LEIDSCH DAGBLAD 'Begin met hart transplantaties' Noordwijk kandidaat voor 'Cosmo-centre' Deel Nigerianen vrijgelaten Gezondheidsraad: 30 per jaar HYPOTHEEK Verkeersongeval werkt vaak door ZATERDAG 7 JULI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 Na 37440 Directeur: G. Koopman onoo'^'uden 'totóSS?:R ISHET grootste dagblad voor leiden en omstreken Voo» tel.nre 2» colofon Balthasar Gerards. De afgelopen tien dagen vierde de Leidse studentenvereniging Minerva haar 34ste lustrum. Sommige festiviteiten poogden duidelijk toenadering te zoeken tot de "burgerij", al pakte dat soms anders uit. Toch is er veel veranderd bij Minerva, zoals blijkt uit een dagboek dat achter de schermen van het lustrum werd opgetekend. PAGINA 17 Een kijkje in de soos In de vijftiende en laatste aflevering van de serie "Aan de stamtafel" is Noordwijkerhout aan de beurt. Koetillers, zo worden de dorp ook wel genoemd. Vier stam tafelgasten leggen uit waarom. PAGINA 19 Dinsdag is het 400 jaar geleden dat Willem van Oranje door Balthasar Gerards werd vermoord. Het levensverhaal van de Vader des Vaderlands over 2 pagina's: hoe hij de grondslag legde onafhankelijkheid en hoe van zijn vindingrijkheid telkens weer het uiterste werd gevergd. PAGINA 24 en 25 AMSTERDAM-DEN HAAG (GPD) - Er kan in ons land worden begonnen met hart transplantaties. Alle medisch-technische voorwaarden zijn daartoe aanwezig. Per jaar zouden (voorlopig) ongeveer 30 van deze ingrepen kunnen worden gedaan, waarvan de kosten op zeker anderhalve ton worden geraamd. Dat staat in een tussentijds advies van de Gezondheidsraad, dat staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) vrijdag heeft ontvangen. De kwestie van de harttransplan taties kwam in een stroomversnel ling doordat,medici van de Leidse en Rotterdamse academische zie kenhuizen twee weken geleden de Kinderen slopen vijftig graven GRONINGEN (ANP) - Drie kinderen van zeven, negen en tien jaar oud (twee broertjes en een vriendinnetje), zijn door de Groninger politie aangehouden wegens het vernielen van vijf tig graven op de begraafplaats aan de Noorddij keiweg. De schade wordt geraamd op drie honderdduizend gulden. De graven werden bewerkt met een hamer, grafstenen wer den omver getrokken en ver schillende dekplaten werden opgetild. De kinderen zijn door de politie aangehouden na een buurtonderzoek. De ouders hebben inmiddels begeleiding gevraagd bij de opvoeding van de kinderen. Volgens de politie handelden de kinderen uit ver veling en maakten ze een spel letje van hèt vernielen van de graven. Vers van de groothandel tegen vaste bodemprijzen Iedere dinsdag muil 7.00 uur lui 1.1.00 uur in de Groenoordhallen (tijdens de Veemarkt) Kipfilet per kg. 13.- Kipkarbonade per 2 kg. 10.- Braad- Grillkuikens per stuk 5.50 Kipspecialist P. Groeneveld en Zn. Tel. 1)10-739755 Warm Van der Reyden beloofd de Ka mer onlangs eind augustus een voorstel te doen, zodat begin sep tember een debat over de zaak kan worden gehouden. Aangenomen wordt nu dat de bewindsman zich dan bij het standpunt van de Ge zondheidsraad zal aansluiten. Hij zal de Kamer waarschijnlijk mee delen dat de ziekenfondsen (en particuliere verzekeraars) de kos ten van die transplantaties moeten vergoeden. De bewindsman zal na overleg met de verzekeraars ook de voor waarden formuleren waarop hart transplantaties mogen worden uit gevoerd, zodat de Kamer ook op dit punt een beslissing kan nemen. Probleem is dat de Gezondheids raad zich nog niet heeft uitgelaten over de juiste indicaties voor een harttransplantatie. GIFVONDST (ANP) - Op een sinds een