c Blik in de weekbladen ZET HEI IN DE BEST GELEZEN KRANT... HEI LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Philips in China groeit Vietnam boekt succes met verslaafden Eigen kantoor geopend DE TIJD ELSEV1ERS EINDHOVEN (ANP) Philips heeft een dezer dagen in Peking een eigen kantoor geopend dat moet uitgroeien tot een volwassen organisatie in China. De omzet in dat land, die nu al dik boven de 100 miljoen gulden ligt, zal de ko mende jaren fors toenemen. Varia AMSTERDAM (ANP) - De com- putermaatschappij Compudata Holding zal de winst van vorig jaar. ruim een miljoen, dit jaar ten min ste verdubbelen. Compudate, dat een eigen micro-computerbedrijfs- syteem produceert, de Tulip Sys tem I, is in de vijfjaar van haar be staan sterk gegroeid. Voor dit jaar wordt een omzet van 36 miljoen gulden verwacht. Compudata vindt haar oor sprong in 1976 onder de naam Ven- ro Automatisering. Bij de start heeft deze onderneming, opgericht door R.J. Romein, zich in hoofd zaak toegelegd op advisering van het bedrijfsleven. In 1982 werd een eigen micro-computer ontwikkeld. DONDERDAG 5 JULI 1984 Compudata wil ook in buitenland marktaandeel Het bedrijf heeft zich daarmee op de Nederlands markt een vooraan staande positie verschaft, en is be zig zich in het buitenland een marktaandeel te i Om daar geld voor te verkrijgen gaat de computermaatschappij via aandelen uitgeven op de parallel- markt van de Amsterdamse effec tenbeurs. In totaal zullen 250.000 aandelen van een gulden nominaal worden uitgegeven tegen een prijs van 30 gulden per aandeel. Van de 250.000 uit te geven aan delen zijn er 180.000 nieuw en wor den er 70.000 doorgeplaatst. Overi gens zullen 90.000 aandelen wor den geplaatst bij professionele be leggers in het Verenigd Koninkrijk en Engeland, zodat ter vrije in schrijving 160.000 aandelen be schikbaar zijn. Toewijzingen wor den op 18 juli gedaan, de stortings datum is 30 juli. Dat zei vice-president G. Jeelof van Philips gisteren in Eindhoven na terugkeer uit China. Jeelof bracht op uitnodiging van het Chi nese ministerie van elektronische industrie een bezoek van een week aan China. Volgens Jeelof heeft de Chinese overheid besloten gebruik te gaan maken van het door Philips ont wikkelde autotelefoonsysteem. De eerste stad waarop het wordt inge voerd is Peking. Verder onderhan delt Philips over de levering van een complete fabriek voor koel kastcompressoren. "Die fabriek moet anderhalf miljoen compres soren per jaar gaan maken. Er zal werk zijn voor enkele honderden mensen", aldus Jeelof. Andere projecten waarover Phi lips met de Chinese autoriteiten in onderhandeling is, betreffen de le vering van koelkasten (500.000 per jaar), kleurenbeeldbuizen, een complete kleuren tv-fabriek, trans- missie-apparatuur en optische glasvezel. Hoeveel geld met dat al les is gemoeid wil Jeelof uit con- currentieoverweging niet zeggen. Wel dat het om vele honderden miljoenen guldens gaat. Heroïneverslaafde kat sterft PESSE (GPD) - In het tehuis voor noodlijdende en bejaarde die ren in Pesse (Dr.) is een kat gestorven aan heroïneverslaving. De vijfjaar oude kater Davy werd enkele maanden geleden binnenge bracht nadat hij door zijn baas, een junk, verschillende keren met met heroïne was ingespoten. Het dier vluchtte en werd gevonden door buurtbewoners, die hem afleverden bij de Dierenbescher ming. Via die instantie kwam Davy bij het tehuis in Pesse terecht. Na enkele