Sober overzicht is Van Gogh waardig liefde en spektakel op theatertreinreis Elf gezelschappen in gevaar Alle schilderijen en prenten uit bezit Kröller- Muller tentoongesteld Orgelconcert Ch. de Wolff Fraaie verzameling moderne grafiek D. Hannema overleden DINSDAG 10 JULI 1984 Radio - tv - kunst PAGINA 17 OTTERLO (GPD) - Het ge beurt niet gauw dat een mu seum, wanneer het van een be paalde kunstenaar nogal veel werk bezit, deze collectie in zijn geheel tentoonstelt. Meest al gaat het om onderdelen uit zo'n verzameling aangevuld met werk van elders en met een bepaald doel: bijvoorbeeld de kunstenaar als specifieke vertegenwoordiger van zijn tijd of juist het tegendeel, de betrokkene als eenling te mid den van een bepaalde stro ming. Vincent van Gogh is zo'n man geweest over wie diverse interessante tentoonstellingen te maken zijn. Het Van Goghmuseum in Amster dam heeft dat in het verleden al meer dan eens laten zien. Zo'n ex positie ging dan gepaard met de uitgave van een bepaalde studie, of beter nog: een dergelijke studie had dan een expositie tot resultaat. Een zinvolle afsluiting ervan. En nu hebben we dan weer een ten toonstelling over Nederlandse grootste negentiende-eeuwer, en wel in het Kröller-Müller in Otter- lo. Deze zomer heeft dit rijksmu seum op de Hoge Veluwe eens flink in de bus geblazen. Alles wat het museum van deze armoedzaai er uit keurige familie bezit is aan de wanden opgehangen: 93 schil derijen, 183 tekeningen en drie prenten. Geen kleinigheid en op zich natuurlijk best aardig om die doeken en tekeningen te zien die doorgaans in depot en portefeuille aan het oog onttrokken zijn. Maar tegelijkertijd de prententieloos- heid van een zomertentoonstelling, die gezien het karakter ervan velen naar het museum zal lokken. Je steekt er niet meer van op dan je over deze man, over wie na zijn dood veel is gepubliceerd, eigen lijk al wist. De expositie is chronologisch van opzet; dat betekent een con frontatie met vroeg werk waaruitje gewaar wordt hoe Van Gogh heeft geworsteld met anatomie, de weer gave van de juiste verhoudingen van het menselijk lichaam. En ook met de techniek van het louter te kenen. Veel bladen van Van Gogh, wiens carrière als kunstenaar ligt tussen 1880 en 1890, verraden de invloed van prenten; opvallend na melijk daarin zijn zijn arceringen die een soms merkwaardig strepe- rig effect opleveren. En dat blijft niet alleen beperkt tot zijn beginja ren, ook tegen het eind van zijn le ven is dat nog het geval, ook al gaat dat dan in zijn vlammende teke ningen en schilderijen eigenlijk een andere rol spelen. Papiermolen Slechts tien jaren van nagenoeg onafgebroken arbeid hebben een rijke oogst opgeleverd: honderden schilderijen en tekeningen, waar van bovendien een deel is vernie tigd. Zo bracht zijn moeder eens een stapel tekeningen naar een pa piermolenaar en was een aantal van zijn doeken voor de jeugd het doel om er messen in te werpen. Maar om met Van Gogh zelf te spreken: hij heeft de wereld een souvenir willen nalaten en was zich bewust dat hij misschien niet lang zou leven. Zoals hij neer schreef in een van zijn talrijke brie ven aan zijn broer Theo in augus tus 1883, waarvan hier een ingekort citaat: „Niet alleen ben ik laat be gonnen, betrekkelijk, met tekenen, doch daar kon nog wel bijkomen dat ik betrekkelijk op zo heel veel jaren leven niet mag rekenen. Doch berekeningen daaromtrent zijn nu niet aan de orde, maar wel plannen voor, zoals ik begon te zeggen, een periode van tussen de vijf en tien jaar. Mijn plan is niet mij te sparen, geen emoties of moeilijkheden veel te ontzien. De wereld gaat mij slechts in zover aan dat ik als 't ware een ze kere schuld en plicht heb omdat ik dertig jaar op die wereld heb rond- gemarcheerd, uit dankbaarheid een zeker souvenir te laten in de vorm van teken-- of schilderwerk - niet gemaakt om deze of gene rich ting te behagen, maar waarin men een oprecht menselijk gevoel uit. Dit werk is dus het doel..." Het