Boeing: vliegtuig bij KLM militair 'De kloof in de maatschappij is groter geworden' Contact met Suriname Bejaardenverzekering wellicht 'bevroren' Nider onderzoek naar zevoudige aanrander Ma: van den Berg over opvolging, richtingenstrijd en kabinetsbeleid DONDERDAG 5 JULI 1984 Binnenland Voorzitter ondernemingsraad stapt op SEATTLE/DEN HAAG (GPD/ANP) - Een van de twee Iraanse vliegtuigen die op het ogenblik voor onderhoud bij de KLM staat is een militair tankvliegtuig, door Boeing aan Iran geleverd. Dit is bevestigd door een woordvoerder van de Boeing-fabriek in Seattle (VS). In een reactie herhaalde de KLM wat al eerder is gezegd, dat 'uitsluitend civiel geregistreerde Iraanse Boeing-747-vliegtuigen' bij de KLM worden onderhouden. UTRECHT (ANP) - Het kabinet bespreekt momenteel het voorstel van staatssecretaris Van der Heij den (volksgezondheid) om de toe lating tot de bej a arden verzekering van het ziekenfonds (één mihoen verzekerden) op 1 januari 1985 te bevriezen. Daardoor zou deze ver zekering vanzelf verdwijnen. Uit de vrijwillige verzekering wil de bewindsman 800.000 van de ander half miljoen verzekerden overhe velen naar particuliere maatschap pijen. De plannen wijken aanzienlijk af van de adviezen die de Nationale Raad voor de Volksgezondheid en de Ziekenfondsraad vorige maand hebben uitgebracht. Deze advies organen vinden eensgezind, dat de bejaardenverzekering per 1 januari 1985 moet worden opgeheven. De dan verzekerden zouden moeten worden ondergebracht bij de ver plichte ziekenfondsverzekering (nu alleen voor werknemers), ter wijl mensen die 65 worden vanaf dat moment moeten blijven waar ze zijn: bij het fonds of bij een par ticuliere maatschappij. De adviesorganen willen boven dien ook ongeveer een half miljoen vrijwillig verzekerden (bejaarden met premiereductie en uitkerings gerechtigden) overbrengen naar het verplichte ziekenfonds. Zij spraken zich nadrukkelijk uit voor handhaving van de overblijvende vrijwillige verzekering. Volgens de staatssecretaris is het echter de bedoeling de vrijwillige verzekering op te heffen en 800.000 vrijwillig verzekerde ambtenaren en zelfstandigen over te brengen naar de particuliere verzekeraars. Voor de particuliere maatschappij en gaan dan wel regels gelden met betrekking tot bijvoorbeeld een ac ceptatieplicht, het verzekerde pak ket en een premiereductie voor mensen met lage inkomens. Vrij willig verzekerde uitkeringsge rechtigden kunnen wellicht over gaan naar de verplichte zieken fondsverzekering en wat er met de overblijvende vrijwillig verzeker den zal moeten gebeuren is nog een punt van overleg in het kabi net. De algemeen secretaris van de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen J. de Vries noemt de plannen van Van der Reijdende 'doordrammen op verouderde ideeën'. Als het de staatssecretaris alleen maar gaat om af te komen van de rijksbijdragen (in de vrijwil lige verzekering 250 mihoen gul den op een totaal premiebedrag van 2,2 miljard) zijn daar volgens hem wel andere mogelijkheden voor. Bijvoorbeeld door binnen de vrijwillige verzekering en premie te heffen die rekening houdt met inkomensverschillen. Nu betalen vrijwillig verzekerden, tenzij ze* recht hebben op reductie, on geacht hun inkomen allemaal het zelfde premiebedrag. Op het ogenblik loopt het in de vrijwillige verzekering spaak door dat de particuliere verzekeraars zich volgens De Vries niet aan de regels hebben gehouden (hoge pre mies voor ouderen en forse reduc ties voor jongeren), waardoor in de vrijwillige verzekering vooral de „slechte risico's" zijn overgeble ven. De Vries noemde het onlo gisch de vrijwillige ziekenfonds verzekering op te heffen als de par ticuliere maatschappijen zich wel aan regels gaan houden. In verband hiermee heeft giste ren de voorzitter van de KLM-on- dernemingsraad, Arie Korringa, zijn ontslag als OR-voorzitter inge diend. Korringa's kritische opstel ling ten opzichte van het onder houd aan de Iraanse militaire vlieg tuigen wordt volgens hem niet ge duld binnen de ondernemings raad. 