maanden leek het met Davy de goede kant op te gaan. Mevrouw J. Mols-Van Gemerden, medewerkster van het tehuis: „De kat had een hele sterke wil om te leven en we dachten dat Davy clean was. Maar van de ene op de andere dag ging het mis. Het dier werd doodziek en helemaal geel. Dagen en nachten zijn we bij hem gebleven om hem met kruiken warm te houden en voeding toe te dienen. Maar zijn lichaam bleek door de drugs te erg vergiftigd." LEIDEN Peuterspeelzaal 'Meneertje Koekepeertje' is van de krappe behuizing in het Leidse Volkshuis verhuisd naar een ruimte in het voormalige Harteveltcomplex aan de Langegracht. Gisteren verrichte wethouder Van Dongen (onderwijs) de officiële opening en voor de kleuters was er een feestje. (foto Holvast) Het nieuwste geesteskind van het partijbestuur van de PvdA, "So ciaal-economische dilemma's voor de Partij van de Arbeid" heeft voor grote spanningen gezorgd, zo meldt Jan Tromp. "Het grote feest der Sinterklazen is weer begon nen" zegt een fractielid, doelend op deze kennelijk niet op de reali teit geënte aanzet voor een nieuw verkiezingsprogramma. Het stuk werd via slinkse wegen door voor zitter Max van den Berg uitge bracht, alle protesten van fractie voorzitter Den Uyl ten spijt. Hofland wil desnoods de Hinder wet aangrijpen om de Centrumpar tij te kunnen verbieden: "Door een verbod wordt het hart uit de orga nisatie gehaald en wat er dan over blijft kan hinderlijk en beledigend zijn, maar de vitaliteit is er in elk geval uit en daar is het om begon nen", schrijft hij. CDA-voorzitter Bukman wordt geportretteerd, een artikel dat wei nig onopgemerkts te bieden heeft en het beeld bevestigt van een bo venal pragmatisch man met een sterke neiging tot relativering. Over de kruisraketten: "Dat vind ik zo kenmerkend voor politiek: iets wordt tot grote hoogte opge voerd en voor je het weet verdwijnt het". Brugsma bezocht Hongarije en zocht naar vergelijkingen met Po len. Een Hongaar daarover: "In Warschau zijn de winkels leeg en de straten vol met politie. Hier zijn de straten vol met de auto's en de winkels vol met goederen en je moet lang zoeken als je een politie man nodig hebt. Dat willen wij lie ver zo houden". In HP voorts: de stilte rond de Franse film, Eden Pastora's laatste dagen als verzetsleider in Nicara gua en de angst van medisch spe cialisten voor een cao. Rudie Meurs beschrijft in Vrij Ne derland hoe Rijkswaterstaat een oud en indertijd verworpen plan om zeshonderd kilometer rivier dijk te verhogen alsnog tracht door te drijven, tegen de belangen van het landschapsbeheer in. De dij ken zullen dan berekend zijn op een watertoevloed die nog nooit in de geschiedenis is gemeten. Ook in VN een verhaal over goedkoop vliegen: In Nederland vlieg je het goedkoopst met relatief onbekende buitenlandse maat schappijen, die via een omweg naar de plaats van bestemming gaan. "maar het is niet aantrekke lijk om uitsluitend in Nederland tickets te kopen", noteert VN uit de mond van reis-makelaar Ad Latjes, "De allergoedkoopste rei zen koopje in het buitenland". Onder de titel 'Onder toezicht' het relaas van een 43-jarige ex-kin dertehuisbewoner, die talloze moeizame pogingen deed om inza ge te krijgen in de dossiers, die door verschillende instanties over hem zijn aangelegd. "Iedere psy chiater, ieder maatschappelijk werker, iedere kinderbescher mingsfunctionaris kan die papie ren te pakken krijgen - alleen ik zelf niet". Hans Smits