'Je kunt nu eenmaal niet alles draaien' Disc-jockey Frits Spits: Tobbedansen: weinig spektakel in sfeervol Volendam ZATERDAG 7 JULI 1984 Radio - tv - kunst PAGINA 29 Frits (Ritmeester) Spits is in Nederland een van de bekendste disc-jockeys. Behalve rijn programma De Avondspits', elke avond tos sen 18.80 en 19.00 uor presenteert hij ook de wekelijkse Nationale Hitparade 's rondags- avonds tossen 20.00 en 22.00 uor. Veel colle- ga-dj.'s vinden Spits een van de weinigen die echt weet hoe Je radio-programma's moet maken. Pluggers en persmensen spreken doorgaans waarderend over rijn integriteit. Popmuzikanten daarentegen trekken die nog wel 's in twijfel. Enkele weken geleden was Frits Spits het slachtoffer van een wraakac tie van een plugger. Hoe rit dat dan met disc-jockeys? Hebben (dus platen) opdringen, die re zelf om welke reden ook, in de hitparade willen krijgen? Zijn disc-jockeys manipuleerbaar en, een veelgehoorde aantijging; rijn se omkoop "baar? Frits Spite gaf duidelijke, niet mis te verstane antwoorden op dergelijke vragen. - Jullie (de d.j.'s van Hilversum 3) schijnen popgroepen te kunnen 'maken en breken'. Spits: „Onzin. Wat wij kunnen doen is het signaleren van een plaat en als we geluk hebben gaat 't wel 's een keer goed en wordt 't een hit Maar iets dat geen hit is, daar kan niemand een hit van maken. Dat is al véle, véle malen bewezen. Het is wél zo dat een potentiéle hit pas de kans krijgt wanneer die ge draaid wordt. Ja, die mogelijkheid om zo'n hit te signaleren hebben wij dus wel. Andersom geldt dan tentiêle hit niet draaien, zo'n plaat dus geen hit wordt Die missen wij dan. Maar 't is dus niet zo dat ik willekeurig plaatjes, door ze te draaien, tot hit kan forceren. De mensen, (het luisterpubliek), bepa len zelf wat ze kopen. door Margriet Hunfeld - Speelt jouw voorkeur voor be paalde muziek bij het samenstellen van je programma een grote rol? Spits „Jas natuurlijk. Dat is niet weg te cijferen, maar 't is wel zo dat ik niet meer de baas ben van het programma, maar het programma is mijn baas. De hiërarchie is om geklapt: het programma vraagt om bepaalde platen, die op dat bepaal de tijdstip gedraaid moeten wor den. Mijn smaak is ondergeschikt aan de structuur en de samenhang van het programma want, vergeet niet, mijn eerste métier (beroep - red.) is toch het maken van radio programma's". - Desondanks wordt er veel kri tiek geuit op jullie werkwijze. Spits, ijzig: „Door wie?". - Mensen van platenmaatschap pijen bijvoorbeeld. Wie in Leiden en wijde omstreken per rijwiel ooit de veertig kilometer in het uur heeft gehaald, moet Joop Riethoven (62) kennen. De liefde voor het wiel rennen kreeg hij thuis per bidon ingegoten. Ooms en neven waren lid van Swift, broer Lange Jan was zelfs beroepsrenner. Zijn eigen carrière begon in 1946. Zijn grootste triomf was de overwinning in een koppelkoers in Enschedé, waar hij heer en mees ter op de grasbaan was. In 1949 kwam er een abrupt einde aan zijn wie- lerloopbaan. Bij een val liep hij een schedelbasis- fractuur op. Twee jaar later vatte hij het organise ren aan. Met als voorlopig hoogtepunt de start van de Tour de France in Leiden. Dat was in 1978. Riet hoven is nu bezig twee miljoen te verzamelen om de Tour in 1986 weer naar deze stad te halen. Zijn prognose voor de Tour van dit jaar wordt door enig chauvinisme gekleurd: Peter Winnen draagt in Pa rijs het geel en Zoetemelk eindigt bij de eerste vier. Als op vrijdag de post tevens de radiobode brengt, kijk ik gelijk wat ik de komende week op de televisie mag verwachten. Ver volgens kijk ik in mijn agenda wat ik deze week aan vergaderin gen en dergelijke heb, en wan neer ik naar de tv kan kijken. De komènde weken staan na tuurlijk, geheel in het teken van de sport; Olympische Spelen, Wimbledon, en natuurlijk de Tour de France. Ik moet eerlijk bekennen dat van mijn kant (en, aan de reacties te horen ook een heleboel andere mensen), de Tour minder wordt bekeken dan andere jaren. Of dat komt door het wegvallen van wijlen Theo Koomen weet ik niet, voor mij geldt dat in elk geval wel. Mid dels zijn radioreportages bracht hij een heleboel spanning in de Tour, of dat nou wel of