LEIDSCH $m DAGBLAD Grote schade door noodweer RSV-directeur weigert vragen te beantwoorden Parijs proeft van Hollandse haring Bijna 1450 Laurianen op (fiets )pad Twee doden bij botsing op Veluwe 'Gij se laars- bank terug op oude plek Laatste Nieuws Geen geld voor betere regeling premiekoop 'Produktie en prijs olie blijven gelijk' Fransen moeten wennen aan primeur DINSDAG 10 JULI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37442 Directeur: G Koopman :R0HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN voorteinm «toton Laurianen op het Windepad richting Ter Aar. (Van onze verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN/AS SEN/APELDOORN - Bijna 1450 fietsenthousiasten zijn vanmorgen op weg gegaan voor de eerste etap pe van de Alphense fietsvierdaag se, de Laura. 'De stemming is uit de kunst en het is ideaal fietsweer', aldus vanochtend Laura-secretaris Dick Verkerk. De honderd kilometer lange rou te voert de fietsers naar Zandvoort. Voor de 150-kilometerklasse is een traject uitgezet via Spaarndam en Halfweg. Elders in het land zijn vanochtend ook wandel- en fiets- vierdaagsen begonnen. In Assen, Emmen en Hoogeveen stapten in totaal 25.000 deelnemers op de fiets voor de Drentse rijwiel- vierdaagse. En in Apeldoorn ver trokken om negen uur vanochtend op de kop af 1779 wandelaars voor de 31ste Apeldoornse vierdaagse. Bijna 1800 wandelaars in Apeldoorn. (Van onze verslaggevers) LEIDEN/DE BILT - Onweer, windstoten, slagregens en hagelbuien hebben gisteravond op diverse plaatsen in het land grote schade en overlast veroorzaakt. Voor zover bekend heeft het noodweer twee levens geëist. gangers tot hun enkels m het water liepen. In onze omgeving bleef de scha de beperkt. In Rijnsburg sloeg de bliksem in een woning aan het Noordeinde. Geluidsapparatuur en een video werden vernield, maar niemand raakte gewond. Ook in een woning aan de Romijnstraat in Lisse sloeg de bliksem in. Het ta pijt werd verschroeid en een kleu- ren-tv sneuvelde. Uit de omliggen de wijk De Engel kwamen meer meldingen van kapotte tv's bij de politie binnen. Op de rotonde Gouwsluis in Al phen aan den Rijn raakten als ge volg van het onweer de verkeers lichten enkele uren buiten wer king. Een boom langs de Oostka- naalweg werd eveneens door de bliksem getroffen en blokeerde enige tijd het verkeer in de richting Alphen. Ook een boom bij het fietspad langs de rijksweg 44 in Sassenheim werd door de bliksem gedeeltelijk vernield. Op de provinciale weg Barne- veld - Ede kwamen twee auto's frontaal met elkaar in botsing. De bestuurder van de slippende auto werd zwaar gewond. Twee inzit tenden, een 45-jarige man en zijn 27-jarige dochter uit Ede, overle den vanochtend in een Amers- foorts ziekenhuis aan de opgelo pen verwondingen. De bestuurder van de andere auto raakte licht ge wond. Het noodweer dat van Zeeland en Brabant richting Friesland-Gro- ningen trok, velde bomen, verniel de auto's en deden straten en kel ders onderlopen. Bovendien ont stonden branden, veroorzaakt door blikseminslag. Vooral het noordwesten van de Veluwe en het zuiden van de Fle- vopolderskregen het zwaar te ver duren. Op zeker acht plaatsen brak brand uit. In Putten brandde een kleine supermarkt geheel uit en brak brand uit in een boerderij na blikseminslag. Reddingswerk door brandweer en ambulancediensten werd ernstig belemmerd doordat het mobilofoonverkeer uitviel. - 1 In Assen werd een tentenkamp GOUllXllSSlC