Raketten houden PvdA niet tegen Zomer: tientallen files Recht van de vrouw centraal Lubbers: ondergang schuld RSV-leiding Nog geen hard resultaat in overleg Philip Morris Den Uyl over regeringsdeelname: Müjoeneninvestering in Beekse Bergen op til MAANDAG 9 JULI 1984 Binnenland PAGINA 5 ZANDVOORT - Na weken van bewolkt weer en veel regenbuien eindelijk een paar stralende zomerdagen met temperaturen tot dik in de twintig graden en een strak blauwe lucht. De stranden waren overvol en strandtent houders, zoals hier in Zandvoort, deden goede zaken. (foto anp» DE BILT/DRIEBERGEN (GPD) - Met temperaturen die gisteren in het zuiden van het land opliepen tot 30 graden, heeft de zomer uit eindelijk toch zijn intrede gedaan. Het mooie weer lokte duizenden landgenoten en buitenlandse be zoekers naar de kust, wat tot tien tallen files op de snelwegen leidde. Tot gisteravond laat was het vol gens de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen uitzonderlijk druk op de wegen. Het mooie weer dat zaterdag met temperaturen rond de 27 graden een aanvang nam, zorgde die dag meteen al voor grote drukte, 's Ochtends ontstonden files op de weg Amstelveen-Alkmaar, Apel- doorn-Arnhem, de zuidelijke rond weg Breda, de Zeelandroute en op de wegen naar de Hollandse kust Voor de boot naar Texel was er een wachttijd van 4,5 uur. Gisteren leidde het fraaie weer tot enorme opstoppingen. Om tien uur waren de toegangswegen naar het strand van Scheveningen al volledig verstopt. Een uur later had de rijkspolitie in Driebergen al elf files met een lengte van 90 kilo meter geteld. Op de Zeelandroute bij het Hellegatsplein (Rotterdam) stond toen al een file van meer dan 20 kilometer. Opmerkelijk was dat het verkeer naar het Zandvoortse strand nauwelijks vertraging on dervond. In totaal ontstonden dit weekein de zo'n 30 files met een totale leng te van 200 kilometer. Op de snelwe gen werden 14 ongevallen gemeld, waarbij 33 voertuigen waren be trokken. Persoonlijke ongelukken deden zich nauwelijks voor. Er werd slechts één gewonde gemeld. De NS hebben gisteren 27 extra treinen ingezet, vooral op de lijnen naar de stranden. Met 12.000 reizi gers naar de kust werd het voor NS een topdag. De stranden in Noord-Holland kregen gisteren de drukste dag van het jaar tot nu toe te verwerken, al dus de politie. In Callantsoog, Ber gen en Egmond waren zoveel par keerproblemen, dat er voor de streekbussen geen doorkomen meer aan was. Ook ambulances die moesten uitrukken voor mensen die door de hitte waren bevangen, konden de stranden nauwelijks be reiken. Niet alleen de kuststreken waren erg in trek. Op de meren en plassen konden de watersportliefhebbers met windkracht 3 volop de zeil- en surfsport beoefenen. Ook was het druk op campings en in de bossen. Op de Veluwe waren de meeste campings goed tot zeer goed bezet. Ook de vlootdagen in Den Helder trokken veel bezoekers. Vrijdag viel de belangstelling tegen (20.000), maar zaterdag en gisteren werd dat met 95.000 bezoekers goedgemaakt. In het mooie weer komt de ko mende dagen nauwelijks verande ring, meldt het KNMI in De Bilt. De temperaturen variëren van 26 tot 30 graden, maar aan de kust wordt het iets koeler door wind uit zee. Het warme weer houdt in elk geval tot en met woensdag aan. Daarna wordt het volgens De Bilt iets koeler, maar zullen de middag- temperaturen nog wel waarden van meer dan 20 graden bereiken. Vredesactivist nu 11 dagen in hongerstaking WOENSDRECHT (ANP) - Al elf dagen lang heeft hongersta ker Frits, een van de van het vredesactiekamp in Woens- drecht verdreven vredesacti visten, geweigerd vast voedsel te eten uit protest tegen het on recht in