niet het geval was, het bracht je in elk ge val voor de beeldbuis. De afgelopen week heb ik ook naar de Amerikaanse selectie wedstrijden gekeken, en dan denk ik bij mezelf: "Wat is tv tqph iets geweldigs". Voor de af gelopen week stond ook Moby Dick gepland, maar daarvoor in de plaats was er een prachtighe film, genaamd La Strada. Dat moest meer gebeuren zulke prachtige films op tv. Op dinsdagavond even lekker voor de buis gekropen voor Duitsland-Nederland. Elftallen van 10 jaar geleden. (foto Holvast) wij wilden wel eens revanche ne men, maar o wee, het was een aanfluiting. De enige die wist wat het in hield om revanche te nemen was naar mijn mening Wim Rijsber- gen. Daar bedoel ik niet mee het onderuittrappen van Gerd Mul ler, maar zijn duidelijke instel ling om te willen winnen. Als Ne derland ooit de kans heeft gehad om voor de rust de Duitsers op een grote achterstand te zetten, dan was dat nu het geval ge weest. Het was wel typerend voor Willem van Hanegem, toen hem gevraagd werd wat hij het mooiste uit de wedstrijd vond, dat hij antwoordde: 'Toen ik er uit ging". Eén tip voor de VARA: laat Vermeegen Pisa maar doen, en laat de sport over aan mensen die er verstand van hebben. Een aanfluiting voor de sport zo ie mand. Donderdagavond toch ook maar naar Dallas gekeken, een serie die ik graag mag zien, even als Dynasty. Nou ja, Op Dynasty maar weer wachten tot oktober. Van de series die regelmatig op de tv worden vertoond vind ik Derrick over het algemeen heel erg goed, en odk kijk ik graag naar een goede verzetsfilm. Heerlijk op de bank liggen met een lekkere kop koffie, voor mij de ideale gelegenheid om bij te komen van weer een drukke dag. Ja, wat vind ik verder nog meer leuk om naar te kijken. Koot en Bie kunnen mij wel be koren, ze zijn altijd vreselijk ori gineel. Een serie die momenteel via de BRT wordt uitgezonden die ik heel goed vindt is Isaura, ik kan iedereen die de_BRT kan ontvangen aanraden om daar eens naar te kijken. Mijn week stond uiteraard in het teken van de Tour de France, maar zoals U ziet, had ik geluk-' kig de gelegenheid en de interes se om ook naar andere program ma's te kijken. Rest mij nog om mijn opvolger een plezierige kijkweek toe te wensen. JOOP RIETHOVEN Jullie draaien nooit de platen die jullie zouden moeten draaien. Door jullie willekeur floppen plaatjes. Spits, geïrriteerd: „Ja, de platen maatschappijen, en dat kan ik wel begrijpen, denken alleen vanuit hun eigen produkt. Daardoor is het voor hen ook bijna onmogelijk om zich te verplaatsen in mijn positie. Ik heb te maken met alle maat schappijen tegelijk, alle produkten tegelijk. Als je een bepaalde plaat niet draait, dan ben je gauw de boosdoener. Zeker als het geen hit wordt Ik blijf er bij: je kunt nu eenmaal niet alles draaien!". - Heb jij een grote keuzemogelijk heid: krijg je ladingen platen aan geboden waaruit je kunt kiezen? Spits: „Ja, ik krijg veel aangebo den, maar het aantal platen dat ge schikt is voor mijn programma is minder talrijk, bovendien", en nu wordt Spits bijzonder serieus: „ik zou 't niet in mijn hoofd halen om mijn publiek te besodemieteren en, omwille van welke maatschap pij of artiest ook, plaatjes te gaan aanprijzen waar ik zelf niet achter sta. Zo kun je toch niet met pu bliek omgaan!". Interviews - Een andere vraag: je interviews op de zondagavond met bekende Nederlanders (ZIP's, zeer interes sante personen): soms vind ik ze nogal oppervlakkig. Spits: „Tja, het zijn natuurlijk geen diepte-interviews. Wat je wilt is eigenlijk met die persoon praten naar aanleiding van zijn of haar produkt (de plaat) en de beperking van het programma is vrij groot, omdat er niet zoveel tijd beschik baar is voor het interview. Ik wil vooral feiten weten". - Je kunt vragen of iemand van spruitjes houdt, is dat een feit? Spits: „Zo'n vraag met het ant woord er al in zou ik nooit stellen. Bovendien stel ik mijn vragen nooit zonder reden. Als ik vraag naar iemands eetgewoonten, dan hoop ik dat door het antwoord iets duidelijk wordt over de persoon die ik interview. Zo maar vragen: „wat vind je lekker?, zul je me nooit horen doen. De vragen die ik stel zijn goed voorbereid. Voorts