Vrede net op tijd getekend Dustin Hoffman grootste vedette in Tour Politie LA wil meer geld voor Olympisch werk LEIDSCH DAGBLAD Filmster loopt stage voor hoofdrol in De Gele Trui Zeges Raas en Vanderaerden Kritiek uit deelstaten op benoeming Beekenbauer Chalana voor Ku Klux Klan bedreigt deelnemers aan Spelen Amerikaanse interesse in Ronde fors toegenomen Geen zuivere koffie vijf jaar naar Bordeaux MAANDAG 9 JULI 1984 PAGINA 9 PAU - Pas over een jaar trekt hij de gele trui aan. Toch kreeg hij al meer belangstelling dan het hele peloton van de Ronde van Frankrijk. Bij de start van de tiende etappe in Langon bij Bordeaux was hij de grootste vedette van het Tourcircus de Amerikaan se filmacteur Dustin Hoffman, die bekend heid verwierf in „The Graduate" en daarna hoofdrollen speelde in onder meer „Mid night Cowboy", „Marathon Man" en „Toot- Volgend jaar is de Ronde van Frankrijk het decor voor de speelfilm "De Gele Trui". De filmmaatschappij Columbia trekt er twintig miljoen dollar (ruim zestig miljoen gulden) voor uit. Dustin Hoffman speelt de hoofdrol voor vijf miljoen dollar. Regisseur Michael Cimino, eveneens in Bordeaux aanwezig, krijgt assistentie van zijn Deense collega Jorgen Leth, die al twee films over wielrennen heeft gemaakt. Één over Parijs- Roubaix met de "Hel van het Noorden" en één over het werelduurrecord van de Deen se renner Ole Ritter. De Engelsman Colin Welland schriift het scenario voor de film. Het idee voor een speelfilm rond "De Ge le Trui" bestaat al jaren. De productie is nu eindelijk in gang gezet. Het verhaal zou ge stolen kunnen zijn uit het boek "De inzet was een gele trui" van Jan Cottaar. De vroe gere Nederlandse radio-commentator ro mantiseerde de rivaliteit tussen de Italia nen Coppi en Bartali in het begin van de jaren veertig. In de speelfilm, die in 1986 in roulatie gaat, speelt Dustin Hoffman een oudere renner, die een jong talent (rolbezetting nog onbekend) in de Ronde van Frankrijk moet helpen de gele trui te winnen. Tijdens de Tour verschijnt de vriendin van de jonge coureur ten tonele. De oudere renner wordt verliefd en er ontstaan verwikkelingen. Het happy end houdt in, dat de jonge renner in Parijs de gele trui wint. Dustin Hoffman volgde de tiende toure- teappe in de auto van wedstrijdleider Felix Lévitan. Hij was onder de indruk van het tourspektakel. Om een beetje idee van het rennersleven te krijgen liet hij zich voor stellen aan alle sterren van het peloton. Van Levi tan werd hij niet veel wijzer. Het Frans van Hoffman is even beperkt als het Engels van Lévitan. STUTTGART (DPA) - De aanstel ling van Franz Beekenbauer tot bondscoach is niet in alle gelede ren van de Westduitse voetbalbond met instemming ontvangen. Op de algemene vergadering van de deel staat Baden-Würtemberg bekriti seerde voorzitter Meinzer het be leid van het bondsbestuur. In Karlsruhe hield Meinzer zijn ge hoor voor, dat „de bond zelfs van de kleinste verenigingen verlangt dat het een trainer met een licentie aanstelt. Nu neemt de bond als be langrijkste trainer een man in dienst zonder papieren". Ook Hemmo, verbondsafgevaar- digde van Würtemberg, is het on eens met de handelwijze van de bond. „Zonder rijbewijs mag je niet in een auto rijden. Zonder trai nerslicentie mag je geen elftal trai nen. Franz Beekenbauer heeft geen licentie. Toch is hij nu de man die het Westduitse elftal leidt. Ik