Minder bedden in psychiatrie c WIEL 'De militair is geen burger met een pakkie aan' contactlenzen, das pas fijn. van der Vordering voorschot alleen via rechter Versterking zorg buiten instellingen Veel lessen gegeven door onbevoegden Getuigen in zaak-Kamer uit Nederland naar VS Ouderen in grote steden wonen slecht Staatssecretaris Hoekzema ontkent gebrek aan motivatie in krijgsmacht DINSDAG 10 JULI 1984 UTRECHT (ANP) - Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) wil in 1986 en 1987 jaarlijks 250 bedden en daarna per jaar 500 bedden uit de psychiatrische ziekenhuizen halen. Deze moeten worden vervangen door een even groot aantal plaatsen in bescher mende woonvormen. Ook komen er vanaf 1986 jaarlijks 50 plaatsen voor deeltijdbehande ling. Binnenland DEN HAAG (ANP) - In het alge meen voortgezet onderwijs wor den per week meer dan 30.000 les sen onbevoegd gegeven. Dat is 3 procent van het totaal aantal les sen, een procent minder dan het jaar daarvoor. De onbevoegdheid is het grootst in de hogere leerjaren van VWO en HAVO. De vakken economie en muziek worden het meest door onbevoegde leraren verzorgd. Van het totaal aantal eco nomie-uren wordt 12 procent door onbevoegden gegeven, van het to taal aantal muziekuren 10 procent. Dit blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) op dagscholen voor VWO, HAVO en MAVO, en op scholen voor volwassenen. Het relatieve tekort aan bevoeg de docenten bedraagt verder 8 pro cent voor maatschappijleer en 5 procent voor klassieke talen, Spaans en alle creatieve, en expres sievakken samen. Het hoogste percentage onbe voegd gegeven lessen (13 procent) wordt overigens niet bij economie aangetroffen. Dat staat genoteerd voor „overige vakken". Deze ru briek maakt slechts 0,8 procent uit van alle gegeven lessen. In deze groep zijn de vakken opgenomen die aan én of enkelé scholen wor den gegeven, onder andere: He breeuws, filmkunst, toneelkunst, dramatische expressie, voor drachtskunst, fotografie, volksdan sen, kinderverzorging, gezond heidsleer, computerkunde, machi- neschrijven, algemene technieken en zorg voor de voeding. Dit bUjkt uit de 'Nieuwe nota geestelijke volksgezondheid', die de bewindsman gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Daarin constateert hij dat mensen met ernstige psychische proble men de laatste tien tot vijftien jaar soms te snel en onnodig in een psy chiatrisch ziekenhuis zijn en wor den opgenomen. Dat komt volgens Van der Reijden doordat in de geestelijke gezondheidszorg bui ten de inrichtingen (extramurale zorg) het zwaartepunt te veel is ko men te liggen op de behandeling van levensproblemen. Dat is min of meer ten koste gegaan van cliën ten met ernstige psychische pro blemen, aldus de nota. Van der Reijden maakt in zijn nota onderscheid tussen psychoso ciale problemen waarmee men te maken kan krijgen (door relatie problemen of door verlies van part ner, kind of werk) en ernstige psy chische problemen (angsten, dwang, depressies, waandenkbeel den, agressie enzovoorts). De eer ste categorie hoort volgens hem niet in de geestelijke gezondheids zorg thuis. Dit soort moeilijkheden kan worden opgelost door de men sen zelf, al of niet met hulp van hun omgeving, huisarts, maatschappe lijk werk of wijkverpleging, vindt hij. De bewindsman erkent overi gens dat er tussen deze twee cate gorieën van problemen een vloeiende overgang bestaat en dat er altijd een 'harde kern' van cliën ten zal overblijven voor wie opna me onvermijdelijk is. In zijn nota stelt Van der Reijden concrete maatregelen voor om het accent te verschuiven van de psy chiatrische ziekenhuizen naar be schermende woonvormen, dagbe