m Nazaat poetst beeld van Groothertog van Alva op C Auto is in Israël betere belegging dan een aandeel Donderdag besluit over opvolging bij Wereldraad Reportage J- 'Hij was geen heilige, maar Willem de Zwijger evenmin' DINSDAG 10 JULI 1984 Varia MADRID Vandaag, 10 juli 1984, is het precies 400 jaar geleden, dat Willem de Zwijger in Delft door de huurmoordenaar Balthazar Gerards werd vermoord. Rond deze datum staat Nederland niet alleen even stil, al was het maar symbolisch, bij de dood van de „Vader des Vaderlands", maar ook bij de gruwelen van de Spaanse bezetting tijdens de tachtigjarige oorlog. Vervlogen gebeurtenissen zoals de wraak- tocht van de Hertog van Alva zullen weer even uit de geschiedenisboekjes herleven. Jesus Aquirre, de achttiende Hertog van Alva: "Er is bewust een vertekend beeld geschetst". (foto gpd> De laatste jaren zien we echter een duidelijk andere belichting van die periode uit onze geschie denis. In Nederland, maar ook in Spanje, zijn historici druk doen de de gemeenschappelijke ge schiedenis in een ander licht te zien. De man die zich daarbij van Spaanse zijde tot dusver heeft onderscheiden ,is de huidige Hertog van Alva, Jesus Aguirre. Deze heeft geprobeerd een ge nuanceerder beeld te schetsen van een van zijn meest illustere voorgangers, de Groothertog van Alva, van 1566 tot 1573 gouver neur van Philips II in Nederland. De huidige Hertog van Alva is niet alleen een eminent histori cus, hij is ook een erudiet en een uiterst kleurrijke persoonlijk heid. Een uitgetreden priester, doctor in de filosofie en theolo gie, die door zijn huwelijk met de weduwe Maria del Rosario, Cayetana, Fitz-James Stuart, de Hertogin van Alva, plotseling als achttiende Hertog van Alva aan het hoofd kwam te staan van een van de voornaamste adellijke ge slachten van Spanje. „De zwarte legende rond de Hertog van Alva is niet door zijn optreden in de Nederlandse pro vincies tot stand gekomen, maar is in Spanje zelf gecreëerd", al dus Aguirre. „Een legende die in het leven is geroepen door een hem vijandig gezinde clan aan het hof van Philips II, onder lei ding van de prins van Eboli en de secretaris van Philips II, Antonio Perez". Deze Perez werd ge dwongen Spanje te verlaten en verraadde Philips II door zijn door Gerrit Jan Hoek diensten aan te bieden aan de ko ningin van Engeland en aan de koning van Frankrijk. Bijna zes jaar heeft de hertog in de immense archieven van het huis Alva kunnen snuffelen om zich een duidelijker beeld te kunnen vormen van zijn voor ganger en van de tijd waarin die leefde. In dezelfde familiearchie ven bevinden zich trouwens his torische pronkstukken als het perkament waarop Columbus in 1492 de ontdekking van het Amerikaanse eiland La Espanola beschreef. "Er is bewust een vertekend beeld geschetst van de toenmali ge Groothertog van Alva, omdat hij allerminst een onderdanige hoveling was. In de oorlog tegen Portugal maakte hij een einde aan alle luxe van de edelen, die aan de campagne tegen Portugal deelnamen, en dat zette veel kwaad bloed in de kringen van het hof. Ook met koning Philips II had hij problemen", aldus Aguirre. Anti-mythe Het negatieve beeld dat in Ne derland bestaat van de Groother tog van Alva schrijft zijn aange trouwde nazaat toe aan andere factoren: „Holland was een klein land, omgeven door grote naties en was derhalve gedwongen zijn identiteit te verdedigen. Dat ge beurde, zoals zo vaak, door my thevorming. Die mythe was Wil lem de Zwijger". „Maar elke mythe heeft een an ti-mythe nodig en dat was dit keer de Hertog van Alva. Dat was