legt uit waarom de FDP van Genscher en Lambsdorff ten onder gaat. De liberalen heb ben het allerheiligste van het libe ralisme verkracht - de rechtsstaat - door het corrupte gedrag van par tijfunctionarissen met terugwer kende kracht te hebben willen le galiseren. Een morele catastrofe, die de FDP uit het politieke land schap van de Bondsrepubliek doet verdwijnen. De liberale waarden zijn bij de SPD en de Grünen in betere handen, zo analyseert Smits. Het kleurkatern van VN is voor namelijk gewijd aan de schulden last van de Latijns-Amerikaanse en Afrikaanse landen. Toepasselijke titel: de schuld van het kapitaal. MACA7INF. Hoezo taboes doorbroken? Vrijwel alle taboes die in de jaren '60 en '70 zijn opgeruimd, blijken nu vervan gen te zijn door tegentaboes. Neem nu de seksuele revolutie: wat heeft die eigenlijk opgeleverd? De ken nis omtrent seks blijkt nog steeds gebrekkig en partnerruil wordt al leen nog in de provincies bedre ven. Elseviers Magazine zet alles op een rijtje. De geschiedenis kenmerkt zich door golfbewegingen. Wat eens ge weest is komt op een gegeven mo ment gewoon weer terug. Een sa menleving kan namelijk niet zon der taboes, aldus sociologen. Ger- maine Greer bijvoorbeeld. Eens de hogepriesteres van de seksuele re volutie, nu vurig pleitster voor de Nieuwe Kuisheid. Verder in EM een gesprek met de scheidende secretaris-generaal van het ministerie van defensie, Gerard Peijenburg. Negen minis ters heeft hij gediend, deze hoogste ambtenaar. Op de valreep van zijn pensioen maakte hij nog net de be slissing over de kruisraketten mee, waarmee hij 'zeer blij' is. 'Het enig haalbare besluit', volgens Peijen burg. Erg pro-vredesbeweging toont hij zich niet. De vredesde monstraties noemt hij 'niet repre sentatief voor de gehele Neder landse bevolking. En kernwapen- bezwaarden horen volgens hem niet in het leger thuis. De RSV-enquête levert volgens EM prima materiaal op voor een bestseller in de stijl van Harold Robbins. En, met Wimbledon volop aan de gang, ook nooit te versmaden een portret van enfant terrible John McEnroe, ook wel een varken in het wit genoemd. Komt zijn aan stootgevend gedrag voort uit een jeugdtrauma? Of is hij gewoon een opgewonden ventje met een hoge geldingsdrang? Niemand die het weet. Waar iedereen het wel over eens is, is zijn fenomenale ten- nistallent. Onder de kop 'RSV: schuld zonder boete' beschrijft De Tijd hoeveel de parlementaire enquêtecommis sie ons leert over het bedrijfsleven. "Wie verlies maakt krijgt een bo nus, wie nog meer verlies maakt krijgt extra overheidssteun, wie over de kop gaat wordt directeur bij een ander bedrijf'. De fouten die de enquêtecommissie boven water haalt, resulteren hoogstens in een paar boetes, de rest wordt netjes in een rapport verwerkt. Dr. Cor de Feyter, die al zo'n drie jaar geleden een proefschrift schreef over de ondergang van RSV, heeft een aparte visie op het debêcle: "Het huwelijk van Bea trix en Claus was de oorzaak van alle ellende. In de tijden van Provo en de rellen rond dat huwelijk, konden er ook niet nog eens een paar duizend werkloze scheeps bouwers bij. Dat is geen onzin, het werd echt aan de top van het be drijf opgegeven als reden om de NDSM in stand te houden. En daarvoor was het tot stand komen van RSV nodig". Per kwartaal komen er meer dan 25.000 wanhopigen aan de balie van de Amsterdamse Dienst Her huisvesting. De Tijd liep een dagje mee. Smekende, zielige, agressieve