Varkenspest legt Zoeterwoude lam Warmond maakt zich op voor bruisende feestweek Wassenaar voelt wel iets voor golfbaan in dorp Vervoersverbod voor 30 dagen Gewonde bij ongeluk op rijksweg 4 Onderzoek Romeins grafveld Valkenburg DONDERDAG 5 JULI 1984 Kunst in Leiderdorps gemeentehuis te kijk LEIDERDORP - Portretten, stillevens, landschappen en beeldhouwwerken zijn vanaf vandaag bijna een maand lang te zien in het Leiderdorpse ge meentehuis. De kunstwerken zijn gemaakt door de schilder H. Jan Schouten en de beeld houwer Cees Broehs. Jan Schouten probeert met zo sober mogelijke middelen een zo sterk mogelijke vorm te bereiken. Hij is een zogeheten 'neorealist'. Naast portretten, stillevens en landschappen heeft hij zich een tijdlang toe gelegd op het maken van muur schilderingen in keimverf, een 'ademende' verfsoort, waar door de muurschilderingen langer intact blijven. Schouten is directeur van het gemeente museum van Gouda. Beeldhouwer Cees Broehs exposeert ook in het Leider- dorpse gemeentehuis. Natuur steen en brons zijn de materia len waarmee hij werkt. Zijn ontwerpen en kleinpastieken maakt hij in marmer en kera misch materiaal (chamotte). Broehs streeft naar evenwicht en harmonie in zijn werk. De tentoonstelling is tot 1 au gustus elke werkdag geopend vön acht tot vijf uur. Kaagweek trekt steeds meer toeristen WARMOND Nog een paar weken, dan staat de elf be stuursleden van de Warmond- se vereniging tot viering van Warmondse feesten weer een aantal slopende dagen te wach ten: de kaagweek, die dit jaar voor de vijftiende keer door de evenzovele jaren tellende ver eniging wordt georganiseerd. En hoewel de vereniging ook nog andere feesten - zoals 5 mei, konin ginnedag en Sinterklaas - organi seert, is deze week in juli toch al tijd het hoogtepunt van het jaar. Ook qua werk, vertelt mevrouw V.H.M. Van Leeuwen, sinds drie jaar voorzitter van de vereniging en voordien enige jaren bestuurs lid: de eerste vergadering na de feestweek is tegelijk het startsein voor de voorbereidingen van de nieuwe 'droge' kaagweek. De belangstelling voor de kaag week wordt steeds groter. Ook vanaf 17 juli zullen duizenden mensen uit Warmond en wijde om geving - tot uit Den Haag toe - weer toestromen naar de touwtrekwed strijden, de barbecue-avond en het billenprikkersfeest. Vindt me vrouw Van Leeuwen het niet jam mer dat er meer niet-Warmonders dan inwoners van de recreatiege meente op de feesten afkomen? "Ik weet niet of de kaagweek echt alleen bedoeld is voor Warmon- ders. Ik vind zelf van niet: War mond is maar heel klein moet je bedenken, en het is wel eens leuk om ook mensen uit omliggende dorpen te zien en een praatje te ma ken met die anderen. En ten slotte zijn de mensen van de campings, die uiteraard ook op de feesten af komen, toch ook geen Warmon- ders", vindt ze. Ze wil er ook geen probleem van maken. Want als je zelf op vakantie bent ga je toch ook naar elk dorpsfeest dat je op een aankondiging ziet, zegt ze. Play-back De voorbereidingen voor de week beginnen al half augustus, wanneer het bestuur bijeen komt om de afgelopen week te bespre ken. En dan gaan, slechts onder broken door de feesten rond 5 mei en koninginnedag, de voorberei dingen eigenlijk aan één stuk door. Niet dat je er elke dag mee bezig bent, vertelt mevrouw Van Leeu wen, maar het speelt wel steeds op de achtergrond. Zo gaan de be stuursleden regelmatig kijken op braderiën en andere feesten in om liggende dorpen wanneer daar een evenement op het programma staat dat hen leuk lijkt. Zo ging Van Leeuwen naar Leidschendam en raakte daar geheel in de ban het fenomeen play-backshow. Toch staat die niet op het programma voor dit jaar: "Ik vond het echt ont zettend leuk, maar er is hier geen belangstelling voor. We hebben tot tweemaal toe een oproep gedaan voor kandidaten, maar we