Robert de Wit redt het ook al niet Streuer nu in de problemen 5 0 T Go Ahead vaart op halve kracht Standard wint met 4-2 Nederlaag van Roda Hidding voldoet aan verwachtingen Estafette-ploeg faalt Coghlan niet naar LA Zege voor Els Vader Pech op Francorchamps Engelsman nog buiten bewustzijn Van Gastel behoudt leiding Klassementen GP België Gemakkelijke zege Alphians Rosberg houdt hoofd koel MAANDAG 9 JULI 1984 LUIK (ANP) - Go Ahead Eagles heeft met een gehalveerd A-team, aangevuld met enkele spelers uit het C-elftal, het eerste Intertoto-duel in Luik tegen Standard met 4-2 verlo ren. Gezien de samenstelling van het elftal (John Oude Wesselink weigert het aangeboden kontrakt te tekenen, Bosman, Veldmate en Back zijn nog met vakantie en Ten Cate heeft een spierscheuring) was de nederlaag niet on ontkoombaar, mede omdat de veijongde ploeg uit Deven ter twee onterechte strafschoppen moest incasseren. KERKRADE - Roda JC kon in zijn eerste wedstrijd van het voetbal seizoen 1984-'85, tegen het Deense Bröndby IF in groep 3 van het in- tertototoernooi, de tegenstander een halve wedstrijd bijbenen. Na rust lieten de Denen zien veel ver der te zijn in hun voorbereiding op de tweede competitiehelft in eigen land. Het resultaat was emaar: Bröndby greep de overwinning met 3-1. Bij Roda JC, dat tien dagen gele den begon met de training, maak ten Ron Jans (ex-FC Groningen) en Edwin Gorter (ex-DS'79) hun debuut. De Belgische aankoop Jos Daerden kan door zijn schorsing, wegens een aandeel in het Belgi sche omkopingsschandaal, pas in januari zijn opwachting maken voor zijn Limburgse werkgever. Peter van der Ven speelde als vrije verdediger op de plaats van de ver trokken Leo Ehlen en Jimmy Cal- derwood, die het aangeboden con tract heeft geweigerd, ontbrak. Ruim twintig minuten voor tijd kwam bij Bröndby de vroegere Ro da JC-speler Jens Kolding in het veld. Hij zette zes minuten later zijn ploeg op voorsprong, nadat Steffensen en Guthrie, die de enige bruikbare voorzet verzilverde, voor de ruststand van 1-1 hadden gezorgd. Nielsen bepaalde op de valreep de eindstand op 1-3. De Eagles begonnen enthousiast en namen in de tweede minuut de leiding. Mike Small, die enkele uren voor het duel zijn contract verlengde, scoorde uit een voorzet van André Oostrom. Acht minuten later was de stand weer gelijk, toen Horst Hrubesch een strafschop achter doelman Jongbloed (in de tweede helft vervangen door Ray mond de Gouw) mikte: 1-1. Nog voor de rust nam de thuisclub door Dardenne een voorsprong: 2-1. Na de rust liep het conditioneel ster kere Standard gemakkelijk naar 4- 1 uit. In de 65e minuut door Hellers en tien minuten later door Snel- ders, opnieuw uit een strafschop. Vier minuten voor het einde ver kleinde Hans Voskamp de achter stand door een voorzet van jeugd speler Roy Thular in te schieten: 4-2. De zwak leidende arbiter Cokai- ko had twee gele kaarten voor Go Ahead Eagles-spelers: Voskamp en Witteveen. Er waren 5000 toe schouwers. Woensdagavond speelt Go Ahead zijn tweede wedstrijd in Denemarken tegen Odense. VUGHT (ANP) - Tienkamper Robert de Wit is zondag bij de Nederlandse meerkamp kampioenschappen in Vught gezakt voor zijn Olympisch examen. De Nederlandse re cordhouder, die vorig jaar augustus bij de strijd om de wereldkampioenschappen in Helsinki door een twaalfde plaats op de lijst van „vasté Olympische kandidaten kwam, slaagde er niet in het door het Nederlands