mensen passeren de revue. Een Surinaams meisje van achttien jaar, in verwachting van haar derde kind, laat haar recht gelden op een vierkamerwoning. Antwoord: "Als je vier maanden zwanger bent, kun je een urgentiebewijs komen ha len". Een ex-medewerker: "Ons werk staat eigenlijk bekend als een afbrandfunctie. Je kunt het offi cieel maar vier jaar doen. Dan ben je op". Ook in De Tijd: 'Straks elke week een harttransplantatie" en "Kuiphofs laatste Wimbledon". LEIDEN - Aan de scholengemeen schap De Leidse zijn geslaagd. Mavo: J. de Groot, A. Henzing, H. Si- tal, M- v.d. Steur, A. Wortman, J. Zilve- LEAÓ: J. Kluivers. LEIDEN Aan de Oranje Nassau school zijn geslaagd voor het diploma: Mavo: M.Barkema. R. Ciere, F. Ebes, Y. l'Ecluse, C. de Graaf, R. de Haas, F. v.d. Heiden, E. Huisman, F. v.d. Kaay, I. KJeyweg, R. Kuipers, I. Matheijsen, M. Mooten, R. Mulder, P. de Nie, M. Otgaar, I. Oudshoorn, J. de Romijn, B. Siera, C. Siera, M. Simons, E. Smit, J. Spies. R. van Straten, C. Turenhout, A. ten Veen, M. Voskuil, W Vreeken. M v.d. Waals. LEIDEN Aan de scholengemeen schap De Vlietschans zijn de volgende kandidaten geslaagd. Atheneum: T. Beishuizen, C. van Heugten, N. van Leeuwen, K. van Om men, K. Spaargaren. Havo: G. v.d. Berg, P. Bink, W. Bron- meijer, J. Buitenhek, H. Douw, D. v.d. Eijnden, J. van Heijningen, M. van Houdt, A. van Houten, S. Klinkenberg, A. Kok, B. Reijndorp, H. Reijnierse, M. ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan de Chr. Technische School "Bospark" slaagden voor: Diploma Theoretisch Technisch On derwijs (TTO): C. Captein, R. van Haa strecht, P. Huy, D. 'Kalai, R. Kluft, C. Kompier, E. Kuiper, B. van Lith, V. Maas, P. Marsé, A. Ngo, M. van Noort, R. van Veen, R. Vielvoye, P. de Vried, Y. Yan. Diploma Elektrotechniek: J. v.d. Berg. M. Lowies, D. Bal, P. Bartels, J. v.d. Bos, J. v.d. Bosch, S. Breukel, R. Doornik, D. Tran Van, A. Monje Montes, O. Muskita, A. Onderstal, H. Radema kers, L. Rienstra, K. Roeloffs, W. Soek hoe, P. van Triest, C. Tromp, W. Tuhu- mena, M. Valens, H. v.d. Vlist, M. v.d. Weijden, J. Willemse, E. de Gems, F. Binnekamp, A. Boogaard, G. Brokaar, Z. Czirjak, H. Griffioen, E. de Groot, E. v.d. Haven, E. van Iren, R. Koolhaas, E. Piepenbrink, R. Redegeld, F. Roder- r» 't Wout. A. van Wijk, C. v.d. Lede, A. v.d. Camp, R. Hagenaar, P. Harmusial, J. v.d. Heijden, P. v.d. Knijff, J. Renes, R. Roorda, P. Tetteroo, M. van Urk, J. Vrij, W. Wolmerstett, W. Bergshoeff, M. Bonte, G. Corts. Diploma Motorvoertuigentechniek: C. van Aalst, R. Byland, J. Dorreman, J. Hoogendoorn, B. Hoogstraten, A. Ja cobs, P. Janssen, H. de Jong, J. Kaze- mier, P. de Lange, C. van Leeuwen, A. Leliveld, G. de Nie, D. van Rijn, P. Smit, E. Streng, G. Thomasse, E. Verkade, C. Verwaaij, A. Visser, M. de Wit, H. Witte- bol, P. Barkey, J. Blom, E. Broekhuizen, G. Herrewijn, J. Hoogenboom, P. Kooi man, B. Reuvers, H. Straver, H. v.d. Veldt, P. van Wijk, A. de Bruijn, M. van Eijk, F. de Graaff, C. Hogenes, S. Jai- nath, Th. Jansen, E. Verkade, J. Wieg man, C. van 't Wout, P. de Boer, G. Gei tenbeek, J. Koster, G. v.d. Lee, H. Schel lingerhout. Diploma Mechanische techniek diff. niet-verspanend: H. v.d. Berg, E. Buy- tendorp, P. van Gils, K. de Haas, W. de Jong, J. Jongeleen, M. Kruit, R. v.d. Laan, J. Molenaar, A. Mooij, T. Schóne- wille. M. Talhaoui, P. Tuinenburg, R. van Vliet, E. Bardan, R. Beukeboom, E. Brandt, R. Bruggeman, P. Captein, R. Delil, E. van