de wereld. Hij kondig de aan zijn eenmansactie op een bankje voor de kerk van Woensdrecht nog zeker tot woensdag te zullen vol te hou den. Zittend van 's morgens tien tot 's avonds negen uur, wordt hij op zijn bankje overstelpt met reacties, bloemen, potjes thee en flessen bronwater. Van uit de Woensdrechtse bevol king krijgt de vastende demon strant enorm veel positieve reacties, volgens Frits omdat hij met zijn hongerstaking niets voor zichzelf vraagt, alleen voor een betere en schonere aarde. Op een van de borden die hij naast zich heeft gezet, staat dat iedere drie seconden een mens van honger sterft, terwijl in de zelfde drie seconden 150.000 gulden aan bewapening wordt uitgegeven. In stencils (in twee dagen heeft hij er al duizend aan belangstellenden uitge reikt) gaat Frits verder in op het probleem van bewapening en honger, overbodige luxe en de gevolgen daarvan voor het mi lieu. BERGEN OP ZOOM (GPD) - De vakorganisaties bij sigarettenfabrikant Philip Morris in Bergen op Zoom raadplegen vandaag hun leden over nieuwe voorstellen voor een cao. Ook is het de bedoeling dat vandaag de besprekingen tussen de bonden en de directie worden voortgezet over de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. Dat is het resultaat van het overleg dat is gevoerd na afloop van het kort geding vrijdag in Utrecht. De staking gaat morgen nog door. Vrijdag troffen de Voedingsbond FNV en de directie van Philip Morris elkaar voor de rechtbank in Utrecht. Philip Morris wilde de president van de rechtbank ertoe bewegen de stakingen die de Voedingsbond FNV heeft uitgeroepen te verbieden. De president doet morgen uitspraak in dat kort geding. Hangende die uitspraak riep de president de vakbonden en de directie van Philip Morris op om toch nog met elkaar te onderhandelen. Breuk punt in die onderhandelingen tot dusver is de invoering van arbeidsduur verkorting, waarbij produktiemedewerkers vijf dagen aaneengesloten moeten opnemen. Het overleg duurde tot zaterdagochtend vier uur. Na twaalf uur verga deren besloten de partijen de besprekingen over het weekeinde heen te tillen. Over de inhoud van de bespreking wordt niets meegedeeld, om de volgens directeur H. van Roode „delicate onderhandelingen" niet te be moeilijken. TILBURG (ANP) - Het recreatie oord Beekse Bergen bij Hilvaren- beek hoopt dit najaar tot overeen stemming te komen met Vendora do en het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) over een in vestering van 375 miljoen gulden in het park. Het is de bedoelinbg dat Vendorado, een onderdeel van de Vroom en Dreesmann-organisa- tie, duizend tot vijftienhonderd bungalows bij Beekse Bergen, gaat bouwen Burgemeester mr. E. d'Hondt van Hilvarenbeek, tevens vice-voorzitter van het bestuur van Afgelopen vrijdag is in de beleg- Beekse Bergen, bevestigde giste- gingsraad van het Pensioenfonds ren desgevraagd het bestaan van over het project gesproken maar er de omvangrijke plannen. is nog geen beslissing over geno men. Ook komt er een themapark Het ABP moet voor de financie- ruimtevaart, dat een investering ring van het gehele plan zorgen, van maximaal 125 miljoen vergt. Daarpver berichten wij zaterdag al. Noordwijk is een van de kandida ten voor de vestiging van dit zoge naamde Cosmocenter. Hilvarenbeek zal volgens d'Hondt woensdag bij de provincie Noord-Brabant een nieuw bestem mingsplan in dienen dat voorziet in de bouw van de bungalows op het terrein van het huidige safari park van Beekse Bergen. Het safa ripark verhuist in zijn geheel naar een ander gebied dat grenst aan Beekse Bergen. Onkruit bezet deel kazerne in Grave GRAVE (ANP) - Dertig mannen en zes vrouwen van de