Strauss: nieuwe lening aan DDR c GWK Eerst langs GWK! Vakantie? Russisch offensief in Afghanistan Italiaanse communisten zetten oude koers voort GWK Bedrag van 900 miljoen mark genoemd Wijnfestival in opspraak Franse regering wil perswet doordrukken Verzet in El Salvador heeft luchtdoelraketten MÜNCHEN (AP) - Een groep Westduitse banken heeft een nieuw kredietpakket samen gesteld voor de DDR, zo heeft de Beierse politicus Franz Josef Strauss bekendgemaakt. Strauss zei niets over de omvang van de lening, maar bankierskringen in Frankfort meldden dat het gaat om een bedrag van 900 miljoen mark. Strauss was vorige zomer ook betrokken bij het regelen van een lening voor de DDR. De Oostduitse regering kreeg toen I miljard mark krediet, in ruil voor toezeggingen over een versoepeling van het mensenrechtenbeleid. Buitenland DONDERDAG 5 JULI 1984 Reagan: Jackson moet zich niet bemoeien met Sacharov WASHINGTON (Rtr/UPI) - Pre sident Reagan heeft de democra tische presidentskandidaat Jesse Jackson ervoor gewaarschuwd dat pogingen om zich te be moeien met de zaak van Sowjet- dissident Andrej Sacharov de stille diplomatie van de VS in de ze kwestie kan compliceren. In een vraaggesprek voor de televi sie suggereerde Reagan ook dat Jackson met zijn recente missie naar Cuba dicht in de buurt kwam van het overtreden van de wet, die burgers verbiedt buiten landse politiek te bedrijven. Dominee Jackson gaf kort na zijn terugkeer uit Cuba te ken nen dat hij naar Moskou wil gaan om een poging te doen Sacharov vrij te krijgen. „Ik geloof dat in menging in deze zeer gevoelige zaak voorbij gaat aan dingen die zich afspelen langs de stille di plomatieke kanalen", aldus de president. Reagen verklaarde blij te zijn met Jacksons succes in Cuba, waar de zwarte dominee 22 Ame rikaanse gedetineerden en 26 Cu baanse politieke gevangenen vrij kreeg. Hij wees echter op de zo genoemde Logan act, die parti culieren verbiedt te onderhande len met autoriteiten in andere landen. Hij zei dat er geen plan nen zyn om wettige stappen te gen Jackson te nemen. De democratische presidents kandidaat sprak tegen dat hij mogelijk onwettig heeft gehan deld. Volgens hem had hij de vol ledige medewerking van het mi nisterie van buitenlandse zaken. Het dagblad Die Welt wist te mel den dat één van de voorwaarden is dat de Oostduitse autoriteiten de bepaling afschaffen, dat volwassen bezoekers uit West-Duitsland voor iedere dag van hun verblijf in de DDR verplicht 25 mark moeten wisselen. De Bondsrepubliek zou ook hebben aangedrongen op een verlaging van de leeftijdsgrens voor mensen die reizen naar het Westen willen maken. Thans mo gen alleen gepensioneerden of mensen met "dringende familie aangelegenheden" het Westen be zoeken. Strauss zei niet wanneer de kre dietovereenkomst zal worden gete kend. In Bonn verklaarde regerings woordvoerder Peter Boenisch gis teren dat vooruitgang is geboekt in overleg tussen de twee Duitslan- den dat "voordelen voor de bevol kingen" van beide landen moet op leveren. Boenisch zei echter dat de besprekingen nog niet zijn afge rond en dat de Westduitse regering daarom geen bijzonderheden kon verstrekken over de onderwerpen van gesprek. Boemsch wilde evenmin ingaan op de berichten over de lening, al wist hij tijdens zijn normale pers conferentie nog niet wat Strauss in München ging zeggen. De regeringswoordvoerder merkte op dat de laatste tijd posi tieve signalen van de DDR zijn ge komen, zoals de verwijdering van enkele automatische schietinstal- laties langs de grens. Hij zei ook dat er een bevredigende oplossing was bereikt voor het probleem van de Oostduitse asielbezoekers bij de Westduitse vertegenwoordiging in Oost-Berlijn. Afgelopen vrijdag en dinsdag hebben ongeveer 50 vluchtelingen de missie verlaten na de garantie