c 'Mensen worden er echt lyrisch van' J- Warmonder stelt unieke verzameling speelgoed graag ten toon Bank eist geld terug van gemeente Verhuizing van peuters Oegstgeest Opsporingsambtenaar levert nog weinig op Stad en rand ZATERDAG 7 JULI 1984 Waterkwaliteit varieert sterk Het Oosterduinse meer bij Noordwijkerhout is het enige open water in de bollen- en rijn streek dat geheel van goede kwa liteit is. Het zeewater is overal langs de kust van een aanvaard bare kwaliteit. Het water op de Kagerplassen varieert van goed tot onaanvaardbaar slecht, ter wijl de Langeraarse plassen, de Nieuwkoopse plassen, het Braas- semermeer en de Alphense Ze- gerplas het predikaat 'aanvaard baar' krijgen in een overzicht van het provinciebestuur van de 450 vierkante kilometer zwemwater in Zuid-Holland. De kwaliteitsaanduiding is ge baseerd op onderzoek naar de hoeveelheid zogeheten coli-bac- terièn in het water. Deze bacterie is op zichzelf niet gevaarlijk, maar is wel maatgevend voor de hoeveelheid wél schadelijke bac teriën die in het water (kunnen) voorkomen. Hoewel de kwali teitsaanduidingen van het zwem water zijn gebaseerd op de on derzoeksuitkomsten van vorig jaar, geeft het overzicht volgens het provinciebestuur wel een 're delijk' beeld. De bollen- en rijnstreek heb ben zwemwater van sterk wisse lende kwaliteit. Het Oosterduin se meer heeft verreweg het beste water: dat is overal in de plas goed. Op het Braassemermeeren de Wijde Aa is het zwemwater van aanvaardbare kwaliteit en in het midden van het meer is het zelfs goed. Aan dat laatste zal de gemiddelde zwemmer gezien het zeer drukke vaarverkeer op het meer overigens niet veel hebben. Sterk wisselend is de water kwaliteit van de Kagerplassen. 't Joppe, Spijkerboor en De Kever hebben goed zwemwater, terwijl 't Spriet, Wackerleede, het Nor- remeer, de Eymerspoel en de Dieperpoel het predikaat 'aan vaardbaar' hebben gekregen. De Balgerij en het water rond de Aderpolder is echter van een on aanvaardbaar slechte kwaliteit, aldus de provincie. Overigens wijst de provincie er nog op dat men sowieso geen duik moet nemen in water dat er verdacht uitziet, bij plaatsen met veel (woon)bebouwing, jachtha vens, watervogels, woonboten, een gemaal of sluis, op scheep- vaarroutes of op plaatsen waar botulisme heerst Treintje mag toch rijden Liefhebbers van stoomtreinen kunnen dit seizoen toch nog een ritje maken door het duingebied tussen Wassenaar en Katwijk. De Nederlandse Smalspoor Stich ting (NSS) heeft alsnog toestem ming gekregen van Staatsbosbe heer deze maand twee zaterda- Belangstellenden en leerlingen van de Leiderdorpse Willem de Zwijgerschool vierden gisteravotid op het binnenplein van die school, het G.C. van Howwelingenplein, een groots pleinfeest. Het feest stond geheel in het teken van de Vader des Vaderlands, Willem van Oranje. Zo waren er allerlei spelletjes en kraampjes op het plein die de feestvierders aan vroeger tijden herinnerden. Voor de kinderen was er tot acht uur een apart programma, daarna kwamen de ouderen aan de beurt. De schoolbevolking herdenkt dinsdag de 400ste sterfdag van Willem de Zwijger. Als voorbode daarvan hadden de leerlingen zich gisteravond in historische kledij gestoken. (foto Holvast) gen met het treintje door de dui nen te puffen. Dat is op zaterdag 21 en zaterdag 28 juli. Aanvankelijk zag het er som ber uit en leek het er op dat de ritten door het prachtige water wingebied tot het verleden be hoorde. De onderhandelingen tussen Staatsbosbeheer en de NSS zaten muurvast. Staatsbos beheer wilde de NSS geen toe