Opvolger van Potter moet meer eenheid brengen in Wereldraad ZATERDAG 7 JULI 1984 Geestelijk leven PAGINA 11 Wordt dr. Philip Potter, de forse secretaris-generaal van de Wereldraad van kerken, eind dit jaar opgevolgd door de nog net iets langere dr. Arie Brouwer uit de Verenigde Staten. Of wordt het de vlugge dr. Emilio Castro uit Uru guay? Dat is een van de spannende vragen waarop het Centrale Comité van de Wereldraad tijdens haar zitting in Genève de komende twee weken een antwoord moet geven. Meer nog dan de benoeming van een man vrou wennamen zijn tot nu toe niet gevallen in het steekspel rond de opvolging van Potter is met het kiezen van een nieuwe secretaris-generaal de toekomstige koers van de oecumenische beweging in het geding. Omdat het secretariaat-generaal de enige instantie is die in de dagelijk se praktijk van het Oecumenisch Centrum in Genève overzicht heeft op de radenrepubliek die de We reldraad dikwijls lijkt te zijn, drukt deze functionaris een zwaar stem pel op de Raad. Terecht heeft een van de veelgenoemde kandidaten voor de functie, de Zuidafrikaanse bevrijdingstheoloog dr. Allan Boe sak, dan ook gezegd dat het Cen traal Comité voor een keus staat die beslissend is voor de richting van de oecumene tot aan de jaren '90. Stilzwijgen Hoewel de staf van de Wereldraad over de opvolgingskwestie naar buiten toe het stilzwijgen is opge legd, wijst alles er tot nu toe op dat de verkiezing van dr. Emilio Castro zo goed als zeker is. In de agenda van het Centraal Comité is voor de verkiezing slechts anderhalf uur uitgetrokken, zodat blijkbaar niet al te veel problemen worden ver wacht. Als de Wereldraad-wat- chers gelijk hebben met hun oor deel, dat alleen Arie Brouwer, Emi- door Hans Willems lio Castro en John Bluck tot de kandidatenlijst zijn doorgedron gen, kan de keus inderdaad niet moeilijk zijn. Brouwer is in de oecumenische beweging nog betrekkelijk onerva ren. Hij zat weliswaar reeds een pe riode in het Centraal Comité, maar heeft nooit eerder functies vervuld buiten zijn eigen kerk, de Refor med Church of America. Pas sinds september vorig jaar werkt Brou wer in Genève als adjunct van dr. Potter. Dr. Castro daarentegen is een door gewinterde oecumenicus. De me thodistische theoloog uit Uruguay werkte behalve in zijn eigen land in verscheidene Latijnsamerikaan- se landen en in Europa. Hij was al eens eerder de opvolger van dr. Potter, namelijk in 1972, toen hij de leiding overnam van de Wereld raad-afdeling voor zending en evangelisatie. Begin dit jaar nam Castro afscheid van Genève. De kandidatuur van John Bluck, een anglicaans priester uit Nieuw-Zeeland, wordt niet erg se rieus genomen. Bluck werkte van 1977 tot mei dit jaar bij de commu nicatieafdeling van de Wereldraad. Vanaf 1979 was hy van die afdeling directeur. Momenteel is hy hoogle raar in zijn eigen land. Bluck is een ietwat stugge figuur met nogal va ge ideeèn over christelijke commu nicatie. Bij zyn voorgangers Albert van den Heuvel en Jürgen Hilke is hij altijd in de schaduw gebleven. De vertrekkende secretaris-ge neraal dr. Philip Potter heeft de Wereldraad afgelopen twaalf jaar met vaste hand geleid. Zijn verkie zing in 1972 tijdens een zitting van het Centrale Comité in Utrecht was de logische consequentie van het feit dat de oecumenische beweging meer en meer een echt wereldwijd lichaam was geworden door de in breng van kerken uit de Derde We reld. Na de Nederlander dr. W. A. Visser 't Hooft en de Amerikaan dr. Eugene Carson Blake mocht Pot ter een periode inluiden waarin de rijke blanke kerken uit het Westen het voor het eerst niet meer uitslui tend voor het zeggen hebben. Die