handeling, crisiscentra en regiona le instellingen voor ambulante geestelijke gezondheidszorg (RIAGG's). Eerste lijn Voor zover het gaat om psycho sociale moeilijkheden wil hij een verschuiving van de RIAGG's naar de eerstelijns gezondheidszorg (huisartsen en dergelijke). De mo gelijkheden in de eerste lijn om psychosociale problemen te onder kennen en te behandelen, zullen dan wel moeten worden versterkt. Daarom zullen de opleidingen en de bij- en nascholingsprogramma's worden aangepast. Ook komt er een experiment van vier jaar met begeleiding door klinisch psycho logen, die in de eerste lijn hulp gaan bieden bij het stellen van de WASHINGTON, LOS ANGELES (GPD) - Zestien tot twintig Neder landse getuigen zullen op kosten van de Amerikaanse regering naar Los Angeles worden overgevlogen als daar op 18 september de rechts zaak begint tegen de Nederlander Rienk Kamer. Deze multimiljonair, die in Baar- le Nassau op Belgisch grondgebied was opgepakt, werd zaterdag aan de VS uitgeleverd en zit nu opge sloten in een gevangenis op Termi nal Island. Hij wordt beticht van fraude bij de verkoop van waarde loze stukken Amerikaanse grond aan kleine investeerders. Volgens de Amerikaanse officier van justitie Henry Rossbacher gaat het om de grootste internationale grondzwendel die ooit in de VS werd berecht, waarmee meer dan anderhalf miljard gulden is ge moeid. Kamer wordt vastgehou den tegen een borgstelling van 5 miljoen dollar, oftewel ruim vijf tien miljoen gulden. Rossbacher die zich al twee jaar met de zaak bezig houdt, schat Kamers moge lijke straf op 360 jaar gevangenis. Kamer wordt vandaag voorge leid. Bij deze gelegenheid zal wor den beslist of zijn zaak tegelijk wordt behandeld met die van de ex-Nederlander Wolff, sedert 1939 in de VS woonachtig en genaturali seerd onder de naam Whitney. Whitney en Kamer hebben samen de windhandel in land bedreven zo zegt de aanklacht. Whitney is tegen een borgsom van 500.000 dollar op vrije voeten gesteld, maar volgens sommigen zou zijn aandeel in de zaak aanmerkelijk groter zijn dan dat van Kamer. ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 diagnose en indicatie. Ook moeten zij de deskundigheid bevorderen en dienen zij als vraagbaak voor de hulpverleners. Een belangrijk deel van de nota wordt gewijd aan de kwaliteitsver betering. Daarbij spelen ook klach ten van de cliëntenbeweging een rol. Hun rechtspositie zal worden verbeterd en hun positie bij de kwaliteitsbewaking zal worden versterkt. Ook de 'positie, het in strumentarium en de personeels bezetting' van de geneeskundige inspectie voor de geestelijke volks gezondheid zullen worden verbe terd. Er komen veldonderzoek- teams en commissies van advies en bijstand. Verder wordt de registra tie van bepaalde hulpverleningsac tiviteiten geregeld, waarbij het zwaartepunt zal liggen op het toe zicht op de kwaliteit van de zorg. WD-voorzitter: partijgenoten moeten meer geld bijdragen DEN HAAG (GPD) - WD-partij- voorzitter Kamminga heeft een klemmend beroep gedaan op par tijgenoten die dank zij de partij een goed salaris verdienen om een bij drage in de partijkas te storten. Het gaat hierbij om 2516 liberale politi ci in kabinet, Staten-Generaal, pro vincies en gemeenten. Omdat de partij met de financiën worstelt is door het bestuur een fi nanciële actie ingezet om bijdra gen van partijleden te verkrijgen. Na een onderzoekje is gebleken dat ongeveer een kwart van alle WD-leden aan de oproep gehoor heeft gegeven. Van de politieke ambtsdragers echter stortten slechts 39 (1,5 procent) een bijdra ge. Kamminga schrijft in zijn brief „bitter teleurgesteld" te zijn. Hij stelt met nadruk dat