stemming meer geven het 'oude' traject te gebruiken. Staatsbosbeheer vreest dat er bij het herhaaldelijk gebruik van het treintje schade aan het duin gebied ontstaat. Wel was men ge negen de NSS toestemming te geven een ander gedeelte van het duingebied te gebruiken. Daar naast was Staatsbosbeheer be reid de kosten van het verplaat sen te betalen. De smalspoorstichting wilde daar niet aan. Volgens hen was het alternatief dat geboden werd minder interessant voor degenen die het treinritje van drie kwar tier door het gebied maken. Het laatste overleg tussen de Staatsbosbeheer en de NSS heeft de patstelling doorbroken. Over en weer zijn concessies ge daan. Het resultaat was dat de NSS deze maand alsnog twee za terdagen kan rijden. Bovendien is het niet uitgesloten dat ook volgende maand toestemming wordt gegeven. Daarover moet echter nog verder overleg wor den gevoerd. Degenen die een ritje willen maken met het smalspoormate- rieel van de NSS moeten naar de 'Friese Wei' in de Zuidduinen, di rect naast de Soefitempel. De eerste rit is om 10 uur, daarna 11 en 12 uur. 's middags rijdt de eer ste trein om half twee, daarna om het uur tot half vijf. Winderig en weinig zon Het belooft dit weekeinde einde lijk wat beter te gaan worden met het weer. Er wordt zelfs ver wacht dat het kwik boven de twintig graden zal komen. Maar dan is de koek voorlopig weer op, want vanaf de Noordzee na dert alweer een nieuw front met koud en wisselvallig weer. "Het zit er voorlopig nog niet in dat we hier langdurig mooi weer zullen krijgen", meldt de meteorologische dienst van het marine vliegkamp in Valken burg. In het Rijndorp is één van de weermeetpunten in het land gevestigd. Het was in de afgelopen perio de niet veel goeds wat daar werd gemeten. Het was in juni te koud, te winderig en er was veel te weinig zon. De gure, vaak har de wind, kwam vorige maand voornamelijk uit het noord-wes ten en voerde daarmee koude lucht aan van de Noordpool. Alleen de hoeveelheid regen was in juni min of meer normaal: 61.9 milimeter. Gemiddeld is de neerslag in juni 52,8 milimeter. ZATERDAG Hartebrugkerk, Haarlemmerstraat, wandelconcert Christiaan Teeuwsen (orgel). 15-15.30 uur. WARMOND - Een eigen museumpje. Dat is de bestemming die Warmonder Mulder het liefst aan zijn gigantische collectie oud, deels antiek speelgoed zou willen geven. Voorlo pig staan de speeltjes van de gepensioneerde onderwijzer nog in zijn kleine huisje in Warmond. Uitgestald in glazen vitrines, op de vensterbanken, op de eettafel, tussen het glasservies en, "helaas door ruimtegebrek", in tientallen dozen op zolder. Maar hij heeft het ook voor elkaar gekregen dat hij in het Leidse museum De Lakenhal een vierkante meter heeft gekregen. Die mag hij naar eigen believen inrichten. Want de Warmonder tracht zoveel mogelijk van zijn verzameling on der de mensen te brengen. "Ik vind het nu eenmaal pas leuk als ande ren m'n spullen waarderen", zegt hij. DEN HAAG/ZOETERWOÜDE - De Rabo-bank Stompwijk-Zoeter- woude eist de 27.000 gulden terug die de bank aan de gemeente Zoe- terwoude heeft betaald voor de vervanging van negen parkeer plaatsen. De parkeerplaatsen zijn volgens de gemeente verloren ge gaan als gevolg van de uitbreiding van het bankgebouw aan de dr. Bouwdijkstraat in Zoeterwoude in 1982. De raadsman van de bank wees er gisteren voor de Raad van State in Den Haag op dat de gemeente helemaal geen recht heeft op de ne gentien parkeerplaatsen die er wa ren sinds de bank er in 1970 was neergezet. „Dat aantal was toeval lig alleen maar zo hoog omdat een