ontwikkeling had zich reeds afge tekend tijdens de Assemblee van Uppsala (1968), nog altijd een van de hoogtepunten uit de 36-jarige geschiedenis van de Wereldraad. Ideale man Potter heeft de Wereldraad vieren twintig jaar gediend. Hij was in 1948 als jeugdgedelegeerde by de oprichting in Amsterdam, werkte er vanaf 1954 bij de afdeling voor jeugdwerk, waarvan hij in 1957 di recteur werd en keerde in 1967 na zeven jaar afwezigheid terug als di recteur van de afdeling voor zen ding en evangelisatie. Potter is ge boren op het kleine eiland Domini ca in het Caraibisch gebied en heeft theologie gestudeerd op Ja maica en in Engeland. Hij is even als Emilio Castro predikant in de Methodistenkerk en staat bekend als een groot theoloog. In die hoe danigheid wist hij ook de wat meer conservatieve blanke kerken uit het Westen aan zich te binden, hoe radicaal hij zich in samenlevings- vragen ook opstelde. In dat opzicht was Potter de ideale man om de Wereldraad te leiden in een perio de van de geschiedenis waarin het centrum van het Christendom ver schuift van het rijke Westen naar het arme zuiden. Potter is evenmin als zijn grote voorbeeld dr. Visser 't Hooft een gemakkelijk man. Hij mag dan de calypso van zijn geboortegrond nooit zijn kwijtgeraakt, zijn Ox- ford-Engels verried een zekere af- standigheid. De laatste jaren was hij stiller dan ooit, nadat hij in de zomer van 1980 zijn vrouw Doreen tot haar stervensuur had moeten begeleiden. In een artikel over Potter schreef ds. Maija van der Veen- Schenkeveld uit Rijswijk, af gevaardigde in het Centrale Comi té, namens de Gereformeerde Ker ken in Nederland, dat de bewoners van het Caraibisch gebied gete kend zijn door de meeste kwalen De voorzitter van de Raad van Kerken i heeft beziggehouden met de Assemblee. onze wereld lijdt als vol keren en culturen elkaar ontmoe ten. „Als Potter vertelt over de ge schiedenis van zijn land, is dat het i verhaal van de uitmoording van de oorspronkelijke bevolking, van Spaanse overmacht en koloniale onderdrukking, van import van slaven en arme arbeiders uit India en China, jachtgrond voor allerlei soorten avonturiers". Voeg daarbij het geweld van de natuur, dat Potter op 9-jarige leef tijd bij een orkaan leerde kennen, en je hebt de achtergrond waarte gen deze Caraibische reus zijn hartstocht voor de armen en ont rechten ontwikkelde. Zyn geloof omschrijft hij altijd als een geloof „ondanks alles". Identiteit Potter zal in de oecumenische be weging wel altijd de man blijven van het anti-racisme programma. Met fel omstreden giften aan be vrijdingsbewegingen durfde de Wereldraad de daad bij al te goed kope woorden van solidariteit te voegen. Hoewel het budget van het PCR nog altijd een druppel op de gloeiende plaat van het wereldwijd verspreide kwaad van het racisme is, hebben weinig programma's zo zeer de identiteit van de Wereld raad onder Potter bepaald als dit. Toch wordt zowel de theoloog als de kerkleider Philip Potter groot onrecht gedaan, wanneer zijn naam uitsluitend in verband wordt gebracht met een minieme gift van 85.000 dollar aan het Patriottisch Front van het toenmalige Rhode- sië. Met zijn Bijbelse meditaties, zijn inspirerende toespraken en de vaste hand waarmee hij in belang rijke vergaderingen lijnen naar de toekomst kon uitzetten, heeft hij zich als een echte leider en inspira tor ontpopt. Meer dan de „tussenpaus" Car son Blake zal Potter samen met Visser 't Hooft de geschiedenis in gaan als één van de grote voorman nen van de oecumenische bewe- ging. De bijeenkomst van het Centrale Comité, waar over de opvolging van Potter wordt beslist, is de eer ste van dit besluitvormende or gaan