vraag me af of dat de juiste politiek BORDEAUX (AFP) - Fernando Chalana, de ster van het Portugese voetbalefltal tijdens de EK-eind- ronde in Frankrijk, speelt de ko mende vjjf seizoenen bij Girondins Bordeaux, de kampioen van Frankrijk. De middenvelder van Benfica en de Franse club werden het na een nacht van onderhande len eens over de transfer. Volgens Didier Couecou, de technisch directeur van Bordeaux, werd het vijfjarige contract 's mor gens om vijf uur getekend. Chala na, met Platini de grote man tij dens de Europese titelstrijd, begint op 16 juli bij zijn nieuwe club. KUALA LUMPUR (Rtr) - Het na tionaal Olympisch comité van Ma laysia heeft een dreigbrief ontvan gen van de Amerikaanse onder grondse organisatie Ku Klux Klan. Volgens de Ku Klux Klan, een ver boden groep van blanke racisten in het zuiden van de Verenigde Sta ten, zetten de Malaysische atleten, die aan de Zomerspelen van Los Angeles durven deel te nemen, hun leven op het spel. Het dreige ment met de dood wordt door het Olympisch comité van Malaysia se rieus genomen, aldus een verkla ring van de secretaris Thong Poh Nyen. Thong Poh Nyen meldde zater dag in Kuala Lumpur de niet on dertekende dreigbrief te hebben ontvangen, voorzien van de aanhe- f: „Olympische spelen zijn voor mensen, niet voor apen". Het comi té zal de brief overhandigen aan de Amerikaanse amabassade. De Olympische ploeg van Malay sia bestaat uit een hockeyselectie en drie andere atleten. Het was in het afgelopen weekeinde niet alleen in Ne derland erg warm. Ook in Frankrijk sloeg de hitte toe en als al tijd worden in de Tour dan allerlei grap pen met water uitgehaald. P&scal Poisson had een gieter- tje meegeno men en begoot gele trui-dra ger Vincent Barteau. (foto AP) PAU (GPD) Precies op tijd, net voor de Pyre neeën, werd de strijdbijl begraven. Een gesprekje tussen de routiniers Jan Raas en Henk Lubber- ding was voldoende om er voor te zorgen dat de Panasonic- en Kwan tum-ploeg, die vechtend als dolle honden naar de rand van de afgrond dreigden te gaan, nu weer vreedzaam naast el kaar leven. De resultaten waren er onmiddellijk naar. Jan Raas won zaterdag in de 'Nederlandse' etappestad Bor deaux, een etmaal later bezorg de Belgisch kampioen Eric Vanderaerden Peter Post zijn eerste etappezege van deze Tour de France. Opluchting in beide kampen. Ten eerste om dat de nog altijd ontbrekende ritwinst werd veroverd, maar natuurlijk ook omdat de zinlo ze tweestrijd ten einde is. „Want", zei Henk Lubberding zwetend onder de hete zon bo ven Pau, „het werd te gek". Een onderonsje tijdens de monsteretappe van de Tour de France over 338 kilometer tus sen Nantes en Bordeaux, waar uit velen zwaar getekend te voorschijn kwamen, betekende dus de ommekeer in de Ronde van Frankrijk. „Ach? wie het initiatief neemt om daarover te gaan praten is dan toch niet be langrijk. Raas en ik fietsten naast elkaar en al pratend kwa men we op die strijd. Als het zo doorgaat, zei ik, winnen wij niks en profiteren die anderen er iedere keer van. Maar het is natuurlijk wel zo dat wij het er niet naar gemaakt hebben...". Verdwenen Natuurlijk besefte iedereen dat het geen echt 'staakt het vu ren' is, omdat de ploegen als dat zo uit komt wel tegen el kaar blijven rijden. Alleen is de ongezonde rivaliteit verdwe nen. De tijd dat men alleen oog had voor elkaar is voorbij. De eerste die van 'het bestand' ge