Die& J. van Dop, Y. Erbil- gin, R. Heur, J. Kleine, A. van der Laan, B. van Laar, M. Ozcan, J. v.d. Poel, R. de Rooij, J. Schilder, R. Uithol, D. Versluis, R. v.d. Vliet, C. Wensveen, J. Wisse, H. van Zieten, A. de Jong, B. v.d. Berg, F. van Dam, J. Stegeman. Diploma Mechanische techniek diff. verspanend: C. Erkelens, F. Rigtering, W. de Vries, M. van Holstein, F. Kramer, T. de Bruyn, P. Slee. Diploma Bouwtechniek Meubelma ken: H. Fennich, W. Boogaard, R. Hoo- gervorst. L. Houwers, M. Nobel, R. v.d. Oord, G. Romijn, J. Verzaal, R. West maas, A. Wortman, N. de Zwart, R. Sloos, R. Rademaker, M. Spoor, R. Tui nenburg, F. van Erkelens. Diploma Bouwtechniek Schilderen: W. Boere, W. van Tol, R. Valentijn, J. van Zwieten, J. Bezuijen, R. Binne kamp, M. Delil, H. Russchenberg, H. Hoogenes. Diploma Bouwtechniek Timmeren: W. Domburg, A. van Veen, E. Verwoerd, B. de Jong, P. Merkelijn, E. Blom, M. Lardee, R. van Meurs, A. v.d. Meijden, T. Meijer, J. Puper, J. van Schie, J. Spijk, A. Verhage, E. van Wijk, F. Zwar tjes, E. Vis, W. Bezuijen, R. Binnekamp, C. Bregman, J. van Halen, J. v.d. Horst, E. Kalkman, M. Meyer, P. v.d. Sman. Diploma Bouwtechniek Metselen: A. v.d. Haas, P. v.d. Haven, J. Wognum. Christelijk Lyceum: Havo: J. van Asch, R. Booy, F. van Brenk, G. Burggraaff, S. Corbijn, D. van Dorp, S. Haverkamp, H. Havers, E. Hockx, B. Kerkhof, J. Meijer, J. Tahitu, E. Visser, M. de Vries, D. IJlst, H. War denaar, L. v.d. Zalm, M. Zevenhoven, R. van Zijp. VWO: C. de Bruyn, H. Koenekoop, N Köllmann, L. Verberg, P. Hesseling, I. Klapwijk, S. Oudega, J. den Ouden, N. Smits, P. Vreeswyk, E. van Winsen. ALPHEN - Geslaagd voor het diploma Lager Landbouwonderwijs aan de Chr. Agrarische School: M. Agterberg, H. van Berkel, R. Bier huis. T. Bodijn, M. v.d. Broek, E. Dui venvoorden, Y. Gemmink, R. Honders, H. Huisman, M. Koot, M. Kortekaas, R. Lowies, M. Meelhuyzen, D. Meere, M. v.d. Meulen, K. van Offeren, C. van Oos- terom, A. Polak, M. Rijnsburger, E. van Schaik, A. Schellingerhoudt, P. van Waay, A. van Veen, H. Zonderop, H. An- genent, R. Bakker, A. Boot, A. Broe kaart, A. de Winter, G. v. Ettikhoven, J. de Groot, F. Heyboer, J. de Jong, J. Joosten, F. Kerkvliet, W. Kompier, G. v.d. Laan, E. Molenaar, R. Mooren, J. de Pater, J. Splinter, R. Verduyn, R. van Weizen, M. Westerduin, R. van Zwienen, R. Boekensteyn, F. Buikema, J. Burg graaf, J. Fokker, M. Guan, J. Hooge- veen, B. Jorritsma, R. Kleijn, A. van Leeuwen, C. Martens, A. Masselink, N. v. Oosterom, L. Osterkamp, A. Witvliet. Voor het praktijkexamen machinaal melken: J. Fokker, J. de Jong, G. van Ettikho ven, J. de Pater, M. Koot, R. Bierhuis, M. v.d. Broek, M. Westerduin, R. Ver duyn, A. Schellingerhoudt, C. van Oos terom, E. Molenaar, H. Angenent, E. van Schaik, N. van Oosterom, W. Kompier, R. Mooren. OEGSTGEEST - Aan de RK IVO Scholengemeenschap "Duinzigt" te Oegstgeest slaagden voor het diploma: Mavo-4: F. Boelee, B. Burger, M. Co- sijn, M. Kluiters, F. de Koning, S. Kop pers, R. Koppers, K. Kortekaas, J. No- lens, P. Peters, R. Springer, J. Tates, P. Velzel, T. Vierveijzer, A. v. Werkhoven, N. Zwaan. DEN HAAG - Aan de Gemeentelijke Pedagogische Academie in Den Haag slaagden uit deze regio voor het examen volledig bevoegd onderwijzer(es):De dames: W. van Kins, R. Siersema, en de heren: R. Vermond, M. Werkhoven. Onder muzikale begeleiding van een vijf man tellend bandje zijn drugverslaafden