beschouw ik ze als een kadootje voor mijn gasten. Die hebben recht op zorgvuldige vragen. Ik bestrijd dat mijn interviews oppervlakkig zijn. - Je studeert Nederlands. Heeft dat te maken met je werk? Spits: „Ja, mijn scriptie gaat over de Nederlandstalige popmuziek". - Heb je daar een bepaalde me ning over? Spits: „Nu niet. Het is ten slotte een onderzoek. Maar natuurlijk vind ik die Nederlandstalige pop bijzonder boeiend". - Schrijf je zelf wel 's teksten? Spits: „Nee, daar ben ik nog nooit aan begonnen". - Musiceer je zéip Dat lijkt me voor een d.j. met een mening over platen, best belangrijk? Spits: „Nee, ik speel geen noot en ja, ik ervaar dat als een gemis, maar helaas, ik ben op de gitaar niet verder gekomen dan 'Marina' en ook de blokfluit werd een af gang. - Hou je van klassieke muziek? Spits, komisch: „Nee, abosluut niet. Ik vind 't net of er dan een spruitjeslucht uit de radio komt. 't i deze tijd, ik weet niet Inleveren - De NOS zal binnenkort zendtijd moeten inleveren ten behoeve van. de VPRO en Veronica. Is er een kans dat jouw programma dan verdwijnt? Spits: „Ik weet 't werkelijk niet. Natuurlijk is er altijd een kans, maar ik hoop uiteraard dat 't niet gebeurt. Ik ben heel gelukkig met wat ik nu doe". - Wil je met je studie Nederlands ooit nog 's in de toekomst iets gaan doen? Lesgeven bijvoorbeeld? Spits: „Nee, dat denk ik niet. Misschien zou ik willen meeden ken over 't helpen opzetten van een media-school, als zoiets ooit gaat gebeuren. Dat lijkt me nou echt leuk". - Doe jij, behalve 't presenteren van je programma's, ander, com mercieel werk? STER-spots inspre ken bijvoorbeeld of winkels ope- Spits: „Nee, ik vind niet dat ik dat kan maken. Ik ben wel 's ge vraagd voor het inspreken van een radiospot voor de Moody Blues-el pee en dat heb ik pertinent gewei gerd. Kijk, ik ben Frits Spits en ik zeg in mijn eigen programma hoe mooi ik zo'n plaat wel vind van de Moody Blues, dan ben jij bereid om dat van mij te geloven, want je hebt als luisteraar een bepaalde re latie met mij. Zodra je me dan vijf minuten later in een spot hoort ver tellen: 'Moody Blues... een pracht elpee', dan zou dat vreselijk zijn. Ik ben daar zonder meer tegen. Het gebeurt wel op Hilversum 3 en de mensen die op die manier werken kan ik dat niet kwalijk ne men, want ze hebben waarschijn lijk dat geld nodig". - Jij niet? Spits: „Ik heb 't minder nodig zij, want ik heb een vast contract bij de NOS en ik ben elke dag op de zen der". Schandaalpers Je bent nog niet zo heel lang ge leden bijzonder vervelend lastigge vallen. Je kreeg een taart in je ge zicht van een ontevreden plugger en vervolgens werd je positie als disc-jockey in een artikel in een Spits: „Dat heb ik genegeerd. Ik ontken het bestaansrecht van een dergelijk blad, ik heb het artikel niet eens zelf gelezen. Laat ik er nog dit van zeggen: die schandaal- pers, dat vind ik rpilieuvervuiling. Er gaat een permanente chantage van uit. Ik hoop dat de serieuze media elkaar ooit nog 's zullen vin den in het bestrijden van dit soort dingen. Want 't gaat er om dat het verschrikkelijke geboefte dat daar week in week uit de mensen geld uit de zak klopt met dergelijke journalistiek haar plaats wordt ge wezen. .Nee, ik zeg dat niet naar aanleiding van het indicent met mij, ik zeg dat omdat ik me al heel lang erger aan de invloed van die schandaalbladen. Zouden mensen die op een dergelijke oneerlijke manier hun geld verdienen ooit hun eigen kinderen recht in de ogen durven kijken, vraag ik me wel 's af. Integriteit en eerlijkheid vind ik namelijk uiterst belangrijk in journalistiek werk, ook in mijn werk, in het hele leven. Ik zou me mijn ogen'uit mijn kop schamen wanneer ik daar lichtzinnig mee om zou springen". i =^^^^===a====== Zelfs deze slak lijkt pret voor tien te hebben in de Volendamse haven. (foto gpd> Nog net op tijd de bel tijdens het Tobbedansen. (ft»to opd> VOLENDAM (GPD) - Al sinds jaar en dag wordt de deelnemers aan het TROS-televisiespektakel Te land, ter zee en in de lucht' schriftelijk voorgehouden dat overmatig drankgebruik tot on herroepelijke uitsluiting kan lei den. Bij de uitvoering van zijn taak pleegt wedstrijdleider Lou van