er Bouterse: houdt de macht leg Strauss praat mond voorbij over nieuwe lening aan DDR Heropening vliegveld en haven Beiroet uitgesteld Guatemalteekse vluchtelingen in nood Discussienota over toekomst Suriname Antillen: gesprek met Nederland op korte termijn Moskou blijft bij aanbod ruimtewapens Arts waakte in kist over ontvoerde Dikko Gasboog ontdekt in heelal Kapers geven zich over Aanvaringen MOSSELEN! ZATERDAG 7 JULI 1984 Buitenland MOSKOU (Rtr./Tass) - Het Krem lin heeft gisteren gezegd dat zijn aanbod voor besprekingen over ruimtewapens nog van kracht is en dat Sowjet-vertegenwoordigers Amerikaanse onderhandelaars zouden ontmoeten mits genoemd onderwerp het enige onderwerp van bespreking zou zijn. Het standpunt werd gegeven in een officiële verklaring die het persbureau Tass verspreidde. Ver klaard werd dat Tass gemachtigd was te verklaren dat de Sowjet-re- gering haar suggestie aan de rege ring van de Verenigde Staten be vestigt, officiële besprekingen te gaan voeren over het voorkomen van de militarisering van de ruim- PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - De militairen zullen in Suriname voorlopig het besprekingen nodig? ziHde'sow- hoogste politieke gezag moeten blijven vormen. Dat blijkt uit de discussienota over jet regering) de regering van de „Democratische Staatsstructuren" die sinds enige tijd wordt besproken binnen de 25- Verenigde staten uit en wacht zij februaribeweging. De nota is opgesteld door het revo lutionaire kader van de beweging. De 25-februaribeweging (of een heidsbeweging Stanvaste) werd in WILLEMSTAD (ANP) - De Antil liaanse regering zal zeer binnen kort met Nederland gaan praten over staatkundige kwesties. Pre mier Martina zei gisteren tijdens een persconferentie in Willemstad dat met Nederland op korte ter mijn moet worden gesproken over de resultaten van het recente top- beraad van de eilanden Curacao, Bonaire, St. Maarten, Saba en St. Eustatius. De vijf eilanden verwierpen vo rig weekeinde een unieverband met Aruba, nadat dit eiland op 1 januari 1986 zijn aparte status heeft gekregen. Op de Ronde Tafel Con ferentie van vorig jaar was juist af gesproken dat er een unie zou ko men. Volgens premier Martina is een nieuwe Ronde Tafel Conferen tie niet nodig. De Antilliaanse pre mier noemde overigens geen da tum voor het overleg met Neder land. mei van dit jaar officieel opgericht en staat onder leiding van drie mi litairen, van wie legerleider Bou terse voorzitter is. In het discussiestuk wordt ge zegd dat „in deze fase van het pro ces" de regering de regeermacht zal ontvangen van het Militair Ge zag. Dit gezag moet volgens de dis cussienota ook de zorg dragen voor de vorming van de regering. In de nota is verder sprake van een As semblee. Deze zou moeten „advise ren" over te nemen besluiten en de werkzaamheden van de regering moeten controleren. Het beleid zou moeten worden vastgesteld door de regering „in samenspraak" met de Assemblee. In de nota worden de werkzaamheden van de Assem blee (een soort parlement) samen gevat als „adviserend, semi-wetge- vertd en controlerend". Een deel van de afgevaardigden in de Assemblee zou rechtstreeks moeten worden gekozen uit verte genwoordigers van sectorale groe pen, zoals bedrijfsleven, landbou wers en vakbeweging. Ook zou een deel van de afgevaardigden getrapt moeten worden gekozen uit regio nale vertegenwoordigingen. De resterende afgevaardigden zouden rechtstreeks moeten worden aan gewezen door de „Revolutionaire Leiding". In de discussienota wor den geen getalsverhoudingen aan gegeven. De discussienota kan nog