hebben maar één reactie binnengekregen, van een stel kinderen. Toen heb ben we dat dus moeten laten val len". Maar er zijn natuurlijk ook suc cesvolle voorbeelden. Zo pikte het bestuur jaren geleden de barbecue avond buiten de gemeentegrens op en dat is nu al zo'n zeven jaar een van de hoogtepunten van de kaag week. Het tobbetje-steken, touw trekken, de kindermarkt, de billen- prikkersavond op zaterdag (die overigens eigenlijk beulenprik- kersavond zou moeten heten) en de kindermiddag zijn andere on derdelen die vanwege het grote succes geprolongeerd zijn. De voorzitster vindt het wel een beetje jammer dat de aansluiting tussen de 'droge' kaagweek en de 'natte' kaagweek - de zeilwedstrij den van de Koninklijke water sportvereniging - de laatste jaren verloren is geraakt. De (overigens onlangs beëindigde) zandwinning en de landelijke zeilwedstrijden agenda zorgden daarvoor. "Maar aan de andere kant zijn het toch twee hele andere dingen: wij ver zorgen alleen evenementen op het land, zij alleen op het water". Dat neemt niet weg dat er geprobeerd Een beeld van de Kaagweek van vorig jaar. Deze maand is het 1 duizenden toeristen overspoeld worden. wordt om volgend jaar, als de ko ninklijke watersportvereniging vijftig jaar bestaat, de beide kaag- weken geheel of gedeeltelijk te la ten samenvallen. En, zo laat me vrouw Van Leeuwen weten, 'het ziet er gunstig.uit'. Optimistisch Zoals alle feesten staat of valt de 'droge' kaagweek met het weer. Tot nu toe hebben de organisato ren de weergoden als regel aan hun kant gehad. En dat moet ook eigen lijk wel om de zaak financieel rond te krijgen. "Het moet niet echt gaan regenen, want dan wordt het voor ons wel een natte kaagweek. Het wordt dan financieel heel moeilijk. We hebben wel een reser ve om het een jaar te kunnen op vangen, maar de kaagweek moet inderdaad geen paar jaar achter el kaar verregenen". Ondanks het slechte vooijaar ver in Warmond. Het dorp zal door (eigen foto) ziet mevrouw Van Leeuwen het feest wat dat betreft echter met vertrouwen tegemoet. "Nee hoor, we zijn heel optimistisch wat het weer betreft. We hebben tot nu al tijd redelijk goed weer gehad. Ach, er valt natuurlijk wel eens een buitje, maar dat gaat zo wel weer over. Kijk, als je zo somber bent over het weer, ben je pessimistisch bezig. En dan ben je niet in de juis te stemming om zoiets als een kaagweek te organiseren". Leiderdorpse school in ban van Willem de Zwijger LEIDERDORP - Leerlingen van de Leiderdorpse Willem de Zwij- gerschool vormen op dinsdag 10 juli een erehaag voor het hoge be zoek uit de drie Beneluxlanden aan de officiële Willem de Zwijger- herdenking in de Nieuwe kerk in Delft. Ze doen dat op uitnodiging van burgemeester Gallas van Delft, die voorzitter is van het landelijke comité dat de viering rond de vier honderdste sterfdag van Willem van Oranje organiseert. De uitnodiging is een gevolg van een bezoek van de leerlingen aan de tentoonstelling in de Nieuwe kerk en de Prinsenhof. Daar trok ken ze de aandacht van de echtge note haar man vervolgens op de Leider dorpers attendeerde. Deze nodigde op zijn beurt de school uit (Vervolg van pag. 1) ZOETERWOUDE/ STOMPWIJK - Geen enkel varken mag het gebied rond de Dokter Kortmannstraat, de Geerpolder in Zoeterwoude en de Bovenmeerweg in Stompwijk in of uit, nu voor de tweede keer in zes weken een geval van varkenspest is geconstateerd. In een straal van twee kilometer rond de varkensfokkerij aan de Bovenmeerweg, waar het zieke varken vandaan komt, is dit vervoerverbod voor 30 dagen van kracht. ,,nn,on, QpmnQ ALKEMADE/LEI DERDORP - Bij een verkeersonge- Bij het ongeluk waren in totaal i burgemeester Galla "die luk Sistermiddag in Roelofarendsveen op de A4 rich- ken. Aanleiding was een als gevolg t auto's betrok- »enmankeren- ting Den Haag, is één persoon