Nieuw paspoort verontrust grote gemeenten C Diepvriesbaby Rotterdam tweede in de wereld VAKANTIE? Eervol ontslag wegens fraude wekt verbazing Koolhydraten spelen rol bij kankervorming Banen op de tocht Man expres overreden UW REISVERZEKERING LIGT BIJ ONS KLAAR. Ex-bewoners vredeskamp willen grond terug ZATERDAG 7 JULI 1984 ROTTERDAM (ANP) - De zoge naamde diepvriesbaby, die don derdagavond in het Academisch Ziekenhuis in Rotterdam is gebo ren is de tweede in de wereld. Eer der werd in Australië een kind ge boren, waarbij de zwangerschap bij de moeder tot stand werd ge bracht volgens de invriesmethode. Volgens prof.dr. G.H. Zeilmaker, die is verbonden aan het Fysiolo gisch Laboratorium van de Eras mus Universiteit, was de zwanger schap een toevalstreffer. Bij de vrouw, die donderdag is bevallen, werden via een operatieve ingreep twee eicellen verkregen. Deze wer den in het laboratorium bevrucht en na celdeling ingevroren tot 196 graden onder nul. Een maand later, bij de volgende cyclus van de vrouw, werden beide embryo's ontdooid. Daarbij ging een embryo verloren. Het andere werd in de baarmoeder van de vrouw gepland en er ontstont inderdaad een zwan gerschap. Volgens het team dat verant woordelijk is voor de zwanger schap is de kans op succes bij de invriesmethode nog gering. De Binnenland kans dat een vrouw inderdaad zwanger raakt ligt tussen de tien en twintig procent. Daarom wordt bij vrouwen die een afwijking aan de eileiders hebben en daardoor niet zwanger kunnen worden, eerst ge probeerd dit operatief te herstel len. Deze operaties slagen, afhan kelijk van de ernst van de afwy- De bewuste vrouw was al twaalf jaar bezig om een kind te krijgen. Twee jaar geleden onderging zij een eileider-operatie, die mislukte. De invriesmethode is in wezen gelijk aan de reageerbuismethode. De vrouw krijgt een hormoon toe gediend om meerdere eicellen te king, in 50 tot 70 procent van de laten ontstaan. Deze worden gevallen. Naarmate de invriesme thode in de toekomst verbetert, verwacht men minder eileider-ope raties te verrichten, omdat de bui- tenbaarmoederlyke bevruchting slechts een kleine medische in greep vergt. een zogenaamd laparoscopie - er wordt dan een buisje in de buik van de vrouw gebracht - opgezo gen. De zo verkregen eicellen wor den in het laboratorium bevrucht met het zaad van de man. Nadat er een celdeling heeft plaatsgevon den worden bij de reageerbuisme thode de embryo's gelijk getrans planteerd in de baarmoeder van de vrouw. Bij de invriesmethode wor den de embryo's bewaard om op een later tijdstip te worden ge bruikt. Volgens de Rotterdamse gynaecoloog dr. A.Th. Alberda biedt de invriesmethode het voor deel dat meerdere pogingen kun nen worden gedaan om een zwan gerschap te bewerkstelligen, zon der dat de vrouw opnieuw behoeft te worden geopereerd om eicellen te verkrijgen. Overigens worden in Rotterdam per keer maximaal drie embryo's ingeplant. Het Academisch Zie kenhuis in Rotterdam transplan* teert alleen embryo's van de eigen ouders. Het invriezen en bewaren van de embryo's gebeurt alleen op uitdrukkelijk verzoek van de ou ders. In Rotterdam heeft men nu embryo's van zeven ouderparen in voorraad. Met het op grotere schaal toepas sen van de invriesmethode komt ook de ethische kant van de zaak om de hoek kijken. Volgens prof. Zeilmaker is het technisch moge lijk de embryo's onbeperkt te be waren. Hij vindt dat in de toekomst regels moeten worden opgesteld over het bewaren van de embryo's. Zeilmaker denkt dan aan een be waarperiode die gelijk is aan het vruchtbare leven van een vrouw. De invriesmethode wordt niet vergoed door de ziekenfondsen. Het bestuur van het academisch ziekenhuis in Rotterdam heeft gis teren besloten patiënten die om de ze methode vragen, in ieder geval te behandelen. De patiënten moe ten de kosten, ongeveer vijfdui zend gulden, dan wel zelf kunnen betalen. UTRECHT (ANP) - De aard van de koolhydraatstructuur, waarmee cellen zijn omgeven, speelt een be langrijke rol bij de vorming van kanker, zo stelden wetenschappe lijke onderzoekers vast die deze week deelnamen aan een interna tionaal symposium over koolhy draten in Utrecht. Cellen communiceren met el kaar door middel van hun koolhy draatstructuur. Als er op een gege ven ogenblik in het lichaam ge noeg cellen zijn, geven zij elkaar een seintje met de groei te stoppen. Dit gebeurt alleen, als zij elkaar door hun specifieke koolhydraat- structuur herkennen. Onderzoek heeft aangetoond dat de koolhy- UTRECHT (ANP) - De chefs bevolking van de zestien grote steden in ons land hebben in een „gepeperde" brief aan minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken gevraagd om opheldering rond het invoeren van een nieuw paspoort. Zij vrezen, dat hierdoor banen op de tocht komen staan bij provincies en gemeenten en dat de dienstverlening aan het publiek hieronder zal leiden. Rietkerk wil Zuid-Holland niet splitsen Dit heeft mr T. Nijenkamp, secre taris van de kring van de chefs be volking in gemeenten met 100.000 tot 300.000 inwoners gisteren mee gedeeld. Staatssecretaris Van Eekelen van Buitenlandse Zaken zei op 22 mei van dit jaar in de kamercom missie voor buitenlandse zaken, dat het nieuwe paspoort „naar ver achting" vanaf 1 januari 1985 zal DEN HAAG (GPD) Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) worden ingevoerd weigert uitvoering te geven dat dan alle gegevens op één bladzijde zouden door de Tweede Kamer aanvaarde worden vermeld. Het paspoort z de grenzen elektronisch kun nen worden „gelezen", waardoor het verkeer binnen Europa zou versoepelen, terwijl ook een betere controle mogelijk is. Binnen de Europese Gemeenschap hebben de ministers afspraken gemaakt motie-Faber (CDA), die vraagt hervatting van de behandeling van het wetsontwerp dat de splitsing van de provincie Zuid-Holland re gelt Rietkerk heeft gisteren in het ka binet laten weten uitvoering van die motie niet de geëigende weg te over de invoering hiervan vinden om zijn mening over deze kwestie kenbaar te maken. Riet kerk zal dit nu volgende week doen in een aparte brief Tweede Kamer. Rietkerk voelt zoals gemeld niets ken, wordt voor de splitsing en wil het wets- ken van het hoofd ontwerp niet verder behandelen. De Tweede Kamer echter houdt vast aan het splitsingsplan, wat on langs al tot een botsing tussen mi nister en Kamer-meerderheid leid de. Volgens premier Lubbers moet een minister een wetsontwerp ook van harte verdedigen tijdens een behandeling in de Kamer. En om dat daarvan nu geen 'sprake kan In de brief aan de minister van Buitenlandse Zaken, waarvan een de afschrift is gestuurd aan de Kamer commissie voor Binnenlandse Za- naar uitspra- n het bureau paspoortaangelegenheden van het ministerie van Buitenlandse Za ken, P. Uiterlinden, die stelde dat het bij de nieuwe paspoorten gaat om „een speciaal produkt" dat op „centrale basis" vervaardigd moet worden. Thans beschikken de gemeenten n ons land over een voorraad blan- d paspoorten, die kunnen worden zijnishetnietjuistomdebehande- ingevuld op basis ling ervan toch voort te zetten. Het is overigens nog niet zeker of in de brief die Rietkerk volgende week aan de Kamer stuurt ook een nader standpunt is opgenomen over het opheffen van het Open baar Lichaam Rijnmond, ook een zaak waar de Kamer zich tegen heeft uitgesproken. DORDRECHT (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Dor drecht heeft gisteren vijfjaar gevangenisstraf geëist tegen twee inwoners van Oud-Beijerland wegens poging tot moord op een 21-jarige man uit Heinenoord. De twee verdachten, H. J. H. (22) en T.H. de W. (23) hadden in de vroege nachtelijke uren van de 18e februari de Heinenoorder ernstig mishandeld door hem enkele malen krachtig te slaan en later met een auto over hem heen te rijden. „Dat