half jaar verlaten fabriek sterrein in Doetinchem zijn 150 va ten met chemisch afval ontdekt. De gemeente deed de gifvondst na een anoniem telefoontje. Het gaat om veelal roestige vaten van elk tweehonderd liter, waarin verschil lende chemische afvalstoffen zit ten. De vaten zijn op het terrein achtergelaten door een meubelfa briek, die eind vorig jaar failliet ging. Het is de bedoeling dat de spe ciale commissie, die nu het tussen tijds advies heeft opgesteld, nu een advies opstelt over alle transplan taties, dus ook over die van lever, nieren en alvleesklier. Daarin zul len nadere getallen en kosten wor den aangegeven, alsmede centra waar de ingrepen kunnen gebeu- Het is niet onmogelijk dat voor de harttransplantaties een tijdelij ke regeling wordt getroffen, zoals in het geval van de levertransplan taties, die het Groningse acade misch ziekenhuis verricht. Daar voor is tijdelijk geld beschikbaar gesteld. Zo'n regeling is ook voor deze hartingrepen denkbaar. Een probleem blijft nog wel waar de transplantaties mogen plaatsvin den. Rotterdam-Leiden heeft zich geen voorkeurspositie verschaft met de .primeur', zo heeft Van der Reijden nadrukkelijk vastgesteld. "Ons advies kost u niets" Westeinde 12 Noordwijk Tel. 01719-15300 KNOKKE (GPD) - De Knok- ke Cup 1984 gaat naar Dene marken. Tijdens de ploegenfi- nale versloeg het team (zie foto) gisteravond de Finnen met het kleinst mogelijke puntenver- schil. De twee overige finalis ten, België en Ierland, eindig den met een gelijk aantal pun ten op de derde plaats. De ploegenfinale werd ont sierd door enkele uiterst hinder lijke geluidsstoringen die zo als na afloop bleek werden veroor zaakt door te oude batterijen in de microfoons. Vanavond wordt het Knokke-festival afge sloten met de individuele fina le. Hierin zullen de beste arties ten uit alle tien teams hun op wachting maken. Voor de al in de voorronde gesneuvelde VA- RA-ploeg is dat Karin Bloemen. Dit nieuwe onderdeel zal recht streeks door de Vlaamse televi sie vanaf 21.00 uur worden uit gezonden. (foto ANP) Weer Sowjet- ambassadeur in Egypte MOSKOU (AP) - De Sowjet- Unie heeft vandaag bekend ge maakt dat met Egypte overeen stemming is bereikt over volle dig herstel van de diplomatie ke banden. De gewezen eerste secretaris van de Sowjetam- bassade in Londen, Alexander Belonogov, wordt de nieuwe Russische gezant in Cairo, zo meldde het officiële persbu reau Tass. Tussen beide landen ontstond een diplomatieke breuk toen Egypte in 1978 een vredesakkoord met Israël tekende. De Egyptische regering heeft al eerder gewag gemaakt van het herstel van ambassadeursbe trekkingen met Moskou. Tot van daag werd daarover echter in de Russische media gezwegen. De nieuwe ambassadeur is 53 jaar oud en volgens Tass sinds 1954 in de diplomatieke dienst. Wie de nieuwe Egyptische am bassadeur in Moskou wordt is nog niet bekend. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK - De kans bestaat dat in Noordwijk een zogenaamd 'Cosmo-centre' komt Dat is een groot park waar op een populaire manier de modernste technische ontwikkelingen worden getoond. Onder meer op het gebied van ruimtevaart. De Noord wij kse ge meenteraad moet daarover volgen de maand een principe-uitspraak doen. Volgens burgemeester mr. J.M. Bonnike zal het centrum een op pervlakte beslaan van ongeveer 20 hectare. Als het centrum naar Noordwiik komt krijgt het een Britten woedend over vasthouden vliegtuig Droog en zonnig, minimumtempera tuur ongeveer 15 graden, middagtem- peratuur rond 27 graden. Matige zuid oostenwind, rond windkracht 3. 