verklaarbaar, per slot van reke ning was de hertog van Alva de zegevierende gouverneur van Spapje. Zijn opvolger, Reque- sens, kon die anti-mythe niet zijn, omdat hij talrijke slagen verloor". Ondanks zijn eigen visie heeft de huidige hertog geenszins de bedoeling het historische beeld van de groothertog te verande ren. „Hoewel ik zelf uit een mili taire familie kom, heb ik geen roeping voor krijgszaken. Ik ben meer een man van de letteren. Vandaar dat ik in mijn voor drachten alleen maar heb gepro beerd een aantal humanistische facetten van de groothertog aan te stippen. Die facetten bezat hij ook, dat staat buiten kijf, maar deze zijn verdrongen". De huidige hertog wees ook op die kant van Alva tijdens zijn be zoek aan Nederland in oktober 1982, toen hij ook een bezoek bracht aan de universiteit van Leiden. Volgens de Hertog van Alva „een zeer origineel ge schenk van Willem de Zwijger". In een enkele publikatie heeft de huidige hertog zijn voorgan ger ooit bestempeld als 'een ver kapte Erasmist uit de Renaissan ce'. „Erasmus en de mentor van de jonge hertog schreven elkaar geregeld brieven, waarin de eer ste raadgevingen verstrekte over de opvoeding van de hertog. De Hertog van Alva was een menge ling van een krijger en een dich ter, met eigenschappen die in die tijd minder gescheiden en min der tegenstrijdig waren als nu. Alva onderhield nauwe contac ten met intellectuelen en schrij vers en zelf schreef hij een on stuimig proza, waaruit zijn Grieks-Latijnse wortels bleken. Het zou onrechtvaardig zijn om 'al deze culturele aspecten van zijn persoonlijkheid te verge ten". Complexen Volgens zijn genuanceerde kijk op het verleden is de huidige •Hertog van Alva van mening dat serieuze geschiedschrijving be vrijd moet zijn van elke emotio nele lading. „Ik wil zeker niet be weren, dat de Groothertog van Alva een heilige was. Elke avond las hij bijvoorbeeld uitgebreid lerotische verhalen van Laretino. Bovendien had hij een buiten sporig eergevoel. Een gevoel van eigenwaarde op het overdrevene af en hij was ook meedogen loos". „Maar Willem de Zwijger was evenmin een heilige, en had ook zo zijn zwarte kanten, misschien nog wel meer dan de Groother tog van Alva. Willem de Zwijger was bijvoorbeeld een man met grote seksuele complexen. Er be stond in die tijd een fanatisme van beide zijden. Men mag bij voorbeeld niet uit het oog verlie zen, dat de komst van Alva naar de Nederlandse provincies het directe gevolg was van het feit dat de protestanten alle kerken en kloosters in brand staken. Maar nogmaals, een serieuze ge schiedschrijving moet ontdaan zijn van alle legenden en van emotionele lasten". Om deze woorden te accentue ren stelt hij retorisch: „Zou de Nederlandse koningin, wanneer ze naar Spanje komt, in het Esco- rial een krans kunnen leggen bij het graf van Philips II, net zoals de Spaanse koning in 1980, als te ken van verzoening, een krans heeft gelegd op het graf van Wil lem de Zwijger?". Op uitnodiging van de huidige Hertog van Alva staat het archief van het huis van Alva open voor alle historici die de Spaanse ver sie op dit verre verleden willen bestuderen. „Aan de hand van onze archieven worden er per jaar zeker twaalf tot veertien proefschriften geschreven", al dus de hertog. In datzelfde ar chief ontbreekt echter elke ver wijzing naar de moord op Willem de Zwijger. „Dat komt omdat de groothertog al in 1573, (elf jaar voor de moord op Willem van Oranje) uit de Nederlanden werd teruggeroepen en werd overge plaatst". Kunstcollectie De opening van de historische archieven is slechts