IP1 Boekenmarkt voor het hde gezin. Diepvriesembryo heeft geen recht Syrisch Orthodox-centrum ingewijd (ggSl Wij leveren nu elk merk auto o.a Varia Klooster in Glane werd voor één miljoen gekocht Het klooster is in 1981 voor één miljoen gulden aangekocht ten behoeve van de Syrisch-Ortho- doxe Gemeente in Nederland, maar staat nu ten dienste van het aartsbisdom voor geheel West- Europa. De Syrïsch-Orthodoxe Kerk, die van alle Orthodoxe Kerken het dichtst bij de Rooms-Katho- lieke Kerk staat, telt ongeveer vijf miljoen gelovigen, vooral in het Midden-Oosten en India. De Kerk heeft in Europa ongeveer 40.000 leden, van wie er vierdui zend in Nederland wonen. De ruim 15.000 Syrisch-Ortho- doxen in West-Europa zijn voor namelijk vluchtelingen uit Tur kije. Zij staan onder leiding van aartsbisschop Mar Julius Yes- hud Cicek, die met zijn staf in het klooster in Glane zetelt. Woensdag 11 juli wordt in het klooster de bisschoppensynode gehouden, waar onder andere de vraag aan de orde komt of de hoofdzetel van de Kerk nog in Damascus moet blijven, nu in de loop der jaren zoveel Syrisch-Or- thodoxen naar Europa zijn ge vlucht. Katholiekendag - Met een grote manifestatie in het afgela den stadion van Muenchen is gis teren de 88ste Duitse Katholie kendag besloten. De beide laat ste dagen hebben bijna 150.000 mensen aan de programma's deelgenomen. In een bijzondere boodschap heeft paus Johannes Paulus 2 de deelnemers opgeroe pen, steeds op te treden als ver dedigers van het leven, ook van dat der ongeborenen. Tot de uit andere Kerken af komstige deelnemers uitte de paus zijn bereidheid, de eenheid te dienen, waarbij volharding ge boden is om de gemeenschappe lijke weg te gaan en daarop niet stil te staan. In de aan het onderwerp „oe cumenische samenwerking tus sen Kerken" gewijde forumbe sprekingen kwam als opvallend facet de onder Roöms-Katholie- ke gelovigen levende wens naar voren, dat hun kerk op plaatse lijk niveau meer bereidheid moet tonen tot echte oecumene. Daar bij werd als voorbeeld het geza menlijk vieren van de eucharis tie aangehaald, georganiseerd door de RK theoloog Hans Kueng en de Lutherse theoloog Joerg Zink volgens de nieuwe Lima-liturgie. Duizenden Rooms-Katholieke en Evangelische christenen heb ben hieraan in Muenchen deelge nomen om, aldus ds. Zink, een profetisch teken op te richten voor de „angstig hun grenzen af bakenende kerken". De Syrisch-Orthodoxe Kerk heeft sinds gisteren officieel een religieus en wetenschappelijk centrum voor de Benelux en Midden-Europa. In Glane (gem. Losser), dichtbij de grens tussen Nederland en West-Duitsland, heeft het hoofd van de Syrisch- Orthodoxe Kerk, de in Damas cus zetelende patriarch Moran Mar Ignatius Zekka I, het kloos ter van Sint Ephrem de Syriër in gewijd. Vervolgens woonden enkele duizenden gelovigen, hoofdzake lijk afkomstig uit West-Duits land en Nederland, een in de openlucht gecelebreerde heilige mis bij. Hierbij waren aanwezig alle Syrisch-Orthodoxe bis schoppen van het Midden-Oos ten en vertegenwoordigers van zusterkerken, onder wie kardi naal Johannes Willebrands, lid van het bestuur van de Vaticaan se congregatie voor de Oosterse De patriarch van de Syrisch-Orthodoxe Moran Mar Ignatius Zekka I, wijdde in Losser het klooster in. (foto anp> Kerken. In Australië wordt gediscussieerd over de vraag of diep vriesembryo's, van wie de ouders niet meer leven, recht kunnen doen gelden op de erfenis die de ouders hebben achtergelaten. Hoe zit dat in Nederland? Kent de wet een embryo rechten toe en zou een Nederlandse embryo al rijk kunnen zijn voordat hij tot leven wordt gewekt? Onze juri dische medewerker Frans Weijzen beschrijft de rechten van diepvriesembryo's. De eerste Nederlandse diepvriesbaby die vorige week werd geboren. Ook dit kind is ontstaan uit een ingevroren embryo, dat later is