te hebben gekregen, dat hun aanvra gen voor emigratie naar de Bonds republiek in behandeling zouden worden genomen. Sommige asiel zoekers verbleven al enkele weken bij de missie. Een Westduitse func tionaris onthulde dat zes Oostduit sers - vier volwassenen en twee kinderen - in de missie zijn achter gebleven en klaarblijkelijk vast houden aan hun eis, dat zij onmid dellijk naar het Westen mogen ver trekken. De regering in Bonn heeft de missie vorige week gesloten om te voorkomen dat nog meer asielzoe kers zouden binnenkomen. De asielkwestie had in de Duits-Duit se betrekkingen een crisis veroor zaakt, waarbij de regering van de DDR de emigrantenstroom vrijwel tot stilstand had gebracht in ver band met de situatie bij de missie in Oost-Berlijn. Zeven dagen in de week open voor uw vakantie. De Grenswisselkantoren NV Samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. AMEV en Pierson, Heldring Pierson N.V. MAINZ (Rtr) - In West-Duitsland is een politieke rel ontstaan naar aanleiding van de viering, zater dag, van het 50-jarig bestaan van 's lands oudste wijnroute. De organi satoren van het feest zouden name lijk het naziverleden van de oprich ter van de route verzwijgen. Het gaat om Josef Bürckel. Hij *zorgde er in 1934 dat de 80 kilome- r,ter lange „Weinstrasse", die mid- SRINAGAR - Op tal van plaatsen in Kasjmir zijn militairen de laatste dagen niet meer uit het straatbeeld den door Rijnland-Pals loopt, er weg te denken. Sinds de Indiase premier Gandhi, de premier van de deelstaat, Faroek Abdullah heeft ontslagen, kwam. Bürckel was nauw 'be- zijn relletjes aan de orde van de dag. tfotoAP) vriend met Hitier en beroemde zich erop het eerste „van jodei be vrijde" district te leiden. Hij peeg- de in 1944 zelfmoord. De sociaaldemocratische >ider in Rijnland-Palts, Hugo Brant, zei dat in alle publikaties ov* het wijnfestival met geen woordt/ordt gerept over Bürkels ware nhter-- grond. De organisatie en een woordvoerder van de regeende christendemocraten verocdeel- den scherp Hitiers beleid mar zei den dat het niets te maken hd met een wijnfestival. PARIJS (Rtr.) - De Franse rege ring zal het vertrouwen vragen van de Nationale Vergadering om een eind te maken aan vertragingstac tieken die de oppositie gebruikt te gen een wetsontwerp over beper king van krantemonopolies. Een eventuele motie van wantrouwen zal zeker worden verworpen, en daarmee het wetsvoorstel aange nomen, omdat de socialistische re geringspartij de meerderheid heeft in het parlement. Regeringswoordvoerder Roland Dumas zei gisteren dat de regering heeft besloten tot het stellen van de vertrouwenskwestie gezien de „onverantwoordelijke houding van enkele leden van de oppositie die kennelijk vastbesloten zijn de zaak nog meer te rekken". Sinds 1958 is geen enkel wetsontwerp zo lang in behandeling geweest, zo voegde hij eraan toe. Op grond van het wetsvoorstel wordt het aantal kranten dat één concern mag bezitten beperkt. Sinds het in november werd inge diend zijn er 2.600 amendementen geweest en is er 170 uur debat aan gewijd. Volgens de regering is de wet van wezenlijk belang voor het behoud van een pluralistische pers en tegen de machtsconcentratie in het perswezen. De oppositie be schouwt de zaak als aantasting van de vrijheid. De oppositie voelt zich gesterkt door het tegenvallende resultaat van de socialistische partij bij de recente Europese verldezingen en door de hoge opkomst bij de de monstratie in Parijs tegen omstre den onderwijshervormingen. De kritiek werd luider. De regering zou haar politiek en moreel gezag om te regeren hebben verloren, zo stelden enkele oppositiepolitici. De fractievoorzitter van de neo- gaullistische partij in de Assem- blée, Claude Labbe, beschuldigde de regering ervan de publieke opi nie te negeren