wor den gewijzigd door de leden van de 25-fëbruaribeweging, maar lijkt in elk geval de mening van het revo lutionaire kader te weerspiegelen. Iedere Surinamer kan op indivi duele basis lid worden van de een- positief antwoard". De Verenigde Staten hebben zich "verheugd" getoond over de verklaring van Tass. Woordvoerder Allan Romberg noemde de verkla ring „goed nieuws uit Moskou. Hij verklaarde verder dat het Ameri kaanse standpunt inzake onder handelingen over ruimtewapens onveranderd is en dat details over eventuele gesprekken via diploma tieke kanalen moeten worden uit gewerkt. De Sowjet-Unie stelt voor over eenstemming te bereiken over het verbieden en schrappen van een hele klasse wapens - aanvalsruim- tesystemen, waaronder in de ruim te gestationeerde anti-satelliet- en anti-raketsystemen zowel als eni gerlei te land, in de lucht of ter zee gestationeerde systemen die be doeld zijn om doelen in de ruimte te treffen", aldus Tass. Washington aanvaardde het aan vankelijke aanbod van de Sowjet- Unie dat een week geleden in een verklaring van Moskou gedaan werd maar zei dat het zich vrij zou voelen andere kwesties waaronder de kernbewapening op dergelijke besprekingen ter sprake te bren gen. Minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko zei dat het scheen dat de Verenigde Staten hervatting van de afgebroken be sprekingen over strategische en middellange-afstandsraketten in feite als voorwaarde vooraf stelden voor overleg over ruimtewapens. Washington ontkende dat het voor waarden vooraf stelde. Vervolg van pagina 1) LONDEN - Over de bizarre ont voering in Londen van de Nige- riaanse ex-minister Dikko werden gistermiddag meer details bekend. Naar inmiddels is komen vast te staan is Dikko, direct nadat hij bij zijn sjieke huis in west-Londen was ontvoerd, met een bestelauto naar het vliegveld Stansted, ver trekpunt van veel vluchten naar Nigeria, gebracht. door Henk Dam Daar werd hij ingespoten met verdovende middelen. Er werd vervolgens een bnisje in zijn lucht pijp aangebracht om te voorkomen dat hij zou stikken. Dikko werd daarna samen met een van de Is raëlische huurlingen, een 44-jarige man die een medische opleiding zou hebben gehad, in een kist ge stopt. De tweede Israeli stapte, samen met een Nigeriaan, in een tweede kist. De kisten stonden op het punt in een Nigeriaanse vrachtvliegtuig te worden geladen, toen politie mensen van de anti-terroristen dienst ingrepen, het vlieetuie om singelden en de kisten openden. Dat konden ze doen, zo legde mi nister Brittan later in het Lager huis uit, omdat de kisten, hoewel er „diplomatieke bagage" op stond, niet aan de voorwaarden voldeden die het Verdrag van We nen, dat gaat over diplomatieke on schendbaarheid, stelt. LOS ANGELES (UPI) - Ameri kaanse astronomen hebben een enorme boog van heet gas ontdekt die miljarden malen groter is dan de zon en die loodrecht op het cen trum van ons Melkwegstelsel staat. Volgens de astronomen is een der gelijk fenomeen nooit eerder waar genomen. Gebruik makend van speciale ra diotelescopen die diep in de Ruim te kunnen „kijken" stuitte een team sterrenkundigen van de Uni versiteit van Californië in Los An geles en van de Columbia Univer siteit op een boogvormige gasmas sa met een lengte van meer dan 150 lichtjaren, loodrecht gericht op on ze als een enorme schijf in de Ruimte liggende Melkweg. Een lichtjaar is de afstand die het licht met 300.000 kilometer per seconde in een aardjaar aflegt. „Diverse experts, onder wie zeer bekende geleerden, zeggen dat zij nog nooit zoiets hebben gezien", verklaarde professor