anti-milita ristische actiegroep Onkruit heb ben zaterdagochtend een deel van de de generaal De Bonskazerne in Grave bij Nijmegen bezet gehou den. Na enkele uren werden de ac tievoerders door de marechaussee zonder geweld verwijderd en later vrijgelaten. Volgens een woordvoerder van Onkruit was de actie bedoeld om enkele meegekomen en in het ge bouw aanwezige totaalweigeraars te laten oppakken. Daarmee wilde Onkruit de aandacht op hun situa tie en die van andere weigeraars vestigen. Behalve de actie op het kazerneterrein is volgens de mare chaussee nog een groep van onge veer dertig man buiten de poorten actief geweest met de verfkwast Ze zouden anti-militaristische leu zen hebben aangebracht. Volgens de woordvoerder van de marechaussee zijn de Onkruit-le- den het terrein opgekomen door een gat in de omheining te knip pen. Het gebouw waar het centrum - een opleidingsinstituut voor in structeurs van de landmacht - zit, is men binnengedrongen door een ruit in te slaan. Rond half twaalf 's middags kwam er een einde aan de bezet ting. De commandant van de ka zerne en van de marechaussee zijn het gebouw binnengegaan en vroe gen de daar aanwezige Onkruit-le- den wat de bedoeling van hun actie was. Volgens majoor Van Loon van de marechaussee kwam daar geen ander antwoord op dan dat ze formeel wilden worden aangehou den. De 25 actievoerders zijn vervol gens geweldloos afgevoerd naar een sportlokaal op het kazerneter rein. Vervolgens is contact opge- noemen met de officier van justitie in Den Bosch en in overleg met de ze is besloten allen te laten gaan. Er is ook geen proces-verbaal opge maakt. De actievoerders hebben vol gens Van Loon behalve de braak- schade verder in het gebouw geen vernielingen aangericht. Buiten de hekken van de kazerne is één man wegens vernieling aangehouden door de rijkspolitie. Deze is afge voerd. Jongetje bloedt dood na val door glazen luik DEN HAAG (ANP) - De 11-jarige Nida Kaija uit Den Haag is zater dag in zijn woonplaats om het le ven gekomen nadat hij door een glazen luik in een slooppand was gestapt. Een scherf van het luik had een slagaderlijke bloeding ver oorzaakt. Hoewel een vriendje van het slachtoffer onmiddellijk de po litie waarschuwde, kwam medi sche hulp te laat. De jongen was samen met zijn vriendje via een aantal andere slooppanden -de duiventil van het dichtgetimmerde huis binnen ge klommen. Door de duiventil kon den zij ten slotte het pand binnen komen. De gewaarschuwde agenten moesten de zelfde weg afleggen voordat zij bij het slachtoffer kon den komen. Er kwam een hoog werker aan te pas om het stoffelijk overschot uit de woning te verwij deren, aldus een woordvoerder van de Haagse politie. Advies over geboortebeperking ontwikkelingslanden DEN HAAG (ANP) - Nederland moet bij zjjn beleid om de geboor- tengroei in ontwikkelingslanden terug te dringen vooral de nadruk leggen op de mensenrechten, en met name de vrouwenrechten. Ook moet worden bekeken of geboor- tenregeling een basisrecht is voor iedereen. Tevens moet de afname van de bevolkingsgroei samengaan met sociaal-economische vooruit gang. Dit staat in het advies van de NAR (Nationale Adviesraad voor Ontwikkelingssamenwerking) dat vandaag is gepresenteerd. Minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) zal het advies in januari 1985 op de tweede Internationale Confe rentie over Bevolkingsvraagstuk ken in Mexico naar voren brengen. De eerste conferentie was in 1974 in Boekarest, waar een actieplan werd opgesteld om de explosieve bevolkingsgroei terug te dringen. Volgens de NAR heeft het actie plan tót goede resultaten geleid. Zo is de totale wereldbevolkingsgroei met 1,7 