'Andere FNV-leden wilden mij achter mijn rug om het zwijgen opleggen, zodat de werkgelegen heid van de bij dit onderhoudscon tract betrokken KLM'ers niet in gevaar zou komen', aldus Korrin ga. In de ondernemingsraad heerst tinnen de twaalf man sterke frac- te van het FNV waarvan hij deel litmaakte, al geruime tijd onenig heid. Dit speelde ook mee in de kvestie van het omstreden KLM- spirttoernooi in Zuid-Afrika, wartegen Korringa zich fel heeft vezet. Ook toen leidde de opstel lint van Korringa tot kritiek bin- nende ondernemingsraad. Vraagtekens In en reactie verklaarde minis ter Srit-Kroes (verkeer en water staat) gisteravond 'langzamerhand enkdc vraagtekens bij de KLM' te zettei, maar op dit moment nog geerverder commentaar te willen geven. De Tweede-Kamerleden Van den Bergh (PvdA) en Van der Spek (PSP) hebben inmiddels schriftelijke vragen over deze zaak gesteld. Volgens Piet Kuin, die voorzitter- is geweest van de FNV-fractie in de ondernemingsraad van de KLM, heeft de Iraanse Boeing-747-200 een N-registratie. Dit betekent dat het een Iraans militair vliegtuig is. Kuin voegt eraan toe dat de regi stratie nogal is 'weggekalkt'. Het andere toestel, een 747-100, heeft een I-registratie, de aanduiding voor verkeersvliegtuigen van de Iraanse maatschappij Iran Air. Een woordvoerder van buiten landse zaken heeft dinsdag meege deeld dat wordt onderzocht of het contract dat de KLM met Iran Air gesloten heeft militaire elementen bevat Het is Nederland er veel aan gelegen te vermijden dat Neder land partij wordt in de oorlog tus sen Iran en Irak, door het verster ken van het militair potentieel van een der partijen, aldus buitenland se zaken. De KLM heeft meegedeeld dat de directie minister Smit-Kroes al in een vroeg stadium heeft gepolst over het onderhoud van Iraanse vliegtuigen, maar de minister zelf heeft dat gisteren ontkend. „Niet formeel en niet informeel", aldus de minister. Ansterdammer voorlopig nog vrij AMSTRDAM (ANP) - De 28-ja- rige Aisterdammer J.E. R., tegn wie mindag tbr en anderalf jaar cel wei geëistvoor het plegen van zes aarandingen, moet nader wor den orerzocht door psychiaters. Dit het de rechtbank in Amster dam gieren besloten. Na c eerste zitting verklaarde de recfeank op basis van de uitge- brachtrapporten toch nog niet ge noeg iiicht te hebben in de per- soonlijieid van R. Vooral over de kans o herhaling, die er volgens de rapirten zeker is, wilde de rechtbëc meer informatie. R. werd g<raagd of hij vrijwillig aan een deelijk onderzoek wil mee- werkenGisteren liet hij weten inmidds wel genoeg te hebben van all^sychiatrische onderzoe ken". H zei niets te voelen voor opnemi? in het Pieter Baancen- trum irUtrecht, maar de recht bank volichtte hem hiertoe. Als het ondeoek is beëindigd, wordt de zaakoortgezet. Vermoedelijk zal dit p; in de herfst gebeuren. Tot zi. opname in het Pieter Baancentrum, half aügustus, blijft R. op vrije voeten, maar hij dient den te houden. Zo mag hij geen contact meer opnemen met zijn slachtoffers en zich ook niet in hun buurt ophouden. R. werd begin dit jaar, na drie weken hechtenis in verband met de zes aanrandingen (die hij heeft bekend), wegens een tekort aan celruimte vrijgelaten. Met die vrij lating haalde Justitie zich de woe de van de slachtoffers en veel an deren op de hals. Iemand die zich heeft schuldig gemaakt aan derge lijke misdrijven, hoort achter de tralies te blijven tot zijn veroorde ling, zo meenden velen. De recht bank vond echter dat de in vrij heidstelling van R. niet meer was terug te draaien. Het Openbaar Mi nisterie kreeg een standje en R. bleef op vrije voeten mits hij zich aan de voorwaarden zou houden. De zes slachtoffers van R. zijn nog steeds doodsbang voor hun aanrander. Sommmige vrouwen slapen niet eens meer thuis uit angst dat R. zal terugkomen. Er zou toen sprake zijn geweest van een onderhoudscontract voor tien civiele Boeings-747, maar dat aantal