Olympische Comit'e gevraagde vormbehoud te tonen. Tineke Hidding slaagde in Vught «oor haar laatste examen. Hier is de zevenkampster in actie op het onderdeel verspringen. (foio anpi VUGHT (ANP) - De Nederlandse A-ploeg, die op het esta fette-onderdeel 4 x 400 meter jaagt op de limiet (3.05,00) van het Nederlands Olympisch Comité voor uitzending naar de Zomerspelen, heeft zaterdagmiddag in Vught die richttijd niet gehaald. Het nationale herenviertal, be staande uit Henk Brouwer, Wim Cools, Harry Schulting en Allen Ellsworth, kwam in Brabant, in een bijnummer bij de meerkamp- titelstrijd, tot de tijd van 3.05,55. De DUÈLIN (Reuter/ANP) - Eamonn Coghlan zal niet deelnemen aan de Olympische Spelen van Los Angeles. De wereldkampioen op de 5000 meter haalde zondag tijdens de nationale titelstijd in Dublin de eind streep niet. De training van 32-jarige Ier is de laatste maanden keer op keer onderbroken door beenblessures. Coghlan stapte halverwege de wedstrijd de baan uit. Het Ierse kampioenschap ging naar John Treacy in een bescheiden tijd: 13.33,59. „Ik ben niet fit genoeg", verklaarde Coghlan zijn beslissing. „Ik wil niet naar Los Angeles gaan en vierde of minder worden." Acht jaar geleden eindigde Coghlan tijdens de Spelen in Montreal als vierde op de 1500 meter. Vorig jaar werd hij wereldkampioen in Helsinki. Coghlan blijft wel lopen, want „er is tegenwoordig met atletiek veel geld te verdienen". A-ploeg kreeg te weinig tegen stand van het B-viertal (Westbroek/ Visserman/Gijsbers/Ooievaar) om tot een scherpe verrichting te ko men. Het B-kwartet kwam uit op de tijd van 3.08,51. Visserman im poneerde overigens in die ploeg door de snelste 400 meter van de middag te lopen. Het nationale re cord op de 4 x 400 meter staat sinds september 1979 (Mexico-Stad) op 3.03,18. De Nederlandse estafetteploeg, op 17 juni in Lissabon al eens goed voor 3.06,96, krijgt morgen in Lau sanne zijn laatste kans om aan de NOC-limiet te voldoen. De pittige tegenstand wordt dan gevormd door de 4 x 400 meter-ploegen van Zwitserland, Frankrijk en Spanje, die voor afvaardiging naar Los An geles door hun nationale Olympi sche comités met een limiet van 3.04,00 worden geconfronteerd. De 22-jarige Eindhovenaar had daarvoor dit seizoen een totaal van 7600 punten moeten halen. Met zijn score van 7443 punten bleef De Wit ruim beneden die grens. Overi gens veroverde Robert de Wit wel de nationale titel, die hij echter pas in het slotnummer, de 1500 meter zeker stelde. Tineke Hidding, reeds lang zeker van haar uitzending naar Los An geles, werd kampioene op de ze venkamp. De Nederlandse record- houdster beschouwde haar optre den in Vught als een laatste test voor Los Angeles. Hidding had na de eerste dag een riant uitzicht op verbetering van haar nationale re cord, dat aj in Helsinki bij de we reldtitelstrijd op 6155 punten bracht. Tineke Hidding verzekerde zich destijds ook al van een Olym pisch startbewijs. Haar vormbehouud toonde zij niet alleen eerder dit jaar met zeven kampen in Tokio en Götzis maar ook in Vught, waar zij uiteindelijk de kampioene van 1983, Els Stolk, met 6038 bijna 700 punten voor bleef. De tweede Nederlandse Olympische zevenkampster, Mar- jon Wijnsma, maakte in Vught de zevenkamp niet af. De juniore uit Leeuwarden kreeg bij het hoog springen in haar pogingen om over 1,86 meter te komen last van een lichte knieblessure, waarna zij be sloot geen enkel risco te nemen