procent gedaald. Dit is ech: ter alleen het gevolg van de bevol kingsafname in de ontwikkelde landen en in China. De bevolkings aanwas in Afrika, Latijns-Amerika, Zuid-Azië en Oost-Azië is met en kele procenten gestegen. De raad ziet in economische ont wikkeling een belangrijk middel om de bevolkingsgroei in ontwik kelingslanden te verminderen. Daarbij is financiële ondersteu ning, advies en technische hulp no dig. Bovendien moet het bevolkings beleid bij voorkeur op nationaal ni veau worden geregeld, door in schakeling van plaatselijke ge meenschappen en groeperingen. Bewezen is, aldus de NAR, dat in bepaalde ontwikkelingslanden de overheid en plaatselijke gemeen schappen een grote betrokkenheid aan de dag leggen om de geboorte- groei te beperken. De NAR.schrijft dit succes in die landen toe aan toe gankelijke instellingen, scholing en deelname van vrouwen in de ge zondheidszorg. Geboortenbeperking mag vol gens het advies van de NAR niet gedwongen worden opgelegd. Ie dereen mag vrij beslissen over het aantal kinderen. Toch moet grote terughoudendheid in acht worden genomen bij stimuleringsmaatre gelen voor het krijgen van veel kin deren, zo meent de adviescommis sie. Vrouwen hebben in laatste in stantie het recht te beslissen over het wel of niet krijgen van kinde ren. In het kader van het bevol kingsbeleid moeten de vrouwen rechten centraal staan. Vrouwen in ontwikkelingslanden moeten wor den voorgelicht over geboortenbe perking. Ook moet hen duidelijk worden gemaakt dat veel kinderen krijgen weliswaar statusverhogend werkt en veel werkkracht oplevert, maar hun ontplooingskansen be lemmert en rechtsongelijkheid in de hand werkt. „Vooral projekten die inkomen verschaffen aan vrouwen behoren daarom tot de strategieën om het wereld bevolkingsprobleem op te lossen. Ontwikkelingsactiviteiten zijn nu teveel gericht op de man als kostwinner," zo meent de NAR. De NAR constateert dat het be vorderen van de gezondsheidzorg in ontwikkelingslanden als neve neffect de snelle toename van de bevolking heeft. Om nu een even wicht tussen geboorte- en sterfte cijfers te krijgen moeten de ont wikkelingslanden maatregelen ne men om het aantal geboorten te be perken. Maatregelen, zoals anti conceptie en sterilisatie van man of vrouw, verdienen daarbij de voor keur, mits het individuele recht op zelfbeschikking gehandhaafd blijft, vindt de adviescommissie. DEN HAAG (GPD) - PvdA-leider Den Uyl vindt dat de kruisrakettenkwestie in de kabinetsformatie van 1986 geen breekpunt hoeft te zijn voor deelneming van de PvdA aan een nieuw kabinet. Den Uyl vindt het aanvaardbaar eerst in een kabinet te gaan zitten om pas daarna deze kwestie weer aan de orde te stellen. In een interview in Het Vrije Volk van zaterdag zegt de opposi tieleider dat de kruisrakettenkwes tie in een eventueel regeerakkoord een „open eind" kan krijgen. „Bij de formatie kun je die zaak niet voor de eeuwigheid regelen. Dat doen we wel als we eenmaal in het kabinet zitten". Dat „regelen" betekent, dat de doen met „het speculeren over wat PvdA over een eventueel al vastge- er moet gebeuren na 1986". „Der- steld plaatsingsverdrag met de gelijke gezelschapspelletjes wie Verenigde Staten wil gaan „heron- met wie moet gaan regeren, zijn op derhandelen". Dat zal volgens Den Uyl maanden, zo niet jaren duren. De plaatsing is pas voorzien voor 1988, zodat er volgens de PvdA-lei der nog alle tijd is. PvdA-partijvoorzitter Max van den Berg is niet onder de indruk van dit afwijkende standpunt van Den Uyl. Van den Berg zei vanoch tend desgevraagd dat hem niets bekend is van een standpuntswijzi ging van Den Uyl. „Ik neem aan dat Den Uyl niet van