solo die zestien kilometer duurde en waarin de Breton 41 se conden voorsprong opbouwde. „Om ze allemaal kapot te krijgen", was zijn verklaring voor dat optre den. De ploeg van Fignon echter reed het gat dicht en of die inspan ning niet genoeg was, won Poisson ook nog de rit. BLAGNAC (GPD) Nationaal kampioen Jan Raas, uitgevallen in de elfde etappe van de Tour de France, heeft van de Tour-commis sarissen nog een afscheidscadeau gekregen. Een dag na zijn opgave werd bekend gemaakt dat de Zeeuw een boete moet voldoen van 250 Franse francs, zo'n hon derd gulden. Die straf is hem opge legd omdat hij de strijd heeft ge staakt zonder zijn rugnummer in te leveren. Een zeer hoge boete (300 gulden) kreeg de Fransman Alain Vigne- ron, wegens belediging van een po litieagent voor het vertrek van de etappe in Saint Girons Minuten na het peloton moest Adrie van der Poel zich gisteren tussen het al opgedrongen publiek een weg banen naar de aankomst in Blagnac. De Nederlander, die een week geleden nog de gele trui om zijn schouders had, zocht wan hopig naar een verzorger. „Ik kon niet uit het zadel komen van de pijn", klaagde hij, „en in een rit als vandaag, waarin steeds gedemarreerd wordt, is dat funest. Het is één punt in mijn rug. Voetbalschoen is gevaarlijk AMERSFOORT (ANP) - De naar schatting 70.000 kniebles sures die voetballers jaarlijks in ons land oplopen, kunnen aanzienlijk worden vermin derd. De spelers zullen dan vei lige voetbalschoenen moeten ge bruiken. Naar schatting speelt negentig procent van de voet ballers op gevaarlijke schoe nen. Daarvan zijn deskundigen van de Stichting Wetenschap en Scholing Fysiothereapie SWSFin Amersfoort over tuigd. Een veilig voetbalschoen is er een met tenminste veertien nop pen die elk een lengte hebben van ten hoogste 9,5 milimeter. De verreweg meest verkochte voetbalschoen in ons land heeft zes noppen, terwijl de Konink lijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB) een maximumlengte van negentien milimeter goed vindt. Gezien de vele verwon dingen is het hoogtijd voor bles surepreventie. Hier ligt een taak voor de KNVB, aldus de sportfysiotherapeut H.J.M. Paauw, die ook docent is bij de SWSF. De arts M.G. Dijkstra-De Weys, directeur van de SWSF, concludeert dat de zesnoppige voetbalschoen als gevaarlijk moet worden aangemerkt. Zeer veel meniscusbeschadigingen en ander knieletsels zijn het ge volg van de niet terechte popu lariteit van dit type schoen, stelt zij. ADVERTENTIE Vanderaerden heeft al opgegeven. De Belgische spurter is te laat om Pascal Poisson nog van zijn ritzege te kunnen afhouden. (foto anp> BLAGNAC (GPD) - Zelfs op het terras van een twee- sterrenhotel in een broeierig Toulouse is Gerard Veld scholten uiterst waakzaam. De thermometer mag dan tot tropische hoogte zijn opgejaagd, een rennerslijf in topconditie blijft kwetsbaar. „Het waait hier toch niet te veel, hè. Want voordat je het weet. heb je het te pakken", merkt de beste Nederlandse Tourrenner van dit moment op voordat hij op zijn gemak gaat zitten om zijn ervaringen van anderhalve week Tour te spuien. Na een gedurfde, maar bovenal slopende Py- reneeënrit staat de bescheiden Tukker op een fraaie vierde plaats in het algemeen klassement genoteerd, temidden van de Franse vedetten Laurent Fignon en Bernard Hinault. Je mag dan nog zo goed geklasseerd staan, het leven in de Tour gaat niet over rozen. Veldscholten: „Je leert ermee leven, maar voor iedere etappe hoop ik dat ik heel en gezond aankom. De parcoursen zijn soms le vensgevaarlijk met al die vluchtheuvels, zebra's en nauwe straatjes. Het is me heel wat waard om ge spaard te blijven van de ellende die je dagelijks ziet". Opgebrand voelt Gerard Veldscholten zich echter nog niet. Integendeel, hij voelt zich ondanks de zware inspanning in de Pyreneeen nog lekker fit. Veldschol ten: „Ik ben goed hersteld, dat heb ik in dat korte ritje wel gemerkt, want gemakkelijk was het niet". Sinds hij ruim twee jaar geleden toetrad tot het gilde der beroepscoureurs, heeft hij elk seizoen opmerkelij ke progressie geboekt. En ofschoon hij verre van veel eisend is, claimt Veldscholten nu wel en min of meer beschermde positie in de ploeg van Post. „Ik vind dat ik daar wel een beetje recht op heb. Soms moetje toch wel eens van je afbijten. Mijn uitgangspunt is nu zo hoog mogelijk te eindigen, dat kan niet als je veel voor je kopmannen moet werken. Ik heb er met Post nog niet over gesproken, met zulke dingen moet je ook weer niet te snel zijn. Je moet het gewoon proberen af te dwingen. Ja, geen woorden maar daden". Nog andere wensen? Veldscholten: „Ik zou ook graag nog een etappe winnen. Maar dat zal heel moei lijk worden nu ik zo kort sta in het klassement. Dan laten ze je niet zo maar even wegrijden". De Nederlan ders bij Panasonic scoren overigens niet zo best. Heb ben de buitenlanders al 36 zeges te pakken, de jongens van Oranje zijn niet verder gekomen dan vijftien. Veldscholten erkent dat die verhouding hen eigenlijk niet zo goed van pas komt. „Het is niet goed is voor de Nederlandse wielersport, en dat zullen we in de crite riums wel merken ook". Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze En dat proefje. Vakmanschap is Mccstci

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11