duizenden zich belangeloos voor de partij in zetten, terwijl de mensen die daar indirect van profiteren niet eens een deel van hun salaris wensen af te staan. Het bekend worden van deze feiten zou zeer „demotive rend" kunnen werken, schrijft Kamminga, die mede daarom vraagt de brief „vertrouwelijk" te houden. Het partijbestuur blijft volgens Kamminga een regeling afwijzen waarbij een politicus voordat hij een ambt aanvaardt zich akkoord verklaart automatisch een deel van zijn salaris aan de partij af te staan. De PvdA kent dit systeem al tij den. De partijvoorzitter herinnert er in zijn brief aan dat hem tijdens be zoeken aan afdelingen regelmatig wordt gesuggereerd het PvdA-sys- teem over te nemen. Hij heeft dat steeds tegen gehouden omdat „het indruist tegen de liberale uitgangs punten", aldus Kamminga in zijn brief. Financiële bijdragen moeten een spontaan karakter houden, vindt hij. Maar om tegenover de leden te verdedigen dat de politici vrijwilli ge schenkingen plegen is een on derzoekje in de administratie ge houden. AMSTERDAM- Eens in de 30 jaar moet het handgeknoopte ta pijt van 150 vierkante meter in het Amsterdamse Tnschinski-theater worden vervangen. Zes maanden lang hebben ongeveer 60 Marok kaanse vrouwen en meisjes in Mar- rakesj gewerkt aan het tapijt, dat uit één geheel bestaat. Nergens an ders in Europa is men in staat een dergelijke prestatie te verrichten. Gisteren waren vele handen nodig om het kostbare kleed in de hal van het bioscoop-concern uit te sprei den. (foto ANP) Nog geen ontslag wegens fraude voor schoolhoofd (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Burgemeester en wethouders van Den Haag hebben het ontslag wegens fraude van een 43-jarig schoolhoofd voorlopig op geschort. Vanwege 'het belang en de zorgvuldigheid van de zaak' zal het eerder genomen ontslagbesluit van B en W nu nader worden beke ken in de onderwijscommissie van de gemeenteraad. Het college heeft dit meegedeeld aan de gemeente raad, die aanvankelijk gisteravond over het ontslag van het school hoofd een beslissing zou nemen. B en W wilden het schoolhoofd eervol ontslag verlenen omdat hij over een periode van driejaar meer leerlingen zou hebben opgegeven dan hij in werkelijkheid had. Hier door zou hij meer salaris hebben gekregen dan waar hij recht op had. De man is hoofd van de open bare school voor zeer moeilijk op voedbare kinderen in Den Haag. Over het ontslagbesluit van B en W was grote twijfel gerezen in de ge meenteraad en daarbuiten. De zaak komt nu na het zomerreces opnieuw in de raad aan de orde. ABP - Eén van de hoofdverdach ten in de ABP-affaire, de zaken man it. J. van Z., heeft afgelopen woensdag hoger beroep ingesteld tegen de verlenging van zijn voor arrest. Het beroep wordt waar schijnlijk eind juli behandeld. De rechtbank in Maastricht be sloot eind mei dat het voorarrest van Van Z. en ex-directeur mr. drs. A.J.M. M. met dertig dagen zou worden verlengd. Kort geding bijstandsgerechtigden DEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag mag niet zonder meer een overbruggingsvoorschot van 800 gulden terugvorden van men sen met een bijstandsuitkering in de gemeente. Als de uitkeringsge rechtigden het er niet mee eens zijn, moet de gemeente eerst wach ten op een beschikking van de kan tonrechter. Dit heeft de president van de Haagse rechtbank, mr. R. Porthei- ne, gisteren bepaald in het kort ge ding dat de uitkeringsgerechtig den tegen de gemeente hadden aangespannen. Ruim 6 miljoen vluchtelingenhulp DEN HAAG (ANP)- De Neder landse regering heeft besloten bij na 6,5 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor onmiddellijke hulp aan