Protest tegen bouw flat in Stevenshof 'Oppassen dat het niet te star wordt' 'Morspoortbrug moet open blijven' Bewoners: we zijn verkeerd voorgelicht 'Vis eten uit Leids water niet verstandig' Expositie geeft beeld van Leidse periode Pilgrim Fathers Asfalt en vrij fietspad Vondellaan en Damlaan D'66-raadslid Hoekema: Tine Louwrier na ruim dertig jaar uit kleuterschool: boven openzet, vind je overal van dat fijne stofzand", aldus de bewo nersvereniging. In de toekomst ko men daar ook de zandwagens bij die elders in het land naar bouw projecten moeten. "En die wagens verliezen constant zand. Het wordt hier de Sahara". De bewonersver- eniging heeft tegen de verlening van de hinderwetvergunning be zwaar gemaakt. LEIDEN - De bewonersvereniging 'De Ijsbaan' gaat bezwaar maken tegen de bouw van een flat in de Leidse nieuwbouwwijk Stevenshof. De bewoners, die een huis hebben gekocht in de wijk, verwijten de gemeente Leiden verkeerde voorlichting te hebben gegeven over de plek waar de flat moet komen. "Wij hebben in het begin al ge vraagd wat er op die plek zou ko men. Maar niemand wist dat. Er werd gezegd dat er eventueel een vijver of een park zou komen", al- Zweedse new wave in LVC LEIDEN - In het LVC, Breestraat 66, treedt vrijdagavond de Zweed se new-waveband Lolita op. Deze in Scandinavië populaire band maakt een tournee door België," Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Nederland. Het optreden van Minimal Compact gaat niet door. Lolita, in 1979 opgericht, bestaat uit Karin Wistrand (zang), Benkt Svenson (gitaar), Stan Booberg (gi taar), Per Erikson (drums) en Ulf Lernhammer (bas). De zaal gaat om tien uur open. dus de bewoners. Bovendien is er constant verteld dat er alleen ge stapelde laagbouw zou komen, al dus de bewoners. Dus hooguit drie of vier woonlagen in plaats van de zes die de flat gaat tellen. De bewo ners zijn met name boos omdat de flat zo'n zeventien meter hoog wordt. Er zijn volgens hen onvol doende parkeerplaatsen en zon licht wordt weggenomen. Bovendien spelen emotionele bezwaren mee. "Veel mensen vin den het een bezwaar omdat ze uit een flat komen. Als je dan hier komt, ga je weer tegen een flat aan kijken". Volgens de bewoners zou het veel beter zyn om de flat langs de spoorlijn te bouwen. Daar is ge stapelde laagbouw gepland, maar die plannen staan volgens een ge meentewoordvoerder ter discus sie. De vele leegstand in de Meren- wijk is daarvan de oorzaak. Volgens ambtenaar Verkoren van de afdeling volkshuisvesting hadden de bewoners kunnen we ten dat er een flat zou komen. "Toen ik drie jaar geleden bij de gemeente kwam werken, stond de flat al in het bestemmingsplan. Dat iemand van de gemeente de men sen verkeerd heeft voorgelicht, daarover kan ik niet oordelen. Ik ben er niet by geweest". Zandoverslag "De bewonersvereniging is ook niet zo blij met de hinderwetver gunning die de gemeente wil ge ven aan het zandoverslagbedrijf Rook Krimpen bv aan de Rijndijk. Nu kunnen de zandwagens nog over de Rijndijk, maar als die in het najaar wordt afgesloten voor het doorgaande verkeer, moeten ze via de Stevenshof hun plaats van bestemming bereiken. "De zandwagens gaan nu al op en neer door de Stevenshof om hier zand te brengen. Als je je raam LEIDEN - Het is in het algemeen onverstandig om vis te eten die in de Leidse grachten of singels is ge vangen. De vis zou eventueel ver giftigd kunnen zijn. Dit stelde milieu-ambtenaar In 't Veld gisteravond in een vergade ring van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening naar aanlei ding van vragen van het SP-raads- lid Vergeer over de