en extremistisch te worden. De pers- en de onderwijs wetten zijn naar zijn zeggen ver derfelijk. Het wetsvoorstel treft vooral de krantenmagnaat baron Robert Hersant die eigenaar is van drie landelijke kranten, waaronder Le Figaro, en enkele provinciale kran ten. Overigens kan hij als de wet wordt aangenomen niet worden vervolgd omdat hij parlementaire onschendbaarheid geniet doordat hij vorige maand in het Europese parlement werd gekozen. Amerikaanse spion gepakt in Nicaragua MANAGUA (UPD- In Nicara gua is de Amerikaan William Joseph Luther gearresteerd op beschuldiging van spionage en pogingen te infiltreren in Barri- cada, het dagblad van de Sandi- nistische beweging. Het be richt van zijn arrestatie stond gisteren in Barricada en is be vestigd door de Amerikaanse ambassade, die overigens geen commentaar wilde geven. Het is niet duidelijk wanneer Lu ther is aangehouden, maar sommige berichten duiden er op dat hij al sinds mei vastzit. Volgens Barricada heeft Lu ther bekend dat hij in opdracht van de CIA de gangen naging van minister van binnenlandse zaken Tomas Borge en van twee hoge veiligheidsfunctio narissen, Lenin Cerna en Oscar Loza. Luther heeft volgens dit blad een Nicaraguaanse moe der en spreekt accentloos Spaans. Hij deed zich voor als Nicaraguaan toen hij aanbood als verslaggever voor Barricada te gaan werken. Tientallen vliegtuigen vernield bij vergeldingsactie ISLAMABAD (AP) - De Russi sche strijdkrachten in Afghanistan zijn een groot offensief begonnen tegen enkele honderden islamiti sche guerrillastrijders, die zich in een plaatsje buiten de hoofdstad Kaboel hebben verschanst. Dat hebben woordvoerders van het Af ghaanse verzet in de Pakistaanse grensplaats Peshawar woensdag meegedeeld. De guerrillastrijders in Kohe Sa- fi, 40 kilometer ten noordwesten vein Kaboel, worden sinds 24 juni belegerd. Volgens de laatste infor matie werd er afgelopen zondag nog gevochten, maar de zegslieden konden niet vertellen welke partij aan de winnende hand was. De zegslieden verklaarden dat het offensief vermoedelijk een ver gelding is voor een reeks guerrilla- aanvallen op de luchtmachtbasis Bagram bij Kaboel. Bij die aanval len zouden de afgelopen twee maanden enkele tientallen vlieg tuigen zijn vernietigd. Eigen verificatie van de berich ten was niet mogelijk. De bronnen van wie de informatie afkomstig is, zijn in het verleden betrouwbaar gebleken. Zij wilden niet bij naam genoemd worden. Bij het offensief zouden 15.000 Russische militairen en 1.000 tanks betrokken zijn. Ook de luchtmacht neemt aan de gevechten deel. De rebellen in Kohe Safï zouden een vliegtuig hebben neergeschoten en 100 tegenstanders buiten gevecht hebben gesteld. Voor het afvoeren van de doden en gewonden naar Kaboel zouden drie grote helikop ters nodig zijn geweest. De zegslieden gaven geen infor matie over de verhezen aan de kant van de verzetsstrijders. Zij leken er op te vertrouwen dat de guerrilla strijders zich tijdig in de omliggen- Kohe Safi heeft een strsgische ligging nabij de Pansj-vallei, waar sinds eind april ei grote operatie van het Russiscl en Af ghaanse regeringsleger guide is. Behalve als basis voor invallen op Kaboel wordt de pats be schouwd als een belan'ijk be- voorradingspunt voor streek Paghman, waar volgensVesterse diplomaten sinds vorig maand Russische grondstrijdkr.hten de zaken onder controle lijki te heb ben. COLMAR (ANP) -- De burgemees ters van de gemeentes in de Elzas, waar binnenkort begonnen moet worden met de opslag van zout in de grond door middel van zoutin- jecties, hebben de bevolking opge roepen te demonstreren op het ogenblik dat de eerste machines arriveren. Om te waarschuwen dat het zover is, hebben zij de sirenes in hun dorpen twee minuten lang laten loeien. De burgemeesters de den