8 juli 1984 Zon op: 05.30 uur, zon onder: 22.00 uur. Maan op: 17.28 uur, maan onder: 02.07 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwa ter 12.13 uur, laagwater 07.40 en 20.18 9 juli 1984 Zon op: 05.31 uur, zon onder. 21.59 uur. Maan op: 18.50 uur, maan onder: 02.29 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwa ter 00.40 en 13.23 uur, laagwater 08.47 en 2U1 uur. LONDEN REUTER/AFP)- De Britse politie heeft vannacht 8 van de 14 personen, die werden aange houden in verband met de specta culaire poging tot ontvoering van de Nigeriaanse oud-minister Uma- ru Dikko, in vrijheid gesteld. On der hen zijn bemanningsleden van Vissershaven in particuliere handen mogeüjk DEN HAAG - Het is in principe mogelijk om het Staatsvisserha- venbedrijf in IJmuiden (gemeente Velzen) in particuliere handen te laten overgaan. Dit schrijft een stuurgroep die de mogelijkheden heeft onderzocht aan minister Smit-Kroes (verkeer en water staat). In dat geval zou het bedrijf De Britse regering is woedend over de gebeurtenissen. Minister Brittan (justitie) noemde het vast- Engeland ook houden van het Britse toestel in het Lagerhuis „een schande". het toestel van Nigerian Airways, dat de ex-minister als 'diplomatie ke bagage' in een krat ren. Het toestel mogen verlaten, De Nigeriaanse regering herhaal de gisteren dat ze niet betrokken is bij de ontvoeringspoging. Maar die verklaring is in Londen met onge- stonden dat Dikko naar Nigeria moest brengen. (Zie ook pagina 7) Dikko is de meest gezochte man van Nigeria. Het militaire regime onder leiding van generaal Boehari verdenkt hem ervan, op grote hechten aan Nigeria's ontkennin gen, zo schreef vandaag de Lon- dense Times, want het is bekend dat de regering in Lagos Dikko graag zou berechten. Ook de Israëlische regering ont kent dat ze iets met de affaire-Dik- ko te maken zou hebben. Volgens Britse veiligheidsfunctionarissen is de ontvoering uitgevoerd door zeer gekwalificeerde Israëlische huurlingen. De arts, die met een in jectiespuit en drugs bij Dikko in de krat zat, is een 44-jarige Israëlische huurling, aldus deze zegslieden. In de andere krat zaten een Nigeriaan en een 32-jarige Israëlische huur ling. Als tegenmaatregel weigerde de pleegd, en wil hem daarvoor te recht stellen. Dat kan. niet omdat Dikko direct na de militaire staats greep van vorig jaar december de wijk nam naar Londen. Het staat wel vast dat bij het ont voeringsplan ook diplomaten van het Nigeriaanse Hoge Commissa riaat (ambassade) in Londen be trokken waren. Daar wijzen de twee auto's van het commissariaat op, die by het vliegtuig geparkeerd Wij kunnen momenteel hypotheken aanbieden waarbij de rente voor 10 jaar vaststaat. RENTE NU 7,7 NI/A Voor hypotheken tot 60 ex. waar de géén afsluitprovisie. Voor hypo theken tot 75 ex. waarde of met Gem. Garantie is 1 afsluitkosten verschuldigd IImmmJI plek langs de Northgodreef ter hoogte van de trimbaan. "Dat is de enige plaats in Noordwijk waar voldoende ruimte beschikbaar is". Noordwijk is niet de enige kandi daat. Ook Amsterdam en Hilvaren- beek hebben er belangstelling voor. De gemeente hoeft geen bij drage te leveren in de kosten van het centrum zelf. De ruim 100 mil joen gulden die het Cosmo-centre gaat kosten, wordt volledig gedra gen door sponsors. Het plan voor het wetenschaps park is ontwikkeld door een stich ting waarachter ruimtevaartspecia list Chriet Titulaer de drijvende kracht is. Er zou inmiddels ook al een raad van advies en raad van commissarissen zijn gevormd waarin mensen uit de top van de KLM, Martin air, Fokker, PTT en Alg. Burgerlijk Pensioenfonds zit