Chemische stoffen in Leiderdorpse tuin c Veldenprobleem sportclub ASC bijna opgelost 'De overheid maakt er hier meer dan een zooitje van Leiderdorpers vrezen komst hoge flat Verontruste gemeente start bodemonderzoek in buurt Stad en rand OEGSTGEEST De oplos sing van het veldenprobleem van de Oegstgeestse voetbal en cricketvereniging ASC be gint in zicht te komen. Korfbal vereniging Fiks is teruggeko men op de aanvankelijke wei gering om van het sportpark de Voscuyl te verhuizen naar het huidige ASC-veld aan de Dui venvoordestraat. Daarmee is in principe de weg vrij voor een verhuizing van ASC naar de Voscuyl. Deze 'veldenruil' is vorige maand door de sportraad als de beste op lossing voor de ASC-problemen uitgekozen. Deze ruil kost naar schatting ruim acht ton. Het ruim negentig jaar oude ASC speelt sinds 1913 op het veld aan de Duivenvoordestraat Momenteel moet de twintig teams tellende ver eniging het nog altijd met dat ene Fiks wil ruilen met Oegstgeester vereniging veld doen, en al vele jaren wordt met de gemeente gepraat over uit breiding van de accommodatie. Aanvankelijk werd gedacht aan een nieuw sportcomplex in de Morsebelpolder, in de jaren daarna kwamen achtereenvolgens een vestiging in de Voscuyl, aan de Nachtegaallaan en het terein ten noorden van het zwembad aan de orde. Uiteindelijk werd de aan dacht weer gericht op de Morsebel- polder, maar de kosten daarvan - 3,5 a 4,5 miljoen gulden - werden en worden te hoog bevonden. In een concept-veldennota schet ste de gemeente in mei van dit jaar een aantal mogelijkheden. Het goedkoopste alternatief omvatte een 'ruil', waarbij ASC naar de Voscuyl verhuist en de korfbalver enigingen Fiks en KNS naar de Duivenvoordestraat. Op het ASC- terrein komen dan drie korfbalvel- den en een oefenveld. De houten kantine van KNS wordt verplaatst terwijl daarnaast vier kleedkamers worden gebouwd en twee kleedka mers van ASC worden gereno veerd. ASC krijgt dan op de huidige korfbalvelden in de Voscuyl een hoofdveld, terwijl het jeugdveld van voetbalvereniging Oegstgeest wordt vergroot tot een bijveld. Ook worden op het sportpark de Vos cuyl twee cricketpitches aange legd. Van de vier betrokken vereni gingen liet alleen Fiks weten hele maal niets te voelen voor dit plan dat volgens een berekening 810.000 gulden kost. Duur Volgens een ander plan van de gemeente zou ASC naar de Vos cuyl verhuizen en verhuist er nie mand naar de Duivenvoordestraat, zodat dit vrijkomt voor andere doeleinden. Om ruimte te schep pen op de Voscuyl zou dan de oude rioolwaterzuiveringsinstallatie worden afgebroken en zou via een herindeling van het sportpark ruimte voor alle verenigingen ko men. Het probleem vormt echter het kostenplaatje: 1,7 miljoen gul den is nodig voor dit alternatief. Aan een eigen plan van Fiks, waar in ASC de Fiks-kantine krijgt en Fiks een nieuwe in de Voscuyl en waarbij ook nieuwe korfbalvelden voor Fiks in de Voscuyl komen, kleeft hetzelfde bezwaar: het kost volgens de gemeente 1,7 miljoen gulden. In een vergadering van de sport raad in juni kozen de meeste be trokken verenigingen voor het eer ste, goedkoopste alternatief. Niet van harte, en een aantal van hen verbond wel voorwaarden aan die keuze. Alleen Fiks bleef tegen dit plan, waarbij de korfbalvereniging zou moeten verhuizen naar de Dui venvoordestraat. Wel zegde Fiks toe een speciale ledenvergadering te houden over de kwestie om te kijken of de leden misschien toch wel willen verhuizen. Kosten Tijdens die vorige week gehou DINSDAG 10 JULI 1984 den ledenvergadering gaat Fiks voor een deel overstag. In een brief aan de gemeente schrijft Fiks lie ver te willen blijven zitten, maar eventueel wel naar de Duivenvoor destraat te willen verhuizen. Als voorwaarden daaraan verbinden de korfballers dat de nieuwe ac commodatie in elk geval kwalita tief gelijk moet zijn aan de huidige én dat de verhuizing voor Fiks geen geld mag kosten. Volgens secretaris Mens van de sportraad is dat een stap vooruit. In de tijdsplanning van de