in zijn huidige samenstelling als we de twee dagen die men vorig jaar in Vancouver na de Assemblee vergaderde even vergeten. De 145 leden staan voor de niet geringe taak om het werk van de Wereld raad na een stilstand van bijna drie jaar weer op gang te krijgen. Stil stand is overigens niet helemaal het juiste woord. Er is de afgelopen driejaar harder dan ooit gewerkt in het Oecumenisch Centrum. De in spanningen richtten zich echter voor het grootste deel op de voor bereiding van de Assemblee, de Assemblee zelf en de nasleep er- Popelen De voorzitter van de Raad van Ker ken in Nederland, dr. Dirk Mulder, heeft de afgelopen tijd scherpe kri tiek geuit op het feit dat de Wereld raad haar normale werkzaamhe den zo lang heeft onderbroken ter- wille van de Assemblee. Volgens Mulder zitten veel stafleden te po pelen van verlangen om weer met het normale werk te beginnen. Sinds 1 januari 1982 zijn er name lijk met het oog op de Assemblee geen nieuwe programma's en pro jecten meer van start gegaan. Slaagt het Centrale Comité erin de komende twee weken een rede lijk omlijnd programma voor de rest van de jaren '80 uit te zetten, dan hebben we de komende jaren heel wat van de Wereldraad te ver-, wachten. Helemaal blanco begint het Comité natuurlijk niet aan die exercitie. Er ligt het nodige voor werk van de Assemblee van vorige zomer en begin dit jaar hebben de voorlopig benoemde bestuursle den van de dertien onderafdelin gen in Montreux een week lang overlegd over de toekomstige werkzaamheden. Volgens prof. Mulder is in Mon treux vooral een poging gedaan om het werk van alle onderafdelingen beter op elkaar af te stemmen. Te genover de lid-kerken moet de We reldraad meer als een eenheid wor den gepresenteerd en er moet voorkomen worden dat allerlei se- mi-autonome organen hun eigen hobby's uitleven. Van de belangrijke afdeling „Geloof en Kerkorde" is de agenda voor de komende jaren al vrij nauwkeurig bekend. Bovenaan staat de afhandeling van het be langwekkende document over doop, avondmaal en ambt dat mo menteel in de kerken besproken wordt. Na vijftig jaar dialoog zijn de belangrijkste christelijke ker ken, waaronder ook de RK-kerk hoewel die geen lid is van de We reldraad, het eens geworden over de theologische basis van deze drie centrale geloofsthema's. Als twee de op het verlanglijstje van Geloof en Kerkorde staat een nieuwe ge loofsbelijdenis, waarin op eigen tijdse wijze maar met behoud van het waardevolle uit de christelijke traditie het geloof verwoord wordt. Andersom Van de afdeling „Gerechtigheid en Dienst" zal de komende jaren ver wacht worden dat zij de samen hang tussen vrede en gerechtig heid die in Vancouver zo dikwijls ter sprake kwam, nader uit gaat werken. Het zint de Wereldraad niet dat de kerken in het Westen zoveel energie steken in vredes vraagstukken, met voorbijzien aan de grote politieke en economische problemen van de Derde Wereld raad, terwijl de prioriteiten in de ontwikkelingslanden precies an dersom liggen. Wellicht kan de oe cumenische beweging als een brug fungeren tussen de vredesbewe ging en de strijders voor rechtvaar dige verhoudingen. Bisschop valt 'basis' aan „De basisgroepen of „Kerk van onderen" zullen op dezelfde wijze verdwijnen als ze zijn gekomen. Jammer alleen, dat intussen zoveel goedwillende jongeren op dwaal wegen zijn geleid en dat zoveel voor de opbouw der kerk benodig de energie is gebruikt om spannin gen en scheuren te veroorzaken". Dat zei de bisschop van Fulda, dr. Johannes Dyba gisteravond op de 88ste Duitse Katholiekendag te München. De bisschop veroordeel de alle in de Kerk genomen initia tieven, „die in plaats van zekerheid twijfel, in plaats van eenheid sply- ting en in plaats van vertrouwen wantrouwen propageren". Dr. Dyba sprak een scherpe ver oordeling uit over „tot ideologen verworden theologen" en verweet de basisgroepen, te werken aan on dermijning en beschadiging van de kerk. Naar de bisschop verklaarde, is een „kerkopvatting die tot 300 ver schillende kerken voert, tot kerken van links en rechts, van boven en beneden, voor blanken en zwarten, voor landen en rassen, niet de ware christelijke opvatting van wat de kerk is". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. H. Bosman-Huizinga, 11.45 oecum. stu- dentendienst; Marekerk 10 en 5 ds. AJ. de Jong; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. J. Bre- derveld; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 H. Horten- sius en 11.15 H. Hortenius en J.A.A. van Well; Bethlehemk.(Driftstr.) 10 ds. H. van 't Hof; Bevrydingsk.(Montgomerystr.) 10 ds. L.C. Rietveld; Vredesk.(Burggravenl.) 10 ds. K. Bou- huys; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 pasteur D. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10.30; Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. J. Bovenberg; Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, 10.30 ds. Hemmes; Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.), zie Vredeskerk Petrak. (Surinamestr.) 10 dr. Van der Zwaan; Oude Vest 10 ds. v.d. Velden; Maranathak.(L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) 10 en 5 ds. Rietveld; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Ver doorn; Merenwijk: zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk): 10 hr. W.M. de boer; Geref. K. Vrijg. (De Vlietschans, Apollo- laan) 11 ds. G. Mulders, 3 ds. C de Put ter; Chr. Geref. K. (Steenschuur): 9.30 en 5 ds. G.C. den Hertog; Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30; Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. Mostert; Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10 ds. B.A. Koek; Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld; Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. hr. Roos. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): 10 hr. J. Zijlstra, di. 8 hr. J. Zijlstra; Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. N. Hoo- genraad Leger des Heils (Groenesteeg-hoek Ves- testraat): 10 heiligingssamenk., 7.30 ver- n4. v Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst J.H. Rosman. 'De Christelijke Wetenschap' (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl 9.30,10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): zat. 7. Rooms-Kath. K Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat, 7, zo. 8,10,11.30,18 en 19; Boshuizerkade zat. 7, zo. 10. Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl-straat zat. 7, zo. 9.30,10.45 enl2.15; Merenwijk: zie herv. gem. H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. G. van Driel, 7 ds. E. M. Pannekoek, Leiden; Geref. Kerk: 10 ds. K. Welbedacht, Ha- zerswoude, 6.30 ds. G. den Heeten, Hoofddorp; Geref. Kerk: 9.30 dienst des woords, 6.30 ds. J. Westerink, Urk; Rk Kerk: zat 7, zo. 10.30; ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventsk. 9.30 ds. R.H.M. de Jonge; Kruiskerk, Gouwsluis 9.30 drs. A. Spaans, Scheveningen; Opstandings- kerk 9 ds. J.J. v.d. Heiden, 6.30 ds. De Jonge; Maranathakerk 6.30 ds. J.J. v.d. Heiden; Geref. Kerk: G. Herderkerk 10 ds. Ver heul, 6.30 ds. Moll, De Bron 9.30 ds. Vlasblom, 10.15 ds. Moll, 6.30 ds. Mul der, Ashram 10 ds. Mulder; Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school): Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 hr. J.K. Knol, 6.