die man niet om het leven is gekomen is puur toeval geweest", zei de officier gistermiddag. In de plaatselijke discotheek Rustburg te Oud-Beijerland hadden H. en het latere slachtoffer, Marcel Lagendijk, ruzie met elkaar gekregen over een meisje. Daarbij waren klappen gevallen. De twee verdachten gingen Lagendijk per auto achterna toen hij de discotheek verliet en namen hem langs een verlaten weggetje in Oud-Beijerland nog eens te grazen. Lagen dijk werd afgetuigd tot hij in elkaar zakte. Daarna reed de W. met zijn auto over hem heen. De W. ging zelf naar de politie met het verhaal dat hij Lagendijk zwaar gewond langs de weg had gevonden. Nader onderzoek bracht aan het licht dat hij zelf de dader was geweest. Pas begin april wist de politie de twee tot bekentenissen te krijgen. De rechtbank wijst vonnis op vrijdag 20 juli. ADVERTENTIE VROOMS DREESM ANN Per jaar worden in ons land 1,2 miljoen paspoorten uitgegeven. Hoeveel banen daarmee gemoeid zijn is niet bekend, maar in de drukste (zomer)maanden moet bij voorbeeld in de gemeente Utrecht assistentie worden ingeroepen voor de vier ambtenaren, die hier permanent mee bezig zijn. In de toekomst zouden de gemeenten nog slechts functioneren als „door geefluik". De aanvragen voor pas poorten zouden dan moeten wor den doorgestuurd en de paspoor ten zouden dan binnen drie dagen bij de gemeenten ziin. Deze opzet wordt met argwaan en scepsis bekeken door gemeen te-ambtenaren. Voor de controle van de gegevens zou men toch weer bij de gemeenten, waar de persoonskaarten zijn, terecht moe ten. Ook zou de kans dat paspoor ten of gegevens zoek raken ver groot worden en zou juist in druk ke tijden de wachttijd voor de bur ger groter kunnen worden. Ook zou men niet of moeilijker kunnen inspelen op die aanvragers, die het meest dringend om een paspoort verlegen zitten. Volgens Nijenkamp, plaatsver vangend hoofd burgerzaken in de gemeente Utrecht, zou in de nieu we opzet ook het heffen van leges door de gemeenten in het gedrang kunnen komen. Volgens hem staat het centraal afgeven van paspoor ten haaks op de decentralisatie- plannen (meer taken voor provin cie en gemeenten) van het kabinet, dat het bestuur dichter bij de men sen zou willen brengen. DEN HELDER (ANP) - De eerste van de drie Nationale Vlootdagen is gistermiddag afgesloten met naar schatting 20.000 bezoekers. Dat is nauwelijks de helft van de 40 a 50.000 bezoekers van voorgaande jaren. „We hebben voor deze toch wel teleurstellende belangstelling eigenlijk geen verklaring. Afgezien misschien van de koude noordenwind", aldiLS marinevoorlichter H.J. Cornelje. Tijdens de vlootdagen, dit jaar voor de 28e maal georganiseerd, kan het publiek onder meer onderzeeboten, fregatten en mijnenvegers van binnen en buiten bezichtigen. kaarten in het bevolkingsregister. Het is aan gemeente-ambtenaren de paspoorten in te vullen en de ge gevens van de aanvrager te contro- leren. Voor de kleinste gemeenten DEN HAAG - In de Haagse ge- - minder dan drieduizend paspoor- meenteraad en daarbuiten is met ten per jaar - neemt de provincie enige verbazing gereageerd op een die taak over. voorstel van burgemeester en wet- i houders om het 43-jarige hoofd van een school voor zeer moeilijk op voedbare kinderen (zmok) eervol ontslag te verlenen wegens fraude. De man wordt ervan beschuldigd dat hij over een periode van drie jaar meer leerlingen voor bekosti ging heeft aangemeld dan er in werkelijkheid waren. Hij zou daar door meer salaris hebben gekregen dan waar hij recht op had. De verbazing in de gemeente raad en bij de Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel (ABOP) geldt niet alleen de ontslaggrond. Ook de uitvoerige publiciteit over het voorstel is slecht gevallen. B en W brachten het voorstel vorige week dinsdag in de openbaarheid, waarbij burgemeester F.G.L.L. Schols opmerkte dat 'het op zich zelf uniek is dat de raad over een dergelijke zaak in het openbaar een besluit moet nemen'. Hij noemde deze gang van zaken pijn lijk voor de betrokkene. Maar vol gens een woordvoerder van de ge meente Den Haag kon het niet an ders. 