een van de taken die de achttiende Hertog van Alva zich tot doel heeft ge steld. De huidige hertog ziet voor de aristocratie in deze eeuw als belangrijkste taak het beheren van een bezit, van een erfenis. Het huis Alva beschikt over een immens rijke kunstcollectie met schilderijen van Rembrandt, Ru bens, Titiaan, Goya en Velaz quez, die zijn verspreid over de meer dan vijftig paleizen of kastelen die de adellijke familie in Spanje bezit. Met name in het paleis van Liria, een pronkju weel in een oase van rust en groen op amper honderd meter van het rumoerige centrale plein, de Plaza de Espana in Madrid, hangt een collectie waar menig conservator van welk internatio naal museum dan ook voor zou tekenen. Een tuin van Eden voor een kunstminnaar als de huidige hertog, die niet eens de deur van zijn slaapkamer hoeft te openen om oog in oog te staan met histo rische meesterwerken: „Ik heb zelfs een paar uitstekende doe ken in mijn slaapkamer hangen". „Het huis Alva heeft het im mense geluk gehad, dat het in het verleden een aantal vertegen woordigers heeft gehad met een enorme menselijke waarde. En degenen die niet zo geniaal wa ren, beschikten gelukkig toch nog altijd over een grote dosis gezond verstand waardoor de he le kunstverzameling bij elkaar gebracht en gehouden is. Dat kunstbezit is nu ondergebracht in een stichting, wat niet weg neemt dat we geregeld exposi ties houden voor het publiek, of onze schilderijen uitlenen aan buitenlandse exposities, als ze tenminste enig niveau hebben". Het huis Alva bezit ook uitge strekte landerijen. De hertogin van Alva, een van de tien rijkste vrouwen ter wereld, heeft ooit eens op de Spaanse tv verklaard dat ze van de Franse grens bij Irun tot aan Gibraltar over haar eigen landerijen zou kunnen rei zen. Maar ook voor dat groot grondbezit wil de Hertog van Al va van lieverlee een sociale be stemming vinden: „Alleen blijkt er bij de autoriteiten weinig ani mo voor te bestaan. Het paleis van Epiba hebben we aan de pro vincie Aragon willen afstaan, maar we kregen geen reactie. En het gemeentebestuur van El Car- pio toonde al evenmin interesse voor het gebruik van het paleis dat we in de buurt van Cordoba hebben". Die politiek om de deuren van het statige huis Alva te openen, komt treffend overeen met de persoonlijkheid van de huidige hertog. Voor zijn huwelijk met de hertogin van Alva was hij een gerespecteerd priester. Na zijn studie theologie in München, on der de vermaarde theoloog Sohngen, keerde hij in 1962 te rug naar Madrid. Zijn preken in de kerk van de universiteit van Complutense verwiervan al snel een grote faam: „In mijn kerk gebeurde het tegenovergestelde als el ders", herinnert Aguirre zich. „Vooral op het platteland is het gebruik dat de mannen tijdens de preek in het voorportaal een sigaretje roken en pas daarna weer de mis verder volgen. Bij mij gebeurde precies het tegen overgestelde. De mensen kwa men voor de preek en gingen daarna weer weg". Franco-regime Op grond van zijn liberale pre ken was hij bij het Franco-regi me minder gezien. Zijn boek „Preken" werd twee jaar lang door de censuur tegengehouden. Als pater Jesus Aguirre was de Hertog van Alva een van de ini tiatiefnemers van een dialoog tussen christenen en marxisten, een kwestie waarover hij ook een verhandeling schreef. „Het raakvlak tussen filosofie en theologie heeft altijd mijn bij zondere belangstelling gehad. Wat mij in het marxisme met na me aantrok was de tweeslachtig heid die er op een gegeven mo ment in kwam. Misschien wel omdat ik zelf ook een beetje