Colombianen: kassa rinkelt GWK Eerst langs GWK GWK Rijnsburg NCRV Staking bij ziekenfonds Sliedrecht is verscherpt Herrera de grote held 'Zware val' Fereira Veel toppers laten Warmond links liggen Heerenveen voorop 'Meer geld voor landen die vluchtelingen huisvesten' GUZET NEIGE (GPD) - Tot aan de Pyreneeën hadden de Colom biaanse wielrenners het wel heel schamele bedrag van 1410 Franse francs zo'n kleine 600 gulden - uit de met een miljoen florijnen ge vulde Tourprijzenpot gevist. Giste ren, in het ski-oord Guzet Neige, rinkelde voor de gebronsde Zuida- merikaantjes met hun ravenzwarte haren eindelijk de kassa. Niet uit bundig, maar toch wel zodanig dat de post inkomsten flink werd op geschroefd. Het meeste geld werd bijeengetrapt door Luis Herrera, die een veelbelovend visitekaartje afgaf in de eerste bergrit. Welis waar bleef de Colombiaanse wie- lerhoop steken op een tweede plaats, maar van de klimmers had hij verreweg de beste inzet. Vergeleken bij de meeste ren ners, die van vermoeidheid geen woord konden uitbrengen nadat ze de bloedhete top van Guzet Neige hadden bereikt, maakte 'El Jardi- nito' (het tuinmannetje) de indruk een paar rondjes om de kerk te hebben gefietst. Gelijk bijen op ho ning vlogen ze op Herrera af, het grote contingent Colombiaanse verslaggevers. Ze werden meteen op hun wenken bediend, en dat was toch opzienbarend na de im- ADVERTENTIE g Seigneur d'Orange Vorstelijke likeur j 'n Melange van •1 sinaasappelen, 1 koffiebonen, honing en I Franse brandy. Op het boterzachte en klevende asfalt schoot Herrera als een speer naar voren in de finale, even nadat de toch niet kinderachtige Span jaard Pedro Delgado uit het pelo ton van Tourfavorieten was ge sprongen. Frappant was de manier waarop Herrera de Spanjaard die •voor hem als een mikpunt fungeer- .de, voorbij reed. Het riep de vraag op waarom hij, die toch zoveel machtsvertoon etaleerde op die loodzware helling, niet eerder ten aanval was getrokken. Dan had hij zonder twijfel ook de Schot Robert Millar in de kraag gevat. Herrera wilde evenwel niet tot het uiterste gaan. „Ik was er van daag niet op uit om te winnen. Dit is nog maar een eerste bergetappe. Daarom heb ik een beetje afwach tend gereden. Kijk, er komen eerst nog twee vlakke etappes en zou ik deze Pyreneeënrit afgetekend heb ben gewonnen, dan was het pelo ton onrustig geworden. En zou ik me kunnen voorstellen dat ze er in die vlakke ritten er alles aan zullen doen om ons Colombianen dwars te zitten". Het mag duidelijk zijn; de Co lombianen hebben veel lering ge trokken sinds zij steeds inniger contacten onderhouden met de ge haaide Europese profs. Waar ze vo rig jaar tijdens hun debuut in de Tour in de eerste de beste bergrit het peloton op stelten zetten en DINSDAG 10 JULI 1984 Het was gisteren in de Tour niet voor iedereen 'kassa'. Pierre Bazzo bijvoorbeeld kwam ten val en moest, kermend van de pijn, naar het zie kenhuis worden vervoerd. (foto anp> vervolgens daarvoor moesten boe ten, hielden ze zich nu bewust in. Ruben-Dario Gomez, de Colom biaanse directeur-sportief: „Deze etappe leende zich ook niet voor een grote aanval. Daarvoor was hij niet lastig genoeg. We moeten nog eventjes wachten tot de Alpen". Hoe dan ook, Luis Herrera mag voor de gevestigde orde niet wor den onderschat. De man, die dit jaar in eigen land wereldkampioen Lemond en de Fransman Simon op grote achterstand zette, is als een komeet omhooggeschoten in het klassement: van 113 naar 23 met een hele dikke stip. Ziet hij nog kansen op de eindzege, nu er nog zo'n zes bergetappes op het programma staan, waarvan er vier op een top eindigen? Herrera: „Ja wel, maar dat zal niet gemakkelijk gaan. Fignon en Hinault zijn ook erg goed". Vooralsnog staat Herrera ruim GUZET-NEIGE (van een speciale ANP-verslaggever) - Zo sprookjes achtig als de Portugese amateur Paulo Fereira vorige week in de door hem gewonnen vijfde etappe naar Cergy-Pontoise de top van het klassement binnentrad, zo