Kröller-Müller heeft die her innering aan Van Gogh ruim uitge meten, ettelijke zalen zijn ingericht om zijn schatten aan het publiek te tonen. Schatten die te danken zijn aan mevrouw Hélène Kröller-Mül ler toen zij in de jaren 1908-'09 een begin maakte met haar verzame ling moderne kunst. Haar man was cargadoor in Rotterdam; het echt paar bezat een enorm vermogen dat onder meer bestond uit het hui dige naar het echtpaar genoemde landgoed, dat eigenlijk zijn jacht terrein was. Maar de Kröller-Müllers lieten het niet alleen bij brood en spelen; bovendien wilden zij hun collectie op den duur ook aan het publiek tonen. Het was de heer Kröller die op zijn landgoed door de befaamde architect Berlage het jachtslot St. Hubertus liet bouwen, een won- Boomstudie uit 1882 derschoon stuk geheimzinnige, sfeervolle architectuur dat nu voor regeringsdoeleinden in gebruik is. Zo werd er bijvoorbeeld met de In donesiërs onderhandeld over de onafhankelijkheid van dat land. Werd het jachtslot gerealiseerd, het bedoelde museum niet. Wel ontstond er een voorlopig onder komen voor de kunstcollectie, dat echter permanent is geworden. Overigens kwam Kröller-Müller la ter in financiële moeilijkheden. Pretentieloos Bij haar kunstaankopen liet me vrouw Kröller-Müller zich goed ad viseren, en wel door de kunstken ner en voorvechter van de moder (foto GPD) ne Nederlandse kunst H. P. Brem- mer. Een man die over Van Gogh heeft gepubliceerd en bijvoorbeeld ook het werk van Mondriaan en Charley Toorop heeft gepropa geerd en verdedigd. Hoezeer Bremmer gewicht moet hebben gehecht aan de kwaliteiten van Vincent van Gogh blijkt wel uit het feit dat diens werk het hart vormt van de collectie van Kröller-Mul- ler. En uiteraard was mevrouw Kröller-Müller het daar mee eens, anders was het nooit tot deze ver zameling gekomen. Zij bewonder de Van Gogh om zijn persoonlijk heid en vond hem een van de grote schilders van de moderne kunst. Van Gogh, die de voorloper bleek te zullen zijn van het expressionis- Alles laten zien van wat het mu seum van Van Gogh in huis heeft, is technisch geen geringe opgave geweest al heeft men daarin toch enige soberheid betracht. In de grote expositiezaal zijn zijn teke ningen aan een groot aantal enor me schotten opgehangen, in het prentenkabinet zijn bladen in hun kaders haaks op de muur ge plaatst. Van Gogh tekende wellicht uit zuinigheid soms aan beide zij den van zijn papier en dat laat het museum nu ook zien. Je moet dan wel je hoofd af en toe in vreemde standen draaien om de afbeeldin gen goed te kunnen bekijken. Wie de pretentieloosheid van de ze tentoonstelling accepteert kan met de opzet vrede hebben; uitein delijk worden musea in deze tijd geplaagd door drastische bezuini gingen, de budgetten zijn gekne pen. Daardoor doen zij meer en meer een beroep op hun kelders. Zo is wellicht deze Van Gogh-ten- toonstelling enigszins uit armoe geboren. Dat is niet eens Van Gogh onwaardig. (Expositie 8 x Van Gogh. De gehele Van Gogh-collectie van het Rijksmu seum Kroller-Muller, Otterlo. Open dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur, maandag gesloten. Tot 2 sep tember.) Van Groningen naar Delfzijl DELFZIJL (GPD) - De vuurspuwer tussen de koeien, een neerstortend vliegtuig, conduc teurs die spontaan in gezang uitbarsten. Dat zijn maar enkele van de ongewone zaken die je waar kunt nemen als je deze maand met de trein van Groningen naar Delfzijl rijdt. De rei ziger moet dan wel een kaartje gekocht heb ben voor de trein van half acht 's avonds, want dan verzorgt de Groninger theaterstichting De Voorziening samen met de Australische to neelgroep Kiss onder de titel 'Hoogspanning en Hartstocht' een bijzondere vijf uur durende theatervoorstelling op en om de rails. Directe aanleiding voor 'Hoogspanning en Hartstocht' is het 100-jarig bestaan van de lijn Groningen-Delfzijl, maar het project zou nooit zijn uitgevoerd als de gemeente Groningen de ze zomer niet het Cultureel Festival Groningen Manifest had