Ü33.T TCClltCr weggevaagd waarin deelnemers van de vandaag beginnende Drent se rijwielvierdaagse bivakkeerden. Rond negen uur sloeg bij Maars- bergen bliksem in de bovenleiding van de spoorweg Utrecht-Arnhem, waardoor het treinverkeer tot stil stand kwam. NS moest bussen in zetten. De parallel liggende auto snelweg A-12 werd eveneens ge stremd door omgevallen bomen. Rond Dordrecht en Breda waai de een groot aantal bomen om. In Gorinchem sloeg een auto over de kop, in Werkhoven sloeg de blik sem in een boerderij en in Goirle, bij Tilburg, zorgden hagel- en slag regens voor zo'n overlast dat voet- De uitgebrande 'supermarkt' in Putten. Het winkeltje werd door de bliksem getroffen. (Van c r verslaggevers) LEIDEN - De Gijselaarsbank komt terug op haar oude plek in het Leidse stadscentrum. Dat heeft de gemeenteraad gisteravond in meerderheid besloten. De Gijse laarsbank stond sedert 1920 op het Kort Rapenburg, aan het begin van het Rapenburg. Ruim een jaar ge leden werd het stenen bouwsel af gebroken in verband met recon structiewerkzaamheden aan het Kort Rapenburg. Onzeker was tot voor kort of dit monument - neer gezet als eerbetoon aan de 'enige echte Leienaar', burgemeester De Gijselaar - zou terugkeren en zo ja op welke plaats. Aan die onzeker heid heeft de gemeenteraad gister avond een einde gemaakt DEN HAAG (ANP) - De RSV-En- quêtecommissie zal de Haagse rechtbank om een uitspraak vra gen of de financieel-directeur van RSV, J. van Rijn, terecht heeft ge weigerd in het openbaar vragen te beantwoorden over commissie-gel den die betaald zijn op een aantal scheepsbouw-opdrachten. Van Rijn weigerde vandaag verklarin gen op dit punt af te leggen en be riep zich daarbij, namens RSV op het belang van dat bedrijf, werk maatschappijen en ex-werkmaat schappijen wat betreft het verkrij gen van vervolg-opdrachten. Van Rijn deed daarmee een be roep op artikel 18 van de Enquête wet, het verschoningsartikel. De commissie vindt de gevraagde in formatie echter relevant voor het onderzoek en deze weigering niet terecht en ze maakt daarover pro- ces-verbaal op. Het gaat om commissie-gelden die betaald zijn voor het verkrijgen van marine-orders uit Indonesië, Griekenland en Taiwan. Feyenoord tegen Panathinaikos GENEVE (GPD) Feyenoord speelt in de eerste ronde van de Europa Cup voor landskampioe nen tegen het Griekse Panathinai kos. De Rotterdammers ontmoe ten de Griekse ploeg op 19 sep tember eerst thuis. De return vindt op 3 oktober plaats. De ver liezende bekerfinalist van het af gelopen seizoen, Fortuna S, lootte tegen BK Kopenhagen. Fortuna reist voor de eerste wedstrijd naar Denemarken. Ajax ontmoet in de eerste ronde van het UEFA- Cuptoernooi Red Boys Differdan- ge uit Luxemburg en werkt het eerste duel eveneens op vreemde bodem af. PSV komt in hetzelfde toernooi uit tegen Vorwarts Frankfurt uit Oost-Duitsland. De equipe van Jan Reker speelt ook eerst uit. Deskundigheid verraadt slangendieven WASSENAAR (ANP) - Hun ei gen deskundigheid heeft die ven van tien zeer kostbare slan gen de das om gedaan. In de nacht van zondag op maandag verdwenen van de slangenten toonstelling Serpo in het die renpark in Wassenaar de tien kostbaarste exemplaren. De politie tastte volledig in het duister, maar de organisatoren van de tentoonstelling kennen hun wereldje goed. Binnen een halve dag haalden ze hun die ren terug bij enkele „kenners" in Rotterdam. Een woordvoerder van Serpo zei