'Het geld moet uit de bevolking komen' Geiten gekeurd en schapen geschoren Boulesbaan Leiderdorp open -C Oegstgeest steunt landbouwproject Sierra Leone Stad en rand MAANDAG 9 JULI 1984 OEGSTGEEST - Oegst geest schaart zich in de rij van de meer dan tweehon derd gemeenten die aan ontwikkelingssamenwer king doen. In het komende voorjaar wordt een actie georganiseerd om geld in te zamelen voor een land bouwproject in het Afri kaanse land Sierra Leone, dat behoort tot de vijftig armste landen ter wereld. door Sjaak Smakman De gemeente speelt daarbij een belangrijke rol. Niet alleen is in de afgelopen anderhalf jaar het pro ject voorbereid door een werk groep uit de gemeenteraad, ook verdubbelt de gemeente het be drag dat onder de bevolking wordt ingezameld tot een maximum van een halve ton. Het heeft bijna vijf jaar geduurd voordat er nu een concreet plan op tafel ligt. Al in 1979 sprak de raad de bereidheid uit om éénmalig een halve ton uit te trekken voor ont wikkelingssamenwerking. Want, zoals WD-raadslid en voorzitter van de werkgroep N.J. Moonen zegt, 'dat gemeenten niets aan ont wikkelingssamenwerking mogen doen is inmiddels wel een achter haalde zaak". In eerste instantie ging een groep 'gewone burgers' aan de slag. Na anderhalf jaar ging men na veel ru zie uiteen. Breekpunt was de vraag of er alleen geld naar een derde-we reldproject moest gaan, óf dat er óók iets aan bewustwording in de gemeente Oegstgeest zelf gedaan moest worden. Eind 1982 pakte toen de gemeenteraad de zaak zelf Het Teko-landbouwproject, dat door de gemeentelijke werk groep is uitgekozen, is gelegen vlakbij de stad Makeni in het noordwesten van Sierra Leone en draait sinds eind 1982. Het project werd toen opgezet door 17 werknemers van het buitenlandse landbouwbedrijf Moymaba Agricultural Deve lopment company. Het bedrijf ging door verkeerd manage ment en manipulaties failliet. Na deze sof huurden de zeven tien werknemers met geleend geld een stuk grond bij het na bijgelegen kruispunt Mile 91. Onder leiding van de voorma lig algemeen manager Tom Nyama gingen ze hier aan de slag. Het eerste jaar was moei lijk: de grond moest nog worden ontgonnen en de nodige be drijfsgebouwen moesten wor den neergezet. Maar de eerste oogst van onder meer cassave, rijst, mais en aardnoten was re delijk en hield beloften in voor de toekomst. In de loop van vorig jaar werd in de buurt van Makeni een tweede bedrijf opgezet. Hier vonden vooral werkloze school verlaters een baan. Eind vorig jaar werkten er al 138 i bij het Teko agricultural pro ject, zoals de onderneming offi cieel heet. In november 1983 sloeg echter de rampspoed toe in de vorm van zware onweersbuien en een orkaan: de bedrijfsgebouwen en woningen in Mile 91 werden verwoest en geld om deze weer op te bouwen ontbrak. Een nieuwe, tweede lening sluiten was vrijwel onmogelijk, omdat Sierra Leone één van de landen is die door de economische re cessie het zwaarst is getroffen. Krediet is bij de lokale banken vrijwel niet meer te krijgen. Vandaar dat men een beroep heeft gedaan op hulp van bui ten. Volgens een berekening van de medefinancieringsorganisa tie Cebemo is een bedrag van 135.000 gulden nodig om de zaak weer op poten te zetten. Het grootste deel daarvan, 74.000 gulden, kan het bedrijf zelf op brengen, de resterende 61.000 gulden echter niet. Dit bedrag moet Oegstgeest in het komen de jaar bijeen zien te brengen. De doelstellingen van het Te ko-landbouwproject gaan ver der dan alleen het bieden van werkgelegenheid. Zo wil men er ook laten zien dat er voor klein schalige landbouw in Sierra Leone een toekomst is. Jonge mensen kunnen op die manier wellicht worden gemotiveerd om een bestaan in de landbouw op te bouwen. Dat is beter dan wanneer zij wegtrekken naar de steden in de (onterechte) ver wachting dat daar voor hen wel een baan is. Verhoging van de voedselproduktie in het 3,5 mil joen inwoners tellende land, dat ruim twee keer zo groot is als Nederland, is een andere doel stelling van de onderneming. Werkgroep-lid Moonen: "Waarom zou je veel werken aan bewustwording? Dan is het toch net alsof je moet betalen om je eigen meningwaarvan je toch