deel van de begane grondvloer van het gebouw niet was bebouwd", zo betoogde hij. Door de uitbreiding zijn tien parkeerplaatsen verloren gegaan en omdat B en W van Zoe terwoude vonden dat als gevolg van de vergroting van het gebouw er ook drie nieuwe parkeerplaat sen bij moesten komen, eiste dit college compensatie voor dertien parkeerplaatsen. Een door de bank ingediend protest hiertegen bij de gemeenteraad bracht dit aantal te rug tot negen, maar ook dat vinden de kapitaalverschaffers te gortig. OEGSTGEEST - De peuterspeel zaal in de Mariaschool aan de Oegstgeester Apollolaan zal waar schijnlijk toch verhuizen naar noodlokalen op het ASC-terrein. De gemeenteraad van Oegstgeest zal hierover volgende week don derdag moeten beslissen. In de commissie financiën had mevrouw Van der Bend verklaard tegen dit voorstel te zijn, omdat het volgens haar teveel op de veldennota voor uit loopt en bovendien de sprei ding van de peuterspeelzalen niet verbetert. Het CDA zal dus tegen het voorstel stemmen. B en W van Oegstgeest willen het voorstel toch in de raad brengen, omdat zij vinden dat deze zaak niet langer kan wachten. Wethouder Kohlbeck: "Het Rijnlands Lyceum heeft de ruimte per 1 sept. nodig". Het Rijnlands Lyceum zou de 6 lokalen aan de Apollolaan van de gemeente huren voor 42.000,- per jaar, gedurende een periode van vijfjaar. Het nieuwe gebouwtje op het terrein van ASC zou 185.000 gulden gaan kosten, en zou later ook eventueel door een sportclub gebruikt kunnen worden. Zo'n twintig jaar geleden begon Mulder naast zijn veeleisende baan als onderwijzer op een Middelbare Horecaschool met zijn liefhebberij: het opknappen en verzamelen van oud speelgoed. "Naast het dorre studiewerk - als onderwijzer moet je blijven leren - wilde ik iets heel anders doen. Het leuke van dit werk is datje met minimale midde len heel veel kunt doen", legt hij uit. Jeugdsentiment was voor Mul der de drijfveer om zich speciaal toe te leggen op treinen. Achter het huis aan de Rijn en Schiekade in Leiden, waar het kinderrijke gezin Mulder voor de oorlog woonde, lag een rangeerterrein. "Die stoomtrei nen, dat fluiten, dat geknars van de tandwielen, het stomen, dat is ge woon in me gaan zitten". door Birgit Broekhuyse Het was ook aan de Rijn en Schiekade dat de kinderschare van Mulder van een tante hun eerste trein kregen. Mulder weet het nog precies. In een grote mand kwam het binnen: treinen, rails, alles zo op elkaar gestapeld. Hij heeft zo veel jaar later nog moeite met die nonchalance. "Het waren van die ouderwetse grote wagons, waarvan het dak openkon, deurtjes open en dicht gingen en houten reizigers in en uit de wagon gehaald konden worden. Mijn zuster zei laatst nog dat ze het altijd zo raar had gevon den, die passagiers die met hun achterwerk op een soort punaises in de bank werden geprikt. Ja, mijn zusters speelden er ook mee, die vonden het prachtig". De trein verdween in de oorlog "geruild voor eten of zo", en na 1945 was er geen tijd voor spel letjes. Nederland moest worden opgebouwd. Pas na twintig jaar kreeg Mulder het speelgoed uit zijn jeugd weer in handen. Een kennis gaf hem een verroeste blikken Marklintrein. Het hek was van de dam. Want bij die trein hoorde eigenlijk een sta tion, en rails, en spoorbomen, en seinpalen en poppetjes, zo vond hij. Zijn verzameling groeide. Ook een eveneens blikken roeiboot uit 1890, waarvan de roeiers met een sleuteltje opgewonden, driftig de peddels op en neer bewegen, groei de uit tot een compleet haventafe- reel met kranen en bruggen. Ieder speeltje dat hij