eventuele ver vuiling van de Maresingel. Het slib van de Maresingel wordt dit jaar op vervuiling onderzocht, evenals het terrein aan de Lange- gracht, waar vroeger de gasfabriek heeft gestaan. Dit terrein is een van de plekken die op initiatief van de provincie in heel Zuid-Holland de komende jaren op de aanwezig heid van gif worden onderzocht. Vergeer wees erop dat de aan het vroegere gasterrein grenzende Ma resingel een geliefde visstek is en vroeg zich af of de gemeente de be volking er niet op zou moeten wij zen dat het eten van de daar gevan- gen vis wel eens ongezond zou kunnen zijn. Het CPN-raadslid Brands stelde zelfs dat mensen met een mini muminkomen er tegenwoordig weer steeds meer toe overgaan om de vis die zij vangen zelf op te eten of aan hun kippen te voeren. In *t Veld, en met hem wethou der Peters en de meeste raadsle den, vond het wat overdreven om de visliefhebbers speciaal op de ge varen van de Maresingel te wijzen. Op de eerste plaats moet onder zoek nog uitwijzen in hoeverre het water er nu echt vervuild is en bo vendien, stelde In 't Veld, zyn vis sen "mobiel". Met andere woor den: een vis die door vergiftigd wa ter is aangetast kan overal in Lei den rondzwemmen. Vandaar In 't Velds stelling: het is maar beter om 'Leidse' vis niet te eten. "Maar mensen die vissen, weten dat vaak zelf wel". Mocht het terrein van de voor malige gasfabriek (het strekt zich uit over het Huigpark, het Stads- bouwhuis, het Rekencentrum en het terrein van het Energiebedrijf Rijnland) ernstig vervuild blijken te zijn, dan wordt de grond waar schijnlijk in 1986 verwijderd, ver telde In 't Veld. Hetzelfde geldt overigens, zei later wethouder Pe ters, voor het terrein aan de Zyloe- ver (gereserveerd voor de bouw van een bejaardencentrum), dat volgend jaar zal worden onder zocht en eventueel een jaar later gereinigd. LEIDEN - De ambassadeur van de Verenigde Staten, Paul Bremer, - heeft gistermiddag in de Pieters kerk de tentoonstelling over de Pil grim Fathers geopend. De tentoon stelling is gemaakt door een vijftal studenten van de Reinwardt Aca demie en is tot 16 september dage lijks te bezichtigen tussen 13.30 en 16.00 uur. Het verblyf in Leiden van de Pil grim Fathers staat centraal op de tentoonstelling. Aan de hand van teksten en ander materiaal wordt uitgelegd hoe deze groep hier leef de, woonde en werkte. In 1606 vormden de Pilgrim Fa thers in Engeland een eigen ge meente. Dat had alles te maken met de zuiveringsbeweging die on der invloed van het calvinisme ont stond binnen de Anglicaanse kerk. Deze puriteinen streefden naar een puurdere vorm van godsdienstbe leving. Na verloop van tijd ontston den er afscheidingsbewegingen die uit de kerk stapten. Tot deze separatisten behoorden ook de Pil grim Fathers. Ruzies Omdat de grond hen te heet werd onder de voeten vertrokken zij naar Nederland, naar Amster dam om precies te zijn. In deze stad bleven zij niet lang, zo valt te lezen in het boekje dat ter gelegen heid van de tentoonstelling ver scheen. De Pilgrim Fathers wilden niet betrokken worden in de moei lijkheden en kerkelijke ruzies tus- Leiden LEIDEN - Woningbouwvereni ging Tuinstadwijk heeft besloten om de huurverhoging van drie tot zes procent in twee complexen, be staande uit ruim driehonderd wo ningen, niet in te voeren. Het gaat om plan 5 (Lage Morsweg e.o.) en plan 7 (Van 's Gravensandestraat). Het besluit is een gevolg van de acties van een aantal bewonersco mités en het Leidse Woonlastenko- mitee. In de laatste tijd hebben zij actie gevoerd tegen de huurverho ging omdat het gaat om woningen die door geldgebrek