tweeslachtig ben. Marx is, histo risch gezien, natuurlijk een be langrijk figuur, maar hij heeft mij als filosoof noch als ideoloog ooit aangetrokken". In 1969 zegde Jesus Aguirre zijn priesterschap vaarwel: „Een priester is iemand die zijn geloof aan anderen moet overbrengen. En ik heb een zeer gecompli ceerd geloof. Derhalve meende ik op een gegeven moment, dat ik het recht niet had om anderen met mijn complicaties in de leer op te zadelen. Bovendien gaf ik er mij in de kerk rekenschap van, dat ik niet religieus maar politiek bezig was. En toen ben ik er mee gestopt". De sprong van priester naar Hertog van Alva, via tussenstap jes als directeur van de uitgeverij Taurus en directeur-generaal voor het muziekwezen, heeft Je sus Aguirre overigens geen com plexen bezorgd. „Ik heb geen druppel blauw bloed in mijn ade ren. Na mijn huwelijk hebben talrijke stamboomspecialisten aangeboden mijn stamboom te onderzoeken". „Ik heb ze verteld dat ze toch niets zouden vinden, maar daar lig ik niet wakker van. Ik ben op dit moment de Hertog van Alva. Het legt een loodzware verant woordelijkheid op mijn schou ders en het familiebezit van het huis Alva administreren is iets anders dan mijn flatje uit de tijd van mijn priesterschap bijhou den. Maar ik zal ervoor zorgen de rol van de Hertog van Alva toch zo goed mogelijk te vervullen in de lijn van mijn illustere voor gangers". JERUZALEM „Als je me vraagt hoeveel ik verdien, dan kan ik je daar geen antwoord op geven", zegt Pricha Alkelai. Zeker, Pricha werkt al 15 jaar op het postkantoor in Haifa. Maar het loonbriefje ziet er elke maand anders uit. Het is steeds weer een verrassing. Dat komt door de inflatie en de pogin gen van werknemers en werkge vers om de inflatie, die nu tot 400 procent is opgelopen, te overwin- „Alles went, ook de inflatie. Ik heb geen tijd om dagelijks of weke lijks de prijsstijgingen bij te hou den, want ik ben tegelijk huis vrouw en werkende vrouw met schoolgaande kinderen; mijn man werkt bij een elektronisch bedrijf'. Toeslagen Pricha laat haar loonbriefje zien van de afgelopen maand: een ba sissalaris van 60.000 sjekel en ver der een regen van toeslagen: duur- tetoeslag wordt eens in de drie maanden betaald als compensatie voor de inflatie. Maar omdat de in flatie zo hard gaat en de correctie pas na drie maanden komt, is er een correctie op de correctie: dat verschijnt onder verschillende na men op het loonbriefje. Daar is in de eerste plaats de 'ba lanstoeslag', een toeslag die ambte naren krijgen om de balans die door de is inflatie verstoord, te her stellen. Dan is er een premie van 27 procent. Overwerktoeslag, auto kosten, inflatietoeslag, bij elkaar zeven extra's die Pricha de afgelo pen maand netto 100.000 sjekel hebben opgeleverd. Elke maand is het anders. Nu eens die toeslag, dan weer een andere, fictief of reëel, dat maakt niets uit. Zelfs de werkster krijgt een toeslag voor vakliteratuur. Waarom niet al die toeslagen aan het salaris worden toegevoegd? Omdat ze dan bij de pensioenberekening gaan meetel len. Pricha houdt gemiddeld netto 100.000 sjekel over, maar dat was afgelopen maand zo'n 150.000. Bij elkaar ongeveer 3300 gulden; vol gens het centrale bureau voor de statistiek een gemiddeld salaris. Je kunt ermee rondkomen, als je er tenminste op de juiste manier mee om weet te gaan. „Het komt erop neer dat ik de eerste week of twee de van de maand geld op mijn re kening heb staan. Meestal is het tussen de achtste en de tiende op". „Op de eerste van de maand be taal ik alle schulden: water, gas, elektriciteit, afbetaling