gemeen te wordt over twee jaar een begin gemaakt met de herziening van het sportgebeuren in Oegstgeest. Naar verwachting is met de herindeling ongeveer een speelseizoen ge moeid. Mens verwacht dat gedu rende dat seizoen wel een tijdelijke huisvesting voor de betrokken ver enigingen kan worden gevonden, zodat de competitie in elk geval ge woon kan doorgaan. LEIDERDORP - Een ach- tertuin van een woning in het Leiderdorpse Van Leeu wenpark is ernstig veront reinigd met de chemische stoffen tetrachlooretyleen, trichlooretheen en chloro form. De gemeente heeft hier "veront rust" op gereageerd en besloten overmorgen te beginnen met een groot bodemonderzoek in de buurt. Onderzocht worden de tui nen van Van Leeuwenpark 1 tot en met 43, Kastanjelaan 1 tot en met 5 en Eikenlaan 1 tot en met 10. De bewoners hebben dit gisteren per brief vernomen. Tot nu toe hebben slechts twee mensen ge vraagd naar het hoe en waarom van het onderzoek dat ongeveer drie weken gaat duren en enkele tienduizenden guldens gaat kos ten. Ook de bewoner van het huis met de vervuilde tuin, P. Kriek heeft het gebeuren gelaten over zich laten heengaan: "Je luistert in dit geval maar al te graag naar de autoriteiten", zegt hij. En deze au toriteiten hebben de zaak behoor lijk gesust. Volgens de gemeentelijke over heid en de inspectie Volksgezond heid is er geen direct gevaar voor de volksgezondheid. Tenminste, zover men kan overzien na een eer ste onderzoek door het ingenieus bureau DHV. Dit bureau sloeg eind maart aan het spitten en con cludeerde dat in de grond en in het grondwater tetrachlooretyleen, trichlooretheen en chloroform zit ten. Het onderzoek werd ingesteld nadat Kriek, de bewoner van het huis Van Leeuwenpark 17 had ge klaagd over een doordringende stank in zijn tuin. zorgvuldig stopt. de grond zijn ge- Bedwelmd De man was zo ongeveer be- geleden, dwelmd geraakt bij het spitten in zijn achtertuin. Ook in het verle den had hij wel eens last gehad van opstijgende vieze luchten, vooral bij vochtig weer. Bovendien hem opgevallen dat op sommige aanwijzingen voor", aldus plekken de planten niet zo best groeiden. Maar hij raakte er niet door verontrust. Want, zo dacht hij, het kan best zijn dat de plantjes on- risico en onzekerheid scheppen zorg". Ook voert hij aan "dat een verontreiniging in een woonwijk altijd reden tot zorg is. Nee", zo be sluit hij. "We staan er zeker niet la coniek tegenover". Kriebels PPR-raadslid H. van der Zande is iets stelliger over de vervuiling. Hij verklapt dat hij "de kriebels krijgt als hij de stoffen ziet. Chemi sche stoffen zijn altijd gevaarlijk", weet hij. Morgen, op zijn vrije dag, zal hij ook zeker in het gemeente huis te vinden zijn. Hij wil dan wat meer weten over de vervuilde grond. Ook wil hij erachter zien te ko- -- men ofB en W alert genoeg hebben grond al vies was voordat het huis gereageerd. Op dit moment heeft werd gebouwd, drieeneenhalf jaar hij daar zo zijn twijfels over: in maart is geklaagd, vier maanden later wordt opgetreden. Is dat een lange periode of is dat gebruike lijk?, vraagt hij zich af. De gemeentelijke woordvoerder kiest voor de laatste variant. "Di rect nadat de klacht bij ons binnen kwam hebben we het ingenieurs bureau ingeschakeld", zegt hij. "Eind maart werd een eerste on- In maart werd het hem echter te veel. Het ging ook om een aanzien lijk stuk grond. Hij schat dat een oppervlak van zeven bij drie meter vervuild is. Opvallend is dat deze lap grond direct grenst aan een chemische wasserij in de Eiken laan. Toch wil de bewoner geen be schuldigende vinger uitsteken naar de wasserij. Ook al is hij er zich van bewust dat de chemische stoffen die in de grond zijn gevon den, in een chemische wasserij worden gebruikt. "Ik weet niet hoe de grond zo vies is geworden", zegt de man, die anderhalf jaar geleden het huis kocht. Evenmin weet hij of de De vervuilde tuin in het Leiderdorpse Van Leeuwenpark, half verscholen achter het huisje i drijf. Op de voorgrond het dak van de aangrenzende