Mark Morris, lid van het team dat de ontdekking deed. De aarde, de zon en alle planeten van het zonnestelsel vormen maar een klein onderdeel van ons Melk- Ex-minister Dikko (Archieffoto: AP) Dikko werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij gisteravond nog steeds verbleef, niet in staat om door de politie te worden ge hoord. De drie andere mannen in de kisten werden gearresteerd. Gisternacht en gisteren werden daar nog 14 arrestaties aan toege voegd. De ontvoeringszaak heeft de Britse regering voor een ernstig di lemma geplaatst. Na de gebeurte nissen van april rond de Libische ambassade zal de regering fors wil len ingrijpen om deze nieuwe vorm van misbruik van diplomatieke status te bestraffen. Zo'n ingrijpen, dat bijvoorbeeld zou kunnen bestaan uit het afbre ken van de diplomatieke betrek kingen, zou evenwel averechts kunnen werken, al was het alleen maar omdat de vroegere kolonie Nigeria een van de belangrijkste handelspartners van Engeland is. Democratisering In maart van dit jaar had de „Re volutionaire Leiding" (waaronder begrepen de legerleiding) al ideeën over democratisering in een nota neergelegd. Dat gebeurde echter slechts in algemene termen. Een definitieve visie over democrati sche structuren zal naar verwach ting binnenkort worden gepresen teerd in de zogenoemde denktank. Dit orgaan moet de regering Uden- hout adviseren over het verwezen lijken van „duurzame democrati sche structuren". In de denktank zijn drie geledingen vertegenwoor digd: Revolutionaire Leiding, be drijfsleven en vakbeweging. Deze zelfde geledingen hebben minis ters aangewezen in de regering Udenhout. Het Surinaamse bedrijfsleven heeft onlangs een uitgewerkte vi sie gepresenteerd, nadat eerder al algemene ideeën naar voren waren gebracht. De visie van het bedrijfs leven, die is gepubliceerd in de Su rinaamse pers, wijkt nogal af van die welke is ontwikkeld in de dis cussienota van de 25-februaribe- weging. Volgens het bedrijfsleven moet de Assemblee wetgevend or gaan worden. Bovendien zou in een eerste fase de helft plus twee van de Assemblee moeten worden samengesteld uit vertegenwoordi gers van politieke partijen. De ove rige afgevaardigden zouden uit sectorale organisaties (via interne verkiezingen) en regionale verte genwoordigingen (via getrapte ver kiezingen) kunnen komen. De meervoudige samenstelling van de Assemblee (politiek, sectoraal en regionaal) zou volgens het bedrijfs leven een voorlopig karakter moe ten hebben. Uiteindelijk moet er volgens het bedrijfsleven een volksvertegenwoordiging komen die via vrije, geheime en algemene verkiezingen is gekozen. De vakbeweging heeft nog géén definitieve visie gegeven. Naar ver wachting zal dit spoedig gebeuren. De gezamenlijke vakcentrales Stel den wel een discussienota op, die zoals bekend reeds enkele maan den geleden werd gepubliceerd. De vakbeweging sprak in de nota van een twee-kamerstelsel (Maat schappelijke Kamer en Volkska mer). In de Maatschappelijke Ka mer zouden sectorale of functione le groeperingen vertegenwoordigd moeten zijn. De vakcentrales noemden in hun discussiestuk de militairen als een van de functione le groepen. De Volkskamer zou deels rechtstreeks en deels getrapt moeten worden gekozen. De vak centrales pleitten voorts voor een voorlopige grondwet. Zweed met ruil- liart overleden GÓTEBORG (DPA) - De eerste ontvanger van een ruilhart in Zwe den is gisteren na slechts vijftien dagen overleden. Dalende bloed druk en vermindering van de long functie leidden uiteindelijk tot de dood van de 49-jarige man in een ziekenhuis in