staat haaks op wat Boeing zelf laat weten. Behalve de militai re 747's aan de Iraanse luchtmacht zijn volgens Boeing nooit meer dan zeven van deze vliegtuigtypen aan Iran Air geleverd. Aan Boeings leveranties aan Iran kwam een eind nadat in 1979 de sjah was verdreven en de Ameri kaanse regering een exportverbod naar Iran afkondigden. Molukkers in Vught moeten toch verhuizen DEN HAAG (ANP) - De Molukse gemeenschap in het woonoord Lu netten in Vught, zal definitief moe ten verhuizen. Uiterlijk eind 1986 zal de nieuwe behuizing in Vught gereed zijn, zo is de bewoners gis teren meegedeeld. Volgens het mi nisterie van WVC zijn er voor de herhuisvesting van de ongeveer 300 bewoners van de barakken- wijk, 130 woningen toegewezen in het bestemmingsplan Vughtse Hoeven. De door de Molukse gemeen schap aangevochten beslissing tot herhuisvesting, dateert al van 1978. De Molukkers wonen al sinds 1951 in het woonoord, dat destijds als tijdelijk onderkomen was bedoeld. Leden van de woongemeen schap die elders willen gaan wo nen of in aanmerking wensen te komen voor repatriëring (naar In donesië) kunnen dit op een spe ciaal ingesteld spreekuur kenbaar maken, aldus een wordvoerder van WVC. Voor repatriëring komen overigens alleen oudere echtparen in aanmerking. Volgens het zoge noemde Akkoord van Wassenaar (1975) kunnen zij op kosten van de Nederlandse Staat terug naar hun vaderland, met behoud van aow. Oplichting EINDHOVEN (ANP) - Een 29-ja- rige man uit Nuenen heeft zijn ou ders, een broer en een kennis voor 106.000 gulden opgelicht. De ver dachte was assistent-filiaalchef bij een Eindhovense bank. Hij advi seerde zijn familie en kennis op zijn kantoor rekeningen te openen. Met vervalste handtekeningen ei gende hij zich vervolgens geld toe. Op die manier benadeelde hij zijn kennis voor 3.000 gulden, zijn broer voor 13.000 gulden en zijn ouders voor 90.000 gulden. De ou ders willen daarvan geen aangifte doen. De broer en de kennis heb ben dat wel gedaan. PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - Nederland en Suriname hebben de afgelopen maanden op ministerieel niveau contact gehad. Dat is gisteren in zeer goed ingelichte kringen in Para maribo vernomen en van gezag hebbende zijde in Den Haag be vestigd. Ook de Surinaamse lei der Bouterse heeft eerder deze week gezegd dat er 'topgesprek- ken' zyn gevoerd tussen Neder land en Suriname. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft FIETSERS vTwee fietsers zijn1 gisteren bij Wierden en Zaandam om het leven gekomen bij botsin gen met een trein op met automati sche knipperlichten beveiligde spoorwegovergangen. Een tienjari ge jongen uit Wierden kwam op een spoorwegovergang tussen Wierden en Rijssen in botsing met de sneltrein die van Hannover op weg was naar Amsterdam. Op een overgang tussen Krommenie en Uitgeest kwam een 16-jarige jon gen uit Uitgeest in botsing met de stoptrein van Amsterdam op weg naar Alkmaar. gisteren toegegeven dat er inder daad gesprekken met Surinaam se bewindslieden zijn geweest De Surinaamse premier Uden- hout, die tevens minister van buitenlandse zaken is, heeft met minister Van den Broek (buiten landse zaken) gesproken toen hij eind mei Washington bezocht voor besprekingen met het Inter nationaal Monetair Fonds, en de Nederlandse bewindsman de NAVO-raad bijwoonde. Boven dien heeft de Surinaamse minis ter van arbeid Gilds begin juni een gesprek gehad met minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) tijdens de con ferentie van de Internationale Arbeids Organisatie (ILO) in Ge neve. Volgens zegslieden hebben Nederland en Suriname voorna melijk standpunten uitgewisseld over de voorwaarden waaronder ontwikkelingshulp weer op gang kan worden gebracht. Legerleider Bouterse had dins dag op een persconferentie in Paramaribo verklaard dat Neder land en Suriname de laatste tijd „enkele tapgesprekken" hebben gevoerd, die buiten de publiciteit zijn gehouden om de onderhan delingen niet te frustreren. Bou terse zei ook dat binnenkort op ambtelijk niveau duidelijke af spraken zullen worden gemaakt. Hij gaf geen nadere bijzonderhe den. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken hebben in de marge van internationale conferenties, op initiatief van de Surinaamse re gering, vertrouwelijke gesprek ken plaats gevonden tussen Ne derlandse en Surinaamse be windslieden, onder wie de minis ter van buitenlandse zaken en zijn Surinaamse ambtgenoot. Daarin is volgens de woordvoer-' der door Nederland benadrukt dat de betrekkingen tussen bei de landen pas kunnen worden genormaliseerd als van Suri naamse zijde concrete stappen zijn gezet op het gebied van rechtszekerheid en democratie. Ook is nogmaals duidelijk ge maakt dat met name de ontwik kelingssamenwerking niet kan worden hervat zolang die stap pen niet zijn gezet. BROUWERSHAVEN - Een miljoen mensen hebben tot nu toe het werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde bezocht. Gisteren arriveerde een bus met de 1 miljoenste bezoeker. Alle passagiers van de bus kregen een rond vaart en een boek over de Deltawerken aangeboden. <r0to anpj Ministerie: gesprekken met bewindslieden 'Bestrijding zure regen te traag' DEN HAAG (ANP) - De bestrij ding van de zure regen verloopt te traag volgens de Raad voor de Mi lieuhygiëne. De uitstoot van zwa- veldioxyde en stikstofoxyde, de twee voor de zure neerslag verant woordelijke stoffen, moet sneller worden verminderd. De door de re gering voorgestelde maximale uit stoot van zwaveldioxyde en stik stofoxyde zou al over 5 jaar moeten zijn bereikt. Om de verzuring van de neerslag en de bodem doelmatig te kunnen bestrijden zullen met name de raf finaderijen op korte termijn een flinke bijdrage moeten leveren aan de vermindering van zwaveldioxy de door middel van de reiniging van rookgassen, zo meent de Raad. De werkgeversvertegenwoordi ging acht de kosten van de door de raad voorgestelde vermindering van zwaveldioxyde door de raffina derijen onaanvaardbaar hoog. Ook de vermindering van de uitworp van stikstofoxyden door deze in stallaties is economisch en te- chisch op korte termijn niet haal baar. De door de overheid voorgeno men beperking van de uitstoot van stikstofoxyden door het verkeer vindt de raad weinig concreet. Los van de maatregelen in EG-verband zal de regering de aanschaf van schonere auto's met financiële prikkels moeten stimuleren. De raad stelt voor de extra kosten van schonere auto's bij aanschaf te compenseren met een verlaging van de bijzondere verbruiksbelas ting en de vereiste loodvrije benzi ne goedkoper te maken dan de gangbare benzines. Fabriek op gif grond moet weg ELST (GPD) - De grond onder een bedrijfsgebouw van het chemi sche concern Luxan in Eist is zo zwaar verontreinigd met arseen, dat het gebouw moet worden afge broken om de verontreinigde grond op te ruimen. Met de afbraak en afvoer van de grond is een be drag van bijna 3 miljoen gulden ge moeid. Nieuwbouw van het afge broken gebouw wordt nog eens ge schat op ongeveer 6 miljoen gul den. Het bedrijf vervaardigt be strijdingsmiddelen. De directie heeft deze rigoureuze beslissing genomen nadat onder zoek had aangetoond dat 500 ku bieke meter grond in het verleden ernstig met natriumarseniet (een arseenprodukt) is vervuild. AMSTERLM - De opvolging van Joop <n Uyl. Het onderwerp is niet te vmijden in het gesprek met PvdA-jorzitter Max van den Berg. Hij zi immers de man zijn die op de aitergrond de ene na de andere karidaat (Van der Louw, Van Thijn, an Kemenade) uit de wedstrijd fist. Van den Berg kent het beeld i verwerpt het met kracht: „Hcbeeld dat ik mensen tegenhoud, maakt mij buitenge woon slechlk reken het juist tot mijn taak verhinderen dat in kleine, infmele clubjes zaken worden ger<eld". door Rimmer Mder en Louis urgers Het Tweet-Kamerlid Van Ke menade venet het partijbestuur dat hij ontidoende garanties kreeg om aumatisch dé partijlei der te wordeals hij nu tot fractie leider zou vrden gekozen. Dat