ontdooid en ingeplant in de moeder. (foto gpdi Arts weigert ongeboren miljonaire te vernietigen. Het klinkt als een kreet die de boulevardpers han teert om oplagecijfers gunstig te beinvloeden, maar hij berust op feiten. Een Australisch echtpaar, dat op de gebruikelijke manier geen kinderen kon krijgen, liet de bevruchting van de eicel door het sperma van de echtgenoot in een laboratorium plaatsvinden. Omdat de overplaatsing van de bevruchte eicellen in de baarmoeder niet di rect lukte, besloot het echtpaar het prille embryo te laten invriezen en het in de toekomst nog eens te pro beren. Dit uitstel leidde tot afstel. Het kinderloze echtpaar verongelukte en liet een vermogen van drie mil joen en een diepvriesembryo na. Moet dat embryo nu worden ont dooid en niet worden ingeplant in de baarmoeder van een donormoe der, waardoor het geld in de fami lie terechtkomt in dit geval bij ou ders, broers en zusters van de over ledenen? Of moet het embryo wel door Franz Weijzen bij een donormoeder worden inge plant, die daardoor niet alleen een kind maar via dat kind ook drie miljoen rijker denkt te worden? Los van de ethische vragen is dat een juridische puzzel waarover wet- en handboeken je niet veel wijzer maken. Een dergelijk pril wezen bestaat niet voor het recht. Voor het recht wordt het pas inte ressant als je geboren wordt. Er is een uitzondering op die regel: het kind van wie een vrouw zwanger is, heeft bepaalde erfelijke rechten. Zou de vader van een ongeboren kind overlijden, dan is het kind volgens het recht zijn erfgenaam en krijgt het de helft van zijn nala tenschap. Terug naar het diepvriesembryo. De wet zegt uitdrukkelijk „het kind waarvan een vrouw zwanger is". Het erfrecht voor een ongebo ren kind is dus niet van toepassing, zolang het embryo in de diepvries- kist zit. Ook het strafrecht is niet van toepassing, want wat niet leeft, kun je niet doden. Alle wetsont werpen die abortus strafbaar heb ben willen stellen, gingen uit van een in de baarmoeder levend em bryo. Het embryo waar het hier om gaat, zit daar nog een of meer fasen voor. Voor ons recht wordt zo'n diepvriesembryo pas van belang, wanneer het is 'ontdooid' en in een baarmoeder ingeplant. Vrouwen met vruchtbare baar moeders staan wellicht te dringen om zo'n goudvink te krijgen. Een eenvoudige manier om rijk te wor den, wellicht. Bloed- of aanverwanten van het embryo kunnen daar een stokje voor steken. Zij kunnen van de rechter eisen, dat er een curator over het ingeplante embryo wordt benoemd, die alle maatregelen moet nemen die nodig zijn tol het behoud van het vermogen van drie miljoen. De bloed- of aanverwan ten kunnen op die manier hun be langen veilig stellen, als tot ont dooien en inplanten wordt beslo ten. De juridische positie van de vrouw bij wie het embryo wordt in geplant, stelt niets voor. Normaal wordt de niet-gehuwde moeder voogd van het kind dat uit haar wordt geboren. Nu wordt ze niets en is ze niets meer dan een veredel de broedmachine, die hoogstens een vergoeding voor het waarne men van de belangen van het kind kan eisen bij de genoemde curator. WÊÊÊÊÊÊÊ Volgens Nederlands recht loopt de arts die een embryo ontdooit en niet inplant, noch strafrechtelijke, noch privaat-rechtelijke risico's. De vrouw bij wie zo'n embryo wordt ingeplant, kan daar nauwe lijks verdere rechten aan ontlenen. In het geval van het Australische diepvriesembryo is de naaste fami lie van de overledenen vooral ge baat bij het geld, want een emotio nele relatie met zo'n diepvriesem bryo lijkt me wat al te geforceerd. Voor hun hoeft het dus ook niet te worden ingeplant. Veel kans op 't opgroeien van het embryo tot een rijke erfgenaam lijkt er dus niet te bestaan. ■©- Belt U vrijblijvend op, wij bieden u interessante rr onderhoud aani voordelen. 