vandaag dat er maar zo wei nig mensen in Nederland zijn die zoveel van slangen weten dat de keus bij het speuren - ge lukkig - klein was. De gestolen slangen vertegenwoordigden een waarde van 13.000 gulden. Het was de dieven volgens de woordvoerder echter niet om het geld te doen. Het ging zui ver „om het houden". Brokx: DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Brokx (volkshuisvesting) ziet voorlopig geen kans geld te vinden op zijn begroting om daarmee de regeling voor premiekoop A-wo ningen te verbeteren. Brokx moet de regeling bijstellen op aandrang van de Tweede Kamer, die vorige week twee moties op dat punt heeft aangenomen. De Kamer had zelf aangegeven waar het benodigde geld (naar schatting 100 tot 200 miljoen na 1985) vandaan moet komen, maar volgens het departement klopt die aangegeven dekking niet. Brox heeft nog andere financiële problemen. Hij moet voor volgend jaar ook bijdragen aan de algeme ne bezuinigingen (200 miljoen) en hij wilde dat geld juist afhalen van de premiekoopsector. De staatssecretaris weigert voor alsnog verder te bezuinigen op de huursector, zeker niet op de indivi duele huursubsidie, maar ook niet op andere subsidieregelingen zoals isolatiesubsidie of stadsvernieu wing. Het WD-Tweede-Kamerlid De Beer, indiener van een van de twee moties die vorige week door de Ka mer zijn aangenomen, gelooft wei nig van serieuze problemen. „De verbeteringen zoals die in mijn mo tie staan aangegeven, kosten geen geld. De andere motie wel, maar daarvoor is voldoende dekking aangegeven". Benzine duurder ROTTERDAM (ANP) - De prijs van een liter superbenzine en een liter normale benzine gaat morgen bij de meeste oliemaatschappijen en zelfstandige handelaren met respectievelijk 1,6 en 1 cent om hoog. Dit o.m. als gevolg van de ho gere dollarkoers. s!^ 18 PAGINA'S Jesus Aquirre (fotoGPD» Nazaat poetst beeld hertog van Alva op Minder bedden in psychiatrie PAGINA 5 Europa gaat zelf straaljager bouwen PAGINA 6 Einde van staking bij Philip Morris PAGINA 7 Jamani bij begin OPEC: WENEN (Rtr) - De Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) zal op haar ministersconfe rentie geen verandering brengen in de prijzen of het produktieniveau. Tarkowski vraagt politiek asiel VS MILAAN (AFP/DPA/UPI) - De Russische filmregisseur Andrei Tarkowski heeft politiek asiel in de Verenigde Staten gevraagd. Dit heeft de katholieke organisatie ,Movimento Popolare' (Volksbe weging) in Milaan verklaard. Tarkowski (52), die zich al enkele weken in Italië bevindt, zou zijn besluit vandaag op een persconfe rentie in Milaan toelichten. Tarkowski vroeg de autoriteiten in Moskou tevergeefs om een pas poort, dat het hem mogelijk zou maken zijn werk in het buitenland te kunnen voortzetten. Een woord voerder van de Amerikaanse am bassade in Rome verklaarde niets af te weten van Tarkowski's asiel aanvraag. De regisseur verliet Moskou in maart 1982 om zijn film .Nostalg- hia'(1983) in Italië te maken. Voor dit meesterwerk kreeg hij in Can nes vorig jaar de speciale jury- prijs. Dit heeft de minister van olie van Saoedi-Arabie, Achmed Zaki Ja mani, vandaag verklaard kort vóór het begin van de conferentie, die twee dagen zal duren De minister zei dat de OPEC op het ogenblik meer produceert dan het overeengekomen maximum van 17,5 miljoen vaten per dag en dat de produktie in de loop van dit kwartaal weer omlaag moet naar dat niveau. Voor het vierde kwar taal voorzag