in handen krijgt moet gezelschap krijgen. "Ik kan ook alles gebruiken, van be zempjes tot auto's, van wiegen tot laddertjes, van fornuizen tot schep jes. Ze zullen wel denken: wat een hebberd. Maar dat kan me niets schelen", hij zegt het onomwon den. Veel werk Doorgaans krijgt hij het speel goed, of koopt hij het voor een zacht prijsje. Omdat het meeste door heel wat kinderhanden is ge gaan heeft Mulder veel werk om het weer enigszins toonbaar te ma ken. De meest voor de hand liggen de materialen gebruikt hij daar voor. Oude kranten, karton, Shan- dy-blikjes (omdat die buigzamer zijn dan bierblikjes), pennen die hij ooit van vervelende leerlingen af pakte. Veel, heel veel lijm. Wan neer wielen en dergelijke onderde len ontbreken schakelt hij mede hobbyisten in, die de kunst van het Honderd uur huisvlijt, verf, balpennen afgepakt van vervelende leerlingen) visloodjes, lege Shandy-blikjes e veel lijm kostte Mulder het opknappen van dit spoorweg stationnetje van Duitse makelij. (foto Hoivas machinebankwerken machtig zijn. Al een met al een arbeidsintensie ve klus, waarmee hij heel wat don kere dagen zoet is. Gezelschap van zijn kinderen heeft hij daarbij al tijd moeten ontberen. Zijn twee zoons moesten niets van vaders speeltjes weten. "Ze hadden er he lemaal geen belangstelling voor. Zo'n stoomlocomotief, daar had den zij geen band mee. Ze speel den liever met Lego. Maar veel ou deren hebben wel belangstelling. Niet iedereen gaat zitten janken als hij zo'n trein ziet, maar sommigen kunnen echt helemaal lyrisch wor den. Het is een dankbaar onder werp in deze tijd van nostalgie". Hij denkt nog met weemoed te rug aan die goeie, ouwe tijd. "Kin deren kregen alleen van Sin terklaas cadeaus. Ze sprongen er veel zuiniger mee om", weet Mul der. "Het speelgoed was ook veel spannender: je moest zelf alles be wegen". Hij heeft dan ook geen ho ge pet op van de manier waarop de gemiddelde Nederlander tegen woordig zijn vrije tijd doorbrengt. "In deze tijd ondergaan de mensen alles, ze hangen voor de tv en laten de beelden en het geluid over zich heen komen. Zonder zelf nog iets aan te pakken, want tegelijkertijd bijvoorbeeld lezen en tv-kijken, dat gaat niet. Ze zullen wel zeggen: wat een eigenwijze schoolmeester, maar kan me geen lor schelen". Vergoelijken Hij voert nog talloze redenen aan om zijn hobby te vergoelijken: "Die spelen, dat is cultureel erf goed, dat moet bewaard blijven". En: "geschiedenis vind ik reuze boeiend en het opsporen van kin derspeelgoed is makkelijker dan het zwaard van Philip van Macedo nië opgraven". Zijn zuinigheid: "Ik fiets nog steeds, zo kan ik het ook niet over mijn hart verkrijgen ka potte dingen weg te gooien". Bruggen, daarvan is de oud-on derwijzer ook "helemaal gek Zijn mooiste exemplaar staat bij een juwelier in Hilversum. Twee bogen en vier torens. Mulder noemt hem de 'Remagen'brug, naar het strategische bruggehoofd waar de geallieerden en de Duit sers tijdens de Tweede Wereldoor log zo verbeten om vochten. Hij was twee weken geleden "met een tas vol oude rommel" in Hilversum om een bijdrage te leve ren aan het radio-programma van de VARA, 'Kijk eens op zolder'. OEGSTGEEST/WASSENAAR - De 'opsporingsambtenaar', die in Oegstgeest en in Wassenaar even tueel misbruik van sociale voorzie ningen onderzoekt, heeft nog niet veel kunnen doen. Tot nu toe is er door burgemeester en wethouders van Oegstgeest slechts over één zaak gesproken. Dat terwijl de ambtenaar al vanaf april in deze ge meente werkt. De opsporingsambtenaar werkt per week tien uur in Oegstgeest