georganiseerd. Binnen dat festi val werd onlangs het grootscheepse Jules Ver- ne-project in het cultuurcentrum De Ooster poort gehouden en de komende maanden staan tientallen andere evenementen op het programma. Centraal in het verhaal van 'Hoogspanning en Hartstocht' staat de liefde tussen de Delf- zijlse Cornelia en stadse Harm Jan die niet ge tolereerd wordt door Abel, de broer van Cor nelia. Nadat de treinreizigers zowel een reis door het Groningse land als een pijlsnelle rit door de tijd hebben gemaakt, volgt in Delfzijl op een dorpsfeest de confrontatie tussen de clan van Harm Jan en de vrienden van Abel. Bij de haven van Delfzijl leidt die controverse tot een West Side Story-achtige scène met tientallen dansers, ronkende motoren en een zwaaiende havenkraan. Na nog enkele tableaux vivants en een spe ciaal onderweg in de weilanden geplaatste kunstinstallatie gepasseerd te hebben, wordt bij de terugreis in Groningen met het huwelijk van Cornelia en Harm Jan een gelukkig slot aan het trein-theaterspektakel gedraaid. In het afgelopen weekeinde had de première van 'Hoogspanning en Hartstocht' plaats. Tot en met vrijdag 20 juli worden nog tien van de ze treinreizen georganiseerd. Per keer kunnen er 200 reizigers mee. Indien overheid niet anders subsidieert DEN HAAG (ANP) - Drie toneel groepen, zeven orkesten en een operagezelschap zijn gedoemd te verdwijnen als het kabinet niet de voorstellen volgt van de werkgroe pen voor een andere subsidiëring van de podiumkunsten per 1 ja nuari 1985. Er dreigt ook een ramp als er alleen sprake is. van uitstel door het gekissebis over het toe passen van regels tussen de drie betrokken ministeries: wvc, bin nenlandse zaken en financiën. het toneelbestel gisteren gesteld. Zij baseerden zich daarbij op door gaans betrouwbare kringen, het ambtelijk overleg over deze kwes tie. De zaak ligt nu bij het kabinet, dat er deze week een beslissing over neemt. De betreffende ensembles zijn: De Voorziening in Groningen, To neelgroep Theater in Arnhem en Toneelgroep Globe in Eindhoven, het Noordelijk Filharmonisch Or kest in Groningen, het Frysk Or kest in Leeuwarden, het Overijs sels Filharmonisch Orkest in En schede, het Gelders Orkest in Am- Leidse kunstenaars rond 1900 LEIDEN - Leidse kunstenaars rond 1900. Onder dit motto wordt tot 16 september een expositie in de Leidse Lakenhal gehouden. De tentoon stelling laat zien dat een groot aantal Leidse kunstenaars uit die tijd in vloed hebben ondergaan van toonaangevende stromingen als de Haagse School, de Amsterdamse School, het Symbolisme en de Stijl. Over het algemeen lieten deze kunstenaars zich niet bekeren tot één stijl. Ze wer den beinvloed door verschillende stromingen, maar uit hun werk blijkt duidelijk dat ze op de hoogte waren van de nieuwe ontwikkelingen. Op de expositie in de Lakenhal besteedt aandacht aan vertegenwoordi gers van de Haagse School: Van Driesten, Van der Nat en Van der Windt, aan Floris Verster en Menso Kamerlingh Onnes, oorspronkelijk bein vloed door de Haagse impressionisten, later vooral aangetrokken tot de Amsterdamse School, voorts aan de symbolisten Jan Toorop, Matthijs Maris en Hermanus Anthonius van Daalhoff. Het pointillisme wordt ver tegenwoordigd door Henricus Petrus Bremmer en Harm Kamerlingh On nes, terwijl Bart van der Leek en Piet Mondriaan exponenten van de Stijl-groep zijn. Balletprijs voor Nacho Duato DEN HAAG - Nacho Duato, choreograaf en danser bij het Haagse Neder land Dans Theater, heeft de eerste prijs gewonnen tijdens de competitie voor jonge choreografen in het kader van de Internationale zomercursus in Keulen. Duato kreeg de prijs voor zijn ballet 'Jardi Tancat', dat werd uitgevoerd door de juniorengroep van het NDT. De juniorengroep voerde daarmee voor de derde maal een winnend ballet uit. In 1979 was de eerste prijs voor 'Quartet' van Nils Christe, vorig jaar won Jan Linkens met 'For a close friend'. 