overtuigd bent dat die goed is, tei laten veranderen?". weer op via een werkgroep met daarin de raadsleden Moonen (VVD), Bosman-Huizinga (PvdA), Kakebeeke (CDA) en Sanders (PPR), die later werd opgevolgd door zyn partijgenoot Van Eisen. In eerste instantie oriënteerde men zich op de gemeente Noord- wijk, waar al jaren actie wordt ge voerd voor drie dorpen in Boven- Volta. Er werd zelfs een project ge kozen: een waterput voor het Vol- taanse dorp Kosso. Navraag bij het ministerie leerde echter dat die er waarschijnlijk al was. Toen boven dien het antwoord op een brief naar Boven-Volta erg lang uitbleef, besloot de werkgroep zich te wen den tot de medefinancieringsorga nisatie Cebemo, die in Oegstgeest zijn hoofdkantoor heeft. Selectie Toen ging het snel: Cebemo le verde zes mogelijk projecten, waarna de werkgroep ongeveer dertig Oegstgeestse verenigingen en instellingen aanschreef met de vraag er een uit te kiezen. Want steun onder de bevolking is een es sentiële voorwaarde voor het wel slagen van het initiatief, benadrukt Moonen verschillende keren in het gesprek. Op grond daarvan, en op grond van de unanieme voorkeur van de werkgroepsleden zélf, werd het landbouwproject in Sierra Leo ne gekozen. Die keuze was volgens Moonen niet eenvoudig: "Het bete kende toch dat je vijf projecten moest laten afvallen, terwijl ze stuk voor stuk goed waren. In al je wel vaart en je overdaad moet je selec teren, terwijl je het gevoel hebt dat je ze eigenlijk allemaal zou moeten doen". Als de raad komende donderdag akkoord gaat met de keuze - maar dat staat eigenlijk al vast - stellen burgemeester en wethouders een 'werkgroep Acties' samen. Die moet het eigenlijke werk gaan doen: het ophalen van geld bij de Oegstgeestse bevolking. "Want daar moet uiteindelijk toch het geld vandaan komen", benadrukt Moonen, "het is heel belangrijk dat zo'n zaak daar leeft. Als er bijvoor beeld 25.000 gulden uit de bevol king komt, legt de gemeente er nog eens 25.000 gulden bij. Komt er geen geld uit de bevolking, dan geeft de gemeente ook niets. Het hangt van de manier van werken van die werkgroep acties af of het lukt". Struikelblok Het streven is om onder de be volking ruim dertig mille op te ha len: voor het project is een bedrag van ruim 61.000 gulden nodig. Lukt dat niet, dan zijn er volgens Moonen twee mogelijkheden: óf er wordt nog een tweede actie gehou den, óf Cebemo past de rest bij. De medefinancieringsorganisatie heeft zich daartoe al bereid ver klaard. Moonen: "Je kunt mis schien nog wel een tweede of een derde actie voeren wanneer de eer ste weinig oplevert, maar je kunt daar natuurlijk niet eindeloos mee doorgaan". De vraag dringt zich op in hoeverre de actie zich richt op het inzamelen van geld en in hoe verre op bewustwording. Dat was immers in eerste instantie het gro te struikelblok. Moonen ontkent niet dat er binnen de werkgroep van de raadsleden verschil van me ning over is geweest, maar bena drukt er uiteindelijk toch een ge meenschappelijk standpunt uit is gerold. Moonen: "Volgens de meest extreme poot van bewust wording zou je die 60.000 gulden helemaal in Oegstgeest moeten be steden aan bewustwording. De achtergrond daarvan is dat er al leen iets in de derde wereld van de grond kan komen, wanneer er in het denken hier iets verandert. Maar dat is een lijn waaraan je in Oegstgeest niet hoeft te denken. Als ik kijk naar de samenstelling van de Oegstgeester bevolking - veertig procent stemt op de WD - dan leeft zo'n gedachte hier hele maal niet. Het is dan toch net alsof je moet betalen om je eigen me ning, waarvan je toch van over tuigd bent dat die goed is, te laten veranderen?". Voorlichting "Aan de andere kant staat dan de opvatting: ik geef tienduizend gul den en hop, daarmee is dfe zaak af gedaan. We hebben geprobeerd tussen die twee uitersten een beetje het midden te zoeken. Als er meerdere acties moeten worden gevoerd om het bedrag bij elkaar te krijgen - wat ik bepaald niet uit sluit - dan moet je de mensen steeds opnieuw voor dat project warm moet maken. Dan moetje in formatie over het project geven. En in hoeverre je dat voorlichting wilt noemen en in hoeverre