hun oproep in de regionale kranten. Zij zijn tegen de zoutin- jecties, waarmee het zout uit de ka- limijnen dat niet langer in de Rijn Elzas wil geen opslag van zout De prefect (te vergelijken met een commissaris van de koningin) van het betrokken departement Haut-Rhin heeft maandag een de creet uitgevaardigd, dat proefbo ringen toestaat bij Chalampé. „Het gaat uitsluitend om proefborin gen", aldus een woordvoerder van de prefectuur desgevraagd. Pas na een rapport van experts zal de defi nitieve plaats voor de zoutinjecties worden vastgesteld. Uiteindelijk ligt de beslissing bij de Franse Raad van State, na een hele procedure van vergunningen en onteigening. „Die procedure kan nog enkele maanden duren", aldus een woordvoerder van de prefectuur. De prefectuur egt er de nadrpk op, dat de plaats van de proefborin gen in Chalampé allerminst defini tief is. „We zitten in een onder zoeksfase om de beste plaats te vinden", aldus de woordvoerder. SAN SALVADOR (Rtr) - Het mi nisterie van defensie van El Salva dor heeft gisteren meegedeeld dat de linkse guerrilleros in het land erin zijn geslaagd de hand te leg gen op luchtdoelraketten, maar het is er niet zeker van of ze zich al in het land bevinden. De woordvoerder van de rege ring, Ricardo Cienfuegos, zei dat het leger al enkele maanden wist dat de opstandelingen Russische raketten van het type SAM-7 had den kunnen aanschaffen. Militaire deskundigen zijn van mening dat dit feit het getij in de burgeroorlog kan doen keren. Het Salvadoraan se leger maakt immers veel ge bruik van gevechtsvliegtuigen van het type A-37 en van Huey-helikop- ters met boordgeschut waarmee bolwerken van het bevrjjdings- front worden bestookt. ADVERTENTIE Waar en wanneer u maar wilt. GWK is zeven dagen in de week open voor uw vakantie. Van maandag t/m zaterdag minstens van 08.00 tot 20.00 uur. En op zondag van 110.00 tot 16.00 uur. Maar vaak is GWK zelfs nog een stuk langer voor u open. Zeker in de grote steden en aan de grote grensovergangen. Er zijn GWK-kantoren op 29 N.S.-stations door het hele land en bij elke grensovergang van enige betekenis. Dus u hoeft voor het geld en de papieren voor uw vakantie nooit een omweg te maken. Lang wachten is er ook niet bij: de GWK-mensen helpen u snel weer op weg. Voor de precieze adressen en openingstij* den kunt u bellen: GWK-hoofdkantoor, tel. 020-221324. DOUANE Zeven dagen in de week open voor uw vakantie. De Grenswisselkantoren NV N.S.-station Leiden, tel. 071-144558. Geopend: ma. t/m za. 08.00-20.00 uur. zo. 10.00-16.00 uur Ook op de N.S.-stations van Den Haag C.S. en H.S., Rotterdam. Amsterdam C.S. en Amstel, Haarlem en Schiphol- Centrum. ROME (AP) Alessandro Natta, de nieuwe leider van de Italiaanse communistische partij, heeft giste ren bevestigd dat hij de lijn van zijn op 11 juni overleden voorgan ger Enrico Berlinguer ten aanzien van het Italiaanse NAVO-lidmaat- schap en de onafhankelijke koers van de PCI ten opzichte van Mos kou zal voortzetten. "Er lijken mij geen redenen aan wezig om de reeds meermalen door Enrico Berlinguer verklaarde bestaande situatie te veranderen", zei de 66-jarige Natta over de steun van de PCI aan het lidmaatschap van de NAVO. "Wy hebben de deelname, de aanwezigheid in het Atlantisch bondgenootschap al ge ruime tijd niet meer betwist". Natta herinnerde aan de uit spraak van Berlinguer, dat hij zich onder de paraplu van de NAVO ge ruster voelde dan zonder die be scherming. "Ik kan die uitspraak van Berlinguer herhalen met alle waardering waarmee Berlinguer die uitsprak". Natta, leider van de grootste communistische partij in het Wes ten, benadrukte verder dat Italië "altijd oog moet hebben voor de ei sen van de vrede, vrede voor on szelf en vrede voor Europa. Daar om moet ons land zich steeds rich ten op