'Jardi Tancat' ging in december van het vorig jaar in première. De in Spanje geboren Duato maakte het ballet op Catelaanse volksmuziek, ge zongen door Maria del Mar Bonet. LEIDEN - Charles de Wolff geeft vrijdagavond een orgelconcert in de Pieterskerk. Op het programma staan orgelwerken van Franz Liszt, Felix Mendelssohn en Max Reger. Het concert begint om 20.15 uur. hem, het Limburgs Symphonie- Orkest, Het Brabants Orkest in Den Bosch, en het Noordhollands Filharmonisch Orkest in Haarlem, alsmede operagezelschap Forum in Enschede. De werkgroepen vinden, dat het kabinet hun suggestie voor een al gemene korting van 56 miljoen op het provincie- en gemeentefonds moet toepassen. Dit geld dient dan naar de Rijksoverheid te worden overgeheveld. Nu besteden de ge meenten en provincies naast de kwart miljard voor de accommoda ties ook nog 56 miljoen aangulden instandhouding van podiumkun sten. Dan krijgt de rijksoverheid de volledige verantwoordelijkheid voor de produktie van podiumkun sten, terwijl die nu nog bij zowel rijk als gemeente ligt. Neemt de rijksoverheid de voor stellen van de werkgroepen niet over, dan vervalt daarmee de basis van de adviezen die ze hebben uit gebracht voor nieuwe bestellen voor toneel en orkesten. De werk groepen menen dat ze dan ook niets anders hebben aan te beve len. Ze wijzen erop dat de Tweede Kamer intussen al akkoord is ge gaan met de door minister Brink man van cultuur in grote lijnen overgenomen plannen voor de orkesten. De werkgroepen lichten toe, dat door de voorgestelde algemene korting - met uitzondering van Amsterdam, Den Haag en Rotter dam waarmee het rijk bestuurs overeenkomsten wil sluiten - de grotere en de overige gemeenten tegen elkaar zijn komen te staan. Dit had tot gevolg, dat de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten een verdeeld advies uitbracht. In het ambtelijk overleg heeft nu het ministerie van binnenlandse zaken zich verzet tegen de algemene kor ting. Behalve een overheveling van de 56 miljoen naar het rijk, is ook uit ruil van subsidies van lagere over heden mogelijk. Naar verluidt wil het ministerie van binnenlandse zaken deze kant op. Daar gaat evenwel veel te veel tijd in zitten, stellen de werkgroepen, zodat de datum van 1 januari 1985 niet wordt gehaald. Dan zullen er gaten in de voorzieningen vallen en zal blijken dat er niets meer valt te rui len, aldus de werkgroepen. In LAK-galerie Moderne Nederlandse grafiek. LAK- galerie, Cleveringaplaats 1. Tot en met 12 augustus. Geopend: ma. t/m vr. van 10-17 uur. LEIDEN - In het LAK-gebouw kan men in deze vakantietijd een fraaie verzameling moderne Ne derlandse grafiek bekijken. Het gaat om tientallen prenten van in totaal 23 veelal gevestigde Ne derlandse kunstenaars. Dit is een keuze uit de waardevolle en nog steeds groeiende collectie mo derne Nederlandse grafiek (circa 3000 stuks op het ogenblik) van de universiteit van Nijmegen. Die collectie geeft volgens de toelichting 'een representatief beeld van alle genres binnen de hedendaagse Nederlandse gra fiek. Dat klinkt wel wat erg pre tentieus. Wie kan er prat op gaan een volledig overzicht te hebben van de (in beweging zijnde) he dendaagse grafiek? En is die mo derne grafiek trouwens niet veel eer een verzameling individuele uitingen dan een geheel van ver zamelingen genre-uitingen? Ze ker is in elk geval dat de Neder landse grafiek van onze tijd meer dan ooit gekenmerkt wordt door diversiteit. Dat nu valt ook weer goed te constateren op de expo sitie in het LAK-gebouw, en een ieder zal er dan ook wel iets naar zijn smaak kunnen aantreffen. Opvallend is overigens wel dat zuiver abstracte kunst op deze tentoonstelling (ten onrechte) een bijzonder bescheiden plaats inneemt. Een aan ieder wel bekende on der de exposanten is Lucebert, 'Deze mijn geliefde' van Michel van Overbeeke van wie twee kleurenlitho's met fantasievolle voorstellingen te zien zijn. Over een grote verbeel dingskracht beschikt ook Michel van Overbeeke, wiens werk vol zit met voor anderen overi gens niet geheel te