bewust wording, dat vind ik een woorden spel". Maar zelfs wanneer het geld in één keer wordt opgehaald - waardoor een concreet aangrij pingspunt voor nieuwe actie/voor lichting zou ontbreken - kan de ac tie wel «blijven 'leven' in Oegst geest, denkt Moonen. Hij wijst er op dat er elk halfjaar een rapporta ge komt vanuit het Teko-land bouwproject, zodat de mensen op de hoogte blijven van wat er met hun geld gedaan is. Bovendien komt er een scholenproject. Con servator G.D. van Wengen van het rijksmuseum 'voor volkenkunde, die als adviseur bij de werkgroep is betrokken én zitting krijgt in de werkgroep acties, heeft zich al be reid verklaard een leerproject te ondersteunen met deskundigheid en materiaal van het museum. De grote vraag is hoe warm de Oegstgeestse bevolking loopt voor het project, dat een looptijd van ongeveer vijf jaar heeft. En wat dan? Dat weet Moonen nog niet: "Het kan zijn dat het hier in Oegst geest dan zo lekker loopt dat we kunnen zeggen: er is geen geld van de gemeente nodig, er komt vol doende uit acties onder de bevol king. Misschien kunnen we zelfs een nieuw project aanpakken. Mis schien gaan we dan ook als ge meente dan wel weer een nieuw project steunen. We moeten het ge woon afwachten". Warmonder snakt naar speelgoed WARMOND - Breeduit stond hij zaterdag in de krant, temidden van zijn speelgoed, de Warmonder J. Mulder. Vurig hoopte hij dat lezers hem zouden bellen en overstelpen met spulletjes voor zijn museum. Het viel tegen: nog niemand heeft zijn nummer gevonden. Vandaar deze kleine handreiking: overdag kan Mulder worden bereikt op te lefoonnummer 05759-1627, 's avonds dient men nummer 01712- 2311 te bellen. Leiderdorpse jongens in kraag gevat LEIDERDORP - Drie Leider- dorpse jongens van 13,15 en 18 jaar zijn vannacht door de politie opge pakt nadat zij op het dak van een drankenhandel aan de Leiderdorp- se Lijnbaan waren gesignaleerd. De politie vermoedde dat de jon gens wilden inbreken, sloeg hen in de handboeien en nam hen mee naar het politiebureau. De politie stelt vandaag een onderzoek in. Een keurmeester maakt aantekeningen op de jaarlijkse geitenkeuring die zaterdag door de Zoeterwoudse geitenfokvereniging 'Ons Doel' werd georganiseerd. ZOETERWOUDE - De jaarlijkse geitenkeuring van de Zoeterwoud se geitenfokvereniging 'Ons Doel' is afgelopen zaterdag een enorm succes geworden. Onder grote publieke belangstel ling gingen de keurmeesters rond tien uur 's ochtends aan de slag en bekeken de exemplaren van de geitenfokvereniging. Voor het eerst was de keuring bij Swetterha- ge, een woongemeenschap voor geestelijk gehandicapten. In voorgaande jaren werd het feest gehouden op een stukje land van een boer. Maar speciaal om de Swetterhagers een leuke dag te be zorgen viel de keus dit jaar op hun terrein. De bezoekers konden za terdag ook genieten van draaior- gelmuziek en de kunsten van scha penscheerder Hein Versteegen uit Zoeterwoude. Auto's Leiderdorp stil gemaakt LEIDERDORP - In Leiderdorp heeft zich een nieuwe rage ontwik keld: het stelen van stereo-installa ties uit auto's. Het afgelopen week einde werd vijfmaal in geparkeerd staande auto's ingebroken. De werkwijze is steeds hetzelfde. Aan de achterkant van de auto wordt een klein ruitje ingeslagen of het slot wordt met een schroevendraai er bewerkt. De dieven slaan steeds 's nachts hun slag. "Alle inbraken zijn in de nieuwbouwwijken van Leiderdorp gepleegd. Het is de he le week al raak. Dit weekeinde werd dus vijf maal in personenau to's ingebroken, maar vorige week zijn ook vjf meldingen van auto-in braak bij ons binnengekomen. Van de daders ontbreekt nog elk spoor", aldus een woordvoerder van de Leiderdorpse politie. Veel interesse voor Markthof in Oegstgeest OEGSTGEEST - Voor het bin nenkort gereedkomende nieu we winkelcentrum 'De Markt hof in Oegstgeest hebben di verse belangstellenden zich aangemeld, maar er is nog geen enkel huurcontract getekend. Makelaar R.J. Proper, de ver antwoordelijke man voor 'De Markthof, tilt daar niet zo zwaar aan. "Als er eenmaal ie mand heeft getekend gaat dat vaak verder als een kettin greactie', zo laat hij weten. Een suggestie als zou de