Göteborg. Het ruilhart was afkomstig van een 19-jarige zelfmoordenaar in Hamburg. In Zweden zelf mogen geen organen worden verwijderd, omdat volgens het daar geldende recht alleen stilstand van het hart en niet het staken van de hersen functies geldt voor doodverkla ring. LAHORE (AFP/UPI) - De acht Sikhs die donderdag een Indiaas vliegtuig met 255 kaapten en zich gisteren in Pakistan overgaven, zijn overgedragen aan de Pakis taanse justitie. Van officiële Pakis taanse zijde is meegedeeld dat de kapers de doodstraf kunnen krij gen. India heeft inmiddels om de uit levering van de Sikhs gevraagd, al dus een woordvoerder in New Del hi. Indiase waarnemers onderstre pen echter dat Pakistan in het verleden nooit kapers van Indiase vliegtuigen heeft uitgeleverd, on danks Indiase verzoeken. Tornado ontploft HOLZKIRCHEN (AFP) - De pi loot en co-piloot van een Westduits gevechtsvliegtuig van het type Tornado zijn gisteren om het leven gekomen toen hun toestel op lage hoogte in de lucht ontplofte. Het ongeluk had plaats tijdens een oefening boven de Westduitse deelstaat Beieren. Dit heeft het Westduitse ministerie van binnen landse zaken bekendgemaakt. Op twee plaatsen hebben zich gisteren aanvaringen tussen tankers voorgedaan. Voor de kust van Japan kwam een Ja panse tanker in botsing met een Indonesische vrachtvaarder. Ondanaks een felle brand op de Japanse tanker (zie foto) deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Drie mensen zijn gedood en acht worden vermist als gevolg van een aanvaring in dichte mist tussen een Spaans vracht schip en een Pools koelschip ter hoogte van de Spaanse noord westkust. Een woordvoerder van de Spaanse marine zei dat drie lichamen van beman ningsleden van de 1.197 ton me tende "Dauka" uit Bilbao wa ren geborgen en dat een overle vende was opgepikt van het 903 ton metende Poolse schip "Szczecin". Helikopters, vlieg tuigen en schepen waren op zoek naar de kapitein van de Dauka, Nestor Ibarbucena, zijn vrouw en zes zeelieden, die nog vermist werden en die, vreest men, verdronken zijn, (foto AP) BEIROET (UPI/Rtr.) - De herope ning van het vliegveld van Beiroet die voor gisteren op het program ma stond, is uitgesteld in afwach ting van een besluit van de Libane se leiders. Dit heeft een woord voerder van de Libanese lucht- belangrijke overgangen aan de „groene lijn", de weg tussen het christelijke Oost-Beiroet en het voornamelijk islamitische westelij ke gedeelte van de hoofdstad. Pre mier Rashid Karami verklaarde in de pers dat het vliegveld, dat in vaartmaatschappij verklaard. Ook West-Beiroet is gelegen, dicht Het uitstel betekent de eerste te genslag in het in fasen verlopende veiligheidsplan, dat twee weken geleden door de islamitische en christelijke leiders overeen werd genomen. Het Libanese leger begon giste ren met het opruimen van mijnen en het onschadelijk maken van on- ontplofte mortiergranaten op drie gebruikt Een van de door het leger vrijge maakte overgangen, bij het Barbir- museum, werd s'ochtends vroeg voor korte tijd door ouders van „vermisten" geblokkeerd met brandende autobanden. Zij protes teerden tegen de gevangenhou ding van ongeveer 300 mensen, die de afgelopen jaren door de rivalise rende Libanese milities zijn ont voerd. Sommigen verdwenen al tij- dens de burgeroorlog van 1975- 1976. De militairen deden niets om de demonstrerende ouders te ver spreiden. „Wij begrijpen hun grie ven", zo zei een van hen. De beto gers gingen iets later zonder inci denten uit zichzelf uiteen. Vorige maand kwamen de Liba nese leiders overeen de in de afge lopen negen jaar ontvoerde