chemische wasserij aan de Eikenlaan. De gemeente tast i duister. Zo durft ze niet te zeggen of in aangrenzende tuinen viezig heid zit. "We hebben daar geen woordvoerder van de gemeente. "Maar door een goed onderzoek willen we in ieder geval een einde maken aan de onzekerheid. Want: derzoek gedaan en toen half april de eerste gegevens binnen kwa men, hebben B en W zich hier ra zendsnel over gebogen. In mei ga ven ze opdracht een nader onder zoek te starten. Half juni kwamen de resultaten hiervan binnen en het college heeft vanaf dat moment naar de financiële kanten van de zaak gekeken". De gemeenteraad moet bij de eerstkomende vergadering hetzelf-. de doen. Op dit moment is nog niet precies bekend hoe hoog de kosten zullen zijn. "Maar we kunnen wel aannemen dat ze in de buurt van de 40.000 gulden zullen liggen", al dus de woordvoerder. "Men moet boren tot een maximum diepte van tien meter". Overigens betreft het slechts een eerste onderzoek. Wan neer blijkt dat de grond zeer ern stig vervuild is, moet een nader on derzoek worden ingesteld. Achtentwintig woningen bij Hoge Rijndijk Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Niets lijkt de bouw van 28 woningwetwoningen in de Zoeterwoudse wijk 'Hoge Rijndyk West 11' in de weg te staan. Het gaat om achttien eensgezins- en tien bejaardenwoningen aan de Lindelaan. Bouwvereniging 'Willi- brord' bouwt de huizen, waarvan de gemiddelde huurprijs 448 gul den bedraagt. De totale grond- en bouwkosten zijn geraamd op respectievelijk 518.924 en 2.702.875 gulden. Om dit bedrag zo laag mogelijk te houden, is door de gemeente Zoeterwoude bij de overheid subsidie aange vraagd. Het is vooralsnog onzeker of deze aanvraag wordt ingewil ligd, omdat de kraan voor dit soort projecten langzaam wordt dicht gedraaid. Niets gedaan aan overlast bij Valkenburgs meertje VALKENBURG - Er is nog steeds niets gedaan aan de overlast die omwonenden van het 'Gat van La gendijk' ondervinden van het dag- toerisme op deze Valkenburgse plas. "Het is pure ellende voor ons", zegt P.J. van Beid, bewoner i huis aan de Voorschoter- willen, om water vragen of die van de telefoon gebruik willen maken. Het is aan ons om het kaf van het koren te scheiden, want er zijn ook aardige mensen die aan de deur ko- Als er echter iemand a weg, "de overheid maakt er hier komt die niet wordt binnengelaten meer dan een zooitje van". wil het in de voortuin van Van Tijdens zonnige dagen, zoals in Beid wel eens tot flinke scheldpar- ;het afgelopen weekeinde, komen Uien komen. "En het is niet mis duizenden mensen naar de zand- wat je naar het hoofd wordt geslin Zolang er geen voorzieningen worden getroffen bij het Gat van Lagen dijk in Valkenburg zal het er rommelig blijven. (foto Holvasti winput achter de Ommedijkseweg gerd", zegt hij. "Bovendien wordt Leiden. Er zijn echter geen vobr- er op drukke dagen, als de mensen - naar huis gaan, veel gestolen. We zijn bijvoorbeeld al een paar fiet sen kwijtgeraakt". Zandsteenfabriek Vooral Leidenaars maken al eni ge jaren gebruik van het meer. De plas is eigendom van de Hillegom- De Valkenburgers die tegenover de parkeerplaats bij het meertje wonen zeggen daarvan de dupe te zjjn. Van Beid: "Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat komen mensen aan de deur die naar de wc 'Uitzicht verdwijnt door hoogbouw op gat naast Winkel hof LEIDERDORP - Bewoners van het Leiderdorpse flatcom plex 'Soeverein' zyn veront rust over de plannen van pro jectontwikkelaar Nationale Nederlanden om een flat van vijf verdiepingen te bouwen vlak naast hun flat, op het braakliggende terrein Winkel hof-west. Door de komst van het gebouw dreigen enige Soeverein-bewoners hun vrije uitzicht kwijt te raken. De gemeente Leiderdorp is overi gens nog altijd niet op de hoogte van de plannen van de projectont wikkelaar.. Volgens het bestemmingsplan, dat dateert uit 1973, mogen op het braakliggende terrein bij Winkel hof eengezinswoningen en een kantoorgebouw komen. Dat kan toorgebouw zou niet meer dan