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. B. de Romph; Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 ds. H.G. Koekoek, 6.30 zend. Sj. Verkerk; Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. C. Vork; Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. P. Wallaard; Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 prof. Heering; Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zo. 9 en 11.30; BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Hoek, Alblasserdam, 6 kand. Schreu- ders Groene kan; Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdiensten; BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps- - kerk 9.30 ds. R.J. van de Hoef, 6.30 ds. J.H. Cirkel, Woudenberg; Salv.kerk 9.30 ds. Hoh. Richter, 6.30 kand. P. Nagel, Bodegaven; Bethl.kerk 9.30 ds. Prosman, Genderen, 6.30 ds. Joh. Richter; Geref. Kerk: 9.30 ds DH. Elderman, 6.30 ds. Attema-Roosjen; Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.): 9.30 en 4.30 ds. E.A.W. Mouissie; Evang.-Luth. Gem.: 10.30 mw R. Roden- BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. J. Haitsma, 6.30 ds. J. Cziria; De Stek 9.30 dr. E. de Vries; Geref. Kerk: 9.30 ds. F. v.d. Bos, Gouda, 5 ds. J. Cziria; Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. H. W. Eerland, Putten, 4 ds. P. den Hartog, Veenen- daal; Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 3 ds. A. Bac, 11 juli 7.30 ds. Van Dijk; Rk Kerk: zat 5.30 (de Stek). 7, zo. 9.30 en li; HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Z. de Graaf; Geref. Kerk: 9.30 ds. P. Wildschut, Al phen a.d. Rijn, 5 ds. K. Welbedacht; Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7. zo. 8.45 en 11.45; Rijndijk zat. 7, zo. 10; HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. L.F., Krispijn, 7 ds. H. J. Hemstede, Leider dorp; Geref. Kerk: Hoeksteen 10 ds. v.d. Wal, Maartenskerk 10 ds. Krispijn, 7 ds. H.J. Hemstede, Leiderdorp; Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. D. Biesma; j 11; HOOGMADE: Herv. Gem. 10 dr. H. van Vliet, Alphen a.d. Rijn; Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.; DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 hr. Goed hart, Nieuwkoop; Rk Kerk: zat. 7, zo. 10; KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents, 6 ds. L. Boer; Ontm.kerk 10 ds. L. Boer, 6.30 ds. Juc- kema; Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 ds. P. v.d. Horst, 6.30 ds. P.C. Koster; Rk Kerk: za. 7, zo.9.30 en 11.15; KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 kand. A. den Besten. 6 ds. W.A.B. Hagen. Zwolle; O. Kerk 8.30 en 10 ds. C.B. Schuurman, 6 ds. J. Vroegindewij; Ichthusk. 10 ds. Hagen, 5 kand. Den D. Driebergen; Overduin 2.15 ds. H. van den Beid; Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente "De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): 9.30 ds. H.J. van Achterberg, Leiden; Geref Kerk: Vr.kerk 9.30 ds. P.C. Kos ter, 5 ds. W. Baas, Sassenheim. Triumfatork. ds. M. v.d. Werff, Voor hout, 5 ds. P. v.d. Horst; Geref. K. Vrijg.: 10.15 dienst des Woords, 3.30 ds. P. Houtman, Leiden; Ned. Geref. Kerk: 8.45 leesdienst, 7 ds. M.H.T. Biewenga, Zoetermeer; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. D. Slag boom; Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. K. v.d. Belt; Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 lees dienst; Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5 leesdienst; Volle-evang.gem. (Tripodia'): 9.45. Onafhanklijke Babtistengem. (Sluisweg 16) 10 hr. A. Driesprong, Middelburg KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 W. Sybrandie, Den Haag, 7 ds. H. van Niel, Rijnsburg; Geref. Kerk: 10 ds. H. Bade, 7 ds. H. van Niel (gem. dienst); LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth; Hoofdstr. 