klopt, zegt Vi den Berg: „Het kie zen van een sttrekker is een van de zwaarste eslissingen die een partij moet nnen. Dat is een zaak van de heleartij. Daarover be staan afspraln van het bestuur met het congs. Daarom kunnen we nu nog get definitieve uitspra ken doen". Van den Bg vindt dat hij als partijvoorzitti nu in de eerste plaats de posé van Den Uyl moet beschermen. Er moet worden voorkomen, 2?t hij, dat de stoel poten onder de politiek leider van de partij worden weggezaagd. Daarbij is er volgens Van den Berg geen reden voor Den Uyl om op te elk geval deze periode moet vol maken. Van den Berg laat er geen twijfel over bestaan dat hij in FNV-voor- zitter Wim Kok een geschikte kan didaat ziet om Den Uyl op te vol gen. „Ik hoop dat hij het wil doen, maar ik sluit niet uit dat de partij iemand anders kiest". Over zijn eigen kandidatuur is 'kingmaker' Van den Berg erg kort: dat kan niet. „Iemand die als voorzitter naast zeer veel andere ta ken op dit belangrijke punt de par tij moet helpen een uitspraak te doen, staat daarmee per definitie buiten de kandidaten". Dat bete kent, zo mogen we van hem sa menvatten, dat ieder partijlid kan didaat-lijsttrekker kan zijn, behal ve ene Max van den Berg. Richtingenstrij d' Maar er is nog meer te doen dan het aanwijzen van een opvolger. Daar zijn bijvoorbeeld de politieke strijd tegen het kabinetsbeleid en de 'richtingenstrijd' in de partij, waarbij het partijbestuur in Am sterdam en de Tweede-Kamerfrac tie in Den Haag tegenover zouden staan. Over beide zaken is Van den Berg duidelijk: het kabinet moet het beleid veranderen want het is volstrekt onrechtvaardig, en van een 'richtingenstrijd' is geen spra ke. Wel is er een zekere spanning tussen de 'amateurs' (Amsterdam) en de 'beroeps' (Den Haag) maar dat is, binnen zekere grenzen, nor maal, zegt hij. Toch is de machtsstrijd tussen partijbestuur en fractie over het komende verkiezingsprogramma daarmee niet weggepoetst. De frac tie beschuldigt Van den Berg en het partijbestuur ervan nu al met een rapport te komen waarin de so ciaal-economische paragraaf van het program nauwkeurig wordt uitgewerkt. Het lijkt erop dat deze discussie nota onder de titel 'Sociaal-econo mische dilemma's voor de Partij van de Arbeid' de 'professionals' in Den Haag heeft overvallen. Vol gende maand verschijnen een ei gen nota van de fractie, opgesteld door onder meer Van Kemenade en financieel expert Wöltgens. Naar verwachting wordt het een nota met een terughoudende poli tieke lijn. Een lijn die de fractie tot nu toe steeds heeft gevolgd. De partijvoorzitter is niet erg on der de indruk van de tweestrijd. „Er zijn altijd natuurlijke spannin gen tussen onze professionals en amateurs. Wij zijn daarin wat meer een politieke partij dan andere par tijen. Men wil zich bij ons wat meer politiek inspannen, invloed uitoe fenen. Dat vind ik alleen maar gun stig. Verschillen van inzicht lopen ook dwars door partijbestuur, frac tie en partij heen. Het is goed als die verschillen in alle openheid worden bediscussieerd. Het gaat dan niet in de eerste plaats om de personen maar om de inhoud van het beleid". Minima De strijd tussen bestuur en frac- Van den Berg: "Wij zijn wat meer een politieke partij dan andere partijen". tie zou vooral, gaan over de inko mensverdeling en de koopkracht van de minima. Van den Berg ver heelt niet dat hij bewust heeft ge kozen voor de "enkele miljoenen moeten leven". In dit verband verwijt hij het ka binet de algemene invoering van korter werken 'bewust de nek te hebben omgedraaid'. Zo zijn er bij de overheid geen banen bijgeko men. Ook heeft het kabinet geen pogingen gedaan het centraal ak koord tussen werkgevers en werk nemers te laten slagen. Het kabi netsbeleid leidt zó tot hogere werk loosheid, ongelijkere inkomens-' verdeling en de zwaarste lasten voor de laagste inkomens, meent Van van Berg. „Achtergrond van onze plannen voor de komende vier jaren is dat verkorting van de arbeidstijd op twee punten volstrekt