en de strijd te staken. Binnen een week is die blessure over", was haar commentaar. „Ik zou toch gek zijn wanneer ik hier mijn kansen voor Los Angeles zou vergooien óm tweede te worden achter Tine ke Hidding." Robert de Wit is het slachtoffer geworden van een rugblessure die hij jaren geleden bij het turnen op liep. Na de strijd om de wereldti tels in Helsinki heeft De Wit geen tienkamp meer kunnen doen. Hij moest goede gelegenheden in Göt zis en Mannheim laten schieten. De Brabander is twee keer een week intensief behandeld op het medisch centrum van de NSF op Papendal en hij kon dan ook pijn vrij aan het karwei in Vught begin nen. Al na de eerste dag, overigens niet het sterkste deel in zijn tien kamp, zag het er somber uit voor de nationale recordhouder, die met een totaal van 3681 punten de tweede plaats bezette.,, Toch zag ik het toen nog niet zo zwart in", al dus De Wit. „Toen ik zondag begon met die ouderwetse 14.80 seconden op de 110 meter horden had ik er alle vertrouwen in dat het nog zou lukken. De Wits vooruitzichten verslechterden echter aanzienlijk toen hij met de discus (39,54 m) be neden zijn normale prestaties bleef. Eef Kamerbeek, zijn trainer stelde toen een nieuw schema op, waarin 4,60 meter met de polsstok een voorwaarde was. De Wit ging nog wel over 4,50 meter maar faal de tien centimeter hoger. Op dat moment was de Olympische droom van de Brabander uit. Dat was duidelijk merkbaar bij het speerwerpen (55,78 m). Inmiddels was De Wit wel dich ter in de buurt gekomen van titel verdediger Guido van der Sluijs. Voor de Amsterdammer is de af sluitende 1500 meter een kwelling. De Wit wist dat op dat tiende num mer zijn kans lag om tenminste toch nog kampioen van Nederland te worden. Hoewel Van der Sluys met een voorsprong van 225 pun ten op De Wit aan de 1500 meter begon, verloor hij uiteindelijk met zijn 5.37,55 zoveel, dat hijzelfs bui ten de medailles viel. Paul Mul en Felix van der Meer werden tweede en derde. Eef Kamerbeek was nuchter on der het met slagen van Robert de Wit. „Wij zijn in de training ge woon een paar weken te kort geko men. Hij is nog niet klaar. Robert heeft nauwelijks aan wedstrijden kunnen meedoen en dat gedonder met de Nederlandse kampioen schappen in Sittard heeft hem ook geen goed gedaan." Kamerbeek, die bij de Olympische Spelen in Rome (1960) als vijfde eindigde, doelde daarmee op het feit dat PSV De Wit niet had ingeschreven voor de Nederlandse baankam- pioenschappen van veertien dagen geleden. De organisatie in Sittard accepteerde geen na-inschrijving van de beste Nederlandse tienkam per. De Wit, die in Sittard enkele nummers had willen doornemen "moest van de kant toezien. LUXEMBURG (ANP/Reuter) - Els Vader heeft tijdens internationale atletiekwedstrijden in Luxemburg de 100 meter gewonnen in 11,77 se conden. Onder winderige omstan digheden had Vader, vrijdag in Hengelo voor het eerst verslagen door haar binnenlandse concur rente Nellie Cooman, geen tegen stand van betekenis. Op de 100 me ter horden eindigde Marjan Olijsla- ger als derde in 13,64. Winnares werd de Westduitse Ulrike Denk, die Olijslager tijdens de FBK-Ga- mes ook te snel af was (13,39). Ook de hordenloopsters hadden te kampen met tegenwind. Karin v.d. Berg heeft zaterdag in Gorkum een wedstrijd over tien Engelse mijlen winnend afgeslo ten. De Bataven-atlete noteerde een tijd van één uur en 57 secon den. Bij de Nederlandse