Afrikaanse vluchtelingen. Zij zal ook met een nader overeen te komen bedrag deelnemen aan pro jecten voor hulp op langere ter mijn. Staatssecretaris Van Eekelen (buitenlandse zaken) heeft dit gis teren aangekondigd in de tweede internationale conferentie voor vluchtelingenhulp in Afrika (ICA- RA II) in Genève. Het voorschot werd in november vorig jaar gegeven, omdat de socia le dienst besloot de uitkeringen voortaan aan het eind in plaats van aan het begin van de maand te be talen. Met de uitkeringsgerechtig den werd afgesproken dat zij het voorschot pas moesten terugbeta len als zy uit de bijstand kwamen. Het ministerie van sociale zaken, dat negentig procent van de uitke ringen betaalt, ging hiermee echter niet akkoord. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) liet weten dat hij een gemeentelijke declaratie van 9 miljoen gulden niet zou beta len. Voor dit dreigement ging de ge meente door de knieën. Vanaf juni werden er zonder overleg met de betrokkenen bedragen van mini maal dertig gulden ingehouden op de uitkeringen. Bezwaarschriften bij de kantonrechter mochten niet baten. Dat laatste is volgens mr. Por- theine niet in de haak. Het systeem van de bijstandswet brengt mee dat de kosten slechts kunnen wor den verhaald via de kantonrechter, tenzij de betrokkene zelf toestem ming geeft. Hiervan is kennelijk geen sprake, aldus het vonnis. De gemeente moet de in juni ingehou den bedragen teruggeven. DEN HAAG (ANP) - Oudere men sen in de drie grote steden Amster dam, Rotterdam en Den Haag wo nen slechter dan elders in Neder land, zowel wat hun woning zelf als de buurt waar ze wonen betreft. Vooral angst voor diefstal en ge weld maakt bovendien dat deze groep ouderen minder vaak de wo ning verlaat. Dit blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statis tiek, gehouden in december 1982. Het was een herhaling van een on derzoek in 1976. Het onderzoek be trof allerlei aspecten van de leefsi tuatie van zelfstandigwonende mensen van 55 jaar en ouder en van ouderen in verzorgingstehui zen. Vergeleken met 1976 blijkt dat ouderen in een tehuis in 1982 min der gezond en valide zijn, minder tevreden zijn over de woonsituatie en minder tijd besteden aan huis houdelijke activiteiten. Dit hangt wellicht samen met de verscher ping van de normen voor opname in een verzorgingstehuis, aldus de onderzoekers. De ontevredenheid van tehuisbewoners over de woon situatie richt zich met name op de regels en faciliteiten in het huis en op gevoelens van heimwee. Wat de zelfstandigwonenden be treft, zij maken in 1982 vergeleken met 1976 minder vaak gebruik van het openbaar vervoer, willen vaker verhuizen, gaan minder vaak de deur uit en besteden juist meer tijd aan huishoudelijke activiteiten. Op het gebied van hulpverlening in het huishouden blijkt dat zelf standigwonenden met name hulp krijgen van eigen kinderen en van een huishoudelijke hulp. Ongeveer 13 procent van de zelfstandigwo nenden zegt behoefte te hebben aan (meer) hulp. Tehuisbewoners zijn over het algemeen tevreden met de hulp van het personeel. Opvallend noemen CBS-onder- zoekers het tenslotte dat mensen van 80 jaar en ouder in vergelijking met 55- tot 80-jarigen niet vaker ge bruik maken van de fysiotherapeut en van de huisarts, hoewel hun ge zondheid meestal minder goed is. ADVERTENTIE Eenvnrehouten stelling als: LEEFWAND vraag de ideeënfolder en prijslijst gratis! HELDEN (ANP) - Een 46-jarige man en zijn 21-jarige zoon zijn gis teren om het leven gekomen bij een verkeersongeluk in Helden. Een derde persoon raakte zwaar gewond. De drie betrokkenen za ten in een personenauto die werd gekraakt door een combinatie van twee