keihard bleek de werkelijkheid in de eerste bergetappe. Fereira kwam in het wintersportcentrum Guzet-Neige als laatste van het nog 150 renners tellende peloton binnen. Hij hield de schade nog „beperkt" tot min der dan -een uur, maar duikelde in het algemeen klassement maar liefst 140 plaatsen. Begon Fereira gisterochtend de warme etappe door de steile steenklompen van de Pyreneeën als de vierde, 's avonds vond de Portugees zichzelf in de lijsten als 144ste terug; op een achterstand van 1 uur en bijna negen minuten van gele-truidrager Vincent Bar- teau. Fereira, de amateur, had een weekje boven zijn stand mogen le ven. Barteau en Le Guilloux, de medevluchters uit het door Fereira opgezette avontuur in Noord-West- Frankrijk, bleken renners van meer kwaliteit dan Fereira en voe ren het klassement voorlopig nog tien minuten achter op Fignon, die Hinault voor de tweede maal in de ze Tour een gevoelig tikje gaf. Her- rara: „Misschien had ik wel meer tijd kunnen pakken, maar ik wilde me niet forceren. Er komen nog bergen genoeg om echt aan te val len". Hij kan daarbij rekenen op een nagenoeg volledige ploeg, waaruit blijkt dat de Colombianen in vergelijking met vorig jaar aan zienlijk sterker zijn geworden. Hadden Jimenez en Corredor, in 1983 de vlaggedragers van de Co lombiaanse wielersport, na de Py reneeën nog slechts de beschik king over drie metgezellen, uit het gevolg van Herrera is slechts Rios (schouderfractuur) verdwenen. Herrera maakte in elk geval zijn vooruitgesnelde faam - ten dele, dat wel - waar, ronduit tegenval lend echter was het presteren van Martin Ramirez en Francisco Ro driguez. Beiden helden uit de laatst verreden Dauphiné Libéré, waarin Hinault zich suf beukte, verloren veel tijd. Rodriguez, gast- renner bij de Belgische Splendor- formatie, kwam een kleine zeven minuten later binnen dan Millar. Ramirez raakte in zijn specialiteit acht en een halve minuut achterop. Deceptie Voor Rodriguez was de deceptie groot. „Ik had het er erg moeilijk mee en kon geen moment in mijn ritme komen. Ramirez, rijdend voor de Franse ploeg van Bernau- deau, was veel minder tëleurge- steld. Maagkrampen hadden het tempo bij de Dauphiné-winnaar er uit gehaald. „Maar", liet hij weten, „ik ben hier ook niet met de ge dachte gekomen om de Tour te kunnen winnen. Zo ver ben ik nog niet. Ik hoop nog wel iets te laten zien. Een etappezege moet moge lijk zijn. Lukt dat, dan ben ik tevre den". ADVERTENTIE LEIDEN - Rijnsburgse Boys is zaterdag 4 augustus gastheer van zeven verenigingen uit de eerste klasse (zaterdag). Middelmors is één van de vier lokaties waar die dag een aanvang wordt gemaakt met het NCRV-jubileumtoernooi. In totaal dingen 33 eersteklassers mee naar de jubileumbokaal. Vijf jaar geleden was RCL winnaar. Met Rijnsburgse Boys zelf, strij den op Middelmors Nieuw Lekker- land, PPSC, Huizen, Zwart Wit'28, Quick Boys, Excelsior Maassluis en Valleivogels in twee poules om een plaats in de tweede ronde. Noordwijk en RCL komen elkaar in de poule tegen bij SSS in Klaas waal. Ook bij WOG en DOS Kam pen worden voorronden gehou den. Alle poulewinnaars, 8 in totaal, gaan over naar de tweede ronde die 11 augustus op de terreinen van DTS'35 en Flevo Boys wordt afge werkt. In een halve competitie wordt uitgemaakt wie over gaat naar de finale en de strijd om de derde en vierde plaats, op 18 au gustus bij Heeijansdam. De NCRV, die dit jaar zestig jaar bestaat, zal via de radio op ge noemde data uitgebreid aandacht aan het toernooi besteden. Van de finale wordt een samenvatting op tv uitgezonden. Poule-indelingen Bij SSS in Klaaswaal: Poule 1: SSS, De Zwerver, ASWH, Noordwijk, RCL; poule 2: NSW. Ba- rendrecht, Bennekom, Spijkenisse. Bij WOG in Harderwijk: Poule A: WOG, Heerjansdam, DOVO, DTS'35; poule B: Spakenburg, AVW'66, OWIOS. Flevo Boys. Bij DOS in Kampen: Poule 1: DETO, Nunspeet, DOSK, An- gelslo; poule 2: ACV, GA Kampen, GWV, IJW. Bij Rijnsburgse Boys: Poule A: Nieuw Lekkerland, Rijns burgse Boys, PPSC, Huizen; poule B: Zwart Wit'28, Quick Boys, Excelsior M, Valleivogels. 