mening is ver anderd maar dat hij enkele tacti sche formuleringen eromheen heeft gehangen", aldus Van den Berg. Toch zei Den Uyl nog enkele maanden geleden in een interview dat een door het kabinet-Lubbers genomen plaatsingsbesluit door een kabinet waaraan de PvdA deel neemt zal worden teruggedraaid. Nu is hij veel voorzichtiger gewor den en spreekt slechts over heron- zijn minst zeer voorbarig, omdat derhandelen. Den Uyl laat zich in het kabinet nog twee jaar heeft te het interview niet uit over de kans gaan", aldus De Vries. Hij bena dat het tot dergelijke onderhande- drukte verder dat de opmerkingen lingen komt en wat er moet gebeu- van Den Uyl de eerste tekenen zijn ren wanneer die onderhandelingen dat „het gezonde verstand" bij de niets opleveren. PvdA doorbreekt. CDA-fractievoorzitter De Vries Den Uyl: open eind. DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers vindt dat de hoofdverant woordelijkheid voor het RSV-de- bacle ligt bij de toenmalige directie en raad van commissarissen van het scheepsbouwconcern. Hij vindt dat ten onrechte de indruk wordt gewekt alsof de oorzaken voor een belangrijk deel buiten de onderneming (dus bij de politiek) liggen. Voor de AVRO-radio zei Lub bers gisteren dat directie en com missarissen van RSV de eerstve rantwoordelijken blijven. „De re denering dat iedereen eromheen medeschuldig was, spreekt mij niet aan. Directie en commissaris sen hebben gedacht de goede lijn te kiezen". Volgens de premier heeft de poli- Albeda leidt commissie van arbitrage voor ambtenaren DEN HAAG (ANP) - Er is overeen stemming bereikt over de samen stelling van de nieuwe advies- en arbitragecommissie die zal moeten oordelen over conflicten tussen overheid en ambtenarenbonden. Voorzitter wordt oud-minister W. Albeda (sociale zaken) en plaats- vervangend-voorzitter de Gro ningse commissaris van de konin gin H. Vonhof. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken zaterdag meegedeeld. Als overheid en ambtenarenbon den het niet eens worden, mag vol gens een nog niet geheel gereed zijnde geschillenregeling elke bij het conflict betrokken partij een vrijblijvend advies aan de commis sie vragen. Tot een voor partijen bindende uitspraak in de vorm van arbitrage mag de commissie alleen overgaan met toestemming van de minister van binnenlandse zaken, aldus de woordvoerder. Het kabi net heeft voor deze opzet gekozen omdat het bang is voor de financië le gevolgen vreest als de ambtena renbonden zondér meer om een bindende arbitrage zouden kun nen verzoeken. De ambtenarenbonden hoeven het onderling niet eens te zijn over de inschakeling van de commissie. Daarmee moet wel een meerder heid van minister en ambtenaren bonden akkoord gaan. Deze meer derheid zal worden vastgesteld aan de hand van de ledentallen van de bonden. Overigens zal de minderheid on der de bonden niet gebonden zijn aan een uitspraak van de commis sie. Zij mogen zich daar „met alle toegestane middelen" tegen ver zetten, aldus de woordvoerder. De overige leden van de commis sie worden oud-minister van bin nenlandse zaken en hoogleraar ar beidsrecht M. Rood en de hoogle raren C. Rijnvos en W. Hessel, ter wijl ook een aantal plaatsvervan gende leden zal worden benoemd. Zij hebben in principe met hun be noeming ingestemd. Het wachten is nu nog op het tekenen van het des betreffende Koninklijk Besluit en de publikatie in het Staatsblad. De woordvoerder verwacht dat dit begin augustus zal zijn afgehan deld. tiek door schade en schande ge leerd dat de werkelijke controle mogelijkheden van de overheid be perkt zijn. „Ook als het goed gaat, ligt dat niet in eerste instantie aan de overheid maar