10 ds. Stegeman; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Van den Born; Leythenrode 10 ds. W. de Leeuw; Elis.ziekenhuis 9.30 rector Abr. Vijftig, schild, 10.45 ds. Nieuwenhuijzen, Nieuwveen; Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 ds. J. v.d. Zeeuw; Rk Kerk: zat. 7, zo. 9,10.30 en 12; LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. P. Schalk; Geref. Kerk: 9.30 hr. P. Koenes, Amster dam, 7 ds. A. J. Krol, Gorinchem; Rk Kerk: zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15 LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10.30 en 7 ds. B.C. de Gelder; Pauluskerk 9 ds. B.C. de Gelder; Geref. Kerk: 10 ds, Boswijk, 7 drs. Jas pers Focks, Oude Wetering; Geref. K. Vrijg.: 8.45 ds. C. de Putter, 4.30 leesdienst Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10.45 ds. G. de Lange, Oegstgeest. 5 ds. K.H. e Groot, Amstelveen; Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. J. van Dij- ken; Geref. Gem.: 10 en 4 leesdienst; Rk Kerk: Agathakerk za. 7. zo. 10 en 11.30; Poelpolder za. 7, zo. 9 en 11 30; Mariakerk za. 7. zo. 8.30 en 10; Engelbew. za. 7, zo. 9.30,10.30 en 17.45; NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. E.M. Pannekoek. Leiden, 6.30 hr. P. Taselaar, Alphen a.d. Rijn, Geref. Kerk 9 30 ds. R.J. Hanenbrug; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 dienst; Rk Kerk: zat 7, zo. 9 en 10.45; Evangelische gemeente (kruispunt Kennedylaan 33) 9.30. NIEUWVEEN Herv. Gem. 9.30 ds. H O. Molenaar Sr., Scheveningen, 6.30 ds. E.F. Teygeler, Scheveningen; Geref. Kerk: 9 30 ds. G. den Heeten, Hoofddorp. 7 ds. J Bruijn, Gouda; NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Kret, Sassenheim, 7 ds. L. Romein, Rot terdam; Geref. Kerk: 8.30 en 10.30 ds. G. Rang (H. Avondmaal), 18.30 ds. G. Rang; Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesdienst, 3 kand. ir. J. Slagboom, Apeldoorn; Rk Kerk: zat 7. zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. M.D. Geuze; Geref. Kerk (W. Verlaat): 9.30 hr. Tol. Meeden, 7 hr. v.d. Zwan, Driebruggen; Rk Kerk: zat. 7.30, zo. 9 en 10.30; 7 ds. J.E. van Veen, Wassenaar; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. J. Gebraad, Kat wijk a.d. Rijn; De Rank (Golfbaan) 10 hr. K.J. Visser, (Duitse dienst); Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. J.J. Kuiper, 7 ds. R.E. v.d. Wal. Hillegom; Vinkenl. (Binnen) 9.30 drs. P. Wame- link; Stichtingskerk 11 ds. Wolthaus, Heem stede Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 dr. S.L. Verheus, Amsterdam; Sole Mio 9 ds. J.J. Kuiper; Rk Kerk: Zee za. 7, zo. 9.30 en 11; Binnen za. 7. zo. 8.10 en 11.30: NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 9 ds. Korenhof, Heemstede; Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. za. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk za. 7, zo. 10 en 11.30; OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. J.Th. Heemskerk; Pauluskerk 10 ds. J.J. Kooman; Gemeentecentrum (Lytw.) 10.30 mw ds. G M. Winkel-Boot; 7 ds. J.J. Kooman, Geref. Kerk: zie herv. gem. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school): 10.30 en 4 30 ds. C. de Putter; Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 en 4 ds. G. de Lange; Van Wijckerslooth: 4 ds. S. Oegema; Endegeest: 10 pater J.W.M. Boshou- OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte; Geref. Kerk: 9.30 ds. H. Jaspers Focks, 6.30 ds. E. Boswijk, Lisse; Remonstr. Gem.: 10 ds. G.Ch. Duinker, Rotterdam. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9.30 en 11.30; ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. za. 7. zo 9 en 11 Petrus-B. za. 7, zo. 9.30 en 11.30; Rk Kerk: i 11: ling; Bethelkerk 9.30 ds. G.F. Smaling; Geref. Kerk: Petrak. 10.30 ds. J. Ribbe- rink, Neede; Imm.kerk 9 en 10 30 ds. J. Cziria, 5 ds. A. Baayen, 7 ds. P. Ribberink; Mar.kerk 9 ds. A. Baayen, 5 ds. J. Cziria; Geref. Kerk Vryg.: 10 en 5.15 ds. Grut ter; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. W. van Sorge; Evang. Christengem. (aula mavo): 10 hr. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Germans; Geref. Kerk: 9.30 ds. W. Baas, 7 zie herv. gem.; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Aarnoudse; Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 ds. J.C. Beekhuis, Haarlem; Rk Kerk: za. 7, zo. 9.30 en 11; TER AAR:Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. J. Broer; Rk Kerk: Aardam zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Oe gema, 6.30 ds. Vermeulen; Geref. Kerk: 9.30 ds. C. Vermeulen, 6.30 ds. P. v.d. Horst, Katwijk; Rk Kerk: za. 7, zo. 9,10.30 en 11.45; VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Kramer, Leiden, 7 Ds. De Zwart; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 prof. Berkhof, Leiden; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. A H. Lentz; Herv. evang. op geref. grondslag (aula Lucas-collcge, Beeth.laan): 9.30 kand J. Bakker, Haastrecht, 4 ds. Schalkoort, Streefkerk; Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. De Zwart; Geref. K. Vryg. (Bachlaan): Aulagemeenschap Noordhofland: 1030 woorddienst; Rk Kerk: Laur.kerk za. 7, zo. 11.30; M. Godskerk za, 7, zo. 10; WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9 30 ds J Maasland, 5 ds. J.W. Goossen, Hoeksteen 9 30 ds. J.C. Schuurmans, Barneveld, 6.30 ds J Maasland; Bethelk ds J.W, Goossen, 5 ds. H. Vis ser, Katwyk a. Zee; Imm.kerk 9.30 ds. Th. Hulst, 7 dr. J. Haitsma, Geref. Kerk: Kruisk. 9 hr. A. van Veen, 5 ds. J. Mondeel, Reeuwyk; Ontm.kerk 10.15 hr. A. van Veen; Remonstr. Gem. 10.30 gezamenljke dienst in de Goudse kerk ds. A. de Jon- WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. R. Steenstra. 4.30 ds. G.J. Wolters; Kievietk. 10 mevr. dra. J. Visser- Schroot, Den Haag; Messiask. 10 ds. D. van Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. G.J. Wolters; Geref. Kerk Zyllaan 10 mevr. ds. T. H. Attema-Roosjen van Nieuwerbrug, 7 ds. C. v.d Woude; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. G. C. v.d. Kamp; Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. E. Westra, Den Haag; Rk Kerk Will. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo 9 en 11; G. Herderk. zat. 5, zo. 9.30 en 11. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. W J.J Koelewyn, 6.30 ds. W. v.d. Kamp. Rynsaterwoude Geref Kerk: 9.30 ds. M.G. Veenstra, Lei den, 18.30 ds. W. v.d. Meulcn, Leid- schendam; Ned. Prot. Bond (De Wjjk): Rk Kerk: i. 7, z 10; ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 kand. C. Maris, Houten; Geref. Kerk: 9 30 hr P. Knotters, Oude water, 7 hr. H. Tol. Meeden. Rk Kerk: za. 7, zo. 9 en 11.45; ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. J.R. Wolthaus; Rk Kerk: St. Jan za. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. za. 7, zo. 10; ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 930 kand. A. Vuyst, Noordwykerhout, 18.30 ds. W A Vlasblom. Boskoop; Geref. Kerk: 9.30 kand. A. Vuyst, 18.30 drs. J. Mondeel, Reeuwyk Remonstr. Gem.: mevr. ds. R. Thieme- Tiesing. De vertrekkende secretaris-generaal dr. Philip Potter die de Wereldraad de afgelopen twaalf jaar met vaste hand heeft geleid.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11