men sen vrij te laten. Ondanks dit ak koord een herhaalde beloften is echter nog niemand vrijgekomen. De zesde brigade van het Libane se leger nam gisteren de posities over van de Amal-milities rond de Palestijnse kampen Sabra, Chatila en Bouij Barajneh bij Beiroet. Vol gens een leider van de Amal-bewe- ging, Hassan Hashem, is ook deze operatie één van de punten van het veiligheidsplan. ADVERTENTIE gen zijn uit een kamp in de Zuid- gend Indiaanse vluchtelingenge- Mexicaanse grensprovincie Chia- aantrekken, zijn door de pas gevlucht om aan een door de functionarissen 15 uur lang ver- Mexicaanse regering voorgeno- hoord en gechicaneerd. In twijfelde oproep tot hulp deden zij op internationale hulporganisaties beroep de publieke opinie op actie tot overbrenging het binnenland te ontkomen, zo heeft het Westduitse katholieke persbureau KNA uit Mexicostad de situatie attent te maken, gemeld. Volgens informatie uit Mexico worden de vluchtelingen die zich sedertdien in het oerwoud de Rio Lacantum verborgen Eind april waren bij een overval m Guatemalteekse soldaten op vluchtelingenkamp houden, door regeringstroepen zuiden van Mexico 12 dóden geval len. De Mexicaanse regering be let sloot daarop de 80 vluchtelingen- omsingeld. Twee medewerkers kampen met de in totaal bijna 50.000 Guatemalteken in de pro vincie Chiapas op te heffen. De vluchtelingen moeten of terug naar hun land of naar Campeche in het binnenland. Een terugkeer komt niet in aan merking daar zij zich zelfs op Mexi caanse bodem niet veilig voor het leger van Guatemala voelen. De bisschop van het diocees van San Cristobal, Samuel Ruiz, had ge noemde overval de zwaarste ge noemd van een hele reeks van ge welddadige aanvallen op vluchte lingenkampen en Mexicaanse dor pen in de afgelopen drie jaar. Kort geleden gaven de bisschopen van de vijf bisdommen in het zuiden van Mexico een „Document over de situatie van de vluchtelingen" uit waarin erop werd gewezen hoe belangrijk het is dat de Guatemal teken in het door dergelijke India- nengemeenschappen bewoonde gebied blijven. Vooral de nabijheid van de grens met Guatemala biedt eerder de mogelijkheid van een te rugkeer die de vluchtelingen even als tevoren nastreven zodra de si tuatie in hun vaderland dat toe staat. ZE ZIJN ER WEER VERSE ZEEUWSE onbeperkt 18,50 Restaurant La Grand óók na tienen gezellig uit eten wegstelsel, dat een dwarsdoorsne de van naar schatting 50.000 licht jaren heeft. De pas ontdekte gas boog bevindt zich op een afstand van 30.000 lichtjaren van de aarde. De resultaten van het onderzoek van de Amerikaanse astronomen zullen in het Britse wetenschappe lijke tijdschrift Nature gepubli ceerd worden. In Spanje reeks bomontploffingen MADRID (UPI) - In heel Spanje zijn gisteren acht tijdbommen af gegaan die vooral in Barcelona nogal wat materiële schade veroor zaakten. Er is maar één lichtge wonde, een vrouw. Volgens de overheid was er sprake van een af gestemde campagne van de anar chistische beweging GRAPO.om angst aan te jagen. De explosies hadden plaats in Madrid (meer dan één), Barcelona, Córdoba, Gijon, Mélaga en Sevilla. De lichtgewonde, de 29-jarige Mar- celina Ortiz Cruz, viel in Madrid. GR APO is verantwoordelijk ge weest voor een serie bomaanslagen tussen 1975 en de reeks van giste- De Westduitse regering is nijdig op de CSU-voorzitter en Beierse minister-president Franz Josef Strauss. Die heeft namelijk prak tisch bevestigd dat de DDR bin nenkort weer een lening van bij na een miljard mark van een bankconsortium uit de Bondsre publiek krijgt, waarvoor de rege ring in Bonn