en vooral ook de kredietkaarten, die twee maal in de maand (op de 15e en le) worden afgerekend. Dan doe ik verder inkopen, zoals schoenen en kleren voor de kinderen. Tot het geld op is. Op de achtste van de maand is het geld meestal al op. De tweede helft van de maand koop ik minder, en wat ik koop betaal ik ofwel met mijn kredietkaart, ofwel met een cheque die op de eerste van de volgende maand wordt uit geschreven". „Zo werkt het systeem: de schul den van de tweede helft van de maand kan ik dan weer met mijn salaris van de volgende maand be talen. We verdienen om schulden te betalen, dat is het principe. Na tuurlijk kun je de tweede helft van de maand met een negatief bank saldo werken, maar dan betaal je je blauw aan rente: 200, 400, 600 pro cent, ik kan het niet meer bijbenen. Soms moet het, en bij onze bank een speciale bank voor ambtena ren is er een regeling dat je met een bepaald plafond tegen geredu ceerde rente geld kunt opnemen. Dat recht is ook eigenlijk onder deel van je salaris". „Alles bijeen heb ik het niet breed, maar ook niet slecht. Nu wordt er bij ons op de post ge staakt. Waarom weet ik niet, maar vaak zijn het de bonden die het meest staken, die er het minst recht op hebben. Er zijn groepen die er veel slechter aan toe zijn dan wij. Hoeveel ik deze maand krijg? Geen idee. Dat weet je nooit van tevoren. Plotseling is er een correc tie waardoor je meer of minder krijgt. Het is niet bij te houden". Dat geldt in nog sterkere mate voor ACHTERGROND door Jaap van Wesel het bedrijfsleven. Ephraim Allon is instrumentenmaker en reparateur. Hij heeft de afgelopen maanden zijn produktie aanzienlijk inge krompen. „Het beste dat ik van daag de dag kan doen, is de zaak opdoeken en mijn geld op de bank zetten. Een rekening die gekop peld is aan de dollar. Dan weet ik waar ik aan toe ben. Mijn probleem is dat ik met de huidige inflatie geen kosten en prijzen meer kan berekenen". „Als ik 10.000 sjekel spaar, zeg maar 100 dollar, dan krijg ik daar belastingvrij over een jaar 100 dol lar in sjekels voor terug. Zeg maar 40.000 sjekel. Als ik diezelfde 10.000 sjekel in mijn zaak stop en er materiaal voor koop dat ik over een jaar voor 40.000 sjekel moet ko pen, dan worden die 30.000 sjekel als winst aangerekend. Daar moet ik dan belasting over betalen. Voor de inkomstenbelasting bestaat er- geen inflatie. Een sjekel is een sje kel". „Ik zeg het nu heel eenvoudig, want in werkelijkheid is het zo in gewikkeld, dat de belastingambte naren het zelf niet weten en wille keur troef is. En de kosten van wil lekeur kan niemand berekenen. Dan de werknemers. Ik weet nooit hoeveel ik de volgende maand aan salarissen moet betalen. En met al le toeslagen en premies, het is nooit genoeg, zodat ik ze altijd ex tra's moet geven. Ook hier weet ik dus nooit wat mijn kosten zijn". „Dat werd me te bont: ik heb al mijn twintig werknemers ontsla gen en werk nu alleen met mijn zoons. Inkrimpen en vooral selec tief werken. Alleen projecten aan nemen die je kunt overzien. Alles op heel korte termijn. Alles heel snel, niets lang in huis houden, niets uitstellen. Ik koop en ver koop natuurlijk alles omgerekend in dollars. Maar betalingen gaan in sjekels. Het is in het bedrijfsleven gebruik binnen dertig dagen te be talen. Dertig dagen betekent 15 procent verlies. En als je dat navor dert, is het nabetaalde bedrag als inflatiewinst weer belastbaar". „Ik hink nu op twee gedachten: nieuwe machines kopen of niet? Ik kan het niet overzien, daarom koop ik ze niet. Maar ik weet dat ik me daardoor op langere termijn