bruik maakte was de man die het mede-afsloot: Jan Raas. In de straten van Bordeaux sprong hij naar het wiel van de Fransman Marc Madiot, die zonder om te kijken met de Ne- De overwinning van Jan Raas, zaterdag in de Tour de France, was de tiende Nederlandse etappezege in Bordeaux. De Nederlandse „winnaars" in Bordeaux zijn: 1952: Hans Dek kers; 1953: Jan Nolten; 1954: Henk Faanhof; 1955 Wout Wagtmans; 1965: Jo de Roo; 1976: Gerben karstens; 1979: Ti-Raleigh; 1980: Cees Priem; 1983: Bert Oosterbosch; 1984: Jan Raas. derlands kampioen aan zijn wiel verder reed. In de eind spurt, toen ook de Italiaan Bru no Leali zich nog bij de twee had gemeld, won Raas afgete kend. Een verrassende ontknoping, omdat alles er op leek dat de ploeg van Raas het op een eind sprint wilde laten aankomen. „Dat was ook zo", betoogde de Zeeuw, „en daarom heb ik ook niet overgenomen van Madiot. Het was mij best geweest als het peloton was teruggekomen. Dan had ik meegesprint en wel gezien hoe ver ik daarin was ge komen". Madiot moest natuurlijk ook verklaren waarom hij met een betere sprinter in zijn wiel was doorgegaan. „Omdat", zei de Fransman uit de ploeg van Laurent Fignon en Greg Le- mond, „ik liever heb dat Raas wint dan bijvoorbeeld iemand als Sean Kelly. Als die secon den bonificatie pakt in een eindsprint is dat in het nadeel van onze ploeg. Kelly kan na melijk voor het klassement nog een lastige klant zijn, dus moet je hem van tijdwinst afhou den". De meeste verbazing was er nog bij Panasonic. „Was dit een finale achter een dernie?". Negen renners uit de ploeg van Kwantum, geleid door Walter Godefroot en Jan Gisbers, heb ben inmiddels voor nog een sei zoen bijgetekend. Het zijn: Jan Raas, Adri van der Poel, Jac ques Hanegraaf, Leo van Vliet, Cees Priem, Gerrit Solleveld, Henri Manders, Ad Wijnands en de Belg Ludo Peeters.Joop Zoetemelk en Hennie Kuiper stellen hun beslissing uit tot na de Tour. vroeg de jaloerse Fred de Bruy- ne, voormalige televisie-com mentator, ex-ploegleider en thans loopjongen van Peter Post, zich af. „Ik begrijp best dat die gasten er van stonden te kijken dat Raas op het laatst nog wegsprong", lachte Jac ques Hanegraaf uit de Kwan tum-formatie. „Wij hebben de hele finale net als zij op kop van het peloton het tempo hoog ge houden, waardoor het er op leek of wij het op een eind sprint zouden willen laten aan komen". Een kleine vorm van mislei ding, die getolereerd werd. Ook door Henk Lubberding, die aan de leiding van het peloton ging toen Raas wegsprintte. „Ik wil de nog wel even reageren, maar ik keek eerst om waar Vande raerden zat. Die was niet te vin den, dus heb ik ook de benen stilgehouden", aldus de cou reur uit Voorst. Hij hield zich trouw aan de afspraak met zijn vroegere kopman. En daarmee lag de weg naar de eerste Ne derlandse zege open. „Daar dacht ik aan toen ik Raas zag wegrijden. Ik had liever dat er weer eens een Nederlander won, dan een buitenlander. Dat is toch het beste voor de wieler sport bij ons. Kijk, het is niet zo dat we als een ploeg zullen rij den, maar elkaar iets toege ven... Dat kan best". Een dag later hield de forma tie van Raas de benen stil toen 25 kilometer voor het einde Eric Vanderaerden met zijn landgenoot Mare Dierickx aan de haal ging na een spervuur van demarrages van de Post- brigade. „Zij hebben zich in elk geval ook aan de afspraken ge houden en zijn niet