gewond geraakt. Deze de choke langzaam rijdende personenauto. Een werd nadat hij door de brandweer uit zijn auto was achterop komende vrachtauto moest hierdoor gezaagd naar het Heemstedese Diaconessenhuis over- plotsklaps hard remmen. Dat moest ook de ddar weer u„"ï"'?7' gebracht. Over de toestand van de geuiovde. wiens au- achter rijdende Rover. De hierachter rijdende vracht- Si., 10 werd geramd door een achterop komende vrachtwa- whgen nu, reed van achter half over de Rover heen. Na nüikljjke families uit Nederland en bekmd m°eluk mtstond eenfile tot b« Le^erdorp. België, de Luxemburgse groother- tog Jean en ministers uit de Bene- luxlanden. Hoogstwaarschijnlijk zullen alle 141 varkens van dit vermeerde- ringsbedrijf moeten worden afge maakt. Hoeveel van deze beesten zijn besmet is nog onduidelijk. De provinciale veterinaire dienst on derzoekt dat momenteel. De eige naar van het bewuste bedrijf wilde geen commentaar geven op de drukte, die rond zijn zieke varken is ontstaan. Aan de rand van het getroffen ge bied zou de gemeente Zoeterwou de nog vandaag waarschuwings borden plaatsen. De veterinaire dienst heeft deze borden gisteren in het dorp afgegeven. "Er staat op Nog voor aanleg omleidingsweg DEN HAAG/V ALKEN- mers wil in "maart met zijn kraampjes met Oudhollands brood, BURG Er komt begin vol- onderzoek beginnen omdat vin d'orange en boerenschilder Ben(j jaar een onderzoek door de werkzaamheden voor'jong^ en'oud'^Hef evenemen" "aar de resten van een Ro- voor de aanleg van de om- vindt plaats op het binnenplein meinse grafplaats in Val- letdingsweg rond Valken- de Willem de kenburg. De Amsterdamse burS het grafveld dreigt te archeoloog professor Bloe- worden vernietigd. het grafveld, zo'n Op de school zelf schenkt men komende vrijdag al aandacht aan de herdenking met een feest op het schoolplein van 18.00 tot 22.00 uur. Mede dank zij een gift van de oran jevereniging heeft men het mu ziekgezelschap Goet ende Fyn kunnen uitnodigen, dat muziek speelt uit onder meer de tijd van Willem van Oranje. Naast twee op tredens van deze muziekgroep, waarvan om half negen één voor de ouderen, zijn er op het plein van de school Zwijgerlaan. De toegang is gratis. WASSENAAR - B en W van Was senaar voelen wel wat voor een golfterrein in de buurt van de sporthal en de velden van de sport clubs en De Kieviten. "Er is duide lijk behoefte aan zo'n terrein", rea geert wethouder A. Cocheret de la Morinière (WD) op de plannen van de Stichting Openbaar Golf Wassenaar (SOGW). En planologisch gezien zijn er volgens hem geen bezwaren tegen een terreintje met negen holes op het stuk boerenland. "Het is vrij wel zeker dat we daarover gunstig kunnen beschikken", zegt hij Of het plan ook financieel haal baar is, weet hij nog niet: "We heb ben in het college afgesproken dat wethouder C. Barning (WD) rond de tafel gaat zitten met de golfclub. We moeten dan goed bekijken of de zaak levensvatbaar is". Dat de vereniging 200 begunstigers heeft, die allen honderd gulden bijdra gen, lijkt hem "niet onaardig. Maar Het bestaan twee tot drie hectaren groot, rigens al zo'n 50 jaar bekend. De professor wil 'angstvallig' de juiste plaats ervan geheim houden om amateur-archeologen niet de kans te geven zelfstandig op onderzoek I uit te gaan. Men hoopt door de opgravingen zicht te krijgen op de bevolkings samenstelling van het voormalige Castellum in Valkenburg en de burgerlijke nederzetting die er vlakbij was. Ook over de doodsoor zaken van de bevolking en haar be grafenisrituelen hoopt de onder- het zegt natuurlijk niet zoveel. Je zoeker meer te weten te komen. In weet bijvoorbeeld niet of die men- ha' grafveld zijn de urnen met de sen desnoods een paar duizend asresten van in Valkenburgoverte- gulden op tafel kunnen leggen", oppert hij. De wethouder vertelt dat de ge