dreigt vast te lopen. Dat is dat het laagste ni veau de offers hiervoor niet meer kan opbrengen. En het loopt vast omdat men ziet dat er geen herbe zetting plaatsvindt". „Wij proberen hiervoor financie ring te vinden. Die hebben we ge vonden door belastingen en pre mies te verlagen zodat de minima netto hetzelfde in het handje krij gen. Dat loopt ook nog gedeeltelijk door tot modaal, maar daarboven worden de offers groter". Met zijn harde bezuinigingsbeleid laat het kabinet juist de buschauffeur en de uitkeringsgerechtigde de prijs hiervoor betalen, aldus Van den Berg. Hij signaleert het ontstaan van een grote kloof in de maatschappij met aan de ene kant de PvdA, de vakbeweging en de vredesbewe ging en daar tegenover 'de conser vatieve kringen', zoals de grotere bedrijven, en delen van het VNO en sommigen in de toppen van mi nisteries. „Mijn stelling is dat de kloof veel groter is geworden dan in het verleden. Ik denk dat Den Uyl ge lijk had toen hij zei dat rechts tij dens de economische crisis veel meer is gaan polariseren. Het kabi net zette een veel radicalere koers in dan wij in ons land gewend wa ren. De omvang van de bezuinigin gen, maar vooral de onrechtvaardi- waarop, de feitelijke ont- rtsector en de ambtenaren en uitkeringsgerechtigden, ook de de- nivellering waren een paar jaar ge leden nog ondenkbaar". 'Verdelingsvraag' Hij legt uit dat de PvdA ook wel zou hebben bezuinigd, maar an ders. „Wezenlijk verschil is de ver delingsvraag. Wij zouden in het ka binet nooit accepteren dat hogere inkomens minder inleveren dan la gere. Wij kunnen ook niet leven met de gedachte dat werkende minder aan oplossing van s hoeven bij te dragen dan die buiten het arbeidspro ces staan". Van den Berg zegt dat het kabi netsbeleid nu al heeft geleid tot een neerwaartse spiraal. De bin nenlandse vraag is ingezakt. Dat leidt tot grotere werkloosheid. Te gelijk is de export in herstel, maar dat pakt niet voor iedereen gelijk uit. „Dat is de electorale gok die rechts kan nemen. Een deel van de mensen zal ervan profiteren. Dat deel zal zitten bij de hogere mid deninkomens en bij de midden stand in de hogere categorie en bij de grotere bedrijven in de export sector". „Alles wat zit in de sector van de buschauffeur, de uitkeringsge rechtigde, de mensen die in de la gere inkomenscategorie zitten, van modaal en lager, zullen de tik dub bel krijgen. Ik ben heel beducht voor deze scheefgroei die wij op deze manier nog niet in onze sa menleving gekend hebben". „Je ziet het al in de grote steden. Je hebt hele buurten met veel uit keringstrekkers. Het maakt weer groot verschil waar je woont Een op de twee jongeren vindt geen baan. Juist die jongere met iets meer opleiding, met iets meer cul tuur, vaardigheid van huis uit, die pakt die baan en die ^ndere niet. Er zijn weer klasselijnen zichtbaar in de samenleving. Dat bevordert de kwaliteit van het bestaan niet". In de plannen van het partijbe stuur wordt voorgesteld om van het minimuminkomen een sociaal minimum te maken. Het moet een inkomen zijn waarvan de mensen zelfstandig kunnen bestaan. Dat zal grote gevolgen hebben voor de inkomensverdeling. Van den Berg: „Ik erken dat als er minder in de nationale pot zit en je zegt dat er eerlijk moet worden verdeeld, bij voorbeeld in het kader van de her verdeling van arbeid, en je wilt ook bezuinigen, de inkomens dichter op elkaar komen te zitten". „De PvdA kan niet zeggen 'we willen de minima beschermen', en tegelijkertijd net doen alsof ze voor twee maal modaal hetzelfde wil. Dat betekent toch dat twee maal modaal en modaal dichter op el kaar komen en dat modaal weer dichter op het minimum komt". „Maar ik zeg er ook bij dat het verdelingsvraagstuk altijd klem loopt als we er niet tegelijkertijd in slagen enige economische groei tot stand brengen. Je hebt enige groei nodig om het proces van arbeids tijdverkorting en de financiering ervan draaglijker te maken".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5