gaan rijden achter ons", vertelde Henk Lubberding. Een hele opluch ting voor de equipe van Post, die het winnen verleerd leek te zijn, want sprinters als Eric Vanderaerden en Eddy Planc- kaert lieten het lelijk afweten in de massale aankomsten. Zo erg zelfs dat zaterdagavond de ploeg min of meer het vertrou wen in de Belgen opzegde. „Wij werken de laatste uren als gek ken voor die jongens, maar ze moeten het natuurlijk wel af maken. Dat hebben we ze ook eens een keer duidelijk gezegd. Dat Vanderaerden in Bordeaux niet met Raas meesprong was een grote fout. Dat was het mo ment", betoogde Lubberding. Verrassend Post verweet Vanderaerden dat hij te passief bleef wachten op de eindsprint. „Die opmer kingen heb ik me aangetrok ken", zei de Belgische kam pioen. „We hebben dan ook af gesproken dat we tactisch ver rassend zouden rijden. In het begin is Theo de Rooy wegge sprongen. Met Adrie van der Poel van Kwantum die synch roon meewerkte, en met Niki Ruttiman en Rudy Dhaenens". Een ontsnapping die andere formaties dwong tot achtervol gen en dat gebeurde dan ook prompt toen de voorsprong meer dan zes minuten ging be dragen. De Renault-formatie van Fignon dichtte het gat. Uit de aanvallen in de slotfase stoof uiteindelijk Vanderaerden weg, met Mare Dierickx in zijn wiel. „Hij werkte niet veel, maar ik ben geen moment in paniek geweest. Ik wist dat ik zou winnen. Mijn eerste zege als sprinter-uitdager. Het was de beste prestatie uit mijn car rière", besloot Vanderaerden. PAU (GPD) De Tour de France wordt dit jaar gevolgd door een re cord aantal journalisten uit de Ver enigde Staten. Bij de organisatie staan zestien vertegenwoordigers van gezaghebbende Amerikaanse media, zoals CBS-televisie, Sports Illustrated en de New York Times, geregistreerd. Hun aandacht richt zich voornamelijk op het wel en wee van wereldkampioen Greg Le- mond, die baanbrekend werk voor het Amerikaanse wielrennen kan doen. Lemond weet dat zelf ook maar al te goed en is er alles aan gelegen zijn debuut in La Grande Bouclé op te luisteren met een klinkend succes. Met veel minder dan de eindzege kan de wereldkampioen uit Lakewood het niet doen gezien zijn reputatie. Vooralsnog gaat het echter niet naar wens met Le mond, ook al staat hij genoteerd in de top-tien van het klassement. In de individuele tijdrit moest hij nogal wat inleveren op zijn mede kopman in de ploeg van Cyrille Guimard, Laurent Fignon. De laat ste heeft daarmee zijn positie onge twijfeld versterkt. Lemond: „In heb een angina-aanval gehad. Nu was die niet ernstig, maar toch wel hinderlijk. Daardoor had ik een paar dagen geen goede benen". In middels is Lemond weer redelijk opgeknapt en ziet hij de resterende Tourdagen met optimisme tege moet. In de Pyreneeën zal hij van daag echter niet aanvallen. Le mond: „Dat lijkt me weinig zin hebben gelet op de laatste ver schrikkelijke week in de Alpen". Lemond ontkent dat Fignon op basis van zijn zege in de tijdrit het onbetwiste kopmanschap bij Re nault heeft afgedwongen. „Natuur lijk, Laurent heeft een buitenge woon goede prestatie geleverd, die zowel mij als ook hem verraste. Ik denk dat dit nog een gevolg is van zijn deelname aan de Ronde van Italië, waaruit hij goed gerodeerd uit tevoorschijn is gekomen, ook fysiek. Maar consequenties voor de positie van kopman heeft die zege van Laurent in de tijdrit zeker niet. Daarvoor duurt de Tour