aan het werk in de houthakkerij, de sandalenma- kerij en andere werkplaatsen. Een klein groepje mannen be werkt de grote tuin. Ho Chi Minh Stad verheugt zich in het bezit van een opval lend afkickcentrum voor ver slaafden aan opium en kalmeren de middelen. Er wordt niet ge werkt met grote hoeveelheden medicijnen, maar met "morele opvoeding", psychotherapie en handenarbeid. De patiënten wor den niet langzaam op een be staan zonder drugs voorbereid, maar doen een "cold turkey": van de ene dag op de andere wor den ze droog gezet. De pijn van die therapie wordt verlicht met acupunctuur, massage, koude douches en medicijnen. In de naam van het afkickcen trum wordt het allemaal prachtig samengevat: "de school voor het opvoeden van jongeren tot men sen die handenarbeid verrichten en nieuwe jongeren worden". Directeur Nguyen Quang Van zegt dat sinds de oprichting van de school in 1975» 12.000 patiën ten zijn behandeld. Hij claimt het opzienbarende succespercenta ge van 75, inclusief de mensen die meer dan eens in het centrum werden opgenomen. Opgepakt In de stad, het vroegere Sai gon, zijn grote aantallen dealers opgepakt en de bevoorrading door drugsmokkelaars verloopt uiterst moeilijk. De autoriteiten verwachten dan ook dat het drugprobleem over enige jaren zal zijn uitgebannen. Een indruk wekkende prestatie in een stad die 10 jaar geleden een van de grootste heroïnecentra van de wereld was. "Wij hopen dat de school over twee tot driejaar niet meer nodig zal zijn", zei Van vorige week te gen journalisten die de school bezochten. door Peter Eng De Westerse narcoticaspecia- listen die in de Thaise hoofdstad Bangkok werken, verwijzen de succesverhalen van de Vietna mese school naar het boek der communistische fabelen. Zij wij zen erop dat dergelijke centra in het Westen, waar ook met allerlei methoden wordt geëxperimen teerd, niet verder komen dan 15 tot 30 procent succes. Los daar van zou de "cold turkey-metho- de" in veel Westerse landen niet worden aanvaard. Bij het horen van de informatie dat veel genezen verslaafden in Vietnam worden ingelijfd door het leger en andere organisaties, zei een Westerse functionaris dat dat inderdaad een methode is om de kans op succes te vergroten. De verslaafden "blijven in een strak gecontroleerde situatie, waar zij waarschijnlijk geen of nauwelijks toegang hebben tot drugs." Landbouw Na een eerste afkickperiode van een maand, ondergaan de patiënten in het Vietnamese cen trum drie maanden psychothera pie en werken vervolgens een jaar in de landbouw of de werk plaatsen. In totaal brengen ze on geveer een tot twee jaar in het centrum door. Van zei dat ook een politieke cursus wordt gegeven. Aan de hand van kranten, radio en tele visie wordt de junks nieuwe lief de bijgebracht voor gezin, maat schappij en vaderland. Die waar den zouden zij door hun drugge bruik zijn kwijtgeraakt. In leeftijd variëren de "jonge ren" in de school van 25 tot 70 jaar. Van de 900 patiënten be staat 10 procent uit vrouwen en de patiënten zijn afkomstig uit alle lagen van de samenleving. Het centrum bedruipt zichzelf zoveel mogelijk door de verkoop van de artikelen die in de werk plaatsen worden gemaakt. Gita ren, speelgoed, spijkerbroeken, sandalen en andere artikelen, le verden in de eerste helft van dit jaar 7,4 miljoen dong (1,9 miljoen gulden) op. In 1979 was dat nog maar 6.000 dong (1.500 gulden). Op basis van stukloon verdienen de