0* ^keurige auto. [uta&ënter W Wm— I 2e Binnenvestgracht 14 - Lelden - Tel.: 071-133674 Minder olie naar Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - Bij de Maasvlakte Olie Terminal CV is vorig jaar 18,8 procent minder ruwe olie aangevoerd. In totaal werd er 17,3 miljoen ton (1982: 21,3 miljoen ton) olie aangevoerd, terwijl 18,2 miljoen ton (21,4 miljoen ton) verder werd verscheept of verpompt naar de in MOT deelne mende ondernemingen. Er werden 142 (137) tankschepen ontvangen, waarvan 118 (121) losschepen en 24 (16) laadschepen. De gemiddelde grootte van de per schip aangevoerde lading nam af, zo blijkt uit het jaarverslag. Toch is de MOT niet ontevreden over de ontwikkelingen in 1983 gezien de relatief grotere daling van de totale hoeveelheid aangevoerde ruwe olie in de haven van Rotterdam. Bij MOT werd in 1983 gemiddeld minder ruwe olie opgeslagen dan in 1982, maar ondanks deze achteruitgang bleef de opslagcapaciteit op redelijke wijze benut. Volgens het jaarverslag valt nog weinig te zeggen over de ontwikkelin gen voor 1984. De cijfers over het eerste kwartaal van dit jaar geven aan dat de aanvoer in dit kwartaal boven die van dezelfde periode van 1983 ligt. Een zekere verbetering in 1984 lijkt dan ook niet uitgesloten, aldus MOT. BESSELS EN MOOIJ DAG- EN AVONDOPLEIDINGEN Medisch sekretaresse- Sekretaresse ass. sekretaresse Kantoorassistente- Receptioniste/lnformatrice Typen - steno Ned. - Frans Duits - Engels Middenstand- Boekhouden - M.B.A.' Bedrijfscorr. en conv. Ned. Frans - Duits - Engels Spaans Notuleren - Kantoorpraktijk- Informatica en Tekstverwerking 023 - 264979 Santpoorterstraat 42 Haarlem H ERREN vmEALAXY mrvalcn 4 Sprookjesboeken van.j^ra) Hans Christiaan Andersen Met leuke illustraties. Kies uit: De tondeldoos, Hans de sukkel, De nieuwe kleren van de keizer, De varkenshoeder. Of neem ze alle vier. Vastgestelde prijs was 13.60 per boek Nü Enorm assortiment pockets en paperbacks: SF paperbacks Bekende auteurs als Heinlein, Priest e.v.a. Vastgestelde prijs per ex. was 15.90 tot 24.90 Nü Prisma pockets 750 Per 3 stuks Nü A Diverse pockets F Per 3 stuks Nü J." ^ÊUWPRiSHftSMALBLMBOS< JONGEN Carton Nog niet jgcïufekïg? Natuurparken en -reservaten in West-Europa Volledige, gedetailleerde informatie over de 344 belangrijkste wild- en natuurreservaten. Rijk geïllustreerd. Vastgestelde prijs was 74.50 Daphne du Maurier, De vlucht van de valk Met een sfeervol geheimzinnigheid. Vastgestelde prijs was 24.90 Nü A QC Janet Dailey, Prooi van haar hartstocht Spanning en intrige, liefde en haat. Vastgestelde prijs was 29.90 Nü CQC ff Honoré de Balzac, ^7*J Bi Vrijmoedige verhalen Klassiek, erotisch getint meesterwerk. Vastgestelde prijs was 39.90 Nü OO' flmr jjja Helman, VS [Avonturen aan de wilde kust De historie van Suriname met zijn buurlanden. Vastgestelde prijs was 54.75 Wie speelt er mee? a 15 Gezelschapsspelen voor groot en klein. Dammen, trik-trak, erger-je-niet enz. Vastgestelde prijs was 14.40 Nü ^QE Donald Duck Het levensverhaal van een Wereldberoemde Eend. Volledig geïllustreerd. Vastgestelde prijs was 27.50 Nü A QE Sprookjesland De móóiste, van de gebroeders Grimm, HC. Andersen e.v.a. Vergelijkbare winkelwaarde 19.50 Nü C f 'm XANiHEENHAAHROBOlS Golon. Angélique, De gesel van de winter, Verlangen naar de lente, Lente in Quebec. Vastgestelde prijs was 29.90 per boeL Stripalbums. W* Diverse titels o.a Hulk, Tarzan, Spiderman. Nu 3 stuks f Strippaperbacks Tom Jerry. Paling en Ko. Nu 3 stuks A Chisthe Kraft OP(5 JAN CREMER'S LOGBOEK 6072a2 Goede boeken zijn in uw warenhuis nu nóg voordeliger dan gewoonlijk. En wat een keus! Romans, jeugdboeken, populair wetenschappelijke boeken, hobbyboeken... volop vakantie-leesplezier voor het hele gezin. Deze advertentie is daarvan nog maar een voorproefje - er is nog véél meer!

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 8