meerkamp- kampioenschappen voor junioren in Vught scoorde de Spartaan-at leet Ton de Koning verdienstelijk totdat hij bij het polstokhoogsprin gen sneuvelde over de aanvangs- hoogte (3 meter 60). Daarmee was de strijd voor de teleurgestelde De Koning, die vorig jaar hetzelfde overkwam, meteen gestreden. FRANCORCHAMPS (ANP) - Het binnenhalen van het wereldkampioenschap wordt voor het Nederlandse zijspanduo Streuer/Schnieders nog een heel karwei. In de vijfde race van de wereldtitelstrijd van dit jaar, gisteren om de Grote Prijs van België op het circuit van Francorchamps, sloeg voor de Drenten voor het eerst dit seizoen de pech toe. Na overwinningen in Oostenrijk en West-Duitsland, de tweede plaats in Assen en de vierde positie in Frankrijk beëindigde Streuer de wedstrijd op het fraaie parkoers in de Ardennen puntloos. De Nederlandse leiders in de we reldtitelstrijd maakten niet eens één ronde vol. Een kapotte versnel lingsbak verhinderde Streuer de verdedigende taktiek toe te pas sen, die hem in de laatste drie Gro te Prijzen van dit jaar in een fau teuil naar het wereldkampioen schap moest brengen. Na Francorchamps, waar con current Michel de schade van As sen (de Fransman viel in Drente uit) door een overwinning weer wegwerkte, zullen Streuer en Schnieders weer keihard moeten werken om de wereldtitel voor driewielers van Rolf Biland over te nemen. Streuer leidt, met de races in Engeland en Zweden op het pro gramma, nog met twee punten voorsprong op de Westduitser SPA-FRANCORCHAMPS (DPA) - De Engelse motorrijder Kevin Wretton is nog steeds in levensge vaar. Wretton kwam zaterdag tij dens de laatste training voor de Grote Prijs van Belgié, op het par koers van Francorchamps, ten val. De 28-jarige rijder werd met een gebroken wervelkolom en zwaar hoofdletsel naar het ziekenhuis vervoerd. Hij is buiten bewustzijn. Wretton, vader van een dochter, zal in elk geval verlamd blijven. De Engelsman, van orgine een cros ser, zou in België zijn eerste grote wegwedstrijd rijden. Schwarzel, die in België tweede werd. De Fransman Michel kent nog vijf punten achterstand en wordt door Streuer als zijn voor naamste bedreiger beschouwd. Mi chel rijdt voor dezelfde sponsor als wereldkampioen Biland, die zon dag voor de derde keer dit seizoen met machinepech uitviel en nu de finitief heeft afgehaakt voor de prolongatie van het wereldkam pioenschap. Biland zal in de resterende races ongetwijfeld steun gaan verlenen aan stalgenoot Alain Michel. „Op het circuit van Silverstone zal die dreiging wel meevallen. Die baan is breed en dan ben je moeilijk af te stoppen. Het circuit van Ander- storp in Zweden is smaller en dan kan die ploegentaktiek succes heb ben", schetste Egbert Streuer zon dag het te verwachten verloop van de twee laatste races van dit sei zoen. De Westduitsers Schwarzel en Huber tellen niet in de prognos tieken. Het duo, wereldkampioen in 1982, moet qua snelheid teveel toegeven op Streuer en Michel en wordt niet geheel serieus geno men. „Ik heb dit seizoen als enige uit de top alle vijf races uitgereden. Niet één keer ben ik lager dan de vierde plaats geëindigd en nu sta ik toch tweede. Ik acht mezelf niet kansloos", aldus Schwarzel. Dörflinger (ANP) - In de 80cc kwam de Zwitser Dörflinger op de drempel van een hernieuwde wereldtitel in de lichtste race-categorie. In België boekte Dörflinger zijn vierde Grand-Prixzege van dit seizoen, voor de Spanjaard Martinez, de