meente zich in het overleg zo posi tief mogelijk wil opstellen: "als we kunnen helpen, zullen we dat niet burgers den Romeinse soldaten i begraven. Ook het anatomisch laborato rium van de Rijksuniversiteit van Leiden zal aan het onderzoek deel- nemen. Het laboratorium kan vol- naiaten'Cbrengl hïTuit Directe"fil Sons professor Bloemers bepalen nanciële steun lijkt hem onwaar- de urnen resten van mannen, schijnlijk, maar een garantiesubsi- vrouwen of kinderen bevatten en die wil hij niet uitsluiten. hoe oud zij waren toen ze stierven Hij vindt dat "een logische op- °P d," moment wordt gewerkt stelling". Immers: "als iemand iets aan begroting van de kosten van ontwikkelt dat wel eens levensvat- hat onderzoek, die volgens de pro- baar zou kunnen zijn, willen wj> fessor rond een half miljoen gul- graag meewerken" Er blijkt vol- den, zal bedragen. De provincie gens hem niet uit dat B en W een Zuid-Holland is verzocht hiervan grote voorliefde voor golf zouden het leeuwedeel. ongeveer 90 pro- hebben of zouden vinden dat golf cent, te dragen Ook wordt beke- dé sport is voor de Wasscnaardcrs. kt,n of het onderzoek als een werk- De bewering van SOGW over en- gelegenheidsproject voor een deel kele jaren zo'n 500 leden telt, jong door het ministerie van sociale za- en oud, durft hij niet tc onder- en werkgelegenheid kan schrijven. Mini-triathlon De KPJ organiseert zondag een mini-triathlon in en rond de Zoe- terwoudse Geerpolder. De deelne mers zullen die dag 600 meter moeten zwemmen in de Noord Aa, vijftien kilometer fietsen en 4500 meter hardlopen. Aanvang 10 uur. Voor meer informatie en aanmel dingen: Peter Berg, telefoon 01715-1609. Geen boete De Oegstgeester bibliotheek be staat 25 jaar en de medewerkers verkeren er dus in een feestroes. Om de leden in de feestvreugde te laten meevieren kan iedereen de ze week geleende boeken, die al weken of maanden (jaren?) thuis liggen zonder schroom terugbren gen. Men hoeft geen cent boete te betalen. Deze 'aanbieding' duurt tot en met zaterdag. Autoshow Rallywagens in rood en staal grijs zijn vanaf vandaag een week lang te bewonderen bij de Mitsu bishi-dealer Oudshoorn aan de Touwbaan in Leiderdorp. Er staat onder meer een Lancer 2000 Tur bo met volg- en servicewagen. Met deze kampioenschapswagens is het dealerteam Holland twee achtereenvolgende jaren zeer suc cesvol geweest. Werkstukken Leerlingen van de Voorschoten- se Vlietschool en de Speeldoos hebben werkstukken gemaakt over allerlei beroepen. Deze eigen maaksels kunnen door ouders en belangstellenden worden beke ken. Aan deze tentoonstelling is ook een aantal feestelijke attrac ties verbonden. Een en ander speelt zich aanstaande vrijdag af in de Vlietschool aan de Prof. Ein- steinlaan 5 in Voorschoten. Fancy fair In en om de Warmondse Leer- hoeve wordt morgen en zaterdag een fancy-fair georganiseerd door de Katholieke Oudervereniging. Morgenmiddag gaat een ballon wedstrijd aan de fancy-fair voor af. Zaterdag kan men er terecht van tien tot één uur. Er is onder meer een rommelmarkt, er kan worden gesjoeld, er staat een vlooientheater en er komt ook een waarzegster. Rommelmarkt In het Oegstgeester verpleegte huis Van Wijckerslooth wordt za terdag een rommelmarkt gehou den. De opbrengst van de markt is bestemd voor de aanschaf van muziekinstallaties voor de diver se afdelingen. Iedereen is zater dag welkom tussen tien en zes uur. Het adres: Van Wijckers- loothplein 1-3. dat in het gebied varkenspest heerst en dat een vervoersverbod is ingesteld. Een totale stilstand dus. Er mag echt geen enkel var ken het gebied in of uit'', aldus een woordvoerder van het ministerie van landbouw en visserij in Den Haag. Ratten De Leidse dierenarts A.W. Helder, die vaak in Zoeterwoude en Stompwijk wordt 'ontboden', heeft nog niets over het recente geval ge hoord. "Maar