'ontantgeld voor cheques en cards. Met uw blauwe girobetaalkaarten, girokascheques, groene betaalcheques en Eurocheques kunt u bij elk GWK-kantoor tegen een kleine vergoeding kontantgeld halen. Ook houders van Eurocard, Diners Club Card of American Express Card* zijn voor kontantgeld welkom. Handig: u kunt dan meteen uw vreemdgeld kopen. Zeven dagen in de week open voor uw vakantie. De Grenswisselkantoren NV Samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. AMEV e Pierson, Heldring Pierson N.V. LEIDEN- Het Dekker Tennis toer nooi, 25 in Warmond is in de B- categorie niet zo sterk bezet als werd verwacht. Bij de heren in B 1 zijn geplaatst Herman van der Ca- pellen, Frans Grimbergen, Hans Tonjann en Carel de Bruyn. In B 2 Marcel Vink en Stefan Faas. Bij de dames wordt alleen strijd geleverd op B 2 niveau. De lijst van deel neemsters wordt aangevoerd door Brigitte van den Maarel, Annema- rie Junger, Juliette Grimbergen en Elianne de Vilder. De bezetting in DRACHTEN (ANP) - Het skütsje van Heerenveen met schipper Tjitte Brouwer heeft gisteren op de Veenhoop bij Drachten de tweede skütsje- sylwedstrijd van dit seizoen gewonnen. Hij is meteen leider van het alge meen klassement, omdat de eerste wedstrijd bij Grouw niet meetelt. Die wedstrijd werd afgeschoten omdat er te weinig wind stond. Er moeten nu nog negen wedstrijden worden gezeild. Vandaag starten de skütsjes in Eernewoude. Uitslag van maandag: 1. Tjitte Brouwer (Heerenveen). 2. Jeen Zwaga (Eernewou de). 3. Anne Tjerkstra (Joure). 4. Lodewijk Meeter (Huizem). 5. Joop Mink (Grouw). 6. Jan van Akker (Sneek). 7. Lammert Zwaga (Langweer). 8. Keimpe van der Meulen (Woudsend). 9. Siete Meeter (Bolsward). 10. Albert van Akker (Leeuwarden). 11. Jelle Reyenga (Lemmer). 12. Hattem Hoekstra (Drachten). 13. Meindert de Groot (Stavoren). 14. Teake Visser (d'Halve Maen). C is aanzienlijk beter. Bij de heren zijn maar liefst acht deelnemers ge plaatst, M. Dijkstra, M. Nagelker- ke, T. Koemans, H. van Offeren, M. Krans, T. Giberius, E. Snellenberg en A.M. v.d. Berg. Bij de dames E.Krul, J. Junger, J.Pauw en S. Huiskamp. Brigitte van de Maarel, Michael Dijkstra, Erik Snellenberg en Eveline Krul zijn pupillen van het Dekker Tennis College. Hun verrichtingen zullen met arguso gen worden gevolgd. Toernooi de Boekhorst. In het toernooi van de Boekhorst in Noordwijkerhout zijn R. War merdam en Johan van der Lippe in het herenenkelspel C 1 als no 1 en 2 geplaatst in een deelnemersveld van 64. Een slijtageslag. Bij de da mes in C 1 zijn geplaatst M. Verde- gaal, Ineke van Parera, H. v.d. Ak ker en T. van Noort In het here nenkelspel D zijn geplaatst F. van Buggenum, A. de Mooy, R. Schou ten en H. Peters. Het aantal deelne mers bedraagt 64. Bij de dames zijn geplaatst R. de Klerk en C. Vos kuil. Eveneens in een veld van 64 deelneemsters. SLIEDRECHT (ANP) - De sta- Marselis verklaarde uitvoerige de bonden te onderhandelen over kingsactie bij het Ziekenfonds gesprekken te hebben gevoerd met de geeiste twaalf roostervnje da- Sliedrecht en Omstreken daag voor compensatie van het in- gelerde loon, op de twaalfde actie dag verscherpt voortgezet. Ge dacht werd aan een bezetting van het ziekenfondsgebouw aan de P.C. Hooftlaan in Sliedrecht. Van ochtend overlegden de stakende personeelsleden hierover in hun actiecentrum. Een bemiddelingspoging van al gemeen-secretaris L Marselis van de Ziekenfondsraad, tot gister avond laat, heeft geen succes ge had. Een woordvoerder van de Dienstenbonden FNV en CNV, die samen de actie van het personeel ondersteunen, heeft vannacht in het actiecentrum in „de Bonke- laar" in Sliedrecht gezegd dat te gen het bestuur en de directie van het Fonds een kort geding wordt aangespannen. Dit zal dienen voor de president van de rechtbank in Dordrecht. i- eerst het fondsbestuur en directeur gen als arbeidstijdverkorting J.M. Amsink en