bij de woning bouwverenigingen voorlopig niet in aanmerking komen voor renova tie of groot onderhoud, hoewel ze daar wel aan toe zijn. Bij de actie zyn ook de bewo nerscomités van een tweetal Een- dracht-complexen betrokken. Het bestuur van deze vereniging heeft nog geen besluit genomen over al dan niet verhogen van de huur. Kees Walle van het Woonlasten- komitee hierover: "We hopen dat de Eendracht ook zal besluiten om niet te verhogen. Gebeurt dat, dan kun je namelijk gezamenlijk, met de gemeente, een vuist maken te gen Den Haag". Het actiecomité van plan 5 (Lage Morsweg e.o.) heeft in een brief aan het secretariaat van de woning bouwvereniging Tuinstadwijk la ten weten het een moedig besluit te vinden om de huur te bevriezen. "Door deze maatregel zien wij de toekomst met vertrouwen tege moet". Kees Walle typeert het besluit van Tuinstadwijk als verstandig. "Of ze hiermee wat riskeren? Ja kijk, ze kunnen door het ministerie op de vingers woren getikt, maar of dat ook gebeurt, is natuurlijk maar de vraag. Veel belangrijker is nu, zoals ik al zei, dat we ons gezamen lijk sterk kunnen gaan maken". Tekening van een Pilgrim-vrouw. Op de tentoonstelling zijn diverse prenten te zien. De Amerikaanse ambassadeur B Geheel links zijn echtgenote. sen verschillende in Amsterdam bestaande groepen Engelse separa tisten. Begin mei 1609 moeten zij zich in Leiden hebben gevestigd. Volgens de schrijver van het drukwerkje, Jeremy Bangs, hebben de Pilgrims in Leiden merendeels in de oude binnenstad gewoond. "De econo mische positie van de groep hier ter stede is af te leiden uit de beroe pen, die in hun ondertrouwakten vermeld worden. Daaruit blijkt dat de grote meerderheid behoorde tot de economisch zwakke laag der handelswerklieden in de textielnij verheid, die lang en hard moesten werken voor hun dagelijkse brood". Naar Amerika Moeilijkheden zijn de Pilgrims rmer rechts) bij de tentoonstelling. (foto Holvast) in Leiden niet in de weg gelegd, zo vervolgt Bangs, maar dat neemt toch niet weg dat op een bepaald tijdstip het idee rijpte om te ver trekken naar de Nieuwe Wereld. Uit de memoires van de Pilgrim Bradford blijkt waarom de groep in 1620 op de Mayflower vertrok naar Amerika. Hij geeft verschillende redenen op, meldt het boekje: de lange werktijden en het zware werk dat zij op oudere leeftijd niet meer aan konden; de toekomst van hun kin deren die al vroeg gingen meewer ken, maar die zich ook gingen aan passen aan de Hollandse levens stijl, die minder streng was dan de hunne; en ten slotte wel de belang rijkste reden, namelijk hun missio naire idee om ergens in de wereld een samenleving op te bouwen in overeenstemming met hun eigen ideeën. Woningbouw vereniging int huur verhoging niet Op dit terrein moet het zes verdiepingen tellende flatgebouw komen. Bewoners van de aangrenzende laagbouu hebben er bezwaar tegen. (foto Holvast LEIDEN - De Vondellaan en de Damlaan worden gereconstrueerd. De Vondellaan die geldt als een hoofdroute voor fietsers en bussen, wordt voorzien van vrij liggende fietspaden en geasfalteerd. De Damlaan, met dezelfde functie, zal eveneens worden geasfalteerd en krijgt een aangepaste wegindeling. B en W hebben de gemeenteraad voorgesteld hiervoor het benodig de geld ter beschikking te stellen. De raadscommissie voor ruimtelij ke ordening ging gisteravond met dit voorstel akkoord. Al eerder besloot de raad om by de kruising van Plesmanlaan en Vondellaan een tunnel aan te leg gen, terwijl zo'n onderdoorgang tussen de Damlaan en de Diamant laan inmiddels in aanbouw is. Deze werkzaamheden hebben te maken met