EVEN WEG Nieuwe autowegen in Europa Bij Keulen het stuur naar links De zaligheden van Kempenland Vlieg er 's uit Steeds meer NS-dagtochten Boetes kunnen pittig zijn in het buitenland Voordelig treinen door de Benelux Trekkershut: overnachten voor weinig Deze grillige zomer leent zich misschien wel bij uitstek voor een korte trip. Even eruit. In eigen land, of een klein stukje erbuiten. Op deze pagina vindt u een aantal tips. Voor wie verder weg wil, is er een overzicht van nieuwe autowegen in Europa. ZATERDAG 7 JULI 1984 Extra Ongehinderd, uitzicht vanuit de Friendship Tot en met 20 oktober 1984 ver zorgt NLM City Hopper rond vluchten op zaterdagen. Vanaf Schiphol worden, afhankelijk van de belangstelling, vier of vijf vluchten uitgevoerd. De rond vluchten vinden plaats met vliegtuigen van het type Fokker Friendship, die 44 passagiers kunnen vervoeren. Een Friend ship is een zogenaamde hoogdek ker (de vleugel is aan de boven kant van de romp bevestigd), waardoor iedere passagier van een ongehinderd uitzicht kan ge nieten. In het begin van het seizoen wordt er vooral boven de bollen velden gevlogen, maar naarmate de tulpen, narcissen enzovoort raken uitgebloeid, worden de vluchten verlegd naar het oosten des lands, waarbij onder meer boven het oude vestingstadje Naarden en de IJsselmeerhaven Enkhuizen wordt gevlogen. Na dat de provincie Noord-Holland in de breedte is overgestoken, keert men via Zandvoort, Haar lem en Zuid-Amsterdam weer te rug naar Schiphol. Een rondvlucht duurt onge veer een half uur en kost 65 gul den per persoon. Kinderen tot en met elf jaar betalen 45 gulden. Voor reserveringen kan met te recht bij de reisbureaus, alle KLM-kantoren of telefonisch by NLM City-Hopper, (020-493252). De tijd dat bijna alleen pretpar ken het einddoel waren van een NS-dagtocht, is al lang voorbij. Elk jaar opnieuw breidt de Spoorwegen zijn programma uit en zo kan het gebeuren dat in de nieuwste brochure niet minder dan 85 dagtochten zijn opgeno- men.Nieuw bijvoorbeeld is een tocht met de huifkar naar Diep- enheim en kasteel Het Warmelo en nieuw is ook een zeiltocht op het IJsselmeer vanuit Hoorn. Met de trein kan nu ook een Torn de Vin kan worden gemaakt in het liaison du Vin", een na maak wijndorpje dat in Tilburg is gebouwd. Ouderwets gezellig lijkt ook NS-dagtocht 73, een boottocht over de Vecht. Voorts is er een trip, waarin een vliegtocht (per Boeing 737) van Antwerpen naar Brussel is begrepen. Heel aan trekkelijk lijkt ook de tocht naar Delft, waarbij speciaal aandacht wordt besteed aan de vierhon derd jaar geleden vermoorde Willem van Oranje. Nieuw van opzet is het pro gramma „Wandelen met de NS". Dit programma bevat 35 wandel tochten, opgezet in samenwer king met organisaties op het ge bied van toerisme en natuurbe scherming. Van ongeveer dezelf de opzet zijn de 25 NS-zwerftoch- ten door oude steden, waaronder Alkmaar, Amersfoort, Enkhui zen, Hoorn, Kampen, Maastricht en Middelburg. Bijna alle toch ten kunnen dagelijks wórden ge maakt en zijn nooit langer dan zeven kilometer. Automobilisten, die een aan hangwagen of een caravan ach ter zich aanslepen, zijn nogal gauw geneigd sneller te rijden dan is toegestaan. Onverstandig. Niet alleen is het gevaarlijk, maar over het algemeen loopt men ook de kans een boete te krijgen, die in het buitenland over het algemeen veel pittiger is dan hier. Wie in landen als Frankrijk of West-Duitsland de maximum snelheid aan zijn laars lapt en wordt gesnapt, kan rekenen op een boete die - omgerekend in Nederlands geld - kan oplopen tot om en nabij de vijfhonderd gulden. Ook inhalen op trajecten waar dat verboden is - de Autobahn bij Karlsruhe is in dat opzicht een