uit de markt prijs, want ik word ouder wets in mijn produktieproces". Ervaringen „Waarom ik mijn geld niet op de bank zet en de zaak opdoek? Wel, dat ligt niet in myn aard. En verder heb ik met sparen ook slechte erva ringen. Ik dacht solide te zijn en kocht bankaandelen, tot ze het vo rig jaar de helft van hun waarde verloren, ondanks alle schone be loften van de regering. Wie garan deert mij dat er na de verkiezingen niet weer iets komt waardoor myn belegde geld waardeloos wordt?" „Daarom kies ik nu vóór de ver kiezingen eieren voor mijn geld, zoals zo veel mensen: ik koop een nieuwe auto, hoewel ik die hele maal niet nodig heb. Maar dan weet ik tenminste dat ik iets heb. En verder maar afwachten wat er na de verkiezingen gaat gebeuren. Als u het mij vTaagt, zal het nog er ger worden, welke regering er ook komt. Want geen regering zal sterk genoeg zijn om echt te saneren. En zachte heelmeesters maken nu eenmaal stinkende wonden". genomen naar Wolvega: R. J Blaauw te Den Burg op Texel. Gereformeerde kerken vrijge maakt: Beroepen te Harkstede in combinatie met Overschild en te Nagele in combinatie met Mark nesse G Zomer, kandidaat Zwolle; beroepen te Alblasser- dam in combinatie met Nieuw- Lekkerland drs A. Kruizinga, kandidaat Aduard. Gereformeerde Gemeenten: Beroepen te Arnhem J. J. van Eckeveld Zeist; beroepen te Randburg (Zuid-Afrika) A. Moerkerken, Nieuw-Beijerland Aangenomen naar Scherpenisse: J. Beens, kandidaat Genemui- den. De strijd om de opvolging van dr. Philip Potter als secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken wordt een nek-aan-nek- race tussen dr. Emilio Castro uit Uruguay en de Amerikaan van Nederlandse komaf dr. Arie Brouwer. Het centrale .comité van de Wereldraad, dat sinds gis teren voor zijn jaarlijkse zitting in Genève bijeen is, zal donder dag de knoop moeten doorhak ken. Naar verluidt komt het benoe mingscomité vandaag met een voordracht waarop Castro met elf stemmen nummer één en Brouwer met tien stemmen nummer twee staat. De derde kandidaat, de voormalige pers chef van de Wereldraad John Bluck uit Nieuw-Zeeland, maakt bij voorbaat al geen schijn van kans meer. Dr. Philip Potter (62) die eind dit jaar terugkeert naar zijn ge boortegrond in het Caraibisch gebied om te gaan doceren, hield gisteren voor het laatst zijn jaar lijkse redevoering tot het centra le comité. Daarin gaf hij een te rugblik op het werk van de We reldraad sinds de oprichting in Amsterdam in 1948. Potter was destijds als jongeren-afgevaar digde aanwezig. Van de 36 jaar dat de Wereldraad bestaat, heeft hij 24 jaar als staflid in Genève gewerkt, waarvan twaalf jaar als secretaris-generaal. Hij omschreef de geschiedenis van de oecumenische beweging als een periode van groei in de bijbelse betekenis van dat woord. Hij noemde het een won der van genade dat kerken die de eeuwen door van elkaar geschei den waren door verdeeldheid, isolement en ruzie, gegroeid zijn tot een gemeenschap rond de fi guur van Jezus Christus. Die groei manifesteerde zich in het vasthouden aan Christus als hoofd van de gemeente, in de groei als gemeenschap van ker ken in onderlinge afhankelijk heid en wederzijds vertrouwen en in een sterke betrokkenheid bij het leven van mens en schep ping, die een gave zijn van Chris tus. Tijdens een persconferentie zei Potter dat hij met groot plezier na meer dan dertig jaar in tal van landen gewerkt te hebben, terug gaat naar huis. Hij ontkende dat hij Genève als een teleurgesteld man zou verlaten omdat de We reldraad na jaren van controver se rond onder meer het