scharende vrachtauto's waar van de een werd gesleept door de andere. Op een kruising in Helden ston- Twee doden bij verkeersongeluk den enkele auto's te wachten in verband met een auto die linksaf wilde slaan. Een vrachtauto, die met een trekstang een andere vrachtauto op sleeptouw had moest voor dit rijtje wachtende au to's zo krachtig remmen dat de combinatie begon te scharen en op de andere weghelft terecht kwam. Een daar rijdende tegenligger kwam midden tussen de scharen de vrachtauto's terecht en werd volledig gekraakt. Twee van de drie inzittenden van'de personen auto waren op slag dood, de derde moest zwaar gewond worden over gebracht naar een ziekenhuis. DEN HAAG Is de Neder landse (beroeps)militair slecht gemotiveerd? Velen geloven van wel. Maar staatssecretaris drs W.K. Hoekzema (defensie) denkt er anders over: „De men sen die in de krijgsmacht gelo- (ven, hoeven niet verontrust te zijn. Ik vind de Nederlandse militair niet gedemotiveerd. Het volk kan met een gerust ,hart de verdediging van het land aan hem toevertrouwen". door Weert Schenk De bewindsman zegt dat de ver halen over een alarmerend gebrek aan motivatie bij vooral de onge- 'veer 60.000 beroepsmilitairen niet kloppen met zijn ervaringen. Op werkbezoeken valt het hem juist op dat met grote inzet wordt ge werkt. En bij internationale oefe ningen hoort hij vaak complimen ten over de Nederlandse militair. Staat de staatssecretaris te ver van de werkelijkheid of wordt hij tijdens zijn werkbezoeken bedot? De geluiden uit de Nederlandse krijgsmacht wijzen op een enorme 'baaisfeer'. De beroepsmilitairen voelen zich bestolen. Ze hebben te maken met een toenemende werkdruk, een da lend inkomen, een afbrokkelende rechtspositie en een in het sociale leven ingrijpend overplaatsingsbe- leid. Marinemensen ervaren daar bij de verhouding tussen varen en werken op de wal als niet reëel. Staatssecretaris Hoekzema, die verantwoordelijk is voor het perso neelsbeleid, kent de wensen op het gebied van de rechtspositie. Ook heeft hij geconstateerd dat de mili tair zijn beroep niet meer louter als roeping ziet. "De militair als werknemer is zich zakelijk gaan opstellen. Hij wil beloning naar prestatie. Maar ik bestrijd dat de zakelijkheid al zover is dat onvrede tot demotiva tie leidt. Er heerst nog een grote mate van beroepstrots en die wordt niet overspoeld door de za kelijke instelling". Vergelijking Hoekzema streeft naar een sa menhangend personeelsbeleid dat voldoende recht doet aan de om standigheden waaronder de mili tairen moeten werken. Als voorbe reiding daarop werkt zijn ministe rie aan een vergelijking tussen mi litairen en burgerpersoneel van r Hoekzema: 'Defensie is geen acht- tot-vijf-bedrijf. (f0to gpdi Defensie om de minnen en plussen van de militair te kunnen bepalen. Hoekzema is inmiddels zover dat hij de militair een bijzondere posi tie toebedeelt. „Ik ga uit van een krijgsmacht die Nederland vrij waart van een bezetting en in NA- VO-verband de vrijheid garan deert. Dat vraagt een totale inzet baarheid. Defensie is geen acht-tot- vijf-bedrijf. Er wordt nogal eens geoefend. Overwerksituaties zijn een onderdeel van het militair- zijn". „Vanuit die doelstelling", ver volgt de staatssecretaris, „worden de militair nogal wat beperkingen opgelegd. Hij mag niet staken. Voor de militair geldt een apart straf- en tuchtrecht. Hij moet nogal eens overwerken, moet meedoen aan oefeningen en wordt in zijn loopbaan diverse malen verplaatst. Dat soort zaken geeft hem een bij zondere positie ten opzichte van de burger". Hoekzema wil de militair niet zien als „een burger met een pak kie aan". Hij streeft dan ook niet naar