berucht stuk - kan de over treder veel geld kosten. In Oos tenrijk kan de rechter u in dat ge val zelfs veroordelen tot een boe te van 1500 gulden (maximum), maar in Frankrijk weet men er ook weg mee: 500 gulden. Ook zijn er landen (West-Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk en Frankrijk), die als er een ver keersovertreding ten laste wordt gelegd, een soort waarborgsom van de overtreder verlangen. Dat is nog geen definitieve boete, maar een voorschot op een later door de rechter op te leggen straf. Wie weigert deze „Sicher- heitsleistung" te betalen, mag niet verder rijden. Trekkershut: niet op de bonnenfooi Wie gooit er nou bij Keulen zijn stuur naar links? De toerist in elk geval niet. Die jakkert bij voor keur door richting Frankfurt of slaat heel misschien rechtsaf om de Eiffel te bezoeken. Maar links? Ja, warempel, daar is iets. En goed beschouwd is het onbe grijpelijk dat we daar in Neder land niet eerder achter gekomen zijn. Nou ja, er scharrelen bij tijd en wijle wel wat vaderlandse toe risten door het Oberbergisches Land, maar dat zijn er hoogstens drie op de honderd. Hier klopt dus dus niet. Want ga maar na. Wie in Utrecht zijn tank vult kan zonder pitsstop Eckenhagen bereiken en wie niet al te wild rijdt, komt met die in Nederland verschafte benzine nog terug ook. Immers, in het Oberbergisches Land zelf stap je van je leven niet in een auto. Of je sjort de wandelschoe nen aan en kuiert bijvoorbeeld om de Genkeltalsperre of je springt in het zadel van je fiets en je peddelt naar de 526 meter ho ge top van de Homert. Dat vereist wel enige conditie. Maar wie dat ontbeert, hoeft Gummersbach en wijde omge ving natuurlijk nog niet te mij den. Waar kan je fijner lanterfan ten dan op een terrasje aan de Aggertalsperre, waar ook kan je heerlijker spelevaren, waar ten slotte is het heerlijker toeven dan achter zo'n enorme Oberbergi- sche eierkoek in een „Landgast- hofin het liefelijke Lieberhau- Keulenaren weten het wel. Elk weekeinde snorren zij in lange rijen oostwaarts. Maar die me nigte, lost vervolgens geheel op tussen de rimpels van dit enorme gebied vol bergen, wouden en spiegelende stuwmeren. Herr Heinrich Velbert brengt er zelfs zijn hele vakantie door. In het tussen sparren en heuvels han dig verborgen „Feriëndorf" bij Niederrengse huurt hij van Frau Lilli Flasche al sinds jaar en dag een bungalowtje en meneer gaat toch zeker niet een etmaal in zijn auto zitten als hij vlak om de hoek ook prima terecht kan. „Ik Het Oberbergisches Land: veel rust ken de hele wereld", bromt hij, het bierschuim van zijn lippen vegend, „maar hier is het goed". Overigens is dat misschien juist de charme van het Oberber gisches Land: de betrekkelijke ontoegankelijkheid. Er loopt sinds enige jaren een brede auto weg van Keulen naar Olpe en ui teraard bevindt zich aan weers zijden van die slagader ook een goed wegennet. Maar wees niet verbaasd als een voortreffelijk geasfalteerde straat ineens over gaat in een landweggetje vol ge niepige keien en kuilen waarin je tot de assen kunt wegzakken. Hoe lang nog? De investeer ders lijken te trappelen van on geduld. Binnen luttele jaren heeft een madurodamdorpje als Eckenhagen het voor elkaar ge kregen twintig miljoen gulden aan te trekken voor de realise ring van een aantal toeristenlok kers. Zelden zo'n schitterend zwembad mogen aanschouwen. Of zo'n fraaie tennishal. Of zo'n ludiek gebouwd vogelpark. Of zo'n magnifiek gelegen hotel. Je raakt er zo door verblind dat je bijna zou vergeten het schattige kerkje van Eckenhagen te bezoe ken. Het Oberbergisches Land. Gummersbach, Eckenhagen, Lipherhausen, Numbrecht, Hul- senbusch... Het land heeft veel weg van de