anti-ra- cisme-programma, in rustiger vaarwater zou willen belanden. De aanvallen die de oecumeni sche beweging de afgelopen ja ren heeft moeten verduren, zijn volgens Potter terug te voeren op de weigering van haar vijanden, waaronder ook krachten binnen de kerken, om het geloof en de daadwerkelijke betrokkenheid bij de strijd tegen armoede en onderdrukking als een noodza kelijk geheel te zien. De vertrekkende secretaris-ge neraal herhaalde wat hij tot het centrale comité had gezegd, dat trouw blijven aan Christus in woord en daad de Wereldraad niet populair maakt. Over moge lijke successen en teleurstellin gen uit zijn loopbaan wilde de rij zige Caraibiër niet spreken. Als advies voor zijn opvolger had hij slechts de vermaning: zorg datje gelovig en trouw blijft. De kerken zullen duidelijk moeten maken waar ze staan in de grote conflicten van onze tijd. Volgens Potter leven we in een tijd waarin onderdukte mensen die door machtselites als naam loze massa's misbruikt zijn, op staan, hun eigen identiteit ont dekken en de machtigen ontmas keren als de gezichtsloze krach ten in onze wereld. Dat proces voltrekt zich volgens hem onder alle ideologische systemen, zo wel in Oost als West en Noord en Zuid. De voorzitter van het central comité, de Westduitser dr. Heinz Joachim Held. zei in zijn jaarrede dat de Wereldraad meer aan dacht moet besteden aan de communicatie met de achterban. Hij verheelde niet dat er op dit punt in het verleden problemen zijn geweest, maar zei later tij dens een persconferentie dat de kloof tussen de voorhoede en de lidkerken de Wereldraad altijd parten heeft gespeeld. Held sprak lovende woorden i het adres van dr. Potter. In een terugblik op de assemblee die de Wereldraad vorig jaar in Vancouver hield, zei de West- duitse theoloog dat de sterke na druk op liturgische vieringen, het zoeken naar samenhang tus sen theologische vragen en maat schappelijke kwesties en de gro te inbreng van vrouwen de oecu menische beweging nieuwe im pulsen hebben gegeven. Gezien de krappe financiële si tuatie waarin de Wereldraad bij na permanent verkeert, pleitte dr. Held voor een herverdeling van fondsen en een bezinning op de prioriteiten in het werk. Nieu we activiteiten zullen volgens hem alleen ondernomen kunnen worden wanneer de financiering vooraf geregeld is. Eerlijk delen kan volgens Held een moeilijk proces zijn, „niet in het minst voor kerken in landen als die waar ik zelf vandaan kwam", al dus de Westduitser. Het centraal comité verwel komde op de eerste dag van zijn zitting de aanvragen voor lid maatschap van vier nieuwe ker ken uit respectievelijk Soedan, Zaire, Nicaragua en Brazilië. Het ledental van de Wereldraad komt daarmee boven de driehonderd kerken. Beroepen: Nederlands Her vormde kerk, benoemd tot secre taris van de werkgroep Israël en de Palestijnen van de Raad van Kerken: F. Bouwen, vicaris te Den Haag (Kloosterkerk) die de ze benoeming heeft aangeno men. Aangenomen naar Brede- voort (toezegging): drs. J. C. Ha- nekamp, kandidaat Temeuzen, aangenomen naar Zwammer- dam: T. A. Eijsenga, kandidaat Nunspeet die bedankte voor Co- hjnsplaat, voor Harkema-Opein- de en voor St. Johannesga-Delf- strahuizen; aangenomen naar Naaldwijk (deelgemeente Dijk weg) toezegging: G. J. D. C. Loor Nijland; aangenomen naar Pols broek en Vlist: S. Jumelet, kan didaat Zeist. Bedankt voor Al- blasserdam: G. C. Kunz. Dor drecht; bedankt voor Capelle aan de IJssel (toezegging): H. Visser, Katwijk aan Zee. Gereformeerde kerken: Aan-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11