patiënten-arbeiders tussen de 150 dong (ƒ37,50) tot 2.100 dong 500,-) per maand. Van zegt dat het aantal ver slaafden in Ho Chi Minh stad is gedaald tot 3.000. Tegen het eind van de vietnamoorlog, in 1975, waren er als gevolg van de drug handel door de CIA en de Zuid- vietnamese regering niet minder dan 150.000 verslaafden, aldus Van. Probleèm De narcoticaspecialisten in Bangkok bevestigen dat erin Sai gon een enorm drugprobleem bestond, maar zeggen dat de Vietnamezen nu de cijfers over drijven, om hun successen in de strijd tegen de door Amerika aangerichte verwoestingen gro ter te doen lijken. Bewijzen dat de CIA bij de drughandel in Vietnam betrok ken was zijn er niet. Maar de schrijver Alfred W. Mccoy zegt dat de Zuidvietnamese regering van president Ngo Dinh Diem de opiumhandel aan het eind van de vijftiger jaren nieuw leven in blies, om de strijd tegen de com munisten te financieren. Een jaar of 10 geleden bleek overduidelijk dat hoge officieren van marine, land- en luchtmacht, leden van de veiligheidsdienst en van het parlement om het hardst concur reerden om de drughandel in handen te krijgen, aldus Mccoy. In zijn boek "De heroïne-poli- tiek van Zuidoost-Azië" zegt Mccoy dat Washington wel dege lijk op de hoogte was van de be trokkenheid van de Vietnamese regering bij de drughandel, maar biet optrad omdat men het ge vaar van het marxisme urgenter vond dan dat van heroïne. De he roïnehandel breidde zich in die tijd echter snel uit. Naast de tra ditionele Vietnamese en Chinese gebruikers, kwamen er tiendui zenden Amerikaanse militairen het land binnen, die een makke lijke prooi vormden voor de han delaren. Volgens Van is de opiumsmok kel in Vietnam op dit moment volledig in handen van ethnische Chinezen die hun inkopen doen in het zuiden van Laos, het noor den van Cambodja en in Thai land. Westerse bronnen zeggen echter over "harde bewijzen" te beschikken dat Hanoi in ver schillende delen van het land de opiumcultuur stimuleert, omdat opium harde valuta oplevert. Een deel van de oost zou legaal naar Oostbloklanden worden geëxporteerd voor medicinaal gebruik. Celstraffen Van zegt dat er in Ho Chi Minh stad geen heroïne meer te krij gen is en dat de meeste verslaaf den daarom opium gebruiken. Die wordt gerookt of opgelost in water en geïnjecteerd. Een shot kost ongeveer 20 dong 5,-) en de dealers zijn nog op 'ongeveer 50 plaatsen in de stad te vinden. In 1975 telde de stad volgens van nog 2.000 drugnesten. Grote dealers kunnen rekenen op celstraffen van zeven jaar, al dus Van, terwijl de meeste kleine straatdealers naar het afkickcen trum worden gestuurd. Hij zei dat in totaal tussen 200 en 300 dealers in de gevangenis zitten. Nguyen Van Lai, een 32-jarige chauffeur, verklaarde dat hij "voor de bevrijding, onder in vloed van mijn vrienden" aan he roïne verslaafd was geraakt. Hij zei dat het "heel makkelijk" is om aan opium te komen en dat de dealer die viermaal per dag, tegen betaling van 60 dong 15,- persoonlijk in de arm van de verslaafde spuit. Lai lag doodstil op bed met acupunctuurnaalden in zijn rechteroor, handpalm en voet, op de derde dag van zijn "cold tur key". Zijn rechter onderarm toonde de sporen van zijn versla ving: een rijtje kleine puntjes. "Ik ben hier gekomen omdat ik zoveel problemen heb", zei hij. "Ik heb een vrouw en vijf kinde ren. Ik moet mij voor mijn gezin rehabiliteren".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 14