Ardennen, maar het is er lang niet zo druk. Hier zie je op een heerlijke voorjaarsdag precies één zeilbootje op het blikkerende water van de Agger talsperre. Hier kom je tijdens een fietstocht langs de Genkeltal sperre welgeteld vier wandelaars tegen plus drie tussen het hak hout wegrennende reeën. „In het weekeinde", waarschuwt de me vrouw van de VW, „dan kan het hier heel druk zijn". Maar geluk kig zijn er ook nog vijf doorde weekse dagen Per auto is het Oberbergisches Land vanaf Utrecht het best te breiken via Arnhem, Beek, Ober- hausen en Keulen. Bij Keulen linksaf, de autoweg naar Olpe kiezen. Afstand Utrecht-Gum- mersbach: circa 250 kilometer. Ook per trein is het Oberbergi- sche Land goed bereikbaar. Bij na alle belangrijke plaatsen heb ben een stadion. Pas de laatste tijd zijn de mo gelijkheden tot ontspanning fors uitgebreid. Naast het zeilen op de stuwmeren (surfen en gebruik van motorboten is niet toege staan), wandelen (1500 km ge markeerde wandelpaden), fiet sen en zwemmen, kan er bijvoor beeld in Eckenhagen een curcus drakenvliegen worden gevolgd (prijs vanaf 525 DM per week in clusief vol pension). Karting, paardrijden en het maken van huifkartochten is eveneens mo gelijk. Het Oberbergisches Land kan wat de prijzen betreft wor den vergeleken met Nederland. Informatie: Fremdenverkehrsver- band Oberbergisches Land, Postfach 1326, Moltkestrasse 34, 5270 Gum mersbach 1, telefoon 00-49226167067 of het Duits Verkeersbureau, Spui 24, 1012 XA Amsterdam, telefoon 020-241293. Met de Benelux Tourrail kan men op vijf zelf te kiezen dagen onbeperkt door België, Neder land en Luxemburg treinen. Eén voorbehoud geldt er slechts: die vijf dagen dienen te vallen bin nen een aaneengesloten periode van zeventien dagen. Wie het abonnement op zaterdag laat in gaan, heeft dus drie weekeinden tot zijn beschikking. De Benelux Tourrail wordt uitsluitend ver kocht van 1 juni tot en met 31 au gustus en van 15 tot en met 31 december. Dit houdt in dat een abonnement, dat bijvoorbeeld op 31 augustus is gekocht, geldig blijft tot en met 16 september- .Abonnementhouders hoeven in de D- en internationale IC-trei- nen geen toeslag te betalen. Men kan zich een Benelux Tourrail aanschaffen op elk station dat in ternationale biljetten verkoopt. De prijs bedraagt 135 gulden (tweede klas). Kinderen van 4 tot en met 11 jaar betalen f 67,50 en junioren (van 12 tot en met 25 jaar) 101 gulden. Wie eerste klas wil rijden, betaalt respectievelijk 202, 101 en 148 gulden. Een andere mogelijkheid org goedkoper dan normaal per trein naar België of Luxemburg te rij den, is het Benelux Weekend-re tour. Deze nieuwe mogelijkheid stelt de reiziger in staat met kor tingen van 20 tot 50 procent naar België of Luxemburg te reizen Een bezoek aan Leuven kan goedkoop met de trein. tussen vrijdagochtend en maan dagmiddag. De prijs van een Be nelux Weekend-retour is afhan kelijk van de af te leggen afstand en van het aantal personen dat tegelijkertijd de reis m^akt. Op de basisprijs wordt voor de eer ste persoon, die reist op een Be nelux Weekend-retour, een kor ting van 20 procent verleend; de tweede tot de zesde persoon die op een dergelijke kaart reist, ont vangt een korting van 50 procent. Het zal duidelijk zijn dat het meebrengen van een rekenma chientje naar het station tot aan beveling strekt, maar het loont zeer de moeite. Wie goed optelt, aftrekt, vermenigvuldigt en deelt, zal bijvoorbeeld ontdek ken dat twee volwassenen en een kind voor een totaalbedrag van f 179,30 van Utrecht naar Luxem burg kunnen reizen en terug. Dit is het land van Merijntje Gyzen. Van Beekman en Beek man ook-een beetje. Van Jakob Smits, de „mystieker van de Kempen". Pak