hij een toeneming van de vraag naar olie. Jamani achtte het mogelijk dat er aan het eind van het derde kwartaal weer een ministersconferentie wordt gehou den om te bespreken hoe die groei van de vraag moet worden gedekt. dal ik die geweldige aanbieding miste. Had ik die krant nou maar gehad. Neem zélf een abonnement voor een aan trekkelijk koopje. Ja.ik wil uw krant een kwartaal (I 63.10) Ik krig de krant «rsi Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur omstreeks 14, middagtemperatuur ongeveer 23 Matige, naar zuidwest draaiende 11 juli 1984 Zon op: 05.34 uur, zon onder: 21.57 uur. Maan op: 21.33 uur, maan onder: 03.32 Wandaden op kinderboerderij LEIDEN - Drie bokken zijn ont vreemd van de kinderboerderij in het Morskwartier in Leiden. Bij twee andere zijn de achterpoten gebroken. Bovendien werd in een sloot langs de kinderboerderij een dood schaap aangetroffen. Over de toedracht tast de politie nog in het duister. In verband met het ge beurde is het toezicht op het parkje verscherpt. PARIJS (GPD) - Een res taurant in Parijs verkoopt tot half juli nieuwe haring. De Fransen verorberen het vers uit Vlaardingen aan gevoerde zeebanket met achterdocht, overgaand in tevredenheid. Verleidelijk uitziende meisjes helpen de klandizie over de drem pel. In hun van de Neder landse ambassade geleen de klederdracht voeren ze de gasten eerst kleine stuk jes, zoals je een eekhoorn met kruimels uit zijn boom lokt. Achter hen staat de zeldzame tafel, de enige ta fel in Parijs en wellicht de enige in heel Frankrijk, waarop nieuwe haring ligt uitgestald. Fransen vinden haring maar griezelig. Toch heeft het Zwitserse restaurant 'Mövenpick' aan de Boule vard de la Madeleine er sinds 28 juni al honderd en dertig per dag van ver kocht. Omdat ze ook aan de Middellandse Zee wo nen, hebben de Fransen de goede gewoonte alles wat de zee oplevert kritiekloos naar binnen te werken. Op de brede schalen die hen bij bruiloften en partijen worden voorgezet, kron kelt het zeefruit vaak nog in laatste stuiptrekking in zijn schulpen. Maar nieu we haring: nimmer! Op het omslag van het speciale haringmenu van het Mövenpick-restaurant (de naam werkt niet mee) is een losbandig persoon afgebeeld, die met dichtge knepen ogen, het hoofd diep in de nek, een in de rechterhand bengelende haring naar de openge sperde mond brengt. Hoe wel Fransen hun brood verkruimelen en met volle mond praten, kan het zijn dat ze er niet van houden op deze manier voedsel tot zich te nemen. Mövenpick is altijd vol snel etende managers en dames met dochters. De haring die er wordt opge diend ('filets de hareng matjes frais') is versierd met gehakte uitjes, kom kommer en een toefje tuin kruiden. De haring van Moven piek wordt geimporteerd door de Vlaardingse firma Betz en Van Heyst. Daar om heten alle andere ha ringgerechten dan ook 'fi lets-Van Heyst'. Ze worden naar keuze aangevuld uit een arsenaal rare dingen, die luisteren naar de namen Klaartje, Jaap. Anneke, Jan, Jetty en Elsje. Een Nederlander zou er niet aan denken zijn haring te bederven met blokjes suikerbiet, schijf jes ananas of klodders slagroom. Over deze schrik valt heen te komen met echte Heineken en koude Bokma. Een Hollandse nieuwe bij Mövenpick komt op omgerekend tien gulden, een halve - Ge naamd 'party-Matjes' kost f7,60. „Herhaal rustig de ervaring", zo stelt het BtUen kan ook. lel 07M44941

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1