winnaar van de TT. Hans Spaan onderstreepte zijn positie in de top van de wereld door op een minder goede machine merkgenoot Bian- chi voorbij te streven op weg naar het erepodium. Spaan, vorige week nog stalgenoot van Bianchi, kon nu weer voor eigen kans rij den, maar verknoeide zijn start. De race op Francorchamps werd voor Streuer en Schnieders haalden ditmaal het einde niet. De concurrenie profiteerde optimaal. de Castricummer een inhaalrit, waarbij de Italiaan in Nederlandse dienst, Pier-Paolo Bianchi, het laatste slachtoffer was. Met Spaan (derde) plaatsten Heykoop (vijfde) en Timmer (tiende) zich bij de top tien in Francorchamps. In de we reldtitelstrijd bezet Spaan, als vijf de, de positie van beste Nederlan der. Bij de kwartliters en in de 500cc komen Nederlandse coureurs niet meer in de voorste gelederen. Pe ter Looijesteijn en Mar Schouten vielen in de door de Westduitser Herweh gewonnen 250cc-race uit. Bij de halve-liters liet Boet van Duimen verstek gaan. Bij de trai ningen was gebleken, dat zijn'rech terhand nog te gekwetst was om te racen. Vorige week was Van Dui men daar bij de TT nog niet van overtuigd en beschuldigde de keu ringsarts van de KNMV van weinig deskundigheid. De 500cc-race werd gedomineerd door de drieci linder-machines van Honda. We reldkampioen Freddie Spencer liet de experimentele viercilinder in de garage en reed op zijn winnende machine van vorig seizoen naar de zege in België. Zijn knechten Ma- mola en Roche, die vorige week in Assen na Spencers pech vrij spel (foto ANP) hadden, hielden Eddie Lawson weg van het erepodium. De Ameri kaan blijft echter met ruime voor sprong (20 punten) leider in de we reldtitelstrijd en zal de laatste drie wedstrijden van het seizoen voor namelijk afstemmen op heelhou- den. Lawson, de kopman van Ya maha, viel in negen races niet één keer uit. Spencer scoorde drie „nullen". NISTELRODE - Rijn van Gastel en Erik Hurkmans blijven een bes te kans houden op het heroveren van het Nederlands kampioen schap zijspancross. In de nationale titelstrijd van dit jaar gaat het tweetal na vijf van de acht wed strijden ruim aan kop, voor de Limburgse broers Maessen. Gisteren in Nistelrode won Van Gastel op circuit De Heidebloem de vijfde cross, terwijl zijn voor naamste belager, Ton van Heug- ten, door pech in de tweede man che nog meer achterstand opliep. 3. Spaan (TTS-Casal). Tussenstand WK-klassement 80cc: 1. Dörflinger 76 pnt, 2. Abold 65. 3. Bianchi 63,4. Martinez 50,5. Spaan 47,6. 156.159 km/u), 2. Pons (Kobas-Rotax), 3. Sarron (Yamaha). Tussenstand WK-klassement 250cc: 1. Sarron 280 pnt, 2. Herweh 70, 3. Mang 58,4. Pons 53,5. Lavado 51,6. Cor- nu 38. Uitslag 500cc: 1. Spencer (Honda. gem. 163.529 km/u), 2. Mamola (Honda), 3. Roche (Honda). Tussenstand WK-klassement 500cc: 1. Lawson 107 pnt, 2. Spencer 87, 3. Mamola 81, 4. Roche 75, 5. Haslam 57, 6. Sheene 28. Uitslag zijspannen: 1. Michel/Fresc (Crauser-Antar, gem. 156.023 km/u), 2. SchwSrzel/Huber (Yamaha), 3. Abbott/ Smith (Ham-Yamaha). Tussenstand WK-klassement zij spannen: 1. Streuer 52 pnt, 2. Schwarzel 50, 3. Michel 47, 4. Biland 30, 5. Abbott en Ku- mano 25 pnt. ALPHEN AAN DEN RIJN - Al- phians heeft de laatste wedstrijd van de reguliere competitie zonder veel problemen in winst omgezet. Voordat de Alphense honkbal- ploeg aan de play-offs begint werd gisteren Storks 3 met 10-5 versla gen. ICL Alphians opende sterk. De Hagenaars kregen