volgen as sociaties. Zijn platen hebben iets weg van werk van Jeroen Bosch. Zo laat de prent 'Deze mijn ge liefde' de voeten van de gekrui sigde Jezus zien, met daaronder dobbelende, wreed uitziende fi guren, en met fantastische dierfi guren in de lucht. Door het beeld heen is de tekst 'Laat deze mijn geliefde/Mijn geliefde zal stelen wat is/en geven wat gestolen is te lezen, evenals de woorden 'He mel in ik binnen in ik'. Een cryptische contemplatie-plaat. Men treft verder gevoelige, Klee-achtige prentjes van Harrié Gerritz aan, uitgebalanceerde landschap-impressies (kleurena- quatinten) van Elman Gille, twee zorgvuldig uitgewerkte kleuren- lino's van Hans Luiken, die de flatneurose tot onderwerp heb ben, fotorealistische zeefdruk ken van Hilde Möhring, en nog veel meer uiteenlopend werk. Een bezoek aan deze expositie is aan te bevelen. ANTOON ERFTEMEIJER. Beeldhouwer Krieke overleden DUSSELDORF (DPA) - De Duitse beeldhouwer Norbert Krieke is op 61-jarige leeftijd in zijn woonplaats Düsseldorf overleden. Krieke, op 30 november 1922 ge boren, werkte vooral met plastie ken in edelmetaal waarbij de om ringende ruimte werd betrokken. Hij was tussen 1973 en 1981 direc teur van de kunstacademie van Düsseldorf. Talrijke musea en par ticulieren in de hele wereld hebben draad- of bouwplastieken van zijn hand. Voor Düsseldorf zelf maakte Krieke in 1964 Water Forest', be staande uit doorzichtige cylinders waarin voortdurend water opwelt. Oud-museumdirecteur AMSTERDAM (GPD) - In Heino is op 88-jarige leeftijd overleden dr D. Hannema, oud-directeur van museum Boymans en tot voor kort directeur van het museum Het Nijehuis in Heino. D. Hannema wordt algemeen beschouwd als een van de grootste museumdirec teuren van zijn generatie. Door zijn goede contacten met de grootindustrieëlen en havenfi guren in Rotterdam heeft Hanne ma de museumcollectie kunnen uitbouwen tot op internationaal ni veau. Dankzij hem ontstonden waardevolle verzamelingen oude schilderkunst en hedendaagse kunst uit de jaren twintig en dertig waaronder werken van Koch en Willink. Hannema had ook aan dacht voor kunstnijverheid en de nieuwe vleugel die in 1935 door hem bij het museum werd gevoegd gold in museumkringen lange tijd als lichtend voorbeeld. D. Hannema is in het vroegere Batavia geboren. Hij studeerde in Utrecht kunsthistorie en de Rijks universiteit van Utrecht heeft hem in 1938 een ere-doctoraat verleend. Hannema werd in 1920 assistent van Boymans van Beuningen-di- recteur Smit Degener en volgde hem een jaar later op. Hij bleef ook tijdens de Tweede Wereldoorlog doorwerken en dat is hem kwalijk genomen. In 1945 moest hij zijn functie neerleggen en een jaar later verliet hij Rotterdam met zijn ei gen pnvé-collectic. Dr. Hannema woonde enige tijd in kasteel Wei- dam in Goor tot hij de beschikking kreeg over het landgoed Het Nije huis in Heino. In 25 jaar heeft hij daar een museum opgebouwd met een zeer gevarieerde en belang wekkende collectie. Er zijn diverse publicaties onder zijn naam verschenen. In 1970 schreef hij zijn memoires onder de titel 'Flitsen uit mijn leven als ver zamelaar en museumdirecteur'. Behalve enkele beschrijvende ca talogi heeft D. Hannema in 1972 ook een boek over Vermeer uitge geven waarin een nieuwe visie op diens werk tot uiting kwam. D. Hannema is nooit getrouwd. Hij was geen echt bemiddeld man maar wist overal fondsen aan te werven voor zijn musea. Zestien jaar oud kocht hij van zijn spaar geld het eerste stuk van zijn pri- vév-verzameling, een schilderijtje van Jongkind. Het laatste stuk, een beeldje van Hildo Krop, heelt hij drie weken voor zijn dood gekocht D. Hannema heeft zijn verzameling nagelaten aan de provincie Overijs sel. Drie uit slapstickfilms weggelopen agenten uit de jaren twintig, zo lijkt het althans, achtervolgen de dief. Dit soort taferelen komt men tegen tijdens de theatertreinreis van Groningen naar Delf zij l. (foto gpd>

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17