later met de vak bonden. Met het fondsbestuur is Marselis overeengekomen dat er zo spoedig mogelijk, vermoedelijk morgenavond, een bestuursverga dering wordt belegd, die donder dagavond wordt gevolgd door een ledenraadsvergadering. Bekeken wordt dan of men bereid is een on partijdige tussenpersoon te accep teren die als gespreksleider het overleg tussen directie en bestuur enerzijds en de vakbonden ander zijds leidt. De Ziekenfondsraad was ge vraagd in het conflict tussenbeide te komen op verzoek van negen tien leden van de Ledenraad, die vinden dat een eerder door de Raad aangenomen motie moet worden uitgevoerd. In die motie vraagt de Raad aan het bestuur de directeur te verplichten weer met ruil voor de ingeleverde prijscom pensatie. (Slot volgt) BRUSSEL (DPA) - De Europese Commissie heeft een aanklacht te gen West-Duitsland ingediend bij het Hof van Justitie van de Euro pese Gemeenschappen in Luxem burg, zo is gisteren in Brussel be kendgemaakt. De commissie be schuldigt de Bondsrepubliek van overtreding van de bepaling in het Verdrag van Rome dat de lidstaten geen maatregelen mogen nemen die neerkomen op een importver bod voor produkten uit andere EG- landen. Het gaat om de hardnekkige wei gering van Bonn om bier uit ande re landen van de gemeenschap toex te laten dat niet is gebrouwen vol gens het honderden jaren oude Duitse „Reinheitsgebot". Sinds GENEVE (AP) - De tweede inter nationale conferentie over hulp aan vluchtelingen in Afrika (Icara 11) is gisteren in Genève begonnen met een oproep om een aanzienlijk deel van het geld, dat wordt gehouden onder auspiciën van de Verenigde Naties en het VN-hoge commissariaat voor de vluchtelingen, zal trachten voor het eerst in de geschiedenis meer dan 360 van de 517 miljoen die vluchtelingenprobleem wordt be- vluchtelingen wordt besteed, te ge- steed, voortaan ten goede te laten komen aan landen die veel vluch- telingen herbergen en daar grote H econonmische moeilijkheden by gen zelf worden besteed de landen die hen opne- De rest van het geld zal zoals gebruikelijk was aan de vluchtelin- ADVERTENTIE Waar en wanneer u maar wilt. GWK is z zeven dagen injdfev/eek open voor uw vakantie. Van maandag t/m zaterdag minstens van 08.00 tot 20.00 uur. En op zondag van 10.00 tot 16.00 uur. Maar vaak is GWK zelfs nog een stuk langer voor u opea Zeker in de grote steden en aan de grote grensovergangen. Er zijn GWK-kantoren op 29 N.S.-stations door het hele land en bij elke grensovergang van enige betekenis. Dus u hoeft voor het geld en de papieren voor uw vakantie nooit een omweg te maken Lang wachten is er ook niet bij: de GWK-mensen helpen u snel weer op weg. Voor de precieze adressen en openingstij den kunt u bellen: GWK-hoofdkantoor, tel. 020-221324. Zeven dagen in de week open voor uw vakantie. De Grenswisselkantoren NV N.S.-station Leiden, tel. 071-144558. Geopend: ma. t/m za. 08.00-20.00 uur. zo. 10.00-16.00 uur. Ook op de N.S.-stations van Den Haag C.S. en H.S., Rotterdam, Amsterdam C.S. en Amstel, Haarlem en Schiphol- Centrum. van directe hulp. Prioriteit De Verenigde Staten, die dertig procent van de hulpprogramma's van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen financiert, heeft zijn minster van justitie William French Smith naar het congres ge stuurd, hetgeen er volgens Ameri kaanse diplomaten op wijst dat Washington de conferentie een ho ge prioriteit toekent. Smith zei in een toespraak te ho pen dat landen die tot nu toe niet hadden gereageerd op de groep om hulp van de Afrikaanse landen dat nu wel zouden doen. Kennelijk hat Smith daarbij de Oostbloklanden op het oog, die nooit zulke voor standers zijn geweest van de pro gramma's van Het Hoge Commis sariaat. Hoewel Angola en Ethio pië, beide zeer nauw gelieerd aan de Sowjet-Unie, in de nieuwe opzet twee van de belangrijkste ontvan gers van hulp zouden zijn, zijn de Oostbloklanden niet op het con gres verschenen. VN-secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar zei in zijn ope ningsrede dat Kameroen en Tsjaad zich hadden gevoegd bij de 14 lan den die al eerder om bijstand vroe gen. Reinheitsgebot Duitsland door EG aangeklaagd 1516 mogen er bij de bierbrouwerij in Duitsland maar vier stoffen wor den gebruikt: water, hop, mout en gerst. Bier waarin iets anders zit is „onrein" en dus taboe. In Bonn houdt men stijf en strak vol dat er helemaal geen sprake is van een invoerverbod of een maat regel die in de praktijk hetzelfde betekent. Als de brouwerijen el ders in de gemeenschap zich aan het „Reinheitsgebot" houden is er niets aan de hand en is hun bier van harte welkom in de Bondsre publiek, aldus Westduitse be windslieden. Elders in de gemeenschap ge bruiken de brouwerijen ook wel mais en voegen ze soms chemica liën toe om het bier sneller te laten gisten. Dat kan naar hun mening helemaal geen kwaad voor de volksgezondheid. De kwestie is echter dat op die manier vijftien tot twintig procent goedkoper kan worden gewerkt. Dat is de ware re den van de strenge handhaving van het „Reinheitsgebot", zeggen AMSTERDAM- Een acrobaat op het Amsterdamse Leidseplein had gis teren de hulp van het publiek nodig om zijn toeren te verrichten. Een vrouw wilde wel helpen, maar moest lachend constateren dat haar armen wat te kort waren om de kunstenaar zijn spullen aan te reiken, (foto and Schade aan kathedraal in York is nog meegevallen LONDEN - Een eerste onderzoek naar de omvang van de schade die bij een brand in de beroemde ka thedraal van York v/erd aange richt, heeft uitgewezen dat die naar omstandigheden wel meevalt. In de kathedraal, een van de mooiste gothische kerken in Europa, is voor ten minste vyf miljoen gulden schade aangericht. Het dak is inge stort, maar de muren met de prach tige gebrandschilderde ramen zijn grotendeels behouden gebleven, al denken de experts dat wel op grote schaal lood zal moeten worden ver vangen. Nog niet duidelijk is, hoeveel wa terschade de onderaardse ruimten van de kathedraal, waarin een mu seum met onder meer uit de Ro meinse tijd daterende kunstschat ten is ondergebracht, hebben op gelopen. In Golfoorlog 680.000 doden MANAMA (DPA) - De sinds sep tember 1980 woedende oorlog tus sen Iran en Irak heeft tot dusver aan beide zijden ongeveer 680.000 doden en 910.000 gewonden ge kost. Deze balans van de verschrik king heeft de Egyptische afgevaar digde Mohammed Hassan Sayad gisteren bekendgemaakt tijdens „de internationale conferentie over de gevolgen van de Iraaks/Iraanse oorlog voor de wereldvrede en de internationale veiligheid" die in Bahrein wordt gehouden. Naar het nieuwsagentschap van de Golf (GNA) verder meldde be cijferde Sayad de materiële schade van de oorlog op een geschatte honderd miljard dollar (300.000.000.000 gulden). Éénderde alle gewonden in verkeer blijft minder valide LEIPSCHENDAM (ANP) - Onge veer een derde van alle auto-inzit tenden die jaarlijks gewond raken door een verkeersongeval is na een jaar nog minder valide. Het gaat om zesduizend mensen. Meer dan duizend van hen hebben zodanig ernstige klachten dat normaal werken of ontspannen moeilijk of onmogelijk is. Deze schatting maakt de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) op grond van een onderzoek naar ver keersongevallen van inzittenden van ruim achtduizend verongeluk te personenauto's. Uit het onderzoek blijkt verder dat twaalf procent van de gewonde auto-inzittenden die in het zieken huis werden opgenomen na een jaar het werk nog niet kon hervat ten. Nog eens negen procent kon maar gedeeltelijk weer werken. De ziekenhuisverpleging duurde voor dertien procent van de ge wonde auto-inzittenden meer dan zes weken. By zes procent was ver dere verpleging in een revalidatie- inrichting of verpleeghuis nodig. Ruim een derde werd na ontslag uit het ziekenhuis nog poliklinisch behandeld. X)e SWOV heeft wat dit betreft nog geen gegevens over andere verkeersdeelnemers.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 10