aan de bedrijfs leiding". Lubbers zei de parlementaire en quête naar de RSV-ondergang een goede zaak te vinden, al zal bij ve len een wrange smaak overblijven. Lubbers sprak van een „deuk in het vertrouwen" dat mensen in het bedrijfsleven hebben. Enquete Het merendeel van de tv-kijkers en krantelezers meent, evenals Lubbers, dat de leiding van RSV de hoofdschuldige is aan het deba cle. Dat blijkt uit een enquête, die de Nederlandse Stichting voor Sta tistiek in opdracht van NRC Han delsblad heeft gehouden. Van de ondervraagden noemt 63 procent de RSV-leiding de hoofdschuldige, terwijl 17 procent de schuld schuift op regering en parlement. Het onderzoek toont aan dat 65 procent van de ondervraagden de gebeurtenissen voor de parlemen taire enquêtecommissie volgt; 35 procent is er niet in gëinteresseerd. Voorts blijkt dat 85 procent van de ondervraagden van mening is dat de gang van zaken bij RSV ook bij andere bedrijven voorkomt. Vol gens 36 procent zullen de RSV-ont- hullingen ertoe leiden, dat meer belasting wordt ontdoken. Duisenberg Den Uyl zegt in hetzelfde inter view van zaterdag er van uit te gaan dat het kabinet-Lubbers de rit tot 1986 zal volmaken. „Het CDA heeft er belang bij dat Lub bers de kar verder trekt en de WD wil vanuit de huidige verlies- positie geen verkiezingen riske- De PvdA-voorman uit ook kri tiek op de president van De Neder- landsche Bank, zijn partijgenoot Duisenberg, Den Uyl noemt diens pleidooien voor een eenzijdig be zuinigingsbeleid „voor een presi dent van De Nederlandsche Bank niet zo merkwaardig. Voor een so cialist wel". Die kritiek sluit aan bij die van de PvdA-afdeling Marum die in een brief aan het PvdA-partijbe- stuur heeft gevraagd bij Duisen berg te informeren of deze de fun damentele grondslagen van het so cialisme nog wel onderschrijft. Oude kasteeltuin wordt opgeknapt ARNHEM (ANP) - De süchting Het Gelders Landschap begint in september met het herstel van het sterk verwaarloosde, deels uit de zeventiende eeuw daterende park rond kasteel Rosendael bij Arn hem. Allereerst wordt de rozentuin voor het kasteel opnieuw aange legd en krijgen de talrijke vijvers en beken een grondige opknap beurt. Met deze eerste fase in het algehele herstel van het park is een bedrag van ruim 1,3 miljoen gul den gemoeid. Dat geld is grotendeels afkom stig van het ministerie van land bouw en visserij, dat het herstel van het park Rosendael subsi dieert als werkgelegenheidspro ject. De werkzaamheden zullen voor zeventig procent worden uit gevoerd door langdurig werklozen. Kasteel en park werden in 1977 aan het Gelders landschap nagela ten door een baron, die tot zijn dood in het oorspronkelijk uit de veertiende eeuw daterende slot heeft gewoond. Vooral de kasteel tuin verkeerde toen in erbarmelij ke staat. Sinds de oorlog was er voor onderhoud nauwelijks geld meer uitgetrokken. Kinderen beroven bejaarde vrouw ROTTERDAM (ANP) - Twee kin- deren, een meisje van dertien en een jongetje van tien, hebben za terdag in Rotterdam een 76-jarige vrouw van haar tas beroofd. De kinderen konden worden gepakt. Tegen het meisje werd proces-ver baal opgemaakt, het jongetje kreeg vanwege zijn leeftijd alleen een re primande. OCHTEN - Eénentachtig jaar is hij nu, Hendrik Doornebal uit het Betuwse Ochten. Vanaf zijn vijftiende jaar is de kwieke bejaarde van de partij wanneer de kersen rijp zijn voor de pluk. Als een volleerd trapeze werker beweegt hij zich zo'n 12 meter boven de grond tussen de bomen. Elk jaar roept hij dat het ditmaal écht de laatste keer is geweest, maar hij kan het kersen plukken niet laten. (foto anpi

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5