Rees echter de nodige soe pelheid te betrachten en dat is maar goed ook want een al te stringente controle zou het deel nemersveld telkens danig doen uitdunnen. Ook in de Volendamse haven, waar onlangs de opnamen van het fameuze onderdeel Tobbe dansen plaatsgrepen, werd weer uitbundig gespot met het onder havige artikel in het wedstrij dreglement. De reportage die vanavond per traditie weer vele miljoenen landgenoten aan de te levisie gekluisterd zal houden, heeft daar echter allerminst on der te lijden gehad. De vrolijkheid vierde hoogtij, ongetwijfeld mede dank zij het rijkelijk vloeiend geestrijk vocht en de uitnemende klimatologi sche omstandigheden. De ge beurtenissen van zeephelling tot bel hielden daarmee evenwel geen gelijke tred. In tegenstel ling tot voorgaande edities viel er maar weinig echt spektakel te beleven. De bouwsels die in de strijd werden geworpen muntten ditmaal ook minder uit in origi naliteit. Een uitzondering daarop vormde een reusachtige schild pad, waaraan maandenlang was gewerkt maar die halverwege de zeephelling, kennelijk gekweld door watervrees, tegenwind of halsstarrigheid bleef steken. Uit eindelijk moesten de mannen van de duikersbrigade het water verlaten om 'Stoffel' tot voortzet ting van de reis te bewegen, maar van een wereldtijd kon toen ui teraard geen sprake meer zijn. Enig opzien baarden nog enke le vertegenwoordigers van de 'plaatselijke rijkspolitie die de bel poogden te bereiken op een in een bad gemonteerde fiets en een man in een ruim uitgevallen keukenlade. Voor het overige was saaiheid troef, hetgeen een toeschouwer tot de suggestie bracht de moeilijkheidsgraad te verhogen door de bel een volgen de keer aan de achterzijde van de paal te bevestigen. Bijna had de wedstrijd nog een unieke apotheose kunnen bele ven toen een televisiecamera als laatste via de helling in het water dreigde te glijden. Tot veler te leurstelling kon dit evenwel wor den verijdeld. Regisseur René Stokvis, de on betwiste koning op het gebied van Nederlandse massa-spel letjes op televisie was na afloop uiterst tevreden. Dank zij het feit dat zijn serie dit jaar tijdens de avonduren wordt opgenomen, kon hij mooie plaatjes kiezen van de sprookjesachtig verlichte Vo lendamse haven. Bovendien liet hij de camera's in de slotfase richten op een onvervalst vuur werk. Overigens blijft Stokvis wor stelen met het presentatiepro- bleem. Ditmaal was gekozen voor Jack van Gelder, maar ook hij kon het ooit zo geestige com mentaar van André van Duin niet doen vergeten. (Zaterdag, Nederland 1, 20.29 uur). HILVERSUM (GPD) - Frits Spits direct na zijn - live uitge zonden - avondprogramma in de kantine van Hilversum 3. Hjj haalt koffie uit de automaat, excuseert zich voor de kwaliteit er van en zet zich aan tafel. Een man die niet onmiddellijk doet denken aan een disc-jockey van Hilver sum 3. Hij beantwoordt de vragen kort, weegt sommige woorden nauwkeurig af, stelt tegenvragen, om zeker te zijn dat de verklaring een juiste wordt en Vooral, hü heeft nagedacht over alles wat hij oppert. (Naderhand zal hij nog terugbellen om enkele opmerkingen beter toe te lichten en een paar uitspraken grondiger te formuleren.) „Elke dag", vertelt hij, „wordt er door producer Tom Blomberg en mij met grote zorgvuldigheid gewerkt aan het avondprogram ma. Het is op die manier een volle weektaak, dat wordt wel 's vergeten, omdat het programma zelf maar een uur per dag duurt". - Ondanks je zorgvuldige voorbereidingen en je opvattingen over een radioprogramma blijven artiesten geloven dat ze door één aardig woord van jou over hun plaat, direct in de hitparade belanden. Men praat over 'het belang van wel of niet gedraaid' worden. Platenmaatschappijen doen eveneens veel moeite om een gunstig oordeel van jou over hun platen te krijgen. Krijg je daardoor niet een vreemd soort macht? Spits: „Ja, wat is macht? Macht veronderstelt corruptie en nee, ik ben niet corrupt en ik neem aan dat mijn collega's het evenmin zijn. Macht suggereert ook: machtsmisbruik en ook dat is iets waaraan ik mij niet schuldig maak". Frits Spits: 'Het programma is mijn baas'.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 29