vier verdiepingen mogen tellen. Nationale Nederlanden kocht de grond van Matser, die indertijd de Winkelhof heeft gebouwd. De ver zekeringsmaatschappij heeft er tot nu toe echter niets mee gedaan. Door het inzakken van de bouw markt zag de projectontwikkelaar niets meer in de geprojecteerde eengezinswoningen. En de maat schappij liet architect Clerq-Zubli een ontwerp maken voor een hoe fijzervormig flatgebouw van vijf verdiepingen. Dat plan presenteerde Nationale Nederlanden tijdens een infor matieavond voor omwonenden. De Soeverein-bewoners bleken bij die gelegenheid niet eensgezind in hun beoordeling v-u het plan. De mensen op de onderste twee woon lagen zijn er niet ongelukkig mee, omdat de flat op tachtig meter van hun woningen zou komen. Het kantoorgebouw in het huidige be stemmingsplan mag op twintig meter van hun huizen worden ge bouwd. Heel wat dichterbij dus. Bewoners van de derde woon laag en de lagen daarboven voelen daarentegen weinig voor het plan. Zij kochten indertijd hun flats met de gedachte dat ze een blijvend vrij uitzicht zouden hebben: het kan toorgebouw zou immers maar vier verdiepingen mogen tellen. De plannen van Nationale Nederlan den betekenen dat aan dat uitzicht een einde komt. Ontactisch Vice-voorzitter van het Soeve rein-bestuur Benoist zegt niet bang te zijn voor Nationale Nederlan den. "We hebben tijdens de infor matieavond geprobeerd onze standpunten uiteen te zetten", brengt hij uit. "Maar of Nationale Nederlanden van plan is om daar rekening mee te houden... Ze be loofden in ieder geval de schetsen nader uit te werken en er eventueel onze ideëen in te stoppen. Als dat straks niet gebeurd blijkt te zijn, kunnen we altijd nog boos wor den". Bestuurslid Adamse hekelt voor al de negatieve houding van de ar chitect, wiens ontwerp tijdens de informatieavond de grond werd in geboord. Hij noemt het optreden van Clerq-Zubli 'kinderachtig en ontactisch*. "De goede man moet toch ook op de hoogte zijn geweest van het bestemmingsplan", vindt de man die opvallend genoeg wei nig moeite heeft met het plan op zich. "Het oogt fraai", zegt hij eer lijk, "een flat van vier verdiepingen en daarboven studio's" Om zich teweer te kunnen stel len tegen de uitgebreide juridische afdeling van Nationale Nederlan den overwegen de bewoners tezij- nertijd een advocaat in de arm te nemen. Ze betwijfelen of ze die straks nodig hebben. Monster Ook voor wethouder Meerburg van ruimtelijke ordening, verkeer en milieu blijven de plannen van Nationale Nederlanden voorlopig nog in duister gehuld. De gemeen te heeft volgens hem al een paar keer bij de projectontwikkelaar aangedrongen op duidelijkheid, maar tot nu toe tevergeefs. Meer burg zegt dat de gemeente zelfs al eens heeft aangeboden om de grond terug te kopen omdat het terrein inmiddels al vier jaar braak ligt en het aanzicht er niet fraaier op wordt. "Aan openlaten van het terrein heeft niemand iets. Maar voorlopig heeft ons op papier nog niets bereikt, dus kunnen we ook niets ondernemen". 'Fris van de lever' reageert D'66- fractievoorzitter Stam op het plan. Stam bracht het plan ter sprake tij dens een commissievergadering. Volgens de democraat is het op zich een goede zaak dat Nationale Nederlanden de bewoners polst voordat de plannen bij de gemeen te worden ingediend "maar door dat ze de bewoners tegen de haren in hebben gestreken, is het een ge miste kans geworden" Hij voorziet dat het plan geen en kele kans heeft. "Er kan natuurlijk wel Iets worden afgeweken van het plan, maar zoals Nationale Neder landen dat nu in gedachten heeft, gaat het veel te ver", oppert hij. Hij vindt wel dat de gemeente haast moet maken met het 'planologisch monster', zoals hij het gat naast de Winkelhof omschrijft. "Misschien wordt de gemeente Leiderdorp in derdaad gedwongen de grond te rug te kopen. De gemeente heeft in het verleden te veel uit handen ge geven. Dat moeten we in de toe komst zien te voorkomen". se kalkzandsteenfabriek Van Her waarden. Het is overigens officieel