een fiets en rijder doorheen. Heel voorzichtig. Niet "omdat je er zoveel verkeer zult tegenkomen - integendeel - maar omdat je nu weer rechts, dan weer links, nu weer achter je en dan weer voor je moet kijken. Hier verval je automatisch in het rustige tempo van de boer die ginds, klakkend met de tong, zijn Belgische paarden over de akker voert. Nu wordt plotseling duidelijk waarom een naam als „Acht Sel- ligheden" (Knegsel, Steensel, Eersel, Reusel, Netersel en nog wat -sellen) zomaar in de „Acht Zaligheden" kon veranderen. Al tijd een kerktorentje aan de ein der; altijd drie, vier tavernes op het gemoedelijke dorpsplein; al tijd weggetjes die naar de hori zon slingeren. De stilte is bijna nergens zo mooi is als hier tussen de golvende korenvelden. Brabant, zoals het er in de tweede helft van de vorige eeuw ook moet hebben uitgezien. Toen Vincent van Gogh er zijn aardappeleters schilderde, toen de~" ,Koperteuten' als laatste marskramers van Nederland de door diepe karresporen bijna on begaanbare zandweggetjes af- sjokten. Toen ook de notabene uit Rotterdam afkomstige Jakob Smits als bijna geen ander de ziel van de Kempen in ontelbare lijn tjes vastlegde op tekenpapier. Wonderlijk zijn ze, de verhalen die in en over dit roomse land worden verteld. Je kan bijna geen kapelleke inlopen of men meldt u dat ook hier een mirakel is gebeurd. Uit de kano, op de fiets en naar het museum dus maar. Naar het magnifieke „Museum Van Ger- wen Lemmens" in Valkens- waard bijvoorbeeld, ook wel de „schatkamer van de Kempen" genaamd. Als je geluk hebt, leidt directeur Willem van Gerwen zelve je kortademig maar en thousiast langs zijn verzameling devote kunst. Zoals die man vertellen kan. Maar, met de molenaar van „De Grenswachter" in Luykgestel ben je voorlopig ook niet klaar. Eerste klas amusement op een wat bewolkte ochtend. Zo werkt een molen, zo zet je 'm stil en zo vloog hij bijna in brand. Prachtige verhalen ten spijt: het mooiste van de Kempen blijft toch die onmetelijke ruim te. De luchten lijken hier wel ho ger dan elders, het land lager en de mensen nietiger. Een streek bij uitstek geschikt voor wandel en fietstochten tot ver voorbij de horizon. Voordat je het weet zit je langs het Maas-Schelde Ka naal bij Lommei in uitspanning "De Blauwe Kei" een pint te drinken. En: u mag dit in België met Nederlands geld betalen. En 's avonds vervoeg je je in restaurant "De Acht Zalighe den" in Eersel om daar heerlijk te gaan tafelen. Tegen midder nacht, net als de 'mokka' wordt opgediend, komt kok-eigenaar Henk van Tuyl uit zijn keuken en kijkt vergenoegd naar het tafel tje. U lijkt mij een contente mens", zegt de maitre. Bij de VW's Eindhoven en Kempenland, (postbus 7, 5600 AA Eindhoven, telefoon 040- 449231) kan de brochure „Weg wijzer '84 voor Vakantie in Kem penland" worden aangevraagd. In deze brochure, die overigens ook bij alle andere VW-kanto- ren in Nederland verkrijgbaar is, wordt zeer uitgebreid ingegaan op de vakantiemogelijkheden in de Kempen. Mogelijkheden zijn onder meer: een driedaagse cursus ka novaren waarbij op de derde dag een grote tocht wordt gemaakt over de Dommel vanaf Neerpelt in België naar Valkenswaard. Tijdens de drie dagen wordt overnacht in de jeugdherberg van Valkenswaard. (Prijs: f 197,50 per persoon). Aan de reeds bestaande „huifkarvakanties" is er nog een toegevoegd: de drie daagse „Van Gogh-route", die onder meer door Nuenen loopt. Er wordt geslapen in (jeugdher bergen. Prijs per persoon (mini maal 4 personen per kar): f 90. Naast de fietsvierdaagse van Kempenland (17-20 juli) behoort ook het maken van geheel ver zorgde, meerdaagse fietstochten tot de mogelijkheden, waarbij de bagage door