'Juridisch is het niet mogelijk dit anders te doen. Een voorstel aan de raad is in principe open baar'. Het schoolhoofd, dat om voor de hand liggende redenen anoniem wil blijven, noemt het 'een schofte rige manier om met werknemers om te gaan'. En ook de ABOP en een aantal raadsleden zijn er niet bijster gelukkig mee. Zij plaatsen bovendien een groot vraagteken by de reden van het ontslag, omdat er volgens hen wel andere maatre gelen denkbaar waren geweest om het schoolhoofd, zo dat ge rechtvaardigd zou zijn, disciplinair te straffen. Zij vermoeden dat de veronder stelde fraude is aangegrepen om een definitieve oplossing te vinden BREDA (GPD) De gemeente Woensdrecht is bij de ontrui ming van het Woensdrechtse vredesactiekamp onrechtmatig opgetreden door niet aan te ge ven dat die ontruiming op grond van artikel 219 van de ge meentewet plaatsvond. Er was in en rondom het kamp ook niets aan de hand dat een optre den krachtens dat artikel (waarmee een soort noodtoe stand wordt afgekondigd - red.) rechtvaardigde. Daarom heeft waarnemend burgemeester S. Lenselink zich bediend van machtsmisbruik en willekeur, zo betoogde gisteren in een kort geding voor de Bredase rechtbank de advocaat van de ex-kampbewoners, mr. M. Pa- nis. De gemeente had naar de rechter moeten stappen, als ze een eind wilde maken aan het vredesactiekamp, aldus Panis. De vereniging Vredes Actie Kamp, de stichting Internatio naal Vredesactie Dorp en twee ex-bewoners van het vroegere kamp, die het kort geding had den aangespannen, willen dat de gemeente Woensdrecht hen het stuk grond teruggeeft waar op hun kamp heft gestaan en zich onthoudt van maatregelen daartegen, op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden per dag. Mr. G. van Spaendonck, de advocaat van de gemeente, zei dat het belang van die eis ont brak. Immers, al zou de presi dent de eisers in het gelijk stel- len, dan nog zou de gemeente zo'n kamp opnieuw afbreken, zei hij. „Woensdrecht wil van dat kamp af. Het is een element dat in zo'n dorpse gemeen schap niet langer getolereerd kan worden". Volgens hem heeft Lenselink de activisten wel meegedeeld de ontruiming van het kamp te vorderen op grond van artikel 219 en had die een spoedeisend karakter om te voorkomen dat via de alarmtelefoon van de ac tivisten grote aantallen demon stranten de ontruiming zouden bemoeilijken. De advocaat van de vredesac tivisten wond zich op over het door de Rijkspolitie uitge brachte rapport, waarin een op somming wordt gegeven van vernielzuchtige en criminele activiteiten op en rond de vlieg basis Woensdrecht. Veel van die feiten staan op naam van het Vredes Actiekamp (VAK) of van mensen die vanaf die plek actie hebben gevoerd. De gepleegde overtredingen wilde hij niet betwisten, wel het aan gewreven daderschap. „Vijftig procent van die za ken wordt in de schoenen van het VAK geschoven. Veel straf bare feiten die het VAK wor den toegedicht, bestaan uit kleine demonstraties die ge kwalificeerd worden als ernsti ge openbare ordeverstoringen. De rest van de lijst bestaat uit illegaal vliegeren, wat dat ook mag zijn. De mensen van het VAK hebben geen strafbare fei ten gepleegd. Dat blijkt ook wel omdat in de negen maan den dat het VAK er was, er geen bewoner is aangehou den". Van Spaendonck betoogde, dat de gemeente Woensdrecht niet zomaar de overeenkomst met de VAK-bewoners heeft opgezegd. De voorwaarden voor het gedogen van het kamp zouden niet zijn nageleefd. „Het VAK was ook een onaan vaardbaar vertrekpunt gewor den voor personen die ernstige schade toebrachten aan de ge meente Woensdrecht", zei de gemeente-advocaat. Het kort geding werd bijge woond door ongeveer 50 acti visten, van wie een deel de nacht had doorgebracht op de stoep van het gerechtsgebouw. Er was extra bewaking in het gebouw. Elders in Breda was de politie paraat om in te kun nen grijpen. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. Ben W Den Haag willen schoolhoofd kwijt voor een zich al enkele jaren voortslepend conflict tussen het schoolhoofd en de gemeente. De man werd al eerder - nu bijna an derhalf jaar geleden - door de ge meente buiten dienst gesteld, om dat hij de oorzaak zou zijn van spanningen op school. Het school hoofd bestreed dit en ging in be roep bij de ambtenarenrechter, waar de zaak vermoedelijk nog de ze zomer zal voorkomen. B en W hebben de buiten-dienst- stelling inmiddels opgeheven, maar het conflict tussen het schoolhoofd en de gemeente duurt nog steeds voort. Het schoolhoofd, dat nu sinds februari vorig jaar thuis zit. wil terug naar zijn school. Maar volgens de gemeente heeft de man zich daar onmogelijk ge maakt. Intussen overweegt het school hoofd ook beroep aan te tekenenen tegen het ontslagbesluit, mocht het voorstel van B en W door de ge meenteraad worden aangenomen. De onderwijscommissie van de raad hield over deze zaak gister middag een besloten vergadering en a.s. maandag zal de voltallige het collegevoorstel Controle De fraude werd volgens de ge meente geconstateerd bij een con trole op school door de gemeente lijk inspecteur voor het buitenge woon onderwijs. Het schoolhoofd zou op de zogenoemde teldata twaalf leerlingen te veel hebben aangemeld. De zmok-school leek hierdoor groter dan zij in werkelijkheid was en op basis daarvan kreeg het schoolhoofd ook meer salaris dan waar hij recht op had, aldus de lezing van de ge meente. Het schoolhoofd voelt er weinig voor zich tegen deze beschuldiging in het openbaar te verdedigen om dat hij daarmee zijn positie straks voor de ambtenarenrechter zou kunnen ondermijnen. Wel ontkent hij frauduleus te hebben gehan deld en verwerpt hij ook de indi recte aantijging als zou hij zich hebben willen verrijken. De ABOP gelooft draatstructuur van een kankercel zo gecompliceerd is dat deze door gezonde cellen niet wordt herkend. Het gevolg is dat de kankercel ge woon doorgaat met celdeling. Doordat een kankercel als ge volg van een verandering van zijn koolhydraatstructuur het vermo gen tot communiceren met andere cellen verloren heeft, kan deze in normale weefsels doordringen en waarschijnlijk ontsnappen aan herkenning door cellen van het na tuurlijke afweersysteem. Het is naar mening van prof. L. Smets, hoogleraar in de experimentele on cologie van het Nederlands Kanke rinstituut in Amsterdam, dan ook belangrijk nader onderzoek te ver richten naar de chemische samen stelling van de veranderde koolhy draatstructuur van kwaadaardige cellen. Als de specifieke aard van dergelijke koolhydraatketens kan worden vastgesteld, kunnen af- weerstoffen worden ontwikkeld die kankercellen in het lichaam op zoeken en wel herkennen. Op die manier kan kanker op een nieuwe en rationele manier worden opge spoord en bestreden, aldus prof. Smets. Op het symposium bleek dat er in het onderzoek naar de vele en ingewikkelde ketens van koolhy draten die er zijn, de laatste jaren een grote vooruitgang is geboekt. De analysemethodes zijn sterk ver beterd. Prof.dr J. Vliegenthart, hoogleraar bio-organische chemie aan de Rijksuniversiteit in Utrecht en voorzitter van het organisatieco mité van de wetenschappelijke bij eenkomst, sprak gisteren zelfs van een doorbraak. In de nabije toe komst zullen volgens hem belang rijke gegevens beschikbaar kun nen komen over de wijze waarop communicatie van koolhydraatke tens in tal van biologische proces sen tot stand komt. Het onderzoek naar koolhydraat- structuren is niet alleen van belang voor de gezondheidszorg, maar kan in ruime mate bijdragen tot al lerlei nieuwe ontwikkelingen in de voedingsmiddelenindustrie. Kool