verboden om op en om het meer te recreëren. Er is van alles gepro beerd om de mensen weg te hou den, omdat onder meer schade wordt aangebracht aan het mate riaal van de fabriek, die daar zand wint om stenen van te maken. Besloten is onder meer door de gemeente Valkenburg om de teu gels wat te laten vieren en ooglui kend dagrecreatie toe te staan. Mo torboten zijn echter uit den boze. "Maar ook dat begint uit de hand te lopen", zegt Van Beid. Ook de rijkspolitie zegt dat er niet tegen" valt op te treden. Van Beid tekent bij dit alles aan dat hij niet tegen het recreëren bij de plas is. "Maar er zullen op zijn minst enkele voor zieningen moeten worden getrof fen. Al was het maar een houten toilet met een kraan. En het moét voor de PTT toch een klein kunstje zijn om er in het zomerseizoen een telefooncel neer te zetten". Volgens Van Beid heeft.burge-, meester N. van 't Wout van Valken burg onlangs toegezegd dat er wat 'aan de overlast zou worden ge daan. Maar er is nog niets gebeurd. "Iedereen'en van alles komt naar het meertje en er is niemand om dat in goede banen te leiden. Op die manier begint het recht van de sterkste te gelden. Het is hier een jungle", zegt Van Beid, Het is ze ker geen gezellige plek is waar sur fers hun hobby kunnen uitoefe- Een woordvoerder van de ge meente Valkenburg zegt dat er voorlopig geen verbeteringen zijn te verwachten. "Het is een tijdelij ke zaak, want de bedoeling is dat er in de toekomst een recreatiegebied wordt ingericht, dat toegankelijk is vanaf de Ommedijkseweg". Bij de gemeente wordt echter niet ver wacht dat dit op korte termijn zal gebeuren. Brand aan dakrand WARMOND - Aan een woon huis in de Oranje Nassaulaan in Warmond is gistermiddag dooi te enthousiast gebruik van een verfafbrander een brandje ont staan. Bij het afbranden van oude verfresten vatte de dak lijst vlam. De huiseigenaar bel de ijlings de brandweer. Ver volgens haastte hij zich naar de buren waar hij een tuinslang uit de tuin pakte om met het blussen te beginnen. De brand weer was snel ter plaatse en maakte de klus af. De schade bleef beperkt tot de dakrand. Botsing WARMOND - Een 22-jarige motorrijder en een 20-jarige fietser uit Warmond zijn gister avond ernstig gewond geraakt nadat zij op het Oosteinde van Warmond met elkaar in botsing kwamen. De Fietser, die op het fietspad richting Sassenheim fietste, stak ter hapgte van de bushalte de rijbaan over. De motorfietser, komende uit de richting Sassenheim, reed fron taal op de fietser in. De motor rijder en de Fietser zijn naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den (AZL) gebracht. Ze hadden ■respectievelijk een schedelba- sisfractuur érf een open been breuk. Beiden liepen schaaf- en vleeswonden op aan hoofd en benen. DINSDAG eiden Kantine reinigingsdienst. Noorderstraat 18: informatie-avond gemeente over Ververbuurt, 20 uur. Vrouwenhuis, Hooigracht 79: café- APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: 6 tot 13 juli door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, Lei den, tel. 120552. Apotheek Linneaus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN geen administratie- Kwartaalabonnement 63.10 Commentaren J w.rlzen van Brussel Post u Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 u zaterdag van W'tte Singel 1 2311 BG LEIDEN Telefoon. 071 -144941 Abonnementsgelden tui vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien een maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t n v Damiaie Holding BV te Haarlem Per post 05.50 Maandabonnement 21.21 (Autom. betaling) Losse n Hoofdredacteur j W E M Adj Hooldreda* J Kroon (stad) B W T Jungman(plv H I J Veldhuizen (regio) M. Hoenson-de Graaft (randgem.) P C. Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten I 071-144941.i l 219 Aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Persdienst mei eigen correspondenten o a in Bonn. Brussel. Londen, Parijs. Washington. Cair< Rome. Madrid. Mexico

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2