een speciale auto wordt vervoerd. Overnacht wordt in eenvoudige dorpshotel letjes of in een goed middenklas se hotel. Prijs vanaf f 170 per per- Alleen al in Overijssel staan tach tig van „die houten tenten" (R. Jagers van de provinciale VW van Overijssel) en het gehamer en het gezaag is in de rest van Nederland ook al niet van de lucht. Groningen bouwde er vo rig jaar als de weerga al een aan tal, Texel opende er kort geleden meteen maar twaalf tegelijk en bij de Provinciale Planologische Dienst van Noord-Holland lig gen plannen gereed die voorzien in twee drie hutten op tiental len knooppunten van wandel-, fiets- en vaarwegen. „Houten tenten". Wie de trek kershutten beter kan typeren, mag het zeggen. Het stoere, maar zeer sobere onderkomen her bergt vier bedden, een tafel, twee banken en zowaar een tweepits gasstel. Voor de ingang bevindt zich dan nog een overdekte ver anda, en bij die luxe blijft het. Beddegoed en eetgerei moeten worden meegenomen en voor grote dan wel kleine boodschap pen zal men zich moeten vervoe gen bij het sanitair van de cam ping waarop de hutten zijn ge plaatst. Dat zoiets voor veel toeristen geen enkel bezwaar is, bewijst het feit dat in Overijssel vorig jaar binnen tweeëneenhalve week de duizendste overnach ting in een trekkershut kon wor den genoteerd. Niemand moet er van opkijken als met ingang van het volgend zomerseizoen heel Nederland be zaaid zal zijn met trekkershutten. Mevrouw Trix Merbis van de VW in Almelo: „Het is duidelijk dat er een centraal boekingsa dres moet komen met een com puter waarin alle gegevens wor den gestopt. Wij hebben al min of meer een begin gemaakt, maar tot nu toe kunnen de mensen bij ons alleen maar voor Overijssel boeken. Als ze een klein uitstap je naar Gelderland willen maken, moeten ze alweer een ander adres bellen. Dat is niet alleen vervelend voor die mensen, maar het geeft natuurlijk ook veel ver warring". Het is dus niet verstandig om op de bonnefooi een tocht te ma ken langs de trekkershutten. In de meeste gevallen is dat zelfs onmogelijk omdat de hutten on derdeel vormen van een wandel- of fietsarrangement dat in zijn geheel geboekt moet worden. Maar ook als dat niet nodig is, doet men er betere aan de hut van tevoren te reserveren. Te vens dient men er van uit te gaan dat de trekkershutten niet mo gen worden beschouwd als zo merhuisjes. Men mag maximaal drie nachten achtereen in één hut verblijven. Onafhankelijk van het aantal personen (maximaal vier), is de totaalprijs voor één overnachting circa 36 gulden. Hier en daar moet bovendien nog toeristenbe lasting worden betaald. Nadere informatie over de trek kershutten kan men verkrijgen bij onder meer: - Bureau Vreemdelingenverkeer Groningen, Grote Markt 23. 9712 HR Groningen, telefoon 056-139700; - Streek-VW Twente. De Werf 1, 7607 HH Almelo, telefoon 05490-18765; - VW Texel, Groenplaats 9, 1791 CC Den Burg, telefoon 02220-4741; - Streek-VW Hart van Brabant. Spoorlaan 416a, 5038 CG Tilburg, te lefoon 013-351135. Bij deze VW-kan- toren kan eventueel ook worden ge reserveerd. Frankrijk Veel nieuwe autowegen zijn dit jaar in Europa niet erbij geko men. Het belangrijkste nieuws betreft ongetwijfeld de opening van de Autoroute A31 tussen Toul en Montigny in Frankrijk. Dit traject zorgt voor een belang rijke schakel in de verbinding Luxemburg-Metz-Nancy-Dijon. Voor Nederlandse toeristen die gewend waren de route via Parijs te nemen, kan deze verbinding door Oost-Frankrijk van groot belang zijn. Immers ten zuiden van Dijon sluit de A31 aan op de Autoroute du Soleil, richting Marseille. Met de opening van dit 92 kilo meter lange traject wordt in veel gevallen niet alleen tijd bespaard (de