onder andere dank zij een daverende honkslag van Peter Foppen in de eerste in nings weliswaar lopers op het tweede en derde honk, maar kon verder niet gevaarlijk worden. Al phians antwoordde op niet mis te verstane wijze. Voordat opnieuw werd gewisseld was het 3-0, waar- na beide pitchers IJdo voor Storks en Alphian Eric Meulenbroek de partij enige cgd goed onder contro le hielden. Nieuw vuurwerk werd pas weer in de derde slagbeurt afgestoken door Alphians. Honkslagen van Danny Ligtvoet, Eric Meulenbroek en Henk-Jan van Keulen, die in zijn laatste twaalf slagbeurten de bal elfmaal voor een dikke base-hit het veld inknalde, leverden een 6-0 score op. Storks kwam zelfs in de vierde innings niet aan scoren toe, waar door Alphians erg makkelijk op een overwinning leekk af te gaan. Maar de spanning kwam terug. Coach Humprey van Velzen ver ving Meulenbroek op de heuvel door reliever Lyndon de Jongh. Hij kwam na een goede start in de zes de innings in moeilijkheden. De honken liepen vol en na een vier wijd en een home-run van Foppen, liep de score op tot 9-5. Na nog één run aan het Alphense totaal te heb ben toegevoegd, maakte Meulen broek tenslotte de wedstrijd uit (10-5). DALLAS (SID/Reuter) - De heet ste race van het jaar werd gewon nen door de coureur met het koel ste hoofd. De formule-1-race om de Grote Prijs van de Verenigde Sta ten (West) over het veel bekritiseer de stratencircuit van Dallas werd een prooi voor Keke Rosberg, de vliegende Fin, die in 1982 het we reldkampioenschap veroverde. De 35-jarige coureur reed bij een tem peratuur van 43 graden Celsius in de schaduw met een speciaal door het ruimtevaartlaboratorium van de NASA ontwikkelde koelhelm. De speciale koeling zorgde dat Rosberg overeind bleef in de slo pende race, die slechts door vijf rij ders met rijdende bolides werd beëindigd. Arnoux werd derde. Rosberg verkeerde op de hobbe lige baan van Dallas in uitstekende vorm. De Fin bleef na een chao tisch aanvang van de race-dag ge concentreerd op de wedstrijd. In Dallas was de verplichte warming- up-training niet mogelijk, omdat het ijlings geasfalteerde wegdek hier en daar nog te zacht bleek. De race werd bovendien al van te vo ren, wegens de hitte, tot 67 ronden ingekort. Rosberg kroop op de door muren en hoge hekken afge schutte straten en lanen keurig in het spoor van de vlot vertrekkende Brit Mansell, die in de training al de snelste was geweest. In de 36ste van 67 ronden remde Rosberg, de oudste van het deelne mersveld, Mansell uit. De Brit raakte zo van streek, dat hij even later een muurtje raakte en voor re paratie de pit moest opzoeken. Rosberg werd als leider afgelost door de Fransman Alain Prost, de leider in de wereldtitelstrijd. In de slotfase kwam Prost in de proble men, toen de benzine van zijn McLaren begon op te raken. Uit eindelijk moest de Fransman zijn wagen langs de kant van de smalle baan parkeren. Nigel Mansell overkwam hetzelf de als Prost. Toen hij in de laatste omloop met drie ronden achter stand op de onverstoorbare Ros berg zonder benzine kwam te staan, gaf dc Brit niet op. Hij duw de zijn wagen onder hartstochtelij ke aanmoedigingen richting finish, waar Larry Hagmann, alias J.R. Ewing, klaar stond om af te vlag gen. Na honder meter geduwd te hebben, klapte Mansell in de enor me hitte in elkaar om vervolgens toch nog als zesde te worden ge klasseerd.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13