de toekomstige verbinding Dr. Lelylaan-Churchülbrug-Haagweg/1 Churchilllaan. Het is van deze route dat het au» toverkeer in het westelijk deel van de stad in de toekomst veelal ge bruik zal maken. Vondellaan en Damlaan krijgen dan veel minder auto's te verwerken. De raadscommissie ging gister avond ook akkoord met de recon structie en vernieuwing van de rio lering in het deel van de Hoge Morsweg tussen de Sjahrirstraat en Aquamarijnstraat en de aanleg van riolering, de reconstructie en herinrichting van de Rijndijk. Stationsweg Zonder commentaar stemde de zelfde commissie gisteravond in met de reconstructie en herinde ling van de Stationsweg. Het is de bedoeling dat met dit werk direct na de bouwvak-vakantie wordt be gonnen. Omstreeks de jaarwisse ling moet het karwei geklaard zijn. LEIDEN - De Morspoortbrug moet open blijven en als dat in ver band met instortingsgevaar niet zonder meer kan, moet de brug tij delijk worden opgeknapt of gestut. Eventueel zou alleen zwaar ver keer moeten worden geweerd. Dit stelt het gemeenteraadslid Hoekema (D'66) in schriftelijke vragen aan het college van B en W. Hij vindt dat de gemeente voor de ze maatregelen geld moet vrijma ken en het principe-besluit zou moeten nemen om de brug in elk geval begin 1985 te herstellen. De Morspoortbrug verkeert in slechte staat. De opknapbeurt is echter tot onbepaalde datum uitge steld, omdat de gemeente de ko mende jaren minder geld voor de stadsvernieuwing van het rijk ter beschikking krijgt. Daar de brug zo slecht is dat zij het tussentijds zou kunnen begeven, wordt er by de gemeente rekening mee gehou den dat zij voor (auto)verkeer moet worden afgesloten, in afwachting van de opknapbeurt. De winkeliersvereniging De Morsstraat heeft tegen de eventue le afsluiting geprotesteerd. Te recht, vindt Hoekema. Hij wil nu van het college van B en W weten hoe slecht de brug is, wanneer zy eventueel zou moeten worden af gesloten en welke andere moge lijkheden er zijn. Het D'66-raadslid hoopt dat de plannen voor een op knapbeurt nog deze herfst op tafel zullen komen. Vrouw op straat van tas beroofd LEIDEN - Een 86-jarige Leidse vrouw is gistermiddag op de Zoe- terwoudsesingel van haar tas be roofd. Toen zij in de richting van de Lammenschansweg wandelde, werd zij ingehaald door een onge veer 15-jarige jongen die met zyn fiets op het trottoir reed. Hij kwam dicht langs haar fietsen en trok haar handtas uit haar rechterband. Hulpgeroep mocht, hoewel er een man vóór haar liep, niet baten. De tas werd later teruggevonden in de buurt van de Pioenstraat. Er bleek honderd gulden uit verdwe nen te zijn. De vrouw heeft een re dely k signalement van de dief kun nen geven, maar de politie heeft hem nog niet te pakken. LEIDEN - "Het wordt alle maal minder spontaan. Wan neer je vroeger iets leuks voor de kinderen wilde organiseren, kon je daaraan meteen begin nen. Nu moet er eerst over ver gaderd worden. Het wordt alle maal zo zakelijk en star". Tine Louwrier-Terluin zit nu 32 jaar in -het kleuteronderwijs. Het grootste deel was zij verbon den aan kleuterschool De Kli mop. Deze is opgegaan in de basisschool Lorentz, waarvan zij de afgelopen twee jaar ad junct-directeur is geweest. door Annemiek Ruygrok "Wij zyn de eerste experimentele basisschool in Leiden. En ik heb altijd gezegd: als we toch moeten samengaan moeten we bij elkaar in één gebouw gaan zitten. Dat bevor dert het contact". Toen zich op de Lorentzschool één leerling minder meldde dan het vereiste aantal, moest een leer kracht verdwijnen. Meestal is dat degene met het minste aantal dienstjaren. Maar tegenwoordig