nog te lang". BORDEAUX Na zijn etappeze ge in Bordeaux heeft Jan Raas twee uur doorgebracht bij de do pingcontrole. De Nederlandse kampioen kon pas na ruim 120 mi nuten urine inleveren. De monste retappe uit Nantes, in hoog tempo verreden bij temperaturen boven de dertig graden, had zijn lichaam uitgedroogd. Om "water te maken" dronk Raas alles wat binnen zijn bereik kwam. Flessen water, vruchtepsap en vooral bier. Na twee uur kon hij eindelijk voldoen aan de plicht van de winnaar. Raas kwam, na een werkdag van dertien uur, enigszins aangeschoten bij zijn ploeggeno ten in het hotel. Met hem hadden de vier andere voor de dopingcon trole opgeroepen renners de groot ste moeite. Raas vertelde "Kuiper kon maar een heel klein beetje le veren en Frebert was er eerder dan ik en zat er nog toen ik wegging". Koffie Met de drankvoorziening is het trouwens toch goed gesteld in deze Tour. Voor het eerst kunnen de renners in de Ronde van Frankrijk voor de start van de etappes een kopje koffie nuttigen. De sponsor van Bernard Hinault is de gulle ge ver. Gerard Veldscholten uit 01- denzaal is een trouwe klant voor het Franse brouwsel, dat zo heet als de hel, zo zwart als de nacht en zo zoet als de liefde is. In de marathonetappe van Nan tes naar Bordeaux had Veldschol ten er veel baat by. Hij zei tenmin ste: "als ik geen koffie had gedron ken, was ik op de fiets in slaap ge vallen". LOS ANGELES (Reuter, AFP, SID) - Een week voor de aankomst van de eerste atle ten in Los Angeles is een controverse aan licht gekomen tussen de politie van Los Angeles en de organisatoren van de Olym pische Spelen (LAOOC). Inzet van het ge schil is een door de politie geëiste extra vergoedingssom van vijf miljoen dollar vijftien miljoen gulden, voor de uitvoe ring van hun veelomvattende werkzaam heden. Het conflict heeft er in eerste instantie toe geleid, dat de politie zaterdag weiger de aan het Olympisch werk te gaan. Con tractueel was vastgelegd, dat de politie zich vanaf zaterdag met de bewaking van de drie Olympische dorpen zou belasten. De politie stelde evenwel vrijdag het ulti matum dat er eerst geld op tafel moest ko men, alvorens het daadwerkelijk in actie zou komen. Het LAOOC heeft de gemeenteraad om bemiddeling in het conflict gevraagd. Uit voerend directeur Harry Usher meent dat de politie extra geld vraagt om zijn man schappen tijdens de Spelen het dubbele en soms drievoudige van hun normale sa larissen te betalen. Een redenering die door politiechef Gates wordt ontzenuwd. Hij wil meer manschappen inzetten om de veiligheid van de atleten in de dorpen en op de diverse wedstrijdlocaties te ver hogen. Die mankrachten heeft hij nodig, omdat hij geen hoge pet op heeft van de 17.000 vrijwilligers, die door het LAOOC voor de duur van de Spelen als privé-be- wakers zijn ingehuurd. Dit legioen loopt er weliswaar indrukwekkend gekleed bij, maar heeft in noodgevallen geen gezag, geen ervaring en geen vuurwapen „Reden", aldus Gates, „om van de ver onderstelling uit te gaan dat als er tijdens de Spelen in Los Angeles schokkende dingen gebeuren, de politie altijd en over al zal worden ingeschakeld. Op die basis moeten wij meer mensen inzetten. En die moeten door het LAOOC betaald worden. In '78 heeft het gemeentebestuur immers afgesproken dat de Spelen de burger geen cent zouden kosten".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9