een beleid van ontspan ning". (foto AP) De PCI is fel gekant tegen de plannen van de NAVO om 112 nu cleaire kruisraketten te stationeren op Sicilië, als antwoord op de drei ging van de Russische SS-20's die op West-Europa staan gericht. Natta verklaarde dat de PCI "volledige internationale autono mie" geniet. "Autonomie betekent niet het verbreken van betrekkin gen wij willen op internationaal gebied zoveel mogelijk politieke relaties onderhouden", aldus Nat ta, die verklaarde dat hiertoe ook politieke contacten met andere communisten en socialisten moe ten worden gerekend. De PCI heeft verscheidene acties van de Sowjet-Unie veroordeeld, waaronder de interventie van het Kremlin in Afghanistan. Ook heb ben de Italiaanse communisten hun bezorgdheid geuit over de toe stand in Polen. Natta zei dat hij verscheidene communistische lan den zou bezoeken, zonder duide lijk te maken of hij al vastomlijnde reisplannen heeft. De nieuwe leider van de PCI werd tijdens de persconferentie voor de buitenlandse persclub meermalen gevraagd naar de be trekkingen van zijn partij met het Vaticaan. "Wij zijn steeds bereid groot belang te hechten aan de ont wikkeling van onze relaties met al le personen van het katholieke ge loof die in hun politieke taakuitoe fening het belang voelen van de grote waarden die wij gezamenlijk kunnen nastreven", zei hij. Met duidelijke voldoening ver meldde Natta dat hij vorige week als eerste leider van de PCI is geïn terviewd voor de Vaticaanse radio. Als voorbeelden van gemeen schappelijke doelen tussen de kerk en de PCI noemde hij vrede en ge-, rechtigheid. Arafat blift omstreder als leider PL') DAMASCUS (Rtr) -Inkele be langrijke groeperingeibinnen de Palestijnse Bevrijding Organisa tie PLO zijn het vore week in Aden eens geworden rer de vor ming van een colleief leider schap. Pro-Syrische lissidenten vinden echter dat PL'leider Yas- ser Arafat moet opsbpen, zo is gisteren uitPalestijje bronnen vernomen. Het plan voor gen dlectief pre sidium is onderdeel m een over eenkomst die tot stanis gekomen tussen Arafats groejring El Fa tah, het Palestijns/olksbevrij- dingsfront (PFLP), h Democrati sche Front voor de B/rijding van Palestina (DFLP), It Palestijns Bevrijdingsfront en t Palestijnse communistische pan De opzet is dat er een eind korruan de vorig jaar opgetreden schering binnen de PLO. Dat akkoord beh«t verder de verwerping van allAmerikaanse vredesplannen en It verbreken van alle contacten m Egypte van wege zijn vredesakiord met Is raël. De inhoud va de overeen komst was tot nogie onbekend maar volgens Paleynse zegslei- den in Damascus het de pro-Syri- sche „Nationale Allntie" het ver worpen. Tot die alliantii behoren de splintergroepering 1 Saiqa, het Palestijns Volksbffijdingsfront- Algemeen Commaio (PFLP-GC) en de Fatah-dissid<ten van kolo nel Abu Musa. AANSLAG - Bij ei bomaanslag in het woonblok ui een rechter in Sydney is gisten de vrouw van de rechter ogekomen. De rechter en vier aderen werden gewond. Het wase jongste van een reeks aanslagi in de afgelo pen jaren op bekele gerechtelij ke functionarissei Premier Bob Hvke zei dat de regering een speole politie-een- heid zal vormen m een onder zoek in te stelle naar deze af schuwelijke aansg en de vorige. Volgens vriendenvas de rechter in de afgelopen nanden tal van keren met de doobedreigd. geld en reischegues. Naar welk land u ook gaat, hoe ingewikkeld uw reis ook is, GWK heeft er de vreemde valuta voor. Uit voorraad en tegen de officiële koersen (zie Teletekst en Viditel pag. 747.610). Ook kunt u bij GWK terecht voor alle gangbare soorten reische- ques en Italiaanse benzinebonnea Vreemdgeld dat u overhoudt, wisselt GWK probleemloos weer om in guldens. Inklusief muntgeld!

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 6