een volledige gelijkschake ling van de militair met de burger ambtenaar. Binnenkort praat hij met de belangenorganisaties van de militairen over een document waarin hij de bijzondere positie van de militair erkent. De bijzondere taak van de krijgs macht heeft gevolgen voor de posi tie van de militair, zegt de staatsse cretaris. Hij meent dat aan de mili tair eisen worden gesteld die in de burgermaatschappij niet of niet in dezelfde omvang, en zeker niet in dezelfde combinatie voorkomen. Die eisen beperken vaak de indivi duele vrijheid van de militair. Het is nog niet duidelijk in hoe verre Hoekzema die bijzondere sta tus van de militair gaat waarderen. Dat blijkt pas op zijn vroegst vol gend jaar. Het wachten is vooral op het re sultaat van de pakketvergelijking tussen de rechtspositie van de mili tair en die van de burgerambte naar. Tegen het eind van het jaar wordt dat rapport verwacht, waar na Hoekzema aan de slag kan. Hoekzema: „Het document en de pakketvergelijking z\jn nodig om duidelijkheid te scheppen over de rechtspositie van de militair en over zijn bezoldiging. Dat is niet al leen van belang voor de militair, maar ook voor de buitenwereld. Zo kan een aanvaardbaar antwoord worden gegeven op de vraag waar om bepaalde extra-voorzieningen voor militairen nodig zijn". Als uit de pakketvergelijking blijkt dat de militair in een achter standspositie verkeert ten opge- zichte van zijn burgercollega, vindt Hoekzema dat daaraan dan iets moet worden gedaan. Het pro bleem is alleen dat hij niet weet op welke termijn hij daarvoor geld be schikbaar heeft. Bezoldiging Het document en de pakketver gelijking vormen ook de grondslag voor een nieuw bezoldigingssys teem voor militairen. Hoekzema wil de militair een basissalaris ge ven met daarbij een toeslag voor overwerk en ongemakken, zoals verplaatsingen. Ook de militair met een kantoorbaan krijgt dat ex traatje, omdat hij in zijn gehele loopbaan vaak moet overwerken. Dan is er nog een extra toeslag voor het langdurig van huis zyn en zware oefeningen. Mariniers bij voorbeeld zullen hiervan vooral profiteren. Hoekzema gaat ervan uit dat de arbeidsvoorwaarden voor zowel de krijgsmacht als de burgermaat schappij doorzichtig worden. „Mi litairen zullen in principe gelijk worden behandeld als andere amb tenaren. Daarbij moet rekening worden gehouden met zijn bijzon dere positie. De oplossingen voor de eigensoortige arbeidsproble men zullen duidelijker worden. In dat opzicht moet de militair een zelfstandige rechtspositie behou den". Volgens de staatssecretaris zul len financiële afwijkingen van het algemeen overheidsbeleid beter door de maatschappij worden aan vaard als ze op heldere argumen ten zijn gebaseerd. Hoekzema vindt een beter inzicht ook noodza kelijk, omdat hU zorgen heeft over de populariteit van de militair. Hij weet dat veel militairen zich buiten hun werkkring bijna niet meer in uniform durven te vertonen. „Het is onbegrijpelijk dat maat schappelijke spanningen over bij voorbeeld kruisraketten en militai re oefenterreinen worden gepro jecteerd op individuele militairen. Die militair heeft niets te maken met politieke beslissingen. Hij voelt zich terecht onjuist bejegend. Ik vind dat de militair een lovens waardig beroep heeft Hij zal Ne derland verdedigen als het mo ment daar is". Hoekzema vindt dat de vyandige houding niet wordt versterkt wan neer militairen worden ingezet te gen demonstranten, wat in Woens- drecht gebeurde. „Militairen moe ten zelf militaire objecten beveili gen. Zo is dat nu eenmaal. Maar ik denk dat de demonstranten dat wel zullen begrijpen".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5