huurprijs voor de winkelpan den in deze tijd van economi sche teruggang neit meer op te brengen zijn wijst de makelaar van de hand. "De huurprijs is afhankelijk van het soort win kel dat men wil vestigen. En ui teraard van de hoeveelheid vierkante meters". Winkeliers in de omgeving wijzen er echter op dat men voorzichtig is geworden. Welis waar loopt de aangrenzende Kempenaerstraat redelijk goed, maar, zo stellen ze, in het Leiderdorpse Winkelhof zijn in het verleden ook al een paar winkels over de kop gegaan. En dat ligt hen nog vers in het ge- heugen. Leidenaar gewond bij ongeval VALKENBURG - Een 17-jarige bromfietser is zaterdagmiddag op de Voorschoterweg in Valkenburg gewond geraakt bij een verkeers ongeval. De jongen, een inwoner van Leiden, botste tegen een auto die een parkeerplaats bij De Kwan tumhallen wilde inrijden. De bestuurster van die wagen, een 37-jarige inwoonster van Rijns burg had volgens de politie de bromfietser over het hoofd gezien. De jongeman is met nog onbekend létsel opgenomen in het AZL in Leiden. Agenda De Leiderdorpse wethouder I. Gehner-Ellenberger gooit de eerste boulesbal. (foto Holvast) Ververbuurt, MAANDAG gen diverse raadscommissies, 18 i Stadhuis: gemeenteraad, 19.30 uur. Kykhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17: film Cheech en Chong's Nice Dreams, 20 en 22.15 uur. Voorschoten Ambachts- en Èaljuwhuis: raadscom missie financiën, 20 uur. DINSDAG - Leiden Stadsbouwhuis, Langegracht: werk groep Pancras-West, 15.30 uur. Stadhuis: gemeenteraad, 20 uur. Kantine reinigingsdienst, Noorderstraat 18: informatie-avond gemeente over LEIDERDORP - Met een fer me worp heeft de Leiderdorp se wethouder I. Gehner-Ellen berger (WD) zaterdagmiddag de nieuwe Leiderdorpse jeu de boulesbanen geopend. De banen liggen op het terrein van het zwembad 'De Does' aan de Hoogmadeseweg. Jeu de boules- vereniging 'Rhijne Boule' zal er in' de toekomst driftig gaan gooien. Zaterdag, ook gewone Leiderdorpers een balletje werpen. Zij maakten weldadige zonnetje gretig gebruik van dit aanbod. Ook de Wassenaarders kunnen binnenkort op zijn Frans een bal letje gooien. Vorig jaar al werd op initiatief 'Wassenaarse ouderen in beweging' aan de Dr. Mansveltka- de een jeu de boulesbaan aange legd, maar die blijkt nu al te klein om alle belangstellenden te herber gen. De gemeente Wassenaar ziet wel mogelijkheden om naast de huidige baan nog een tweede aan te leggen. De initiatiefgroep doet de opening, mochten zelf het nodige werk aan de baan, waardoor de kosten voor de ge meente beperkt blijven tot ruim drieduizend gulden. Voor dat geld wordt ook de huidige baan van een toplaag Vrouwenhuis, Hooigracht 79: café- avond, 21-1 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: 6 tot 13 juli door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, Lei den, tel. 120552. Apotheek Linneaus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. Fietser raakt licht gewond WARMOND - Een fietser uit Al phen aan den Rijn is gistermiddag licht gewond geraakt nadat hij een automobilist geen voorrang ver leende op de Asbeeklaan in War mond. De fietser reed op het fietspad langs de Rijksweg (richting Den Haag) en naderde tegelijkertijd met een automobilist uit Sassen- heim de kruising Asbeeklaan. De fietser gaf de automobilist geen voorrang en reed tegen de zijkant van zijn auto op. De dokter behan delde ter plaatse enkele schaaf wonden van de fietser. Met een ge broken tand werd hij daarna naar de tandarts gebracht. LEI DSC H -£L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgeversmaatschappij Een Sleuteltje opgeven Post II Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 10 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 tnv Dam.ale Holding BV te Haarlem Maandabonnement 21.21 van twussei (Aulom betaling) Rubri0kchets: Losse nummers ƒ1.- J Kroon (stad) Directie G Koopman S u'veZTn""1'' Ad, dit N Quakernaat (iegi0| P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H.Schrama (feature) M. Hoenson-de Graaft (randgem.) P C. Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenton tel 071-144941. tSt 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2