borg staat. Volgens de Bondskanselarij betekent de ze indiscretie een belasting voor door Hans Amesz de nog steeds voortdurende on derhandelingen, vooral ook om dat de DDR-leiding hier altijd ge voelig op reageert. Want in te genstelling tot eerdere geruchten is er nu nog geen sprake van een akkoord. Een beslissing zou op zyn vroegst genomen kunnen worden als Bondskanselier Hel mut Kohl volgende week uit Zuid-Amerika terug is en duide lijkheid bestaat over de 'tegen prestaties' van Oost-Berlijn. Wat dat laatse betreft, zijn de verwachtingen in West-Duits- land waarschijnlijk overtrokken. Er wordt al openlijk gepraat en geschreven over een forse ver mindering van de zogenaamde 'Zwangsumtausch'. Dat is een bedrag van 25 mark dat vrijwel elke bezoeker aan de DDR ver plicht per dag moet omwisselen in Oostduitse marken. Verder zou Oost-Berlijn bereid zijn om de leeftijd waarop DDR-burgers naar het westen mogen reizen te verlagen. Die is nu 65 jaar. Door deze uitlatingen voelt de leiding van de DDR zich onder druk gezet en de ervaring heeft uitgewezen dat Oost-Berlijn dan vaak averechts reageert. Dat is een aspect van de specifieke be trekkingen tussen de beide Duit se staten. Die betrekkingen heb ben de laatse tijd heel wat te ver duren gekregen. Het drama rondom de permanente verte genwoordiging van de Bondsre publiek Duitsland in Oost-Ber lijn, die vooralsnog gesloten moest worden, mag dan door het Strauss: bevestigd (foto AP) vertrek van de laatste Tes van cle oorspronkelijke 55 DDR-vluch- telingen ogenschijnlijk voorbij zijn, de littekens blijven. In Bonn is zeer bitter gerea geerd op het feit dat de DDR zich tijdenlang doofstom gehouden heeft. Alle verzoeken van de chef van de permanente Westduitse vertegenwoordiging, Hans-Otto Brautigam, om een advocaat naar de Oostduitsers op de vijfde verdieping van de vertegenwoor diging te sturen om die mensen geloofwaardig te verzekeren dat zij na het verlaten van het ge bouw niet gestraft zouden wor den, bleven maandenlang onver hoord. Pas toen de rolluiken in de Hannoversche Strasse in Oost- Berlijn naar beneden gingen en de toegangshekken naar de bin nenplaats werden gesloten om dat de permanente vertegen woordiging eenvoudig niet meer ongenode gasten kon onderbren gen, trad de leiding van de DDR op. Wolfgang Vogel, vertrouwe ling van staats- en partijleider Erich Honecker en belast met 'humanitaire vraagstukken' tus sen de Bondsrepubliek en de DDR kon in actie komen. Maar daar was welhaast een doelge richt schandaal voor nodig. Het is moeilijk om te voorspel len wat dit betekent voor de Duits-Duitse betrekkingen. En dus ook voor het voorgenomen bezoek van partijleider Erich Ho necker aan de Bondsrepubliek. Voorlopig wijst veel erop dat Ho necker deze herfst inderdaad voor het eerst naar West-Duits- land reist, waar hij overigens in 1912 in het Saarlandse Neuekir- chen is geboren. Maar zeker is dat niet. Eigenlijk zou de DDR- leider al vorig jaar een bezoek aan de Bondsrepubliek hebben gebracht, maar dat ging toen niet door vanwege de dood van een Westduitse reiziger in een Oost duits grenskantoor. CSU-voor zitter Strauss had het toen, naar achteraf bleek volstrekt onjuist, over moord. Er ontstond in som mige kringen in West-Duitsland een regelrechte haatcampagne tegen de DDR en Honecker zeg de begrijpelijkerwijs zijn bezoek af. Omgekeerd heeft ook de toen malige Bondskanselier Helmut Schmidt twee keer een aanloop nodig gehad voor hij eindelijk in december 1981 op het Oostduitse vliegveld Schonefeld landde.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7