ting hebben. Burgemeester Bonnike bena drukt dat het Cosmo-centre geen pretpark is. De opzet van het we tenschapspark is vergelijkbaar met die van het Evoluon in Eindhoven. "Al worden daar wel heel andere onderwerpen getoond. Bovendien wordt het Cosmo-center veel gro ter en moderner", aldus Bonnike. Volgens de Noordwijkse burge meester heeft Noordwijk als vesti gingsplaats voor het ruimtevaart- park een aantal voordelen boven de andere twee gegadigden. Hij noemt bijvoorbeeld de aanwezig heid van het onderzoekscentrum voor ruimtevaart Estec. "Daardoor zou het eenvoudiger zijn om ken nis en materialen over te dragen aan het park", vindt hij. "Ook het feit dat Noordwijk van nature al een drukbezochte toeristenplaats is, pleit in het voordeel van onze gemeente". "Het centrum kan een enorme toeristische trekpleister zijn. Het zou een mooie opsteker zijn voor onder meer de horeca hier", aldus burgemeester Bonni ke. Gevelonderhoud- systemer zijn geheel moeten worden overge- Nigeriaanse junta, onder leiding nomen en ook de positie van de van generapl Boehari, gisteren een ruim honderd personeelsleden vliegtuig van British Caledonian Derde van gewonden na jaar nog minder valide moet zijn veiliggesteld. De be- niet i scherming van de belangen van de ming r visserij is een andere voorwaarde i 200 passagiers toestem- r Engeland te vertrekken, e Britse diplomatieke druk moet worden voldaan. De konden de passagiers gistermid- stuurgroep meent dat het Rijk ook zelf een vennootschap kan oprich ten om op die wijze het Staatsvis- sershavenbedrijf voort te zetten. De gemeente Velzen heeft in middels voorgesteld een eigen bv te vormen waarin ook Katwijk en Urk zouden moeten deelnemen. huis terugkeren. Maar vliegtuig plus bemanning bevonden zich ook gisteravond laat nog op het vliegveld van La gos. De Nigerianen willen pas toe stemming voor de thuisvlucht ge ven als het Nigeriaanse vliegtuig van het Londense vliegveld Stan- sted mag opstijgen. LEIDSCHENDAM (ANP) - Onge veer eenderde (6.000) van alle auto inzittenden die jaarlijks bij een ver keersongeval gewond raken, is na een jaar nog minder valide. Meer dan duizend van hen hebben zoda nig ernstige klachten dat normaal werken of ontspannen moeilijk of onmogelijk is. Dat blijkt uit een onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV), dat volgens deze organi satie representatief is voor de ruim 18.000 geregistreerde gewonde au to-inzittenden in 1982. Van de gewonde inzittenden die in het ziekenhuis werden opgeno men bleek dat 12 procent na een jaar nog niet aan het werk kon. Ne gen procent kon slechts gedeelte lijk weer werken. Van de zieken huis-gewonden verzuimde 65 pro cent meer dan zes weken; 35 pro- r aan r dan cent was binnen die tyd i de slag. Dertien procent moest r zes weken in het ziekenhuis bleven en zes procent moest verder wor den verpleegd in een revalidatie- inrichting of verpleeghuis. Ruim eenderde werd na ontslag uit het ziekenhuis nog poliklinisch behan deld. De kosten hiervan drukken vooral op de gezondheidszorg, de sociale fondsen en de verzekeraars, aldus de SWOV. BAAAAAALEN, dal die gerenoveerde «age al weg was. Had ik die kranl nou maar als eerste gezien Zorg dal je altijd vooraan staal. Neem zélf een abonnement. Ja. ik wil uw krant: een kwartaal (f 63,10). Ik krig de kranl eerst 2 weken gratis. 4 weken voor f 10.-. li kuni deze bon opuuren naar M letdsch Dagblad. Anlwoordnr 10050. 2300 VB Leiden. Bellen lun ook, tel 071-144941 LEIDSCH DAGBLAD over v) imnstaden land een écht complete krant

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1