en' dat kost tweehonderd gulden. Ove rigens is nog onduidelijk of de op sporingsambtenaar ook werkge vers controleert die frauderen met sociale voorzieningen. Dat was destijds wel het voorstel van PvdA-raadslid Haasnoot. Gemeentesecretaris Van Hul- steijn van Oegstgeest: "De gang van zaken is als volgt: als er een vermoeden van fraude is, geven burgemeester en wethouders de opsporingsambtenaar opdracht de zaak uit te zoeken. Tot andere dos siers van sociale zaken heeft de ambtenaar geen toegang. Tot nu toe is inderdaad slechts eenmaal over een geval gesproken door bur gemeester en wethouders. Geluk kig, zou ik zeggen". In Wassenaar is niet bekend hoe veel zaken de opsporingsambte naar behandelde. "Het werk van de sociaal rechercheur richt zich in deze gemeente meer op het voor komen van fraude dan op het aan geven ervan", aldus gemeente- voorlichter W. Kan. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel, an tiek- en curiosamarkt, 9.3(1-17 uur. Vrouwenhuis, Hooigracht 79, café- avnd, 21-1 uur. Leiderdorp Zwembad De Does. Hoogmadeseweg. opening jeu de boules-banen, met de monstraties, 14 uur. Zoeterwoude Restaurant Aa-zicht, 24-uurs surfrace, inschrijven van 9-12 uur. Swetterhage, geitenkeuring 'Eensge zindheid' met attracties, prijsuitreiking rond 13.30 uur. Voorschoten Huize Beresteyn, Leidseweg 191, sport dag Europa-scouts. Wassenaar Havenstraat 12, tentoonstelling natuur- en landschapsbeheer, 11-17 uur. "Warmond, Park Groot Leerust,^Dorps straat, muziek- e thias, 20 uur. i toneelavond St. Mat- Naar aanleiding van het program ma waarin Mulder over zijn hobby kon uitwijden kreeg hij een tele foontje. Van mensen die weliswaar niet op zolder, maar in de kelder nog dozen met hun oude speelgoed hadden staan. Mulder werd weer een fraai miniatuurvliegtuigje zon der staartvleugels, een fornuisje en een kudde houten beesten zonder staart, poten en/of oren rijker. "Tja, daar gaat weer heel werk inzitten". Werk waarom hij eerlijk gezegd, niet zo verlegen zit. "Ach, ik zou wel een boek vol kunnen schrijven over mijn spullen, maar ik heb zo weinig tijd", klaagt de gepensio neerde onderwijzer. ZONDAG LEIDEN Pieterskerk, optreden All Ohio State Fair Youth Choir, 15 uur. Clubhuis Swifttoer, Adm. Banckert- weg, recreatieve fietstocht 35 en 65 km., vertrek 8.30-9 uur. Zoeterwoude Restaurant Aa-zicht, 24-ui Geerpolder, Noord Aa e mini-triathlon, 10 uur. 14 uur, video 21 i WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. IntokmSljjtweg 7, tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - Hofcampweg 65, tel. 16275, ma t/m vr 9-10 uur en op afspraak. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: 6 tot 13 juli door: Centraal Apotheek, Breestraat 74, Lei den, tel. 120552. Apotheek Linneaus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Posl uitsluitend aan Postbus 54 2300 AB LEIDEN Bruggen, daar is Mulder ook helemaal gek van. Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 uur) 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bi| Restitutie is niet toegestaan incassokosten Abonnementen h dagelijks ingaan opzegging is ontvangen volgt Per post 85,50 onnement 21,21 Directie G Koopm Ad) dir N Quaken Hoofdredacteur >on (stad) T Jungma Veidhuize (randgem.) P C Rosier (radio, televisie, ki S J de Groot (geesteii|k leven) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941.1 Aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a m Bonn, Brussel. Londen, Pari|s. Washington. Cairi Rome. Madrid, Mexico I 219

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2