dat zegt niet alles. Misschien dat de bewuste varkens- fokker een veearts uit Zoetermeer heeft ingeschakeld", aldus Helder, die vertelt dat varkenspest een ui terst besmettelijke ziekte is. "Je kunt rustig stellen dat als er één varken besmet is, de hele varkens stapel de dupe wordt. Gelukkig komt deze virusziekte hier maar sporadisch voor. In het oosten van het land, alsmede in Brabant en Limburg, wordt varkenspest veel meer geconstateerd. Want daar ko men veel grotere concentraties var kens voor. De kans op besmetting is daar dus groter". Volgens Helder werd zes weken geleden in het bewuste gebied ook een geval van varkenspest gecon stateerd. Nadat het besmette var ken met 400 'familieleden' en het voer waren weggehaald werd de ziekte volgens hem snel ingedamd. De buurvrouw - die bang is het volgende slachtoffer te worden - legt wel degelijk een verband tus sen beide gevallen. Haar theorie richt zich op de de verspreiding door ongedierte, zoals ratten. "De ratten trekken met die ziekte op. Toen de varkens en het voer waren weggehaald, viel er voor hen op nummer 2 niets meer te halen. Blijkbaar zoeken de ratten nu ver derop naar voer, want nu is er im mers op nummer 11 een ziek var ken?" Slacht De eigenaar van het besmette var ken zal waarschijnlijk al zijn var kens moeten afstaan aan de slacht. De varkenspest maakt ten slotte ook de omringende boeren tot haar slachtoffers. Geluk bij een ongeluk is dat niet alle varkens in deze con treien al 'slachtklaar' zijn. Zo ver telt één van de boeren: "Als de beesten nu op een ideaal slachtge- wicht waren, zo'n 110 tot 112 kilo, en we hen noodgedwongen moes ten binnenhouden, zou het slacht huis ons 35 cent per kilo minder betalen". De politie houdt het besmettings- gebied vanaf gistermiddag nauw lettend in de gaten. "We rijden rond, doorkruisen het gebied om te kijken of de mensen niet stiekum varkens af- en aanvoeren. Mocht iemand het vervoersverbod over schrijden, dan krijgt hij een bekeu ring", aldus een wachtmeester van de Zoeterwoudse politie. Agenda DONDERDAG Leiden Gulden Vlies - raadscommissie finan ciën, 20 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos. 21-1 uur. Gezondheidswinkel - Topaaslaan 19, spreekuur 20-21 uur. Leiderdorp TennBowl - Winkelhof, open bridge drive, aanmelden voor 20 uur aan de zaal. VRIJDAG VlietschoolProf. Einsteinlaan 5, ten toonstelling leerlingen Vlietschool en Speeldoos, met attracties, 17-21 uur. Ambachtshuis - Voorstraat, begin tentoonstelling 'De Ideale Mens', 14-17 De Leerhoeve - fancy fair. Wassenaar Havenstraat 12 - tentoonstelling na tuur- en landschapsbeheer Niet Be roepsmatig Actieven, 10-12 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: 29 juni tot 6 juli door: Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Leiden, tel. 76439. Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611. Apotheek Noord-Hofland, Thorbecke- weg 3, Voorschoten, tel. 762877. den betaald. LEI DSC H £L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 10 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bi| Hing te voldoen 5 niet toegestaan Abonnementen kunnen dageh|ks ingaan Indien een maand voor het verstaken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt itische v ging Betalng van abonnementsgelden op q 3203571 tnv Dam.ale Holding BV te Haarlem Ad| Hoofdredacteur A A van Brussel Rubriekchefs J Kroon (stad) B W T Jungman (plv) HIJ Veldhuizen (regio) e Tombe (sport) Kaam (plv) I C H Schrarrta Graaft (randgem.) P C Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geesteli)k leven) Redactie stad en randgemeenten I 071-144941.1 I 219 Aangesloten bij de Gemeenschappeli|ke Persdienst me» eigen correspondenten o a in Bonn. Brussel, Londen. Parijs. Washington. Cairi Rome. Madrid. Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2