waterstof dan zuurstof. Sui ker, zetmeel en cellulose bijvoor beeld zijn koolhydraten. Daarnaast zijn er nieuwe gebruiksmogelijk heden in schoonmaakartikelen, textiel, plakmiddelen, papier, far maceutische produkten, cosmetica en smeermiddelen. Vier jaar voor invoer cocaïne DORDRECHT (ANP) -- De recht bank in Dordrecht heeft gistermid dag de 44-jarige A.H-Y. tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens het invoeren in Nederland van zeven kilo cocaïne met een ge schatte waarde van 3,5 miljoen gul den. Tegen de man was vijf jaar geëist. De uit Colombia afkomstige man werd in maart van dit jaar door de douane in de trein Parijs-Amster dam aangehouden toen hij geen geldig paspoort kon tonen. In een onbeheerd achtergelaten tas in een andere coupé trof de politie later twee tassen met de cocaïne aan. de man schuldig is. Bondsbestuur- der Paul Klink: "We verbazen ons er over, want volgens ons kan het •niet. Er wordt gesuggereerd dat het schoolhoofd om financiële re denen te veel leerlingen zou heb ben opgegeven. Maar het gaat maar om een paar tientjes die hij daarmee eventueel te veel zou heb ben verdiend. Daarvoor ga je niet te veel leerlingen aanmelden. Als hij het bewust zou hebben gedaan - wat ik niet geloof - dan is dat ge beurd in het belang van de school". Volgens Klink is het vaker voorge komen dat schoolhoofden 'iets re gelden' om te voorkomen dat ze bij een paar leerlingen minder een he le leerkracht moesten inleveren. Maar hij gelooft niet dat dat in dit geval is gebeurd. Hij wijst erop dat over de leerlingen van de zmok- school voortdurend wordt gespro ken in de zogenoemde toelatings- of begeleidingscommissie. Het zou deze commissie volgens hem zeker zijn opgevallen als het hoofd meer leerlingen had opgegeven dan het feitelijke aantal op school. Stok Klink vermoedt dat B en W van DEN HAAG (GPD) - Bij de rijks overheid komen er nog dit jaar 1667 banen bij. Zij zijn het resul taat van de herbezetting van vrijge komen arbeidstijd als gevolg van de arbeidstijdverkorting bij de overheid. Het gaat om een herbe zetting van 1 procent. Den Haag 'een stok hebben gevon den om de hond te slaan'. Het col lege zou via de fraudebeschuldi ging een manier hebben gevonden om van het schoolhoofd af te ko men en daarmee van een al langer durend conflict. "Maar wij vinden de ontslaggrond oryuist. Het is niet de eerste keer dat een schoolhoofd te veel leerlingen opgeeft. Het is hier in Den Haag al eens eerder ge beurd op een lagere school. En dat schoolhoofd zit er nog steeds. Waarom zou het hoofd van de zmok-school dan nu moeten wor den ontslagen?". Over de fraudebeschuldiging zel ve lopen de meningen uiteen. Het schoolhoofd zou bij de telling van de leerlingen niet anders hebben gehandeld dan al jarenlang gebrui kelijk is: de leerlingen die op een internaat werden geplaatst, wer den ook daarna nog meegeteld om dat ze voortdurend door de school werden begeleid. Maar volgens de woordvoerder van de gemeente doet deze traditie niet ter zake. "Er is over de laatste drie jaar gecon troleerd. Ik geef toe dat je bij zo'n controle langer zou kunnen terug gaan. Maar dat is niet gebeurd en dat werd ook niet nodig gevonden. Er zijn zoveel onnauwkeurigheden aangetroffen dat er voldoende aan wijzingen waren voor fraude". De gemeentelijke zegsman vindt niet dat de gemeente boter op het hoofd heeft nu de periode vóór die drie jaar niet is onderzocht. "Er is in de gecontroleerde periode tele fonisch contact met het school hoofd geweest waarbij hem is ge zegd hoe hij moest handelen bij de telling. Ambtenaren hadden daar naar eerst geïnformeerd bij het mi nisterie, omdat er een nogal vage rijkscirculaire over zmok-scholen bestaat. Het schoolhoofd heeft die instructies vervolgens genegeerd en heeft lynrecht tegenover de op merkingen van de ambtenaren ge handeld".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5