bestaat de mogelijkheid dat ie mand van 55 jaar een wachtgeldre geling krijgt. Tine Louwrier bood zich vrijwillig aan. Uit onvrede met .de ontwikkelingen? Want de kleu terschool als zodanig zal met de komst van de basisschool verdwy- Zij ontkent dat. Al heeft ze het er moeilijk mee dat kleuters steeds meer in de massa dreigen op te gaan. "Kleuters moeten spelen, dan doen ze toch wel veel ervaring op. In de eerste klas van onze ba sisschool krygen de leerlingen een Tine Louwrier: "Kleuters moeten spelen' leermethode: 'Letterstad', voor kleuters is er ter voorbereiding op de basisschool 'Klankdorp'. Daar heb ik nogal kritiek op. Er zitten elementen in die niet op het kind gericht zijn. Wij halen eruit wat we voor de kleuters geschikt vinden. Met een stempeldoos letters af drukken. Dat gaat best. Wanneer we zien dat een kind daarmee woorden of hele zinnen gaat vor men, stimuleren we dat". Wat zij heel onlogisch in de methode vindt, is het ontbreken van het be grip rechts. "Er wordt alleen over 'links' gesproken en rechts wordt 'de andere kant' genoemd. Een kind krijgt toch met het begrip rechts te maken. In het verkeer bij voorbeeld en in liedjes". Speels Zy vreest dat op de kleuter school straks veel moet en weinig mag, dat er te veel geregeld wordt. "Ik werk liever met concrete voor beelden. Ik zeg bijvoorbeeld: vier van jullie mogen in de poppenhoek gaan spelen. Wanneer er dan al twee inzitten, komen ze er snel ge Het contact met de ouders heeft door die samenvoeging niet gele den, vindt zij. Alleen is het jammer dat er nu geen aparte kleuterkrant meer verschijnt om de ouders op de hoogte te stellen van de werk wijze met hun kinderen. Die werd vroeger vier maal per jaar gemaakt. Nu wordt een gemeenschappelijke schoolkrant vervaardigd. Inspraak (foto Holvast) noeg achter dat er nog twee bijkun- nen. Zo leren ze op een speelse ma nier toch te rekenen". Wat haar opvalt, in vergelijking met dertig jaar geleden, is dat kin deren zo'n eerste schooldag bijna niet meer huilen. "Dat komt omdat ze al in een crèche of peuterspeel zaal hebben gezeten". Ze vindt de kinderen in de loop der jaren wy- zer geworden, bijdehanter, agres- Heeft haar werk altijd met ple zier gedaan. Maar mist nu de inti miteit die de kleuterschool had. Wat ook veranderde is de hou ding van de ouders ten opzichte van de leerkrachten. "Vroeger had den de ouders meer vertrouwen in je. Wat je deed, was al gauw goed. Niet dat ik dat optimaal vond. Maar tegenwoordig bemoeien ze zich veel meer met je. Ze zijn bang dat hun eigen kind tekort komt. Nu wordt er gezegd: als myn kind geen zin heeft iets te doen, dan hoeft het ook niet. Die inspraak is prima hoor, maar soms slaat het naar de negatieve kant door". Anti-autoritaire opvoeding vindt zy een moeilijk te verteren zaak. "Hoe dan ook, ze moeten zich hier aan bepaalde regels houden". Ze tracht kinderen wel zoveel moge lijk individueel te benaderen, in de sfeer van thuis. Maar er is een grens. Nu ze 'op wachtgeld' gaat, wil dat nog niet zeggen dat zij nooit meer op de Lorentzschool te vin den zal zyn. Ze is nog druk doende documentatie op te zetten, een heel plakwerk, want het moet voor eer ste- en tweedeklassers van de ba sisschool aanschouwelijk zijn. Ook is er nog een plan om "ontdekdo- zen" te maken, waarin bijvoor beeld het hele proces van schaap tot wollen trui 'vertaald' wordt. Als er dan nog tyd over is, wil ze schil deren. "Lekker in de natuur". Ze wil wandkleden en poppen maken. "En als er eens iemand moet inval len, dan weten ze me te vinden".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3