afstand Eindhoven-Parijs- Beaune is 737 kilometer en de af stand Eindhoven-Luxemburg- Beaune 640), maar ook geld. Het weggedeelte Thionville-Metz- Nancy-Toul is tolvrij. Toch be houdt ook de A31 vooralsnog enige minpunten. In België ont breken nog een paar flinke stuk ken autoweg en hetzelfde geldt voor het gedeelte Tilchatel-Dij- on. Tevens moeten de steden Thionville en Dijon door middel van een stadsringweg worden gepasseerd, maar waarschijnlijk valt een en ander toch nog te ver kiezen boven het geploeter op de ringweg rondom Parijs. Duitsland Aardig nieuws is er ook voor au tomobilisten die via Venlo van de Linksrheinische Autobahn in West-Duitsland gebruik willen maken. Eind vorig jaar is name lijk het 18 kilometer lange stuk J ackerath-Berghein-Alsdorf voor het verkeer opengesteld. Spijtig genoeg - ook voor de weggebruikers die via Aken naar de "Linksrheinische" willen - zal het nog wel geruime tijd du ren voordat het stukje Autobahn bij Kerpen klaar is. Andere nieuwe stukken auto baan in de Bondsrepubliek zijn het traject Dreieck Dibbersen- Dreieck Hamburg Südwest (Scandinavië-gangers vermijden daarmee de drukke Horster Dreieck) en het stuk tussen Straubing en Deggendorf. Die laatste openstelling betekent dat men nu totaan de Oostenrijkse- Duitse grens bij Passau over de Autobahn kan rijden. Oostenrijk In Oostenrijk is het voor de Ne derlandse toerist vooral van be lang dat op 21 oktober van het vorig jaar een 16 kilometer lang stuk autoweg tussen Spital am Pyrhn en Rottenmann-Nord (A9) is geopend. In dit traject bevindt zich weliswaar de ruim vijf kilo meter lange Bosrucktunnel waarvoor tol dient te worden be taald, maar men vermijdt daar mee wel de weinig geliefde Pyrhnpass met zijn hellingsper centages van om en nabij de tien procent. Zwitserland In Zwitserland wordt met stuk jes en beetjes gewerkt aan de vervolmaking van het toch al goede wegenplan. Gereed kwa men de laatste tijd een stuk in de aanlooproute naar de Sankt Ber- nardinotunnel (N13) tussen Rei- chenay en Sils - het betreft hier overigens een zogenaamde Schnellstrasse (één rijbaan met ruime rijstroken) - en een traject in dezelfde weg ten zuiden ^n de Bernardino tussen Saozza en Lostallo. Nog niet helemaal klaar maar dat kan hoogstens nog twee jaar duren - is de autoweg naar Bel- linzona (N2) aan de zuidkant van de Gotthardtunnel. Nu eindigt de N2 voorlopig bij Faido, 20 ki lometer ten zuiden van de Got- thard. Aan de snelweg bij Walen- see - de toegang tot Graubun- den - wordt hard gewerkt, maar het zal wel tot het eind van de jaren tachtig duren voordat men (van Basel rechtstreeks kan door rijden naar het zuidoosten van Zwitserland. België Tot slot Belgie, dat al sinds jaar en dag heeft afgerekend met zyn slechte reputatie als het gaat om de kwaliteit van het wegennet. Eigenlijk is voor het doorgaande vakantieverkeer alleen nog maar de voltooiing van de route Luik- Bastenaken (Bastogne)-Luxem- burg van belang, een autoweg waaraan al jaren wordt gewerkt. Afgelopen jaar stootte men door tot het plaatsje Baraque de Frai- ture (circa 30 kilometer ten noor den van Bastenaken) en ook kan door de openstelling van een nieuw stuk weg het drukke cen trum van Houffalize worden ver meden. Overigens is deze E9 niet alleen zaligmakend. De andere toe gangsroute, de E40 via Brussel en Namen wordt ook doorge trokken. Via Arlon wordt er dan een nieuwe (en vrij snelle) moge lijkheid geschapen om richting Luxemburg te reizen, of nog ver der, naar de Franse Vogezen. Voorlopig eindigt deze weg ter hoogte van Han sur Lesse. De voltooiing tot en met Arlon wordt op zijn vroegst in 1986 ver wacht.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21